AREND REIJM De blauzve Gomboom In de Meer delft men ijverig naar nieuwe hyacintengrond Huurverhoging van 5 pCt voor oude woningen per 1 September Spellingseenheid niet bereikt tussen Nederland en België .Clowntje Rick Tachtig bunder best bollenzand kan hier omhooggezogen worden TELu 4864 KOELKASTEN Onderhoudsplicht wordt in de nieuwe Huurwet opgenomen Heringa Wuthrich ZATERDAG 4 JUNI 1955 7 Ook een vorm van landwinning Bestuurdershond Haarlem Narcissenkwekers blikten terug op 1954 Auto-, Motor- of Scooter Rijles HOOGERS Voor de kinderen Hxamens FEUILLETON Door Dorothy Quentin In de buurt van de Cruquius bij Heemstede heerst grote bedrijvigheid. Er wordt daar op het ogenblik hard gewerkt aan het leggen van waterleidingbuizen van de duinen naar de Vecht. Een gigantisch werk, waarbij enorme hoeveelheden grond moeten worden verzet. Iets verder op ziet men een landschap van grote zandbergen met er boven op een dragline, aie niets anders doet dan vrachtauto's met zand laden. Deze brengen het zand naar boten in de Ringvaart. Dit zand is het overschot van een groot karwei, dat voor de bloembollenteelt bijzonder be langrijk kan worden, want men heeft daar aam de rand van de Meer kalkrijk zeezand ontdekt op ongeveer vijf meter diepte. Bedenkt men, dat er nergens meer goede hyacintengrond te koop is dan is net al gauw duidelijk, dat men met spanning «it werk volgt. De gemeente Hillegom heeft hier twin tig bunder grond gekocht, die moet die nen om de kwekers in Hillegom, die door de uitbreiding van hun land worden ge jaagd, aan nieuwe grond te helpen. Het was bekend, dat ter plaatse bloembollen te telen zijn, want de firma Q. v. d. Berg en Zonen heeft daar al jarenlang land in cultuur. Het is best zand en er zijn goede hyacinten op te telen. We zijn er eehs een kijkje gaan nemen, omdat we niet zo hard geloofden Hat er in de Meer zo maar zand lag. Tenslotte hebben we op school geleerd, dat er na het droogmalen van dit meer prachtige vette zeeklei werd overgehouden. Dit ge loof heeft een even harde knauw gekre gen als toen we ervoeren, dat bloembol len helemaal niet op geestgronden wor- ADVERTENT1E Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAUTO'S Stijging aantal lerl~n van 10.950 tot 11.161 Het jaarverslag 1954 van de Bestuurders- bond Haarlem (NVV) begint met een be schouwing over enkele bijzondere gebeur tenissen in het land, waarbij de vakbewe ging ten nauwste was betrokken. Daarbij wordt gememoreerd het door het R.K. Epis copaat uitgegeven mandement en het ver breken van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen. Het aantal leden is in de Iood van 1954 gestegen van 10.950 tot 11.161. De grootste afdeling had de Metaalbedrijfsbond met 1719 (het aantal leden daalde met 95) en de kleinste de Tabaksbewerkersbond met 15. Opgericht werd te Santpoort een afdeling voor vervoerspersoneel met 16 leden. Wegens de reorganisatie van de bureaux voor Arbeidsrecht zijn de bureaux Haar lem-Den Haag zelfstandig geworden. Het bureau Haarlem heeft thans als werkter rein gekregen de kantongerechtsgebieden Haarlem, Alkmaar, Den Helder en Hoorn. Het aantal bezoeken bedroeg 1720 (vorig jaar 1861) en het geïncasseerde bedrag ƒ23.175 (vorig jaar ƒ10.170). Het NVV had zitting in de huuradvies commissie in het ressort Haarlem. Gedu rende het jaar 1954 werden door de com missie weer vele aanvragen behandeld. Na de huurverhoging van 1 Januari 1954 nam het aantal bijzonder toe. Op 31 December 1953 waren 149 zaken niet afgedaan. In 1954 werden 2519 