Olie Nu spoedig uitnodiging aan Moskou voor conferentie Treinontsporing bij Oldebroek kost twee soldaten het leven Weerbericht Haarlems Dagblad Russische verdragen met Parijs en Londen geannuleerd Belangrijk diplomatiek werk in Parijs West-Europese „Unie" geformeerd Eén rijtuig in elkaar gedrukt, een andere wagon uitgebrand Eén slachtoffer pas na vier uren bevrijd KSG-Assemblée spreekt over verdere integratie Het woord is aan Lof en blaam voor het Westen tijdens herdenkingen in Oost-Europa Diem spreekt schande over Binh Xuyen secte 69e JAARGANG No 254 MAANDAG 9 MEI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Inenting met Salk-vaccin voorlopig stopgezet Ex-generaal Galland weer in de Duitse lucht Weerrapport Laatste haard van verzet in hoofdstad Saigon gedoofd Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 101 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET LEEK ZO MOOI toen het Oosten rijkse staatsverdrag, na vele jaren harre- warrens, te Moskou door de Russen en de Oostenrijkers in een accoord was voor bereid en geparafeerd. Het leek des te mooier omdat er zo'n gezellige diploma tieke receptie of wel „cocktail-party" bij werd gehouden, waarbij vooral de Rus sen grapjes lanceerden, die haastig de aardbol rond werden gekabeld. Maar zulke dingen vallen nooit mee. Nu de vertegenwoordigers van Oostenrijk en alle vier bezettende mogendheden Rus land, Amerika, Frankrijk en Engeland te Weenen bijeen zijn blijkt het minder gesmeerd te gaan dan men had gehoopt. De oorjaak ligt in de Oostenrijkse olie velden. Merkwaardig hoe vaak. reeds tot in een ver verleden, juist olie heeft belet dat onderhandelingen gesmeera liepen. Ditmaal houden de Russen koppig vast aan de voorwaarde, dat de Oostenrijkse olievelden genationaliseerd moeten wor den. Dat kunnen de Westelijke vertegen woordigers moeilijk aanvaarden, want de Shell, Socony-Vacuum en andere Weste lijke maatschappijen bezaten die velden voor Hitier ze zeventien jaar geleden in beslag nam. Sinds tien jaar worden zij door de Russen beheerd. Die moeten nu, volgens het te Moskou geparafeerde ac coord, ze teruggeven. Goed, daar zijn zij toe bereid, maar onder de voorwaarde dat de Westerse oliemaatschappijen uitgeslo ten zijn van de nieuwe olievelden, die de Russen tijdens hun beheer in exploitatie hebben genomen. Daar antwoorden de oliemaatschappijen weer op, dat zij explo ratie-rechten hadden op die nieuwe vel den, zodat zij vinden dat zij nu ook aan de exploitatie mogen deelnemen. Zij be roepen zich daarbij op een clausule in het ontwerp-verdrag, waarin staat dat Oosten rijk alle rechten en belangen van de Ver enigde Naties en hun onderdanen in het land herstellen zal, zoals die bestonden op de dag waarop de vijandelijkheden tussen Duitsland en de Verenigde Naties begon nen. De Oostenrijkse regering, die volgens de verdragsbepalingen verplicht zal zijn de Russen tien millioen ton olie te leveren over een periode van tien jaar, heeft nu „gedreigd" de velden te zullen naasten nadat zij zijn teruggegeven. Dit woord „gedreigd", toepasselijk ge maakt op de uitingen van het kleine Oos tenrijk, dat geenszins in staat is een vuist te maken maar zich niettemin dapper weert temidden van de machtigen, die over zijn lot beslissen, treft wel in het meest in de berichtgeving over dit nieuw- gerezen dispuut. De besprekingen over het Oostenrijkse verdrag zijn een paar dagen onderbroken geweest, blijkbaar om de gedelegeer den gelegenheid te geven zich met hun regering*.velte verstaan. Gij kunt het ook anders