L Zomer vol afzvisseling in Openluchttheater Visserij-varia Polygoon gaat zelf kleurenfilms ontwikkelen Nederland blijft toonaangevend op gebied van bloementeelt <3 ili Castricum Ernstige concurrentie van Japanse zijde neven aan de redactie Voor jonge hersens Van Nederlands Ballet met het N.Ph.O. tot het K.T.F. met „De Roverssymphonie" liet Zwanenmeer' A ndere A frik an en Ook beroepstoneel Muzikale comedies Nieuzve apparatuur uit Duitsland aangekomen Verslag Bedrijfschap Sierteeltproducten W - H '9 Voor het deze week beginnende seizoen van Bloemendaals Openluchttheater is een aantrekkelijk programma samengesteld, "waarbij een zo groot mogelijke veelzijdig heid werd nagestreefd. Zoals men reeds weet zijn de komende Vrijdag en Zaterdag voor „Coros y danzas" uit Spanje gereser veerd een groep van ruim honderd zan gers en dansers met een tiental kleine in strumentale ensembles, die naar stellig verwacht mag worden, meteen voor een hoogtepunt zal zorgen. Zo ergens, dan zijn deze propagandisten voor een ongemeen rijke folklore hier in hun element. Er heeft /Zaterdagmiddag een extra-voorstelling voor scholieren plaats, die (voor zover de plaatsruimte het toelaat) ook voor andere belangstellenden toegankelijk is. Op 23 Juni treedt het Nederlands Ballet onder leiding van Soma Ga-kell tezamen met het Noordhollands Philharmonisch Orkest op, waarbij Peter Rester als dirigent zal fungeren. Hoofdnummer van deze avond wordt „La Somnambule" van George Balanchine, met diens toestemming door John Taras ten tonele gebracht, waar van vandaag in de Amsterdamse Kunst- maand de Nederlandse première (met pianobegeleiding) plaats heeft. De muziek is door Vittorio Rieti aan de opera's „La Sonnambula" en „I Puritani" van Vincenzo Bellini uit het begin van de negentiende eeuw ontleend. In de krant van morgen kunt u er meer over lezen. Verder komen in Bloemendaal tot uitvoering „Les Sylphi- des" van Fokine op muziek van Chopin en „Scènes de Ballet" van Igor Strawinsky in de choreografie van John Tairas, met Willy de la Bye en Jaap Flier. Het. Ballet der Lage Landen komt even eens hoge artistieke aspiraties in practij'k brengen. Voor de Bloemendaalse voorstel ling op 30 Juii is onder meer de tweede acte uit „Het Zwanenmeer" van Tsjai- kofsky-Petipa gekozen. De hoofdrol daarin zal door Angela Bayley worden vervuld. De eerste uitvoering van deze nieuwe ver sie door Jack Carter zal enkele dagen eer der in Den Haag gaan. Het voor Bloemen daal geheel nieuwe programma vermeldt verder de mazurka, het duet en de czardas uit de eerste acte van „Coppélia" van De- libes, het parodistische ^Stagion-i" van Jack Carter op muziek uit „De Siciliaanse ves pers" van Verdi en tenslotte als noviteit de boiera „Puerta de Tierra" van Norman Mc Dowell, eerste solodanser en tevens ontwerper van 'de costuums. De danskunst wordt verder gediend door het Spaanse paar Susana (Audeoud) en José (Udaeta) op 15 en 16 Juli, met mede werking van de guitarist Paco Hernandez, de pianist Arm in Janssen en de flamenco zanger Antonio Cerezo, allemaal goede bekenden voor het publiek uit Haarlem en omstreken. „Les Ballets et Choeurs Bas ques Etorki" onder leiding van Philippe Oyhambura komen eind Juli met volks dansen, veelstemmige liederen en de dans drama's „Andonië" en „Orhi Pian" van A. Aremburu. Op een gisteren te Bloemendaal gehou den persconferentie werd ook de komst van het „Afrika Ballet" van Jo Tchad aange kondigd. Van de impresario vernamen wij inmiddels, dat deze het optreden in Parijs heeft gezien en te slecht voor Nederland