Lentedag met nieuw leven en een nieuwe „Hoop" Bezoek van Leslie Codd zal misschien gevolgen hebben Brabander Piet de Bruin winnaar van wielerronde in Velsen-Noord Visserij -varia iaj Havenberichten Kampioenschap en lustrum bracht „Sportief" veel eerbetoon Agenda voor Velsen Ome Jan: „Nu zag ik de Hoop varen i Welkom in GuildfordI Haarlemmer Koger eerste nieuweling Dammers kregen welverdiende trofeeën Handwerk van „Kindervreugd"-meisjes Rode Kruis-oefening rond „vliegtuigramp' MAANDAG 9 MEI 1955 Om de damtitel van Kennemerland IJRB eervol uit de EHBO-strijd WELLICHT UITWISSELING „Ik kan nu meepraten over de Nederlandse gastvrijheid" I Dank aan Velsen j What you have done to rebuild the ruins of Velsen, its industries and its 1 culture since the war ended is a véry I credit to all concerned. Howaldt-werf te Hamburg wordt toch verkocht Padvinder werd het slachtoffer 8 99 NA DE WOORDEN van mevrouw van Hall-Davis, de echgenote van de voor zitter van de Nederlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke natio naliteit, „Ik noem U „De Hoop" en wens U een behouden vaart" heeft het gehele gezelschap, dat op de scheepswerf „Czaar Peter" bijeen was, zich verza meld in de werkloods om te luisteren naar enige woordvoerders. En onder elkaar spraken de belangstellenden over de trage stapelloop van ,.De Hoop": het schip bleef na het uiteenspatten van de champagnefles na een tweede slag met behulp van een werkman ruim drie minuten zitten. Met behulp van de hydraulische pers was het evenwel om 10.38 uur bekeken: traag gleed het nieuwe hospitaal-kerk- en weerschip De Zaan tegemoet. Begeleid cloor het machtige concert van tientallen scheepsfluiten en fabriekssirenes in het Zaanse land. De heer J. Vis J. C.zn. heeft vervolgens als directeur van de Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij gesproken. Namens commissarissen en directie getuigde hij van de dankbaarheid voor het in de scheepswerf „Czaar Peter" gestelde ver trouwen. Hij sprak nu al vast de wens uit, dat „De Hoop" over enige weken aan de gestelde eisen zal voldoen. „De bouw van het schip wordt in de visserijwereld met een zeer critische blik bekeken", meende hij verder. „In de Zaan hebben wij slechts zijdeling contact met het werk van „De Hoop" en daarom waren we ons niet be wust van de enorme belangstelling voor uw werk" Een belangstelling zelfs, die de werf niet kon opvangen. De tewaterlating werd op daken en oevers gadegeslagen door honderden toeschouwers. „Thans is de eerste fase afgesloten", merkte de heer Vis op. „We gaan begin nen met de afbouw". Hij toonde zich zeer erkentelijk jegens mevr. Van Hall voor het verrichten van de doop van het schip en overhandigde haar als herinnering het model van een Zaanse molen. Nieuwe Hoop, nieuw leven Het lid van het dagelijks bestuur, de heer G. D. W. Boissevain bood mevr. Van Hall een pentekening aan van het oude hospitaal-kerkschip en daarna was het woord aan de voorzitter van de vereniging de heer M. C. van Hall. „Deze lentedag heeft ons een nieuw Hoop en nieuw leven gegeven", zei hij. „Veel is hieraan voor afgegaan". Hij bracht vervolgens dank aan allen, die hebben meegewerkt om de bouw van het schip mogelijk te maken. Dank zij Jan van Zutphen bracht het Neder landse volk duizenden guldens voor het schip bijeen. „De Hoop moet varen" heeft, Jan van Zutphen tal van malen gezegd. Eendrachtig hebben fabrieken, het Ne derlandse volk, Scheepvaart Inspectie, scheepsbouwers, reders en ook het KNMI samengewerkt om het gemeenschappelijk doel te bereiken: hulp aan de vissers. De financiering van de hulpverlening moet thans nog worden bekeken ondermeer met de verschillende ministeries. Tot be sluit van zijn toespraak deelde de heer Van Hall mee, voor