met melk meer mans Kabinet-Drees terug Nieuw blijspel van Roussin NAM EA Orkestwerk van Flothuis en Symphonie van Schwindl Arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes Sleepboot gekapseisd in de Waalhaven Sch.204 Dolfijn zinkend „Tunnelplan-Groot beter en goedkoper" Kunstmactnd Amsterdam Nederlands Kamerkoor zong in „Ons Huis" UIT ANDERE BLADEN 3 Agenda voor Haarlem Na 1 Juli: Van de vier opvarenden wordt de machinist vermist Adres aan Amsterdamse gemeenteraad Invoering en toepassing nieuwe woordenlijst Eredoctoraten voor twee Nederlandse theologen Directeur van PTT-kantoor voor rechtbank Vergadering te Alkmaar van dierenbeschermers Examens ju?fgeTdunhd"ieer- Met Mary Dresselhuys die het theater in?; en Ko van Dijk het speelkwartier. Als men een heel seizoen braaf aan geestelijke ontwikkeling heeft gedaan en zich inner lijk behoort voor te bereiden op de moei lijke stof van het Hol land Festival, krijgt men een korte pauze om wat plezier te plukken: het onkruid op de culturele weide, dat nooit vergaat, omdat het bloeit in de menselijke natuur. Dit geldt evenzeer voor de acteurs, die in deze dartele pe riode van het jaar gewoon doen wat zij leuk vinden: zich uit vieren in dwaasheid, dat is niets nieuws. In de Griekse oud heid liet men op de klassieke tragedies al tijd een saterspel vol gen, in de middel eeuwen op de mo raliteiten een klucht. Zo gezien heeft de Nederlandse Comedie met „De man, de vrouw en de moord" van André Roussin, waarvan Donderdag avond in het Nieuwe de la Mar-theater de première voor een uitverkochte zaal werd gegeven, een bijzonder gelukkige keuze gedaan, want in deze kolderparodie is vaak zeldzaam amusant wat van een andere kant beschouwd om te huilen zo droevig zou zijn geweest. Dit klopt trouwens met wat Roussin ter inleiding van, £ijn blijspel bij het Franse publiek beweerde: „Een bericht van enkele regels in het gemengde nieuws over iets, dat ib Italië gebeurd was, bracht me op hat idee dit stuk te schrijven. Een boeren vrouw die genoeg had van haar man, huurde iemand om haar te verlossen van deze onuitstaanbare echtgenoot. De af spraak was gemaakt, het geld gestort, maar de echtgenoot verdween niet. Om een nadere verklaring verzocht eiste de adspirant-moordenaar nog meer geld, dat de vrouw betaalde. Haar man stierf echter nog steeds niet. En toen.... daagde ze de oplichter voor het gerecht!" De Maupas sant zou in deze geschiedenis stof voor een van zijn meesterlijke verhalen hebben ge vonden, voegde hij eraan toe. Hijzelf heeft echter zeer juist ingezien, dat bij zo'n treurspel uit het dagelijks leven de ko mische varianten om de hoek liggen. Onder zijn handen men kent Roussin hier te lande onder meer van „Nina" en „Bobbeltje" veranderde er spelender wijze heel wat aan deze historie. De han deling werd naar een dorp aan de Seine vlak bij Parijs verplaatst en de moord zuchtige vrouw is nu een gewezen manne quin, getrouwd met een stugge boer om dat zij dacht, dat hij a) een bedrag van tachtigmillioen francs in de „sweepstake" gewonnen had. en b) door een leverkwaal tot een spoedige dood was gedoemd. Beide diagnosen blijken verkeerd, doch dat komt men pas gaandeweg aan de weet. Voor het zover is, heeft zij een aan lager wal ge raakte „bookmaker" omgekocht haar man, die niet zwemmen kan, in de rivier te duwen. U moet dit stuk beslist gaan zien als u eens een avondje leuk uit wilt zijn en daarom zal ik hier niets verder van de steeds meer hilariteit verwekkende ver wikkelingen onthullen. Het moet tenslotte een verrassing blijven. En bovendien: als Roussin één ding be wijst, dan is het dat kolder buiten alle perken der gewone conventies gerekt kan worden, voor het dunne verbindingsdraadje met de werkelijkheid knapt. Als men de onzinnige overdrijving maar ver genoeg doorzet, dan bereikt men al gauw het do mein der pikante fantasie, waar letterlijk alles lachwekkend wordt zonder de ge loofwaardigheid totaal te verliezen. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat deze pre tentieloze comedie hoe langer hoe maller wordt. En het aantrekkelijke daarvan schuilt mede hierin, dat men bij alle dolle dwaasheid toch net nooit vergeet, hoe luguber de keerzijde is, die letterlijk en figuurlijk in het duister blijft. Het is onder de spirituele regie van ZATERDAG 4 JUNI Modelboerderij Elswout, Elswoutslaan, Overveen: Bazar ten bate van de nieuwe Herv. Kerk te Aerdenhout 10-18 en 19.30-23 uur. Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singa pore", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: Uitvoering Haarlems Muziek-instituut, 2.30 uur; „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Een mooi portret", alle leeft,, leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The re's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 5 JUNI Stadsschouwburg: Ballet-matinée door leerlingen Kennemer Balletstudio, 14 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld. 10, 5 en 8 uur. Cultura? Ned. Ver. van Spir. „Harmo- nia", 10.30 uur. Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore', 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva .Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De koppensnellers van de Amazone", 14 jaar, 11 uur: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mamma", alle leeft., 11 uur; „Vermist", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Een mooi portret", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 6 JUNI Concertgebouw: Leerlingen uitvoering van de muziekschool van de Mij. tot bev. der Toonkunst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bij eenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De goede aarde", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur Roxy: „Een mooi portret", alle leeft., 2.30 uur: „Onteerd", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De openingsscène van „De man, de vrouw en de moord" van André Roussin met Mary Dresselhuys en Ko van Dijk in het décor van George Wakkevitch. Fons Rademakers, die het geheim kent van de Franse slag en de vaardigheid daarvan op zijn medewerkers weet over te brengen, een wat men noemt tintelende opvoering geworden. Mary Dresselhuys, die ook de kostelijke vertaling leverde en daarbij met zotte uitdrukkingen van goe den huize niet zuinig was, gaf tal van grappige schakeringen aan de rol van het wufte vrouwtje, dat diep in haar hart „van netjes" houdt, ook in het strikt ge nomen onfatsoenlijke. Ko van Dijk was als de zwijgzaam broeiende boer op lompe vrijersvoeten een monumentale blijspel figuur, die zelfs in de meest groteske situaties iets aandoenlijks bleef behouden. Mien Duymaer van Twist kreeg terecht een „open doekje" voor de inderdaad kostelijke bekentenissen van een kloeke moordenares, die door iedereen voor een gezette tante met geen andere dan huise lijke hartstochten wordt aangezien. Pierre Myin was de elegant-louche renbaan specialist en Fons Rademakers overrom pelde iedereen als de laffe broer Kiki met een radheid van tong tijdens een angst paniek in het derde bedrijf, zonder dat er een lettergreep in het tumult verloren raakte. De vermaarde George Wakhevitch is uit Parijs overgekomen om het décor te ont werpen, dat gezellig genoeg was om een avond lang naar te kijken en tot in alle hoeken de gewenste speelruimte bood. Al Met ingang van 1 Juli treedt in werking de wijziging van de Arbeidswet, die be- drijfsarbeid van meisjes beneden de leef tijd van 15 jaar verbiedt. Bedrijfsarbeid is alle arbeid met uit zondering van huishoudelijke arbeid in een privé-huishouding. Zolang de Landbouw- arbeidswet nog niet in werking is getreden, is dit arbeidsverbod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districtshoofden der Arbeidsinspec tie kunnen ondernemers voor individuele gevallen ontheffing