De blauwe Gomboom Coöperatie „Renate Leonhardt" zou octrooi hebben geschonden „Clowntje Rick Helicopterdienst Rotterdam-Haarlem Eis tegen bergers van goudschip ontzegd F.A. verzoent zich met de Zondagvoetballers Lomas winnaar van de 350 cc klasse op Man Büna honderd amateurs in vijfdaagse wedstrijd Jeugdkampioenschappen in Amsterdam sfeerloos 4 Kort geding voor Haarlemse rechtbank Mogelijk exploitatietekort op f 2.000 geraamd Priesterwijdingen in Haarlem Voetbal Wielrennen Van Rhijn topscorer in Pellenaars: W ij hadden Franse profcompetitie gebrek aan klimmers Waterpolo De zomercompetitie voor waterpoloërs Voor de kinderen Fausto Coppi niet in Tour de France Louison Bobet wint Ronde van Luxemburg Tennis Richardson vervangt Schwartz in Noordwijk Wandelsport Ruim 500 wandelaars in tochten Viribus Unitis Crematie van mevrouw J. E. Triebels-Koens Motorsport Ook Gordon Piric op de Olympische Dag Tour door Nederland Dames van HOC begonnen met ruime nederlaag FEUILLETON Door Dorothy Quentin DINSDAG 7 JUNI 1955 Voor do president dor Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van TuyII van Se- rooskerken diende hedenmorgen een kort geding, dat aanhangig gemaakt «as door de 58-jarige Amsterdamse monteur N. Tb. Kofi tegen de directeur van de Coöperatie „Renate Leonhardt", die naar zijn mening zyn octrooirechten heeft gesehonden. Der.e coöperatie beoogt het bergen van de tailing goud welke verondersteld «ordt zich aan boord te bevinden van het in 19t7 ter hoog te van Texel tot zinken gebrachte schip Renate Leonhardt. Naar de mening van de eiser Is voor de vervaardiging \an de ver plaatsbare werkput, welke in Mmulden vrU- wel klaar ligt voor het bergings«-erk. ge bruik gemaakt van een vinding van hem. zonder dat daartoe met hem In overleg werd getreden. HU eist dan ook een schade vergoeding van f 10.000 voor elke dag waarop aan deze werkput zaJ worden ge bouwd. Namens de eiser verklaarde diens raads man. mr. B. H. G. J. Randag uit Amster dam hedenmorgen voor de president der Haarlemse rechtbank, dat de heer Kos kort na het aanvragen van octrooi op zijn vin ding, contact had gezocht met de initiatief nemer tot de berging by Texel, de heer P. Visser, hetgeen er toe leidde dat deze bij hem kwam kjjken en geestdriftig was over diens vinding. Later bracht de heer Kos nog een tegenbezoek, waarbij opnieuw in de beste verstandhouding werd overlegd en hij de toezegging kreeg hierover nader te zullen horen. Hij hoorde echter niets nader maar las steeds meer artikelen in allerlei bladen, waaruit hem bleek dat de heer Visser be zig was, van zijn vinding gebruik te ma ken en zijn hele werkwijze te imiteren. De In de Woensdac te houden vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om ten be hoeve van de gedurende het tijdvak van 1 Juli tot 15 Augustus in te stellen heli copterdienst tussen de gemeenten Rotter dam, Zandvoort en Haarlem een garantie te verlenen tot een bedrag van 1000. Wij hebben reeds mededelingen gedaan over de plannen van de Sabena te Brussel, die in samenwerking met het Reisbureau Copex te Hillegom, de dienst zal organi seren. Wegens een mogelijk exploitatie tekort moeten garanties worden verleend tot een bedrag van 2000. Daarin zou Haarlem moeten deelnemen voor een be drag van 1000. Zandvoort heeft reeds toegezegd een bedrag van 50U beschik baar te stellen, terwijl het restant voor rekening van Copex en de Sabena zal moe ten komen. B. en W. delen de raad mee, dat voor het treffen var. voorzieningen wegens de tus senlandingen op het weiland aan de Wa genweg een bedrag van naar raming ƒ1000 nodig zal zijn. Aangezien B. en W. het wegens de toekomstige ontwikkeling van belang achten, dat Haarlem waar moge lijk in het helicopternet wordt opgenomen en de gelegenheid zich daartoe thans, zij het tijdelijk, voordoet, dient naar hun me ning aan de totstandkoming van de heli- copterverbinding in de zomer te worden meegewerkt. De volgende heren zijn Zaterdag door de R.K. bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibeis, in de kathedrale Basiliek van St. Bavo tot priester gewijd: Th. A. M. van den Akker. C. H. M. Bense, C. J. Th. van Bockxmeer, P. J. A. Boogaards. J. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Graaff, B P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker, Th. J. Kempers. J C. van Klink, B. J. A. Kort- mann, C. B. Kouwenhoven, J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan. G. H. E. Lammer- tink, J. C. van der Linden, C. A. Paarde- kooper, W. F. M. Postma. J. C. van Roode. B. J. F. Rozestraten. W. C. J. Ruigrok, J. M. Schlatmann, N A. M, van der Waart, J. H. Willems, G. H. W. Zaal. De wijding van het subdiakonaat ont vingen de heren: N. J. van den Akker, J. P. M. Alleman, J. L. M. Ammerlaan, S. Besseling, C. J. den Boogert, J. T van Daal, N. A. Dodeman, R. van den Haak. Th. de Haan, E. «H. M. Hammann, H, B. Helsloot, C. J. Heijnen, P. J. M. Hocks, G. F. J. Kapteijn, G. P. Kas. W. J. Kleyn, J P. van der Klugt, J. H. M. Koopman. C. C. van der Kroft, A. P. Loos, G. I. Lottman. A. J. Metten, W. H. de Munck. P. M. Olsthoorn. A. M. van Reisen, N. P. Reuze- naar, C. L. M. van Ruyven, W. G. van Sambeek. H. A. Schrama, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N. Valkestijn, Th. A. S. van Veen. C. Verberne, A. G. J. Ver- kleij, J. Walraven. octrooihouder heeft tweemaal getracht een minnelijke schikking met de heer Vis ser te treffen, doch deze pogingen zijn mis lukt, aldus zijn raadsman. Namens de gedaagde betoogde mr. A. Borst, dat het door de heer Kos ontworpen apparaat niets gemeen heeft met de ber gingsinstallatie, welke bij de Renate Leon hardt gebruikt zal worden. De heer Kos heeft, naar hij zeide, door zijn vinding een bestaand octrooi verbeterd. Dat betrof een cylindrisch lichaam, dat men op een wrak diende te laten dalen. Daartoe diende het wrak wel aan twee voorwaarden te vol doen: er mochten geen obstakels zijn op de nlaats. waarop de cylinder zou rusten en er moest al een opening zijn. De vinding van de heer Kos betekende dat men van obs'akels geen hinder meer behoefde te hebben door een systeem van telescopi- sche rineen onder aan de cylinder en voorts, dat de berger met deze installatie zelf een gat kon zagen waar hij dat wenste. Het apparaat, dat de heer Visser voor de Co*oeratie Renate Leonhardt zal doen bezigen, vertoont met het ontwerp van de heer Kos geen enkele overeen komst. «H'n mr. Borst. Met tekeningen zette hij voor de presi dent uiteen hoe de berginginstallatie van de heer Visser werkt: een werkput, welke naast het wrak op de zeebodem wordt neergelaten en dMruit een horizontale ko ker, die men hoopt aan te sluiten op een bestaand gat in het wrak. Dat wijkt naar zijn mening op alle kenmerkende punten af van het ontwerp-Kos. Mr. Borst concludeerde tot afwijzing van de vordering en veroordeling van de eiser tot de kosten van het geding. Tijdens de re-en dupliek merkte de raadsman van de eiser onder meer op: „het gaat hier om de hoofdgedachte van de vinding van de heer Kos: een werkruimte en een poging om daaruit in het schip door te dringen. Dat idee is nagebootst." De president vond dit een vrij voor de hand liegende zaak: „Om de lading van een wrak te bergen zal men ongetwijfeld steeds trachten in het wrak door te dringen", zo merkte hij onder gelach op. De raadsman van de eiser verduidelijkt* dat het nagebootste principe van de hee'r Kos de verlenging van de werkruimte was doch naar zijn tegenpleiter betoogde, geeft dit juist allerminst de essentie van het ont werp van de heer Kos weer. De civiele vordering van de Amster damse monteur N. Th. Kos tegen de direc teur van de Coöperatie „Renate Leon hardt", die gisteren in kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank werd behandeld, is hedenmorgen door deze ontzegd en de eiser werd veroordeeld tot de kosten van het geding. Bij deze uitspraak werd overwogen, dal de gedaagde aan de hand van tekeningen duidelijk heeft kunnen aantonen, dat bij de bouw van zijn werkput uitgegaan is van een ander principe dan hetgeen is neergelegd in het geoctrooieerde ontwerp van de heer Kos. De werkput welke zal worden gebezigd door de coöperatie „Re nate Leonhardt" rust met haar basis op het zand van de zeebodem en wordt niet. zoals bij de methode-Kos het geval is op het wrak