VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE Interessante wedstrijden voor De Kennemers en DEM Kort en bondig Heemskerk Zaandijk kan kampioen worden Sportdag van Terrasvogels Nieuw Venneper tot half jaar veroordeeld Poging tot inbraak in Consultatiebureau VRIJDAG 13 MEI 1955 r> Aanvoer op Urk Programma en opstelling van Stormvogels „Volksonderwijs" ter jaarvergadering Zuivel over het asfalt G. J. Bremerkamp reikte schoolvoetbal-prijzen uit IJzer- en staalproducten ir» Engeland vrij in te voeren VOETBAL IN KENNEMERLAND A. van der Wal 40 jaar bij de P.T.T. te IJmuiden Internationale Conferentie Pleidooi voor congres gebouw in Scheveningen Vijf maanden geëist tegen twee artsen Zilveren jubileum-congres van de BOY AG Vuistslag koste stalling bewaker een oog Eén trawler aan de markt Vanmorgen was de Gelria (van 2 Mei) er met 200 kisten haring, 100 kabeljauw en gul, 100 schelvis en wijting, 400 ma kreel, 20 diversen en 300 stijve kabeljau wen. De kleine vaart zette 4000 kilo tong en 350 kisten schol aan de kant. Voor Zaterdag Voor de Zaterdagmarkt komt de Bergen met 1050 kisten makreel, 150 diversen en 275 stijve kabeljauwen. Voor export De rijen kabeljauw en de tongen waren voor export bestemd. De kabeljauw liep van 53 naar 46. Grote tong deed 2.35 2.45, groot middel en klein middel 2.50—/ 2.45, de enen deden 2.65— 2.60 en de slips haalden 2.20. Binnenland Het binnenland nam schol I af voor 2835, schol II voor 2535 en de drieën voor 1621. Groot middel schel vis ging voor 50 van oe hand, klein mid del maakte 56, pennen 57, braad 33 25. Wijting ging van 27 naar 28, zwar te kool daalde van 6865. De kisten kabeljauw gingen weg voor 7266, grote gul voor 23, middel gul 3230, torren 28, makreel 2218 en haring liep van 17 naar 11. Binnengekomen IJM 21 Gelria, 210 Wiron I. 240: KW 3 Piet en Leendert Huibert, 25 Wilhelmina I, 54 Annie, 47 Noordzee; UK 46, 215, 69, 176, 31, 103, 11, 141, 79, 35, 119, 2, 164, 81, 1, 91, 162, 72, 169, 18, 53; Z 581. Vertrokken IJM32 Eli Chénévière, IJM79 Soerabaya, IJM34 Allan Water, IJM62 Sumatra, IJM 209 Wiron 4, KW128, HD125 Samenwer king, HD79 Drie Gebroeders, UK18 202 57 96 86 169 105 76 136 46 80 53 7 4 69 48, VD9, TX19 21 23, Z421. En dan op zee Van de schepen op zee werden de vol gende trekken gemeld: KW17: 15 kilo tong en 5 m. hoops; KW125: 4 kilo tong en 5 m. vis, KW126: 20 kilo en 5 m. vis; KW108: 10 kilo en 2 m. vis, 2 trekken; KW89: 10 m. makreel, 10 m. stripvis en 20 kabel jauw; KW64: 35 kilo tong en 5 m. vis in 2 trekken; KW10: 10 kilo en 5 m. vis; KW169 15 kilo en O m. vis; KW107: 20 kilo en 5 m. vis; WR33: 30 kilo en VA m. vis; WR34: 20 kilo en 4 m. vis in 2 trekken, KW166: 5 kilo en 2 m. vis; KW59: 15 kilo en 6 m. vis; IJM45: 15 kilo en 4 m. vis; KW162: 6 m. vis en 12 m. makrel en 7 kabeljauw; KW91 5 m. vis en 16 m. makreel en 5 kabeljauw; KW210: 50 kilo en 5 m. vis; TX14: 15 kilo en 3 m. vis; IJM27: 25 kilo en 2 m. vis; IJM22: 15 kilo en 8 m. vis; KW31: 15 kilo en 6 m. vis; KW78: 10 kilo en 1 m. vis; Donderdag werd door 76 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4608 pond kuilaal, prijs 0.951,08, 958 pond lijnaal, prijs 1.11 1,33 per pond en 625 bak nest, prijs 2,502,55 per bak van 37'/2 kilo. Go Ahead IStormvogels I, Stormvo gels IIE.D.O. II, Stormvogels III—Haar lem IV, ConcordiaStormvogels IV. De opstellingen zijn: Stormvogels I. Doel: N. A. de Graaf; achter: D. v. d. Oever en C. Post; midden: Fr. Venus, H. J. Snoeks en J. Tol; voor: J. Luppens, B. Freriks, G. v. d. Meer, J. P. Snoeks en L. J. v. d. Steen. Reserve: J Ve nus, J. Veldman en S. Bol. De afdeling Heemskerk van de vereni ging „Volksonderwijs" houdt op Maandag 16 Mei in zaal Dam 'haar jaarvergadering. Mevrouw Kranendonk en de heren Klesser en Van Hiele treden op deze avond als be stuurslid