A Sfl' RDTERDDN Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Revaluatie van de gulden zou export ernstig treffen „Misbruik van de kernenergie strekt mensheid tot schande" Gouden médailles voor acteurs SNEL EN ZEKER Wereldnieuws Jaarverslag Nederlandse Handel Maatschappij De radio geeft Woensdag op Duindigt Prof, dr. A. J. Rutgers: ió Aet zo PATENT J Brandweer stak bos aan dee MORRIS iïfjcteijcu$nji Examens Auto tegen boom gereden bestuurder gedood Felle brand te Amsterdam uw pijn met Pi Kerkelijk Nieuws Leidse Universiteitsdagen vanmorgen geopend Theo d'Orvoor Ank van der Moer en Louis d'Or" voor Paul Steenbergen Bezwaarschrift verworpen van Vinkeveense agent Dat leuke vlotte kapsel M O L E N D I) K r DINSDAG 7 JUNI 19 55 Alle onderdelen van het bedryf der Ne- derlandsche Handel-Maatsehappy N.V. (Ne derland, Indonesië, de buitenkantoren en New York) heben in 1954 bevredigende re sultaten vertoond. De 7.aken in Nederland ondervonden ten volle de invloed van de gunstige eeonomisehe conjunctuur. Ook over de resultaten van het bedrijf in Indo nesië is de directie niet ontevreden. Blijkens de winst- en verliesrekening is de provisie gestegen van (in millioenen guldens 29.8 tot 82,2, de post Interest wissels en effecten van 41.7 tot 44.4. De onkosten zijn gestegen van 87.8 tot 38.8. Het voordelig bedrijfsresul taat is 19.8. Na afschrijvingen, dotering van de buitengewone reserve met f 5 millioen en*, resteert een winstsaldo van f 7.223.766 (vorig jaar f7.254.024). Voorgesteld wordt 4 percent dividend op de preferente en 10 percent op de gewone aandelen (beide on veranderd) nit te keren. Het feit, dat de conjunctuur zich in vele landen op een hoog niveau blijft bewegen, stemt tot grote voldoening, aldus het jaar verslag van de Nederlandsche Handel- MaatschapptJ. De overtuiging wint veld, dat de kans op ernstige achteruitgang veel geringer is geworden. Mocht de politieke ontwikkeling het mogelijk maken de mili taire factor een minder overwegende posi tie te doen innemen, dan zal blijken of de economische structuur een voldoende aan passingsvermogen heeft om deze accentver legging zonder schokken te verwerken. De N.H.M. is minder geneigd bij de be schouwing van de huidige conjunctuur aan de monetaire factoren een overwegende rol toe te kennen. In de belangrijkste Europese landen, alsook in Amerika, heeft men de monetaire situatie goed in de hand. De kie men van inflatie moeten gezocht worden in autonome verhoging van het loonpeil, die tevens de aanleiding zijn tot een stij ging van het prijsniveau. Dit wil niet zeg gen, dat de conjunctuur gevrijwaard is voor tegenslagen. Daar waar het economi sche leven zich het meest in vrijheid kan ontwikkelen, zijn de kansen op een stijging van de welvaart het grootst, maar is de kans op tijdelijke achteruitgang evenmin uitgesloten. Dit geldt met name voor de Verenigde Staten, waar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat op de goederen markten of op de effectenbeurs een prfls- of koersbeweging inzet, die ingrijpende te rugslagen kan hebben van een algemeen karakter. De beurs moge een weerspiege ling zijn van de gang van zaken in het be drijfsleven, dit sluit niet uit, dat ook ae beurs de conjunctuur kan beïnvloeden. Het verslag vermeldt de opinie, dat onze regering terecht het denkbeeld ener reva luatie van de gulden heeft afgewgzen. De loonsverhogingen hebben ons concurrentie- De Utrechtse bosbrandweer heeft Maan dag op een bosterrein van de Utrechtse Waterleidingmaatschappij te Soestduinen „realiteitsoefeningen" gehouden. Dit terrein moest toch verkaveld