Lezen Westen heeft Moskou voor één topconferentie uitgenodigd Weerbericht Russen dienen ineens nieuw ontwapeningsvoorstel in Kamerdebat over huren en belastingen begonnen Haarlems Dagblad Sovjet-ontwapeningsvoorstel bevat nieuwe suggesties Wrijvingen in Parijs over Zuid-Vietnam en de Saar Duitsland ontruimen en legers inkrimpen Alle moeilijkheden nog niet opgelost in Wenen Gevechten uitgebroken in Cochin-China Het woord is aan. Kaarten liggen nog niet open op tafel Alomvattend plan ter vermindering van de spanning in de wereld IJsheiligen brengen kou van de Noordpool mee Conferentie te Warschau is vandaag begonnen Molotov laat evenwel weten dat hij Zondag zal tekenen Washington zou neutraal Midden-Europa overwegen Regeringstroepen nu slaags met Hoa Hao-eenheden Dr. Stikker zou geen Saar- commissaris willen zijn Japanse veerboot gezonken na aanvaring36 doden Weerrapport zzw -s 69e JAARGANG No 256 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 11 MEI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 103 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS EEN sl oude klacht, dat de mens steeds haastiger en daarmee opper vlakkiger is gaan lezen. Wie zegt „de mens" erkent daarbij natuurlijk de min derheid, waarop dit oordeel niet toepasse lijk is. Hoffelijke toevoeging behelst: het slaat dus niet op u. Voor de meerderheid zijn verontschuldigingen aangevoerd, sa men te vatten in termen als het tempo, de overlading, de overvolheid van het mo derne leven. Bedenkingen zijn daarbij vooral geuit in de vooroorlogse jaren reeds tegen de vervlakkende uitwer king van moderne apparatuur als de bio scoop en de radio; de komst van televisie heeft later nieuw alarm gewekt, ook ten aanzien van aantasting van het gezins leven. Daar hebben wij uit landen als Amerika en Engeland, waar zij op grote schaal wordt toegepast, al heel wat over vernomen. Bij ons is televisie nog te schaars in gebruik om van scherpe er varing te kunnen spreken. Wat vergt goed lezen? Prof. Rutten heeft er aandacht aan gewijd in een korte, pun tige rede in eenreeks-van-vijf, bestemd voor de eind-examinandi van gymnasia en hogere burgerscholen en hun ouders. Ik moet er wel bij zeggen dat dit radio causerieën zijn; men kan het vervlakkend- werkende apparaat evenwel vernuftig bezigen om vervlakking te bestrijden. Daar zit iets van een revanche in. En ik heb zijn betoog, later afgedrukt in de Mede delingen van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, niet ge hoord maar in dat blad gelezen, hopelijk daarbij niet gans falend bij de eisen die het stelt. Prof. Rutten, de vraag behande lend „Wat is studeren?", zegt ten aanzien van het lezen: „Eigenlijk zou een student, alvorens naar colleges te gaan luisteren, goed moeten kunnen lezen. Niet voor niets laat men in Frankrijk de studenten proe ven afleggen van analytische en critische tekstuitlegging. In ons land wordt de aan wezigheid van die bekwaamheid wellicht teveel verondersteld. Goed lezen en goed luisteren is meer en gebeurt anders dan het oppervlakkig kennisnemen. Het ver eist een sterke, actieve toeleg. Wat wij onder actief lezen en actief luisteren ver staan leren ons de mensen, die verliefd zijn en een liefdesbrief lezen. Zij lezen met hun hele persoon, elk woord drie keer; zij lezen tussen de regels; zij lezen het geheel in het licht van de delen en elk deel in het licht van het geheel; zij zijn ontvankelijk en gevoelig voor de sa menhang, voor de meerzinnigheid van de woorden; zij nemen als het ware de kleur van de woorden waar, de geur en het ge wicht van de zinnen. U kent ook het tegendeel van de goede lezer. Dat is een student, die niet los kan komen van de woorden van de auteur en zich de woor den