bevonden. Gepoogd wordt nu in plaats daarvan de hier reeds bekende groep van Kéita Fodéba te krijgen. Onderhandelingen daarover zijn nog gaande. In Augustus komen dan nog de Gorsselse Boerend'amsers, welk optreden door houders van jaarkaarten gratis zal kunnen wor den bijgewoond. Verleden jaar werden er. ruim achttienhonderd van dergelijke kaar ten genomen. Men hoopt,dit aantal te kun nen verhogen door er zo mogelijk nog meer van dergelijke attracties aan te verbinden. Geen bijzonderheden zijn bekend over de „Wienerwald Sangerknaben" uit Oosten rijk, die medio Augustus zich zullen laten horen. De animo van de zijde der beroepstoneel- gezelschappen om voorstellingen in open luchttheaters te geven is niet erg groot. Bloemendaal krijgt niettemin de Vlaamse klucht „Twee Flierefluiters in het Para dijs" van Gaston Martens te zien. De op voering door de toneelgroep Theater, met Kees Brusse en Johan Walhain in de hoofd rollen, is door Mieke Verstraete geregis seerd. Wim Vesseur ontwierp de décors en Jurriaan Andriessen maakte de bijbeho rende muziek. Voorts zullen er drie of vier kindervoorstellingen worden gegeven, maar op dat gebied zijn nog geen beslissin gen genomen. oooooooooc oooocooooooc Evenals voorheen zal men trachten in Bloemendaals Openluchttheater bij vol doende belangstelling Zondagmiddag- concerten te doen plaats hebben. Maar één muzikale noviteit is er in ieder ge- val: een orkestconcerl met medevoer- i king van een soliste. Op 19 Augustus brengt het Noordhollands Philharmo nisch Orkest operafragmenten ten gehore onder leiding van Marinus Adam met zang door Greet Koeman, sopraan. Gepoogd wordt verder met de K L M tot een regeling te komen'die de hinder door overkomende vliegtuigen zal doen S verminderen. De beschikbare baan door f. het luchtruim is breed genoeg, maar de gezagvoerders vinden het blijkbaar een aardig tijdverdrijf voor de passagiers om j dezen in het voorbijgaan enige flitsen van de voorstellingen te doen opvangen Het paviljoen van de Uitkijktoren op het Bloemendaalse Kopje is aanzienlijk Uitgebreid. Een belangrijke verbetering mag zeker ook de openbare toiletgele- genheid worden genoemd, die zonder verplichting tot het nemen van een con- sumptie toegankelijk is. In het café i (waar 'men per seizoen ruim driehon derdduizend bezoekers verwacht!) be vindt men zich op dezelfde hoogte als in dat van de watertoren in Zandvoort OOOOCXXXJOOOCXXOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOCXXIOOOOCOOOOOOOOOOOO Het amateurtoneel wordt vertegenwoor digd door „De Plankeniers" uit Naarden, die op de komende Langendijk-herdenking vooruitlopen met de vertoning van „Het wederzijds huwelijksbedrog". Een nieuw genre voor Bloemendaal is de muzikale comedie. Om te beginnen komt het gezelschap „De Nieuwe Rotterdamse Operette" in Juli bij wijze van proef met „Schandaal in Parijs" door de bekende kluchtepelauteur Franz Arnold met muziek van Erik Jaksch en zangteksten van Fred Tisch (van wie vooral „Waarom jok je, chérie" populair is geworden). De hoofd rol wordt vervuld door Heidi Bisler, een Tsjechische van origine, die in Zuid-Ame- rika met de Nederlandse componist van amusementsmuziek Melle Weersma is ge trouwd. Verdere medewerkenden zijn: Rob Milton, Octave van Aerschot, Ad Heering?, Maria Marletto en anderen. Met de regie is Victor Colani belast, met de muzikale leid-ing (het instrumentale ensemble be staat uit piano, bas, guitaar en slagwerk), Govert van Oest, geviezen ^ccompagnateur van Toon Hermans. De stichting Kennemer Toneel Festival werkt de eerste dagen van