worden, en zo ston den'bosbrandweer samen met de gemeen telijke brandweren uit de omliggende plaatsen voor een gigantische brand, die ditmaal met opzet was aangestoken. Men zou de brand op verschillende manieren blussen en had daarvoor enkele percelen uitgezet. De eerste brand die werd aangestoken, ""Zou bestreden worden met tegenvuur, maar de wind was zo straf, en het vuur zo laaiend, dat het over de brandgreppel heen sprong en ook andere oefenpercelen aan tastte. Met zogenaamde patsers, rubber slangschoppen, nevelspuiten en zandschop- pen werd het vuur te lijf gegaan. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 EERD BOLSTR 48 A DAM TEL 717162 MOTOR OVERAILS 48.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor'de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Platen. 11.10 De droom was een vergissing, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen, en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Bondsdag. 14.45 Zar und Zimmermann. opera (le bedrijf). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 OrgeL 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 18.30 Radio Volksuniversiteit: De dynamiek van de samenleving en van de geneeskunde met de wederzijdse relatie door Prof. Dr. R. Hornstra. Derde lezing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Herdenkingsdienst. 21.30 Politiekapel en soliste. 22.00 Wonder lijke wetenswaardigheden, causerie. 22.15 Viola da gamba en clavecimbeL 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-be- richten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7 30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw-mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Instru mentaal kwintet. 13.45 Platen. 14.00 Medi sche kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Vijf jaar internationale technische hulp. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.45 Actualitei ten. 18.55 Lichte muziek. 19.15 Christen zijn in de Nederlandse samenleving, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Prome- r.ade-orkest. 20.30 Koninklijke Hoogheid, hoorspel. 21.55 Concertgebouworkest. 22.45 Atoomwolken en atoomafval, causerie. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20 OrgeL 23.40 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 17.00—17.30 Waterpret in het Natuurbad Biltse Duinen. 20.1521.45 Filmavond. BUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- >n. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School- adio. 16.02 Vlaamse muziek. 16.30 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Nieuw- 2.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. vermogen reeds kleiner gemaakt, en onze export zou kwetsbaar worden, i ndien nu ook nog de guldenskoers hoger wordt ge steld. De manipulatie van wisselkoersen is een ondeugdelijk middel van economische politiek. Het streven moet gericht blijven op ver dere uitbreiding van de exportindustrie. De verhoging van de productiviteit kan een zeer belangrijke bijdrage leveren tot com pensering van de latente inflatoire krach ten, die typerend zyn voor de economie van ons land. Utrecht. Doctoraal examen geneeskunde: mej. A. B. Amar. Utrecht: J. A. Enslng. Rotterdam. Semi-arts examen: mej. P. N. Liem, Utrecht; P. J Janssen, Arnhem; C. Zwaan. Amerongen; H. P. Zwetsloot, Nijkerk. Arts-examen: W. J. Moggre, Schoondijke; mr. M. L. F. Schroder, Brunssum; A. G. P. Cremere, Maastricht; W. Th. J. Filippini, Helmond; M. P. Verheyen. IJzendijke. Doctoraal examen rechten; mej. A. Ch. Blom. Hilversum; doctoraal examen vee artsenijkunde: A. Rozeman. Hoogeveen. Nijmegen. Cum laude geslaagd voor het doctoraal examen rechten: A. A. M. van Agt. Geldrop. Maandagavond is door tot nu toe on bekende oorzaak onder Nijelamer bij Wol- vega een auto. bestuurd door de 51-jarige heer J. W.. tegen een boom gereden. De bestuurder werd op slag gedood. De heer W. was de oudste firmant van een auto mobielbedrijf te Heerenveen. Een korte doch zeer felle brand heeft Maandag In het middaguur een woning in de Heemskerkstraat 23 drie hoog in Am sterdam-West voor een groot deel verwoest, j Twee brandweerlieden, de heren C. Kees- man uit de Marnlxstraat 255 en D. Leiding uit de Sinjeur Celeynstraat 53 II werden gewond en door de G.G. en G.D. ter plaatse verbonden. De eerste had brandwonden I aan beide handen, de tweede liep ver schroeide oogleden op. De brand is tegen kwart voor 12 in de keuken van de achterwoning ontstaan. De bewoonster, mevrouw Radema, had een wasketel op het gaskomfoor gezet en had daarna de woning verlaten. De glasvlam moet de slang van het komfoor aangetast hebben; het duurde niet lang of de keuken stond in lichterlaaie. Toen mevrouw Rade- ma na ongeveer een half uur afwezig te zijn geweest, terugkwam sloegen de vlam men haar tegemoet. Hevig ontsteld rende zij gillend de straat op. De brandweer van de posten Prinsengracht en Haarlemmer plein waren zeer spoedig ter plaatse. Met drie stralen, waarvan een over de Magy- rusladder geleid werd, bestreed zij de vuurzee, die zich tot de gehele achterwo ning had uitgebreid en ook spoedig naai de vertrekken gelegen aan de Heemskerk straat oversloeg. Binnen een kwartier waren de spuitgasten onder leiding van commandant Stekelenburg de brand mees ter, doch de nablussing vergde nog ruim een uur. De bewoonster van het perceel werd geheel overstuur bij buren onderge bracht, waar zij door de politie van het bureau Spaarndammerstraat werd gehoord. Dr. L. Ch. Prudent van Hove, be noemd tot hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universi teit te Utrecht, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde, heeft zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede „mathematische formalism en en natuur wetenschap" in het groot auditorium. ADVERTENTIE Tydens zijn rondreis door de Belgische Congo bezocht Koning Boudewijn ook Nyanga, waar hij een groot aantal oorlogssperen ten geschenke kreeg van de stamhoofden. Hier bewondert hi; het huldeblijk in gezelschap van de Mwami (vorst) van Ruwanfa. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (vac. Jac. Poort) J. F. v. Woerden te Almelo; te Vers- seveld (Ned. Prot. Bond) C. Eggeraat te Holwerd (Fr.); bij de Prot. kerk in Indo nesië A. Weiland te Beemster. Aangenomen voor buitengewone werk zaamheden onder de gerepatrieerden J. C. E. Pik, oud-pred. van Indonesië. Bedankt voor Nieuwerkerk a. d. IJssel P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Geref. kerken Aangenomen naar Noordbergum J. D. Kruithof te Zijldijk (Gron.). Bedankt voor Kantens en voor Middel- stum P. L. Smilde te Dronrijp. Geref. Kerken art. 31 K.O, Aangenomen naar Heemstede C. P. Plooy te Driesum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-C.: P. N. Ribbers te Ulrum en M. Vlietstra te Eemdijk; te Sliedrecht N. de Jong te Katwijk aan Zee en C. Smits te Grand-Rapids (Ü.S.A. Beroepen te Almelo A. C. Noort te Mep- pel. Asyl. Tussen 1952 en 1954 hebben bijna 538.000 Oost-Duitsers asyl in West- Duitsland gekregen, terwijl in dezelfde periode 58.640 West-Duitsers naar Oost- Duitsland uitweken, aldus heeft het West-Duitse ministerie voor Vluchte lingen medegedeeld. Bekeerd. Een