van dit verbod geven. Bij de beslissing op een verzoek daartoe zal in de eerste plaats aandacht worden geschonken aan de belangen van het be trokken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de Arbeidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplichtig zijn. In de Waalhaven te Rotterdam is de sleepboot „Volharding 14" van de N.V. Vereenigde Onafhankelijke Sleepdienst, die bezig was het Engelse schip „Richmond Queen" te verhalen, plotseling gekapseisd en gezonken. Aan boord van de „Volharding 14" be vonden zich vier man, kapitein, stuurman, stoker en machinist. De eerste drie wisten zich te redden. De machinist wordt vermist. Men vreest dat hij het ongeval niet heeft overleefd. Men zal zo spoedig mogelijk trachten de gezonken sleepboot te lichten. Volgens de politie zou de sleepboot zijn gekapseisd tengevolge van een verkeerde manoeuvre. De machinist is de 52-jarige M. Schmidt uit Rotterdam, die pas veertien dagen - bij de Verenigde Onafhankelijke Sleepdienst in betrekking was. ADVERTENTIE Door totnutoe onbekende oorzaak be vond zich vanmorgen om 8 uur de Sche- veningse logger „Dolfijn' (SCH 204) van de rederij Gebr. v. Leeuwen op ongeveer 80 mijl ten Westen van Aberdeen in zin kende toestand, nadat zich in de vorige avond en vannacht ernstige defecten had den voorgedaan. De logger heeft een lek in het achter schip, dat reeds bijna geheel onder water verdwenen is. Uitgezonderd schipper M. den Meijer, die nog op de brug staat, heeft de hele bemanning het schip verlaten en is aan boord gegaan van de SCH 305 „Maria" met al een heerlijk en hartig intermezzo yan de rederij erven A. den Du.k Pzn. De ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicotie Nederlondi Zul*elbureou, 's Grovenhage 1Ó tussen de vele ernstige bedrijven. DAVID KONING ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Maria (schipper J. Pronk) heeft vanmor gen omstreeks negen uur de „Dolfijn" op sleeptouw genomen om te proberen de zinkende logger naar Aberdeen te brengen. Er is voorts assistentie gevraagd van een bergingsschip uit Aberdeen. Een van de drie waterdichte schotten van het zinkende schip is (in het achter schip) bezweken; het was vanmorgen nog niet zeker of men de haven van Aberdeen zou halen: de druk op het schot was groot. Er stond een bries van windkracht 3 a 4. De directeur van een houthandel in Am sterdam-Noord, de heer T. C. Groot, die zich jarenlang heeft beijverd voor een goede IJ-oeververbinding, heeft een adres tot de hoofdstedelijke gemeenteraad ge richt, waarin hij aandacht vraagt voor zijn gewijzigd tunnelplan, dat volgens hem technisch veel beter en aanzienlijk goed koper zal zijn dan het onlangs door de raad aanvaarde tunnelplan van de Dienst der Publieke Werken. De heer Groot verzoekt de raad op dracht te geven aan de Koninklijke Maat schappij voor Havenwerken te Amster dam tot het bouwen van een auto- zowel als een wielrijders-voetgangerstunnel, met de uitvoering waarvan de maatschappij onmiddellijk zou kunnen beginnen. De tunnel zou dan binnen vijf jaar voor het verkeer kunnen worden opengesteld. De bouwkosten van dit plan-Groot zullen in tegenstelling tot het plan van Publieke Werken beneden de honderd millioen gul den blijven, indien de benodigde werk terreinen door de gemeente kosteloos ter beschikking worden gesteld. Met betrekking tot de invoering en toe passing van de nieuwe woordenlijst van de Nederlandse taal deelt de persdienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende mede: Zoals vorige week reeds is gepubliceerd, heeft de gemengde Nederlands-Belgische spellingscommissie eenstemmig nadere voorstellen voor de Nederlandse en Belgi sche regeringen geformuleerd. In deze voorstellen wordt afzonderlijk voor Neder land en België aangegeven op welke wijze de woordenlijst bij het onderwijs in deze landen zou kunnen worden toegepast. Noch de Belgische noch de Nederlandse