September aan het programma van Bloemendaals Open luchttheater mede met „De Roverssympho nie" een muzikale comedie naar de gelijknamige film van Frédéric Féher. een nieuwe versie van het divertissement oat de eerste lustrumviering van „Teister- bant" heeft opgeluisterd. Wederom zal IJscImeervisserij. Dinsdag werd door 74 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4570 pond kuilpaling, prijs f 1,00—f 1,08; 1425 pond lijn- aal, prijs f 1,23fl.87; 2 pond snoekbaars, prijs f 0.68; 245 pond rode baars, prijs f 0,63 per pond en 217 bak nest. prijs f2,60—f2,70 per bak van 37L kg. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,00 2.10: gr. tong 2.40—2,22: grm. tong 2,30—2,08; kim tong 2.24—1.98: kl. tong I 1.98—1.76: kl tong II 1,82—1,50; tarbot I 1.82—1.46, per kg Tarbot II 90: tongschar 5756; kl. schol I 37; kl schol II 4120: schar 2316; makreel 2514: er. schelvis 2720: grm. schelvis 2621: kim. schelvis 26—19: kl. schelvis I 26—16 kl. schelvis II 218; wijting 23—8: gr gul 4322; midd. gul 23—19; kl. gul 1710: kl. haai 3830: kl. wolf 4240: poon tjes 128; kl. koolvis zw. 2114; kl. koolvis wit 29. peF 50 kg Gr. kabeljauw 21674; gr. koolvis zw; 7165: gr. koolvis wit 80; gr. leng 8474: gr. wolf 10280. per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 55 kisten tong en tarbot. 4 kisten heilbot. 4 kisten tong schar en schartong. 280 kisten schol. 15 kisten schar. 930 kisten makreel. 900 kisten schel vis. 350 kisten wijting. 420 kisten kabeljauw en gul. 10 kisten leng, 5 kisten haai, 45 kisten wolf. 30 kisten poon, 222 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 3290 kisten. VISSER IJ BERICHT SCHEVENINGEN 's-GRAVENHAGE. 9 Juni. Vangstbe- richten van hedenmorgen uit zee: Sch. 78 25 k., Sch. 305 60 k., Sch. 341 14 k.,,Sch. 402 geen vangst, Sch. 412 7 k., Sch. 56 13 k., Sch. 159 nog 160 mijl, Sch. 229 13 k., Sch. 263 nog 180 mijl. Sch. 239 60 k„ Sch 4 45 k., Sch. 75 geen vangst, Sch. 57 75 k., is thuisstomende, Sch. 199 60 k„ Sch. 32 20 k., Sch. 49 15 k., Sch. 99 13 k., is tihuis- stomendd, Sch. 132 25 k., Sch. 133 14 k., Sch. 233 25 k., Sch. 247 17 k., Sch. 262 140 mijl afgelegd, Sch. 285 30 k., Sch. 25 17 k., Sch. 30 17 k„ Sch. 35 22 k., Sch. 69 40 k„ Sch. 84 20 k„ Sch. 130 22 k„ Sch. 210 15 k„ Sch. 236 26 k„ Sch. 248 60 k„ Sch 249 10 k., Sch. 250 40 k., Sch. 297 25 k., Sch. 310 nog 180 mijl, Sch. 312 20 k„ Sch. 399 12 k., Sch. 223 40 k., Sch. 314 40 k„ Sch. 79 35 k., Sch. 141 34 k., Sch. 186 45 k., Sch. 284 140 miil afgelegd, Sch. 46 30 k., Sch. 50 1 k., Sch. 63 12 k„ Sch. 64 12 k.. Sch. 72 12 k., Sch. 89 150 mijl af gelegd, Sch. 103 6 k., Sclv 116 8 k„ Sch. 123 20 k„ Sch. 124 32 k.. Sch. 242 17 k., Sch. 275 5 k., Sch. 14 15 k., Sch. 47 145 mijl afgelegd. Sch. 121 10 k„ Sch. 302 14 k., Sch. 325 30 k., Sch. 333 25 k., VI. 14 17 k., VI. 29 51 k., nog 10 netten halen. VI. 53 9 k., VI. 56 10 k.. VI. 61 45 k.. VI. 71 25 k„ VI. 80 40 k.. VI. 86 25 k., VI. 89 3 k., VI. 97 40 k., VI. 112 8 k„ VI. 114 23 k., VI. 115 80 k., VI. 132 10 k., VI. 142 20 k.' is thuisstomende, VI. 166 4 k.. is thuisstomende, VI. 190 7 k.. VI. 196 45 k., VI. 200 7 k. Binnen te Scheveningen: Sch. 110 280 k. van drie schepen, Sch. 264 270 k. van drie schepen. Sch, 189 360 k. van zeven sche pen, Sch. 37 500 k. van tien schepen. B'rans Hesmerg de regie voeren, Jacques M ooien ijzer het orkest dirigeren en David Koning de tekst schrijven. En daarna richten de theaterüefhebbers hun schreden weer naar het Wilson=p!ein in Haarlem, waar het winterseizoen intus sen zal zijn aangebroken. Bij de N.V. Polygoon