Meningen van UNO-generaal Burns en minister Sharett Panda en de Meester-Klokkenmaker Radio-Reparatie Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen! Bezoek aan Israel Er moet een oplossing zijn voor de kwestie der grensincidenten Jee NUKKIö kfiteifmbuy! De radio geeft Donderdag „Vele Nederlanders verroken hun vacantie Kind verdronken terwijl badmeester afwezig was Nieuw schilapparaat verontrust P.W.N. Heringa Wuthrich Hond doodgeschoten Uitspraken van hoog militair gerechtshof ^oclx ió Uet zo v 2 Radiodebat over de waarde van het eindexamen VW-directeuren bijeen H. J. MAERTENS N.V. Buitenlandse Rotary-leden komen naar Nederland Honderd gulden boete geëist „Statentocht" voor automobilisten LIKDOORNS Voorrang voor militairen bij verlening studiebeurzen Enorm waterverbruik zou tariefsverhoging brengen BLIKSEMAFLEIDERS Honderd gulden geëist Prins Bernhard te Genève Anton Ruys herdacht in Koninklijke Schouwburg Kerkelijk Nieuws Examens Glas harmonica WOENSDAG 11 MEI 1955 Op de Sabbath, d<e Joodse rustdag, bracht een auto van de UNO mij naar het hoofd kwartier van de ongeveer 50-jarige Cana dese generaal-majoor Burns, de stafchef van de UNO-commissie, die met het opper toezicht op de nakoming van de wapenstil- stanrisregelingen tussen Israel en zijn vier nabuurstaten belast is. De nog steeds gespannen politieke ver houdingen tussen Syrië, Libanon, Jordanië en bovenal Egypte enerzijds en Israel ple gen helaas nog tot veelvuldige grens-bot- singen te leiden. Van de moeilijkheden, waarvoor generaal Burns zich daardoor ge plaatst ziet, is hij ten volle doordrongen. Een groot voordeel is ongetwijfeld, dat hij in het algemeen in beide kampen vertrou wen geniet wegens zijn strikte onpartijdig heid alsook omdat hij toont een open oog te hebben voor de moeilijkheden en gevoe ligheden over en weer. „Als u mij vraagt, hoe het best zoveel mogelijk vermijding van ernstige verwik kelingen bereikbaar is, dan luidt mijn ant woord: met behulp van goede wil en van daarop te baseren overeenstemming tussen de partijen onderling", zei generaal Burns mij- Moet erkend worden, dat het aantal gevallen, waarin er zich infiltraties op Is raëlisch grondgebied voordoen of althans tot dusverre hebben voorgedaan, verre overtreft het getal van infiltraties van Is raëlische zijde op het gebied, dat op het ogenblik onder Egyptisch beheer staat? vroeg ik hem. „Ongetwijfeld. Maar u moet niet ver geten, dat hiervoor een heel natuurlijke verklaring aanwezig is. Voor de Israëliërs valt er op het gebied aan de overzijde van de afbakeningslijn niets van belang te halen. Daarentegen is voor de in nood druft verkerende Arabische vluchtelingen de verleiding groot om in Israel een koe of iets anders te pakken te krijgen, dat hun huidige economische omstandigheden tijdelijk wat zou kunnen verbeteren. Laat ik hieraan onmiddellijk ter vermijding van elk misverstand toevoegen, dat dergelijke grensoverschrijdingen daarom niet minder ontoelaatbaar zouden zijn," zo merkte ge neraal Bums meteen op. Uit wat ik verder van hem te horen kreeg, was duidelijk, dat hij trouwens met vele anderen in tal van betreurenswaardige gebeurtenissen, waarvan in de jongste maanden meer dan eens Israëliërs de slachtoffers zijn gewor den, de ook door hem bedenkelijk geachte gevolgen van wraakgevoelens van de zijde van Arabische vluchtelingen zag. veroor zaakt door de Israëlische overval op 28 Februari j.l. bij Gaza, die op zijn beurt weer een soort wraakneming was geweest. Tot de maatregelen, waarin hij werke lijk iets van waarde zag. behoorde het doen herleven van het eertijds aanvankelijk ge werkt hebbende, doch sinds enige jaren al verlaten stelsel van gemeenschappelijke Egyptisch-Israelische patrouilles langs de demarcatielijn. Dan toch zou de kans aan merkelijk geringer worden, dat daarop zoü worden gevuurd of dat zij slachtoffers zou den worden van mijnen, gelijk thans, in de ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 ERD. BOLSTR 48 A DAH - TEL. 71716? Falcon Tweedjassen 89.50 I laatste tijd, mot Israëlische patrouilles vlak bij en langs de demarcatielijn menigmaal was gebeurd. Overigens