regering heeft zich reeds over deze voorstellen kun nen uitspreken. Gezien het feit echter, dat zij de instemming verworven hebben van alle op de ter zake gehouden vergadering aanwezige leden, dienen berichten .als zou men in België zijn eigen weg wensen te gaan. onjuist te worden genoemd. Er moge hierbij dafnadruk op worden gelegd dat ook Van Belgische zijde immer naar een heid van spelling in het Nederlandse taal gebied is gestreefd. Ds. F. Kleijn, emeritus-predikant van de Remonstrantse Broederschap is tot ere-doctor in de theologie benoemd door het Olivet College in Michigan. Tot doctor honoris causa van de Mead- ville Theological School te Chicago is be noemd de Leidse hoogleraar prof. dr. L. J. van Holk. Het Kunstmaand-Orkest heeft Donder dagavond in de Bachzaal te Amsterdam onderleiding van Henri Arends, de as sistent-dirigent van het Concertgebouw- Orkest gemusiceerd. Met de Symphonie van Bizet en ook met Mozarts Kronings concert Jan Huckriede was de piano solist verwijlde men op overbekend terrein. Men kon er bij constateren dat Arends, al doet hij nog wat druk waar het met geserreerd gebaar even goed en misschien nog overtuigender zou gaan, een goed inzicht heeft in de te vertolken mu ziek en dit op zijn manier suggestief op het orkest weet over te brengen. Verder kreeg men ook een sympathieke indruk van het pianospel van Jan Huckriede: in de finale van het Kroningsconcert had zijn interpretatie zelfs iets bijzonder levendigs. De avond kreeg echter een bijzondere betekenis door de eerste uitvoering van een „Sinfonietta concertante" voor klarinet, altsaxofoon en klein orkest van Marius Flothuis, een werk dat deze in opdracht van de Stichting Kunstmaand Amsterdam schreef. Bovendien mocht men ook luiste ren naar een zeer verzorgde uitvoering van een Symphonie van Friedrich Schwindl, een vrijwel vergeten componist uit de achttiende eeuw, die in Amsterdam geboren werd, in Den Haag nogal enig aanzien genoot, doch een groot deel van zijn leven in het buitenland zwierf, veel componeerde en te Karlsruhe in 1787 overleed. Toen vader Lepold Mozart in een beroemd geworden brief zijn zoon voor de omgang met „Halbcomponisten" waar schuwde, noemde hij ook Schwindl als zo danig. Het symphonietje, waarmee wij mochten kennis maken (een van de veer tig die van hem bewaard bleven) bleek echter een niet onaardig voorbeeld van toenmalige modekunst in Mannheimer stijl. Stamitz en zelfs Joh. Christian Bach zijn dicht in de buurt. Men zou wensen dat goede amateurorkesten zich eens tot deze Schwindl wendden: zonder zware eisen te stellen geeft hij heel wat rente aan „Emp- findlichkeit". Flothuis schijnt het op de altsaxofoon voorzien te hebben: hij bracht dit instru ment te pas bij zijn pas ten doop gehou den negerliederen en laat het in zijn nieuwste werk tezamen met de klarinet concerteren en wel op een zeer gelukkige manier, welke aan Kees Verschoor ge legenheid geeft de zo vaak misbruikte „sax" naar zijn oorspronkelijke aard, met nobel expressieve klank, recht te doen. Trouwens ook de klarinetpartij, mooi be heerst vertolkt door Jolle Huckriede, is door Flothuis op de gunstigste manier be handeld. De aan het orkest ten koste ge legde instrumentatiekunst is bovendien ook die van een vakman, die de ervaring van de klassieke meesters niet miskent. De componist gebruikte in zijn orkest geen klarinetten en geen fagotten, een wijse- lijke beperking om zijn concertino niet met verwante klanken te hinderen. De tweedelige compositie heeft helemaal geen aggressief karakter. Het is bevatte lijke melodieuze muziek, die haar kracht zocht in het concerterende' beginsel. De elegische toon lijkt mij in een Adagio alternatief wat al te lang aan te houden eer een puntig syncopisch allegro als da capo intreedt. Dat mag daar een te weke plek zijn, veel wordt vergoed door 's com ponisten gave om een melodische phrase te schrijven. Dit is tegenwoordig te zeld zaam om niet speciaal op te wijzen. Flothuis is achteraf tot de ontdekking gekomen dat hij zijn eerste thema van het stuk onbewust ontleende aan Bartök en hij vertelt dit in het programma met arge loze oprechtheid. Mozart, wie dit ook wel eens overkwam, zweeg in zulke gevallen. Flothuis had er ons ook kunnen laten in lopen, bewerend dat het met opzet ge beurd was. Neen, meent hij: eerlijkheid voor alles. JOS DE KLERK Tegen de 55-jarige J. K. B. te Oude Pekela, directeur van het P.T.T.