BATAVUS tanden frisse Nederlands Ballet vertoonde een werk van Balanchine Kamerlid De Kadt weersprak legende van twee vleugels" La Somnambule" in de Kunstmaand Discussies over brug bij Schellingwoude Ned. Staat veroordeeld tot betaling smartegeld Achtergrond kabinetscrisis Toespraak voor P.v.d.A. in Heemstede Gezin gewond bij motorongeluk Zang, harp en orgel op kerkconcert Gemeenteraad Amsterdam Haarlems Muziekinstituut gaf 123ste uitvoering Haarlems Zanggenot geeft uitvoering te Spaarndam Eindhoven en VVV gelijk aan kop in de eerste klasse afdeling D Pa van der Steur werd 90 jaar geleden geboren Examens Door schok overleden DONDERDAG 9 JUNI 1955 99 Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell heeft Woensdagavond in Theater Carré een opvoering van „Les Sylphides" gegeven, die alle voorgaande verre overtrof. Zelden of nooit heb ik zo'n sfeerrijke vertolking van deze suite gezien. Dit op muziek van Chopin gestelde mees terwerk van Fokine was op speciaal ver zoek van Jan Huckriede, directeur van de Kunstmaand Amsterdam, als onderdeel waarvan deze voorstelling voor ongeveer twaalfhonderd bezoekers plaats had, hele maal naar het slot van het programma verschoven. Of het nu kwam door het on gewone hiervan of doordat men deze hartelijke organisator, die erin geslaagd is het werkelijk in kunst belangstellende pu bliek voor deze echt nationale manifestatie warm te maken, een genoegen wilde be reiden de solisten overtroffen zichzelve. Het walsduet door Linda Manez en de in prachtige vorm zijnde Aart Verstegen had een zeldzame tederheid. Maria Huisman overwon haar physieke handicap voor de Prélude met een stralende stijlzuiverheid. Natuurlijk, ik heb ook wel gezien dat zo'n arabesque penché wat moeizaam tot stand komt, maar dat is een kleinigheid in ver gelijking met de fijne genuanceerdheid van het geheel, dat ook trof als een ge tuigenis van eerbied voor de grote traditie. Johanna Zuiver liet vooral in de finale een goede indruk achter. Het corps de ballet liet de bezieling blijken, waarmee de ar tistieke leidster haar levenstaak vervult. Dit kón ik niet voor mij houden. Maar de aandacht werd deze avond vooral ge vraagd voor een belangrijke première, namelijk van „La Somnambule" van George Balanchine, door John Taras met machtiging van de choreograaf ten tonele gebracht. Dit fascinerende ballet werd in 1946 speciaal voor Alexandra Danilova te New York gemaakt, waarbij de (thans in het programma helaas ongenoemd geble ven!) componist Vittorio Rieti zowel het libretto als het arrangement van de mu ziek uit de opera's „La Sonnambula" en „I Puritani" van Vincenzo Bellini leverde. Twee jaar later kwam het op het réper toire van het Ballet van de Markies de Cuevas, die het in Nederland vertoonde eerst met Ethéry Pagava en later met Marjorie Tallchief (die aanvankelijk „de coquette" was) in de titelrol. Herinne ringen zijn altijd enigszins bedriegelijk, maar ik geloof toch wel te mogen zeggen dat het Nederlands Ballet, als dit werk weldra is ingedanst, de vergelijking zeker zal kunnen doorstaan. De aan het ballet ten grondslag liggende geschiedenis is heel eenvoudig na te ver tellen. Op een gemaskerd bal wordt de minnares van de gastheer verliefd op een jonge dichter, die op zijn beurt onder de Onteigening gronden goedgekeurd Woensdagmiddag hebben leden van alle fracties van de gemeenteraad van Amster dam het woord gevoerd over de voorge stelde onteigening van gronden in Amster dam-Noord en Amsterdam bezuiden het IJ, welke gronden nodig zijn voor de aan sluitende wegen voor de door de Rijks waterstaat te bouwen 100 meter lange brug over buiten-IJ nabij Schellingwoude ter ontlasting van het verkeer over de IJ- ponten. Vooral de onteigening van de niet meer in gebruik