BOEKJES VOL VERGEET-ME-NIET Andrews In de moestuin Houdt U niet van de H-lijn Flats voor werkende vrouwen NlZO-gebouwen geopend door minister Mansholt ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Het album amicorum Effecten- erT^j Kapitaalsinvestering per Geldmarkt j arbeider gestegen World Jewish Congress in vergadering 's Nachts nemen uw maag en ingewanden de nodige rust WAGENWEG 29 - TEL. 2051b HAARLEM Met aandacht en interesse creëren wij een MODIEUZE COIFFURE ^Ooor rouw Wanneer nog geen koolsoorten gepoot zijn moet u planten aanschaffen; het wordt 'tijd dat ze gepoot worden. Met spruitkool en boerenkool behoeft u ech ter nog geen haast te maken. Wilt u zelf zaaien dan dient u deze nu wel op ,een wachtbedje uit te zaaien. Wist u wei dat er thans ook zaad van rode spruit kool verkrijgbaar is; het is weer eens iets anders. Prei kan nu ook gepoot worden; zet die planten maar in tien centimeter diepe greppeltjes en in de zomermaanden kunt u die dan gelei delijk dicht schoffelen, en dan krijgt u die zo begeerde dikke prei met witte ondereinden. G. KROMDIJK De nieuwste foto van de Engelse Prinses Margaret, die ook in haar kapsel blijk baar moderne opvattingen met goede smaak weet te combineren. kapitaal, per arbeider, dat reeds belang rijk hoger ligt dan enige jaren geleden, nog voortdurend stijgt. Vergroting van het bedrijfskapitaal is daarom in het bedrijfs leven aan de orde van de dag, hetgeen bijv. ook uitkomt in het „open maken" van tot dusver besloten vennootschappen door het uitbrengen van een publieke aandelen emissie. Aan de hand van de jaarcijfers der grote concerns hebben wij er vroeger al eens op gewezen dat de nieuw verkregen kapitalen niet, althans niet aanstonds, in dezelfde verhouding tot de bedrijfswinsten bijdra gen als de vroegere kapitalen, welke in volwaardige guldens werden opgebracht. In zoverre werd dan ook in de laatste ja ren terecht van schijnwinsten gesproken en op de f.scus scherpe critiek geoefend, omdat deze schijnwinsten zodanig worden belast dat niet in voldoende mate kon wor den gereserveerd voor de vernieuwing en verbetering van het productie-apparaat. Hierin is de laatste tijd wel verbetering gekomen, maar in de jaarverslagen van onze industriële ondernemingen wordt toch nog dikwijls over dit euvel geklaagd. Een sprekend voorbeeld van de verschui ving der bedrijfkosten van de totale loon som naar de vaste kosten uit hoofde van de kapitaalsuitgaven vindt men in het verslag van de Koninklijke Zwavelzuur- fabrieken v/h. Ketjen N.V., die zich vóór de oorlog voornamelijk toelegde op de pro ductie van zwavelzuur en deze productie weliswaar aanmerkelijk heeft uitgebreid, maar die de laatste jaren haar productie basis belangrijk heeft verbreed door de vervaardiging van kraakkatalysatoren voor de petroleumindustrie. Door toepas sing van dit kraakprocedé wordt hoog waardige benzine verkregen, waartoe een katalytisch poeder wordt aangewend, dat tot enkele jaren geleden alleen of in hoofdzaak in Amerika werd vervaardigd. Zo is het bedrijf van Ketjen voor de pe troleumindustrie van grote betekenis ge worden, maar dit betekende tevens de noodzaak van grote kapitaalsuitgaven, waartoe de venootschap het vorig jaar haar kapitaal heeft verdubbeld. In het thans verschenen verslag over 1954 wordt geconstateerd dat de bouw van de fabrieken na de oorlog ten gevolge heeft gehad dat de thans in totaal voor het gehele bedrijf geïnvesteerde bedragen per arbeider zijn toegenomen. Bedroegen deze in 1948 nog f25.000 (vóór de oorlog lagen ze nog belangrijk lager) en in 1952 f 54.200,- in 1954 zijn ze tot f8L500 per arbeider ge stegen en als straks de nieuwe installaties klaar zijn, zal het bedrag nog weer aan merkelijk groter zijn. Welke invloed dit heeft op de samenstel ling van de bedrijfskosten blijkt uit het feit dat het aandeel van het totaal der lo nen, salarissen, gratificaties en sociale las- 'en in de prijs van het eindproduct van 34 in 1948 'tot 20 in 1951 en 13 in 1954 is gedaald. Het is verbiidend dat dit verschuivincs- proces, verband houdende met de voort gaande interne rationalisatie van de be drijven en dat zich ook bij andere onder nemingen voordoet, tot