van zijn handboek inprent zonder te letten op de gedachten, die zij moeten overbrengen en zonder rekening te hou den met de ervaringen, waarop zij slaan". Ik geloof dat niet alleen studenten hun voordeel kunnen doen met deze woorden van prof. Rutten. Ik geloof ook dat nie mand ze te letterlijk zal moeten verbinden aan het zwaar-te-evenaren voorbeeld van de liefdesbrief, door de verliefde mens ge lezen. Men moet ook hier weten los te komen van de woorden van de auteur, letten op de gedachten, die zij moeten overbrengen en rekening houden met de ervaringen, waarop zij slaan. Het bezielen de voorbeeld bepaalt ongetwijfeld de ge dachte. Scherp drukt prof. Rutten die uit als hij zegt dat goed lezen en goed luiste ren anders is dan oppervlakkig kennis nemen en „een sterke, actieve toeleg" ver eist. Men moet er zich op toespitsen, er zich aan wijden. Het is de enige manier. Zij vergt ongetwijfeld hèrlezing, met de prettige ervaring dat men aan bij iedere schrijver, die waarlijk iets te zeggen heeft, nieuwe ontdekkingen doet. Soms heeft hij die zelf ook gedaan, nadat hij zijn stuk geschreven had; de getuigenissen omtrent dit wonderlijke feit zijn talrijk. Hij heeft daar, als ge het zo noemen wilt, uit zijn onderbewustzijn gesproken. Het is waar dat wie hieraan denkt verder gaat dan het gebied der handboeken, die prof. Rut ten aanduidt en vooral zich veel herinnert dat onder de benaming bellettrie gerang schikt pleegt te worden. Maar niet alleen. Goed lezen vereist een sterke, actieve toeleg. Dus ook een belangstelling, die zich los weet te maken van plotselinge invallen en onderbrekingen, die zich weet te con centreren en het rumoer het rumoer laat. De geest is op ontdekkingsreis gegaan; zo lang of zo kort als dat duurt geeft hij voor andere gedachten en velerlei aflei dingen niet thuis. Het is, in de tijd waarin wij leven, niet gemakkelijk. Het vergt zekere training. Er is zoveel dat niet mak kelijk is en zoveel dat training vergt. Ook voetballen of tennissen. Dit levert zoveel meer op en het is duurzamer. Wij hebben niet veel aan „verticaal lezen" alleen maar een andere term voor oppervlakkig kennis nemen. R. P. Naast ontspanning ongerustheid LONDEN. (Reuter/U.P.) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft bij aankomst te Warschau verklaard, dat de Sovjet-regering hoopt dat op de conferen tie van Warschau nieuwe maatregelen zul len worden genomen ter versterking van de defensie van de Oost-Europese landen, aldus meldt Tass. Wel heeft de strijd voor vermindering van de internationale span ning „zekere resultaten" gehad, maar in delen van de wereld geeft de toestand re den tot „ernstige opgerustheid", aldus Boelganin. De Sovjet-minister van Defen sie, maarschalk „Zjoekov, is vandaag met zijn delegatie uit Oost-Duitsland in War- schauw aangekomen. De conferentie is bijeen geroepen ter vorming van „een opperbevel van de ver enigde strijdkrachten in het democratische kamp". Volgens ramingen van NAVO-des- kundigen in Parijs kunnen de communisti sche landen tachtig tot negentig divisies op de been brengen. Achter deze divisies staan de 175 divisies van de Sovjet-Unie, die na een mobilisatie binnen 90 dagen tot 300 uitgebreid kunnen worden. (Van onze correspondent in Parijs) OP DE ZESTIENDE N.A.V.O.