elke medewerker van de scheepswerf een album over het werk van het hospitaal kerkschip te hebben meegebracht. Ome Jan aan het woord Toen sprak Ome Jan van Zutphen. Hij had het een heel bijzonder voorrecht ge vonden dit ogenblik van de tewaterlating van „De Hoop" te hebben mogen mee maken. „Hierover heb ik vroeger gezegd", aldus Ome Jan, „De Hoop moet varen. Maar nu kan ik echt zeggen, ik zag De Hoop varen". De heer Van Zutphen hoopte dat het schip in de toekomst tot groot geluk der mensheid zal mogen varen. Hij bood namens het bestuur van de V.A.R.A. het bestuur van „De Hoop" de gelukwensen aan en zei in het bijzonder tot kapitein Willem Rog: ,Moge het zegenrijk werk worden dat u met dit schip gaat ver richten". Hij was verheugd, de inzame lingsactie voor ,De Hoop" te hebben mogen leiden, omdat hij veel in zijn lange leven met zeehelden en vissers in aanraking is geweest. „Grote figuren als Japie Japie en Dorus Rijkers heb ik gekend", aldus Ome Jan. Hij besloot zijn korte toespraak met de woorden: „De Hoop vaart nu en zal varen tot zegen van de mensheid en allen, die de doodsangst tegemoet gaan, redding brengen". Houten beeld De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, bood een uit hout gesne den versiering voor de preekstoel, voor stellende „Geloof, Hoop en Liefde" aan. Hij hoopte, dat de geest die uit dit beeld spreekt, in het schip, dat binnenkort de zee zal opzoeken, zal leven. „Goed", zei bur gemeester Thomassen, „De Hoop is ge bouwd door Vis, hij wordt gecommandeerd door Rog en in het net zit de kabeljauw. Maar Geloof, Hoop en Liefde zijn ook nodig en vandaar dit cadeau van Zaan- dams burgerij". Vlag en geld De heer M. Niele. burgemeester van Eg- mond had de vlag voor het hospitaal-, kerk- en weerschip meegebracht. Een grote blauwe vlag met de witte letters „HJC.S." en het rood wit blauw in de lin ker bovenhoek. Voor het actie comité Scheveningen voerde de heer M. Vrolijk het woord. Van de laatste propaganda-avond bracht hij f 4000.mee, waarvan f 2000.voor „De Hoop" en de andere helft voor de K.N.Z.H. R.M. Statenbijbel Een wel zeer bijzonder geschenk werd overhandigd door de heer E. Knoester, een achtenzeventig jarige inwoner van Sche veningen en oud-visserman. Een kostbare Statenbijbel die familiebezit is geweest sinds 1680, werd door hem aan de vereni ging „De Hoop" geschonken. „Ik kan me geen mooier cadeau voorstellen", zei de heer Van Hall. Straks in gedachten Tot slot heeft kapitein Willem Rog ge sproken. „Een onvergetelijke dag", zei hij. „Ik kon bij het tewaterglijden van het schip niet eens juichen, daar was m'n ge moed te vol voor. Het wordt ons huis". Hij sprak namens alle collega-vissers op de Noordzee en dankte een ieder voor de totstandkoming van de nieuwe „De Hoop". .-.Met de oude De Hoop kon je de mensen niet veel bieden op de visserij" merkte Rog op. „Als straks de najaarsstormen weer komen, dan hoop ik, dat „De Hoop" in de gedachte van u allen zal zijn". Ruim 26.000 kinderen uit 371 tehuizen kregen ter gelegenheid van de Zweedse wittebroodactie elk een half wittebrood, met het bijbehorende Nederlandse vlaggetje. In het „Prinses Marijke-huis" te Amsterdam vond een symbolische overdracht plaats: Een in Zweedse klederdracht gestoken meisje overhandigt de Hollandse Maagd een Zweeds wittebrood. B. Dttkel kampioen Hoewel er in de finale om het kampioen schap van Kennemerland nog één ronde is te spelen, is de beslissing reeds gevallen. Het is B. Dukel gelukt kampioen van Ken nemerland te worden. Dukel klopte Berk van damclub 't Oosten op gedecideerde wijze. En toen de partij Willemse-Postma in remise eindigde, kon geen van de spe lers meer het puntenaantal van Dukel be reiken. De partij tussen H. Swier en Abe de de Jong eindigde in remise. Woensdag wordt de laatste ronde gespeeld in de fi nale. Met Dukel zullen ook de tweede en derde aankomende Kennemerland ver tegenwoordigen in de provinciale strijd in Augustus. De partijen WillemseDukel en Abe de JongPostma zullen de beslissing moeten brengen wie op de tweede en wie op de derde plaats komt. Omdat de partij SwierBerk van geen belang meer is, hebben de spelers met re mise genoegen genomen. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pt. 1. B. Dukel, DCIJ 4 4 0 0 8 2. T. Postma. DCIJ 4 2 115 3. Willemse, St. Bavo 4 13 0 5 4. A. de Jong, *t Oosten 4 12 14 5. Swier, DCIJ 5 0 2 3 2 6. Berk, 't Oosten 5 0 2 3 2 Opnieuw heeft Dukel een fraai succes aan zijn damcarrière toegevoegd. De D.C.IJ.'er speelt weer in de van hem be kende vorm. Ongeslagen, met slechts twee partijen remise, behaalde hij na 15 par tijen te hebben gespeeld in de eregroep van D.C.IJ. de kampioenstitel. En nu ook de kampioenstitel van Kennemerland. Ook bleef hij in de afgelopen winter in zijn club ongeslagen en behaalde bijna de top scorer prijs. Ziet hij kans in het najaar de eerste of tweede plaats te bezetten in het kampioenschap van Noordholland, dan viert Dukel zijn comeback in het nationaal damtournooi. Tijdens de landelijke E.H.B.O.-wedstrijd in Den Haag is het het team van de IJmui- der Reddingsbrigade Zaterdag gelukt be slag te leggen op de 2e prijs, achter Den Haag dank zij de samenwerking van mej. R. Schagen en de heren J. Zwaan en J. de Haan. Een derde, persoonlijke prijs, viel de groepsleider de heer J. Zwaan ten deel. Er waren acht van de beste ploegen naar Den Haag afgevaardigd, waar de wedstrij den werden gehouden in de cantine van de Post-chèque en Girodienst. De oefeningen waren zwaar en omvat ten onder meer de eerste hulp bij een schedelbasisfractuur. ALS DE MAYOR van Guildford vandaag terug is in zün stadje na een kleine week de dankbare gast te zqn geweest van het Velsense gemeentebestuur, zal hy alles in het werk stellen, om het contact tussen de beide gemeenten te bestendigen. In coun cillor Leslie Codd heeft Velsen in het bijzonder en Nederland in het algemeen een bijzonder warm en sympathiserend vriend gekregen, die de paar dagen in ons land rechtuit „onvergetelijk" noemt en die de Velsenaren graag terug zien als gast van Guildford. Bijvoorbeeld ter gelegenheid van de 700e verjaardag van het „charter" van de stad in Surrey, die in de zomer van 1957 met Britse luister zal worden gevierd. De derde wielerronde van Velsen-Noord, die Zaterdagmiddag door de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" werd gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding, is voor de tweede maal in een overwinning ge ëindigd van de enige deelnemende Brabander Piet de Bruin uit Roosendaal. In een lange en spannende eindsprint wist De Bruin zijn Noordhollandse mede-koplopers Kayer, Rol, Steenvoorden en De Ruiter achter zich te houden. De voorwedstrijd voor nieuwelingen over veertig kilometer werd gewonnen door de Haarlemmer Hein Koger, die de sprint van het peloton voor zijn rekening nam. Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2,50—2,05; gr. tong 2,58—2,28; grm. tong 2,60—2,28; kim. tong 2,642,38; kl. tong I 2,40—2,14; kl .tong II 2,12—1,66; tarbot I 2,70-2,00, per kg. Tar bot II 92; tongschar 80; kl. tongschar 5048; kim. schol 65; kl. schol I 57—30; kl. schol II 4712; schar 2411; v. Haring 2520; ma kreel 1410; grm. schelvis 43; kim. schelvis 48; kL schelvis I 46--10; kl. schelvis II 38—23; wijting 3620; gr. gul 4133; midd. gul 37—35; kl. gul 30—23; kl. wolf 46—38; poon tjes 168; kl. koolvis wit 3231, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15070; gr. koolvis zw. 7263; gr. koolvis wit 8280; gr. leng 7672; gr. wolf 7372, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 307 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 14 kisten tong schar en schartong, 455 kisten schol, 60 kis ten schar, 10 kisten haring. 