van de 21 Amerikaanse krijgsgevangenen uit de Koreaanse oor log, die geweigerd hadden naar de Ver enigde Staten terug te keren, Otho G. BcLl, heeft zijn vrouw geschreven, dat hij naar huis wil terugkeren, zodra hij een paspoort krijgen kan. Toplanding. Een hefschroefvliegtuig van het type „Bell 47-6", uitgerust met een speciale motor voor vluchten op grote hoogte, heeft een landing uitgevoerd op de top van de Mont Blanc. Onderdrukking. Premier Tsjoe En Lai van communistisch-China heeft een decreet getekend, dat gericht is op on derdrukking van het analfabetisme in de komende drie tot vijf jaar en socia lisatie van de landbouw, aldus een be richt van het communistische pers bureau „Nieuw China.' \YftPnsdfl0 hnrdpnrpnnpn BRPer>"ng- Premier Grotewohl van Oost- TT UCIldUag HUI UCIII CIlUCIl Duitsland heeft zijn ministerie van Bin- De viering van het 76ste lustrum van de Rijks-Universiteit te Leiden wordt dit jaar voorafgegaan door universiteitsdagen, tij dens welke de cives van de academie ge legenheid hebben een bredere kijk op hun positie en taak te verkrijgen dan door de normale dagelijkse universitaire gang van zaken. Voor een dergelijk-algemeen weten schappelijke voorlichting en oriëntatie werd in de na-oorlogse jaren voor de oud alumni reeds gelegenheid gegeven tijdens de dagen omtrent de Dies-viering. Voor de academieburgers zelve is deze algemeen wetenschappelijke zijde van hun universi taire ontwikkeling thans ingevoerd als on derdeel van het lustrum-programma. In de Pieterskerk te Leiden werden he denochtend de universiteitsdagen officieel geopend met een inleiding door de rector- magnificus prof. dr. N. J. Bakhuizen van den Brink. Deze plechtigheid werd, behal ve door vele Leidse hoogleraren en studen ten, bijgewoond door vertegenwoordigers van andere Nederlandse universiteiten en hogescholen en hun onder-organisaties be nevens door de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en de vice- voorzitter van de Raad van State. De rec- tor-magnificus legde in zijn openingswoord nadruk op het grote belang van de thans ingevoerde Universiteitsdagen, die de uni versiteit zelve en de wetenschapsbeoefe ning tot middelpunt hebben. Deze dagen dienen, willen zij aan hun doel beantwoor den. zowel inter-academiaal als internatio naal te zijn. Dit karakter is bereikt door de personen van de sprekers, n.l. prof. B. A. van Groningen als Leids classicus, prof. dr. A. J. Rutgers uit Gent als Leids alum nus. die in Gent zijn grote physische gaven in dienst van de wetenschap stelt, en prof. Polanyi, die gezien kan worden als groot strijder voor de vrijheid van de weten schap en die na een werkzaamheid in Duitsland het naziregiem twintig jaar ge leden ontvluchtte om nadien in Manches ter in Engeland te doceren. Onmiddellijk na deze officiële opening sprak prof. dr. Van Groningen over het wezen, het karakter en de gerichtheid van de wetenschap als algemeen begrip. Hij constateerde, dat de wetenschapsbeoefe ning een levensfunctie is met alle kenmer ken en uitingen vandien, namelijk einde loze beweeglijkheid, sterke differentiatie, rijkdom aan vorm en voortdurende onte vredenheid met het bereikte. De weten schap is een drang naar kennis van het onbekende, doch daar staat tegenover, dat de vermeerdering van kennis steeds de omvang van het ombekende vergroot. Ieder antwoord op een wetenschappelijke vraag vergroot het aantal nieuwe vragen. Dit betekent, dat het aan wetenschap inhae- rante optimisme, steeds smart en leed als resultante heeft. De wetenschapsbeoefe ning zal als levensdrang nimmer het doel bereiken, dat