neergelaten. Voorts maakt zij niet zelf een gat in de wand van het wrak, zoals bij het toestel van de heer Kos, doch maakt zij gebruik van een bestaand gat. Het is nog niet bekend of de eiser tegen deze uitspraak in hoger beroep zal gaan. De Nederlandse voetballer Van Rhijn, ex-Blauw Zwart, is topscorer van de afgelo pen competitie voor heroepsvoetballers in FrankrUk. Van Rh()n. die middenvoor is van de tweede divisle-cluh Valenciennes, ontbrak in geen enkele van de 38 gespeelde wed strijden. waarin hij preclea veertig punten maakte. De Nederlands ploeg, die aan de Ronde van Italië heeft deelgenomen, zal voordat zij zich naar huis begeeft aan een aantal wedstrijden op Italiaanse wielerbanen deelnemen. Coach Pellenaars bleek teleur gesteld over het feit dat zijn jongen» dit.- doel- maal geen enkele étappe hadden kunnen winnen. „Verleden jaar hebben wij drie étappes gewonnen", z?i de vroegere kam pioen op de weg. „het ging dit jaar niet Daarmee bereikte hij nog een hoger ge middelde dan de Franse International Bliard. best omdat wij geen klimmers hadden f-KOTS Bovendien w,rd.„ wH öjm,poch «Mjr- topscorer divisie, met 30 doelpunten uit 31 wedstrijden. Van Rhijn. wiens 40 goals het leeuwenaan deel vormen van de 66. die zijn club in de loop van het seizoen maakte, laat de andere prominente schuttters van de tweede divisie tamelijk ver achter zich. Nummer 2 is Mell- berg van Red Star met 33 goals. De 24-iarige Van Rhijn s'aat in Frankrijk bekend als een goed voetballer. Als zijn grootste kwaliteit wordt opportunisme genoemd. Een van de meest omstreden kwesties in de Engelse voetbalsport heeft Maandag avond een oplossing gevonden door het be sluit van de Football Association om de ban op te heffen over spelers die deelne men aan wedstrijden op Zondagen. Tot nu toe was ieder die op Zondag voetbalde, al was het maar in een ploeg van zijn fa briek of kantoor uitgesloten van wed strijden op Zaterdag of andere weekdagen, die onder de jurisdictie van de F.A. vallen. Deze verandering in de regels, die haar beslag kreeg in de algemene jaarvergade ring van de F.A., is van belang voor meer dan 100.000 spelers die in het georganiseer de Zondagvoetbal uitkomen. Het besluit geldt ook voor scheidsrechters die vroeger geen wedstrijden op weekdagen mochten leiden als zij medewerking verleenden aan het Zondagvoetbal. De te lage temperatuur van het water is in de afgelopen week oorzaak geweest, dat vele van de voor de waterpolocompetitie K.N.Z.B. vastgestelde wedstrijden niet zijn doorgegaan. DWT heeft in de tweede klas se dames het eerste winstpunt binnen ge haald door in Den Haag, in de atrijd tegen DVZ, de punten te delen (2-2). In de re serve tweede klasse dames speelde DWT 2 uit tegen HVGB 2 en zegevierde met vijf nul. De ontmoeting HPC—-HVGB word voor de derde klasse in de zwemvijver Groenen- daal gespeeld. Maaike Fuvkschot gebruik te een voorzet van Nellefce de Zwart om HVGB de leiding te bezorgen. Verkeerd plaatsen in de HVGB achterhoede deed deze HVGB-voorsprong teniet gaan, daar mevrouw Dijkstra-Van Katwijk de bal vrijliggend voor zich kreeg en deze het HVGB-doel inzond. Na de rust ging het spel vrijwel gelijk op. Kort voor het einde kreeg Marleen Smit een strafworp ic ne men. die ingeschoten werd en won HPC de strijd met twee-één. Heren Haarlem Is voor de hoofdklasse naai Amersfoort geweest om aldaar de strijd aan te binden tegen het debuterende AZPC; de punten bleven in Amersfoort, eindstand vijf-twee. HVGB heeft in de eerste klasse de eerste winst geboekt. In Leiden werd gespeeld -tegen Sleutelstad 1. De strijd resulteerde in drie-nul voor HVGB. Voor de reserve tweede klasse werd gespeeld HVGB 3— HPC 3 vijf-twee. DWT 2 speelde in Am sterdam tegen Meeuwen 3, voor de reserve derde klasse, en won met vijf-drie. Ptton kreeg het langzamerhand lekker warm bij dat kacheltje; hij was er weer echt van bijgekomen. De wagenbewoner schonk hem nog een kop In. „U vindt het toch niet erg, als ik doorga aan mijn werk?" vroeg hij. „Ziet u, ik vlecht manden, om aan de kost te komen". „Ga gerust door", zei Pilon. „Ik vind het juist aardig, er naar te'kljken!" Terwijl de man handig vlocht