dusver geen werk loosheid heeft veroorzaakt, maar dat in- 'egendeel de afzetmogelijkheden mede daardoor dermate zij n joearnemeh dat 'hans allerwege over een tekort aan per soneel wordt geklaagd Ook in de eerste maanden van het nieuwe jaar wijzen de productie-indexcijfers van de industrie weer op een verdere stijging. Terwijl het indexcijfer op basis van 1949 (100) in Maart 1954 143 bedroeg, was het voor Maart 1955 153 en met name de chemische nijverheid, w.o. ook Ketjen moet worden gerekend, heeft haar productie belangrük kunnen vergroten. Het cijfer ging van 148 in Maart 1945 tot 163 in Maart van dit iaar omhoog. De voortdurende verbetering van de werkmethoden hebben niet alleen geleid tot een zeer belangrijke vergroting van de manDrestatie. maar bovendien tot een aan merkelijke verhoging van de uurinkom sten van de werknemers. Brocades Sthee- mann en Pharmacia delen bijv. in haar verslag mede dat deze uurinkomsten sinds 1949 met 40 tot 58 zijn gestegen, terwijl het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik met slechts 27 toenam. Alleen maar iammer dat de hoofdarbeiders wegens de niet verantwoorde progressie van de I.B. achterblijven! AUVEH'I EN'I IE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N WOLTFRÏNK BtlrteMiikstraat bil de 7 Hl weg Haarlem Tel 'K ?pnm IIWP INBOEDELVEILING 14/16 JUNI 1955 Inzendingen van nuisraad worden dagelnks aangenomen Eigen afhaaldfenst Nog steeds anti-semietisme In Den Haag wordt een conferentie ge houden van de Europese afdeling van het „World Jewish Congress". Nederland is op deze conferentie vertegenwoordigd door dr. I. Dasberg, de voorzitter van de Jood se gemeente in Amsterdam. Op de confe rentie waren de volgende landen vertegen woordigd: Oostenrijk. België, Frankrijk, Gr.-Brittannië, Italië en Zwitserland, ter wijl er verder afgevaardigden waren van \lgiers en Marokko. De conferentie heeft zich bepaald tot het bespreken van een aantal problemen, zonder daaraan resolu ties of besluiten te verbinden. Wat Europa betreft werd vrees uitgespro ken over het gevaar van Neo-Nazisrne of extreme rechtse elementen voor de Joodse gemeenschap en enkele landen. Voorts werden m dit verband met name genoemd de publicaties van de Zweed Einar Aberg, wiens antisemitische geschriften over de wereld worden verspreid en worden aan getroffen in Australië, Canada, Zuid-Afri- ka en de Latijns-Amerikaanse landen. Het congres was niet openbaar, omdat het merendeel van de problemen die be handeld werden van organisatorische en huishoudelijke aard waren. Een zegsman van het congres legde er de nadruk op, dat •de Joodse gemeenschap in Europa nog steeds een harde strijd voert voor het geestelijk voortbestaan van het Jodendom als zodanig. Een grote handicap daarbij is het gebrek aan Joodse leerkrachten en cholen om de opvoeding van Joodse kin- leren in de verschillende landen te reor ganiseren. Een gehele generatie is in de oorlog verdwenen en de taak de geestelijke krach te te hernieuwen is langdurig en moeilijk. Vrijwel alle vroege groenten zijn nu al geoogst en er komt dus nu wat meer ruimte in de moestuin vrij. Nu kan men dus de echte zomergroenten zaaien en daarbij denkt u dan ook aan postelein. Stop dat zaad vooral niet te diep in de grond; het is al voldoende indien het juist onder de oppervlakte zit. Reser veer voor de postelein een zonnig bedje; het heeft veel warmte nodig. De boon tjes die dan nu eindelijk lekker door groeien zullen nog eens een lichte over bemesting nodig hebben; de bekende tuin- en gazonmest kunt u er uitste kend voor gebruiken. Thans kunnen dan voor de tweede maal snij- en spercie- bonen gezaaid worden; hiervan kunt u dan later inmaken. Groenten uit eigen tuin (Foto Turkenburg) Het proces, enige tijd geleden door mi nister Zijlstra in verband met de ontwik keling van de atoomenergie als een tweede industriële revolutie aangeduid, heeft ver schillende facetten, welke voor de con junctuur, de volkswelvaart en de inko mensverdeling van belang zijn en die dus de aandacht verdienen. Het is nu eenmaal zo, dat de industrie het agrarisch bedrijf in betekenis boven het hoofd is gebroeid en in meer dan een opzicht leidinggevend kan