zijnde Israëlietische be graafplaats aan de Zeeburgerdijk bracht vele tongen in beweging. De wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil zei, dat B. en W. de nodige piëteit zullen betrachten bij de onderhandelingen over de aankoop van deze begraafplaats. Met de plannen zal de nodige spoed worden be tracht. Het rijk hoopt de brug over 2 a 2xh jaar gereed te hebben. Het desbetreffende voor stel om stappen te ondernemen vereist voor het verkrijgen van onteigening der bedoel de gronden werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. In de 's avonds voortgezette vergadering heeft de gemeenteraad een half millioen gulden verleend aan de Vrije Universiteit als bijdrage in de kosten van het in Am- slredam te bouwen universiteitscomplex. De heer J. B o t (CPN) maakte van deze gelegenheid gebruik te informeren naar de nieuwbouwplannen van de Gemeente Uni versiteit. De wethouder van Onderwijs, mr. A. d e R o o s, zei in zijn antwoord, dat de nota voor de huisvesting van de Gemeente Universiteit gereed is en binnenkort de raad zal worden aangeboden. De verstrek kende plannen omvatten onder meer de vestiging van de gebouwen der B-facul teiten in de omgeving van de Roetersstraat- Sarpathistraat en die der A-faculteiten in het complex aan de Oudemanhuispoort. Willy de la Bye als de slaapwandelaarster en Jaap Flier als de dichter in „La Som nambule" van Balanchine (Nederlands Ballet in Kunstmaand Amsterdam). bekoring geraakt van een hem onbekende slaapwandelaarster, die (het is een kleine constructiefout, dat dit pas indirect duide lijk wordt) de vrouw des huizes blijkt te zijn. De jaloerse minnares weet daarop de echtgenoot tot moord op de dichter op te hitsen. Waar het echter in wezen om gaat is een donker-romantische stemming, die enigszins herinnert aan de verhalen van Edgar Allan Poe, uitvloeisel van onderdrukte emoties en clandestiene lief des in een periode van strenge conventies. Het strak-perspectivische décor van Ben- no Wissing beantwoordde hieraan voor treffelijk, al miste men enigszins de aan duiding van de tuin, welk bezwaar mis schien door het gebruik van een zogenaam de rondhorizon opgeheven zou kunnen worden. Bij de herhaling in Bloemendaal (op 23 Juni) zal het zeker niet gelden. Het fascinerende nu komt voort uit de wisselwerking tussen de steeds sterker wordende dreiging van de catastrofe en het uiterlijk luchtige karakter van de divertissementen tijdens het bal, onder de gladheid waarvan een geheimzinnig en gevaarlijk element broedt, dat door Balan chine zelf als perversiteit wordt aange duid. Het sublieme van het ballet is, dat dit boeiende vertoningsaspect tegelijk een weerspiegeling levert van de verwarring der verwrongen gevoelens. Vandaar dat een heel eenvoudig kruip-door-sluip-door- dansje een merkwaardige suggestieve uit werking heeft. Ook in de lachwekkende vertoning van de twee negers (uitmuntend van Maria Huisman en Aart Verstegen) voelt men vaag maar onmiskenbaar de tragische ondergrond, waarop de verhef fing van het melodramatische "van het ge geven naar een hoger plan berust. De uitvoering hield een rijke belofte in. Dat Jaap Flier gerijpt is tot een sterke toneelpersoonlijkheid bewees hij met zijn innerlijk gespannen creatie van „de dich ter". Hij beschikt afgezien van zijn technisch kunnen over de onmisbare maar zelden aanwezige kwal.'teit, die men „présence" noemt. In zijn opkomst brengt Ijij alles mee wat voor de ontwikkeling van de figuur nodig is. Plastisch in alle opzichten volmaakt en in ware zin poëtisch was het spel om de vrouw te grijpen, die een deel van zijn droom schijnt te zijn, maar die zich in haar eigen droom be weegt. De inzet van Willy de la Bye als deze slaapwandelaarster was verbluffend goed. Zij is