zeggen: zij moeten om nieuwe in structies vragen: hoe ver kunnen wij gaan om het tot een compromis te brengen? Er is trouwens nog een aardig kibbel-punt overgebleven, behalve de kwestie van de geallieerde „olie-activa" in Oostenrijk, en dat betreft de vaststelling van het tijd stip waarop de troepen der vier bezettende mogendheden zullen worden teruggetrok ken. Wie zich lang en veelvuldig met de loop van diplomatieke onderhandelingen heeft moeten bezighouden weet dat dit het soort aangelegenheid is, waarover men altijd tot de laatste diplomatieke snik doorzanikt. Gij kunt daarom lachen of er bittere woorden aan besteden dat kan trouwens ook ten aanzien van het olie dispuut maar als gij objectief wilt zijn moet gij u pogen voor te stellen, hoe uw eigen menselijke houding zou zijn als gij (met eigen belangen) in een dergelijke onderhandeling betrokken zoudt zijn. Het is vervelend het te moeten zeggen, maar zulk een poging tot zelfinkeer werkt ge woonlijk verhelderend zowel als lichtelijk- beschamend. „Human nature being what it is", zouden de Engelsen zeggen, met hun gebruikelijke gelaten aanvaarding van de tekortkomingen der menselijke natuur. Moet men nu verwachten dat de be sprekingen over het Oostenrijkse verdrag tenslotte toch schipbreuk zullen lijden, zij het dan niet op de klassieke klip van de bezettingstroepen, maar wel op die van de olie-activa? Journalistieke ervaring ant woordt ontkennend. Als de olie-aanspraken van een der betrokkenen wat sterker ston den zou het een lelijke zaak zijn, maar nu niemand zo erg sterk staat en boven dien geen enkele mogendheid er belang bij heeft, de bezetting van Oostenrijk te laten voortduren, zal het wel op een com promis uitlopen. Men zou er natuurlijk nog wel wat tijd aan kunnen besteden. Straks moeten trouwens de ministers van Buitenlandse Zaken zélf nog naar Wenen komen, om het verdrag definitief vast te stellen. Dit alles moet wel wat verkillend, kfcude douche-achtig werken op de dood gewone burger in Oostenrijk, die al zo geestdriftig gejuicht beeft toen zijn kanse lier met het geparafeerde accoord uit Mos kou terugkwam. Maar ja, spontane ge baren, snelle grepen naar ganzenveders die handtekeningen onder verdragen werpen, moet men van diplomaten niet verwachten. Ook is het 1955. Het is een koude lente. R. P. Nieuw onderzoek gelast WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft aanbevolen, de in entingscampagne met het vaccin van dr. Salk voorlopig op te schorten, nadat reeds besloten was de distributie van de entstof stop te zetten. Het hoofd van de Ameri kaanse dienst voor volksgezondheid, dr. Scheele, deelde mee, dat, met behulp van de fabrikanten, proeven en productie methoden opnieuw worden onderzocht. Hij zeide te hopen dat dit er toe zal leiden, dat in de tweede week weer entstof par- tijsgewijze zal kunnen worden vrijgegeven. Dr. Scheele verklaarde dat het vaccin van dr. Salk, „evenals vele andere entstof fen en medicijnen, niet voor honderd per cent doeltreffend is." Het aantal kinderen, dat dit jaar na inenting kinderverlamming heeft gekregen, noemde hij evenwel „zeer, zeer klein". Tot dusver hebben zich bij ruim vijf millioen inentingen 52 gevallen van verlamming voorgedaan. PARIJS (Reuter) De Westelijke mo gendheden zijn het er Zondag te Parijs over eens geworden, dat zij Rusland zullen uitnodigen om deze zomer een vier- mogendhedenconferentie over Europese zaken bij te wonen. Over de vraag, of dit een bijeenkomst van regeringsleiders president Eisenhower en de premiers Boel- ganin, Eden