zaïg hij eveneens nut in het bereiken van overeenstemming tussen de beide partijen om langs bepaal de gedeelten van de demarcatielijn prik keldraadversperringen of -afbakeningen aan te brengen, om tot samenwerking in de vorm van bepaalde afspraken tussen de plaatselijke commanderende bevelhebbers te komen en ook zag hij nut in bezetting der posten en patrouinering louter door geregelde troepen. Bij een beetje goede wil moest er langs die weg toch wel iets van waarde tot stand te brengen zijn," besloot generaal Burns. Bij Sharett Naar aanleiding van dit gesprek heb ik later, bij een bezoek aan het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, enkele vrasen aan minister-president Sharett ge steld. „Israël heeft zich, toen het de uitnodi ging van generaal Burns kreeg om zich met Egypte aan de conferentietafel neer te zet ten, zonder dralen tot overleg bereid ver klaard. Het spreekt vanzelf, dat wij met onze Egyptische naburen naar enige prak tische oplossingen willen zoeken om de spanning te helpen verminderen," zeide Sharett. Hoe staat u en uw regering tegenover de door generaal Burns geopperde denk beelden? „Wel, het antwoord op deze vraag komt eigenlijk pas aan de orde, als de twee par tijen met elkaar gaan praten. Tegen een agenda, waarop als punten die denkbeelden zouden prijken, hebben wij geen enkel be zwaar. Als u uit de pers hebt opgemaakt, dat wij op zichzelf niets zien Ln het in het leven roepen van gemeenschappelijke pa trouilles, moet ik er in de eerste plaats uw aandacht op vestigen, dat u tevens hebt kunnen lezen, dat wij voor de andere aan geroerde denkbeelden wel gevoelen." Toen ik vertelde, dat ik betrekkelijk kort tevoren een gesprek met generaal Burns had gehad, verklaarde minister Sharett: „Voor hem heb ik zeer grote achting. Hij is een man met breed inzicht, met een uit stekend begrip der moeilijkheden en der verhoudingen, daarenboven iemand van grote cultuur." Dr. E. VAN RAALTE. Nu de tijd weer aanbreekt waarin de ene helft van Nederland de andere exami neert, zoals de zegswijze luidt, is op de zender Hilversum II een uur zendtijd uit getrokken voor een radiodebat over de be trekkelijke waarde van het „papiertje" dat voor een jong mens zijn of haar in trede in de maatschappij zoveel gemakke lijker maakt Op Zaterdagmiddag 21 Mei zullen de heren A. J. S. van Dam, inspec teur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, en dr. J. Karsemeyer, rector van het Christelijk Lyceum te Dordrecht, van kwart voor drie tot kwart voor vier discussiëren over de vraag: Eindexamen of niet? De heer Van Dam zal pleiten voor opheffing van het examen; dr. Karsemeyer zal argumenteren voor het behoud er van. Voorzitter is de heer C. Kleywegt, Hoofd inspecteur voor de Onderwijzersopleiding. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9 00 Voor de vrouw. 0.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en p.ano. 13 50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14 45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17 40 Koersen. 17.45 Vocaal ensemble. 18.05 Celloconcert. 18.30 Pianomuziek. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 21.25 Vliegende schotels: De fantasie slaat op hol, causerie. 21.45 Omroep orkest en soliste. 22.05 Tijdschriftenkrcniek. 22 15 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Ant woordman. 11.15 lachte muziek. 11.45 Het Paaseiland, causerie. 12.00 Voordracht en muziek. 12.25 In 't spiom.etie. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte mu ziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropple-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Pianorecital 15J5 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Piano en Hammondorgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: De schilderkunst in de Nederlandse Antillen, causerie. 18.00 Nieuws 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19 05 Gesomken brief uit Jtenden. 19.10 Cabaret. 19.30 Discussie. 1945 Buiten lands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Omroep-orkest en koor. 21.10 Maria Stuart, hoorspel. 