2052 kisten ma kreel. 160 kisten schelvis, 170 kisten wijting, 225 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten lneg, 8 kisten wolf, 5 kisten poon, 60 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 3560 kisten. Met wethouder H. de Boer is er inmid dels al een gesprekje geweest over moge lijke uitwisselingen in de toekomst. De huidige Mayor, die gisteravond laat naar zijn land is teruggevlogen, is tegen die tijd weliswaar geen burgemeester meer zijn ambtstermijn loopt deze maand af maar als publiciteitschef van de „Coope rative Society", een machtige organisatie in Surrey, kan hij op dit punt toch zijn in vloed doen gelden, terwijl hij als geïnte resseerde bij het jeugdwerk zijn relaties tot diep in de Guildfordse gemeenschap heeft gevestigd. Op de valreep Wij spraken councillor Leslie Codd gistermiddag in huize „Schoonenberg" nog even en daar bleek duidelijk, hoe zeer zijn vrouw en hij genoten hebben van hun bezoek aan Nederland. Men had hem voor zijn vertrek op de vierde Mei gezegd, dat hij de Nederlandse gastvrijheid eerst maar eens moest meemaken, voor hij er in ging geloven en dat geloof is elke dag sterker in deze kleine, vriendelijke man geworden. Die echter bovenal een on uitwisbare indruk meenam aan de Stille Tocht naar Westerveld, een gebeurtenis, welke hem ontroerde als een geste uit het hart van een volk, dat zijn doden nog niet vergeten is dat spontaan kan zijn in de rouw. zoals het later blij kon juichen op de vijfde Mei. ,.En dat missen wij in Engeland. Wij hebben geen bezetting gekend, maar in uw land zijn verdriet en vreugde verbon den aan de herinnering, die vijf jaren in het hart beitelden wij kenden alleen de bombardementen, maar konden iéts terug doen wij zien dan ook de elfde Novem ber, wapenstilstandsdag, langzaam uit wissen in het gemoed van de nieuwe ge slachten. In Amerika zullen deze dingen nóg minder duidelijk een erfdeel zijn van een volk, dat ook de bommen van de Duitse oorlogsmachine niet voelde". Vele gesprekken Leslie Codd heeft vele Nederlanders naar hun oorlogservaringen gevraagd in Middelburg en in Velsen, in Amster dam en overal waar hij tijdens zijn korte verblijf in aanraking met de gewone man kwam, merkte hij steeds weer hoe diep de herinneringen aan vijf bezettingsjaren nog in dit volk leven. Hij heeft tijdens dit bliksembezoek veel moeten overslaan, dat hij ongaarne miste in zijn serie indrukken, welke besloten werden met een afscheidsdiner op Schip hol, deze Zondagavond. En hij heeft met de eerlijkheid, die hem als strijdbare La- bour-burgemeester kenmerkt (zijn post werd hem toebedeeld tegen een felle con servatieve reactie in en er ging een hoog opslaande plaatselijke verkiezingsstrijd aan vooraf) óók de schaduwzijden van de Nederlandse democratie onderkend: „Gij Nederlanders trekt uw onenigheden graag binnen het religieuze vlak en kent op moeilijke momenten niet de sportiviteit van Engeland om elkaar de hand te druk ken, ook al liggen de verschillen even breed als de rivier de Elbe. Burgemeester Leslie Codd is terug naar Guildford. Velsen bewaart aan hem de vriendelijke herinnering van een eenvoudig en eerlijk mens. Op het buitentje „Tanglewood" gelegen buiten Guildford", waar de Barhatch Road door het licht geaccidenteerde land schap snijdt, is hij vannacht verwelkomd door zijn Shetland-honden en vandaag is hij teruggegaan naar het kleine, histori sche raadhuis met een hart vol herinne ringen. Ook als hij straks burgemeester-af is, zal deze mr. Codd in zijn