af, maar stellen zich herkiesbaar. Op de Rijksstraatweg te Heemskerk werd de bakfiets van een melkhandelaar aange reden door een personenauto, toen de be stuurder van laatstgenoemd voertuig niet voldoende uithaalde om te passeren. De driev/ieler werd nogal beschadigd en bo ter en eieren kwamen op de straat te recht, terwijl de melk vrijelijk weg stroomde. De melkhandelaar kwam met de schrik ▼rij. KW272: 40 kilo en 2 m. vis; KW36: 25 kilo en 4 m. vis; KW12: 30 kilo en 3 m. vis; AM16: 60 kilo en 2 m. vis; AM17: 25 kilo en 5 m. vis; AM18: 40 kilo en 3 m. vis; AM26: 40 kilo en 4 m. vis. In de eerste race Steeds meer loggers komen van Katwijk naar IJmuiden om deel te nemen aan de haringjacht. In totaal gaan er 38 mee met de eerste race. Vergezeld van zijn mede-commissielid, de heer J. P. Eriks, reikte de heer G. J. Bremerkamp Donderdag de door de Duin- wijkschool en de openbare ULO in de te Velsen gehouden schoolvoetbalwedstrijden gewonnen prijzen uit. De lessen werden daartoe even onderbroken, waardoor de heer Bremerkamp gelegenheid kreeg de jongelui toe te spreken. Hij gewaagde van het prettig aandoende sportieve optreden van de Beverwijkse jongens, wie hij van harte gaarne de door hen respectievelijk in de B- en de C-afdeling gewonnen prij zen een wisselbeker, een diploma en speldjes gunde. Hij sprak er de wens bij uit, dat de jongelui uit het door hen be haalde succes de les zouden putten, dat met hard en eendrachtig samenwerken inderdaad iets valt te bereiken. De beide schoolhoofden, de heren De Boer en Meyer, dankten hierna uit naam van de jongens de twee Velser schooivoet bal-organisatoren. De arbeiders, die sinds het begin van deze week in het Damplantsoen te Amsterdam bezig zijn met de voorbereidende werk zaamheden voor de opbouw van het defini tieve Nationale Monument hebben zich, de bekende nieuwsgierigheid van het Amster damse publiek indachtig, teruggetrokken achter een soort „Houten Gordijn", dat het gehele plantsoen insluit. Vanaf de hoek van Damrak en Dam gezien levert het Damplantsoen met de arbeiders deze merkwaardige aanblik op. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft voor bepaalde invoeren uit West- Europa de beperkingen in de vorm van in voervergunningen opgeheven. Voor de meeste ijzer- en staalproducten, waar voor deze beperkingen nog bestonden, werd het toezicht opgeheven. Tot de andere pro ducten, waarvoor deze beperkende maat regelen werden opgeheven, behoren cal- cium-superfosfaat en andere fosfaathou- dende kunstmeststoffen, hopsoorten, enkele chemicaliën en bepaalde machinerieën. Hiermede heeft Groot-Brittannië voldaan aan zijn verplichtingen tegenover de OEES om voor eind Juni tot liberalisatie over te gaan van tien percent van zijn handel in producten, die eind Juni van het vorig jaar nog op de lijst van beperkte invoer voor kwamen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De competitie nadert zijn einde, maar toch staan er voor Zondag nog een aantal interessante wedstrijden op het programma. De Kennemers kan altijd nog een paar plaatsen omhoog en dat kan dit seizoen van belang zijn. Dan DEM-«CSV niet te vergeten! De Beverwijkers worden door Schoten dicht op de hielen gezeten, dus „winnen" is voor hen het parool! In de derde klasse A kan de beslissing vallen. Als Zaandijk er in slaagt van Zilvermeeuwen te winnen dan staat niets de Zaankanters in de weg om de kampioensvlag te hijsen. De Kennemers gaan dus weer naar Am sterdam. Ditmaal is Zeeburgia de tegen partij. Deze hoofdstedelijke tweede-klasser voert een verwoede strijd met WA, Hol land, HFC en Ede om aan de onderste plaats te ontkomen. Het ligt dan ook voor de hand, dat de Amsterdammers zich hevig teweer zullen stellen tegen de rood zwarten. Beverwijk krijgt HRC op bezoek. Deze Helderse club is