-kantoor te Oude Pekela is anderhalf jaar gevan genisstraf geëist. B. had zich voor de Groninger rechtbank te verantwoorden, beschuldigd van verduistering van tele- foongelden (ten bedrage van ruim f 6480) en valsheid in geschrifte: het opmaken van gefingeerde loonstaten voor nachttelefo nisten. De verduistering ontkende verdachte, wel gaf hij toe in 1953 f 2000 voor zich zelf te hebben gebruikt voor aflossing van zijn auto. Ook bekende hij valse loon staten te hebben opgemaakt. Uitspraak volgt op 16 Juni. In de reeks concerten van de Kunst maand Amsterdam is ook een serie van vijf avonden opgenomen, die in „Ons Huis" aan de Rozenstraat gegeven worden. In dit cultureel centrum van een Amster damse volksbuurt voerde Vrijdag het Ne derlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een compleet Nederlands programma uit. Het eigenaardige daarvan was, dat er, op een tweetal door Felix de Nobel bewerkte volksliedjes na, geen en kele compositie op Nederlandse tekst bij was. Het typeert een karakteristieke ver houding van de kunstenaar tot zijn taal, zoals die alleen in Holland gevonden wordt. Van de 15de-eeuwse Vlaming Ockeghem die zijn beste jaren in Frankrijk sleet, werden drie merkwaardige misfragmenten uitgevoerd, die duidelijk aantonen hoe on ze polyfonie groeide uit de omspeling van Gregoriaanse motieven, die een heerlijk, vaak zeer gevoelig klankcomplex vormt. Van de 16de-eeuwse Waal Orlando di Las so, die meer thuis was in Italië, Frankrijk en Duitsland dan, in de Nederlanden, hoor de men guitige profane koorliederen, die zijn meesterschap en zijn spiritualiteit ver raden. Een tweetal Psalmen van Swee- linck, prachtig door De Nobel en de zijnen geïnterpreteerd, konden als bewijs dienen van het feit dat de hooggeroemde Neder landse School, die zich in het Zuiden ont wikkeld had, een rijke nabloei kreeg in het hart van Holland. Het Kamerkoor heeft het publiek verder op belangrijk werk van Diepenbrock en Zagwiin onthaald. Van bijzonder belang echter was de uitvoering van het eerste deel van „La Nuit" een compositie van Anthon van der Horst, aan Felix de Nobel en het Nederlands Kamerkoor opgedragen. De componist schreef dit werk op een tekst van Charles Péguy, een gedicht dat hem gelegenheid schonk tot het scheppen van een impressionnistische koormuziek. Het lijkt mij dat in het stuk alles door de mys tieke kracht van het vers besheerst wordt en dat Van der Horst gewillig afstand ge daan heeft van ieder vooropgezet vorm probleem of elke cerebrale kunstvaardig heid om zo onbevangen mogelijk tot de kern van het gegeven te komen en er de sfeer van weer te geven. Dit is zeker, dat zijn muziek een ontroerende kracht heeft. Zij vergt een geweldige capaciteit van de uitvoerders, maar Anthon van der Horst heeft zich niet vergist in de mogelijkheden van het Kamerkoor en in de herschep- pingskunst van Felix de Nobel: wij hoor den „La Nuit" in een uitvoering die het hoogste respect afdwong. JOS. DE KLERK In een commentaar op het eindigen van de regeringscrisis spreekt het Alge meen Handelsblad (lib.) van „een blij eindigend treurspel of een stormpje in een politiek waterglas". Deze crisis heeft slechts de parlementaire arbeid en kele weken vertraagd, zonder een poli tieke opklaring te brengen: de brede ba sis blijft een zwak punt". Het blad wil voorts wijzen op „zonderlinge verhoudingen bij de oplossing