vele functies (hij is onder meer mede-beheerder van het Guildford Repertory Theater, dat hij hielp oprichten en draagt het toneel een bui tengewoon warm hart toe, zoals hij in de oorlogsjaren het jeugdwerk in de gemeen- Burgemeester Leslie Codd van Guild- ford gaf ons de volgende groet aan Vel- sen mee bij zijn terugreis naar Engeland: „THE MAYORESS (my wife) and my- self would like to thank the burgomas- ter, the aldermen, the councillors and the people of Velsen for their wonderful hospitality. I would say we had a royal reception and I very much, hope to he able to arrange for the ordinary people of Velsen to come to Guildford, so that we may learn to know each other better I I and strengthen the already strong ties of friendship between the peoples of our i two countries. I have been most impressed bij your municipal enterprises, the high stan- dard of local government and the excep- tionally progressive policy of your coun- cil and the town and this quite ge- nuine! I do sincerely congratulate you! „Mijn vrouw en ik willen graag de burgemeester, de wethouders en de raad mét de bevolking van Velsen danken voor hun prachtige gastvrijheid wij ondervonden een koninklijke ontvangst en ik hoop van harte het zo te kunnen leiden, dat de gewone man uit Velsen nog eens naar Guildford zal kunnen ko- men, opdat wij elkander beter mogen leren kennen en de reeds stevige vriend- j schapsbanden tussen onze beide volke- j ren nog sterker zullen kunnen maken. Ik ben ten zeerste onder de indruk gekomen van uw gemeentelijke inspan- j ningen, de hoge graad, die het plaatse- j j lijk bestuur in zijn ontwikkeling heeft bereikt en de buitengewoon vooruitstre- j vende politiek, di~> Uw gemeentebestuur j voorstaat. En dit is volledig en echt ge- meend! Wat gij hebt gedaan om Uw stad, hare industrieën en haar cultureel leven sinds het einde van de oorlog te herbouwen. j is een eerbetoon op zichzelf jegens al j degenen, die er bij betrokken zijn! lk feliciteer U waarlijk van harte hiermee! te op gang bracht), Velsen blijven geden ken en de contacten, hier gelegd, kunnen wellicht leiden tot een nieuwe vriend schapsband tussen de stad aan de zee en de stad in Surrey. J. F. BONN (ANP) De bondsregering heeft thans besloten de Hamburgse Howaldt- werf aan de Dortmund-Hörder-Hütten Union te verkopen en daardoor deze staal fabriek een geregelde afzet van scheeps- platen te verzekeren. De verkoop is lange tijd opgehouden door bedenkingen als zou den zich hierdoor Nederlandse invloeden op de werf doen gelden. De Dortmundse staalfabriek is namelijk voor een deel in handen van de Koninklijke Hoogovens in IJmuiden. In de Hamburgse gemeenteraad hebben de socialisten verzet aangetekend tegen de verkoop. In Bonn heeft men zich echter op het standpunt gesteld, dat een indirecte Nederlandse invloed op de ont wikkeling der werf niet in de bedoeling ligt en ook niet te vrezen is. De verkoop is namelijk zo geregeld, dat de Dortmund- Hörder-Hütten Union slechts 48 percent der aandelen zal overnemen, terwijl de rest gelijk zal worden verdeeld over Siemens en de Noord-Duitse Bank. Hoewel er in de voorwedstrijd voor nieuwelingen verschillende pogingen wer den ondernomen om een beslissende ont snapping te forceren waarbij Buis uit Vijfhuizen, H. en J. Cuvelier uit Nieuw- Vennep, de Beverwijkers Niesten en Duin- meyer en de plaatselijke favoriet Volkers zich de actiefsten toonden gelukte het geen dezer renners om aan de aandacht van het peloton te ontkomen. Negen kilo meter voor de eindstreep wisten de IJmui- denaar Meegdes en Enthoven uit Halfweg een kleine voorsprong te veroveren, die zij evenwel weer spoedig moesten prijsgeven. Ook de strijdlustige Buis, die naarmate de strijd zijn einde