-CONFERENTIE te Parijs, die vanmorgen be ëindigd wordt, hebben zich gisteren weinig of geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan. Het voornaamste nieuws kwam weer van achter de schermen uit het Palais Chaillot. Uit Washington is officieel bevestigd, dat president Eisen hower accoord gaat met een conferentie met de drie andere regeringschefs der Grote Vier, op voorwaarde dat de ministers van Buitenlandse Zaken elkaar eerst in Wenen zullen ontmoeten en later nog eens bijeen zullen komen. De confe rentie blijft dus uit drie étappen bestaan, zoals de Britse minister van Buiten landse Zaken MacMillan had voorgesteld, maar de bedrijven zijn enigszins van plaats verwisseld en de regeringsleiders zullen slechts één keer bijeen komen, gelijktijdig met hun ministers. Washington heeft willen voorkomen dat bij een mislukking in de laatste étappe, waarbij de ministers van Buitenlandse Zaken zullen optreden, geen hoger beroep meer mogelijk zou zijn. De nota, waarin de uitnodiging was vervat, is, na aan de andere twaalf dele gaties te zijn voorgelezen, in Moskou uit naam van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk op het Kremlin overhandigd. Opzienbarend is het onverwachte voor stel, dat de Sovjet-Russische afgevaardig de Malik in Londen zijn Westelijke col lega's van de subcommissie voor de ont wapening van de UNO heeft gedaan. Hij stelt voor dat de bezettingsmogendheden bijna al hun troepen uit Duitsland zullen terugtrekken en dat de Amerikaanse, Rus sische en Chinese legers tot anderhalf millioen en de Britse en Franse tot 650.000 man beperkt zullen worden. De commu nisten zouden met een 200.000 man in de meerderheid blijven, afgezien nog van de satelliettroepen, waarover in Malik's voor stel wordt gezwegen. Gezwegen wordt eveneens over West-Duitsland, tot welks bewapening zo juist besloten is. Van be lang is echter dat de Russen zich in be ginsel niet meer tegen internationale con trole schijnen te verzetten, en hun voor stel schijnt te zijn bedoeld als een eerste bijdrage voor de agenda, die de Grote Vier in Juli zal worden voorgelegd. Noch ten aanzien van Zuid-Vietnam, waarover premier Faure opnieuw met mi nister Dulles confereerde, noch met be trekking tot de Saarkwestie is vooruit gang geboekt. De moeilijkheid is dat mi nister Pinay in Bonn aan bondskanselier Adenauer concessies heeft gedaan, die de Saarlanders niet wensen te slikken. Het gaat in het bijzonder over bepaalde be voegdheden en zelfs een veto-recht, waar mede de toekomstige Hoge Commissaris zal worden toegerust, en die de Saar- regering als een gevaar voor inmenging in binnenlandse aangelegenheden beschouwt. Tot dusverre heeft noch Pinay, noch zijn oude vriend Robert Schuman Adenauer bereid gevonden deze overeenkomst op nieuw op de helling te plaatsen. Premier Hoffmann van de Saar is voor deze kwes tie naar Parijs gekomen. De Franse re gering hoopt dat binnen de nieuwe West- Europese Unie een oplossing kan worden gevonden, die ook voor de Saarlanders aanvaardbaar zal blijken. Mededeelzaamheid De kleine mogendheden hebben, bij monde van de ministers Beyen en Spaak die samen met hun Benelux-collega Bech op de Quai d'Orsay met Pinay de jeuneerden opnieuw aangedrongen op mededeelzaamheid van de Grote Drie over de beraadslagingen met de Russen. Beide staatslieden hebben zich zelfs afgevraagd of de tegemoetkomendheid van Moskou niet in een wat al te fleurig daglicht werd geplaatst. Dulles heeft de gevaren voor communistische machtsuitbreiding in het Verre Oosten veel ernstiger genoemd dan in Europa. De krachtige houding van Washington inzake Formosa en de eilan den Quemoy en 'Matsoe rechtvaardigde Dulles met de verklaring dat Washington die gebieden tot de eigen veiligheidszone blijft rekenen. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zorloe, moet een nogal geruststellend verslag hebben ge daan over de conferentie van Bandung, die hij als enig N.A.V.O.