AUTO en MOTORRIJLES Voetbal in Kennemerland Autorijschool ilmó vcii r Autorijschool Succes Old Clothes New „IJMOND" TAXI NODIG? AUTORIJLESSEN Kennemer t, Lantaarn e ^Oeek Bijna f 100.- goedkoper! Wonder Record Handbreimachine Prijs f 198.- JONGEJANS Michiel de Ruyter over swing en bob Beverwijk Agenda voor Velsen saterdag 4 juni 1955 Voorlaatste wedstrijd van IEV DRY CLEANING ONLY Benoemingen aan scholen voor Chr. Onderwijs Voorzichtig navigeren op radar! DGIJ organiseert schooldamwedstrijden BEL 5000 Activiteiten van „Emanuel" EVC vierde tienjarig bestaan FRANS ROOTRING Wisselen met de wisseling ADVERTENTIE De A.N.W.B. is Donderdagmorgen begonnen met de aanplant-in-het-groot van de 31 borden bij en op de toegangswegen fot de verbinding over het IJmuidense sluizencomplex. Langs de Rijksweg 9 (Haarlem-Veisen) worden enige opvallend grote richtingborden geplaatst, waarbij de A.N.W.B. terdege rekening moest houden met de wind, zodat de grootste der metalen plakkaten, die op een witte ondergrond zwarte aanwijzingen dragen, moeten worden geschoord. Voor het aangeven van de te volgen rijrichting is een systeem van auto-silhouetten gevolgd, waarbij dus het personen- en het vrachtvervoer gesplitst wordt over sluisweg en ponten. Vandaag hoopt de onderhoudsdienst voor de wegwijzers van de A.N.W.B. met het omvangrijke werk gereed te zijn, maar zolang de sluisweg nog niet volledig in gebruik is, zullen de aanwijzingen verhuld blijven door carton. W'U lessen uitsluitend met de nieuwste TAUNTS 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4.133 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMU1DEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Nu het voetbalseizoen voor de lager ge klasseerde clubs ten einde loopt zal IEV de komende Zondag als enige club uit Velsen- Noord de competitie nog vervolgen met de voorlaatste wedstrijd, die op „Schoonen- berg" tegen RCH 4 zal worden gespeeld. De verrassende uitslag tegen DSS met een 24 overwinning heeft IEV weliswaar veiliger gesteld voor de onderste plaats, maar in aanmerking nemende, dat nu nog twee wedstrijden moeten worden gespeeld en de onderste plaats thans bezet wordt door Spaarndam met 19 wedstrijden en 14 punten is de kans nog altijd aanwezig, dat de rode lantaarn voor IEV met 22 wedstrij den en 19 punten blijft dreigen. De IEV-ers dienen dus met vier punten uit de laatste twee wedstrijden zich volledig zekerheid te geven het risico van de onderste plaats te ontlopen. IEV komt in het veld met: H. AJkemade; J. v. d. Vlies en A. C. Leering; A. Leering, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. Duin, J. Dekker, J. Posthuma, W.- Buur en J. de Reus. Voor een waarlijk minimaal aantal be langstellenden hield de bekende radio commentator Michiel A. de Ruyter een le zing in een der zalen van het Hervormd Jeugdgebouw over het ontstaan en de ont wikkeling van de be-bob. De Velser Jazz Society organiseerde deze extra club bijeenkomst als studieavond in het seizoen 1954-'55 en hoopte hiermee wat belang stelling voor de jazz-muziek te wekken. De heer De Ruyter begon met te vertel len, dat de bop-muzielc zijn ontstaan dankt aan de jazz-muziek uit de dertiger en veer tiger jaren, toen te velen deze muziek voor „swing" versleten, hetgeen het juist niet was. omdat „swing" de aanduiding is van „grote beweging" en de oude muziek een typerend stijf tempo had, waarin een simpel themaatje op alle mogelijke wijze werd uitgebuit en de zogenaamde „riff" opleverde. Het publiek was zeer gesteld op deze opzwepende muziek, maar de musici zelf verfoeiden haar en zo ontstonden, meestal na afloop van de muziekavonden, speciaal voor de echte jazz-liefhebbers, de „jam