van deze crisis, verhoudingen, die wij niet gaarne als een nieuw gebruik, een nieuwe politieke stelregel, in ons practisch staats recht zouden willen zien bestendigd. Feite lijk heeft immers hier een deel van het par lement, i.e. de vier fracties der brede basis, een nieuw program opgesteld, dat de rege ring, behoudens enkele amendering, kon aannemen of verwerpen. Niet dus het ka binet gaf de lijn van het regeringsbeleid aan, maar het moest afwachten wat voor en over de regering werd beslist. Men zal opmer ken, dat het kabinet démissionnair en dus geen politiek orgaan meer was: de minister president kon zelf geen politieke basis vin den voor een aanblijven. Verder, dat het kabinet naar eigen ver antwoordelijkheid de vrije keus had het voorstel van de fracties via de kabinets- reconstructeur te aanvaarden of te ver werpen. Maar ook dan blijft, dat het initia tief voor het regeringsbeleid, hetwelk toch bij het kabinet dient te berusten ongetwij feld mede door de ontslagaanvrage op de Kamerfracties was overgegaan". „Het is een passen en meten geworden om alle wensen in een uitgebalanceerde verhouding in één en dezelfde „overeen komst" te verwerken", schrijft de Nieu- we1 Rotterdamse Courant (lib.), die, zakelijk gezien, een evenwicht con stateert tussen de concessies, die over en weer zijn gedaan. „In politieke zin zullen zij echter wel an ders gewaardeerd worden. Het is immers duidelijk, dat de socialisten, die óf een fikse huurverhoging met afroming óf geen huur verhoging wensten, het sterkst hun stand punt hebben moeten verlaten. Zoals zij hun eis inzake onmiddellijke regeling van de on derhoudsplicht voor huiseigenaren ook heb ben moeten laten vallen. De socialisten hebben zich in de huurkwestie het sterkst in een principieel standpunt verschanst. We kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat een zeker ressentiment tegen de par ticuliere huiseigenaar mede een rol heeft gespeeld. Zoals meer blijkt, komt men ech ter met onberedeneerde gevoelens i» de po litiek niet altijd waar men wezen wil. De socialisten hebben dit in deze crisis er- De N.R.C. is verder van oordeel, dat deze kabinetscrisis vermeden had kun nen worden, indien tijdig naar overbrug ging van de geschillen zou zijn gestreefd. „Het kabinet had meer leiding behoren te geven. Wat nu als oplossing aanvaard is, had ook in een eerder stadium serieus beproefd kunnen zijn". Het Parool (onafh. soc.) is ver heugd over het resultaat van de bemoeie nissen van mr. Burger, waardoor het ka- binet-Drees weer aan het werk kan gaan. Het gewijzigde program kan volgens dit blad worden aangemerkt als een redelijk en aanvaardbaar compromis, waarbij is gegeven en genomen. „De uitkomst kan er mee door, al zal niemand er erg geest driftig over zijn", schrijft het blad, dat zich ook afvraagt, of de crisis eigenlijk wel nodig zou zijn geweest wanneer er tussen de regering en de Kamer wat meer voorbereidend overleg had plaats gevon den. Men zal er naar de mening van het blad „goed aan doen in de blijdschap over de opgeloste crisis vooral niet uit het oog te verliezen dat zij boven alles een symptoom is geweest van de spanningen in het Neder landse politieke leven. Nu de periode van het herstel is afgesloten, nu een nieuwe phase aanbreekt, bestaat er een diepgaand meningsverschil over de weg, die nu verder moet worden ingeslagen. Het is dit verschil van inzicht, dat uiteindelijk ten grondslag lag aan de crisis en het is ook dit verschil dat volgend jaar bij de verkiezingen de in zet van de politieke krachtmeting behoort te zijn". Trouw (prot. chr.) geeft het volgen de commentaar: „Wij houden niet van wijn met water. Maar bij deze kabinetscrisis moest wilde zij op de best mogelijke wijze opgelost worden de P.v.d.A -fractie water in haar wijn doen. Dat heeft zij gedaan. Het strekt haar tot eer. Want voor haar vooral moest het een pijn lijke zaak zijn