zij zich stelde, doch niettemin functioneel van zeer grote betekenis blijven voor de ontwikkeling van de mensheid. Des middags werden de universiteitsda gen voortgezet met een voordracht door prof. dr. Rutgers, die in een eindeloze reeks van getallen het energieprobleem van de mensheid beschouwde. Na een gedétailleerde beschouwing over het energieprobleem, waarin mogelijkhe den en ongebruikte kansen voor de mens heid tegen elkaar werden afgewogen, sprak prof. Rutgers zijn verontwaardiging uit over het misbruik, dat de mensheid dreigt te maken van de nieuwste energiebron, de kernenergie. Dat de mensheid de atoom bom heeft vervaardigd strekt haar zijns inziens tot schande en ontneemt de mens iedere illusie over zichzelve. Toch is nog niet alle hoop verloren. De mensheid moet door internationale gezamenlijke werkob- jecten ten dienste van die mensheid zelf zóveel inspanning leveren, dat de bewa pening, vooral de kostbare nucleaire bewa pening noodgedwongen moet wor#'->n in gekrompen. terwijl daarnaast de belangen van dergelijke gezamenlijke objecten zo zwaar moeten gaan wegen, dat verbreken van internationale samenwerking als on vermijdelijk .gevolg van eenoorlog ten koste van alles door alle naties moet worden vermeden. Na deze rede trokken de officiële gasten en vele anderen naar de Lakenhal voor het bijwonen van de opening van een tentoon stelling van schilderwerken van Belgische kunstenaars sinds Ensor tot heden. Mevrouw Ank van der Moer heeft Maandagmiddag te Deventer de gouden Theo-Mann-Bouwmeester-prijs van de Vereniging van schouwburgdirecties in ontvangst genomen, Paul Steenbergen de gouden Louis-Bouwmeester-prijs. Deze médailles waren uitgeloofd voor die artis- ten, die in het afgelopen seizoen de beste prestaties hadden geleverd. De jury bef stond uit de heren A. den Hertog, W. Ph. Pos en dr. P. H. Schroder. De heer H. Deinum uit Haarlem, voor zitter van genoemde vereniging, zette voor de prijsuitreiking uiteen, welke bedoeling bij de instelling van deze prijs heeft voor gezeten. De Vereniging van Schouwburg directies wil niet alleen een zakelijke be langstelling tonen, doch ook haar waarde ring voor het werk der artisten. Namens de jury verklaarde de heer Den Hertog, dat er een scherpe selectie is toegepast. Zij kwam met algemene stemmen tot haar eindbeslissing. Zij wenste, dat de prijzen nu en ook voortaan de namen zullen dra gen: „Theo d'Or" en „Louis d'Or". De jury moest zich tot één seizoen bepalen en ver klaart daarom met nadruk, dat bij een an dere répertoire-samenstelling haar keuze wellicht geheel anders zou zijn uitgeval len. Op grond van de titelrol in „Electra" van Sofocles, haar Masja in „De drie zusters" van Tsjechov en Badeloch in de „Gijsbreght" komt naar het oordeel van de jury de „Theo d'Or" toe aan Ank van der Moer: drie rollen van bijzondere en zeer verschillende allure. Ook de belangrijkste rollen van Paul Steenbergen liggen af gezien van „De Beslissing" op het ge bied van de toneelpoëzie en het vers drama: Gettner in „Het donker is licht ge noeg" van Fry en Tsjatski in „Verdriet door Verstand" van Gribojedew. De derde opdracht, het adviseren ter zake van de meest bewonderenswaardige regisseur, heeft de jury niet kunnen aan vaarden en wel op grond van de over weging, dat geen buitenstaander in staat is bij het beoordelen van een voorstelling de verdiensten van de regie en de andere componenten van elkaar te scheiden. Wel heeft de jury gaarne gevolg gegeven aan het verzoek die voorstelling te noemen, die naar haar oordeel aan het toneel geduren de het laatste seizoen de grootste luister heeft geschonken. Zonder voorbehoud is haar keuze op „De Drie Zusters" van de Nederlandse Comedie onder regie van Pe ter Sckaroff gevallen. 