filmfabriek te Haarlem wordt thans voor het eerst in Nederland een f'lmkleurenontwikkelma- ohine geplaatst. Tot nu toe moesten alle kleurenfilms in het buitenland ontwikkeld worden, maar voortaan kunnen de Neder landse filmbedrijven hun kleurenproductcn in Haarlem laten ontwikkelen. De machine is afkomstig uit Muenchen en in opdracht vervaardigd door de firma Arnold unri Richter. De Koudenhorn te Haarlem is wel wat rommeligheid gewend, maar dan meestal iets voorbij de Kathrijnebrug. wmr de groenteveilingen gehouden worden. Woens- Een bijzonder zwaar onderdeel, van de kleurenfilmontwikkelmachine wordt het Polygoongebouw aan de Koudenhorn binnengeschoven dagochtend stonden ditmaal echter aan het begin van deze brede kade een flink aantal grote kisten op het hobbelige plaveisel, omringd door houtwol, kartonnen snippers en pakpapier. Deze kisten kwamen uit het binnenste van een grote dichte vrachtwa gen, die voor de deur van de N.V. Poly goon filmfabriek stond. De schildwacht voor de Koudenhornkazerne, die zo nu en dan een nieuwsgierige blik naar het uitla den wierp heeft zeker niet vermoed, dat uit de inhoud van deze kisten de kleuren- ontwikkelmachine zal worden opgebouwd in een reeds daarvoor gereed gemaakte ruirrde van het P^ix-oow^bnnw Deze machine heeft een capaciteit van vierhonderd meter filmband per uur. Dat geldt voor fiimband van 35 millimeter en voor 16 millimeter zal dit nog wel meer zijn. Zij is ruim acht meter lang en een gedeelte wordt in een volkomen donkere ruimte opgesteld. Met de aankomst van dit enorme apparaat is het technisch en che misch laboratorium van de N.V. Polygoon gepromoveerd tot het eerste Nederlandse kleurtechnisch laboratorium. In bescheiden mate was hier vroeger reeds een begin aan gemaakt, toen men vier jaar geleden een filmkleurontwikkelapparaat in gebruik nam. Deze veel kleinere machine heeft echter een te geringe capaciteit (60 metei per uur) om van efficiente betekenis voor de filmbedrijven te kunnen zijn en boven dien was zij niet in staat zonder meer kleurenfilms van verschillend procédé te ontwikkelen. Bij de nieuwe machine is dit wel mogelijk. Reeds maanden geleden zijn de voorbereidende werkzaamheden begon nen Er moest voor een extra electriciteits- en watervoorziening gezorgd worden, daar onder andere voor de ontwikkeling van kleurenfilms een zeer nauwkeurige tempe ratuurregeling der verschillende baden vereist is. Voorts is het achtergedeelte van het Polygoongebouw drastisch verbouwd en ook zocht men toen al naarstig naar goed geschoold technisch personeel, dat tevens met de nieuwe aanwinst kon werken. Naai schatting hebben zowel aan de fabricage van de machine in Duitsland als aan de BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes Gerardus Alber- tus, z. van J. M. de Graaf en M. G. C. Ver hagen; Anna Maria Catharina, d. van R J. de Winter en M. J. Portegies; Cornelis Johannes, z van N. P. van Weenen en J. C. Stroorner; Nicolaas Henderikus Maria, z. v. L. G Herél en M. C. Schram. ONDERTROUWD: H. P. van der Eem, wonende te Limmen en F. J. A. Wulp. wo nende ie Castricum; A M Rijntjes, wonen de te Amsterdam en T. W. de Groot, wonen de te Castricum. OVERLEDEN: Anna Maria Paase. 