geruime tijd een ernstig candidaat voor de bovenste plaats geweest, maar is de laatste tijd wat afgezakt. In Den Helder verloor Beverwijk des tijds met tweenul, maar wij geloven, dat er thans alle redenen aanwezig zijn om aan te nemen, dat de Beverwijkers nu een beter resultaat zullen behalen. In 3A kan Zaandijk Zondag kampioen worden. De Zaandykers behoeven daar voor slechts van Zilvermeeuwen te win nen. Nu moet men dit „slechts" vooral niet al te letterlijk opvatten, want wij zijn er van overtuigd, dat de Meeuwen zich niet zo maar aan de zegewagen van de Zaandijkers zullen laten binden. Feest Terrasvogels speelt op eigen terrein tegen GVO. De Santpoorters bestonden on langs vijftien jaar en herdenken dit feit door het organiseren van een sportdag op Zondag. De ontmoeting tegen GVO vormt een onderdeel van het feestprogramma. Mogelijk dat de Vogels hierin aanleiding vinden om aan de reeks nederlagen eens een einde te maken. Bij WB komt WSV op bezoek. Destijds verloor WB in de Wormer met drienul, maar toen hadden de WSV'ers nog kam pioenskansen. Nu dit niet meer het geval is, achten wij de WB'ers in staat een beter resultaat te behalen. Vrees Kinheim zal tegen Vitesse natuurlijk al les in het werk stellen om een gunstig re sultaat te bereiken. Wij vrezen echter, dat deze goede wil alleen niet voldoende is; de punten zullen wel in Castricum blijven. In 3B is DEM—CSV natuurlijk de wed strijd van de dag. Men weet het: DEM heeft nog een kleine puntenvoorsprong op Schoten, doch door de nederlaag tegen ADO i is er maar een kleinigheid nodig, om de eens zo fraaie positie der DEM'ers aan het wan kelen te brengen. DEM moet dus Zondag winnen, maar verwacht mag worden, dat CSV evenals enige maanden geleden op eigen terrein toen men eindigde, zoals men begonnen was (nulnul) zich ten sterkste zal verzetten. Wij houden het maar weer op een gelijkspel. Merkwaardig In 4E kunnen Waterloo en DJK hun wedstrijd onder heel wat minder hoog spanning spelen dan DEM. In Amsterdam won Waterloo indertijd met niet minder dan zeséén. Merkwaardig genoeg echter bezetten de Amsterdammers momenteel een betere plaats op de ranglijst dan de IJmuidenaren. Een nieuwe Waterloo-zege is dan ook nog lang niet zeker. Verder worden in deze afdeling n >g een drietal wedstrijden gespeeld, welke zeer belangrijk zijn voor de bezetting van de bovenste plaats, namelijk DCO—EHS, BloemendaalDe Germaan en HEDW Nautilus. De heer A. van der Wal, hoofdbesteller te IJmuiden, herdacht Donderdag het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van de Posterijen trad. Hij begon zijn loopbaan als hulpbesteller op 12 Mei 1915 en werd in 1917 bevorderd tot besteller. In 1946 volg de zijn benoeming tot hoofdbesteller. Al deze jaren heeft de heer Van der Wal on afgebroken IJmuiden als „standplaats" ge had, hetgeen wel een uitzondering genoemd mag worden. De heer J. M. van der Vlugt, directeur van het postkantoor te IJmuiden bereidde de jubilaris een hartelijke huldiging en prees diens nauwgezette plichtsbetrachting en ijver. Tevens overhandigde hij de heer Van der Wal een geschenk onder couvert en een oorkonde van de Posterijen voof veertig jaren trouwe dienst. Vervolgens sprak de oudste collega van de jubilaris, de heer Chr. Heilig, enige waarderende woorden. Hij bood namens het personeel een rooktafel met toebehoren aan, terwijl de echtgenote van de jubilaris een prachtig bloemstuk ontving. Onder de vele belangstellenden bevonden zich de oud-directeur van het postkantoor van IJmuiden en de afdelingschef te IJmuiden van het kuststation Scheveningen Radio. Zoals wij destijds reeds meldden, houdt Terrasvogels Zondag ter gelegenheid van zijn vijftienjarig bestaan een sportdag, waarop verschillende sporten zullen wor den gedemonstreerd. Reeds des morgens om tien uur treden