Meerderheid der Tweede Kamer wil meer belastingverlaging Tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen Unieke costuum-show in Arnhems Openluchtmuseum K.V.P. en P.v.d.A. achten de middengroepen naar ver houding te zwaar belast Agenda voor Haarlem Vandaag komt huur verhoging ter sprake EERSTE KAMER Banksaldo's weer boven 500 millioen Nederland in bruiloftstooi Onderwijs in de Friese taal Dr. Drees heeft griep met Uitzondering van de p.v.d.A. wü een grote meerderheid van de Tweede Kamer de belastingen verder verlagen dan met de f 500 millioen waar toe de regering bereid is. Een grote meerderheid, waartoe de p.v.d.a. wèl be hoort, is van mening dat in de belastingverlagingen geen vergoeding zit voor degenen, die 10 percent huurverhoging zouden moeten betalen. Dat voorspelt dus niet veel goeds voor de gedeeltelijke huurverhoging, die de regering als voorwaarde heeft gesteld voor de belastingverlaging per 1 Juli. Opening van zittingsjaar van staten van Suriname Werelddierenwet aangenomen Eerste Kamer WOENSDAG 11 MEI 1955 Er is nauwelijks gesproken over het dreigement van de regering de belasting verlaging uit te stellen als de huurverhoging wordt verworpen. Gisteren kwa men in hoofdzaak eerst de belastingvoorstellen in discussie. Vandaag wordt ;ciaal de gedeeltelijke huurverhoging onder de loupe genomen en Donder- cie Kj spec clag antwoordt de regering op de beschouwingen van erwerpen. Kamerleden over beide on De regering wil met de belastingverlaging niet verder gaan dan totaal ongeveer 500 millioen. Uit het debat van gisteren bleek, dat K.V.P., A.R.. C.H.U., V.V.D., K.N.P., S.G.P. en ook de communisten, een overgrote meerderheid van de Kamer dus, verdere belastingverlaging wensen. De heer Lucas (K.V.P.) wil de Vennootschapsbelasting, thans 46 percent, stellen op 40 percent, het oude peil van 1950 vóór de tijdelijke extra defensieverhoging. Voor de vervulling van deze wens vond hij de heren Vande We tering (C.H.U.), Wel ter (K.N.P.) en Van Dis (S.G.P.) aan zijn zijde. De heer Van de Heuvel (A.R.) constateerde ook een samenhang tussen de Vennoot schapsbelasting en de eventuele mogelijk heid de belasting met meer dan 500 mil lioen te verlagen. Maar als hij zou kunnen kiezen (en dus niet zou behoeven te letten op een meerderheid voor een bepaald voor stel) dan zou zijn voorkeur uitgaan naar verdere verlaging van de Inkomstenbelas ting. Nog liever zou hij een verdere ver laging van de omzetbelasting (vrijstelling textiel en suiker) wensen om daardoor een algemene huurverhoging van 10 percent mogelijk te maken. Het is een denkbeeld, dat de heer Welter- (K.N.P.) steunde, maar dat de regering al heeft afgewimpeld. Boven een verdere verlaging van de vennootschapsbelasting gaf mr. Van Leeuwen (V.V.D.) de voorkeur aan verdere vermindering van de inkomsten en loonbelasting. Hij had daarvoor een wij zigingsvoorstel ingediend dat de schatkist 55 millioen zou kosten, waarvan 20 mil lioen ten goede zou komen aan de inkomens beneden ƒ5000.— per jaar, 25 millioen aan de inkomens tussen 5000.en 15.000.per jaar, ruim 12 millioen aan de inkomens tussen f 15.000.en 30.000.en ruim 2 millioen aan inko mens daarboven tot 50.000. Ofschoon de heren VandeWetering (C.H.U.) en Lucas (K.V.P.) het amende ment zeer symphathiek vonden, woog voor hen toch zwaarder de verlichting van de Vennootschapsbelasting omdat daardoor het belang wordt gediend van de ondernemin gen en allen die daarbij betrokken zijn. Uiterste grens Alleen voor de heer H o f s t r a (P. v. d. A) en zijn politieke vrienden was 500 millioen de uiterste grens waartoe hij met de belastingverlaging wilde gaan en dan had hij eigenlijk nog bezwaar tegen 1 Juli 1955 als datum van ingang. In het belang van een krachtige sociale en culturele poli tiek wil hij met belastingverlaging niet te ver gaan en het tijdstip van ingang zou hij willen uitstellen tot slechtere tijden om dan door