aanvragen ingediend, zo dat in 1954 2668 zaken moesten worden behandeld. Hiervan werden in dat jaar 2535 afgedaan. Van 1 Maart 1951 zijn 7369 zaken behandeld. „Wij gaan voor wat betreft de werkloos heid ter plaatse de goede kant uit", aldus het verslag. Van 1952 af is het aantal werk loze leden, die in aanmerking komen voor uitkering krachtens de rijksregeling steeds geringer geworden. Vastgesteld kan worden dat door bemiddeling van het mi nisterie van Sociale Zaken om moeilijk plaatsbare personen alsnog in het bedrijfs leven op te nemen niet zonder succes is ge bleven. Het aantal werkloze leden bedroeg op 1 Januari 1954 66 en op 31 December 1953 22. De mogelijkheid om deze leden alsnog aan het arbeidsproces te laten deel nemen is helaas zeer gering, omdat de ver gevorderde leeftijd en verminderde validi teit een grote rol speelt. Over het afgelopen jaar is een bedrag van 68.321 uitgekeerd De verwachtingen over 1955 zullen zijn, dat gerekend moet worden op een gemid delde van 20 werkloze leden. Gememoreerd wordt, dat de emigratie commissie uitstekend werk geleverd heeft, ondanks het feit dat de belangstelling var. candidaat-emigranten niet zo groot was Dank wordt in het jaarverslag gebracht aan de dames van het NVV-TBC-fonds. die regelmatig 73 patiënten bezochten. Het financieel verslag vermeldt als in komsten en uitgaven een bedrag van 17.645; het saldo van 1.449 wordt naar de reserve overgebracht. den geteeld, maar liefst op goed kalkrijk zand. Dat vindt men in de Meer ook. We had den het geluk er de aannemer van dit werk, de heer Verhaar uit Lisse, te ont moeten, die ons vertelde, dat dit werk voor hem niet vreemd was, want hij doet al meer dan vijfentwintig jaar niet anders dan goed zand opzuigerr in de bollen streek. „En hier zit best zand, dat hebben ze van tevoren aan de hand van grond monsters vastgesteld". Het zit vijf meter diep en er zit geen spatje klei tussen. Wat een groot geluk is, want vele bol- lenkwekers weten dat een ongunstige verhouding tussen klei en zand een soort beton oplevert waar geen druppeltje wa ter doorkomt. Naar de heer Verhaar mededeelde, zit het zand hier tot op tien meter, zodat men wel kan spreken van een ongestoord pro fiel, waar het water naar believen door kah zakken of stijgen. Zoals het dat ook op goede bollengronden doet, in tegenstel ling tot andere waar men wel eens last heeft van teveel of te weinig water. Dat water is bijzonder belangrijk bij de bloembollenteelt. Het moet zo ongeveer vijftig centimeter onder het maaiveld staan voor de bollen en het waterschap Rijnland zorgt daar altijd zeer goed voor. Daar men bij de landbouwgewassen een ander waterpeil nodig heeft, zal het wel wat haken en ogen gevep om de water stand hier op de juiste hoogte te houden voor de bollen. Maar daar is'rekening mee gehouden bij het omgpuiten van het land en men hoopt het alles mooi te re gelen. Het is een mooi karweitje vindt de heer Verhaar, want behalve de 20 bunder die Hillegom heeft gekocht, ligt er nog wel veertig, die ongeveer van dezelfde struc tuur is. Ook deze zullen eertijds worden omgespoten. Deze aannemer heeft dus een vrij rooskleurige toekomst, want er wordt on het ogenblik tien bunder per jaar omgespo'en. Aan het eind van dit jaar hooDt hij de eerste twintig bunder klaar te hebben. We hebben niet durven vragen hoeveel grond hij in die tijd heeft omge zet, wan dat loopt in de astronomische getallen. Deze éne zandzuiger zet bijvoor beeld per dag 1400 tot 1500 kubieke me ter zand om. Er wordt