de oudste junioren van Terrasvogels en Bloemendaal tegenover elkaar in het veld. Hierna wordt er een honkbalwedstrijd tussen een Terrasvogels-team en een Rooswijk-combinatie gespeeld. Wanneer dit treffen achter de rug is, betreden twee voetbalelftallen, bestaande uit oud-spelers, het veld. Om kwart over één zullen twee twaalf tallen van „Sport Vereent" een demon stratiewedstrijd spelen. Op het gewone aanvangsuur van de Terrasvogels competitie-wedstrijden, dus om half drie, wordt begonnen aan de competitiewedstrijd TerrasvogelsGVO. In de ditmaal een half uur durende rust zal FVS een turndemonstratie geven, waarna de dag besloten wordt met een demonstratie gewichtheffen door de IJmui- der Krachtsportvereniging „Hercules". In de competitiewedstrijd tussen Terras vogels en GVO komt Terrasvogels uit met: Akkerman Sr; Akkerman Jr. Van Gelder; Van Vuuren, Goedhart, Bouwer; Van Zet ten, Pelleman, Timmer, Schipper, Rijke. De opstellingen van de veteranenwed- strijden luiden: Elftal A: De Jonge Sr; De Ruyter, Pellemans Sr; Van Vliet Sr, Dort- mundt, IJzerloo; Tabernal, Dingerdis Sr, De Melker, Van Gelder, Voorting. Elftal B: Van Vliet Jr; Kraak, Heelig; Munnekes, Holman, Van der Meulen; De Jonge Jr, Cobben, Zaal, Schipper, Van Dillewijn. De wedstrijd wordt geleid door H. Röb- ken, geassisteerd door de oud-doelman en oud-linksbuiten P. Douwa en G. van Gel der als grensrechters. Kustveriichting De Internationale conferentie over kust veriichting, die iedere vijf jaar wordt ge organiseerd, zal, zoals is gemeld, van 31 Mei tot 4 Juni in Scheveningen worden ge houden. Na de conferentie zullen de deel nemers tot 9 Juni enkele excursies ma ken. De conferentie wordt voorbereid door de technische dienst van 's Rijks kustveriichting. Aan de conferentie zal worden deelge nomen door 28 diensten uit 26 landen, in totaal 150 personen, inclusief de verte genwoordigers en experts van fabrieken die zich speciaal met kustverlichtingsob- jecten bezighouden. Onder de deelnemers bevinden zich afgevaardigden van de kust verlichtingsdiensten uit Frankrijk, Enge land, Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka. Zweden, Italië, Canada en West-Duits- ^and, terwijl voor de eerste maal ook de Sowjet-Unie en Communistisch China zul len zijn vertegenwoordigd. Zestig rapporten over vele objecten van de kustveriichting zijn reeds binnengeko men. Deze zullen worden behandeld en in discussie worden gebracht. Twee commis sies zullen bovendien vergaderen, waarvan één het lichttechnische gedeelte en de an dere het electronische en acoustische ge deelte zal bespreken. Uitwisselen De' taak van de conferèntie bestaat in het uitwisselen van ervaringen, nieuwe projecten en ideeën over de kustveriich ting, teneinde tot steeds betere en meer betrouwbare hulpmiddelen voor zeevaren- dep te komen. Ook wordt besproken het verband met de luchtvaartverlichting en de lichttechnische eisen voor een kust licht, opdat dit ook voor de luchtvaart dienst kan doen. De eerste conferentie over de kustver iichting werd in 1929 in Londen gehou den, nadat op het internationale scheep vaartcongres te Cairo in 1926 was geble ken, dat de voor de kustveriichting toege meten tijd met het oog op de toen reeds steeds groter wdf-dende omvang van de kustverlichtingsdiensten, veel te weinig was geweest. De kustverlichtingsdiensten besloten toen eigen conferenties te houden, waar in het bijzonder de techniek zou wor den besproken. Na de eerste conferentie in Londen volgden conferenties in Parijs (1933) en Berlijn. In 1941 zou de confe rentie in Nederland zijn gehouden, indien de oorlog niet was uitgebroken. Na de oorlog bood Frankrijk aan de con ferentie in 1950 in Parijs te houden, het geen de Nederlandse kustverlichtingsdienst met het oog op de deplorabele toestand, waarin