Israel op weg naar huishoudelijke mondigheid Panda en de Meester-Klokkenmaker De sigaar is weer aan de r winnende hand! WiHe tanden Frisee Wereldnieuws Zccti ió Uet zo Pioniers banen het een weg door de moeilijkheden van financiën en economie De radio geeft Vrijdag Prof. dr. C. J. Gorter eredoctor Grenoble Belgische druiven- kwekers zijn ontstemd STILTE D0NDERDAX3 12 MEI 1955 Vier jaar geëist tegen twee hoofdverdachten Fabrieksbrand in 's Heerenberg Arbeider tussen auto's bekneld Dr. Halvorsen zal Klaksvik Zaterdag verlaten „Jeepexpress" terug van tweejarige tocht Examens Zij willen invoer van Nederlandse tomaten tegengaan Afscheid van Ierse gezant mevrouw Josephine McNeill Veteranenlegioen Nederland richt zich tot de Statcn-Generaal „Slechts zeven jaar zijn vervloden se dert de geboorte van onze staat Israël. Het is dus heel begrijpelijk, dat deze nog met kinderziekten te kampen heeft. Toch ge loof ik dat er gegronde reden bestaat voor zekere trots over..het vele,..dat reeds is be reikt." Aldus een parlementslid aan het slot van mijn gesprek met hem over de belangrijkste binnen- en buitenlandse vraagstukken, waarmee zich een bezoeker van dit oude land met zijn eVen fris als bewonderenswaardig initiatief, dag in dag uit op alle mogelijke gebieden geconfron teerd ziet. En telkens weer viel mij op, hoe Israël zich op uiteenlopende terreinen kan verheugen in het bezit van even kun dige als over groot doorzettingsvermogen en moedig initiatief beschikkende voor mannen. Een grpot gedeelte van hen treft men in de Mapai. in de Arbeiderspartij aan. Zij maakt verreweg de sterkste groep in de regeringscoalitie uit. Groot zijn de invloed en macht van de Histadruth, de alomvattende vakarbei dersorganisatie. Sommige critici noemen haar wel eens „een staat in de staat", die overigens zelf in menig geval tevens als onderneming optreedt. Voor dergelijke kritiek doen zich ongetwijfeld wel gron den voor. Zo had volgens hem de minis ter voor de ontwikkeling (van het land), Dov Joseph, die ons in zijn woning een avond vol interessante voorlichting had verschaft, terecht betoogd, dat de staat, overheidsorganisaties en insgelijks de His- tadruth menigmaal daar, waar het parti culier initiatief niet of te weinig finan cieel risico wil aanvaarden, dit wel plach ten te doen. Hun ging het in de eerste plaats om het gemeenschapsdoel en niet om ten spoedigste rente te maken of winst te behalen. Overigens verzekerde minister Dov Joseph ons onomwonden, dat van tal van ondernemingen, waarvan het kapitaal nu nog in meerderheid in handen van de overheid berustte, de regering volgaarne bereid was de aandelen aan particulieren over te doen, als die ze zouden willen overnemen! David Horowitz, de Gouverneur van de Bank van Israel, liet zich tegenover fnij nog uit over de strijd, die thans met be- ADVERTENTIE «1 - 1 MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning J in een Bouwkat-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort Halte Kostverloren •1 1 Vrij te bezichtigen van 14-16 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 HILVERSI'M I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan, alt, viool en orgel. 11.25 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16.15 Platen. 16.35 Sopraan, bas- bariton en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.15 Christelijke Mu ziekvereniging. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting: 1. De Universitaire studie: Algemene vorming en specialisatie. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant 22.20 Platen. 20.30 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Concertgebouworkest en solist. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Lang wegen van Kunst en schoonheid. 23.3424.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voordracht. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Tenor en luit. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Orgelconcert. 14.25 Voor dracht. 14/5 Tenor en piano. 15.15 Geva rieerde muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale cau serie. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 I ichte muziek. 18.45 De, strijd voor meer welvaart, causerie 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Het dogma voor ons, causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Spaamse volksmuziek. 22.20 Lichte mu ziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 13.30 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Palten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Platen. 20.15 Orkestconcert. 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Univer siteit. 22.30 Polyfone muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.6022.30 Nieuws. Feiten van de dag Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 75 m.). trekking tot het financieel-economisch be leid te voeren valt. „Alles stellen wij in het werk en moeten wij in het werk stel len om een gelukkige synthese te bouwen tussen de dynamiek, die de verdere op voering van de productiviteit van het land en de toeneming van onze export vereist en de anderzijds bepaald geboden stabili satie van de kosten van levensonderhoud. Ik zie mij dus met mijn medewerkers in de leiding van de Bank genoodzaakt me nigmaal met kracht in te gaan tegen ver langens van de regering en o.m. van het Ministerie van Ontwikkeling, om gelden ter beschikking te krijgen met het oog op de uitbreiding van het landbouwareaal, van huizenbouw, van de industrialisatie. Want met alle kracht, die er in mij is, meen ik het uiterste te moeten doen om nieuwe inflatie te voorkomen. Tegelijker tijd besef ik echter ten volle, dat zekere dynamiek juist ten behoeve van de econo mische ontwikkeling onontbeerlijk is. Zo dient dus het streven gericht te zijn op overbrugging van de twee zijden van de problematiek, waarvoor we ons geplaatst zien: bevordering van financiële stabili satie en dynamische ontwikkeling van de economie onzer Israëlische samenleving. De grootste moeilijkheden, die zich in het stadium van de „operatie redding en hulp" voordeden, toen wij zowel uit Duits land als uit Yemen en Irak, honderddui zenden emigranten hadden op te nemen, zijn, naar ik meen, nu overwonnen. Thans bevinden wij ons in het, zeker niet korte, proces van de economische, politieke, so ciale en culturele integratie van hen, die destijds aanvankelijk in de kampen waren ondergebracht. Reeds zijn er ook in dit opzicht wonderen geschied en beschikken wij over heel wat productieve krachten, ook in staat tot verre van eenvoudige technische arbeid, die luttele jaren ge leden nog nooit een machine hadden ge zien, laat staan enig begrip hadden be zeten hoe daarmee om te springen." Na dat Horowitz aan de hand van sprekende cijfers had aangetoond, hoezeer in slechts korte tijd een vooruitgang op velerlei ge bied valt waar te nemen, die mede tot een geenszins onbelangrijke verbetering van de handelsbalans had geleid, stelde hij vast, dat op het ogenblik Israel zeker nog een stuk verwijderd is van econo mische onafhankelijkheid. „Ik ben er me echter van bewust", zo liet hij hierop volgen, „dat het er voor ons om. gaat een wedstrijd tegen de tijd te voeren en cat wij in enkele jaren moeten klaar spelen, hetgeen anders misschien ongeveer vele decennia zou vereisen. Maar op grond van ervaringen sedert 1948 en na dien opge daan, durf ik voorspellen, dat onvoor ziene omstandigheden daargelaten Is raël in 7 tot 10 jaar zowel economische als financiële zelfstandigheid zal ver mogen te bereiken." Dr. E. VAN RAALTE Van vechtpartij in café te Mill De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de openbare behandeling voortgezet van de zaak tegen de echtparen M. F.-K. uit Boxmeer en A. K.