sessions", waar gezocht werd naar een uitweg uit de gehate „swing". Aanvankelijk werd er zwaar geëxperimenteerd en spre ker toonde dit aan door een opname uit 1941, waaruit duidelijk het proberen van nieuwe wegen bleek. Een der vooruitstrevendsten van de nieuwe muzieksoort, die „bob" werd ge noemd, was Dizzy Gillespie, die samen met de pas overleden Charley Parker als alt saxofonist zijn tijd ver vooruit was. Nadat er eerst iil kleine ensembles werd geoe fend, presteerde Gillespie het, om de „bop" door grotere bands te laten spelen, hetgeen door de aard van de „bob", namelijk een enorme hoeveelheid van noten en hoge tempi, zeer moeilijk was en men hoofd zakelijk eenstemmige melodieën speelde. Men zag echter niet direct kans om onder de „riff" vandaan te komen en dit had tot gevolg, dat „bob" een nerveuze inslag kreeg, mede onder de druk der oorlogs spanningen. Pas kort na de oorlog, nadat er arrangeurs kwamen, die meerstemmig lieten spelen, kreeg de „bob" zijn eigen karakter, dat niet bestond uit een vaste melodie, maar uit een compositie, die door elke muzikant apart werd gemaakt tijdens het spelen. Men bouwde hierbij soms op accoorden, die overgenomen waren uit andere stukken, zoals bijvoorbeeld in „Dell's Bells", waarin duidelijk de accoor den van „What is this thing, called love" waarneembaar zijn. Allengs kwam er een rustiger stemming over de „bob"-muziek. en op de plaat „Out of nowhere" is er van hypernerveuze uitingen geen sprake meer Nadat tot 1947 „bob" eigenlijk „hot-jazz" was geweest met een felle dynamiek, groei de er dus een neiging om dat felle dyna mische te laten varen en ontstond de zo genaamde „cool jazz", waarin de blanke musici eöi grote rol gingen spelen. Door dit soort muziek steeds maar op nieuw uit te bouwen, werd het door het grote publiek niet meer gewaardeerd en waren het alleen nog maar muziek-intel- lectuelen, die de steeds vrijer wordende melodie-dwarrelingen op prijs wisten te stellen. De „cool jazz" enthousiasten bleken hiertegen niet opgewassen, zodat de be oefenaren ten lange leste van het toneel verdwenen. Met een respectabele hoeveelheid gra- mofoonplaten uit eigen discotheek liet de heer De Ruyter de verschillende vormen van jazz-, swing- en bob-muziek horen, terwijl hij daarbij steeds duidelijk de groei, vervolmaking en de typische onderdelen van het gespeelde nummer besprak. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4m Het bestuur der Vereniging voor Chr. Onderwijs te Velsen-IJmuiden heeft tot hoofd van de te openen tweede Insinger- school benoemd de heer H. Remiens, thans hoofd van de Comité-school; tot hoofd van de Comité-school de heer B. Meesters, thans hoofd van de Herv. school te Nieuw- Amsterdam; tot tijdelijk onderwijzer aan de Comité-school de heer W. F. Pauw te IJmuiden-Oost; tot onderwijzer aan de Creutzberg ULO-school de heer J. Kwek- keboom van Dordrecht en tot tijdelijk vak- onderwyzeres in nuttige handwerken aan de Herv. scholen mej. J. S. v, Gelder te IJmuiden Er vallen in enkele afdelingen nog wat restjes op te ruimen. Van veel belang zijn ze echter niet meer, daar vrijwel alle kam pioenen en hekkensluiters bekend zijn. Alleen in 2A is de definitieve hekkenslui ter nog niet bekend. Daaromtrent betwis ten Ede en Holland elkaar nog. Van de Beverwijkse tweedeklassers komt alleen De Kennemers in actie. De roodzwarten moeten UW nog op eigen terrein bekampen. Toen dat destijds in het Kennemer Sportpark gebeurde moesten de Beverwij kers de meerderheid van de Stichtenaren erkennen (ééntwee), maar ais het even meeloopt, leggen zij nu toch wel op één winstpunt beslag. In 3A gaat Vitesse ten tweede male met GVO afrekenen. In Castricum werden de Krommenieërs