worden genoemd. Onlangs hebben we in dit verband ook op de belangrijke invloed van de handel gewezen, welke men zeker niet mag verwaarlozen. Maar de industrie, als voornaamste bron van de tegenwoor dige welvaart, blijft voortdurend de aan dacht vragen, zoals ook we'l blijkt uit het feit dat minister Zijls'ra zelfs een kleine loonsverhoging als comoensatie voor een huurverhoging over de gehele linie een be dreiging van onze exportpositie acht. De Herstelbank heeft in haar jaarverslag en kele z.g.n. verstarri.ngsverschijnselen ge signaleerd, o.m. de vastlegging van het reële loon voor langere tijdvakken, waar door de aanpassingsmogelijkheden voor de bedrijven verminderen en 'de ontwikkeling van de techniek in de richting van meer gespecialiseerde productie-eenheden, welke weliswaar een kostenbesparing brengt, maar die in eerste instantie met grote ka pitaalsuitgaven gepaard gaat en aan de andere kant dus de vaste kosten van het bedrijf doet stijgen. Hoewel in het algemeen gedurende de laatste jaren grote bedragen door de Ne derlandse industrie zijn geïnvesteerd, zijn er toch volgens de Herstelbank nog tal van ondernemingen, welke dit niet hebben kunnen doen, waarbij zij voornamelijk het oog heeft op de individuele bedrijven in onderscheiding met de naamloze ven nootschappen welke door de progressie van de inkomstenbelasting niet voldoende kunnen reserveren voor de noodzakelijk geachte kapitaalsuitgaven. De ontwikkeling van de Nederlandse in dustrie „in de diepte" waaraan een pe riode van grote expansie „in de breedte" is voorafgegaan, wil o.m. zeggen dat het ge- investeerde kapitaal of het te investeren De heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft Donderdagmiddag de ultramoderne nieuwe gebouwen van het Nederlands In stituut voor Zuivelonderzoek „NIZO", die te Ede in de onmiddellijke omgeving van de rijksweg gebouwd zijn, officieel ge opend. De minister en de talrijke andere genodigden waaronder zich uiteraard vele vertegenwoordigers van zuivelindustrie en landbouworganisaties bevonden, werden verwelkomd door de voorzitter van het NIZO, dr. ir. P. N. Boekei, die deze dag een hoogtijdag noemde voor de Neder landse zuivelbereiding. Weerzien met Berlijn De Berlijnse feestweken zullen dit jaar van 17 September tot 4 October duren en onder het motto „weerzien met Berlijn" worden gehouden.- De Berlijnse stedelijke opera, de Scala van Milaan, een groep tempeldansers uit Ceylon, een Spaans bal iet, het Shakespeare Memorial Theater uit Stratford-on-Avon, het Weens Burghthe- ater, het Parijse Theatre de l'Atelier, de diverse Berlijnse schouwburgen en het Berlijns Philharmonisch Orkest zullen er hun madewerking aan verlenen. Op het. programma van de feestweken staan voorts tentoonstellingen, filmvoorstellin gen enz. Russische delegatie naar wereldoliecongrcs Radio-Moskou heeft oericht, dat een groep Sovjet-geleerden uit de Russische hoofdstad naar Rome is vertrokken ter bijwoning van het vierde wereldoliecon- gres dat aldaar wordt gehouden. De dele gatie staat onder leiding van de academi cus Aiexander Toptsjiev, eerste secretaris van het presidium van de Sovjet-academie van Wetenschappen, en beslaat verder uit professoren, doctoren en ingenieurs, ver bonden aan de Sovjet-academie van We tenschappen van de autonome republiek Azerbeidsjan. ADVERTENTIE Jrcn wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help ze een handje met Andrews bruisend Gezondheids- zout. twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te hef fen. U zult geen last meer hebben van een opgeblazen gevoel, nare smaak, beslagen tong en oprispingen die er op wijzen dat on verteerde voedsclresten zich ophopen in maag en ingewanden. 'Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met mcér plezier aan het w-rk. f. 1.65 per bus. ADVERTENTIE DEZER DAGEN KREEG IK VAN EEN KLEIN MEISJE de eervolle opdracht een vers in haar poëziealbum te schrijven. Ik heb dit naar beste vermogen gedaan en weet dus nu, dat er tenminste iets van mijn schrijverij wie weet hoe Jang bewaard zal blijven. Ik mag immers wel aan nemen, dat de meesten van ons voor geen geld afstand willen doen van het dierbare oude poëziealbum. Het