-lid had bijge woond. W ehrmach' Adenauer heeft tenslotte op een pers conferentie nogmaals verzekerd, dat West- Duitsland open kaart en niet op twee borden wenst te spelen. Met een geneu traliseerd Duitsland zou de zaak van de vrede niet worden gediend. Hij verklaar de dat al 125.000 vrijwilligers waren in geschreven, die het kader zullen vormen van de toekomstige Wehrmacht. Hij hoopt dat in Juli de eerste Duitse soldaten in de nieuwe uniformen kunnen aantreden. Een Franse journalist vroeg of er van de dien sten van generaals gebruik zal worden ge maakt, die ook voor Hitier hadden ge vochten. De bondskanselier antwoordde met een glimlach: het lijkt mij helaas moeilijk om recruten van twintig jaar tot generaal te benoemen. MOSKOU (Reuter) Op de Britse am bassade te Moskou is een boodschap van minister Molotov ontvangen, dat hij bereid is Zondag te Wenen het staatsverdrag met Oostenrijk te tekenen. De ambassadeurs in Wenen trachten over het dode punt te komen van de kwestie der vroegere Duitse bezittingen in Oosten rijk. In welingelichte kringen verklaarde men na afloop van de vergadering, dat weer „weinig vooruitgang" was geboekt. Er waren slechts kwesties van gering be lang geregeld. Van bepaalde Westelijke zijde verluidde echter, dat twee belangrijke adviseurs van de Sovjet-afgevaardigde niet op de ver gadering aanwezig waren. Men achtte het niet uitgesloten, dat zij zich naar Warschau hadden begeven voor het ontvangen van nieuwe instructies. In Warschau bevinden zich de vooraanstaande Sovjet-leiders. In sommige Westerse kringen is men van mening, dat de ministers van Buitenlandse Zaken zonder vertraging bijeen zullen komen om zelf over de kwestie der vroe gere Duitse bezittingen te beslissen. Moge lijk wensen de Sovjet-onderhandelaars de kwestie van de beloften over deze bezit tingen te koppelen aan een garantie, dat Oostenrijk neutraal blijft. (U.P.) In Moskou zijn Oostenrijk en Rusland het vorige maand eens geworden over een nieuwe lijst van betalingen. Het Westen wil deze overeenkomst in het ver drag opnemen, maar de Russen houden vol, dat het accoord alleen Oostenrijk en Rus land aangaat. De vrees van het Westen is dat als de Oostenrijkse schulden niet bij het verdrag worden geregeld, Rusland Oos tenrijk neutraliteit kan afdwingen door vérgaande economische controle. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" meldt dat de Amerikaanse regering overweegt het instellen van een reusachtig neutraal ge bied in Midden-Europa voor te stellen, dat West- en Oost-Duitschland, Tsjecho- slowakije, Hongarije, Roemenië, en even tueel ook Bulgarije en Albanië over de al dan niet invoeging van de laatstge noemde landen zou te praten zijn zou moeten omvatten. Dit Amerikaanse denk beeld zou het antwoord zijn op het Sovjet voorstel om Duitsland in neutraliteit te herenigen, waarbij alle bezettingstroepen het land zouden moeten verlaten. De Ame rikaanse regering ij van mening, dat een verloren gaan van (West-)Duitsland als militair bondgenoot van het Westen slechts kan worden opgevangen door een terugtrekken van alle Sovetstrijdkrachten binnen de vooroorlogse Russische grenzen. SAIGON (Reuter/AFP). - In het Zuiden van Cochin-China, ten Zuid-Westen van Saigon, zijn gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en eenheden van de poli- tiek-godsdienstige secte der Hoa Hao. Het schijnt, dat de twee voornaamste Hoa Hao- generaals Ba Coet en Tran Van Soia voor nemens zijn in openlijk militair verzet te gen de regering-Diem te komen. Reuter verneemt van bevoegde zijde te Parijs dat de ministers Dulles en Pinay in beginsel overeenstemming bereikt hebben over een compromis-politiek ten aanzien van Zuid-Vietnam. De overeenkomst die vanavond bekrachtigd zou worden bevat volgens Reuter de volgende punten: Bao Dai blijft staatshoofd; Premier Ngo Dinh Diem blijft aan de macht doch zijn 1 kabinet dient te worden uitgebreid. Zijn jongste kabinet wordt onvoldoende