met drienul het kind van de rekening en we vermoeden, dat het thans wederom Vitesse is, dat de twee pun ten zal opeisen. Terrasvogels maakt de al enige keren uitgestelde reis naar WSV. In Santpoort domineerde WSV destijds over alle linies en won dan ook met éénzes. Nu zullen de Wormers zich wel zo druk niet meer maken, wat echter niet betekent dat ze de punten aan Terrasvogels zullen laten, in tegendeel, maar we verwachten, dat ze nu met een minder sprekende zege genoegen zullen nemen. Wijk aan ZeeADO zou in het volie sei zoen ook rijker aan spanning zijn dan thans het geval is. We vermoeden, dat beide clubs met een puntenverdeling genoegen zullen nemen. In Heemskerk won ADO indertijd met tweenul. ADVERTENTIE GEDIPLOMEERD INSTRUCTEUR Celsiusstraat 52 achter Cultureel Gebouw Telefoon 4551 - IJmuiden v/h Garage Giesberts - Tel. 4156 - IJmuiden „Kennemer Tabakshuis" - Marktplein 5. Telefoon 5795 - IJmuiden Wij lessen met de nieuwste Taunus GRATIS VERKEERSTHEORIE Opnieuw heeft de inspecteur voor de scheepvaart de heer J. Metz, een waar schuwend woord laten horeh over de nauwkeurigheid van waarnemingen op het radarscherm van voorwerpen op korte af stand in de mist en de daarbij te. voeren navigatie. Hij deed dit naar aanleiding van de aanvaring tussen de 488 brt. metende Nederlandse kustvaarder „Volharding" en de Britse coaster „Monica M" op Zondag morgen 3 April tijdens mist in het Kanaal. De Raad voor de Scheepvaart heeft dit scheepsongeval, waarbij de „Volharding" een gat aan stuurboord kreeg, gisteren behandeld. De inspeeteur achtte aan Ne derlandse zijde geen schuld aanwezig. Afgaande op de verklaringen van be manningsleden van de „Volharding", die de radar aan boord van het Britse schip in werking hadden gezien, kwam de in specteur tot de algemene opmerking, dat zodra men op radar vaart men elk object, dat wordt waargenomen speciaal op korte afstand op tenminste twee zee mijlen moet vrijwaren. Dit is niet alleen wenselijk, maar, aldus de inspecteur noodzakelijk. De jaarlijkse eindstrijd om het school- kampioenschap dammen in Velsen zal dit jaar op Woensdag 15 en Donderdag 16 Ju ni onder leiding van D C IJ worden geor ganiseerd. Alle scholen kunnen aan deze eindstrijd deelnemen. De fraaie wisselbe ker is in het bezit van de Nijverheids school. Van elke school kunnen vier dam mers als kwartet voor de eindstrijd in schrijven. GESLAAGD Voor het practijkexamen der Vereniging van Leraren te Amsterdam slaagde voor het Kantoordiploma Machineschrijven mej. M. Zijl te IJmuiden, die werd opge leid door het Instituut Van Otterlo, te IJmuiden. KW ontvangt CSV. De eerste ontmoe ting tussen deze clubs eindigde na veel spanning in een drietwee overwinning voor CSV. Ook thans geven we de Castri- cummers de beste kansen. Waterloo speelt in Oostzaan met een week tussenruimte de returnwedstrijd tegen O.F.C. Op eigen terrein wonnen de Waterlooërs Maandag j.l. met 30. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA De Vrije Evangelisatie „Emanuël", die zich in korte tijd ontwikkeld heeft tot een flinke gemeenschap in Velsen-Noord, zal haar activiteiten voortzetten met een vier daagse zogenaamde „tentweek" en de uit voering van een declamatorium pp Evan gelische grondslag, Dit declamatorium, daf onder de titel „Maranatha" (Jezus koml) wordt gegeven op Donderdag 9 Juni in liet gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat, is samengesteld door de heer Jb. Klein Haneveld te Bodegraven. De uitvoering van dit werk, dat vijfendertig delen omvat en is samengesteld uit zang, Schriftlezing en korte toespraken, geschiedt door het Evangelisatie-zangkoor uit Bode graven onder leiding van de heer J. Jon genburger. Voor de