71 j., wonende te Haarlem; Bertha Langerhorst, 73 j., wonende te Amsterdam. voorbereidende werkzaamheden in Haar lem reeds maandenlang ruim vijftig man gewerkt. Maar Polygoon kan zich nu dan ook verheugen in het bezit van een „kleu- rentechnisch laboratorium" dat in Neder land zijn weerga niet kent. De verwachtin gen zijn hier dan ook naar: men meent dat, wanneer de machine over enige weken voor het gebruik gereed zal zijn, waaraan de meegekomen Duitse technici dan wel het leeuwendeel hebben geleverd, uit het bin nenland veel werk zal worden opgedragen. Dan is men niet meer afhankelijk van de firma's in het buitenland, en kan het ont wikkelen op even moderne en vakkundige wijze hier geschieden, hetgeen een aanmer kelijke tijdsbesparing en een verbetering van de afwerking betekent. Het jaarverslag van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten over 1954 is weer een uitgebreid boekwerkje geworden van 94 pagina's tekst en grafieken en een bij lage van 64 pagina's statistiek. Uit ieder jaarverslag wordt ons overigens duidelijk, dat bet bloembollenvak zelf een zeer be langrijk ding verzuimd beeft, nameliik het bijhouden van de o"<wikkeüng van de hui. tenland-e markt. Een geluk is dat het B.V.S. het nu doet. zodat we steeds meer inzicht kri'een in de ontwikkeling van de concurrentje. Niet ?Heen van buitenlandse, d'kwiils oorsnronke'üke Nederlanders, b'oembo'len'clers maar ook van andere sierteeltproducten. Zoals bekend mag worden geacht is dit zeer belangrijk, want er staan grote be landen op het SDel. Op 3 Augustus 1954 stonden er nameliik niet minder dan 9577 nersonen geregistreerd die bloembollen telen. Dit zün niet. allemaal aparte bedrij ven. want er zi;n ook ondernemingen waar in vader en zoon teeltreeht bezitten, die echter wel anart zi.in geregistreerd. In het seizoen 1953/54 stonden 8659 bedrijven in geschreven, waarvan er 429 ook exporteur ziin. De invloed van de exporteurs op de teelt wordt steeds belangrijker, want zij hebben nu 33.3 in handen tegen 29.2 in het seizoen 1951/52. (Verkort weergegeven) Vaarplichtbeloning. Naar aanleiding van uw schrijven van 6 Juni 1955 (ingezon den stuk over vissers en vaarplidht, Red.) moet ik tot mijn spijt u van repliek dienen. U schrijft, dat de vaarplichtbeloning wel aan de koopvaarders wordt uitgekeerd maar niet aan de vissers. Ik moet bekennen, dat u van die belo ning niets af weet. Ten eerste: de bovengenoemde regeling stamt uit de oorlogsjaren, toen alle koop vaarders een vaarplicht werd opgelegd. Ten tweede: deze regeling hield in, dat een ieder zijn plicht naar behoren moest vervullen, zo niet dan kwam hij er niet voor in aanmerking. Na de bevrijding is de voornoemde regeling via Engeland in han den gesteld aan het bedrijfspensioenfonds van de koopvaardij, die alzo een lijst heeft samengesteld van koopvaarders die er voor in aanmerking kwamen. Dus dit heeft niets te maken met het visserslatijn. Op uw laatste opmerking wil ik nog ant woorden: Het verschil was, dat de voor noemde koopvaarders buiten bezet Neder land voeren en u ónder bezet Nederland voer. Ook de koopvaarders buiten bezet Nederland betaalden trouw hun belasting, zelfs meer dan 50 ten koste van bloed, zv it en tranen. Ik hoop, dat u het nu begrepen hebt. M. J. v. d. HAVE, ex-Marineman Kromme Mijdrechtstraat 11 IJmuiden IJMUIDEN, Donderdag 9 Juni. Beste kinderen, Met haast nog meer vreugde dan jullie hebben de vogels het uitbreken van de nieuwe lente verwelkomd na een lange en moeilijke winter, die weinig voedsel en warmte opleverde en die nogal wat gevederde vriendjes het leven heeft gekost. Ik weet niet, of jullie wel eens héél vroeg op zijn - om een uur of vier - maar dan kun je pas goed horen, hoe blij het vogelenkoor de nieuwe dag en de zon begroet. Wie het er voor over heeft, moet Zondagochtend eens met de Velsense „Jeugdbond voor Na tuurstudie" op stap gaan, om dit alles te beluisteren, want