misschien nog iets te concreet en zij had niet helemaal het net-niet-van- deze-wereld-zijnde zwevende van Ethéry Pagava, maar de mogelijkheden daartoe zijn er stellig. De rol is namelijk voor treffelijk opgebouwd volgens het beginsel der illusie, in de eigenlijke zin van: in speling. Ademloos geboeid heeft de zaal haar gevolgd. Linda Manez is een brillante danseres, maar niet het ideale type voor de eociuette minnares in deze troebele sfeer. Veel zou gewonnen kunnen worden door vervanging van het zachter makende roodfluwelen toilet door een baljurk van feller glanzen de stof in een brutalere kleur. In de lyri sche scènes van het begin en in haar duet met de dichter was zij subliem, doch later had men moeite te geloven dat deze vrouw, die men eerder associeert met de titelhel din van „Giselle" in de eerste acte, de baron tijdens een korte hoofse dans tot moord zou kunnen inspireren. Bij de ko mende herhalingen zal het corps de ballet ongetwijfeld - in opzet wordt immers aan alle voorwaarden voldaan - meer raffine ment ter suggestie van het vulkanische onder de kille oppervlakte voor het voet licht brengen. Behalve „Nachteiland" van Rudi van Dantzig op muziek van Debussy, dat het ook in dit grote theater prima deed, stond het intussen aanmerkelijk verbeterde divertis sement van fragmenten uit „De schone slaapster" van Tsjaikofsky-Petipa op het programma. Het duet ..De blauwe vogel" is nog steeds niet rijp voor vertoning, mede omdat Conrad van de Weetering als part ner tekort schiet. In de. pas-de-trois was door het uitvallen van Milly Emmer een plotselinge omzetting nodig en gezegd mag worden, dat Janine van Thor, Andrea Jun1 gen en Aart Verstegen de moeilijkheden bevredigend hebben opgelost. Deze ouver ture van de avond werd een triomf voor Linda Manez, die als Prinses Aurora bij alle virtuositeit steeds een reserve wist over te houden. Sonia Gaskell heeft met haar Nederlands Ballet revanche genomen voor de enkele minder gelukkige voorstellingen als gevolg van overwerktheid in de laatste tijd. En daarmee kan zowel de groep als het publiek worden gelukgewenst. DAVID KONING. Jeugd in de Tuinzaal De jaarlijkse revue van de leerlingen van Hoogerwerfs Muziekinstituut is weer be gonnen. Woensdagavond had de 123ste auditie ln de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw plaats. Er kwamen heel wat recruten aan de beurt, die natuurlijk allemaal in de hoop leven eenmaal een hoge rang in het muziekleger te bekleden. Wij zullen de laatsten zijn om hun die illusie te ontnemen. Het zal voor een groot gedeelte afhangen van hun uithoudingsvermogen en van ordelijk studeren. Verder eigenlijk in de eerste plaats is het een kwestie van aanleg. De pianoleraar Anton de Beer had het debuut voorbereid van een paar kleintjes en wij hoorden een fris Lentedansje als be kroning van het aandeel van zijn klasse op deze avond. Nico Hoogerwerf Jr. presen teerde ook een heel stel beginners die el- ka.ar weinig toegaven. Ze deden althans allemaal hun best om aan het publiek te laten horen hoe goed ze gestudeerd hadden. Maar het „Tinnen Soldaatje"dat daar zo levendig rhythmisch uit de piano te voorschijn sprong won het pleit het overtuigendst. Ook Frieda Hoogerwerf liet resulaten horen van haar jongste leerlingen en gunde het publiek een kijkje achter de paedagogische schermen, namelijk hoe zij het aanlegt om door middel van vierhandig pianospel de jongste dreumes van een mu zikaal gezin, steunend op een maatvaste zus, op gang te helpen. Er werd vaardig blokfluit gespeeld, de trompetklasse van Nico Hoogerwerf Sr. was goed vertegenwoordigd, de vioolleraar Vierveyzer kon twee stellige beloften naar voren brengen en een opmerkelijk muzikaal resultaat hoorden wij van een kleine peu ter, die op