-J. uit Vierlingsbeek, die er van beschuldigd worden gezamenlijk ge weld te hebben gepleegd tegen personen, waaruit een schermutseling ontstond die het leven kostte van de 48-jarige kastelein van café „Erica" te Mill, A. L. van D.. De openbare behandeling was op 26 April jl. aangehouden voor het horen van een ge tuige, die ook ditmaal verstek liet gaan. De officier van Justitie, mr P. J. M. Pluymaeckers, eiste tegen de mannen, die hij als hoofdschuldigen qualificeerde, een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en tegen de echtgenote van M. F. een ge vangenisstraf van drie maanden met af trek. De officier requireerde vrijspraak voor de echtgenote van A. K. De raadsman mr M. Verbruggen uit Den Bosch voerde aan dat geen der verdachten de opzet heeft gehad tegen de kastelein van het café „Erica" op te treden. De bal dadigheid is voortgekomen uit dronken schap. Geen der verdachten heeft een on gunstige reputatie. De raadsman pleitte uiterste clementie. Op 24 Mei zal de recht bank uitspraak doen. In de fabrieksgebouwen van de N.V. Nefan te 's Heerenberg waar hoofdzake lijk tuinmeubelen worden vervaardigd, is Woensdagmorgen om zes uur brand ont staan. De lakverf- en drooginrichting brandde uit. De rest van de fabriek met het kantoorgebouw is intact gebleven. De 's Heerenbergse brandweer werd bij gestaan door de brandweren uit Doetin- chem en Didam. Door de universiteit van Grenoble is aan de directeur van het Kamerlingh On nes Laboratorium, prof. dr. C. J. Gorter, het eredoctoraat in de wis- en natuur kunde verleend. De erepromotie zal ge schieden ter gelegenheid van de herden kingsplechtigheden ter ere van Stendhal. Cornelis Jacobus Gorter werd op 14 Augustus 1907 te Utrecht geboren. Hij be zocht het Nederlands Lyceum te 's-Gra- venhage en studeerde daarna wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Lei den. In 1932 promoveerde hij op een proef schrift, getiteld „Paramagnetische Eigen schaften von Salzen". In 1929 maakte hij deel uit van de Nederlandse eclipsexpeditie naar Sumatra. Hij was toen assistent aan het Kamerlingh Onneslaboratorium te Leiden. Van 1931 tot 1936 was hij conser vator van het laboratorium der Teyler's stichting te Haarlem. Daarna werd hij benoemd tot lector aan de rijksuniversiteit te Groningen belast met de natuurkundige propaedeuse van medische studenten. In 1940 verwisselde hij deze functie met die van buitengewoon hoogleraar in de expe rimentele natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam en directeur van het Zee manlaboratorium aldaar. Sedert 1946 is hij hoogleraar in de experimentele na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Lei den en directeur van het Kamerlingh On neslaboratorium. Van een zwaar beladen vrachtauto van de coöperatieve malerij „De Goede Ver wachting" te Heerhugowaard, die balen turfmolm aan het lossen was, kwamen de achterwielen vast te zitten. Met een andere auto werd getracht de wagen terug te trekken. Een 64-jarige employé van de coöperatie, de heer K. Haringhuizen, die daarbij behulpzaam was, geraakte bekneld tussen de twee auto's. Ernstig verwond werd hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij kort na aan komst overleed. Thorshavn (Reuter) Dr Olaf Halvor sen, de Deense geneesheer, die twee jaar geleden door de Deense autoriteiten werd ontslagen, doch weigerde zijn post te ver laten, waarin hij door de inwoners van het dorp Klaksvik en medestanders in andere plaatsen op de Faroër eilanden kracht dadig werd gesteund, heeft de leiding van het ziekenhuis te Klaksvik overgedragen aan zijn opvolger. Dr Halvorsen zal Zaterdag naar Kopen hagen vertrekken. Hij zou, volgens som mige inwoners van Klaksvik, voornemens zijn met zijn gezin naar Canada of een andere staat van het Britse Gemenebest te emigreren. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Haarlemmer wordt met reismakker in Montfoort ingehaald Het is alweer enkele jaren geleden dat vier Nederlandse oud-militairen na hun diensttijd op Java niet met de boot de te- terugtocht naar Nederland aanvaardden, maar een oude jeep kochten en daarmee over land de thuisreis maakten. Twee van hen, Peter Pennarts uit Haarlem en Jan Glissenaar uit Montfoort besloten weer eens een jeepreis te ondernemen, teneinde meer te weten te komen van de toestanden in de landen waar zij doorheen kwamen. Een paar jaar lang bereidden zij zich op alle mogelijke wijzen voor op een tocht door Noord-Afrika en Zuid-Azië, die meer dan twee jaar zou gaan duren. Zij kochten een afgedankte jeep, die Peter Pennarts zelf wat opknapte, terwijl Jan Glissenaar een studie maakte van de landen die zou den worden doorreisd, hun volken, ge bruiken, godsdiensten, enzovoorts. Op 18 Maart 1953 vertrokken zij uit Montfoort. Sindsdien is de jeep tot in het Zuidpuntje van India geweest, een afstand afleggend van ongeveer 60.000 kilometer. Na precies twee jaar in verscheidene Oosterse landen rondgereisd te hebben, aanvaardden de twee jeepreizigers de te rugtocht. Zij bevonden zich toen in Delhi en koesterden daar het idee dat zij bin nen tien weken in Nederland terug zouden kunnen zijn. Maar de oude jeep (twaalf jaar), die zich tot nog toe behoorlijk had gehouden, kreeg op de slechte wegen van Perzië vele mankementen en bovendien reed een Turkse vrachtwagen zo hard op de jeep in dat deze het bijna begaf. Bo vendien hadden de globetrotters in Noord- West Perzië en Oost-Turkije met vorst, modderwegen en sneeuwval te kampen, hetgeen hen nogal tegenviel, temeer daar zij juist uit het warme India kwamen. Peter Pennarts en Jan Glissenaar zijn echter nu nog „slechts" enkele duizenden kilometers van hun reisdoel verwijderd. Op Donderdag 9 Juni hoopt deze „jeep express" tussen Antwerpen en Breda de Nederlandse grens te passeren, waarna men verwacht dat -ij om vier uur des mid dags in Montfoort zal aankomen. Hier wachten dan familieleden en kennissen, en voorts zal de burgemeester van Mont foort de beide globetrotters ten stadhuize ontvangen na hen eerst vanaf het bordes te hebben toegesproken. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tot arts mej. H. E. Brongers, Middel burg en de heren J. van der Schaaf en J. G. J. Samuels, Amsterdam, H. P. Wijnen. Den Haag en J. J. L. J. Schram, Bergen op Zoom. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeel te mej. M. Bakker, mej. I. Stants, mej. L. A. Uyttenboogaard allen te Amsterdam en de heer J. Noordaa te Haarlem. De Belgische druivenkwekers uit Hoei- laart Overijse en omgeving zijn voor nemens de wegen te versperren omdat de regering geen aandacht besteedt aan hun belangen. De Nationale Unie van Druivenkwekers, die 15000 leden telt, wil actie voeren tegen de invoer van goedkope tomaten uit Ne derland. Tomaten zijn vervangingspro ducten voor de druivenkwekers. Wanneer de oude wijnstok uitgeleefd is dient hier op de nieuwe geënt te worden, waarna dan twee jaar zonder opbrengst volgen. In die periode worden in de kassen tomaten gekweekt. De verkoop van deze tomaten is volgens de druivenkwekers uiterst moeilijk, omdat Nederlandse vroege to maten op de markt verschijnen, die te goedkoop zijn. De Unie van Druivenkwekers wil vol gende week Zaterdag een protestbetoging te Overijse houden, die door een algemene staking zal worden gevolgd. Bij wijze van waarschuwing aan het adres van de re gering zullen later de wegen in de drui- venstreek gedurende twee uur worden versperd. Indien de autoriteiten geen maatregelen nemen tegen de invoer van Nederlandse tomaten in België, willen de Belgische druivenkwekers de vrachtwa gens met tomaten aan de Nederlandse grens tegenhouden. Het corps diplomatique heeft in de resi dentie van de deken van dit corps en am bassadeur van Frankrijk, de heer Jean- Paul Garnier, afscheid genomen van de Ierse