om 6 uur gaan ze de natuur in, verzamelen bij de overweg in de Ver Loren van Themaatlaan. Het ontwakende leven is ook te merken aan onze duiven, waarvan je hierbij een foto vindt: de duivenliefhebbers zijn wis be gonnen met hun wedvluchten uit verre oorden en wie tegen het eind van de week wel eens bij de stations is wezen kijken, zal daar de ingekorfde dieren vinden, die wachten op vervoer naar de „losplaatsen". Is één van jullie misschien zelf duiven- j houderDan mag hij er eens wat van ver tellen in een volgende kinderrubriek, want ik geloof, dat daarvan interessante zaken te verhalen zijn. ontwikkelde vliegkunst, aan alle kanten vertroetelt en beschermd geweest, maar daardoor kwamen er zoveel, dat de andere vogels er de last van kregen - de meeuwen zijn namelijk erge rovers, die hevig- jacht maken op jong broed en eieren, zodat ze nu het omgekeerde van vertroetelen gaan ondervinden: er wordt vergif gestrooid. Tja - zo gaat het met zulke rabouwen, maar je zult het met me eens zijn dat de sierlijke dieren van onze twee andere plaatjes het ten eerste niet kunnen helpen en ten tweede een beter lot verdienen. Van de vogels naar de briefjes: en dan komt WOELWATER, die zo haar best heeft gedaan op een schoon epistel, als eerste aan de beurt. Heb je op de sportdag nog meegeholpen een prijs uit het vuur te sle pen? Bravo voor het Paasrapport. dat geeft alle hoop op een tevreden zomervacantie, li.ilct me. Jij hebt je vrije tijd maar goed gebruikt, geloof ik: sporten en zwemmen en natuurlijk tussen de bedrijven door donkerbruin worden.Het gaat dus hard met de nieuwbouw in jullie omgeving: ze vliegen als paddestoelen uit de grond en ik merk, dat je er nog plezier van hebt ook, al zal je moeten oppassen, dat je geen last veroorzaakt, want met al die nieuwe huizen heb je de poppen zó aan het dan sen. Dus Bob staat nog altijd op het land? Berijdbaar is hij blijkbaar nog niet, maar Vogels, die deze lente met minder opge wekte gevoelens hebben begroet, zijn de zilvermeeuwen. Vroeger werden deze prachtige dieren, die je bij wat wind altijd weer verbaasd laten staan over hun ver- daar zul je hem ook heel langzaam aan moeten wennen. De wandelingen zijn ook al weer ach ter de rug. Geen blaren opgelopen? Wat wordt dat voor feest, waar je het over had? MARIANNEKE vraagt me. of ik niets weet tegen een pijnlijke rug door de zonne brand. Als het nu nóg altijd zo pijnlijk is. moet je er maar eens mee naar de dokter kindje en in afwachting daarvan zou je de rode plekken eens zachtjes kunnen poe deren of insmeren met lijnolie. En dan: niet zo lang meer achter elkaar zonneba den, vooral niet de eerste keren, want daar kun je. vooral als je blond bent. een berg narigheid aan overhouden. Had je koorts? Tafeltennissen in de tuin gaat prima, maar het moet er niet te hard voor waaien, want dan veranderen de balletjes op de onmogelijkste momenten van richting.... Ben je al een hele kampioen od het „bat"? Was het boek naar je zin, REPELSTEEL TJE? Of is het nog niet uit? Jij zit even fijn dicht bij het strand - kind ik ben ge woon jaloers op je. al zal het er in de win ter wel eens bar-eenzaam zijn. Ja. die kwallen kunnen je lelijk bezeren en bij de Oostenwinden van de laatste tijd zijn er weer heel wat geweest. Is het alweer wat gezakt? Wees maar erg voorzichtig bij de strekdammen, meisje, want het kan daar gemeen trekken. Waar ga je met de grote vacantie heen? Onze ANNF.LTES.TE heeft zich de laatste dagen niet al te lekker gevoeld - ik kon het aan je brief merken. Vervelend, met dat mooie weer. hè? Maar