de kustveriichting hier te lande zich bevond, welkom was. Op dit congres heeft Nederland de uitnodiging herhaald in 1955 naar ons land te komen, waartoe dan ook werd besloten. De N.V. Exploitatiemaatschappij Scheve ningen heeft aan de gemeenteraad van Den Haag een brief geschreven naar aan leiding van het adres dat het bestuur van de kring 's-Gravenhage van de Bond van Nederlandse Architecten tot de raad heeft gericht over de stichting van een groot congresgebouw. De architecten, aldus de EMS, begeven zich in een beschouwing over de plaats van het te stichten congres gebouw, waarbij zij, na Zorgvliet te heb ben uitgeschakeld, weifelen tussen Scheve ningen en de binnenstad, om tenslotte een zekere voorkeur voor de binnenstad uit te spreken, daarbij argumenterende dat de binnenstad zich beter zou lenen voor con gressen in de winter. Er zijn in Den Haag echter enkele bij zondere omstandigheden waarmede reke ning moet worden gehouden. De attractie van Den Haag als congresstad is aanzien lijk groter in de zomer dan in de winter. Zelfs kan men zich afvragen of Den Haag in de winter als congresstad kan concur reren met Amsterdam. De Haagse hötel- capaciteit (inclusief Scheveningen), die voor congressen in aanmerking komt, is ontoereikend voor grote congressen (3600 bedden). Van deze 3600 bedden bevindt zich ongeveer de helft in Scheveningen in voor 90 pet onverwarmde hotels. De Sche- veningse hotels zijn voor het opnemen van congressen beter geschikt dan de Haagse, omdat zij in de voor congressen zo bij uit stek geschikte vóór- en na-seizoensmaan den vrijwel hun gehele capaciteit voor congressen kunnen blokkeren, iets waartoe de Haagse hotels, die met hun vaste cliën- tele rekening moeten houden, niet in staat zijn. Het amusementsleven van Den Haag verplaatst zich in de zomer naar Scheve ningen. De EMS is dan ook van mening, dat Scheveningen de geschiktste plaats is voor een congresgebouw. Assistent moest te hoge declaraties hij ziekenfonds indienen Twee plattelandsartsen, ieder met een eigen apotheek en een gemeenschappe lijke apothekersassistent, allen afkomstig uit een plaatsje in Noordholland, hebben voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan, omdat de assistent in opdracht van zijn werkgevers te hoge declaraties bij het ziekenfonds te Purmerend indiende en de beide artsen hiervan hadden ge profiteerd. De 35-jarige assistent verklaarde dat ruim twee jaar geleden een vertegenwoor diger van een fabriek hem een bepaald preparaat had aangeboden, dat veel goed koper was, dan dat, hetwelk de artsen aan hun patiënten verstrekten. „Koop het maar", zouden de artsen hem gezégd heb- ben, „maar blijf maar declareren bij het ziekenfonds zoals vroeger". Dat had hij gedaan. Het resultaat was, dat de artsen telkens een veel te hoge vergoeding van het ziekenfonds kregen en wel voor het dure preparaat, dat echter niet aan de patiënten ter beschikking werd gesteld. De artsen verklaarden, dat hun assistent bestuurslid van het ziekenfonds te Pur merend was. Als zodanig beschouwden zij hem als een expert. Zij controleerden nauwelijks de afrekeningen, die per giro binnenkwamen. Aangezien de declaratie- lijsten niet getekend behoefden te worden, wisten zij niet wat de assistent er allemaal opzette, zo betoogden zij. De assistent bevestigde, dat de artsen alleen op de hoogte waren geweest ten aanzien van de declaraties der goedkopere preparaten. Hij nam alle verantwoording voor de overige knoeierijen voor zijn reke ning. De officier van justitie achtte de artsen schuldig aan uitlokking tot oplichting en aan opzettelijke heling. Hij laakte het misbruik van gezag, dat de beide artsen ten opzichte van hun assistent getoond hadden en eiste tegen ieder van hen vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. L. J. Reyinga, achtte