de belastingverlaging de werk gelegenheid te kunnen stimuleren. Hij was dus ook tegen verlaging van de vennoot schapsbelasting tot 40 percent. Bezwaar had de heer Hofstra ook tegen het systeem van de verlaging van de in komsten- en loonbelasting. De regering wil het tarief over de hele linie verlagen met een gelijk percentage, maar dat is zijns in ziens niet de manier om ieder een even redig deel van de gestegen welvaart deel achtig te doen worden. Dat is beter moge lijk door de Omzetbelasting meer te ver lagen. Als de middelen ervoor gevonden kunnen worden zou suiker, leder en lede ren kleding vrijgesteld moeten worden. Voor de suiker zou dat 14 millioen kosten. Middengroepen te zwaar belast „Door de verlaging van de Inkomstenbe lasting met een gelijk percentage blijven de middengroepen naar verhouding zwaar der belast. Indien de huurverhoging van 10 percent zou doorgaan moeten de midden groepen meer belastingverlaging krijgen". Dit was een pikante uitspraak van de heer Hofstra, omdat volgens de regering in de voorgestelde belastingverlaging 40 mil lioen zit voor de middengroepen om de huurverhoging op te vangen. Dat is ook de reden waarom de regering de belasting voorstellen nader in beraad wil nemen als de gedeeltelijke huurverhoging zou worden afgewezen. Ten aanzien van de huurverhoging en de middengroepen waren K.V.P. en P. v. d. A., die samen een grote meerderheid vormen, voor een keertje het weer eens. Ook de heer Lucas (K.V.P.) had in de verlaging van Inkomstenbelasting geen compensatie kunnen vinden voor de huurverhoging, want over heel de linie geschiedt de ver laging met een gelijk percentage. „Moet er ten nadele van de middengroepen opnieuw nivellering ontstaan? Dat is mij te onrecht vaardig", aldus de heer Lucas, die ook constateerde dat na de voorgestelde verla ging de „bult" in de progressielijn, die zwaardere belasting betekent voor de mid dengroepen, blijft bestaan. Als de huurver hoging zou worden verworpen, zouden de middengroepen dus toch nog zwaarder blijven belast dan de andere. Óver de huurverhoging sprak terloops ook de heer Van den Heuvel (A.R.) die protesteerde tegen de samenhang met de belastingverlaging. De regering acht thans verlichting van belastingdruk een eis van „Het huurbeleid van het kabinet heeft vol- voordeel een bestemming te verbinden, rechtvaardigheid. Dan gaat het niet aan komen gefaald. Daaruit kan men zien hoe voor een bepaalde groep aan het financiële schadelijk onnatuurlijke bondgenootschap- Vice-admiraal A. de Booy brengt een bezoek aan Portsmouth om de dank der Nederlandse marine over te brengen aan de Britse marine voor de betoonde gast vrijheid gedurende de oorlogsjaren. Hij heeft daartoe een schilderij overhandigd voorstellende het schip „De Zon". (Foto A. Dingejan) WOENSDAG 11 MEI Parklaan 21: Evangelisatie-samenkomst, 8 uur. W'ükgebouw Faraday straat: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde: „Schik ken van bloemen", 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De levensroman van Richard Tau- ber", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is bom", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 MEI Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. H. F. Huson, 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf po ten", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het kind van de 9loppen', 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „A star is born", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle loeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Bij de debatten over de belastingver laging en de huurverhoging in de Tweede Kamer zaten achter de rege ringstafel minister Van de Kieft en de Staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, en de minister van Weder, opbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, 's Middags en 's avonds was ook de vice-minister-president, prof. Beei, aan- wezig