veertig centimeter van de oude grond afgegraven. Dit plus de overschotten van het omsDüiten leve ren 120.000 tot 130.000 kubieke meter zand op! Vermenigvuldig deze getallen met drie en ge ziet hoeveel er van zestig bunder land af komt. Daarbij heeft men dan een bescheiden meertje regelmatig laten circuleren, dat oo het laatst wel ergens geloosd wordt. Er in zwemmen kan men niet, want het is grondwater en dat heeft de gewoonte om behoorlijk koud te zijn. Dit is ook een methode van landwin ning. Deze grond was, om in vaktermen te spreken „zo dood als een pier". Men heeft wel gepoogd er gewassen op te te len, die niet veel voedsel nodig hebben, maar het heeft altijd geld gekost en dus lag het daar volkomen renteloos. Gelukt de omspuiting zoals' men hoopt en wordt dit inderdaad goede hyacintengrond dan kan zijn waarde enorm stijgen. De heer Verhaar schatte de waarde van een bun der hyacintengrond op 10.000 tot 15.000 gulden! Op welk een ingewikkelde wijze Ne derland aan goede cultuurgrond komt, is hier wel duidelijk te zien. Van de schel pen is af te leiden, dat hier eens de zee gegolfd heeft. Er zijn strandwallen ont staan en daar achter en er tussen bleven de meren en plassen achter. Vermoedelijk heeft het latere Haarlemmermeer deze achterste strandwal weggevreten. De Meer is drooggemalen en men bleef met een slecht stuk zitten. Geen nood; 'het goede zand haalt men naar boven en we hebben weer cultuurgrond. De omweg was wel lang, maar we komen er toch. Als alles klaar is, zullen er sloten wor den gegraven voor de aan- en afvoer van water en ook zullen er wegen moeten worden aangelegd, voor het vervoer van grondstoffen en eindproducten. Vermoe delijk zullen er ook wel bollenschuren komen te staan, zodat de kans groot is dat we over een jaar of tien ook in „de Meer", naar de bollen kunnen gaan. „Ondanks alles geen kwaad jaar' (Van onze correspondent inde bollenstreek) In „De Nachtegaal" te Lisse waren Woens dagmiddag maar zeer weinig narcissenkwe kers bijeen, maar toch nog genoeg om een ledenvergadering te kunnen houden. De voorzitter, de heer Th. Hoog, verklaarde dat 1954 niet slecht voor de kwekers ge weest is. Er was weinig surp'us en dat is, bij uitzondering, niet ontstaan door alles maaf weer op te planten Hij prees het be'eid van de kwekers, die er toe zijn overgegaan de nvnder gangba re soorten en variëteiten op te ruimen. De inlevering tegen vergoeding van een kwart je per ki'o is hiervoor een stimulans ge weest en dus dient deze maa'rege! gehand haafd te blijven. De narcissen, die in het park voor de „Gentse F orallen" opgeplant war^n. zijn een goede reclame geweest. Het jaarverslag van de secretaris wees op het feit, dat de vereniging in 1054 veer tig jaar bestond en dat er in die tijd veel veranderd en verbeterd is. Thans wordt in Neder'and drie a vier maal zoveel van de zelfde grond geoogst als in het buitenland, waarbij echter het risico van ziek'en ook groter is. De buitenlanders zijn echter ia- 'oers op de gezondheidstoestand van onze gewassen. Uit het vers'ag bleek, dat de vereniging 1000 leden telt, maar er zu'len er nog wel een aantal arva11en, want er ziin nogal wat kwekers opgehouden met de teelt. Het keurinesverslag van de directeur van de Keuringsdiensten, de heer F. Lim burg, was ietwat in mineur gesteld, want de narcissen hebben het verleden iaar bij zonder zwaar te verduren gehad. Vorst en later voortdurende regen, hebben het biina onmogelijk gemaakt, de bollen zo te be handelen als noodzakelijk is. Zuiveren