de uitlokking tot oplichting niet be wezen. Hij vroeg hiervoor vrijspraak. Wel was hij het met de officier eens, dat de artsen geweten hebben, dat zij dank zij de onjuiste declaraties een te hoge ver goeding voor goedkopere preparaten ont vingen. Hij verzocht de rechtbank de car rière van de nog jonge artsen (de een is 32, de ander 36) niet op het spel te zetten door hen een onvoorwaardelijke straf op te leggen. Zij hebben een blanco strafblad en zullen nog door het medisch tucht college gestraft worden. Hij vroeg een voorwaardelijke straf, eventueel met een geldboete. Op 26 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. BINNENLAND Aan de vooravond van zijn gouden ju bileum als arts in de gemeente Gennep is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer H. Stiemens, die zeer veel verdienste lijk werk verricht heeft op het terrein van de t.b.c.-bestrijdinig. Zijn onverwacht over lijden heeft in Gennep waar een erecomité uit de burgerij was gevormd om hem van daag te huldigen, diepe indruk gemaakt. Een nieuwe autobus van de garage Jansen uit Grootammers, die op weg was naar het „Concours d' Elégance" voor tour- wager.s te Noordwijk is op de Lekdijk te Nieuwpoort tegen een, telefoonpaal gereden. De chauffeur verloor hierdoor de macht over zijn stuur, waardoor de bus aan de binnen zijde van de dijk terechtkwam en zwaar werd beschadigd. Behalve de chauffeur zaten er slechts drie personen in de bus. De echtgenote van de heer Gerddng uit Groot ammers raakte zodanig bekneld, dat zij eerst na drie kwartier bevrijd kon worden. Zij liep een gebroken been ot> en is naar Utrecht vervoerd. De andere inzittenden bleven on gedeerd. In de laatstgehouden raadsvergadering van Nijmegen heeft de burgemeester mede gedeeld, dat Gereputeerde Staten van Gel derland het cred'et van f2.250.000 voor de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Keizer Karelplein hebben goedgekeurd. Be slaten werd een lening aan te gaan van een millioen gulden tegen 3.3 met een looptijd van veertig jaar. Tet gelegenheid van ziin tachtigste ver jaardag, zijn zilveren jubileum als kerk meester van de H. Augusiinus-parochie te Amsterdam en zijn jarenlange activiteiten op ander terrein is de heer H. C. Veldhuis door de Paus benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De heer Veldhuis eigenaar van acht. textielzaken in de hoofdstad is vele jaren voorzitter ge weest van de plaatselijke afdeling van de R.K. vakbond voor textielhandel „St. Willi- brord". HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van HaaHem «-tellen de ge meenteraad voor aan de N.V. Centrale Zand en Grindhandel voor Haarlem en omstreken vergunning te verlenen voor het veranderen -•an de bestemminig van het haar voor 75 jaren in erfpacht uitgegeven perceel in dustrieterrein aan de Ir. Lelyweg, door het ter plaatse bouwen van een loods. Voor het, maken van een toegangsnad stellen B. en W. van Haarlem de gemeente raad voor aan de vennoten van de vennoot schap onder firma Pharmacctische Produc- tenhandel en Laboratoria „Pharmachemie" tegen de prijs van f22 per m.2 in koon af te staan grond, gelegen aan de Niiverheidsweg, ter gmofp van ongeveer 70 m.2. De Klonperslngelkerk. die acht weken niet gebruikt kon worden wegens restau ratiewerkzaamheden aan het orgel en aan de birmenkap, zal Zondag weer in gebruik ge nomen worden. De Gereformeerden in deze wijk hebben gedurende deze acht weken voor hun diensten onderdak gekregen in de Noorderkerk en de Julianakerk in Haarlem- Noord. Londen in het teken van de naderende verkiezingen. Attlee's beeltenis prijkt naast die van Eden. Attlee is de man, die men volgens het bijschrift, vertrouwen kan. Eden belooft werk voor allen. De plakker weet er blijkbaar nu al geen raad mee. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft Donderdag in de schouwburg te Arnhem een toespraak ge houden tot het 25ste congres van de Bond van Automobielhandelaren en Garagehou der (BOVAG). De minister stelde het bij zonder op prijs, dat de BOVAG een deug delijke vakopleiding in het leven heeft ge roepen. Een goede opleiding, zal onoordeelkun dige reparaties tot een minimum beperken, zo niet geheel voorkomen. Indien alle eigenaren van motorrijtuigen ertoe zouden kunnen worden gebracht hun voertuigen tijdig en regelmatig aan een oordeelkundig onderzoek door een reparatiebedrijf te doen onderwerpen, dan zouden mede daar door de verkeersongevallen aanzienlijk be perkt kunnen worden, tenminste die on gevallen, die te wijten zijn aan een onvol doende rytechnische toestand van de voer tuigen. De voorzitter van de BOVAG, mr. A. F. H. Jansen, Arnhem, stelde in zijn ope ningswoord een reeks vragen, onder meer of de recente margebeschikking een juiste remedie is tegen stijgende prijzen; of on gebreidelde concurrentie niet op onrede lijke wijze het recht van de sterkste ten koste van kleine bedrijven bevordert; of alleen schadelijke kartels moeten verdwij nen, of dat ook terwille van bepaalde doe len, waaraan volgens hem afgunst niet vreemd is, goede afspraken onder de val bijl geraken, waarmede de heer Jansen doelde op de zogenaamde BOVAG-clausule. Na een overzicht te hebben gegeven van de organisatie van de BOVAG, die in 25 jaar groeide tot ruim 6000 bedrijven, wel 98 percent van het totale aantal, zei de heer Jansen, dat in deze bedrijven onge veer 30.000 mensen werkzaam zijn. De bedrijven betalen ongeveer 75 millioen gulden aan loon per jaar. Men heeft naar schatting in gebouw, voorraden, machines, gereedschappen, demonstratiewagens en takelwagens een bedrag van ongeveer 400 millioen gulen geïnvesteerd. Voorts spraken nog mr. J. Goote, in specteur-generaal van het nijverheids onderwijs en de heer G. van Twist, voor zitter van de Stichting Vakopleiding Auto mobiel- en Motorrijwielbedrijf, die ver heugd was over de aankondiging dat door De Haarlemse rechtbank veroordeelde Donderdag de 24-jarige Nieuw Vennepse jongeman C. C. N., die op een nacht in November in de fietsenstalling bij het café „Flora" de 57-jarige stallingbewaker een oog blind sloeg, tot zes maanden. De eis tegen deze jongeman luidde even eens zes maanden. Hij had onenigheid met de stallingbewakers gekregen over het stal lingsnummer van de fiets en de betaling en was daarbij zonder succes een jongere bewaker te lijf gegaan. Daarna trof zijn vuist de bril van de 57-jarige H. E. Het glas drong diep in diens rechteroog door dat in een ziekenhuis door een glazen oog moest worden vervangen. De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft de markiezenmaker J. B. van E. uit Den Haag veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf met aftTek van prae- ventieve hechtenis en ter beschikkingstel ling van de regering. Verdachte, die volgens de rechtbank aan de drank verslaafd is. was. ten laste gelegd, een poging tot diefstal in een con sultatiebureau voor alcoholisme aan de Wagenstraat en een poging tot inbraak in vereniging aan de Laan van Meerdervoort. De eis luidde een jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen plannen worden voorbe reid voor een vierjarige opleiding van automonteurs aan de technische scholen, waarbij de laatste twee jaren van de op leiding voor een belangrijk deel aan de automobieltechniek gewijd zullen zijn. Des middags zijn op het marktplein be hendigheidswedstrijden gehouden voor auto's, waaraan ook oude wagens, onder andere een „Spyker" en een „Dion Bouton" uit omstreeks 1910 deelnamen. In Musis Sacrum was voorts een tentoonstelling over de vakopleiding ingericht.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11