kan jaren tussen vergeten paperassen liggen en dan komt het Qipeens te voorschijn en we lezen ontroerd de versjes, die uit onze jeugd dateren, maar ook nog door het huidige geslacht worden gebruikt. Een onding van een „gedicht" als Rozen verwelken, bloemen vergaan, maar onze vriendschap blijft eeuwig bestaan, kan door de herinnering, die aan de schrijfster verbonden is, toch waarde voor ons hebben. lerhande belangwekkende gegevens uit te putten en we kunnen zelfs een kijkje krijgen op de levenshouding van onze voorouders. Hoe ondeugend-wijsgerig zij konden zijn, blijkt uit een aanteke ning uit een album van omstreeks 1600: „Le vent, la femme et la fortvv Sont variables comme la lune". („De wind, de vrouw en het fortuin zijn even veranderlijk als de maan") Maar laten we naar het niet zo verre verleden terugkeren. Het is te hopen, dat deze romantische gewoonte nooit ten offer zal vallen aan een tijd, waar in aller aandacht op de splitsing van atomen iè gericht. Het is goed op latere leeftijd een tikje melancholiek te kijken naar een gedicht als dit: „Wanneer gij neergezeten, uw album eens doorziet, denk dan soms eens aan haar, die u dit versje biedt". TINEKE RAAT^ In Bussum en Zeist zal men binnen kort beginnen met de bouw van twee flatgebouwen speciaal voor werkende vrouwen. Deze flatgebouwen verrijzen naar analogie van een soortgelijk gebouw „Het Corversbos" in Hilversum dat September a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. Het initiatief tot de bouw van „Het Corversbos" is genomen door de afde ling 't Gooi van de Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep, die een specale stichting in het leven riep. De voorzitster van de stichting „Het Cor versbos", mr. J. E. C. Willet-Roosen- burg is ook voorzitster van de stichting „Koningslaan" te Bussum en van de stichting in oprichting voor Zeist. Evenals het Corversbos dit doet, biedt „De Koningslaan'' plaats aan on geveer 40 vrouwen. Het flatgebouw wordt op het terrein van een oud he renhuis gebouwd door achitect J. Dul- laart uit Hilversum. Het grootste deel van de flats bevat één grote woon- slaapkamer met hal. keuken en badcel; er zijn enkele twee-kamerflats en en kele zitkamers. Het flatgebouw in Zeist, waarvoor men optie heeft op een ter rein aan de Arnhemse Bovenweg, zal woningen van iets bescheidener aard bevatten in verband met de positie van de werkende vrouwen in Zeist. Alle flatgebouwen hebben ruime centrale voorzieningen; een concierge bedient bel en telefoon voor de afwezige in woonsters, zijn vrouw kan desgewenst warme maaltijden verschaffen aan haar, die na haar dagtaak geen lust meer hebben om zelf te koken. Alle flats worden verhuurd. De huurprijs is voor nieuwbouw laag. Dit is mogelijk door ae grou; medewerking van de betrokken ge meentebesturen. die ervoor hebben ge zorgd dat de respectievelijke stich tingen op de goedkoopste manier geld hebben kunnen lenen, Ter gelegenheid van de komende ope ning van het flatgebouw in Hilversum heeft de stichting „Het Corversbos" in samenwerking met „De VrouW en haar Huis", een prijsvraag uitgeschreven voor de inrichting van één der flats. Alle Ne derlanders vrouwen en mannen kunnen aan deze prijsvraag meedoen. Van hen wordt gevraagd, dat zij aan geven, hoe zij een flat als die van „Het Corversbos", zouden inrichtenu. hetzij met denkbeeldig bestaand antiek meubilair, hetzij met denkbeeldig nieuw-gekochte moderne meubelen en stoffering. Het bedijfsleven toont grote belang stelling voor deze prijsvraag, waaruit men iets hoopt te concluderen over de wijze, waarop de Nederlanders hun wo ningen willen inrichten. Er zijn twee groepen bij de prijsvraag: één voor vakmensen en één voor leken. Er zijn prijzen beschikbaar voor de meest smaakvol ingerichte flat en voor de goedkoopste, maar toch aardige ïn- rjchting. Maar deze gebreide wollen jumper in donkerblauw met 'n fijn wit streepdessin kan wellicht vele tegenstandsters van de nieuwe mode wel bekeren! IK BEN eens gaan snuffelen boe oud de gewoonte is in eikaars boekjes ver zen te schrijven en vond een massa in- teressamte en wetenswaardige gege vens. "Wist u bijvoorbeeld, dat het al bum amicorum vroeger geen privilege was. van de vrouw? Dat ontdekte ik, toén ik een paar albums uit het mid- d/èn van de vorige eeuw mocht inkijken, .