tentsamenkomsten, die men voornemens is te houden van 22 tot en met 26 Juni in een grote tent, die ruimte zal bieden aan ongeveer vierhonderd bezoekers, is de medewerking verkregen van een flink aantal predikanten en evangelisten. Iedere avond is er zang en muziek en iedere dag om half vijf 's middags zijn er kindersa menkomsten onder leiding van de Ameri kaanse evangeliste miss Gwaltneg. In het Luxor Theater te Beverwijk werd door de plaatselijke Eenheidsvakcentrale een feestavond georganiseerd ter viering van het tienjarig bestaan. Aan dit feest programma werd door diverse bekende ra- dio-artisten medewerking verleend. De voorzitter, de heer J. Swarts, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom, waarna bondsbestuurder J. Bussink een propagandarede uitsprak. Sylvain Poons opende het cabaret-programma met een liedje en een praatje en kondigde de mede werkers aan, de Hodlars speelden op hun accordeons een potpourri van bekende ope rette-melodieën en Tineke van Leer toonde zich een allercharmantste cabaretière met haar voordracht over het meisje van 14 jaar en haar parodie over de vrouw en de mode. Swen Smeeje gaf een alleraardigste imitatie van de kanariepolka en liet zich tevens niet onbetuigd als manipulator. Het Holborn Trio liet ten slotte enige staaltjes van parterre-acrobatiek zien. Nic Godin was de man die het muzikale gedeelte voor zijn rekening nam en de diverse nummers begeleidde. ADVERTENTIE met FORD CONSUL Gedipl. instructeur VERHUUR zonder chauffeur VOLKSWAGENS - CONSUL - ZEPHYR LANGE NIEUWSTR. 68 - IJMUIDEN Tel. 5 0 50 Selectiewedstrijd UTD De bridgeclub U. T. D. speelde Dinsdag de zevende selectiewedstrijd. De uitslag in percenten hiervan was als volgt: 1 Klin kenberg-Groen 58.73: 2 mevr. Klinken- berg-Böhm 57.63; 3 Rob en echtg. 57.14; 4 Schoen-Koelemey 55.55; 5 Muller-Van Olst 54.86; 6 Berkhout-Kuipers 53,17; 7 mevr. Verhorst-Grentzius 51.38; 8 Snel en echtg. 50.69; 9 Westerop-Pieterse 48.41; 10 Van Burk-Visser 47.61; 11 Jansen-Korver 47.22; 23 dames Schoen-Koelemey 46.52; 13 Ten Broeke-Gomes 46.03; 14 mevr. Pie- terse-Groot 44.44; 15 Prins en echtg. 44.44; 16 Meyer-Roelofs 43.65; 17 Warger en echtg. 42.36. Uitgaansdag Vrouwengilde De jaarlijkse uitgaansdag van het R.K. Vrouwengilde te Beverwijk is vastgesteld op Dinsdag 14 Juni. De reis gaat via de Af sluitdijk naar Heerenveen en Oranjewoud. Hierna gaat men naar Dedemsvaart, waar na de terugreis via Harderwijk wordt aan vaard. „Jacht op blond" (Thalia, Dinsdag en Woensdag) is de Nederlandse vertaling van „The long wait", een film naar een van Mickey Spillane's bekende sensatie- boeken. Ditmaal draait het verhaal om een jongeman, die aan een vergaande ge heugenstoornis lijdt. En deze Johnny Mc Bride, die door een toevallige omstandig heid erachter komt dat dit zijn ware naam is en dan meteen hoort dat hij ex-kassier is en gezocht wordt wegens moord en roof, beleeft dan een historie waarin spanning en rauw realisme in adembenemend tempo elkaar afwisselen. Tegelijk met zijn ver dwijning is ook een blondine destijds spoorloos geworden en het zoeken naar deze dame, die ten slotte blijk* de vrouw van Johnny te zijn, wordt zeer bemoeilijkt omdat een viertal blonde schonen aan het gegeven signalement beantwoordt. Als dan ook nog een gangsterbende zich met de zaak bemoeit en op alle mogelijke ma nieren tracht Johnny naar andere ge westen te helpen, wordt zijn strijd er zeker niet gemakkelijker op. Victor Saville heeft van dit gegeven een rolprent gemaakt waar vaart achter zit. De suggestieve kop van Johnny Mc Bride behoort aan Anthony Quin en de rollen van de blonde schonen worden vervuld door Gene Evans, Peggie Castle, Mary Ellen, Kay en