en Faure dan wel van ministers van Buitenlandse Zaken zal zUn, is evenwel nog geen besluit genomen, om dat de Amerikaanse minister Dulles nog met Eisenhower moet overleggen. Onze correspondent te Parijs meldt: Zaterdag is in Parijs een week begon nen, waarin ten aanzien van tenminste drie centrale problemen op het gebied der internationale diplomatie beslissingen zul len vallen of reeds zijn gevallen die vermoedelijk van verreikende betekenis zullen blijken te zijn. Namelijk: de relaties met het Sovjet-blok, de toekomst van West-Europa, en de rol, die souverein ge worden Duitsland daarbij spelen zal en de situatie in Zuid-Vietnam en de toe komstige positie van keizer Bao Dai. Talrijk zijn de ministers en nog talrijker hun staven, die Zaterdag al naar de Franse hoofdstad zijn gereisd. Het zijn in de eer ste plaats de Amerikaan John Foster Dul les en de Engelsman MacMillan, die Za terdag en gisteren met hun Franse collega Pinay en kanselier Adenauer hebben over legd en vervolgens alle overige ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO- landen, die vanmorgen om half elf hun eerste zitting hielden. Daarbij was voor de eerste maal tegen woordig de Duitse kanselier Adenauer, bijgestaan door de Duitse N AVO-vertegen - woordger Blankenhorn, die Zaterdagmid dag door premier Faure op het vliegveld Orly persoonlijk werden afgehaald. West-Europese „Unie" Op hetzelfde moment, dat bij alle natio nale monumenten in geheel Frankrijk kransen werden gedeponeerd ter herden king van de slachtoffers der Duitse over heersing, werd voor het paleis Chaillot de zwart-geel-rode vlag gehesen, waarmede Duitslands wederopstanding en souvereini- teit werden bevestigd. West-Duitsland werd bovendien Zater dagavond op een diner in de Britse am bassade ook nog opgenomen in de West- Europese Unie, samen met Engeland, Frankrijk, Italië en de drie Benelux- staten. De NAVO-zitting, die tot en met Woens dag zal duren, zal, naar algemeen ver wacht wordt, wel worden gedomineerd door de besprekingen van de Grote Drie, die hoofdzakelijk over de komende ont moeting met de Sovjets zullen handelen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, MacMillan, heeft gisteren een nieuw voorstel ingediend, dat er op neer komt dat de vier regerings-chefs Eisenhower, Eden, Faure en Boelganin tweemaal tesamen zullen komen; de eerste keer al op zeer korte termijn misschien reeds in de maand Juli om de voornaamste problemen in grote trekken onder ogen te zien. De kwesties, waarvoor dan reeds direct een oplossing kan worden gevonden, zouden dan een étage lager eerst door de vier ministers van Buitenlandse Zaken en hun experts worden onderzocht. Zodra die er een gat in zien zouden de Grote Vier op de hoogste verdieping opnieuw bijeen komen om de zaken dan definitief te kun nen beklinken. De kans is niet gering dat er op deze manier zeer binnenkort spijkers met kop pen zullen worden geslagen. In Juli of Augustus «ouden de vier regerings-chefs waarschijnlijk in Zwitser land al tesamen kunnen komen, ofschoon Adenauer heeft verzocht niet al te snel van stapel te lopen. Hij wenst dat Duits land eerst even op adem komt om wat aan de nieuwe souvereiniteit te wennen, alvorens zijn lot opnieuw op het spel wordt gezet. Het optimisme, dat nu in Parijs heerst, wordt eveneens gerechtvaardigd door het besluit van de Grote Drie einde deze week al naar Wenen te vliegen om dan reeds het Oostenrijkse vredesverdrag te onder tekenen. Dan zullen ze uiteraard ook hun collega Molotov ontmoeten indien deze