gezant, mevrouw Josephine McNeill, die ons land gaat verlaten. Het vrijwel voltallige corps diplomatique en de echtgenoten van de chefs der diplo matieke missies, waren bij dit afscheid aan wezig. De heer Jean-Paul Garnier sprak hartelijke woorden tot mrs. McNeill, die vanaf Februari 1950 haar land hier ver tegenwoordigde. Op zijn verzoek Is eervol ontslag ver leend uit zijn functie in de Raad voor de Luchtvaart als gewoon lid aan de heer J. A. Bach, reserve-generaal-majoor-vlieger, on derdirecteur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. en is tot en met 31 De cember 1955 benoemd in de Raad voor de Luchtvaart tot gewoon lid de heer J. L. Zegers, generaal-majoor-vlieger, lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Het „Veteranen Legioen Nederland" heeft zich met een adres tot de leden van ae Eerste en Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het regeringsvoorstel tor. opheffing der unie met Indonesië. In de brief wordt onder meer gezegd, dat de opheffing der unie het gevaar in houdt, dat Indonesië in de gelegenheid zal zijn een bondgenootschap met de commu nistische landen aan te gaan en Nederland se bezittingen in Indonesië ter beschikking te stellen van het communistische blok. Herinnerd wordt aan het communistische programma, dat zich ten doel stelt de bron nen van welvaart en van grondstoffen voor West-Europa, die gelegen zijn in Azië en Afrika, af te snijden teneinde West-Europa zodanig te verzwakken, dat daar het com munisme gemakkelijker ingang kan vinden. „De Nederlandse regering heeft zelf", zo wordt in het adres gezegd, de Indische Nederlanders en Ambonezen uitgeleverd aan de Soekarno-groep, die door de Neder landers van wapens werd voorzien. De re gering is niet van zins ook maar iets voor de Ambonezen te doen." Het Veteranen Legioen Nederland zegt verder dat de hoge morele waarden van vaderlandsliefde en trouw, die de grond slag zijn van elke nationale opbouw en waarop enige jaren geleden een vurig be roep is gedaan, daarna door de Nederland se regering ais sentimenten, soms zelfs als ongewenste sentimenten, werden bestem peld. Het is van oordeel, dat het regerings beleid ten opzichte van Indonesië fataal is geweest. „Doch dit mag geen reden zijn dit fatale beleid voort te zetten. De unie dient niet te worden ontbonden, alvorens de Ronde Tafel-conferentie-overeenkomsten zijn nagekomen. Als de Indonesische rege ring weigerachtig blijft de Ambonezen een grote mate van zelfstandigheid te geven, dient de Nederlandse regering te overwe gen de Ambonezen van wapens te voorzien, evenals zij de Soekarno-groep van wapens heeft voorzien." Tenslotte vraagt het Veteranen Legioen Nederland: het voorstel tot opheffing van de unie niet te bekrachtigen, maar van de regering te eisen „uit de ministeries on eervol te ontslaan de ambtenaren, die door hun onware voorlichting deze blunders hebben mogelijk gemaakt"; voorts dat zij de Indonesische regering bericht geeft geen prijs te stellen op het opheffen van de unie en het aangaan van nieuwe overeenkom sten alvorens de oude overeenkomsten zijn nagekomen; te verlangen dat er een einde wordt gemaakt aan de terreur tegen Neder landers in Indonesië en dat de Nederlandse bedrijven in Indonesië zodanig worden be schermd. dat zij hun functies goed kunnen vervullen. Ten slotte wordt de regering gevraagd de republiek der Zuid-Molukken te erkennen. ADVERTENTIE Afgewezen. Argentinië heeft een Bvits voorstel om het geschil over de souve- reiniteit over het Zuidpoolgebied aan het Internationaal Gerechtshof te Den: Haag voor te leggen, van de hand ge wezen. Onbewezen. De commissie van neutrale landen, d'ie toezicht moet uitoefenen op de naleving van het bestand in Korea, heeft beschuldigingen en tegenbeschu'- digingen van de communisten en de UNO omtrent de invoer van oorlogs- materieel in Korea „niet bewezen" ver