Shawn Smith. Een film die het zien waard is. „08.15 De Kazerne" (Thalia, Vrijdag tot en met Maandag). Niet lang nadat de Amerikaanse film „From here to eternity" verscheen met onthullingen over het leven van de soldaat in de kazerne, komt thans Duitsland op het appèl en wel met „08.15" (het nummer van het Duitse machine geweer in Hitler's tijd) „De Kazerne". Al lerlei nevenintriges hebben de Amerikaan se film, die toch op historische feiten was gebaseerd, in haar oorspronkelijke opzet aangetast. Ze was geen aanklacht, geen beschuldiging, ze signaleerde hoogstens bepaalde misstanden. Men kan dat van de film „De Kazerne" niet zeggen. Afgezien van het overbodige commentaar aan het slot lanceert ze geen rechtstreekse aanval op wat ze beoogt te wraken, maar zij hekelt zo fel en haar realisme is zo on meedogend, haar typeringen zo naar waar heid, dat een beklemmend beeld ophangt van de ellende, die door het Pruisische drilsysteem in Duitslands heilstaat werd teweeggebracht. Ze laat ons niet een wille keurig gebeuren in een Duitse kazerne zien. Ze schildert ons d e Duitse kazerne van vóór de tweede wereldoorlog. Ze roept een geest op, die wij dood waanden of tenminste bezworen. Ze is een waarschu wing. Opgepast, dat die geest niet her- Een foto uit 08/15, die de „onderofficieren-mentaliteit", waaraan deze film gewijd is. nauwkeurig in beeld brengt. Draaibrug en rechteroor Gisteren is het kwartet draai bruggen voor de middensluis aangekomen, zodat het er nu op gaat lijken, dat wy over een dag of zeven, acht, negen, tien zon der geleide over de sluisweg mogen ryden met onze vaders en moeders en verdere familie leden. Het hangt nu nog op de elec- trische aandrijving dezer brug gen, die zulk een opluchtende taak te vervullen krijgen, maar zodra de handlieren door elec- trische machientjes vervangen zijn, zal het verkeer vlot en vlug langs de 31 borden suizen en zal de jeugd op het sluis- eiland binnen gehouden moeten worden. Want het is natuurlijk, zoals overal elders in het leven, niet louter rozengeur met die nieu we oeververbinding. Haal uw rechteroor er maar eens even voorzichtig af en leg het tc luisteren bjj scheepsbe vrachters en andere by de gro te boten betrokken figuren; zij zullen grimmig verzekeren, dat tijdens de Pinksterdagen diver se door IJmuiden stomende stomers vele uren dure vertra ging ondervonden van die sluisbruggen. (Op de stipjes stond eerst een bekend carga doorswoord). Nu moet het allemaal nog wat wennen natuurlyk en het wént ook wel, zou ik zo zeg gen, vooral als straks de brug gen machinaal open en dicht draaien en de scheepvaart weer helemaal niets te mopperen overhoudt, want tenslotte is dit een karwei geweest, dat in lut tele maanden onder de broe dende Rykswaterstaatskip van daan is gekomen en we zyn er allemaal toch wel echt ver heugd over. Er gaan inmiddels sterke ge ruchten, dat Rijkswaterstaat haar eigen tamboercorps de weg wil laten openen, maar: de geringe fantasie van de be slissende instantie kennende, neem ik voorlopig aan, dat er helemaal geen opening van komt en dat gy, op een goede morgen wakker wordend, plot seling zonder belemmeringen over de brug moogt. Het zal mij inmiddels be nieuwen hoeveel ernstige ge vallen van tureluursheid het met zorg en denkrimpels uit gekiende servies van borden zal veroorzaken, dat de auto mobilisten kond moet doen, hoe zij over de sluis dienen te rijden. Ik vraag mij wijders af, hoe lang de borden het zonder ver lichting zullen uithouden, want by avond moet het helemaal een puzzle zijn voor een vreem deling, die de ponten wil ont wijken. Lach Onlangs sprak ik u van een Velsense dame, die van heur paard in de duinen viel en na het evenwicht