omdat dr. Drees als gevolg van een lichte griep niet in de Kamer kon komen. Minister Zijlstra en minister Kernkamp woonden een deel van het debat bij. Zij konden even glimlachen om de heer Weiter (KNP) die minister Van de Kieft hulde bracht en hem een be- tere psycholoog noemde dan oud-mi- nister Lieftinck. „Na het fiscale ijstijdperk van mi- nister Lieftinck klinkt de belastingver- iaging van minister Van de Kieft als het eerste getjilp van een vogel na een lange, koude winter. Het zou te wen- sen ziin dat ook de andere leden van de P.v.d.A. zich uit de rationalistische ijs- spelonk zouden durven wagen in de j milde bries die de huidige minister van Financiën doet waaien". pen zijn", aldus de heer Van den Heuvel, die blijkbaar bezwaar heeft tegen het zitting nemen van de Anti-Revolutionnairen Zijl stra en Algera in het kabinet. Allerlei wensen Algemeen is er gisteren gepleit voor ver laging van de „vrijgezellenbelasting". Mr. Van Leeuwen (V.V.D.diende een daartoe strekkend amendement, dat 12 millioen zou kosten, in. Er is voorts gepleit voor de werkende vrouw, voor afschaffing van de Grondbelasting, voor een extra af trek voor vrouwen op haar zestigste jaar omdat vrouwen eerder worden gepension- neerd, voor een verhoging van de afschrij ving op huizen, allemaal wensen die in de loop van de debatten nog apart aan de orde komen. Rede van Gouverneur Klaasesz De nieuwe legislatieve raad is te Para maribo officieel geopend met een rede voering van gouverneur mr. J. Klaasesz. Onder de officiële gasten bevond zich sir Alfred Savage, gouverneur van Brits Guyana. Mr. Klaasesz gaf in brede trekken een over zicht van de regeringspolitiek. Hij vertelde de raad dat het nieuwe gedétailleerde re geringsprogram spoedig zal worden over gelegd. Hij zei dat de nieuwe regering, hoe wel zij gebaseerd is op een Verenigd-Front meerderheid als resultaat van de recente verkiezingen, bij de uitvoering van haar plannen gebruik zal maken van gezonde critiek, ongeacht van welke zijde die komt. Op de bestuursvergadering van de We reldfederatie voor Dierenbescherming, die dezer dagen te Parijs is gehouden, is een werelddierenwet aangenomen. De tekst van deze wet zal gezonden wor den naar alle regeringen ter wereld. Deze wet werd opgesteld door dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden, voorzitter van de wereldfederatie, door dr. C. Giese uit Arns- burg en door dr. F. Wittemans uit Ant werpen. Zoals bekend, heeft dr. mr. Hugenholtz ook een ontwerp van een dierenwet voor ons land opgesteld. Dr. Giese heeft dit ge daan voor Duitsland en dr. Wittemans voor België. ADVERTENTIE Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank, opgemaakt per 9 Mei blijkt, dat een groot deel van de uitzetting der chartale geldhoeveelheid tijdens de maand- wisseling weer ongedaan is gemaakt. De bankbiljetten in omloop verminderden van ƒ3.692 millioen tot 3.611 millioen. De teruggevloeide bankbiljetten zijn blijkbaar vooral bij de handelsbanken terecht ge komen: zij zagen haar tegoed vermeerderen met 83 millioen tot 503 millioen. In geldkringen neemt men aan, dat dit nog juist iets boven het gemiddelde ligt, dat de handelsbanken verplicht zijn bij de cen trale bank aan te houden. De mutaties in de posten, die onze netto deviezenreserve bepalen, resulteerden uit eindelijk in een vermeerdering van deze reserve met 9 millioen tot 1.585 mil lioen. De goudvoorraad bleef onveranderd op 3.030 millioen, zodat beide posten tezamen eveneens met 9 millioen ver meerderd zijn en thans 4.615 millioen belo~~u. De Eerste Kamer heeft gisteren een be gin gemaakt met het wetsontwerp tot wij- riging van de bepalingen betreffende echt scheiding in het Wetboek van Rechtsvorde ring. De bedoeling van dit wetsontwerp is paal en perk te stellen aan lichtvaardige echtscheidingen. De minister wil dit berei ken door zodanige hervorming van de echt scheidingsprocedure, dat al het mogelijke wordt gedaan om de duurzame verbreking van de huwelijksband te voorkomen en door een einde te maken aan de overijling waar mede echtscheidingsprocessen thans wor den uitgevoerd. Daartoe zou ingeschakeld moeten worden een gezinsrechter. De ge- zinsrechter zal moeten worden bijgestaan door een gezinsraad, die men denkt als uit bouw van de Voogdijraad. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) kwam op tegen het standpunt dat gemakkelijke echtscheidingen lichtvaardige huwelijken in de hand werken Tegen het ontwerp had hij twee bezwa ren: het feit dat inmenging van de gezins raad imperatief is voorgeschreven, en dat men gedwongen kan worden voor de ge zinsraad te verschijnen. Hij sprak voorts over het „geval-Haarlem", waar een Ka tholieke geestelijke een huwelijk voltrok zonder dat dit burgerlijk was geregistreerd. „Hier werd het concubinaat kerkelijk inge zegend", aldus de heer De Vos van Steen wijk, die er voorts over viel dat men de gene die het kerkelijk huwelijk heeft inge zegend niet Weft kunnen achterhalen. „Met dit geval en met dat van Anneke Beekman wordt een „eigen recht" gecreëerd, dat in strijd is met de Nederlandse burgerlijke wetgeving. Hier ontstaat het gevaar van „een staat in een staat", zo zei hij. Ook mevrouw Verwey-Jonker (PvdA) had weinig goeds over het ont werp te zeggen. De veelvuldige echtschei dingen zijn naar haar mening een gevolg van de maatschappelijke spanningen. Bij j echtscheidingsaanvragen leven de partners j meestal reeds meer dan twee jaar geschei- i den. Lichtvaardige echtscheidingen kwa men dan ook weinig voor, meende zij. Ook zij sprak over opvattingen in R.K. kring over het huwelijk, waarbij zij de vrees uitte dat deze inzichten in de toekomst ook op niet-katholieken van toepassing zouden worden gemaakt. Prof. Diepenhorst AR) noemde het ontwerp bij eerste aanblik zeer sympa thiek. De overheid is zijns inziens bij een huwelijk onverbrekelijk betrokken. Een staat die lichtvaardige ontbinding van het huwelijk tegengaat toont daarmee de bete kenis van het huwelijk te begrijpen. Grote verwachtingen had hij niet van het ont werp, doch hij had er geen bezwaar tegen. (Van een verslaggever) Met Pasen heeft het Nederlandse Open luchtmuseum, gelegen in het prachtige park „De Waterberg" aan de Noordrand van Arnhem, zijn poorten weer openge steld en ondanks het slechte weer hebben sindsdien reeds enkele duizenden deze unieke, 33 hectaren grote folkloristische expositie bezocht. Vorig seizoen bedroeg het totaal aantal bezoekers 220.000 (waar van 15 percent buitenlanders) en deze zo mer rekent men op een nog hoger cijfer. Dat is een hele vooruitgang vergeleken bij bijv. 1946 toen er in totaal slechts 60.000 kijkers waren, maar directeur dr. Win. Roukens is nog lang niet tevreden. „On telbare mensen in Nederland weten nog nauwelijks van het bestaan van ons mu seum af", zo vertelde hij gisteren tijdens een persconferentie in het gezellige nieu we restaurant bij de ingang van zijn heilig dom, dat zojuist gereedgekomen is. „Ten hoogste weet men, dat wij hier „allerlei boerderijtjes en snuisterijtjes uit de oude doos" bewaren, maar dat al die boerde rijen, molens en plattelandsbedrijven, af komstig uit alle delen van Nederland, ter plaatse steen voor steen afgebroken, en hier weer opgebouwd zijn, daarvan heeft het grote publiek niet het flauwste benul, om nog maar te zwijgen over de vele mis vattingen omtrent het doel van ons werk. Dat doel is namelijk niet alleen het bewa ren van authentieke „volksculturele" din gen en tradities op ieder gebied, die anders verloren zouden gaan, maar ook: het aan kweken van begrip en waardering voor al deze zaken in ons volk, en vooral bij de jeugd. Wij doen dat door middel van cursus sen, lezingen en filmavonden, wij bezoeken ook de scholen met propagandamateriaal en geven bijzondere faciliteiten zoals gra tis toegang tot ons museum