37. „Het is eene overgrote onbeschaamd heid, dat der Grump ons steeds te hinde ren tracht", zei de klokkenmaker, toen Panda hem over de laatste aanslag van Grump had verteld. Maarvervolgde hij stug, „wij zullen ons door der schurk niet weerhouden laten". En dus gingen zij weer hard aan het werk om de klok op tijd klaar te krijgen. Intussen zat Grump nog een beetje duizelig aan de voet van de toren, waar hij na zijn snelle afdaling was terecht gekomen. Zo trof de gemeente secretaris hem aan. „Wel?", vroeg het nare mannetje. „Heb je ze nog een of ander ongelukje bezorgd?" „Ik heb het gepro beerd", bromde Grump. „Ik doe niets dan aanslagen plegen, maar ze werken niet mee. Ik „Hou maar op", viel de secre taris hem bits in de rede, „als je zo begint, weet ik al hoe laat het is". Vol gram staarde hij omhoog naar de klok, waar Panda en zijn baas hard aan het werk waren. „Straks krijgen ze die klok nog op tijd klaarmompelde hij, „en dan moet ik er voor betalenDat nooit.' Ik zal er zelf iets op moeten verzinnen Een nieu we aanslag...? Hm, als we de rollen eens omkeerden...? Als ik die klokkenmaker eens een aanslag op Grump liet plegen dan zou ik hem daarvoor in de gevangenis kunnen stoppen... Maar hoe krijg ik hem daar toe?" Hoewel de animo voor de hordenrennen zeer matig blijft wordt niettemin Woensdag middag op Duindigt weer een begin ge maakt met deze hindernisrennen. De oude rivalen Wiribi en Dicky, die beiden al menig duel op de horden hebben uitgevochten, doen ook nu weer mee. Daar Dicky's laatste ren niet meeviel wordt Wiribi als eerste aan de finish van het 2900 m. lange traject ver wacht. De Duitse import Frenser Made zou kunnen verrassen. De surprise-prijs draagt zijn naam met ere. want in dit veld van 17 paarden, dat bovendien vlak bij het ingaan van de bocht moet starten, kon een hoge toto-uitkering wel eens een prettige surprise voor de ge lukkige wedder zijn. De keuze valt op de mount Delbrassinne, een vaardig en handig jockey, die zich wel snel uit het gedrang weet te helpen. Rolling Norton komt voor de plaatsen in aanmerking. In de ren voor 2-jarigen gaat de voorkeur uit naar Heraut en The Phoenix Star. Bij de dravers kan de jonge trainer/rijder Nico Bloemsaat zijn grote vorm bewijzen door een 3-tal winnaars te rijden. In het openingsnummer heeft hij met Rosa Rubra slechts een repetitie te geven van de laatste verrichting en de overwinning is hem, daar Geersen met zijn 40 m. handicap op papier te zwaar staat. Riolette en Romnce zijn de andere concurrenten. Afgelopen Zondag toonde Bloemsaat de 3-jarige Tallero in sterk vooruitgaande vorm en daar er weinig con currentie van belang is zal Tallero zijn eerste zege kunnen boeken vóór Trudy Hanover en Truusje L, met als mogelijk outsider de debu*ante Tourterelle. In de Kapitein Bascom-prijs heeft hij de beschik king over Sirona, een sneL maar geen zeker paard. Op de ruime baan van Duindigt speelt dit niet zo'n belangrijke rol. zodat het ver moeden is. dat zelfs de voortreffelijke Tira het niet zal kunnen houden. Vpor de derde plaats kan Heskes fSnmrlse G. Sunny Wil liams) worden aanbevolen. Rosa Dear is de outsider. In het slotnummer is Geersen heer en meester met Quick Hollandia G. doch de hengst zal zich deze keer toch meer moeten inspannen om Rose Marie te kunnen berei ken, die Zondag voortreffelijk werk liet zien. Een interessant duel! Het leerlingennummer is zeer open, te- ïrteér daar eén aantel