repre sentatief genoemd; Washington zal er op staan, dat de regering Diem haar invloed aanwendt, om propaganda-aanvallen op Frankrijk te voorkomen en de Franse ex peditionaire macht zal geleidelijk terugge trokken worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Het Nederlands Openluchtmuseum tc Arnhem heeft zijn bezit uitgebreid met 'deze j drie eeuwen oude, kapitale Oud-Beijerlandse herenboerderij „Scheermansvliet". I Elders in deze editie vindt men bijzonderheden over andere belangrijke aanwinsten die dit jaar in het fraaie museumpark te zien zijn. In de Tweede Kamer is gisteren het de bat begonnen over de regeringsvoorstel len tot verhoging van de huren en ver laging van de belastingen. De politieke spanning was bij dit debat nog nauwelijks voelbaar, vooral niet omdat er nauwelijks werd gesproken over het dreigement van de regering, de belastingverlaging „na der in beraad te houden" als de huurver hoging wordt verworpen. Gisteren kwa men hoofdzakelijk de belastingvoorstel len in discussie. Vandaag wordt er ge sproken over de huurverhoging en Don derdag zal de regering antwoordden op de beschouwingen van de Kamerleden over beide onderwerpen. Pas dan liggen de kaarten open op tafel. Uit de debatten van gisteren is wel ge bleken dat een grote meerderheid van de Tweede Kamer, waartoe de PvdA niet behoort, de belastingen verder wil verla gen dan de f 500 millioen waartoe de re gering bereid is. Een grote meerderheid waartoe de PvdA wél behoort, ziet in de belastingvoorstellen geen voldoende com pensatie voor degenen die 10 percent huurverhoging zouden moeten betalen. KVP en PvdA vonden elkaar op het ter rein van de middengroepen, die naar bei der mening ook na verlaging van de In komstenbelasting te zwaar belast blij ven. Tot veler verrassing liet de heer Van den Heuvel (AR) zich scherp uit over het huurbeleid van de regering. „Het is uiter mate bedroevend dat om politieke rede nen de kwestie van de huren niet wordt opgelost. Het huurbeleid van het kabinet heeft volkomen gefaald. Daaruit kan men zien hoe schadelijk onnatuurlijke bond genootschappen zijn", aldus deze AR-afge- vaardigde. Er zijn vele wensen geuit inzake verdere belastingverlaging. Eén daarvan betrof de algemeen verlangde verlaging van de belasting voor ongehuwden. Mr. Van Leeuwen (WD) heeft een daartoe strek kend amendement ingediend, dat bij aan vaarding een verlichting van f 12 millioen -'oor deze groep zou betekenen. (Men zie verder pag. 3) MOSKOU (AFP-Reuter) De Sovjet- Unie heeft in de sub-commissie van de ont wapeningscommissie van de UNO die te Londen vergadert, nieuwe ontwapenings voorstellen voor atoomwapens en andere wapens gedaan. Volgens dit nieuwe plan zou de algemene vergadering van de UNO aanbevelen dat „iedere vorm van oorlogs propaganda" veroordeeld zou worden en dat men zou afzien van het „dreigen met geweld" en dat voorts de territoriale inte griteit en politieke onafhankelijkheid van iedere staat „geëerbiedigd zou worden". Op landen met ervaring op het gebied van de kernenergie wordt een beroep ge daan om „op ruime schaal industriële, we tenschappelijke en technische hulp" aan andere landen te verstrekken, zonder hier aan politieke of militaire voorwaarden te verbinden. Voorts wordt aangedrongen op het zoeken naar een regeling van de vraag stukken in het Verre Oosten, aangezien „de bestaande gespannen toestand in bepaalde gebieden aldaar het gevaar van een nieuwe oorlog in zich draagt". Ook wordt gepleit voor het beëindigen van de „discriminatie" in de handelsbetrekkingen tussen alle lan den. Het voorstel inzake een internationale conventie over ontwapening voorziet in: het volledig verbod van het gebruik en de productie van kernwapens en