voor leerlin- genbezoek in klasseverband. Wij proberen daarnaast, regionaal en plaatselijk besef voor deze volkscultuur te wekken, maar strikt genomen zullen wij ons doel pas bereiken kunnen wanneer wij een ruimer budget krijgen (het openluchtmuseum is een rijksinstelling) en wanneer aan de andere kant de „volkskunde" formele we tenschappelijke erkenning krijgt. Het bui tenland is ons in dit opzicht ver vooruit: in Scandinavië bijv. heeft niet slechts iedere streek zijn eigen folkloristisch mu seum, men kent er bovendien leerstoelen in volkskunde aan vele rijksuniversiteiten en dus ook vele academisch gevormden om aan het werk der musea leiding te ge ven. Wij echter hebben slechts met veel moeite een competente staf bijeen kunnen brengen, die na de Bevrijding de geha vende collecties weer opgebouwd, en zelfs nog aanzienlijk uitgebreid heeft. Met zeer beperkte middelen mijn administratie huisde in 1948 nog in een lekkende loods, waar wij bij regen een parapluie moesten opsteken hebben wij uit de chaos een nieuw museum geschapen dat tot nu toe in West-Europa zijn weerga niet had, maar dat ook ten voorbeeld zal staan voor der gelijke musea, die in Zuid-Afrika, Duits land, België en Frankrijk in aanbouw of in voorbereiding zijn. Maar nog eens, bij ons moest alles a l'improviste en zo goed koop mogelijk: vandaar dan ook die hopen oud hout en afbraak die u hier in het bos ziet liggen: van dergelijk sloopmateriaal bouwden wij onder andere ons nieuwe restaurant en de meeste andere na-oor- logse dienstgebouwen". Costuums van duizenden guldens Maar inmiddels zijn tussen de die twee dehandsbouwsels toch ook vele splinter nieuwe uitbreidingen verrezen waarvan de fraaie afdeling met de costuumcollectie in een vleugel van het hoofdgebouw jvel de belangwekkendste is De jonge conser- vator-in-hemdsmouwen die hier onze gids was, vertelde tussen het gehamer en ge zaag van zijn werklieden door, hoe de op- Een der fraaie costuumgroepen in het nieuwe klederdrachtengebouw: een Mar- kens binnenhuisje met, links aan de tafel, een bruidje dat de laatste hand legt aan haar kleurige bruidstoilet. zet van dat nieuwe paviljoen dat vol gende week Woensdag officieel geopend wordt, gedacht is. In acht vitrines zijn een tachtigtal, levensgrote poppen opgesteld in de fraaiste streekdrachten die het museum bezit en wel zo, dat zij allen, indivi dueel of groepsgewijze, bepaalde regionale huwelijksgebruiken uitbeelden. Men ziet er bijv. een bruiloftsmaal, waaromheen poppen in de pronkdrachten van de ver schillende Zeeuwse eilanden gegroepeerd zijn, terwijl daartegenover een koket Mar- kens bruidje anno 1880, met moeder en „schone kok" (bruidsmeisje) haar uitzet aan'het bewerken is. Elders bewondert men de eeuwenoude costuums en het in gewikkelde huwelijksceremonieel van het Twentse land, Hindelopen, Vlaardingen, Scheveningen, Nunspeet, de Zaankant en vele andere dorpen en streken. Deze waarlijk unieke verzameling kle derdrachten en verdere requisieten, die ten dele door particulieren geschonken, of aangekocht zijn, ten dele in bruikleen zijn afgestaan door Prinses Wilhelmina, verte genwoordigen niet zelden een zeer hoge waarde. Sommige Friese en Groningse bruiloftsgangers bijv. dragen alleen aan oorijzers al een kapitaaltje van zo'n twee duizend gulden gouden sieraden die zo fijn bewerkt zijn dat geen juwelier tegenwoor dig ze meer na kan maken. Geen wonder dus dat deze costuumafdeling waarvoor Cruys Voorberg kort na de oorlog de basis gelegd heeft door een bijzonder deug delijke alarminstallatie beveiligd is. Ook in het park zelf zijn of komen dit jaar verschillende belangrijke nieuwe aanwinsten gereed: de boerenherberg De Hanekamp, door Zwolle aan het museum geschonken, een nieuwe wagenloods waar in de tientallen prachtig-beschilderde en bewerkte (en dikwijls eeuwenoude) boe- rensjezen, arren, speel- en f eestwagens veel beter tot hun recht komen dan