naderde nog eenmaal een poging deed om een beslissende voor sprong te nemen, werd weer door het pe loton ingelopen. Eenzelfde lot onderging de Amsterdammer Robert, die in de voor laatste ronde een tiental meters winst ver overde. Een massasprint van het compacte peloton moest de winnaar opleveren en dit werd de Haarlemmer Koger, die met één lengte voorsprong zegevierde. In de wedstrijd voor amateurs over hon derd kilometer deed zich in de derde ron de reeds een valpartij voor, waardoor de Zaandammer Broerse en de Amsterdam mer Janissen een aanzienlijke achterstand opliepen. Zij waren echter niet de enigen, want toen er na een door Kayer gewonnen premiesprint in het peloton een duwtje extra gegeven moest worden, moesten ook Luksenburg, Peereboom en Corzillius hun concurrenten laten gaan. En er volgden er nog meer, toen de Beverwijker Gelder mans, de Amsterdammer Wuurman en de Alkmaarder Bloedjes na acht ronden (12 km) aan een serieuze ontsnappingspoging begonnen. Toen ook de sterke Steenvoor den nog contact wist te krijgen met het kopgroepje, waarvan Bloedjes zich weer liet afzakken,- werd het peloton door de jachten op de vluchtelingen in zes groep jes verdeeld. Bruggenkamp en Van 't Hof snelden naar voren, maar zij werden weer door de hen volgende groep van dertien renners ingelopen. Het gevolg van deze aanvallen was even wel dat de drie koplopers hun voorsprong zagen slinken en nadat eerst Steenvoorden en Wuurman capituleerden, gaf ook Gel dermans zich tenslotte gewonnen. Er wa ren toen 27 kilometers afgelegd én er kwa men achttien renners aan de leiding. Favorieten als Snijders, Van Heusden, Kuitwaard, Tonny Peters, de gebr. Rabe, Tienstra, De Koning, De Clerk etc. die niet op zo'n vroegtijdige schifting hadden gere kend, misten de aansluiting en daarmede de wedstrijd. Het gelukte alleen nog maar aan Van Wetten, Kaptein en Lute om zich na een fraaie achtervolging bij de leiders te voegen, die Slot en De Nijs inmiddels verspeeld hadden. De meeste renners voelden er niets voor om met zo'n grote leidersgroep naar de finish te trekken en er werd dan ook on ophoudelijk gedemarreerd, doch het enige succes dat deze pogingen opleverden was, dat Stroomer en Wuurman uit het voorste gelid verdwenen. En toen Van Wetten, Van 't Hof en Lute een gezamenlijke ont snapping op touw zetten, werd het laatste nog in de strijd zijnde groepje van tien renners door de koplopers „gedubbeld". Nadat eerst Lute en vervolgens ook Van Wetten de ontsnappingspoging staakte, werd ook Van 't Hof weer tot de orde ge roepen. Geen enkele poging scheen succes op te leveren, totdat Kayer het hazenpad koos. Kaver ontsnapt Met nog 27 kilometer te rijden ontsnap te de slagvaardige Kayer aan zijn bewa kers en kreeg daarbij steun van de „ge dubbelde" Cees Rabe. Hoewel ook Been tjes zich nog by hem voegde, moest deze renner enkele ronden later zijn krachts verspilling betalen met een zware inzin king. Kayer en Rabe veroverden een straatlengte voorsprong. Edoch, zijn ach terband klapte en hoewel Rabe hem zijn fiets afstond, had hij toch kostbare secon den verspeeld en was de cadans kwijtge raakt. Hierdoor kregen vier achtervolgers: Steenvoorden, De Bruin, Rol en De Ruiter hem vUf ronden voor de verlossende eind streep te pakken en in de eindsprint toon de De Bruin zich de snelste. Amateurs: 1. P. de Bruin (Roosendaal), de honderd kilometer in 2 uur, 34 min en 21 sec.; 2. C. Kayer (Berkhout), tevens prestatieprijs; 3. J. Rol (Alkmaar); 4. P. Steenvoorden (Heemstede); 5. D. de Rui ter (Beverwijk); 6. J. Kaptein (Lisse); 7. A. van Wetten Noordwijkerhout); 8. B. Lute ('s Graveland); 9. J. Bruggenkamp (IJmuiden); 10. A. van 't Hof (Sassen- heim); 11. J. Mehagnoul (Amsterdam); 12. A. Geldermans (Beverwijk); 13. Bloedjes (Alkmaar); 14. P. Peters (Haarlem); 15. A. Beentjes (Heemskerk). Nieuwelingen: 1. H. Koger (Haarlem), de veertig kilometer in 1 uur, 3 min. en 58 sec.; 2. H. Cuvelier (Nw. Vennep); 3. C. Niesten (Beverwijk); 4. J. Meegdes (IJmuiden); 5. G. Duinmeyer (Bever wijk); 6. Jongerius (Utrecht); 7. C. Zon neveld (St. Pancras); 8. J. van Wijk (Haarlem). (Als gevolg van de te hoge kosten moet deze ronde van Velsen-Noord als de laatste worden beschouwd). Zaterdag 7 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen; Whitby Abbey van Goole. Daphnis van Antwerpen. Amasis Pluvius v. Södertalje. Radjah van Londen. Pembroke Shire van Port Said. Oranjestad van Bre men. Louwersborg van Slottsbrun. Egret v. Rotterdam. Willem Fortuyn van Sundsvall. Groote v. Aarhus. Philetas v. Kopenhagen. Vertrokken zijn: Alsterthal naar Bremen. Marina G Parodi naar Hampton Roads. Wima naar Rotterdam. Seine naar Parijs. Bonaire naar Paramaribo. Rijnland naar Hamburg. Draco naar Stavangre. Waterland naar Hamburg. Heriot nar- Leith. Bullfinch naar Londen. Westerdok naar Londen. Lisken naar Hamburg. Hast IV naar Bremen Bratt- sonn naar Perzische Golf. Polaris naar Mal- mö. Prulsyon naar Londen. Strabo naar Tanger. Oosterdok naar Morby Lange. Spo- rato naar Plymouth. Ilexhorst naar Gefle. Rijnstroom naar Londen. Whitby Abbey n. Rotterdam. Eddy Stone naar Londen. Tibe rius naar Hamburg. Zaanstroom naar Huil. Deo Fevente naar Hamburg. Zondag 8 Mei kwamen binnen: Wim van Liverpool. Cantero naar Duinkerekn. Olwe naar Calais. Lingestroom naar Manchester. Tirola naar Swansea. Margriet L naar Lon den. Hans Bülow naar Hensingfors. Boll- beck naar Swansea. Netherland Coast naar Newcastle. Hathor naar Bremen. Hirondelle naar Londen. Maasland naar Hamburg. Term van Londen. Dieter Waltraud van Hamburg. Ootmarsum van Le Havre. Tara- kan van Hamburg. Vertrokken zijn: Breda naar Suriname. Humanitas naar Casa Blanca. Egret naar Manchester. Hestia naar Venezuela. Uit de vele huldeblijken tijdens de feest avond van de damclub „Sportief", welke Zaterdagavond in de zgal aan de Abeelen- straat ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap in de tweede klasse van de Nederlandse Dambond, afdeling Kenne merland èn het vijfjarig bestaan der vere niging, werd gehouden, bleek de grote po- pulairiteit waarin zich deze damclub mag verheugen. De voorzitter, de heer H. Andrea schreef het succes van het tiental toe aan het steeds volledig verschijnen van de spelers bij de competitie-wedstrijden. Voorts zal er vol gend seizoen eventueel een tweede tiental in de competitie verschijnen. De voorzitter van de afdeling Kennemerland, de heer H. Warmerdam fêteerde de vereniging met het behaalde kampioenschap en wenste het tiental veel succes in de eerste klasse. In soortgelijke trant spraken achtereen volgens een aantal sprekers, die de dam verenigingen Hoofddorp, Stabiel, VKD, BDC en KAC vertegenwoordigden. Namens verschillende verenigingen en het districtsbestuur werd de jubilerende vereniging een fraaie beker overhandigd. Het kwartet van de papierfabriek die voor de derde achtereenvolgende maal winnaar van de door „Sportief" georganiseerde kwartet-wedstrijden werd, kwam defini tief in het bezit van een bekertje. Vervolgens mocht de heer J. Sleger. top scorer in de competitie tevens clubkam pioen. voor het eerste feit een médaille en voor het tweede de wisselzuil in ontvangst nemen. De heer J. Bakker, kampioen in groep B, ontving uit handen van de héér Andrea een fraaie lauwertak. De heer J. Westerwal, wedstrijdleider, ontving voor zijn vele werk een pen, ter wijl mevrouw Westerwal een bloemetje werd aangeboden. Tenslotte overhandigde de heer Sleger aan de heer Andrea een lauwertak als .1» De speeltuinvereniging „Kindervreugd", die niet zo vaak naar buiten treedt als de andere speeltuinverenigingen in Noord, be zit in haar Dinsdagmiddag-handwerkclub voor meisjes van zes tot veertien jaar een waardevolle instelling, die een bijzonder fraaie tentoonstelling opleverde in het clubgebouw. Deze handwerkclub die onder leiding van de dames Otte, Andrea, Beishuizen, Stam- mis en Van der Kooi staat, allen huismoe ders, heeft ook een zekere bekendheid ge kregen wegens de bijzonder goede presta ties, die door de kinderen, ook de jongsten, met handwerken worden geleverd. Behalve vele breiwerken waren er onder de werkstukken prachtig geborduurde tafel- en ontbijtlakens, kussens, kleedjes, schorten en nog veel meer, dat in vrije tijdsbesteding, ook van de leidsters, in enkele maanden was gewrocht. Prettig was het, dat onder het grote aan tal bezoekers en vooral bezoeksters, een aantal dames kwamen kijken van de zus terverenigingen. Geen wonder overigens, dat alle tentoon gestelde handwerkstukken een koopster vonden, waardoor men in staat is weer nieuwe materialen aan te schaffen. Het „Kindervreugd"-bestuur is de leraressen uitermate dankbaar voor hun opofferend werk. compensatie voor het verlies van de wis selzuil. Na deze, wat te lange stroom van geluk wensen, kon dan eindelijk met het ont spanningsgedeelte worden begonnen, wat met het zingen van het clublied werd in gezet. De „Rooiroks", wie het verzorgen van een vlot en aardig programma wel is toe vertrouwd, oogstten ook nu weer veel suc ces en kregen dan ook steeds een welver diend applaus. Ook de nummers, waarbij ^ïet ensemble over goede individuele krachten blijkt te beschikken, vooral het zangeresje valt op, vielen zeer in de smaak. Rond het Beverwijkse parkeerterrein is Zaterdagmiddag een grote districts-Rode Kruis-oefening gehouden. Verondersteld werd, dat er zich een vliegtuigramp had afgespeeld, er waren vele gewonden gevallen, onder andere op het dak van het belastingkantoor aan de Koningstraat. De gewonden werden naar de bloemen veiling gebracht, waar een verzamelplaats was ingericht. Met ambulancewagens zijn de slachtoffers verder naar de BLO-school vervoerd, waar 25 bedden stonden opge steld en een operatiezaal was. Motor-ordonansen en walkie-talkie'3 zorgden voor een vlotter berichtgeving. De oefeningen werden onder andere bij gewoond door de gewestelijke commandant, dr. H. J. Jens, uit Hilversum. Namens de commandant van het Neder landse Rode Kruis was aanwezig overste Meulemans uit Den Haag en luitenant Em- melot. De oefening werd ook bijgewoond door het hoofd der BB uit VelsenBever wijk kolonel W. van Lier en burgemeester en wethouders van Beverwijk. Bij deze oefeningen had men padvinders bereid gevonden als slachtoffers te fun geren. Eén dezer imitatie werd inderdaad het slachtoffer, want hij lag op een opslag terrein te wachten op zijn helpers. De eigenaar van het terrein zag hem lig gen, ontstak hierover in woede en gaf de jongen een schop; met verwondingen moest hij zich laten behandelen door de eerste hulp. Door de politie is inmiddels een onderzoek ingesteld. MAANDAG 9 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Jolanda de dochter van de zwarte piraat" Rex, 20 uur: „De levensroman van Ri chard Tauber" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. DINSDAG 10 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Jolanda, de dochter van de zwarte piraat". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. „Advendo", 20 uur: Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Toneelver. „Varia", 20 uur; Rex, uitvoe ring. VELSEiy Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring gemeenteraad.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10