klaard. Bemiddeling. Pakistan heeft een aanbod! van premier Nasser van Egypte, om te bemiddelen in het geschil tussen Afgha nistan en Pakistan, aanvaard onder voorwaarde, dat Afghanistan geen eisen zou laten horen, dat Pakistan de Patha nen uit de Pakistaanse „provincie van de Noord-West-grens" in de gelegen heid zou stellen te stemmen voor een onafhankelijk Pachtoenisitan. Opheffing. De Argentijnse Senaat heeft een wetsontwerp aanvaardi, dat voor ziet in opheffing van het godsdienst onderwijs op openbare scholen. Het ontwerp zal binnenkort door de Kamer worden behandeld. „La Nacion" meldt, dat dr. Carena, Peronistische Rooms- Katholieke afgevaardigde van Cordoba, zijn mandaat ter beschikking heeft ge steld. Begrip. De Britse regering heeft de „Bri tish Council" opgedragen zich bezig te houden met de bevordering van de cul turele betrekkingen met de Sovjet-Unie. De „British Council", eon officieel or gaan, dat de Britse culturele betrekkin gen met andere landen verzorgt, heeft een commissie in het leven geroepen, die wederzijds begrip tussen beide lan den zal aanmoedigen. „In de eerste plaats door bezoeken van kleine groe pen m beide richtingen". Gestegen. De Japanse spoorwegen hebben bekend gemaakt dat het aantal doden tengevolge van het zinken van een veer boot in de Japanse binnenzee tot 103 is gestegen. Er bevonden zich ongeveer duizend personen aan boord van de veerboot, die Woensdag omsloeg en zonk na een aanvaring met een andere veer boot. Tot dusver zijn 775 opvarenden gered. Vijftig tot 120 personen worden nog vermist. Voornemen. President Eisenhower heeft verklaard absoluut te geloven, dat het vaccine-Salk binnen redelijke tijd de kinderverlamming in de Verenigde Sta ten zal doen verdwijnen. Hij is voor nemens er voor te zorgen, dat geen en kel kind, welks ouders het vaccine niet kunnen betalen, er van verstoken zal blijven. De dienst voor de openbare ge zondheid heeft meegedeeld, dat het aantal bevestigde gevallen van kinder verlamming onder degenen die ingeënt zijn tot 62 is gestegen. Millioenen. Op de bijeenkomst der alge vergadering van de Wereldgezondheids raad in de Mexicaanse hoofdstad is medegedeeld dat er op de gehele wereld ongeveer 350.000.000 malaria-lijders zijn. Na de malaria, die „ziekte nummer een" is, komen: de tuberculose, ge slachtsziekten èn tropische ziekten, met name de gele koorts. Lift. Een Weense liftenfabriek heeft mee gedeeld, dat een groot aantal kameien" de onderdelen voor zes luxe-liften over honderden mijlen woestijnzand naar het paleis van koning Ibn Saoed van Saoedi Arabië zullen brengen. De liften zullen per schip naar de Rode Zee-haven Djedda gebracht worden, vanwaar de karavaan naar het koninklijk paleis zal vertrekken. Critiek. De grootste vrouwenorganisatie van Indonesië, de Perwari, heeft zich aangesloten bij de critiek die de Pa kistaanse vrouwen hebben geoefend op premier Mohammed Ali van Pakistan, die een tweede vrouw heeft genomen. Gerucht. De nabij de Perzische plaats Kerman gevonden „schat" blijkt slechts van tamelijk geringe waarde, namelijk iets meer dan duizend gulden te zijru De geruchten, dat een schat van reus achtige waarde zou zijn gevonden, wer den verspreid door dorpelingen, die zien benadeeld gevoelden, omdat zij geen aandeel in de opbrengst hadden gekre gen. Russische staatslening De Sovjet-regering zal per 1 November 1955 een nieuwe staatslening ten bedrage van 32 milliard roebel uitschrijven. De obligaties zullen afgelost worden in de vorm van een loterij stelsel. Het betreft hier een onderdeel van het verplichte spaar- en obligatieprogram, waaraan de Russische bevolking, buiten de belastingen, verplicht is mee te doen. De staatslening is vergeleken bij verleden jaar verdub beld. 17. „U noemde die inbreker Grump", zei Panda. „Kende u hem dan?" „Zeker ken ik der schurk!", riep de klokkenmaker. „Hij is ook ene klokkenmaker, maar