in de oude behuizing; een boerderij uit Vries, eveneens in de Drentse buurt naast de plaggenhut een kapitale herenboerderij anno 1617 uit Oud-Beijerland, een hofstede uit Budel en een kruidentuin, waarin honderden oude artsenij- en bezwerings kruiden geteeld worden. Antieke bedrijfjes in volle actie Van de oudere objecten zijn de meest- bewonderde nog steeds het pittoreske Zaanse buurtje, het grappige buurtschool- tje uit Lhee (bij Dwingeloo) waar de ge vreesde plak nog tussen de houten „school tassen" prijkt, de molens, de stroopkoke- rij, de bierbrouwerij, het wevershuisje, de vermaarde Kennemer blekerij („Van Gehrels achter 't Nachtegaalten t'Over- veen") en de andere antieke bedrijfjes in de Ambachtsbuurt, van welke er deze zo mer weer verschillende in vol bedrijf te zien zijn. In de toekomst zullen er tevens een zilversmidse, een tingieterij en een antieke boekbinderij worden ingericht. Een bezoek aan dit deel van de expositie kan dan ook van harte aanbevolen worden. In September zal het Openluchtmuseum een groot internationaal folkloristisch congres herbergen, waaraan door een honderdtal „volkskundigen" uit achttien landen wordt deelgenomen. Andere, meer spectaculaire evenementen op het gebied van volkszang, volksdansen e.d. zijn in voorbereiding en ook zal men deze zo mer gastvrijheid verlenen aan politie- en andere congressen uit binnen- en buiten land. Het belooft dus een druk seizoen te worden, daar aan de Waterberg, maar di recteur Roukens en zijn mensen wensen niets liever, nu zij in het nieuwe restau rant en de boerenherberg ook de „inwen dige" bezoeker naar behoren kunnen ver zorgen. Zij hopen, ditmaal ook u onder hun gasten te zien en met de hand op het hart: ge zoudt moeilijk een prettiger be stemming kunnen vinden voor een vrije dag dan een bezoek aan deze „goudmijn onder heemschut". Het museum blijft tot 1 November geopend; de entréeprijs kan voor niemand een bezwaar zijn. Mr. Wit te man (KVP) en zijn fractie stonden achter het wetsvoorstel, hoewel zijn verlangens verder gaan. Hij was tegen echtscheiding. Het instituut „scheiding van tafel en bed" kon hij echter voor sommige gevallen waarderen. Wel wilde hij stelling nemen tegen verruiming van de voorwaar den voor echtscheiding. Hij legde de Kamer een staatje voor, waaruit bleek dat het vooroorlogse scheidingspercentage 4.75 was, tijdens de oorlog 5.8, in 1947 en 1948 respectievelijk 8.9 en 9.1 en in 1949 en 1950 respectievelijk 8.5 en 7.8. Hij wilde dan ook thans de echtscheidingen zien als een maat schappelijk euvel. H(j steunde het wetsont werp, ook al zou er slechts in enkele geval len een kans zijn een echtscheiding te voor komen. Over het „Haarlemse geval" zei hfl. dat dit met dit wetsontwerp niets te ma ken heeft. Nu men er hier toch over be gonnen is wilde hij er toch wel iets van zeggen. Er kunnen zich zijns inziens ge vallen van gewetensnood voordoen en dan doet de kerk pogingen om deze ge wetensconflicten te vermijden. In dit licht moet men het Haarlemse geval bezien. Van gebrek aan eerbied voor de wet was hier volgens hem geen sprake. Mr. Cammelbeek (PvdA) merkte hiertegen op dat in het „Haarlemse geval" zijns inziens de gewetensnood ternauwer nood is gesteld, laat staan bewezen. Hij had bezwaar tegen het wetsontwerp, dat hij overijld noemde. De heer Kolff (CH) sloot zich voor een belangrijk deel aan bij datgene wat prof. Diepenhorst had gezegd. Elke poging die gedaan wordt om echtscheidingen minder gemakkelijk te maken, beschouwt de CH- fractie als een stap in de goede richting. Bezwaren had hij evenwel tegen de dwang tot verschijnen voor de gezinsrechter. Minister Donker antwoordde de spre kers, dat de strekking van het ontwerp zeer beperkt is: de versleten verzoenings procedure te vernieuwen en meer mate riële inhoud te geven. Vandaar de figuur van de gezinsrechter en van de gezinsraad. Over het „geval-Haarlem" kon hij thans geen