22.40 Soortoroble- men 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 2315 Platen. 23.25—24.00 Lichte muziek. TFUFVISIE (V AR A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht 20.30 Herdenkingsprogramma aan Pieter Jelles Troelstra. 20.40 Spiegel der Kunsten, 21.00 Pauze. 21.05 Ensemble Lotte Goslar. 21.3o Baantjes jagen. BRUSSBL, 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13 00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten 15.00 Voordracht. 16.02 Platen. 16.15 Platen 16.30 en 16.45 Platen. 17 00 Nieuws. 17 10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.1o Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55-23.00 Nieuws. BBC J J 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). 11 „Merkwaardig is, dat in ons land onge veer een even groot bedrag aan reizen en vacantie wordt besteed als aan rookartike len; in 1954 werd volgens het C.B.S. per hoofd der bevolking 72.18 gulden de lucht in geblazen". Deze uitspraak heeft de voor zitter der vereniging van directeuren van V.V.V.'s in ons land, de heer J. Nikerk uit Amsterdam, gedaan op het in Knokke ge houden congres van directeuren van Ne derlandse en Belgische V.V.V.'s. De Nederlandse Vereniging had het ini tiatief genomen om tot een groter samen werking te geraken met de instellingen voor het toerisme in België en Luxemburg. Na een eerste samenkomst in Amsterdam met Belgische collega's, is men de afgelopen dagen in Middelburg, Knokke, Brugge en Gent bijeen geweest. ADVERTENTIE BETROUWBARE Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rotary-Club heeft de voorzitter van de club te Straatsburg, de heer Max Ehret.j een boottocht georganiseerd, die op 12 Meil in Straatsburg begint en op Zondag daar-' aan volgende te Rotterdam eindigt. De eerste dag, Vrijdag, varen de schepen van Straatsburg naar Wiesbaden, Zaterdag van Wiesbaden naar Dusseldorp, Zondag zullen de schepen in Rotterdam aankomen. De 1200 deelnemers, die met de schepen „Goethe", „Köln" en „Strassbourg" zullen: worden vervoerd, zullen aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam ontschepen, waar bussen klaar zullen staan om hen naar de Rivièra-hal te brengen, waar zij aan een diner zullen aanzitten. Na afloop van het diner vertrekken de deelnemers met bussen naar Noordwijk, waar zij zul len overnachten. Op 3 Augustus 1954 verdronk in het he- renbad van de badinrichting „Hattem" te Roermond de 9-jarige J. L. M. uit Maas- niel. Het ventje was in het diepe gedeelte gegaan ofschoon hij niet kon zwemmen. Op het moment dat hij verdronk was er geen contróle aanwezig, want de bad meester h?.d zich voordat zijn assistent ge arriveerd was, naar de toegang begeven omdat daar een grote drukte heerste en hij, zoals hij beweerde, van zijn superieu ren de opdracht had in dergelijke gevallen assistentie te verlenen. Verdaoht van schuld aan dood door na latigheid stond Dinsdag voor de rechtbank te Roermond terecht de 65-jarige bad meester J. H. L. uit Roemnond. De officier van Justitie was van oordeel dat de badmeester in de eerste plaats voor de veiligheid van de baders en zwemmers had te zorgen. Dat was zijn hoofdopdracht en die had hij verzuimd. De verdediger mr. Neu wees op de ver warrende opdrachten en het tekort aan toeziend personeel bij de badinrichting en vroeg zich af of het ongeval niet evengoed had kunnen gebeuren als de badmeester wel op zijn post was geweest. De officier vroeg tenslotte tegen L. .een boete van f 100 of 25 dagen. Uitspraak over veertien dagen. Een hoogtepunt van de feestelijkheden, die in de week van 18 tot 25 Juli in Dord recht gehouden worden ter herdenking van de op 19 Juli 1572 gehouden eerste vrije statenvergadering, zal weer zijn de staten tocht voor automobilisten. Met deze staten tocht, die op 19 Juli wordt gehouden, zul len alle steden, die in 1572 aan de eerste vrije statenvergadering hebben deelgeno men, te weten Dordrecht, Gorinchem, Lel den, Haarlem, Alkmaar, Enkhuizen, Edam, Monnikendam, Hoorn, Gouda, Medemblik en Oudewater, in de Dordtse festiviteiten worden betrokken. Men kan deelnemen in twee klassen, namelijk klasse A voor auto mobilisten, die maar zes plaatsen