een miniatuur-cello een voor proef gaf van iets dat, naar wij hopen en j verwachten, later op een hele violoncel ver- I ba zing zal wekken en dit waarachtig niet alleen op een schoolconcert. Samenspel was vertegenwoordigd met een deel uit een trio van Gurlitt en ten slot te ook ook met een pianoconcert van Dit- tersdorf, solistisch knapjes vertolkt en vrij goed begeleid door het jeugdorkest onder leiding van Jan Hoeben. Verder werd ook nog het sprookje van Sneeuwwitje verteld en met pianistisch commentar voorzien door een stel leerlin gen van Frieda Hoogerwerf. JOS. de KLERK Aan de stichting „Nederlandse Opera" gevestigd te Amsterdam is een aanvullende subsidie verstrekt van f 80.000 door de ge meente Amsterdam, ten behoeve van het operaballet. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Militaire truck botste tegen burger In een civiele procedure heeft de recht bank te 's Gravenhage Woensdag de Staat der Nederlanden veroordeeld tot betaling van 25.000 „smgrtegeld" plus een geregel de uitkering (met terugwerkende kracht tot September 1952) ad 125 per week, die zal voortduren tot aan zijn 65e jaar toe, tenzij hij eerder overlijdt, aan de thans 34-jarige terazzowerker Angelo Enrico Petrucco uit Breda, gehuwd en vader van een dochtertje. De staat zal voorts de ongelukkige Pe trucco alsnog alle kosten der verpleging moeten betalen, die voor hem gemaakt zijn, voor zover d'ie niets door verzekeringen gediekt zijn. Petrucco werd op zijn motor op 26 Augustus 1952 onder de gemeente Etten en Leur bij Sint Willebrord door een sergeant van het transport-bataljon te Rucphen met diens zware militaire vrachtwagen aange reden en liep daardoor levenslange ernstige invaliditeit op. De liedertafel „Haarlems Zanggenot" geeft hedenavond een openlucht concert in Spaarndam in de muziektent op de „Kolk." Hieraan zullen medewerken het Spaarn- dams Gemengd Koor en het Fanfarecorps „Kunstkring." Het uitgebreide programma vermeldt onder meer: „Improperia" van Palestrina en „Prés du fleuve tranger" van Ch. Gounod. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen *5 Op een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid te Heemstede sprak Woens dagavond het Tweede Kamerlid de heer J. de Kadt over de achtergronden van de kabinetscrisis. Hij behandelde eerst de vraag of deze crisis niet voorkomen had kunnen worden. Uit de Kamerdebatten van Dinsdag is wel gebleken dat in de verschillen en de te genstellingen tussen de partijen niets ver anderd is. Men beweert dat de P.v.d.A. de brede basis-politiek wilde verlaten. Dit is volstrekt onjuist: in de gegeven politieke situatie is de brede basis-politiek immers de enige mogelijkheid voor deelneming van de P.v.d.A. aan de regering. Het enige al ternatief zou zijn, dat de partij in de oppo sitie ging, maar daarmede zou het belang van het land en van brede lagen der be volking niet gediend zijn. De spreker wilde afrekenen met de legende over de twee vleugels in de P.v.d.A., de richting-Drees en de richting-Vos, en met het fabeltje van de stemdwang in de fractie. Oók de heer Vos is van oordeel dat momenteel geen andere politiek dan die van de brede basis gevoerd kan worden. Overigens is ir. Vos géén Kamerlid en heeft hij derhalve aan het fractiebeleid niet deel kunnen nemen. Bij het kunstmatig construeren van een „richting-Vos" pleegt men het Kamerlid Hofstra bij de groep-Vos in te delen, de uiterst bezadigde heer Bommer bij de groep-Drees. Maar het conflict is niet uit gebroken over de belastingwetten, waarbij de heer Hofstra de woordvoerder was, maar bij de huurwetten, waarbij juist de heer Bommer de woordvoerder was. Het huurontwerp van minister Witte, al dus de heer De Kadt. voldeed feitelijk nie mand; het voorlopig verslag toonde