van de partijen van ziekten moet voort gang blijven vinden. Het controleren van de vliegbestrijding levert niet veel moei lijkheden meer op; zo goed als alle bollen worden gekookt. Er werden weinig partijen voor afgekeurd. Botrytis en koprot hebben danig huisgehouden, omdat men bij het eroen afschoffelen verzuimd had, de bol len direct te rooien. Ook zijn soms narcis sen nog te nat geëxporteerd, wat ook niet bevorderlijk is voor de kwaliteit. Bij de inlevering van het zg. „kwartjes- goed" kan men ook zien, dat er nog veel ADVERTENTIE SINDS 1946 HET ADRES Uitsluitend gediplomeerde Instructeurs De nieuwste Leswagens en Motoren Verkeerstheorie en Autotechniek GRATIS Santpoort, Haxelingcrwcg 134, Telefoon 8930 Ons bijkantoor voor IJmuiden: Dennestraat 12 - Telefoon 6200 kwekers zijn die onrendabel telen. Zouden zij hun partijen goed zuiveren van afwij kende planten, dan zouden ze minder be hoeven in te leveren en meer kunnen ver kopen. De financiën zijn gezond, heeft de ver gadering vastgesteld zodat dit punt geen moeilijkheden opleverde. Ook de bestuurs verkiezing verliep vlot. De heer Th. R. de Vroomen werd in de vacature Th. Hoog ge kozen, de heer A. J. J. Arentshorst in de vacature-Segers, de heer G. N. Berbee Dzn. in die van D. Berbee en de heer G. Enthoven Dzn. in die van de heer Lely. De heer Jac. Th. de Vroomen bedankte de voorzitter voor zijn prettige leiding, de voorzitter bedankte de aftredende be stuursleden en de blijvende voor hun me dewerking in de afgelopen jaren. Ook prof. dr. E. van Slogteren, ir. A. F. Vlag en de heren van het secretariaat werden bij de dank betrokken. Allen vonden het jam mer, dat de heer Hoog de voorzitterszete! moest verlaten. In deze allerbeste stemming werd de vraag, welke nieuwe narcissen-kleuren platen worden vervaardigd door het be stuur uit het „blote hoofd" zo ongeveer be antwoord en daar er verder niets ter tafe! kwam, kon de voorzitter daarna de verga dering sluiten. ADVERTENTIE Keuze uit vele modellen Trompstraat 30 - IJmuidcn-O. - Tel. 4516 Mr. J. A. W. Burger heeft verklaard dat hij het belangrijkste punt in de huidige situatie vindt dat in de huurwet een bepa ling omtrent behoorlijk onderhoud zal wor den opgenomen. Indien een huiseigenaar nalatig is zal voor hem de huurverhoging van vijf percent ongedaan worden ge maakt. Zo spoedig mogelijk na 1 Septem ber zal de regeling worden ingevoerd. De bedoeling is de contróle over te laten aan gemeentelijke instanties. Er komt nu een huurverhoging voor alle oude woningen van 5 percent. Het afschrij vingspercentage wordt verhoogd van 10 tot 15 percent. De voorgestelde progressie in de verlaging der inkomstenbelasting wordt verminderd van 8 tot 6 procent. De op brengst van de gemeentelijke en provin ciale opcenten op de grondbelasting wordt gehalveerd. De compensatie voor de lage inkomens is gevonden do* de algehele vrijstelling van de omzetbelasting op textiel (56 mil- lioen) en op suiker (14 millioen). Door de huurverhoging van 5 percent en de verlaging van de grondbelasting, wordt het verschil tussen huren van oude woningen en nieuw te bouwen woningen verminderd met 8 V2 percent. Door de verhoging van het afschrijvingspercentage voor de inkomstenbelasting van 10 tot 15 percent, op basis van de huurwaarde, krij gen de huiseigenaren totaal een hoger in komen van 10 percent huur. De maatregelen gaan 1 September in, met uitzondering van die betrekking heb bende op de grondbelasting. Deze laatste moeten wachten tot 1 Januari 1956. De consequenties