willen aandoen, en klasse B voor deelnemers, die alle twaalf steden willen bezoeken. Vorig jaar was de deelname groot en men vér- wacht, dat de belangstelling voor deze rit, die thans is opgenomen op het sportpro gramma van de K.N.A.C., dit jaar nog gro ter zal zijn. Het aan deze statentocht ver bonden défilé zal ditmaal niet in Dordrecht worden gehouden, maar in Monnikendam, dat in Juli zijn 600-jarig bestaan als stad viert. ADVERTENTIE VERWU DERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in CO seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De Nationale Raad Welzijn Militairen deelt mee, dat algemeen met instemming de gedachte is aanvaard om, wanneer keu ze moet worden gemaakt tussen aanvragers van gelijke bekwaamheid, bij het verlenen van studie-beurzen of voorschotten, voor rang te geven aan militairen, die hun eer ste oefening hebben volbracht De raad had zich met een voorstel hiertoe eerst ge wend tot de ministers van Oorlog en Ma rine en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Deze hadden dit voorstel in be ginsel aanvaard en de raad gesuggereerd zich in deze aangelegenheid ook te wenden tot provinciale, gemeentelijke en particu liere stichtingen voor studiebeurzen. Blij kens de mededeling van de raad hébben nu ook deze hun instemming met dit voorstel betuigd. De Nationale Raad Welzijn Mili tairen, die onder voorzitterschap staat van Prins Bernhard en waarvan de leden deel uitmaken van verscheidene maatschappe lijke en geestelijke geledingen van ons volk, werd in 1952 als adviserend lichaam inge steld. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland heeft ons zijn bedenkingen te kennen gegeven tegen het plastic aardap pelschil-apparaat, dat door onze medewerk ster „Anneke" voor de pagina Voor de Vrouw op een „Wandeling langs de win kelramen" was gesignaleerd. In ons blad van 22 April vestigde zij de aandacht op dit apparaat: een bijzonder geconstrueerde bak, welke aan de binnenkant geruwd is, en waarin de aardappelen door de water straal uit de kraan een draaiende beweging gaan maken. Zij worden langs de kant ge schuurd en verliezen daardoor de schil. De kracht van het water zet dus dit hele zaakje in beweging. Het P.W.N. ziet de verspreiding van der gelijke apparaten, waarvan een exemplaar op de Jaarbeurs te Utrecht stond, niet zon der beduchtheid, gezien de grote hoeveel heden water, die hier grotendeels als aan drijvingskracht gebruikt worden. Niet al leen vanwege de waterschaarste, welke het na de uitvoering van de infiltratie in de duinen in 1957 opgeheven hoopt te hebben, maar ook omdat een toenemend gebruik een algemene tariefsverhoging ook voor hen, die deze apparaten niet gebruiken met zich mee zou brengen. Het P.W.N. gebruikt geen watermeters, omdat de invoering daarvan de kosten voor de waterleiding zeker met 25 percent zou doen stijgen. Voor het normale huishoude lijke gebruik worden alle gezinnen op de zelfde wijze aangeslagen, en wel naar de grootte van het huis. Deze aanslag wordt nog aangevuld met toeslagen voor bijzon dere toestellen zoals douches, waterclosets en dergelijke. Het waterverbruik daarvan is voor het P.W.N. controleerbaar, maar dat voor huishoudelijke doeleinden niet. Men heeft echter het vertrouwen, dat het publiek zich, wanneer het goed wordit voorgelicht, zal beperken met het oog op de schaarste. Zou echter een kwart van de bevolking deze aardappelschilmachines gaan gebruiken, aldus het P.W.N., dan be tekende dat een enorme toeneming van het waterverbruik en een tariefsverhoging zou noodzakelijk zijn, ook voor de verbrui kers zonder dergelijke aardappel-schil- apparaten. ADVERTENTIE HAARLEM De afgerichte bouvier van jhr. A. van Foreest uit Maartensdijk, die op Dinsdag morgen 15 Juni 1954 een tuin aan de Rem- brandtlaan te Bilthoven binnenliep, wilde niet weggaan toen een daar wonende 16- jarige scholier dit poogde te bewerkstelli gen. De jongen ging naar de 36-jarige medebewoner van het huis V. W. W. die met zijn Zweedse windbuks naar buiten kwam. Hij loste totaal drie schoten; de hond hinkte weg en stierf in de aangren zende tuin. De rechtbank te Utrecht