uit sluitend een algemene veroordeling ervan maar toch bracht de regering geen enkele wijziging aan. In plaats daarvan koppelde de regering de belastingverlaging aan dit wetje, hetgeen de heer De Kadt onjuist en verwerpelijk achtte. Het socialistische ver langen naar een gedeeltelijke afroming van de huurverhogingen was reeds bij de kabi netsformatie van 1952 aan de orde geweest en in de jongste troonrede heeft minister Witte maatregelen in deze geest aangekon digd. Daartegen is in de KVP-pers toen een felle actie ontketend, waarna minister Witte van het egalisatiefonds had afgezien. Aan dat ontwerp had het kabinet, volgens Een jong echtpaar uit Assendelft op de motor, waarop bovendien nog twee kin deren van twee en drie jaar waren gezeten, is Woensdagmiddag op de Biltsestraatweg nabij Utrecht door het springen van een achterband tegen een lichtmast gereden. De man kreeg een schouderbreuk, zijn vrouw schaafwonden, het tweejarig kind een schedelbasisfractuur en het andere kind ontvellingen. Met twee ziekenauto's is het gezin naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht gebracht. de heer De Kadt, nooit zijn bestaan mogen verbinden. „Het door de heer Bommer bepleite „be raad" had in enkele dagen het resultaat kunnen opleveren dat de heer Burger nu in enkele weken heeft weten te bereiken. Daarom was de kabinetscrisis overbodig en had ze voorkomen kunnen worden als de KVP haar niet had geforceerd. In de grote lijnen van de socialistische politiek bestaan er geen meningsverschillen tussen de P.v.d.A.-ministers en de Kamer leden, noch tussen andere leden van de P.v.d.A.", aldus de heer De Kadt. Het komt niet dikwijls voor, dat de mo derne pedaal-harp in onze tijd gebruikt wordt voor de begeleiding van zangvoor drachten. En toch was het reeds in de grijze oudheid de taak van de zoveel een voudiger gebouwde voorgangsters van het in de muzikale adelstand verheven instru ment, dat in zijn aesthetisch en technisch volmaakte vorm een sieraad is geworden van onze orkesten. Bij de opkomst van het clavecimbel en vooral ook van de piano met haar expressieve mogelijkheden is de harp als begeleidingsinstrument voor zang op de achtergrond gedrongen, veelal zelfs uitgeschakeld. De technische verbeteringen konden die achterstelling niet ongedaan maken. Het concert, dat Woensdagavond in het kerkgebouw van de Evangelische Broedergemeente aan de Parklaan te Haar lem werd gegeven en waarop de harp toe gepast kon worden voor het begeleiden van solozang, kon daarom wel een bijzondere gebeurtenis genoemd worden. Francina Hinlopen was bij deze gelegen heid de bespeelster van de harp en Kitty Nederkoorn de sopraan, die haar stem in liederen van Schubert, Fauré, Wolf, Carl Ph. Em. Bach en Dvorak, benevens in een oud Engels kerklied, paarde aan de ge tokkelde klanken. Het waren in hoofdzaak karakteristieke piano-begeleidingen, die omgezet werden in een harpaccompagne- ment. Dit was in zoverre een bezwaar, dat de bas doorgaans ging domineren en het klankevenwicht met de zangstem ongun stig beïnvloed werd. Een harp-bas klinkt in een continuerende begeleiding toch veel meer zwevend en onafgedempt door dan de bas van een deskundig bespeelde piano. Het meest was dit harpklank-overwicht merkbaar bij de nogal bewegelijkmelodi- sche liederen van Carl Ph. Em. Bach, bij „En prière" van Fauré en zelfs bij het „Ge- sang Weylas" van Wolf, met zijn op de piano zo suggestief klinkende arpeggio- accoorden. Ik geloof, dat een zorgvuldige klankregistratie hier belangrijke verbete ringen zal kunnen brengen. De liederen, waarvoor de zangeres en de harpiste wél een goede klankverhouding verkregen, waren: lm Abendroth, Him- melsfunken en Pax Vobiscum van Franz Schubert, het oude Engelse kerklied „The holy