van deze maatregelen voor de schatkist komen neer op een ver hoging van het voorgestelde bedrag van 502 millioen belastingverlaging met 16 a 20 millioen gulden. Huren van krotwoningen Vermeld zij nog dat tot een van de be langrijke resultaten van hét overleg tussen de kabinetsformateur, de fractievoorzitters en het kabinet, ook behoort, dat een twee tal bepalingen, die op het ogenblik in Be sluiten staan, in de wet zullen worden op genomen. In het besluit Bijzondere Huur prijzen komt artikel drie voor, waardoor van bewoonde, onbewoonbaar verklaarde woningen, het huurpeil terugvalt tot 1950. Deze voorziening wordt thans in de wet opgenomen. In het huurprijsvaststellingsbesluit treft men het artikel 17 aan, hetwelk zegt, dat van woningen die weliswaar niet onbe woonbaar verklaard zijn, maar wel in soortg;\jke toestand verkeren bij minis teriële beschikking de huurprijs nader kan worden vastgesteld. Ook deze bepaling wordt thans in de wet opgenomen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Merkwaardig gedenkteken denkt u misschien bij de aanschouwing van dit plaatje. In werkelijkheid is het de „vondst" van een electricien om de draden var» een omvergereden verkeerszuiltje te isoleren. Er stond nog spanning op en daarom omhulde hij ze maar met zijn gummi-handschoen. (Van onze parlementaire redacteur) Tengevolge van de tegenstand van de Nederlandse Spellingscommissie, voor gezeten door prof. dr. C. B. van Haeringen, en van de Nederlandse Onderwijs kringen (met name kwam dit tot uiting in een advies van de Onderwijsraad) zal een Nederlands—Belgische spellingseenheid helaas geen werkelijkheid wor den. De hier bedoelde krachten hebben zich namelijk met hand en tand verzet tegen de aanvaarding, van Nederlandse kant, van het sinds een aantal maanden in Den Haag aanhangig geworden Belgische regeringsvoorstel, om met behulp van een compromis de spellingseenheid tussen beide landen te bereiken. In de Vo'kskrant van Vrijdagochtend matieke vertegenwoordiger had de op- wordt de zaak duchtig op haar kop gezet, wanneer dat blad het doet voorkomen als of de Belgische regering schuldig zou zijn aan dit negatieve resultaat. Precies het tegenovergestelde is het geval. Het is mij bekend, dat de Belgische regering met een zeer redelijk en verstandig compromis voorstel voor de dag was gckomen. waar door men eenheid in de sneRin0 tusseh Ne derland en België zou hebben bereikt, rls- ook een hopeloze verwarring vermeden zou zijn geworden, die er helaas thans zal ontstaan, doordat men genoodzaakt zal zijn op het kompas-Van Haeringen te gaan zeilen. Tenslotte moet ik opmerken dat de medewerker van de Volkskrant, die over dit spellingvraagstuk geschreven heeft, ook nog een grove fout heeft begaan door een aanval te doen op een Belgische diplo matieke vertegenwoordiger, van wie hij beweert dat deze doende geweest zou ziin. hier te lande het overleg omtrent het de finitieve spellingsbesluit te beïnvloeden Deze voorstelling van zaken raakt kant noch wal. Men had te maken met een Bel gisch regeringsvoorstel en bedoelde diplo- 1 dracht, dit voorstel met de Nederlandse autoriteiten te bespreken. Als men dat „be- invloeden" wil noemen, dan weet ik werke lijk niet meer wat nog de taak van een di plomatieke vertegenwoordiger blijft! Van Nederlandse regeringszijde is men j zich trouwens heel goed bewust geweest van de taak. die in deze zaak de bedoelde diplomatieke vertegenwoordiger had te vervullen. Als bewijs daarvan mag gelden, j dat in de op 27 Mei