we zullen hopen, dat de zomer een beetje redelijk wordt, dan heb je nog een heleboel te goed. Be terschap! .Te raadsel was helaas niet ge schikt voor plaatsing, want het woord ..leidekker" is toch niet met een lange ij? En daardoor kwam het spreekwoord ook niet meer uit. Probeer het nog maar eens. want raadsels uit de eigen kring vind ik altijd erg nlezierig. HARDT OPER wil graag van me weten, o*' ie zelf een telefoon kunt maken. Dat is een hele vraag. jorg. maar ik kan je er. dank zij een vernuftige kennis, toch op antwoorden. Natuurlijk kun je de PTT geen concurrentie aandoen, want die bezit electrisch-versterkte telefoons en daarvoor zou je al een hele 'piet moeten zijn. Maar als je tw°e kar'onnen hoesjes neemt, die ie aan n kant beide strak beplakt met dun. sterk, papier, om er daarna een draad garen door te halen, die je aan de binnen kant van het papier vastzet met een lucifer, een speld of desnoods een knoop, dan héb je een telefoon. Laat een vriendje maar met één karioonetje achter in de tuin gaan staan, zorg dat je de draad riaar jou toe gespannen houdt en hou zelf het andere hoesje vast: a's jij nu in het kokertje spreekt, kan je vriendje je op een hele afstand verstaan Probeer maar eens! Tenslotte heeft WIELRENNER ook al heerlijk van de lente genoten. En hij heeft gróót nieuws ook, want hij is oom gewor- 1en: oom wieirenner asjeblieft - dat is een hole gebeurtenis, jonkman: feliciteer je broer en schoonzus maar hartelijk van me. Dat huilen gaat vanzelf wel over tegen de tijd, dat de jonge neef achter op de fiets met z'n oom mee kan. denk ik. En moeder knapt gelukkig ook weer op, merk ik Mooi zo - de narigheid raakt dus wat voorbij. Ze heeft hopelijk een heerlijke zomer voor de boeg om helemaal op te knappen en dan een vent van een zoon om haar te helpen en met haar op de fiets er op uit te trekken. Doe ook haar m'n groe ten en schrijf maar eens gauw, hoe de zaken er voor staan! We zijn er weer doorheen, jongelui! Tot volgende week! TANTE ELS. Noemen wij de bedrijven waar een of meer hectaren worden beteeld groot, dan blijkt dat er maar 842 van een dergelijke afmeting zijn. Deze hebben van de totale beplante onnervlakte bloembollen met minder dan 2496 ha of iets meer dan 57 De overige 43 is dus in handen van 7818 kleine kvpkers. Al deze mensen bij elkaar hehhon 950.641 000 stuks bloembollen plus 3393 ton narcissen geëxporteerd, hetgeen büna 109 milliorn stuks meer is dan het iaar daarvoor, een waarde vertegenwoor digende van resp. 159.2 millioen en 143 m'"'oen gulden. Daartegenover steekt dan de teelt in bet bu^en'and wel schriel af. Men kan wel heweren dat ve'e kleintjes een grote ma ken. maar neenl m°n in aanmerking, dat er in Fn°eland in 1954,slechts 372 ha tul oen en 398 ha narcissen werden geteeld te°en °759 en 1058 in Nederland dan valt het al'emaai nogal mee. Er zijn nu ook pjifprc hekend o,-er de teelt en de export van .Taoan. In 1953 werd nog slechts 161 ha tuinen ee'ee'd Hiervan werd in 1953 3.709.009 stuks geëxporteerd, uitsluitend naaf Amorlka. Nederland ste'de daar 155 oen onn stuks tulpen tegenover. Erger is dat de Janan"o« hun tuloen kunnen aanbieden voor $t7on ner 1000 c.i.f. New Vork terwijl de Nederlanders S 20.00 per looo stn^s moeten vra«en. maar dan ..af kweker-ij" Hieruit Mïikt overigens duide lijk. dat de Amer'^aanse regering haar r.rïisr.nhti>k 7a] moeten Wijzigen. want de Nederlanders mo"en niet beneden een be- naa'd bedra" verkopen en de Japanners kunnen tegen iedere prijs invoeren. Japanse concurrentie Ook hier zien we weer de normale ont