tenminste bereid is zijn afspraak met de communistische satellieten in Warschau nog even uit te stellen en het is te verwachten dat bij die gelegenheid de verdere procedure inzake de conferentie der Grote Vier over Europa en de eenheid van Duitsland meer in détails zal worden vastgesteld. Vietnam Het tweede agendapunt, dat Zaterdag vooral tussen Dulles en de ministers ter sprake is gekomen, betreft de verwarde toestand, die sedert twee weken in Viet nam heerst. Keizer Bao Dai is Zaterdag per auto uit Cannes naar Parijs gekomen, in de hoop de Amerikaanse minister te kunnen ver murwen tot een nieuw plan, dat de Ameri kaanse kool en de Franse geit zou kunnen sparen, opdat zowel premier Diem, die Washington niet los wil laten, als de kei zer zelf, die nog steeds door Parijs wordt gesteund, een rol zouden kunnen blijven spelen. Bao Dai zou bereid zijn naar Viet nam terug te keren om daar dan ge noegen te nemen met de positie van con stitutioneel monarch. Diem zou premier mogen blijven, maar tussen beide rivalen in zou een raad in het leven worden ge roepen, waarin ook de nu vijandige sek ten zouden worden opgenomen. Het be lang van dit voorstel is vooral wel dat de extremisten, of communisten, die Diem steeds duidelijker gaan overheersen, onder straffe controle zouden kunnen worden gesteld. Parijs heeft dan ook wel oren naar dit plan van Bao Dai, maar minister Dulles heeft het tot dusverre nog niet nodig geacht de keizer persoonlijk te ont vangen. Zaterdagmiddag is even na één uur tussen Wezep en Oldebroek op de Veluwe een trein met militairen ontspoord. Daarbij zijn twee militairen, de 20-jarige dienstplichtige soldaten H. Froger en F. H. L. Innemee, beiden uit Den Haag, om het leven gekomen. Vrij ernstig gewond is de 20-jarige dienstplichtige sol daat A. F. J. Amorij uit Maastricht; licht gewond is de 21-jarige dienstplichtige soldaat J. M. Heeren uit Oosterhout. Het ongeluk gebeurde met een militaire trein, die leeg uit Zwolle was vertrok ken en in Wezep de eerste militairen had opgenomen. Op korte afstand voor het station van de legerplaats Oldebroek liep de trein uit de rails. De trein be stond uit twaalf personenrijtuigen, een stoomverwarmingswagen en een elec- trische locomotief. De vijfde personenwagen schoof in de vierde, de zesde gedeeltelijk onder de vijfde. Vermoedelijk door kortsluiting ontstond brand in de lege derde wagen. De brandweer van de legerplaats Oldebroek en later ook de brandweren uit omliggende gemeenten hebben het vuur geblust. De door de ontsporing aangerichte ravage was zeer groot, aangezien een deel der uit twaalf personenrijtuigen bestaande trein van hout was. De wagon die in brand ge raakte, was een rijtuig met gasverlichting. Het na de botsing ontsnappende gas vatte vlam. De president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, was zeer spoedig na het ongeluk ter plaatse en heeft het onderzoek naar de oorzaak ge leid. Later arriveerde ook de minister van Oorlog ir. C. Staf. De militaire trein wordt iedere Zaterdag middag in Zwolle samengesteld. Daarna worden dan op de Veluwe gelegerde mili tairen opgenomen. In Wezep zijn Zaterdag middag ongeveer vijftig militairen van de mechanische vakschool der genie ingestapt. De volgende stopplaats zou de legerplaats Oldebroek zijn. Ongeveer anderhalve kilo meter voor het station Oldebroek is de trein bij de aftakking naar een zijspoor, waarschijnlijk door een te grote vaart, uit de rails gelopen. Er ontstond geen paniek. In een der drie houten rijtuigen, die in- en op elkaar