j.l. gehouden bijeen komst van de Nederlandse-Belgische spel lingscommissie, waaraan in de aanvang van de vergadering minister Cals en secre taris-generaal mr. H. J. Reinink ook heb ben deelgenomen, tevens aanwezig was de Belgische diplomatieke vertegenwoordiger in kwestie, en zulks op uitdrukkelijke uit nodiging van hot Nederlandse ministerie van O., K. en W. Pilon had zich niet vergist. Daar, tussen de hoge bomen, stond een woonwagen, helemaal ingesneeuwd. „Ik hoop niaar, dat er iemand in die wagen woont", dacht Pilon. „Daar kan ik dan tenminste even wat uitrusten en warm worden, en de weg vragen!" Toen zag hij, dat er rook uit het schoorsteenpijpje op het dak van de wagen opsteeg. Gelukkiger was dus iemand.' Hij stapte door de hoge sneeuw naar de wagen en klopte op de deur. Even later ging die deur open; een oude man keek naar buiten. „Goeiendag'", zei Pilon. „Ik ben verdwaald in het bos... zou ik misschien even mogen binnenkomen?" „Wel jo'.", lachte de man vriendelijk. „Kom er maar gauw in; bent u in dat vreselijke weer door het bos gekomen?" „Ja", zei Pilon. „Ik ben de weg kwijtgeraakt en ik ben erg koud geworden!" Kom dan maar gauw verder", nodigde de woonwagenbewoner. „De kachel brandt, en ik zal wanne thee zetten!" Rotterdam. Nederlandse Economische Hogeschool. Candidaatsexamen in de econo mische wetoTT=chanpen: G J. schuurink, Breda- A Weiland. R. E. Grasdijk. R. Pelt. J. J. F Hillen. H. Kok, allen te Rotterdam. Doctoraal examen in de economische weten- schapnen mej H P Leeser, Rotterdam, de heer P. Vink. Rotterdam. De'ft. Aan de Technische Hogeschool ziin gepromeveerd tot doctor in de technische weten scha n: ir. L. H. Ruiter en ir A K. van der ^'e»t "e h°er Ruiter promoveerde on het nroefschrift ..Some thermodynamic proper ties of system benzene -1. 2- dicholoro- fhano" ^jin nromotor was mevr nrof. dr. ir. E Korve7ee In de geschiedenis van de hogeschool is dit de eerste maal dat een 'wouweliike hoogleraar a's nromotor optrad Het nropfrehrift van de heer Van der Vegt lu'dde ..A «tudy on the machanlsm of -vnol f«S'ting". Promotor was prof. dr. ir. C. W. Kosten. T e>den. Doctoraal eyamen Nederlands rpo^t- mej F van de Polder te Overveen. Til^nre w K. Leergangen: diploma bouw- kund'g tekenaar 'te"<»os voorbereidende cur sus a'chitect): G Rannenberg. Eindhovén; A. V Benden, ^irschot; M. Fmmen. Don- ten: J. v. Fch. Oisto-wük: G Geinen. Eind hoven: J. Joorien. Oocterhout: H. Manning, ^'"ndhoveo: M. Mntthijssen. Roosendaal; .1. Domen. Oocterhout: A Oomcs. Breda: P. Overman Breda: W Panis. Tilburg; J Vaes- sen. Eindhoven; J Vc-sanfvoort. "eghel: A. Weekers. v:ndhoven- G Wilgers. Nieuwkerk. Dip'en-ia binnenh i«kunst (4-iariee cursus): A. Brouwers. Tilburg; A. Simons, Tilburg; H v d Ven. Tilburg Niimecen. Doctoral examen rechten: mejuffrouw Th. T.-Bruens 'Arnhem) en de ^eren G A. L. M T,hoe«t fMeerssen) en A. A J. J. M Takx (Den Bosch). Amsterdam. Gemeente TJn'versiteit Can- didaatseramen rechten: G. E. v. d Werff. Doctoraal examen natuurkunde W. A. Br :1 (Amsterdam) Gandidaatsexamen wis- en natuurkunde: L. A Barkey en K Buys (Am sterdam). 