wikkeling hii de rtnhouw van de buiten landse cultures. Nederland levert daar voor de bollen. Volgens dit jaarverslag is te export van hloprnhnlTen naar Japan in ïnkpTi» ia ren tijds van 11 000 kc toegenomen tot 82.000' Er gaar ongeveer dertig tulpen in een kilo en-dus schijnen de .Jananners nntpi-ppr 2.620.000 Nederlandse tulpen te planten d:-> voor de verhetering van hun kraam worden gebruikt. Zij doen dat met regeringssteun, die zich ook uitstrekt op het gebied van de voorlichting. Er zit in Janan drs wol een not-ndeel gevaar. Tn Engeland liet de situatie iets anders, daar laat men de teelt van tulpen wat schieten en m»n ziet meer heil in die van narcissen. Er blijkt nameliik ongeveer eenzelfde hoeveelheid narcissen als in 1953 te zijn verzonden terwijl die van tulpen en hvaeinten is toegenomen. Vandaar da; het BVS schrijft, dat het van belang is deze teelt te blijven volgen. m mm? IOO j I OO lOO(' -MC». Zoals je ziet, is hier nog een rebus, die wat moeilijker is dan de vorige. De oplossing van de vorige was: ZO DE OUDEN ZONGEN, PIEPEN DE JONGEN. De puntentelling ziet er als volg uit: Woelwater 10; Wielrenner 8, 10, 10: Mar- janneke 8. 9. 10; Hardloper 10. 9. 10; Repel steeltje 8, 9. 10; Auneliesje 10, 10. Snijbloemen Het BVS heeft in ziin verslag ook cijfers opgenomen van de Europese handel in snijbloemen. Snijbloemen kunnen ook con currenten van bloembollen zijn. omdat de bloembollen de leveranciers van bloemen voor de trekkers zi.in. Italië ziet winst in de anjers. De teelt breidt zich sterk uit even als de export. In 1951 importeerde West- Duitsland voor 412.000 dollar uit Italië en in 1954 voor meeer dan anderhalf millioen dollar! De Nederlandse export van snij- bloemen, waarbij maar een zeer klein per- centage bolbloemen, begint terrein te verlie zen, in 1951 had het 64.7*/» inhanden en nu nog maar 59.4'/«. Indien het waar is. dat de regering de bloembollenteelt in Noordholland als een belangrijke kurk beschouwt, waarop de gemengde bedrijven goed kunnen drijven, zoals wij eens vernamen, dan is de uitrei king van teelthewijs aan jonge kwekers wel een bewijs hiervan. Over geheel Noordholland verspreid staat 46*1» van het i totale teeltreeht. Er zijn 4985 are teeltreeht in bruikleen uitgereikt en 70"/« daarvan ging naar Noordhollandse kwekers! In Zuid-Holland waar 52'/» staat werd maar 30V» uitgereikt. Nieuwe bedrijven Het jaarverslag geeft ook een antwoord op de klacht, dat er geen kans bestaat om een nieuw bedrijf te beginnen. Het schijnt nogal mee te vallen, want er zijn sedert. 1950/51 1565 nieuwe kwgkers erkend, die gezamenlijk 204 ha teeltreeht, (5"« van de totale oppervlakte) hebben overgenomen. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat men heeft uitgcrek' nd in welk land de meeste sier gewarmd woidcn verbruikt. Men heeft hiervoor de kv <er-nrJjzen gerekend en omgezet m dollars. Neoer'ai.d sti^t aan de spits. I°dere N"d*- lander bcstecH gemid deld p"r jaar S 1.42 aan l>!oeme en plan ten. In Zwitserland is het gebruik per h ofd der be- olking S 1.34. in l'clr.ië S 1 23, in Ens^L' d 0.80 .-n in Italic S 0.74. Be rekent men '.e? geb'-mk in p*rcen* iec« van het national ir.kom- n dm wordt het 'ijstje anciers. Nederland bliift kampioen bloe- menverbruiker met 0 2*"'« v3.n het nationale inkomen Italië volgt op dc voet met 0.25,'«, België met 0.1 S'ó Zwitserland met 0.14% en Engeland nrM 0.1 L'«. Besommingen van Woensdag. IJM 211 f7040; IJM 209 f 6560: KW 114 f3850; IJM 23 11540; IJM 3 f430; KW 63 f178.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7