kanspaarden niet tot de betrouwbaarsten behoren. Verwacht wordt een overwinjiinie van Rhea Hollandia voor Sam Spencer en Rinljo. Ook het gerechtshof te Amsterdam heeft, In Hoger Beroep, het bezwaarschrift ver worpen, dat de wachtmeester der rijkspo litie P. H. uit Vinkeveen had ingediend te gen de dagvaarding die de officier van justitie te Utrecht tegen hem had uitge bracht en waarin H. doodslag ten laste wordt gelegd. De rechtbank te Utrecht had het be zwaarschrift afgewezen en de procureur- generaal had eveneens tot verwerping ge concludeerd. Het Hof te Amsterdam heeft nu de beslissing van de rechtbank te Utrecht bevestigd. De wachtmeester, die nu elders gedeta cheerd is, staat nog een tweede beroep open. Hij kan binnen drie dagen van de beslissing van het Hof in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Op 31 Juli van het vorig jaar heeft de wachtmeester de 23-jarige kaashandelaar K. van der Vliet op een tentoonstellingsterrein te Vinkeveen een klap met zijn gummistok op het hoofd ge geven. De volgende morgen was de jonge man, wiens schedel op de plaats waar de klap was toegebracht zeer dun was, over leden. nenlandse Zaken opdracht gegeven het reizigersverkeer met West-Duitsland tijdelijk te beperken met het oog op de typhusepidemie aldaar. Er zijn in de afgelopen 24 uur geen nieuwe gevallen van typhus gemeld. Het aantal gevallen, en vermoedelijke gevallen van typhus in de hoofdcentra der epidemie staat thans op 557. Ongegrond. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof is tot de slotsom gekomen dat dr. John Peters, hoogleraar in de medi cijnen aan de Yale-universiteit, in 1953 ten onrechte is ontslagen als adviseur van de regering. Een commissie achtte toen gegronde redenen aanwezig om aan zijn politieke betrouwbaarheid te twij felen. Terug. Premier Ali Sastroamidjojo van Indonesië is uit Kanton in Hongkong gearriveerd op de terugweg naar Dja karta. Hij heeft een vriendschapsbezoek van twee weken aan communistisch China gebracht. Omgekeerd. Ter omkering van zaken zijn vier passagiers van een Cunard Line- boot, de Abcania, waarop het werk van wege de havenstaking stil ligt, een zit- staking begonnen. De Abcania ligt in de haven van Liverpool. De vier passagiers hebben zich op een der bovendekken in ligstoelen geïnstalleerd. Zij beweren dat de maatschappij verplicht is hen naar hun bestemming te brengen, sta king of geen staking. Verlies. De Rooms-Katholieke kerk ver liest twintig millioen dollar per jaar als resultaat van het geschil met de rege- ring-Perön. De Kerk moet 14.500.000 dollar belasting betalen voor haar eigendommen in Argentinië. Door de opheffing van het verplichte godsdienst onderwijs op Argentijnse scholen ver valt zee millioen dollar aan jaarwedden van onderwijzers cn priesters. De rege ring zal een millioen dollar salarissen aan geestelijken blijven betalen per jaar totdat de wet van de scheiding van kerk en staat zal zijn aangenomen. Petroleum. Te Rome werd een petroleum- congrés gehouden, waaraan deskundi gen uit 45 landen deelnemen. Vrijwel alle olieproducerende landen, met inbe grip van de landen achter het ijzeren gordijn zijn vertegenwoordigd. Op het congres zal de enorme Qntwikkeling van de olie-industrie in de laatste jaren worden besproken. De wer-'-^oductie van olie, welke in 1954 3 perc«- .t groter was dan in 1953, was als volgt over de verschillende gebieden verdeeld: Ver enigde Staten 311.800.000 ton; Midden- Oosten 135.880.000 ton; Latijns-Amerika 106.504.000 ton;de Sovjet-Unie 58.200.000 ton en de onder invloed van de Sovjet- Unie staande landen 