56) Hij had zich tot haar aangetrokken ge voeld van het moment af dat hij .haar had ontmoet in Thames. Ze stond toen op het trottoir en keek als een opgetogen kind naar de zonsondergang. Luke had er in de verste verte niet op gerekend dat Don's logé nog zo jong zou zijn. Isobel was ge kunsteld geweest, terwijl ze nooit enige bewondering had getoond voor het natuur, schoon van haar geboorteland en de vrou wen, waarmede hij tijdens zijn diensttijd in aanraking was gekomen, waren van het zelfde slag geweest. Ze had hem gezegd dat ze een kennis van Ian was en hij had toen aangenomen dat ze met hem verloofd was. Hij had dat steeds geloofd totdat zij hem eindelijk verteld had dat er van een ver loving geen sprake was. Op dit ogenblik begreep hij de verhouding echter niet. Het meisje was. volgens hem. klaarblijkelijk uit Engeland gekomen om hem op ie zoeken, maar hij kon ook moeilijk weten, dat ze elkaar pas vier maanden ge leden in Auckland hadden leren kennen. Eigenaardig vond hij het echter wel dat ze al gauw Auckland verlaten had om bij zijn zuster te gaan logeren, die ze nog nooit ontmoet had. Volgens Luke's ouderwetse opvattingen kon dat maar één ding beteke nen: ze wilde de familie van de man op zoeken, waarmede ze zou gaan trouwen. Ian's houding tegenover haar duidde er duidelijk op dat er tussen die twee wat moest bestaan. Uit alles "iel af te leiden dat de jonge arts verliefd was. Maar was Sally eigenlijk wel verliefd op hem? Als zij inderdaad van hem hield, waarom had ze dit dan nooit getoond? Zou ze nog zó jong zijn, dat ze de stem van haar eigen hart niet kon verstaan? Het zou mogelijk kunnen zijn, maar.Ondanks haar som wijlen rustige en overtuigende manier van doen, ondanks de zelfverzekerdheid, die ze ten toon kon spreiden, was ze in vele op zichten nog een kind. Nu en dan had hij een smekende uitdrukking op haar gezicht ge zien. die er op duidde dat ze een eenzame jeugd had gekend. Nooit echter duurde het overheersen van deze emoties !ang. Nieuw Zeeland en „Te Arama" had Sallv in haar hart gesloten. Het leek er zelfs op alsof ze in haar vaderland was teruuggekeerd alsof ze vroeger geen eigen tehuis had ge kend Jan Macdougal zou voor ieder jong meisje een goede partij zijn, vond Luke, maar hij was er zeker van dat Sally er het type niet naar om al te vrij met mannen om te gaai/ Wanneer ze iemand zou liefhebben, zou ze dit echter vol overgave doen, zonder remmingen, zonder terughoudendheid. Luke zuchtte en streek over Silk's kop. Begreep ik de vrouwen maar beter, Silk...., mompelde hij tóen hij Sally en Ian dicht naast elkaar op de waranda zag zitten. De dokter was dus niet te moe orrl iemand het hof te maken. Luke keerdé geruisloos op zijn schreden terug en liep naar de rivier. Hij deed snel zijn kleren uit en dook in 't koele donkere water, dat het maanlicht weerspiegelde. Ian was humeurig, alhoewel de dag van vandaag even zonnig en -veelbelovend was als die van gisteren. De vorige avond, toen hij op Sally had gewacht totdat ze de beide jongens een goede nachtrust had gewenst, hadden ze vrij lang over Barry's geval ge sproken. Sally's woorden waren vleiend voor zijn reputatie als arts geweest, maar als man had hij ze niet erg kunnen waar deren. Nu je hier bent, zal ik je kennis zo volledig mogelijk uitbuiten, zei ze open hartig, Ik ben tenslotte geen dokter En nu we zo ver zijn, wil ik geen fouten maken. Met tegenzin was hij een medisch gesprek begonnen, maar geleidelijk aan was de minnaar in hem verdrongen door de arts. Hij had Sally tenslotte gedetailleerde raad gevingen gegeven. En met ironische zelf spot had hij zich daarbij voor ogen gehou den dat Sally het meest van hem hield als dokter. Nu je niet met me wilt trouwen, Sally, voel je er misschien wat voor om secretaresse-verpleegster bij me te wor den, had hij tenslotte bitter gestemd ge zegd. En Verna dan?, had Sally direct lachend gevraagd. Die vindt wel iets anders. Een goede verpleegster hoeft nooit zonder werk te zijn. Ik geloof niet dat ze dat erg prettig zou vinden, had Sally met enige nadruk geantwoord. De lach was van haar gezicht verdwenen. 