scho ven, zaten vier militairen. Deze wagon werd door de voorgaande en de volgende in elkaar gedrukt. De inzittenden konden niet direct worden bereikt omdat zij be kneld zaten tussen balken en ijzeren sta ven. Zij moesten met snijbranders en ijzer zagen worden bevrijd. Bij de laatste twee kon dit pas vier uur na het ongeluk ge beuren. De laatste gewonde die men uit de ravage kon halen, overleed ter plaatse, kort nadat hij was bevrijd. Omstreeks 6 uur Zaterdagavond arri veerden de opruim ingsploegen van de Ne derlandse Spoorwegen van de stations Utrecht en Zwolle. De gehele nacht werd gewerkt om het baanvak vrij te maken, rails te herstellen en de bovenleiding te repareren. Zondagmorgen om 10 uur kon De ravage was enorm. In het midden de uitgebrande wagon. een danig ge havende wagon van de ontspoorde trein. één spoor weer in gebruik genomen wor- ien. Om half twee Zondagmiddag kon de dienst normaal worden hervat. Te hoge snelheid? Volgens deskundigen van de Nederland se Spoorwegen staat het vast, dat geen technische fout oorzaak van de ramp is. Aangenomen wordt voorlopig, dat de ma chinist het seinbeeld „langzaam inrijden" niet heeft begrepen en waarschijnlijk de trein met een te hoge snelheid over een wissel heeft laten rijden. In de officiële lezing van de Nederlandse Spoorwegen wordt gezegd, dat de eleetrische locomotief met één as buiten de rails kwam te staan. De daarachter rijdende verwarmings wagen ontspoorde geheel. Van de twaalf achter de verwarmingswagen rijdende rij tuigen ontspoorden er acht. Een afgesloten rijtuig, waarin dus geen reizigers zaten, geraakte in brand tengevolge van het bre ken van de gasleiding. Het uitstromende gas ontvlamde, waardoor het rijtuig uit brandde. Door deze brand smolt de elee trische bovenleiding door. Twee andere rijtuigen werden in elkaar gedrukt. Beide sporen van het baanvak werden geheel versperd. Het spoor werd over een lengte van ongeveer tweehonderd meter ernstig beschadigd. De Nederlandse Spoorwegen zijn vol lof en erkentelijkheid voor de krachtige hulp van de te Oldebroek gelegerde militairen, die van het eerste ogenblik af en verder de gehele nacht met veel materieel en on der de zeer bekwame leiding van hun offi cieren aan het opruimingswerk hebben deelgenomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de technische installaties van het baanvak, van de beveiliging daarvan en van het rol lend materieel geen gebreken vertoonden. Een diepergaand onderzoek zal die oorzaak van het ongeluk aan het licht moeten brengen. Op 24 Januari van het vorig jaar is op precies dezelfde plaats door het snel pas seren van een wissel, hetgeen vermoedelijk ook thans is gebeurd, een trein ontspoord. (Van een speciale correspondent) STRAATSBURG, 9 Juni De leden van het parlement van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal hebben een poli tieke kwestie opgenomen, die tijdens de vorige zitting van deze Assemblée in December naar de kleine kring van het Bureau van de Assemblée was terugver wezen. Het resultaat van dat beperkte overleg ligt nu ter beoordeling van het voltallige parlement. De laatste fase van dit debat is des te belangwekkender omdat verschillende ministers en leden van de Hoge Autoriteit naar Straatsburg zijn ge komen. Tezamen met leden van het Hof van Justitie van de KSG en andere be langrijke functionarissen zijn zij vandaag aanwezig bij de plechtige herdenking van het feit dat Robert Schuman precies vijf jaar geleden zijn plan voor de KSG lan ceerde. Juist op deze verjaardag gaat het debat