72.853.000 ton. Bezuinigen! De commissie-Hoover, welke het Amerikaanse Congres heeft gevormd ter bestudering van de mogelijkheid om de hulpverlening aan het buitenland te bezuinigen en om deze hulpverlening zo nodig te reorganiseren, heeft aanbe volen de economische en technische hulpverlening aan de Europese leden van de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie (NAVO) te beëindigen. Zeven van de twaalf leden der commissie voegden een afzonderlijke verklaring toe, waarin wordt aangedrongen op on middellijke „aanzienlijke verminderin gen" van de hulp aan het buitenland. ADVERTENTIE maakt voor U 1 Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 HET IS EEN algemeen verbreid denk beeld dat een artikel of een werkwijze waarop octrooi rust mag worden nage maakt of toegepast mits dit maar voor eigen gebruik is. Stel bijvoorbeeld dat de een of andere uitvinder een heel bijzondere schroevendraaier heeft gemaakt waarop octrooi is verleend, dan zou volgens deze gedachtengang een fietsenmaker voor eigen gebruik deze schroevendraaier mogen na maken en bij allerlei repara tiewerkzaamheden mogen aan wenden. Maar dat mag u juist beslist niet. Zo eenvoudig is deze materie overigens niet, en waaneer u aan degenen, die vertrouwd zijn met deze materie, zoudi vragen u in het kort even uit te leggen xvat wèl en wat niet mag, blijkt dat werkelijk niet zo simpel te :yn als we veronderstellen. Volgens de wet maq een a.rtikel waarop octrooi is verleend niet voor het bedrijf worden gebruikt. Onze schroevendraaier mag door do fietsenma ker dus niet bij zijn werkzoumheden wor den aangewend en een garagehouder die een nieuw systeem voor het oppompen van banden heeft nagemaakt, mag daarmee de banden van zyn bedrijfsauto niet oppom pen. Maar wanneer hij zyn fiets, die uit sluitend voor particuliere fietstochtjes wordt gebruikt, wat meer lucht in de ban den zou willen geven, kan hiertegen weinig ivorden ingebracht. Zo zou de fietsenmaker met de gepatenteerde schroevendraaier, die hij listiglijk heeft nagebootst, ook best een schroefje in de koffiemolen van zijn vrouw mogen draaien. Nu begint het bij ons te dagen, want wanneer we nu een gepatenteerd artikel namaken en dit uitsluitend voor persoon lijk gebruik bezigen, kan niemand ons iet' maken? Weer mis, want in haar algemeen heid gaat deze stelling beslist niet op. Zou een van de vrouwelijke leden van het gezin ergens een gepatenteerde haarspeld ont dekken, en zouden wij, particulieren, deze haarspelden namaken om de lokken van onze vrouwelijke huisgenoten op haar plaats te houden, dan gaan we wéér buiten ons boekje. Want volgens de wet mogen we een dergelijk gepaten teerd artikel niet in voor raad hebben. Met een schroe vendraaier kan moeilijk ge sproken worden van „in voor raad hebben", indien er slechts sprake is van één exemplaar, maar met haarspelden ligt de inbreuk op de wet er duimendik op, zodat we daaraan niet moe ten beginnen. Om kort te gaan, wat de particulier in dit opzicht mag, staat nergens aangegeven, maar wat niet mag, is wèl in de wet ver meld en hangt voor 'n belangrijk deel van de interpretatie en de jurisprudentie af. Daar om is het altijd hoogst gevaarlijk hierin zelf te beslissen, doch dient men raad in te winnen van juristen die zich op dit ter rein gespecialiseerd hebben. De stelling ..voor eigen gebruik mag je het wel nama ken" is in ieder geval bezijden de waarheid. En het vraagstuk van de uitvindingen en octrooien brengt ons bij een heel ple zierig onderwerp, t.w. het perpetuum mo bile. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2