aan de mand, keek Pilon toe. „Ik zou nok u el zo'n handige mand willen hebben", zei hij. „Die kan ik best ge bruiken; kan ik er een van u kopen?" „Graag!", zei de man. „Ze zijn goed en sterk, en niet duur!" Pilon was nu helemaal uitgerust; hij besloot nu weer verder te gaan. Hij betaalde en nam de mand onder zijn arm. „Hartelijk bedrinkt voor de gastvrijheid!", zei hij. „Nu ga ik maar weer, vóór het donker wordt?" De man bracht hem naar de deur en daar wees hij Pilon de goede weg. En Pilon nam afscheid en ging op weg voigd. speciaal op de étappe door de Dolo mieten van Cortina naar Trento. waar mijn team niet minder dan elf „bandjes" kreeg. En dan spreek ik nog niet eenj van de dertien lege banden van Trento naar San Pellegrine op de voorlaatste étappe". Wagtm-ns. die negende werd in het al gemeen klassement, beklaagde zich even als Pel'enaars over de conditie van de we gen. die hem drie lekke banden had be zorgd. „Misschien is het niet verstandig van mij geweest geen aanvallen te hebben ondernomen in de vlakke étappes in de race. Ik hield nu steeds het oog gericht op Coppi en Magni uit vrees hen kwijt te raken. Het spijt mij dat ik geen enkele étappe gewonnen heb. Verleden jaar nam ik er twee voor mijn rekening. Toch vind ik mijn negende plaats nog niet zo slecht". Gerrit Voorting zei veel last te hebben gehad van de koude, speciaal in de laatste étappes. De Groot klaagde over pech op het circuit van Frascati, waar hij steeds de leiding had gehad totdat de Spanjaard Bernardo Ruiz hem tenslotte toch nog voor bijging. Van Breenen was zeer tevreden over de wijze waarop hij het er had afgebracht. „Het was de eerste Ronde van Italië die ik reed. Ik geloof dat mijn elfde plaats zeer behoorlijk was", Roks en Maenen hadden maar weinig commentaar. „Wij opereerden op het twee de plan en hebben ruimschoots onze plicht gedaan door de gehele ronde uit te rijden", luidde hun commentaar. Coppi zal dit jaar wederom niet deel nemen aan de Tour de France. Coppi, die in de Ronde van Italië op de tweede plaats eindigde, zei, dat zijn vorm op het ogenblik niet goed genoeg was voor de Tour. „Ik heb rust nodig," zei hij. De Fransman Louison Bobet beeft de laatste étappe gewonnen van de Ronde van Luxemburg en daarmede de ronde. Bobet legde de afstand van 240 kilometer van Diekirch naar Esch sur Lal zette af in zeven uur. 25 minuten, 22 seconden. Het eindklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Louiscm Bobet, Frankrijk, 18.40.13, 6 pnt. 2. Ernzer Marcel, Luxemburg, zeMde tijd, 22 pnt. 3. Charly Gaul, Luxemburg, 18.42.17; 4. Impanis Ray, België, 18.42.50. 31 pnt. 5. Close Alex, België, zelfde tijd, 37 pnt. 12.-Josef Hinsen, Nederland, 18.59.43; 16. Van der Weyden, Nederland, 19.10.38. De best geplaatste Nederlander in de étappe van gisteren was Van der Weyden met 7.29.56. De Nederlander Hinsen werd 16e. De overige renners gaven de race op. In de Amerikaanse tennisploeg, die dit weekeinde in Noordwijk een driedaagse wedstrijd zal spelen tegen de I. C. van Ne derland, neemt Richardson de plaats in van Schwartz.' Dit betekent een niet geringe versterking, daar Richardson nummer 3 staat op de Amerikaanse ranglijst en Schwartz nummer 16. Het Amerikaanse team zal nu bestaan uit Seixas, Larsen en Richardson. De ploeg van de I. C. van Ne derland is voor deze gelegenheid versterkt met Australiërs en wordt gevormd door Rose, Worthington (beiden Australië), Van Dalsum en Dehnert. Begunstigd door goed weer hebben 532 deelnemers aan de wandeltochten, welke uitgeschreven waxen door de wandelsport- vereniging Viribus Unitis te Santpoort, de fraaie omgeving van Santpoort, Velsen, Overveen, BloemendaaL en Zandvoort be keken en bewonderd. De volgende groepen kwamen in aan merking voor een gr oeps herinnering: Jeugdgroepen: De Jonge Tippelaars, „On der Door", Weltevreden, alle uit Haarlem; verder Ons Genoegen en Vondelkwartier uit Amsterdam, Brederodeschool uit Sant poort en Chr. Lyceum uit Haarlem. Seniorengroepen: Politie Utrecht, K.L.M., M.E.O. en D.W.W. uit Amsterdam: P.T.T. en Johez uit Haarlem. De Kaaskoppen uit Alkmaar, St. Willibrordus Stichting uit Heiloo. Gistermiddag is op Westerveld het stof felijk overschot van mevrouw J. E. Trie beisKoens, die bekend staat als de „zwemmoeder" van de K.N.Z.B., gecre meerd. De heer Jan de Vries sprak namens be stuur en leden van de K.N.Z.B. woorden van dank aan het ere-lid. Zij hielp niet al leen haar egen vereniging, maar aan haar werk is het ook te danken dat het zwem men thans in Nederland een nationale zaak is. De TT-mees op het eiland Man. die mee tellen voor het wereldkampioenschap, zijn Feeronnen met de races in de 350 cc.