andere wa pens voor massa-vernietiging; een „aan zienlijke vermindering" van strijdkrachten en wapens van het conventionele type en de oprichting van een internationaal orgaan voor toezicht. De conventie moet in twee phasen tus sen 1956 en 1957 worden uitgevoerd. In het eerste stadium moeten de aangesloten sta ten beloven, dat zij hun strijdkrachten en bewapening met inbegrip van atoom wapens niet boven het peil van 31 De cember 1954 zullen verhogen. Tegelijker tijd moeten de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, (communistisch) China, Groot-Brit- tannië en Frankrijk binnen een maand na het van kracht worden van de conventie de ontwapeningscommissie inlichtingen verstrekken omtrent hun strijdkrachten. In de eerste helft van 1956 moet een wereld conferentie inzake ontwapening worden bijeengeroepen. In de eerste phase van de ontwapening moeten proeven met atoom- en waterstof bommen worden gestaakt. Een internatio nale commissie moet aan de Veiligheids raad en de Algemene Vergadering van de UNO rapport uitbrengen over de naleving hiervan. Alle staten moeten, voordat een overeenkomst inzake het verbod van kern wapens van kracht wordt, „een plechtige belofte" afleggen, dat zij dergelijke wapens niet zullen gebruiken. In 1956 moeten lan den, die militaire lucht- of vlootbases op het gebied van andere landen hebben, deze opruimen. Een internationale commissie moet in alle betrokken landen, op basis van wederkerigheid, controleposten instel len teneinde er voor te zorgen, dat er „geen gevaarlijke concentraties van land-, lucht- of vlootstrijdkrachten" voor „plotselinge aanvallen" op een ander land kunnen komen. Het controle-orgaan zal het recht hebben van de staten de noodzakelijke be wijzen te vragen, dat er maatregelen wor den getroffen ter vermindering van de om vang van de strijdkrachten en de bewape ning. Ook zal het orgaan toegang hebben tot de gegevens betreffende de militaire begrotingen. In de tweede phase 1957 moet de productie van kernwapens worden gestaakt en de militaire uitgaven moeten worden ingekrompen. Het internationale contróle- orgaan moet in dit stadium het recht heb ben „toezicht uit te oefenen op permanente basis ten einde de tenuitvoerlegging van de conventie door alle staten te waarborgen". Voor de inspectie zal op internationale basis gekozen personeel worden aangewor ven. Voorgesteld wordt, dat het controle- orgaan bij de Veiligheidsraad aanbevelin gen doet betreffende het waarschuwen en straffen van overtreders van de conventie. De inspecteurs zullen te allen tijde tot alle contróle-objecten toegang hebben, voor zo ver dit valt binnen hun bevoegdheden. Tenslotte wordt gezegd, dat het „wense lijk" is de strijdkrachten en de bewapening verder te verminderen tot een peil „nood zakelijk voor de binnenlandse veiligheid en voor het nakomen van de verplichtingen op grond van het UNO-handvest." De kwes tie van de vertegenwoordiging van China in de Veiligheidsraad moet tezamen met de Chinese volksrepubliek bestudeerd worden. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs schijnt in het nieuwe Sovjet- voorstel op het eerste gezicht rekening te zijn gehouden met enkele voorstellen, die in het Frans-Britse plan van vorig jaar Juni zijn gedaan. Het Sovjet-plan bevat echter ook nieuwe suggesties. Enige hier van, zoals de voorstellen inzake de ontrui ming van Duitsland, vallen, volgens ge noemde kringen evenwel ver buiten het werktterrein van de ontwapeningscommis sie. Ook een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken was van oordeel, dat het Sovjet-voorstel nieuwe punten bevat, welke terdege moeten wor den bestudeerd. Dit geldt in het bijzonder voor de kwestie van de controle op de na leving