om het rood te doen verble ken. Laten wij hopen dat door het gebeurde de wil tot samenwerking in ons volk zal worden verstrekt. Dat zal eerst recht den Burger moed kun nen geven". Het Algemeen Dagblad (onafh.) vindt het resultaat van de zakelijk bezien volkomen overbodige kabinets crisis pover, voornamelijk „omdat bij de wijze, waarop deze crisis is opgelost, de zelfstandigheid van de rege ring is aangetast. Dat voorspelt weinig goeds. De aandrang uit de volksvertegen woordiging tot allerlei maatregelen, welke de kiezers in het gevlij komen, heeft weer meer accent gekregen. Het algemeen belang is wederom verward met de som van een aantal groepsbelangen. Niet de Kroon en de ministers in samen werking met de volksvertegenwoordiger bes*urcn, maar de partijleiders in de volks vertegenwoordigers maken de dienst uit In plaats van een gezond evenwicht tussen ka binet en volksvertegenwoordiging is de ge heimzinnige beraadslaging der partijleiders onderling gekomen". „Het stemt tot voldoening, dat het hui dige kabinet de kans krijgt het vele en belangrijke werk, dat het op stapel heeft staan, af te maken", zegt Het V r ij e Volk (P.v.d.A,), „Langzamerhand was ieder duidelpk ge worden. dat de oplossing van de crisis uit bleef door gebrek aan medewerking van de zijde van de KVP. Het kabinet-Drees had zijn bestaan, kennelijk op initiatief van de KV'P-ministers. verbonden aan de aanvaar ding van de huurwet. De valse schijn, alsof de PvdA genoeg had van dit kabinet, werd steeds vruchtelozer door de KVP-pers opgehouden Tot er geen houden meer aan was. alle onbeschaamdhe den ten spijt En toen was de weg vrij voor een reconstructie van het kabinet-Drees, dat de van alle zijden veroordeelde huurwet heeft laten varen". „Het bereikte resultaat heeft verschillen de aantrekkelijke kanten Het mag mr. Bur ger als een verdienste worden aangerekend dat hij alle sombere verwachtingen heeft beschaamd en door een vernuftig plan een voor allen aanvaardbare oplossing heeft we ten te bereiken. Daarmee heeft hij wel in het bijzonder de ouden van dagen aan zich verplicht, die reikhalzend uitzien naar de definitieve pensioenregeling. Ook de onder- wijswetgeving van minister Cals en de plan nen van minister Donker kunnen door dit kabinet nog een eind verder worden ge bracht". In de Volkskrant (RK) van he denmorgen herinnert prof. Romme eraan, dat hij in een radiotoespraak, enkele da gen na de 17de Mei, gezegd heeft, dat de oplossing van de crisis niet gezocht moest worden in krammen of lijmen, maar in helen. „Bij dit helen heb ik met zoveel woorden in het bijzonder gedoeld op de noodzaak, dat er klaarheid komt in de socialistische rijen tussen de richting-Vos en de richting-Drees, tussen zoals ik elders las „de geblind doekte partijgangers en de gematigde figu ren". tussen „de wetenschappelijken" onder de socialisten, die ons op socialistische stok paardjes willen meesleuren, en „de wijzen" onder de socialisten, die begrijpen dat anevu op redelijke compromissen kan worden ge regeerd, waarbij aan niemand beginsel»ge- weld wordt aangedaan. De belangrijkst# vraag, die zich nu in het licht van de oplos sing van de crisis voordoet, is mijns inzient deze: is er geheeld? Het spreekt vanzelf, dat in een tijd van ruim veertien dagen de vraag wel volmop- dig met „neen" zou kunnen worden beant woord, maar nooit volmondig met een „ja Toch ziet prof. Romme in de oplossing van de crisis een paar waardevolle ele menten, welke zijns inziens op een voort gezet proces van „helen" wijzen: ten eer ste dat op instigatie van de socialistische „formateur" en met medewerking ook van de socialistische Tweede-Kamerfractie, geen nieuw kabinet is gevormd maar het ten val gebrachte kabinet is aangezocht en bereid gevonden tot voortzeting van zijn arbeid, en dat het is teruggekeerd „mét zijn politiek, mét de politiek van de rich ting-Drees". Als tweede waardevol