-klasse. Winnaar werd Lomas (Gr. Br.J op Moto I Guzzi. die 424.80 km. aflegde in 1 uur 51 min. 38.2 sec., gemiddelde snelheid 148.59 km. per n«r. Het was d« eerste TT-overwinning voor Lomas. Zijn gemiddelde snelheid en die van de twee na hem komende coureurs, de Brit ten Mclntyre (Norton) en Sandford (Moto Guzzy betekenden verbeteringen van het baanrecord van de Njeuw-Zeelamder Cele- man. dat sinds verleden jaar op 147.27 km. per uur stond. De snelste ronde werd gemaakt door Kavanagh (Austr.) met een gemiddelde snelheid van bijna 149 km/uur. Kavanagh moest later wegens machinepech de strijd staken. De winnaar Lorna», die al enkele malen op AJS aan de TT op Man deelnam, besloot pas vorige week op Guzzi te rijden. Hij mengde zich eerst op ongeveer de helft van de race in de strijd on. de leiding. In de vijfde ronde verdrong hij Mclntyre en Sandford van de kop. Deze volgorde bleef tot het einde toe gehandhaafd. De uitslag luidde: L Bill Lorna» (Gr. Br.) op Moto Guzzi, 2 uur 51 min. 38.2 sec., ge middelde 148.59 km/a.; 2. Mclntyre (Gr. Br.) op Norton. 2.52.38.2 gem. 147.7 km'a.: 3. Sandford (Gr. Br.) op Motto Guzzi 2.53.2.2. gem. 147.4 km/u.; 4. Surtees (Gr. Br.) op Norton 2.54.52, gem. 145.8 km/u.; 5. Quince <Gr. B.) op Norton 2.55.42. gem. 144.8 km/u.; 6. Hartle (Gr. Br.) op Norton, 2.56.55, 144.16 km/u. Aan de internationale atletiekwedstrij den. die op de Olympische Dag in Amster dam worden gehouden, zullen ook Gordon Pirie en Gorrie deelnemen. Beide Britten starten op de 800 meter. Vrijdagmorgen 17 Juni zal de grootste wegwedstrijd voor amateurs in ons land. de „Tour door Nederland" van de Amster damse sportclub Olympia beginnen. Niet minder dan 98 van de meest vooraanstaan de amatears en enkele onafhankelijken uit alle delen van het land hebben voor deze vijfdaagse wedstrijd ingeschreven. Olympia's tour gaat over zeven étappe*» en de amateurs beginnen met de langste, namelijk van Amsterdam (start Olympisch stadion) naar Hoogeveen: 212 km. Het is te verwachten, dat in deze eerste étappe reeds een belangrijke schifting zal plaats hebben. De tweede dag finishen de ren ners tweemaal. Zij rijden Hoogeveen Arnhem (130 km) en ArnhemHelmond (92 km). Voor de derde dag hebben de organi satoren een dankbaar gebruik gemaakt van het geaccidenteerde terrein in het Limburgse land. Het wordt klimmen en dalen voor de wielrenners en de befaamde Cauberg is daarbij niet vergeten. Helmond Maastricht is het eerste deel (110 km), MaastrichtHoensbroek (69 km) het tweede. De kortste étappe is geprojecteerd voor de vierde dag, Maandag, 20 Juni en wel van Hoensbroek naar Den Bosch, met aan komst in het stadion De Vliert (134 km). Met het traject Den BoschAmsterdam (finish Olympisch stadion) over 162 km wordt de tour door Nederland voor ama teurs besloten. Op het stadion zal een soort revanche van de zesdaagse van Parijs, onder de naam „gala van de kapioenpn" gehouden worden. Het wordt een koppelwedstrijd voor professionals achter derby-motoren. Hier voor zijn de volgende koppels gecontrac teerd: SchultePeters en Van Vliet Derksen (Nederland), SteenbergenOckers (België), SenftlebenForlini (Frankrijk) en MiillerPreiskeit (Duitsland). Het baanprogramma wordt aangevuld met wedstrijden voor amateurs en nieuwe lingen. Hoewel twaalf prominente amateurs niet aan de tour door Nederland kunnen deel nemen omdat zij in de „Ster van Namen" (België) of de ronde van de twaalf kan tons (Luxemburg) moeten rijden, kan men van een sterk rennersveld spreken. Wij noemen slechts Rol (Alkmaar), Rus man (Haarlem), Rijnders (Amsterdam), Van der Dungen (Eindhoven), A. en H. Ehlen (Sittard), Van 't Hof (Sassenheim), Leunissen (Geleen). Post CNieuw Vennep), Stolker en Pauw (Utrecht). Onder goede weersomstandigheden wer den gisteren op de sintelbaan in Amster dam de jeugdkampioenschappen van Noordholland gehouden. De jeugdige ath- leten moesten, om tot deelname aan deze wedstrijden te worden toegelaten, aan be paalde minimum-prestaties voldoen. Ge zien de zeer beperkte deelname aan deze kampioenschappen, leken ons deze mini mum-prestaties veel te hoog gesteld. Zo startten er b.v. op de 150ft m slechts drie, op de 110 m horden siechts vijf athlete n. Het programma kon hierdoor wel zeer vlot afgewerkt worde», doch het werden wed strijden zonder enige sfeer. Veenerxiaal van „Haarlem" startte op de 100 m als de grote favoriet, doch het zou anders lopen. Wel won hij zijn serie in 11.1 sec., doch in de finale wist zijn clubgenoot De Beer hem zeer verrasèend te kloppen. Ook Dc Boer liet 11.1 sec. voor zich afdrukken. Zelfs moest Vecnendaal zich tevreden stellen met de derde plaats, want Otten (AAC) wees hem op de streep r»oe terug. Op de 800 m zagen we een uitstekend lopende Snijders (Haarlem) de tweede plaats innemen in 2 min. 7.4 sec., waar mede h(j zijn clubgenoot Douwes, die sterk favoriet Voor de titel op de 800 m was, ver achter zich Bet, want deze kwam slechts tot een zesde plaats. Ondanks een minder goede st£frt van De Reus op de 110 m hor den, kwam het kampioenschap op dit num mer toch bij deze „Haarlem"-*thleet te recht. In 16.1 sec. ging hij onbedreigd als eerste over de eindstreep. Van Zijl van „Haarlem" bezette de derde plaats in 16.4 sec. Nog uit vorm Zowel bij het discuswerpen als het kogel stoten kon Doornbosch zijn vorm van vo rige week niet te pakken krijgen. Werd het bij kogelstoten nog een tweede plaats met 12.97 m, bij het discuswerpen liet hij zich zelfs terugdringen naar de derde positie, 38.76 m is dan ook wel ver beneden zijn kunnen. Het speerwerpen toonde gelukkig aan, dat Doomboech wel degelijk gerekend kan worden tot één der sterkste jeugdath- leten van Nederland. Met 53.92 m maakte hij iedereen kansloos, behalve de nieuwe „Haarlem"-aanwinst Nauta. die met 50.73 m slechts enkele meters bij hem achter bleef en daarmede wel een zeer gelukkig debuut maakte. Spanning Joacim verbeterde het Haarlems jeugri- record op verspringen en bracht dit op 6.34 m. Maar deze uitstekende verrichting be tekende toch slechts een derde plaats, want de beide AAC-springers Thissen en Borger kwamen resp. tot 6.74 m en 6.59 m! Tot aan het laatste wissel op de 4 x 109 m lagen de ploegen van AAC en Haarlem precies gelijk, vooral ook dank zij het voortreffe lijk lopen van de invaller in de „Haartem"- ploeg, Steenbergen. Doch wederom moest Veenendaal, die kennelijk uit vorm is, toen in de AAC-loper Otten zijn meerdere er kennen. Zo won .AAC in 44.8 sec. De tijd! van „Haarlem" bedroeg 44.9 sec. en daar mede werd het Haarlems jeugdrecord ge ëvenaard. Gita nam deel aan de Noordholland®® estafettekampioenschappen. De 4 x 100 m werd een tweede plaats achter Sagitta, voornamelijk dank zij een voortreffelijke race van mej. R. de Vries, die als derde loopster haar ploeg zelfs aan de leiding bracht. Mej. Takken als laatste loopster- zag echter geen kane de voorsprong te be houden en Sagitta finishte als eerste in 51.3 sec. vóór Gita, waarvoor 52.1 sec. werd! afgedrukt. Een naar onze mening te groot tijdsverschil. Ook de relay-estafette bracht de Gita- ploeg, waarin mevr. Wullems-De Vries node werd gemist, een tweede plaats ach ter Sagitta, terwijl de 4 x 80 m meisjes in 43.1 sec. een derde plaats opleverde. De handbalcompetitie De vreugde om het handbal-kamptoen- schap van de HOC-dames Is Ie eerste promotiewedstrijd al danig getemperd. Want de wedstrijd tegen Sport Vereent in Utrecht werd met maar liefst zes-twee ver loren; een nederlaag, die ondanks hard zwoegen niet kon worden voorkomen, want Sport Vereent was inderdaad veel sterker. De eerste beslissing bij de promotie is al gevallen. SSVU wan namelijk de tweedie maal van Unitas, waardoor de Utrechts® spoormanmen een plaats in de eerste districtsklasse gaan innemen. Bij de dames won DSG op overtuigende wijze van