over de vraag hoe de bevoegdheden van de KSG kunnen worden uitgebreid, met andere woorden op welke wijze er meer kanten van het economische leven onder bovennationaal gezag kunnen worden ge bracht. De politieke toekomst van Europa komt steeds opnieuw aan de orde, op zich zelf een teken van gezonde parlementaire activiteit. Bonn, (ANP) De eerste Duitse mili taire vlieger, die na de ratificatie van de Parijse verdragen actief is geworden, is de vroegere inspecteur van Goerings jacht- vliegers uit de tweede wereldoorlog, ex- generaal Adolf Galland. Hij steeg op van het vliegveld van Dusseldorp met een van de zes buitenlandse lesvliegtuigen, die het „Bureau Blank" beproeft. De veteraan van de vroegere Duitse Luftwaffe maakt proef vluchten met deze vliegtuigen. In Bonn leidt men daaruit af, dat Galland bestemd is om een belangrijke post bij het nieuwe West-Duitse luchtwapen te gaan bekleden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lord Byron: De boom der kennis is niet de boom des levens. ORSON WELLES GETROUWD Orson Welles is in de Caxton Hall te Londen in het huwelijk getreden met de 24-jarige Italiaanse gravin Di Girfalco, die op het witte doek Paola Mori heet. Welles is veertig jaar. Zaterdag is bij de N.V. Zaanlandse Scheepsbouw Mij. het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" te water gelaten. Hier kiest „De Hoop" zijn element. van de Opperste Sovjet heeft op een spe ciale bijeenkomst officieel het Brits-Rus sische en het Frans-Russische vriend schapsverdrag geannuleerd. De verdragen stamden uit de oorlog. De minister van Buitenlandse Zaken Molotov lichtte het verzoek van het Kremlin, om tot vervallen verklaring over te gaan. toe. Zowel de premier, maarschalk Boelga nin, als de bekende militaire leider uit de tweede wereldoorlog maarschalk Koniev, heeft bij het herdenken van de Duitse ne derlaag in 1945 de geallieerde samenwer king en de gezamenlijke oorlogsinspanning uit die dagen geprezen. De maarschalken, die spraken op een grote bijeenkomst in het Bolsjoi-theater te Moskou, weidden bei den uit over het aandeel van Joegoslavië bij de algemene overwinning. Maarschalk Zjoekov, de minister van de fensie, die zich in Oost-Duitsland bevindt, heeft in de Pravda, het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, herinnerd aan de „banden van vriendschap tussen het Sovjet-leger en de Brits-Ameri kaanse legers" tijdens de oorlog. Hij had ook een woord van lof voor de verzetsstrij ders van Frankrijk, Italië, Noorwegen, Griekenland en Joegoslavië in het bijzon der. Hij sprak de hoop uit, dat de geschil len tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië opgelost zullen worden. De „trouweloosheid" van Groot-Brittan- nië en Frankrijk aan het begin van de oor log had nederlagen tot gevolg. Slechts de Sovjet-Unie redde hen van „de fascistische slavernij". Maarschalk Zjoekov oefende scherpe critiek op generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de NAVO in Europa en zijn plaatsvervanger, veldmaarschalk Montgomery, „die oorlogszuchtig met atoom- en waterstofbommen dreigen". I Zjoekov, die in 1945 Berlijn veroverde, verklaarde bij een kranslegging bij het Russische oorlogsgedenkteken in Oost- Berlijn, dat het Russische volk goede be trekkingen met het West-Duitse volk wenst. De Sovjet-Unie is voor hereni ging van Duitsland op vredelievende en democratische grondslag. De dag zou zeker spoedig komen dat een herenigd Duitsland zijn plaats in de gemeenschap van volke ren zou innemen. De Russische vice-premier Lazar