had W. tot een boete van 100 gulden veroordeeld, alsmede de civiele vordering ad 200 gulden van de eigenaar toegewezen. Dinsdag stond W. in hoger beroep terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. De bewuste morgen was ook nog een andere medebewoner, een oudere dame, in de tuin de was aan het ophangen. Zij, bang voor honden, riep haar dochter ter hulp om het beest te verjagen. Toen deze dochter in de tuin kwam hoorden de dames W. roepen: „Gaan jullie naar binnen want ik schiet". W. verklaarde, dat de hond tegen het geweer was opgesprongen en in de loop had gebeten. Daarna had hij het eerste schot gelost; omdat zijn 8-jarig doch tertje, dat elk dier aanhaalt, elk ogenblik de tuin in kon komen Lad hij zelf als knaap door een herdershond lelijk toege takeld uit voorzorg geschoten, aanvan kelijk niet met de bedoeling de hond te doden. De procureur-generaal was van mening, dat het hier niet een geval was van uitoefe ning van het recht op het eigen erf. W. had niet het recht van gebruiker, en hij vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman was van het tegendeel overtuigd eo voerde tevens noodweerexces aan. Op 24 Mei zal het hof arrest wijzen. Prins Bernhard, die Dinsdag in Parijs is aangekomen, is van daar Woensdag om halvier vertrokken naar Genève, waar hij Vrijdag en Zaterdag een bijeenkomst van „Fondation Européenne de la Culture" zal bijwonen. De prins reist met de regerings- Dakota en wordt vergezeld door majoor vlieger G. Sonderman. Bij het vertrek van 't Parijse vliegveld Orly bestuurde de prins zelf het vliegtuig. Om halfzes is de prins te Genève aange komen. Op het vliegveld waren tor begroe ting aanwezig Denis de Rougemont en Raymond Sylva, directeur en algemeen se cretaris van de „Fondation Européenne de la Culture". 16. „Alzo", zei de klokkenmaker, „laat ons thans maal zien, wat der inbreker- klok gevangen heeft". Hij zette een extra bril op en tuurde in het gezicht van de gevangene. Toen begon hij zich plotseling hevig op te winden. „Der Grump!", riep hij, „al weder der Grump! Donderweder, man! Ge zult me nog eenmaal hevigst boos maken!" „Schreeuw niet zo in mijn oor, klokkenverprutser"gromde Grump. Maak me los uit deze helse klok!" „Klokken- prutser?!", herhaalde de klokkenmaker verontwaardigd, „durft u mij ene prutser heten? U, die niet eenmaal der stadhuis- klok maken kondet? Alzo, dat is teveel. Heen! Uit mijne ogen!" Met deze woorden haalde hij een hefboom van de inbrekers- klok over, waardoor het ongure individu mechanisch door het raam naar buiten werd geschopt. „Tjonge!", zei Panda, die dit alles met open mond had aangezien. „U bent wel goed tegen inbrekers be schermd!" „Dat heb ik ook van node", antwoordde de klokkenmaker. „Der schurk wenst mijne arbeid kapot te maker". j Tijdens zijn bezoek aan Engeland heeft Koning Frederik van Denemarken als bui tengewoon kolonel van het Royal East Kent-Regiment een vaandel uitgereikt. Het moment van de overdracht. Het hoog militair gerechtshof heeft de 21-jarige soldaat A. van B. uit Piershil veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Hij had eind 1954, toen het oude jaar naderde, tijdens militaire oefeningen een paar blok jes trotyl weggenomen en ze in de kom van zijn woonplaats afgestoken. Honderden ruiten werden daardoor vernield en een schuur Werd zwaar beschadigd. De krijgs raad te velde had hem tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld en zo was ook de eis van de advocaat-fiscaal. De 22-jarige militaire chauffeur J. C. de J. uit Rotterdam, die met zijn auto bij Pernis onder een olietrein kwam, welk ongeluk aan drie mensen het leven kostte, wer door het hoog militair gerechtshof ver oordeeld tot drie maanden hechtenis zulks conform de eis. Voordat Maandagavond de in abonne- mentsvoorstelling gegeven opvoering van „De Huzaren" in de Kon. Schouwburg te 's Gravenhage begon, heeft Cees Laseur de overleden directeur van het Rotterdams Toneel herdacht. Laseur schetste in gevoelige woorden de figuur van Anton Ruys, die, hoewel minder bij het publiek bekend dan zijn broer Cor. omdat hij zich in de eerste plaats met de zakelijke kant van het theater bezighield, toch een enorm belangrijk aandeel in het Nederlandse toneelleven heeft gehad. Na de woorden van de heer Laseur ver hieven de aanwezigen zich van hun zetels om de overledene in een ogenblik van stilte te herdenken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudshoorn 2e pred.pl.): A. J. Jorissen te Wilsum (O.). Beroepen te Amsterdam (als jeugdpred. voor de Vrijz. Chr. Jeugdcemtr.): J. C. Oldhuis, theol. cand. aldaar. Bedankt voor IJselmuiden: H. Goedhart, te Middelharnis. Benoemd tot vic. te Eefde (Geld.): A. A. Bos, cand. te Middelburg. Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn): J. G. Adema te Rotterdam- Delfshaven en G. Meynen te Hilversum. Beroepen te Nieuwerbrug: S. v. d. Veen, cand. te Groningen; te Dieren H. B. Wey- land te Hasselt; te Onstwedde H. Venema te Nes (W.D.). Rem. Broederschap Bedankt voor Amsterdam: D. Tjalsma te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Driebergen: H. C. v. d. Ent te Werkendam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Heemstede: B. Geuchies te te Kampen, die bedankte voor Hijken, Ro zenburg en voor Twijzel. Chr. Geref. Kerken hage te Broek onder Akkerwoude. Bedankt voor Gouda: H. U. Westerterp te Lutten a.d. Dedemsvaart. Utrecht. De arts Chr. J. Alers is gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „De bijnderfunctie bij asthma bronchiale". Onbehoorlijk. Het Zuid-Koreaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft de chef van het protocol, Sohn Pjong Sjil, ontslagen, omdat hij Zondag niet voor een „behoorlijk welkom" heeft gezorgd voor de nieuwe Amerikaanse ambassa deur, William Lacy. Goedkoper. De Amerikaanse onderminister van Defensie Hensel, heeft verklaard, dat de Amerikaanse militaire hulp aan het buitenland „kennelijk goedkoper is dan oorlog". Hij zei in de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, dat de Koreaanse oorlog de Verenigde Staten achttien milliard dol lar had gekost. De uitgaven voor mili taire uitrusting voor de bondgenoten in de afgelopen vijf jaar bedroegen slechts elf milliard dollar. Afgewezen. De meerderheid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden blijkt er tegen gekant, dat Alaska en Hawaii als staat in de Verenigde Staten worden opgenomen. Op het ogenblik hebben deze gebieden de status van „territorium". Zij zenden afgevaardig den naar het Amerikaanse congres, dje echter geen stemrecht hebben. Redding. Een vijfjarige jongen was, in de buurt van Kaapstad (Zuid-Afrika) met zijn driewieler vast geraakt in de rails, toen een electrische trein aankwam. Een dertienjarige Kaapstadse school jongen sleurde de vijfjarige juist voor de locomotief weg. Brein. In de nacht van 26 op 27 Mei zal op het hoofdkwartier der Britse con servatieve partij te Londen een „me chanisch brein" worden geïnstalleerd, dat van seconde tot seconde de ver kiezingsresultaten zal weergeven. De machine wordt morgen geprobeerd bij het weergeven van resultaten van plaatselijke verkiezingen. Robot. In de industriële afdeling van een foto-tentoonstelling te Londen zal een robot-schrijfmachine te zien zijn, die het werk van veertig typistes kan doen. Men zal voorts een fototoestel kunnen zien, waarmede het bloedvat van een oog kan worden gefotografeerd. Bijbel. Hertogin Viktoria Adelheid van Saksen-Coburg-Gotha heeft, door geld nood gedwongen, een meer dan duizend jaar oude bijbel voor 1.100.000 mark aan het Duitse nationale museum te Neurenberg verkocht. Een Amerikaans bod van 1.700.000 mark werd afgesla gen, omdat de overleden echtgenoot van de hertogin in zijn testament had bepaald, dat de bijbel niet buiten Duitsland mocht worden verkocht. Doorzetter. Een ballon, die vorige zomer te Liverpool (Engeland) bij een sport- bijeenkomst was opgelaten, is in West- Melbourne 20.000 km ver weg terecht gekomen. Gevechten. Bij een gevecht in het Ooste lijk grensgebied van Algerije is een Algerijnse soldaat gedood en zijn zes verzetsstrijders gevangen genomen, van wie er vier waren gewond. In het af gelopen weekeinde zijn bij overvallen en aanslagen in het departement Con- stantine acht personen