Ath- leta met zeven-drie. De Zand voortmeeuwen-heren moesten ook spelen tegen Sport Vereent, maar zij vernamen pas uit ons blad, dat die wed strijd was vastgesteld. De c®mpetitieleider had ze in elk geval overgeslagen. Een ver velende kwestie, die door de straf- en pro testcommissie moet worden bekeken- De andere herenwedstrijd tussen de afdelings kampioenen van Alkmaar en Amsterdam werd een 13-7 overwinning voor Lijnden op Tonegido. In de afdeling moest Zandvoortmeeuwen 2 zijn kampioenschap nog uitstellen, want IJmond 2 won verrassend met vijf-drie. De Z and-voor ter s moeten nu nog tegen Con cordia 3 spelen, welke wedstrijd beslist moet worden gewonnen. Voor de 2e klas B speelden de IJmond-dames tegen Rapiditas in Weesp, waar een drie-één zege werd behaald. SPAANSE RENNER VERONGELUKT. De Spaanse motorrenner Vilaseca is tijdens de training in de buurt van Barcelona dodelijk verongelukt. Het ongeluk gebeurde doordat een band sprong. Vilaseca vloog tegen een muurtje. 58) Ze was beangstigd dat ze zichzelf cé wille keurig bloot zou geven als ze met de arts over Barry's geval zou gaan praten. Het was dwaas geweest dat ze zich door Luke had laten overhalen vandaag mee te gaan! j Jullie dokter zal het vast niet goed vinden, Luke, dat ik me met Barry be moeid heb. Artsen kunnen het nooit ver dragen als leken zich met hun patiënten bemoeien. En daar hebben ze gelijk aan! Als hij wat prijzends zegt, moet je het maar doorgeven aan Ian. Ik ben alleen maar een vriendin van de familie, die toevallig iets van massage afweet. Barry grinnikte. Gelijk heb je! Luke keek haar echter oplettend aan. Haar nervositeit begreep hij niet. En toen. nog voordat hij iets kon vragen, kwam dokter Rhode binnen. Hij was, zoals steeds, zeer gehaast. Hij gaf iedereen snel een hand en keek intussen oplettend naar Barry. Zo. ao! Je bent dus tenslotte ver standig geworden, jonge man! De arts keek Barry lachend aan, waarop de jongen ook begon te lachen. Ik sta in ieder geval weer. dokter. Sally glipte door de openstaande deuren naar buiten en ging over de waranda dren telen. Alle ziekenhuizen in Nieuw Zeeland hadden grote, brede waranda's en daar de zon in al haar glorie aan de hemel prijkte waren de bedden van nagenoeg alle pa tiënten naar buiten gereden. De tuin was een en al kleurenpracht: witte en rose, donkerblauwe en lichtpaarse azalea's en hortensia's prijkten in brede borders. Het ziekenhuis was niet groot en Sally zou het heerlijk vinden als ze hier had kunnen gaan werken. Dit was juist het soort ziekenhuis, waar ze steeds naar had gezocht, maar het was niet meer mogelijk .nu ze op Luke verliefd was geworden. Een groepje jonge verpleegsters kwam aanlopen. Sally keek met een enigszins weemoedige blik naar het Zusters Hui», dat aan de andere kant van de weg was gelegen. Vlak bij lagen enkele tennis banen met op de achtergrond de groene heuvels. De verpleegsters, blanke en Maori meisjes, lachten en praatten opgewekt, Sally kreeg heimwee Binnen niet al te lange tijd zou ze weer het verpleegsters-uniform drageó. zou ze weer het werk doen, waarvoor ze was opgeleid. Maar niet hierl Niet vlakbij „Te Arama", Juist buiten de poorten van haar paradijs. Ze wist dat zc daar de moed niet voor had. Als ze in Thames zou blijven, zouden Luke en Barry, Fiona en Don, Muria. Tom en Bill, en alle kinderen haar als een vriendin blijven behandelen. Haar liefde voor Luke zou ze dan moeilijk nóg langer kunnen verbergen. Ze had nog juist zo veel trots dat ze die gedachte niet kon verdragen. Als Luke haar ooit ten huwelijk zou vragen, moest hij dat doen uit liefde, niet uit medelijden of uit dankbaarheid.... Haar ogen zochten en vonden tenslotte de kinderafdeling. Met een verlangende blik keek ze naar de nog zo jonge zieken, Ze wilde dolgraag naar hen toegaan om met hen te praten, maar ze vermande zich en liep naar de auto. Temidden van de timmerlieden, die ijve rig bezig waren met Don's huis merkte ze twee vrij bleke jongens op, die met een uitgesproken Midland-accent spraken. De voorman vertelde haar dat het twee leerjongens waren, die waren uitgezonden onder een speciaal immigratie-schema Over oen paar