4 Ze ziet er lief uit, Ian.én ik ge loof dat ze nogal op je gesteld is Sally had niet geweten wat ze verder nog had kunnen zeggen. Ze was bang geweest dat ze al te ver was gegaan. Natuurlijk is ze dat!, had Ian spot tend geantwoord. Verna is een erg aantrekkelijk meisje, Sally en bovendien bijzonder verstandig. Ze zou zichzelf er echter wel gauw overheen zetten! Wat kunnen mannen toch trots zijn en blind, had Sallv gedacht. Ik geloof dat niet. Ian! Ze is verliefd op je. En ik ben er heilig van overtuigd, dat zij een veel hetere vrouw voor je is dan ik. Bedankt voor je raad! Ik zal dat goed onthouden! Maar op dit ogenblik vroeg ik jou ten huwelijk. Het is echter, geloof ik daar niet het goede moment voor. Slaap lekker. Slaap lekker. Ian. Het spijt me dat ik je heb moeten teleurstellen. Haar smalle gezichtje had er somber uit gezien. Heel veel dank dat je zo veel voor Barry hebt gedaan. Ian. Maak nu geen tweede dokter Jim van me. Daarvoor weet ik nog te weinig, had hij kortaf geantwoord. Bruusk had hij zijn stoel achteruit ge schoven en was zonder nog een woord te zeggen naar binnen gelopen. 1 Sally had gezucht toen ze de ligstoelen opvouwde. De komst van Ian had de rust op „Te Arama" verstoord, alhoewel zijn aanwezigheid ten gunste van Barry was geweest. Nu. op deze zon-overgoten nieuwe dag. moest ze Ian opnieuw teleurstellen. Hij vroeg haar of ze met hem een autotochtje langs de kust wilde gaan maken, zoals ze samen al eens eerder hadden gedaan. Misschien kunnen we wel ergens een boot huren en van zee uit de pohutakawa- bomen bewonderen. Ze zijn nu op hun mooist. Sally droeg een helder-wit eenvoudig zomerjurkje, dat gecompleteerd werd door een wit hoedje, dat haar kas'anje-bruine haren omlijstte, witte handschoenen en schoenen en een witte tas. Een klein cor sage van kleurrijke bloemetjes vrolijkte het jurkje op. Ze zag er aantrekkelijk uit. Niet veel vrouwen kunnen overdag wit dragen, dacht Ian, en er zo aardig als Sallv uitzien. In een verpleegsters-uniform zou ze er ontegenzeglijk nóg liever ui'zien! Zijn verpleegstertje, zijn beminde, zijn koppige tartende kleine duivelin.... zijn Assepoester, die haar fortuin wilde weg geven Het spijt me, Ian. Maar het is Zondag. Dan ga ik altijd met Luke en Barry naar de kerk. Mike en Don gaan in hun auto. Lieve hemel! Dan zal ik ook wel naar de kerk moeten gaan! Ian verborg zijn teleurstelling zo goed mogelijk. Alleen des Zondags heb ik maar vrij, en dan nog niet eens altijd! Ik zou het erg prettig vinden als je meeging. 'Misschien kun ja daarna met meeging. Misschien kun je daarna met Barrv nos oefenen en des middags, als hij gerust heeft. Zou je dat willen doen? Muria is overigens al bezig met een verrukkelijke lunch! Ze vindt het héérlijk als er gas ten zijn! We kunnen haar toch moeilijk teleurstellen! Laat me je dan tenminste naar de keik rijden, Sally, zei hij niet al te vrien delijk. Toen ze hierop begon te lachen, had hij haar het liefst een draai om haar oren gegeven. Erg graag, Ian. Het lijkt me wel eens leuk met jouw wagen te kunnen pronken. De dag, dio h'j ro graag met Sally aueen had willen doorbrengen, vloog voor Ian voorbij en tot zijn eigen verbazing ver veelde hij zich niet tijdens de kerkdienst; de preek was bijzondei goed. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11