Kaga- novitsj verklaarde op een plechtigheid in Praag, dat revoluties niet voor uitvoer be stemd zijn. Als Marxisten weten we echter, dat de volken van de kapitalistische landen vroeger of later ons glorieuze revolution- naire voorbeeld zullen volgen. Wij zijn bereid tot vreedzame samenleving en con currentie. Wij zijn er van overtuigd, dat het socialistische stelsel als overwinnaar uit deze concurrentiestrijd te voorschijn treden zal". (A.F.P.) Negen Amerikaanse oudstrij ders, die behoorden tot de Amerikaanse troepen die in 1945 bij Torgau aan de Elbe contact maakten met de Russen, zijn te Moskou aangekomen voor de bevrijdings feesten. Er was ook een delegatie van voor malige Franse verzetslieden aanwezig. (van hedenmorgen 7 uur) SAIGON (Reuter/AFP). Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft de Binh Xuyen organisatie „een gewapende groep genoemd die het monopolie had van de geweldige organisaties, die in Azië speel holen en bordelen leiden". Hij herinnerde er aan, dat de Binh Xuyen geweigerd had met hem samen te werken, hoewel mili taire leiders van andere groepen, de Cao Dai en de Hoa Hao, zijn zijde hadden ge kozen. Gebruikmakend van haar ruime in komsten had organisatie hotels en waren huizen overgenomen, terwijl zij zich ook bezig ging houden met het smokkelen van opium. Het garnizoen van de Binh Xuyen dat in het centrum van Saigon nog het hoofd kwartier van de veiligheidspolitie bezet hield, heeft zich aan het Vietnamese leger overgegeven. De bezetting van 84 man riep. toen zij de ijzeren hekken rondom het hoofdkwartier der veiligheidspolitie voor het nationale leger opende, „weg met de opstandelingen" en „premier Diem leve 10.000 jaar". Diem heeft een decreet gete kend, waarbij de overplaatsing vap gene- raad Nguyen Van Hinh van het Franse le ger naar het Vietnamese, een overplaatsing die dateert uit 1952, ongedaan wordt ge maakt. Generaal Van Hinh was de vorige week door het staatshoofd Bao Dai naar Saigon gezonden om een onderzoek in te stellen. Men verwacht dat de strijdkrachten van de Binh Xuyen hun hoofdkwartier zullen vestigen te Dalat in Midden-Vietnam, waar de keizerlijke garde van Bao Dai is gele gerd. weers- 00 c 1 1 ca li 75 75 O x Jr toe stand Sg sg c, c e> zS Stockholm geheel bew. ZW 4 11 0,5 Oslo zwaar bew. ZW 1 11 2 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 7 11 1 Amsterdam zwaar bew. Z 5 17 0 Londen regen ZZW 5 18 1 Luxemburg zwaar bew. Z 2 18 0 Parijs zwaar bew. ZZO 3 22 0 Bordeaux zwaar bew. ZO 2 25 0 Grenoble zwaar bew. windstil 22 0 Nice onbewolkt WNW 7 22 0 Genève zwaar bew. windstil 19 0 Zürich half bew. windstil 18 0 Locarno licht bew. windstil 21 0 Berlijn hali bew. Z 4 16 0 Frankfort zwaar bew. windstil 19 0 München licht bew. windstil 17 0 Wenen onbewolkt ZO 3 19 0 Innsbruck licht bew. NNW 2 20 0 Rome zwaar bew. NO 5 23 1 Ajaccio onbewolkt NO 2 21 0 Mallorca onbewolkt windstil 25 0 Neerslag laatste 24 uur. ooooooooa »*-«-■oicuoour*» cnmucxmr> «xmnrrnaooooo LAGERE MIDDAGTEMPER ATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later wisselende bewolking Enkele buien met kans op onweer. Morgen overdag lagere temperaturen. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en West. 10 Mei Zon op 4.58 uur, onder 20.20 uur. Maan op 23.56 uur. onder 6.55 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 Mei Hoog water: 5.07 en 17 28 uur Laag water: 0.52 en 13 12 uur. Dinsdag 10 Mei Hoog water: 5.40 en 18.01 uur. Laag water: 1.23 en 13.45 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1