gedood en vijf tien ernstig gewond; 120 personen zijn uit het departement verbannen. Stemvinger. In Brazilië wordt een ont- werp-kieswet behandeld, waarin wordt bepaald, dat elke kiezer bij het uit brengen van zijn stem zijn rechter duim op een kussen met zwarte stem pelinkt moet drukken. Men hoopt op deze wijze te voorkomen, dat de kiezers meer dan eenmaal stemmen. Opvoeding. De secretaris van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft een brief aan de pers gericht, waarin hij meedeelt, dat de zesjarige troon opvolger, prins Charles, voortaan vaker tezamen met andere kinderen in het openbaar zal verschijnen, als onder deel van zijn opvoeding. Hij zal lessen bijwonen in klasverband en musea en andere interessante plaatsen bezoeken. In genoemde brief wordt verzocht dis cretie te betrachten. Raket. Amerikaanse geleerden hebben een raket een hoogte van ongeveer 200 kilometer laten bereiken. De instru menten met een gewicht van bijna 100 kilo, waarmee van de raket uit waar nemingen werden verricht, landden veilig aan valschermen. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 cent WE HEBBEN de laatste maal gesproken van een waterstraal, die op een stuk glas valt, waardoor een eentonig, ijl geluid wordt opgewekt, dat een verdgvende, op hypnose gelijkende uitwerking heeft op personen die daarvoor gevoelig zijn. Dit is dus een psychische uitwerking die van ge luid kan uitgaan. Althans we mogen dit veronderstellen. Het is echter de vraag of in dit geval de uitwerking zuiver geestelijk is, en of hier wellicht ook niet van een physische uitwerking kan worden gesproken. Ter onder steuning van deze veronder stelling mogen we verwijzen naar de zgn. glasharmonica, die velen van ons weieens door de radio zulen hebben gehoord. Zoals bekend, was dit een muziekinstru ment uit de Biedermayertijd, bestaande uit cylinders van dun geslepen glas van ver schillende lengte, die bevochtigd met wa ter, een bepaalde toon voortbrachten wan neer met de vingers over het glas werd gestreken. Hetzelfde resultaat kan worden verkregen door waterglazen tot een bepaal de hoogte met een vloeistof te vullen, waarna deze beginnen te zingen, indien met de vingertoppen over de rand van het glas wordt gewreven. Ook de tonen van dit instrument blijken een sterke psychi sche werking te hebben, hetgeen in de vorige eeuw werd aangetoond door Mes- mer, die deze methode herhaaldelijk ge bruikte om een hypnotische toestand te verwekken. Behalve het hoorbare geluid, geeft dit instrument echter ook boventonen (waar aan elk muziekinstrument onderhevig ts), maar deze liggen in dit geval voornamelijk in de hoge trillingen en bestaan voor een deel zelfs uit ultrasonore trillingen, die door het oor dus niet gehoord kunnen wor den. Wat deze ultrasonore trillingen be treft, kan van een geestelijke uitwerking dus waarschijnlijk niet gesproken worden. Desondanks schijnen zij een sterk physisch, dus natuurkundig effect te bewerkstelligen, want dr. Groen, die dit instrument nader onderzocht heeft, wijst er uitdrukkelijk op, dat het geluid van de glas harmonica gevaar kan opleve ren voor overprikkeling der zenuwen, juist door de hoge boventoon. Door de radio levert het geluid echter geen enkel gevaar, aangezien deze hoge tonen door de luid- spreker niet worden overge bracht. Voor de luisteraar is er dus geen enkele reden voor enige angst, maar de bespelers van dit instrument schijnen op den duur de nadelen daarvan te ondergaan. Een dergelijke natuurkundige (want on hoorbaar, dus niet geestelijke) uitwerking is ook bekend van een viool die onhoor bare tonen bleek voort te brengen. De be speler van dit instrument kreeg na elke uitvoering steeds zware hoofdpijnen, waar van de oorzaak niet kon worden vastge steld. Tot de musicus tenslotte geestelijk in de war raakte, en met behulp van mo derne apparaten kon worden vastgesteld, dat de oorzaak daarvan gezocht moest worden in ultrasonore trillingen van het muziekinstrument. En weet u, dat het maar weinig scheelt, of we zouden nooit meer de stilte kunnen ervaren? Daarover morgen (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2