van een ontwapeningsconventie. T h o r e a u De dingen veranderen niet; wij veranderen. Plebisciet in September? PARIJS (United Press) Het eerste plebisciet in de Saar over de nieuwe Frans- Duitse Saai-status zal tussen 1 en 15 Sep tember gehouden worden, zo zeggen gezag hebbende bronnen in Parijs. Tegen 15 Juni zal de regering Hoffmann alle beperkingen op politieke en persoonlijke vrijheid ophef fen. Dr. Adenauer en minister Pinay schij nen nog geen overeenstemming te hebben bereikt over de bevoegdheden van een toe komstige Europese Saar-commissaris, om dat Hoffmann de commissaris geen veto recht wil toekennen op regeringsbesluiten indien deze in strijd zouden zijn met het Saarstatuut. De ministerraad van de West-Europese Unie moet deze week een Saar-commissaris en een neutrale toezichtcommissie voor het plebisciet benoemen. De Nederlandse am- basadeur in Londen en oud-minister van Buitenlandse Zaken, mr. dr. D. U. Stikker, zou de post van Saar-commissaris die hem in particuliere gesprekken aangeboden was, afgeslagen hebben. TOKIO (Reuter/UP). - Een veerboot van de Japanse spoorwegen is in de Japanse Zee na een botsing in dichte mist met een andere veerboot gezonken. Van de 800 op varenden zijn er volgens de eerste berichten 36 om het leven gekomen en 57 gewond geraakt. De overigen werden gered. Vijf tien personen worden vermist. Het KNMI deelt mede: De belangrijkste verandering in de weerstoestand betreft wel de algemene temperatuurdaling, die sinds Maandag is opgetreden. Maandag werden nog maxi mumtemperaturen gemeten van 21 graden, gisteren liep het kwik terug tot 15 graden en vandaag bleven de temperaturen nog een paar graden lager. Bovendien is het fraaie voorjaarsweer voorlopig van de baan. Oorzaak van deze weersontwikkeling is een depressie bij de Noorse kust, die aan de Westflank koude Pool lucht naar de Noordzee drijft. Bij Spitsbergen heeft deze lucht een tempe ratuur van ongeveer twee graden onder nul. Zij passeert Jan Mayen met tempe raturen om het vriespunt en bereikt de Noordzee met temperaturen van ongeveer drie graden. Op haar weg over de Noord zee wordt zij vervolgens verwarmd tot omstreeks 7 graden bij de Nederlandse kust. Deze koude lucht drong Dinsdagavond ons land binnen, waarmee de wind uit de Zuid-Westhoek naar Noordelijke rich tingen draaide. Een en ander ging met buien gepaard, waarvan sommige met on weer of hagel vergezeld gingen. De komende dagen blijft het weer onder invloed staan van de Noord-Westelijke stroom van koude lucht De temperaturen worden nog iets lager en het is niet uit gesloten, dat lichte nachtvorst zal gaan optreden. De IJsheiligen zijn dus vandaag we) precies op tijd gekomen. (van hedenmorgen 7 our) - ■Co 13 f- weers toestand Stockholm onbewolkt Oslo zwaar bew. Kopenhagen half bew. Amsterdam half bew. WNW 5 W 3 WNW 10 Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Mallorca half bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. Neerslag laatste N NNO W w windstil windstil windstil windstil windstil NNW 5 ZZW 4 ZW 3 WNW 7 windstil windstil NNO 3 24 uur. SE J ES 2 5 13 7 13 0 11 6 15 1 16 1 13 11 19 0,1 18 0 20 0 21 0 21 0,1 19 0,3 23 0 18 16 21 25 25 25 NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Vannacht weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag droog en zonnig weer met dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. 12 Mei Zon op 4.54 uur, onder 20.23 uur. Maan op 0.30 uur, onder 8.58 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Woensdag 11 Mei Hoog water: 6.14 en 18.36 uur Laag water: 1.54 en 14.15 uur. Donderdag 12 Mei Hoog water: 6.50 en 19.13 uur. Laag water: 2.26 en 14.46 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1