element, dat deel uitmaakt van de crisisoplossing en op een ingezet proces van „helen" wijst, noemt prof. Romme de huurronde van vijf per cent zonder afroming, „omdat in dit ele ment van de oplossing der crisis een typi sche aanwijzing ligt van terugkeer van de heilloze weg, waarop in de socialisti sche rijen de richting-Vos op 17 Mei haar overwinning wist te boeken". Onder voorzitterschap van mr. dr. W. Hugenholtz is te Alkmaar het tweedaagse congres gehouden van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. De vergadering werd te Alkmaar gehouden, omdat de afdeling Alkmaar dit jaar haar 30-jarig bestaan viert. De secretaresse van deze afdeling, mevrouw M. E. van Rossem- van Medenbach de Rooy, die als zodanig reeds 25 jaar in functie is en de plaatse lijke inspecteur van de dierenbescherming, de heer C. Verwer, werden door het hoofd bestuur begiftigd met de zilveren ere- médaille van de vereniging. Het jaarverslag vermeldt een stijging van het ledental van 65.000 tot 70.000 en de opricHting van een drietal nieuwe af delingen, n.l. te Epe, Boskoop en Veenen- daal, terwijl men bezig is met de her oprichting van de afdeling Enkhuizen. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. E. J. G. Wat son, Voorburg, J. F. Bellaart, Den Haag, N. Nobel, Utrecht, K. W. Brevet, Middelburg en D. Rutgers, Oegstgeest. Geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen mej. G. A. van den Hout, Fijnaart. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „Spel en spelpaedagogische proble men" mevrouw E. A. A. Vermeer. 's Gravenhage. Rijkskweekschool: voor het onderwijzersexamen zijn geslaagd de dames: M. E. Rosenveldt, J. Rijborz, F. E. Schnitger, R .H. v. d. Valk en M. Verstrijder», allen te 's Gravenhage; A. R. Jansen te Delft. Tilburg. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschapen: Th. Gijzen. Horst; voor het candidaatsexamen economische wetenschappen: P. Tan, Tilburg. Haarlem. Coornhr tlyceum. Voor het eind examen gymnasium zijn geslaagd: afdeling B, eerste groep: zeven candidaten. Geslaagd: de dames R. Chabot; A. L. Faber, M. de Jong; de heren: D. N. van Aggelen. G. M. de Boer, R. H. Hagen en J. J. de Jongh. Groningen. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde (F): J. Stoffelsma. Laaxum- warns (Fr.). Bevorderd tot arts: R. C. Hoek stra en W. Koster, beiden te Groningen. Rotterdam. Nederlandse Economische Hogeschool: doctoraal examen in de econo- minsche wetenschappen de heer W. Tims uit Vlaardingen. Amsterdam. Vrije Universiteit: doctoraal examen theologie: J. van der Zanden. Mur- merwoude. Doctoraal examen economie: G. van Westrienen, Delft en D. Wind, A'dam. Delft. Candidaatsexamen civiel-ingenieur: F. N. van Dijk. Hilversum; J. J. Schoustre, Hilversum; P. Stad. Koog aan de Zaan en H. T. Thurmissen, Breda. Candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: E. A. Muijder- man. Hedel (Gld.); J. H. Schut, Eerbeek; M. F. J. A. van der Velden, Tilburg; O. Wijn- stra. Boksum en W. Zwiers, Hoogeveen. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap: Lukas Hans Ruiter, scheikun dig ingenieur, geboren te Tandjong Marawa. wonende te Vlaardingen op een proefschrift ..Some thermodynamic properties of the system benzene 1,2 dichlorocthane" en Anne Klaas van der Vegt, natuurkundig ingenieur, geboren te Utrecht wonende te Delft op een proefschrift: „A study on the mechanism of wool felting". Amsterdam. Gemeente Universiteit: docto raal examen rechten: mej. I. L. ten Kate, Amsterdam. Doctoraal examen economie: H. A. Koestal. P A. M van Philips, P. Ver- "roesen. J. P. Fresco. Amsterdam en C. Goedhart. Wormcrveer. Candidaatsexamen economie B. H. Steinkamp, P. W. Westen dorp en J. J Visser. Amsterdam. Candidaats examen politieke en sociale wetenschappen isectie AL C. de Schipper. Amsterdam en F. J. C. Berkmeyer. Haarlem.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5