ook heur bril verloor. Daar is de echtgenoot ietwat over aangebrand, want hij heeft er niet bij gelachen, schrijft hij mijook niet bin nensmonds. Beslist niet. Waar van dus acte het spijt me u een lach te hebben aangewre ven, waar slechts schrik was, maar ge moet maar denken, dat het allemaal erg vóór u pleit. Mevrouw: beterschap, want u bent er blykbaar min- ier goed afgekomen dan ver moed werd. Steil en glad In het uiterste puntje van IJmuiden, vlak bij de kust wacht, loopt een hobbelpaadje naar het strand, dat geplaveid is met de basaltblokken, die Rijkswaterstaat altoos in zulke verwonderlijk grote hoeveelhe den uit een opslagplaatsje haalt, zodra er iets gedaan moet worden: Rijkswaterstaat krijgt vast korting bij de ba saltgroothandel, want van Roo- deschool tot Breskens legt zij haar domeinen vol basalt ai eeuwen. Hot paadje voornoemd is echter bedoeld als afgang voor degenen, die tussen de pieren van de zon willen profi teren en van enige kanten krijg ik de boodschap, dat deze glad de steilte voor niet-springbok- ken bijzonder riskant ls, want men kan daar fraai op het achterhoofd vallen. Als een kantonnier van de Rijkswaterstaat eens langs komt, moet hij er toch eens even bij blijven kijken, mis schien welt er dan het idéé van een betonnen trapje in hem op. Na een week sportuitwisseling de negende in successie als ik er de boekhouding op nakijk die Velsen en Edmonton samen doorstaan en doorleefd hebben, moet er mij iets van het hart over deze na-oorlogse traditie en ge zult hopelijk met mij willen beseffen, dat dit hart niet zuur of onbeleefd wil zijn. De sportuitwisseling met Edmonton heeft, alle puike bedoelin gen ten spijt, zichzelf naar mijn smaak overleefd en het lijkt mij zo zoetjes-aan tijd worden, dat er met de komende tiende uitwisseling in 1956 «sen mooie, ronde punt achter gezet wordt. De ware vriendschapsban den, die in deze jaren wer den aaneengehecht, zullen blijven uitwisseling of niet, en nieuwe komen er niet zo makkelijk meer bij, als ik in de gedachten terugroep de lege tribunes van Schoonen- berg tijdens de wedstrijden, die eigenlijk alleen werden bijgewoond door de suppor ters-van-weerskanten, maar de bevolking kennelijk niet veel te zeggen hadden. Het zijn dan, na 1956, tien plezierige over-en-weertjes ge weest, maar eenmaal moet er een streep onder en die tijd lijkt me nu wel nabij. We zouden alvast eens kun nen gaan peinzen over een stadje in Surrey, Guildford genaamd, wiens (thans alweer ex)-burgemeester Leslie Codd op de vijfde Mei zei: „We ho pen jullie eens allemaal bij ons te zien". Op dat moment heb ik even gemijmerd over het ware ka rakter van een uitwisseling: zoveel mogelijk mensen met elkaar in contact brengen en als het kan elk jaar anderen. Met een spaarsysteem zouden er véél meer meekunnen, zou den de tonelisten en muzikan ten zich ook eens kunnen la ten zien en horen, zou een verdienstelijke moeder, zo maar een moeder, mee kun nen en zou er veel intenser uitgewisseld kunnen worden dan nu, met Edmonton. Nogmaals: het is niet zuur bedoeld, maar er verstart iets in deze sportuitwisseling. die, naar ik meen te mogen vast stellen bepaald niet leeft in Velsens bevolking en daarom óf nieuw leven moet inge pompt, óf geheel dient te ver dwijnen, om plaats te maken voor een fris idee. 