spirit" en in het bijzonder de zo uiterst gunstig voor de harp aan te passen liede ren van Dvorak, die als een hoogtepunt aan het slot kwamen en waarbij Kitty Neder koorn haar beste vocale kwaliteiten en haar gevoelige muzikaliteit kon laten gel den. Francina Hinlopen vervulde haar taak als begeleidster met begrip. Als soliste heeft zij haar kostbaar instrument in dar tele klanken laten jubelen en als doeltref fend contrast bij de uitvoering van „La source" (een compositie van de harp-eom- ponist Alph. Hasselmans laten fluisteren. Een strakker verloop kreeg de vertolking van de variaties over „Wer nur den lieben Gott lasst walten" van G. Neumark in de bewerking van de soliste. De organiste Bets Nederkoorn had deze keer een betrekkelijk bescheiden taak. Zij speelde als inleiding een bewerking van het koraal „Wie schön leuchtet der Mor genstern" van Distier en gaf als inter mezzo nog een behoorlijke voordracht van het Praeludium in b van Joh. Seb. Bach. Ten slotte sprak ds. H. Schütz woorden van dank tot de uitvoerenden. P. ZWAANSWIJK De voetbalcompetitie Gisteravond zijn weer enkele wedstrijden gespeeld voor de eerste klasse van de voet balcompetitie. De meest verrassende uitslag was wel de tweeeen overwinning, die BW op eigen veld behaalde tegen VVV. En aan gezien Eindhoven Xerxes gedecideerd met zestwee versloeg gaan VVV en Eindhoven met een gelijk aantal punten bovenaan de ranglijst van afdeling D. In afdeling A bleef DOS, dat nog in de gevaarlijke zóne staat, in de running door Veendam met zestwee te verslaan. DOS had betrekkelijk weinig moeite met Veendam. dat toch al niet meer tot de hoofd klasse van het volgend jaar kan worden toegelaten. Na zeven minuten werd het door H. Lammers al een—nul. waama Van der Linden en D. Lammers de ruststand op drie nul brachten. In de tweede helft deed DOS het wat kalmer aan. Zodoende kwamen de Veendammers gevaarlijk in de aanval. De Vries verkleinde de achterstand, maar H. Lammers bracht de stand spoedig daarna op viereen. Walburg gaf de bezoekers daarna weer enige hoop. Luiten maakte echter- aan alle illusies van Veendam een einde met twee goede doelpunten. Ongelukkig begin De wedstrijd EindhovenXerxes begon al heel ongelukkig. Nauwelijks was het spel begonnen of de keeper van de Rotterdam mers. Verhoek, brak bij een botsing met Snoek een been. Hij werd vervangen door de keeper van het vierde elftal van Xerxes. Nauwelijks stond deze op zijn plaats of hij was al gepasseerd door een schot van Lou- wers. Xerxes bood echter na deze tegen slagen manmoedig verzet en mede daardoor kon Eindhoven bij de rust niet verder ko men dan een drietwee voorsprong. In de tweede helft echter konden de Rotterdam mers weinig doen tegen de Eindhovense overmacht. Door drie doelpunten van Vlem- minx werd het zestwee. Zwakste won BW kwam tegen WV al na vijf minuten aan een voorsprong. Bij een verre center uit de achterhoede liet Gubbels de bal voor zijn keeper gaan. Kerssen zag dit echter tijdig en sprong er tussen. Over de handen van de doelman kopte hij de bal in het doel. Spoedig bleek dat WV heel wat meer in haar mars had. Maar voor hoe veel ingewik kelde situaties de achterhoede van BW ook kwam te staan, capituleren deed zij niet. Ook in de tweede helft kregen de achter spelers van BW het hard te verduren. Maar ook toen hielden de gastheren met kunst en vliegwerk stand. Tot vijf minuten voor het einde Klaassens een soloren ondernam en van vrij grote afstand met een' hard. laag schot gelijk maakte. In de laatste minuut van de wedstrijd kwam BW toch nog als overwinnaar te voorschijn. Clerx vuurde toen namelijk een schot af dat de Venlose keeper te machtig was. De standen luiden nu: Eerste klasse A: Holland Sport 24 18 4 2 40 70—28 NAC 24 16 5 3 37 