inlichtingen geven. Hij had volkomen vertrouwen in de wijze waarop de rechter de mogelijkheid van verschijningsdwang zal toepassen. De bezetting van de gezinsraden is een groot probleem. Minder groot achtte hij het bezwaar dat de kinderrechter voorlo pig de taak van de gezinsrechter zal waar nemen. De eerste toch heeft reeds erva ring met gezinnen. Hij achtte het niet onmogelijk dat de voorzitters van de Voogdijraden thans een andere mening hebben over het waarnemen van het werk van de gezinsraad door de Voogdij raad dan in 1952. Het wetsontwerp tot reorganisatie van de voogdijraden kan in deze gunstig hebben gewerkt. De stemming over het ontwerp zal 17 Mei worden gehouden. De Eerste Kamer behandelde Dinsdag avond het wetsontwerp tot regeling vu.« het onderwijs in de Friese taal en het ge bruik van die taal of van een streektaal als voertaal bij het lager onderwijs. De heer Algra (AR) karakteriseerde het Fries als een krachtige, levende cul tuurtaal, die dagelijks bedeigd wordt door invloeden van pers, radio en school. Zij moet beschermd worden en daartoe kan dit wetsontwerp een belangrijke steun zijn. Prof. Diepenhorst (AR) wilde waarschuwen tegen een isolement dat Friesland via het Fries bedreigt. Prof. Gerretson (CH) zag het prin cipieel als Frieslands zaak de Friese taal te gebruiken zoals het dat wilde. In de Friese taal zag hij enerzijds geen gevaar voor de rijkseenheid anderzijds bestaat het gevaar dat elke taalbeweging de ten- denz heeft te gaan in een richting van een nationale beweging. De heer De Vos van Steenwijk (WD) zeide dat niemand er aan denkt de provincie Friesland zijn taal te mis gunnen. Gaarne zou hij echter zien dat het onderwijs in het Fries beperkt blijft tot enkele klassen van de lagere school. Be zwaren had hij tegen de wijze waarop het wetsontwerp is ontstaan. Hij zag het voor een groot deel als een belangrijke poli tieke maatregel en vroeg zich af of men de kracht en waarde van de Friese Be weging niet overschat. Prof. Schermerhorn (PvdA) zag in het wetsontwerp een paedagogisch-di- dactisch aspect en een aspect van regio nale cultuurbevordering. Ook hij waar schuwde tegen excessen doch „wilde het wagen met de vrijheid" door de verlangens die er bestaan niet te onderdrukken. De heer Derksen (KVP) zag in het ontwerp het verlenen van een wettelijke basis aan het experiment met de proef scholen, een experiment dat nog uitge breid kan worden. Voorzichtig voortgaan op deze weg achtte hij wel gewenst. Volgens prof. Molenaar (WD) legue het wetsontwerp een grote verantwoor delijkheid op gemeenten en schoolbestu ren. Hij hoopte dat men met grote ge matigdheid zal optreden. In zijn antwoord zei minister C a 1 s. dat het Fries een krachtige, levende cultuur taal is. Erkenning van een eigen cultuur en taal in Friesland moet men allereerst zoeken in het paedagogisch- en didac tische vlak. Dat er extremistische elementen zullen zijn die misschien profijt zullen trekken van het wetsontwerp is nog geen reden om er tegen te zijn. De mening dat Friese kinderen het Nederlands niet goed genoeg zullen leren kon de minister niet delen. De resultaten op de proefscholen hebben anders uitgewezen. Weliswaar is het ex periment nog niet geëindigd maar het is al 2 a 3 jaar gaande en dit geeft een redelijk vergelijkingspunt dat hem reden gaf tot gematigd optimisme. Hij was ervan over tuigd dat door dit wetsontwerp de Friese kinderen beter Nederlands zullen leren lezen en schrijven. Onder „voertaal" verstaat hij ook: leer boekjes en schrijfmethoden in het Fries. Daarom juist is dit wetsontwerp nodig. Het verschil tussen het Fries en andere streektalen is volgens de minister dat het Fies een meer algemeen litterair toege paste taal is. Het facultatieve karakter was ook voor hem een essentieel punt in het wetsontwerp. De stemming over het ontwerp werd uitgesteld tot 17 Mei.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5