ene zeer oneerlijke. Ene schande voor onze mooie ambacht! Hij is ijverzuchtig dat ik der stadhuisklok maken mag, zodat hij mij in mijne arbeid te hinderen tracht". „Dus hij kwam hier, om de poppen van de stadhuis- klok te vernielen?", riep Panda uit. „Wat een naar mannetje om u zo tegen te wer ken!" Grump bleek echter niet de enige te zijn, die tegen de klokkenmaker samen spande. Na zijn mislukte aanslag op de poppen ging hij regelrecht terug naar Wurstberg, waar hij een bezoek bracht aan de gemeente-secretaris. „Het is niet ge lukt, meneer de gemeente-secretaris", zei hij bedrukt, „ik werd door een alarmklok gepakt en naar buiten geschopt. Ik ben bont en blauw". „Wat kan mij het schelen of je bont en blauw bent!", riep de ge meente-secretaris. „Je hebt gefaald! Bah, straks krijgt hij de klok nog op tijd klaar en ben ik volgens het contract verplicht om hem ervoor te betalen!" „Dat zal niet gebeuren!", gromde Grump. „Hij moet die poppen nog in de klokketoren brengen en voor het zover is, kan nog heel wat ge beuren!" Bij deze woorden kwam er een sinistere blik in zijn valse ogen... DOOR HET loeiende, brullende, gieren de, gillende, knallende, knetterende, toe terende, bellende, rinkelende, schetterende en daverende lawaai waarmee we dage lijks worden geconfronteerd, zouden we bijna uit het oog verliezen welk een fijn zinnig instrument ons oor eigenlijk is. De claxon, die met razende vaart op ons toe komt gillen, wil ons met een hele stapel minderwaardig heidscomplexen overladen, waarvan de suggestie dat we hardhorend zijn er één is. In werkelijkheid heeft ons oor een bijzondere gevoelig heid, want de geringste hoe veelheid arbeidsvermogen, in ons gehoororgaan te prikkelen en een ge luidsgewaarwording op te wekken, is ge ringer dan 0,0000000001 (een tienduizend- millioenste) erg. Dat dit bijzonder weinig is, kunt u onmiddellijk gewaar worden, door u te realiseren dat een vliegende mug verscheidene ergen verbruikt. Maar het oor reageert nog op een arbeidsvermogen van een waarde, die tientallen mïlliarden malen kleiner is, althans wanneer de tril ling zich bevindt in het toongebied van 1000 Hz, dus van 1000 trillingen per sec. Voor dit gebied is ons oor n.l. h?t gevoe ligst. U weet hoe de zaak zich ongeveer vol trekt: een geluidsbron brengt de lucht in trilling, de trillende luchtdeeltjes doen het trommelvlies trillen, van hier worden de trillingen door de reeks gehoorbeentjes overgebracht op het vlies dat het ovale venster afsluit, enz. Over dit laatste vlies wilden we het even hebben, want men heeft berekend dat het zo juist gememo reerde geluid van geringste intensiteit (waarbij dus nog juist een geluidsgewaar wording wordt opgewekt) een druk op het vlies van het binnenoor geeft, waardoor deze membraan een verplaatsing onder gaat ter grootte van 1/100 deel van de door- snede van een waterstofmo lecuul! Het is dus een on voorstelbaar kleine uitslag die dit vlies tijdens het trillen ondergaat. Zó klein, dat wan neer het oor nog een tik keltje gevoeliger zou zijn, we nooit meer de stilte zou- den kunnen ervaren. Want zelfs de spontane beweging van de molecu len zouden in dat geval een geluidsindruk geven. Of in andere woorden, wanneer ons oor nog iets gevoeliger was, zouden we voortdurend de moleculen horen botsen, zodat alle rust en stilte tot het verleden zou behoren. Een voortdurend geruis zou ons altijd en ov>eral begeleiden. We moeten deze fantasie uiteraard niet verwarren met het geruis dat we in een schelp kunnen waarnemen, of dat ons her innert aan een te grote dosis kinine, die we hebben geslikt. Want dit geruis wordt in beide gevallen veroorzaakt door ons bloed, dat we horen stromen. Nu we zo diepzinnig over het oor heb ben gebabbeld, moeten we toch vooral niet vergeten, welk een mysterieus vezschijnsel het horen eigenlijk is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2