•waarvan er een aan een heer toebe hoorde. Het meest interessant was het poëziealbum van Cornelia Buddingh, later de vrouw van prof. Hermann Sehlegel, directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Het was een doosje in de vorm van een boek met op het schutblad een door duifjes getrokken wagen. De inkt was door ouderdom bruin geworden, het papier was vergeeld, vertoonde hier en daar vlekjes en gaf een typische geur af. Eerbiedig heb ik de losse blaadjes één voor één door- mijn han den laten gaan, beseffend welk een ge heim ik eigenlijk schond. Het was of ik door een kiertje in een mensenleven keek. Er was een opvallende zorg aan be- «teed. De illustraties waren voor een groot deel handwerk, onder anderen boeketjes van speldeprikken, vlak op elkaar gewerkt, zodat de bloemen op het papier bol zijn gaan staan en uit gevoerd in honderden prikjes, die af wisselend uiterst fijn of iets grover zijn. Een hoorn des overvloeds met zijde op een papieren stramien gebor duurd, moet de maakster indertijd uren-werk hebben gekost. Er was ook heel teer knipwerk bij een boerenkermis in een boomgaard, zó broos, zó fijn, dat het tafereel slechts d.pQc een zucht van de schaar geknipt kan zijn. De onbekende artist heeft er in het Duits bij geschreven: Voor Cor nelia, door een rondtrekkende kunste naar met de schaar geknipt. Enkele regels notenschrift worden gevolgd door een spreuk in Chinese tekens. Maar wat een schoon souvenir moet het kransje haar, gemaakt van twee bosjes, die met draadjes tot een rondje zijn verwerkt, voor de eigenares van het album zijn geweest. Midden in het kransje las ik: Agathe, 10 Novem ber 1865. GEDROOGDE BLOEMEN en op pa pier geregen kraaltjes herinneren aan lang geleden gestorven vriendinnen. Originele tekeningen wisselen af met de zoete plaatjes, die wij ook nog ken nen. Dan vind in plotseling weer iets bijzonders. De directeur van het Hon gaarse Nationale Museum moet bepaald een filosoof zijn geweest, want hij schreef: „Beeile dich zu leben!" Als een verrassing zag ik in dit Andersen-jaar, dat deze grote Deense schrijver op een Zondag in 1847 een gelegenheidsgedichtje in het album Zo Zondags-feestelijk staat het hele land, Zo Zondags-feestelijk groette mij uw stem, Een tuin is Holland, waar het harte slaat En waar men zich direct blij en thuis gevoelt. Op 26 October 1849 schreef Charles Lucien Bonaparte, een jongere neef van de grote Franse keizer en een vriend des huizes, bijzonder vriende lijke woorden aan het adres van de kinderen en verzuimde niet erbij te vermelden welk een geluk het is een moeder te hebben zo als de hunne De geschiedenis van de album ami corum gaat niet verder terug dan de tijd van de Hervorming; vermoedelijk is die gewoonte toen onder studeren den ontstaan.Men neemt aan, dat deze boekjes zijn gegroeid uit de oude oor konden, die ridders en edellieden in de Middeleeuwen moesten tonen om aan een steekspel te kunnen meedoen. Zo'n oorkonde hield de adellijke afstamming van de ridder van tenminste drie ge slachten in en was bovendien voor zien van getuigenissen van geloofwaar dige lieden uit de ridderstand. De fa miliewapens werden hierbij afgebeeld. Toen de tournooien in het midden van de zestiende eeuw ophielden te bestaan, raakten de oorkonden niet in onbruik, maar groeiden uit tot gedenkboeken. Aanvankelijk hadden slechts personen van adel zo'n boek, maar door de op komst van de burgerij namen ook an dere aanzienlijke families het gebruik over. DE OUDSTE bekende alba amicorum zijn vaak een aardige bron voor ge schiedvorsing. Wij kennen uit de va derlandse geschiedenis nog wel de ver bitterde strijd tussen de Gomaristen en de Arminianen. Welnu, er bestaat een album, waarin zowel Armenius als Go- marus hebben geschreven. Toen hadden zij dus in ieder geval gemeenschappe lijke vrienden. De boeken werden ook wel op reis meegenomen voor het optekenen van de dagelijkse belevenissen. Zo zijn er al- van zijn gastvrouw Cornelia Sehlegel Buddingh maakte, dat vertaald luidt:

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7