maanden zullen ze er wel weer gezonder uitzien, zei hij opge wekt en Sally voelde haar hart pijn doen. Ze staken wel héél erg af b(j de anderen, maar ze voelden zich in de nieuwe omge ving kennelijk bést op hun gemak. Flink wat bijvoeding konden ze overigens best gebruiken. Het zijn voor het merendeel jongens, ging de voorman verder, die hun ouders in de oorlog verloren hebben. Het is een uitstekend immigratie-schema. Ze krijgen nu de kans in een ander land een goed vak te leren. Iedereen, die wil aanpakken, zal er wel komen, terwijl ze hier verder genoeg te eten krijgen. En wij worden hierdoor ook geholpen. We kunnen bést nog arbeidskrachten gebruiken. Langs haar neus weg vroeg Sally de voorman welke instelling voor de immi gratie van deze jongens zorgde. Dat bleek een departement te zijn. Het leek Sally toe alsof de twee jongens, die bij de bouw van Don's huis hielpen, een teken voor haar waren Hier had ze steeds naar gezocht, dit was het plan, dat mijnheer .Pearson voor haar moest zoeken. Er was niets dat ze liever met haar geld zou willen doen: méér kinderen uit het overbevolkte en ondervoede Engeland een kans geven in een nieuw land een be staan op te bouwen. Wezen, het liefst oorlogswczcn. Opgewonden en vol verlangen direct en kele brieven te gaan schrijven, liep ze over het pad door het bos naar „Te Arama". Haar ogen vulden zich met tranen toen ze er aan dacht wat ze misschien wel kon doen Die avond maakte Sally voor het eerst een geweldig onweer mee. Het was de ge hele dag warmer dan ooit geweest en toen ze met de Daniels op de achter waranda zat en koffie dronk, keek ze naar het weerlichten in de verte. Spookachtig wer den keer op keer de toppen van de heuvels verlicht. De maan liet zich niet zien, noch stonden er sterren aan het uitspansel. Het was een stik-donkere avond, terwijl de donder leek op het gebrul van leeuwen. Binnen een paar uur regent het, voorspelde Don. Het is trouwens van daag verdacht warm geweest. Denk je dat de weg onder water komt te staan, vader?, vroeg Mike. Dan kan ik morgen niet naar school! Hoop daar maar niet op, jongen! Tegen de tijd dat jij naar school moet, is het water al lang naar zee afgevloeid. Het onweer rolde nader. Een geweldig bliksemlicht verblindde allen even. Ben je bang, Sally?, vroeg Luke. Deze stormen zijn nogal beangstigend als je er niet aan gewend bent. Sally moest bijna lachen om deze ver onderstelling. Hoe kon ze bang zijn voor een onweer nu Luke bij haar zat? Ze was veel banger voor wat Mike gezegd had De school zou weer beginnen! Neen. ik ben niet bang. antwoordde ze rustig, in ieder geval niet voor de storm. Plotseling hoorden ze het gebrom van een auto, die op „Te Arama" afkwam. Mike draaide zich om F.en taxi. vader! Wie komt nu in hemelsnaam tijdens een storm mei een taxi uit de stad?, vroeg Don. Sally bleef roerloos zitten, zó stil zelfs, dat ze haar eigen harteklop kon horen tussen de donderslagen door. Ik ga eens kijken wie het is, zei Luke. Hij stond op en klopte zijn pijp uit. Dat hoeft niet meer. Ik ben het maar. De zwerver is terug. De Verloren Zoon! Een felle bliksemschicht verlichtte de waranda. In de deuropening stond de pro fessor. Hij leek op een tovenaar, die door het onweer geroepen was. Zijn grote zwarte hoed stond uitdagend op één oor en zijn regenjas hing losjes over de schou ders. Uit zijn houding, zijn stem en de geur van zijn adem bleek overduidelijk dat. hij dronken was, erg dronken, ledereen bleef als vastgenageld in zijn stoel zitten terwijl Luke, die tegen een paal leunde, zich evenmin verroerde. Het welkom lijkt me een beetje koel! De professor lachte onzeker, nam zijn hoed af en boog naar Sally. U hoeft zich geen zorgen te maken. Ik ben alleen maar gekomen om... om mijn koffers te pakken, beste vrienden. Ik ga ik ga naar huis op de „Rangaroa". Dat heb ik gevierd Ik zal u helpen met pakken,-zei Luke streng en greep de oude man stevig bij de arm. Maar de professor toonde zich koppig. Hij rukte zich los en scheen erg met zich zelf tevreden te zijn. Sally zat nog steeds bewegingloos in haar stoel. Ze was erg bang! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6