55—23 MVV 24 13 5 6 31 60—35 Amsterdam 24 11 6 7 28 52—36 Excelsior 24 10 6 8 26 39—32 Stormvogels 23 8 7 8 23 44—38 Longa 23 10 3 10 23 51—51 Emma 22 9 4 9 22 27—33 Rod a Sport 23 9 4 10 22 36-43 DOS 23 9 2 12 20 50—50 Leeuwarden 23 6 6 11 18 35—52 Zwolse Boys 24 5 5 14 15 27—53 Veendam 24 4 5 15 13 36—73 Go Ahead 23 2 6 15 10 21—46 Eerste klasse D: Eindhoven 23 15 5 3 35 53—19 WV 23 14 7 2 35 49—17 Ajax 23 10 11 2 31 48—22 Enschedé 24 12 5 7 29 47—32 Graafschap 23 12 4 7 28 45—31 HVC 23 6 11 6 23 28—29 BW 23 9 5 9 23 33—37 RBC 24 8 7 9 23 38—46 Volewijckers 23 9 4 10 22 26—45 DFC 23 8 5 10 21 33—41 vsv 23 6 6 11 18 34—33 AGOW 24 4 5 15 13 30—49 Be Quick 22 4 4 14 12 19—53 Xerxes 23 2 7 14 11 19—43 De helicopter-rondvluchten boven Arn hem gaan niet door. De rijksluchtvaartdienst had hiervoor weliswaar reeds de vereiste vergunningen afgegeven, doch van de zijde van de „Sabena" oordeelde men het na een onderzoek ter plaatse niet mogelijk helicop ters te gebruiken. Arnhem is hiervoor te dicht bebouwd en de directe omgeving is te dicht bebost. In Bonn hebben de drie nieuwe ministers van de West-Duitse Bondsrepubliek, Theodor Blank, dr. Hans Joachim von Merkatz en Heinrich von Brentano, welke laatste dr. Konrad Adenauer opvolgt als minister van Buitenlandse Zaken, de eed afgelegd. Hier legt Von Brentano de eed af in handen van de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier (rechts). Links staat Theodor Blank, de nieuwe minister van Defensie. (TELE-Foto). Op 10 Juli is het 90 jaar geleden dat Pa van der Steur te Haarlem werd ge boren. Het werk van deze Nederlandse philantroop uit het voormalige Nederlands Oost-Indië wordt nog steeds voortgezet door de stichting „Pa van der Steur". Dit feit is voor de „Bond van Oud- Steurtjes in Nederland" (kinderen van wijlen Pa van der Steur) aanleiding zoals het vroeger ook voor „Pa" zelf was, steun te vragen voor de voortzetting van zijn werk. Pa van der Steur deed dit meestal door evenveel centen, dubbeltjes of gul dens te vragen als hij jaren oud werd. Voorts zal op 16 Juli in „Amicitia" te Den Haag een feestavond worden gehou den. i Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevor derd tot arts: mevr. M. v. d. HoutVleming en de heren J. W. Breukelaar, H. T. C. Ne- derveen, W. Nijhoff. d~. J. Langman, Tj. de Reus, A. J. M. van Hasselt en A. A. J. van den Eijnden. Artsexamen le gedeelte: R. Meijer, J. C. Stork, Amstei-dam en W. Strub- be. Hilversum. Haarlem. Coornhertlyceum. Voor het eind examen Gymnasium, afdeling A van het Coornhertlyceum zijn geslaagd de dames: M. Baak. E. Barendse, H. M. F. Bauer, A. B. Britzei, E. Flesseman, E. Hinfelaar, R. J. Hogenbirk, J. A. J. L Kok; de heren A. G. Oskamp, P. M. Storm. Afgewezen: geen. Het examen wordt met één candidaat voortgezet. Conservatorium Mejuffrouw Nelly Groenevelt te Haarlem is aan het Amsterdamsch Conservatorium geslaagd voor het diploma Zang C 1. De 44-jarige veehouder K. Leegwater te Jisp is Woensdag om het leven gekomen toen hij bezig was met het repareren van een stekker. Hij had de stroom niet uit geschakeld en kreeg deze door het lichaam. Het vijfjarig dochtertje vond het stoffelijk overschot van haar vader in een schuur. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Het Duitse schip „Klaus Bisehoff" en het Panamese schip „Hope" zijn vanmorgen vroeg op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg bij Poortershaven in de mist aan de grond gelopen. Beide schepen zijn vlotgekomen; de „Klaus Bisehoff" geassisteerd door de sleep boot „Blankenburg", de „Hope" door een Rotterdamse stadssleepboot. De Duitse kustvaarder ..Hermann Lithmeyer" is Woensdag met motorschade in Maassluis binnengelopen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9