't Is maar een idee, hoor... LAMPENIER ëtfSÉiW - - mm mM mmw^mwrnm+mMwrnm leeft! Gezien de reacties van vele Duitsers op de film zelf moet men vrezen, dat het gevaar nog altijd niet onderkend wordt. Na de bespreking die aan deze film irn „Erbij" is gewijd, is verdere aanbeveling overbodig. Een Duitse film, die uitmunt door haar tendenz en vormgeving, han delend over de Pruisische drilzucht en de vernedering van de mens in de soldaat. Fr. „Cisco Kid en de bandiet" vult Zondag middag het witte doek in Thalia. „Romeo en Julia" (Rex, Vrijdag tot en met Maandag) Een film, die de geest van de dichter Shakespeare ademt en die de karakters, het totaal van gevoelens en gedachten dat zijn drama behelsd, er vaarbaar maakt. Renato Castellani heeft „Romeo en Julia" indrukwekkend en zeer zuiver tot film gemaakt. Wat daartoe vooral bijdraagt is zijn weergave van de sfeer. Niet alleen dat hij daartoe de pas sende omgeving koos: hij maakte ook ge bruik van de weelde en rijkdom van cos- tuum en decor der Renaissance en paste deze ook toe als middel tot zijn doel. Hij werkte er bewust mee en liet ze bij dragen tot de schoonheid van het geheel. De film bewijst Shakespeare de eer die hem toekomt. Ze voert Romeo en Julia van de schouwburg naar de bioscoop met zoveel eerbied en talent, dat ik allen op wek haar te gaan zien. Ge zult zeker er gens worden geraakt. Dat éne moment kan u duurzame vreugde verschaffen! Fr. „Arabische nachten" (Rex, Zondag middag) geeft een beeld van Maureen O'Hara als verleidelijke schone van prin selijke bloede met als tegenspeler Jeff Chandler, een vermetele, roekeloze woes- tijnsheik. Beide in een verhaal uit 1001 - nacht en dat alles in schitterende Techni- color-kleuren. „Odyssee" (Luxor, Vrijdag tot en met Woensdag) Kortgeleden schreven wij in „Erbij" over deze Italiaanse filmbe werking van Homerus' epos. Een vurig Italiaans drama, luidde ons oordeel, ze ker niet onverdienstelijk, maar geen ideale weergave van het origineel. De classici onder de lezers oordelen zelf! FR. „Geef 'm de sporen" Een George Formby-rolprent, die Zondag in Luxor in de matinée wordt gedraaid. „Door dik en dun" (W.B. theater, Vrij dag tot en met Maandag) Het nieuw ste komiekenpaar in Hollywood wordt ge vormd door de heren Martin en Lewis, van wie men kan zeggen, dat zij als ex ponenten van de gekke Amerikaanse klucht blijkbaar in de V.S. de lachers op hun hand hebben, terwijl ze ons naar mijn gevoelen maar op een heel goedkoop soort komisch vuurwerk onthalen. Drukte en lawaai maken ze genoeg en af en toe is dat aardig. De heren laten ons ditmaal zien hoe zij via de golflinks hun weg naar de revue hebben gevonden. Wie er kennis van wil nemen zij voorbereid op een do sis nonsens, welker hoeveelheid enigszins verbijsterend is. FR. „De blanke sabel" is de titel van de film die Zondag in de matinée in dit theater wordt gedraaid. ADVERTENTIE dan ieder ander merk is onze eenvoudig en gemakkelijk te leren geheel compleet Bezoekt Dinsdag 7 Juni a.s. onze DEMONSTRATIES in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. Rembrandt- laan 45, van 25 en van 8—10 uur. De Wolspecialist Lagersstraat 12 - Tel. 6018 - IJmuiden-O. ZATERDAG 4 JUNI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „08/15 De Ka zerne". Rex, 20 uur, „Romeo en Julia". Rode Kruis-actie, 1516 uur, basketball' demonstratie op gravelbaan Moerberg- plantsoen. Pieter Vermeulenmuspiim, Cultureel ge bouw. geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. Nat. Heilslegerkorps, 19.30 uur, Goede Herderkerk, concert. ZONDAG 5 JUNI IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „Cisco Kid en de bandiet", 19 en 21.15 uur, „08/15 De Kazerne". Rex, 15 uur, „Arabische machten", 20 u., „Romeo en Julia". MAANDAG 6 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „08/15 De Kazerne". Rex, 20 uur, „Romeo en Julia". Pieter Vermeulenmiisetim, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Hidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester; 1517 uur, spreekuur wethou der van Onderwys.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6