Met behulp van kabelbaan en radio „bouwt" Van Gelder hoge bergen Mechanische lossing wordt grootscheeps geprobeerd grieven aan de redactie IJmuider Courant „Fryske Trou" sloot met „De Gouden Swipe" de winter af Zeven tochten voor 1400 bejaarden Aanmeldingsformulier Van Velsen uit Bernard King zingt bij het Müller-orgel Rooswijk-Sabres na half uur gestaakt Alliance winnaar van Velsens jeugdtournooi Openbare l JLO en CVO- school 2 winnaars t MAANDAG 13 JUNI 1955 (Van een redacteur) IN DE ZONNIGE VRIJDAGMIDDAG ZWEEFDE OVER Van Gelders hout emplacement, deze nette begraafplaats van vele millioenen Scandinavische en Canadese bomen, een ijzeren hangmat aan een ogenschijnlijk wankel kabel baantje door het luchtruim en meer dan één paar gespajinen ogen hebben deze hangmat gevolgd op zijn weg door het luchtruim deinend tussen twee hoge masten. Boven een ordeloos-neergevallen stapel hout, die in papiertermen „een pile"' heet, heeft deze hangmat zich bijna sierlijk in de lucht ontvouwd en een paar ton blanke stammen tuimelde neer op de top van de berg. Het was het eerste begin van een experiment, dat aansluit op de mechanisatie van de lossing bij Van Gelders papierfabriek en naar de deskundige kijkers op de grond te oor delen mocht deze proef geslaagd genoemd worden. Het was het begin tevens van twee enorme hout„piles", die straks in de richting Noordwest—Zuidoost be westen de Wijkerstraatweg worden opgebouwd uit die telkens weer uitwaaieren de ijzeren hangmat en waar papierhout tot een gewicht van'60.000 ton zal wor den neergelegd tot er een immens bergenpaar is ontstaan de ene van 40.000 en de anaere van 20.000 ton. Dit stapelen van hout, afwijkend van de vroegere methode om het in nette met de hand gevormde „stouwen" neer te zetten tot het de fa briek zou gaan op zoeken om tot papier te worden vermalen, is niet nieuw voor Velsens papierfa briek, maar in deze omvang wordt het wel een novum, ter wijl de manier, waarop het hout uit de schepen wordt gehaald, geheel af wijkt van de metho de, die daar vroeger voor gevolgd werd. Plotselinge houtaanvoer Nu de lange win ter vele houtboten langer dan de pa pierfabrikanten lief was, in het Noorde lijke ijs heeft vast gehouden, is de hout campagne veel te laat op gang geko men anders is het eind April, dat de schepen met hun blanke last uit Scan dinavië komen af zakken, nü werd het Juni. Daardoor komt al les tegelijk en moet de havendienst van Van Gelder poot-aan spelen om de reeks schepen op tijd leeg te halen, want een reder is óók maar een mens en wil zijn bezit zo rendabel moge lijk maken, zodat elke dag verlet voor een papierfabrieksteiger hem uitermate weinig welkom is. Daar komt nog bij dat de eerste betonnen funderingen voor de nieuwe loswal van VGZ in de grond zijn gegaan, hetgeen ook al wijst op een modernisering van het los- apparaat, zodat de proeven met mechanisch stapelen van het hout voortkomen uit een complex van huidige en toekomstige pro bleempjes, waarmee men bij de papier fabriek korte metten heeft gemaakt. Enorme houten arena Al eerder heeft de ..pile" bewezen, dat er geen ernstige vrees hoeft te bestaan voor een kwaliteitsvermindering van het aldus opgeslagen papierhout. al kende men wel het verschijnsel, dat zulke bergen hout een neiging tot ..houtverschuivingen" vertoon den. met het gevolg, dat de „berghelling" steeds vlakker werd. Daar is nu echter, naar Oostenrijks voor beeld, ook wat op gevonden: er wordt een reusachtige arena van houtstouwen naar klassiek model rond de te storten berg op getrokken en in het binnenste van dit reuzencircus laat de stalen hangmat nu regelmatig zijn vrachten vallen. De havendienst heeft daar lang over ge dokterd, want het is geen gemakkelijke zaak, een „pile" volgens de regelen der kunst op te bouwen in een land, waar elke vierkante meter grond goud is. Amerika, waar het grondprobleem minder sterk speelt, had er allang wat op gevonden en liet rond de houtbergen een kraan rijden, die de stammen netjes op de plaatsen strooide, waar nog wat bij kon, maar in Velsen zou zulk een rondtoerende kraan te veel ruimte wegnemen, die beter voor houtopslag te gebruiken is. zodat men hier dus het systeem volgde van een tweetal hoge stalen masten, waar tussen een draad is gespannen, die een tweewielig „wa gentje" een aanzienlijke luchtreis veroor looft. Dat wagentje draagt een juk en onder dat juk passen weer de stalen netten, die het best met hangmatten voor hout ver geleken kunnen worden. Een schepzinnig man aan een electrische lier, aan de voet van een der masten op gesteld, zorgt voor het heen en weer rij den van dat wagentje in de lucht en tevens voor het zakken en rijzen van het daar onder hangende net. Radio als communicatie Maar de afstand tussen de beide masten was wel een beetje te groot voor het menselijk oog. zodat bij Van Gelder een radio-installatie werd ingeschakeld en op de plek, waar het hout gestort wordt een man aan de microfoon zijn instructies „doorseint" naar de bedieningsman achter de lier. En, zoals Vrijdag te merken was: dat klopt heel mooi, al lopen er in de aan vang van zulk een experiment wel eens kleine vergissingen door het spel heen. De auto's, die voor deze wijze van hout opslaan de electrische trammetjes met slengen hout hebben verdreven, halen hun vracht van de lossteiger, waar het hout dus niet langer netjes tot zulke slengen hoeft te worden samengevoegd, maar ruwweg uit de boot kan worden opgegrepen. Letter lijk „opgegrepen", want de loskranen naar het bekende model hebben er sinds kort bij Van Gelder een concurrent bijgekregen, die voorzien is van een grijper en deze Hout in de hangmat - toekomstige kranten op luchtreis. grijper pakt voor de hand weg alle stam men op. die hij tegenkomt. Inmiddels ligt op de bodem van de auto laadbak op de wal het stalen net alweer klaar, het hout rolt er op en het lucht- wagentje boven het houtpark kan zonder verdere complimenten de hele zaak de lucht in tillen en legen op de berg. Het ligt echter in het wezen der dingen bij een papierfabriek, dat het hout ook weer van zo'n hoge berg afgehaald moet worden en daarvoor is gisteren het was Vrijdag een boeiende dag voor de mensen van Van Gelders havendienst uit Ameri ka een soort dragline met een grote reik wijdte gearriveerd, die met zijn lange arm het hout weer ophaalt en terugbrengt in auto's, welke voor het verdere vervoer naar de fabriek zorgen. A'iet alle hout is pile"-hout Overigens is niet alle hout „pile"-hout, want er zal ondanks deze vereenvouding van lossen en stapelen ook nog „gestouwd" moeten worden. Ten eerste om de muur rond de berg te maken, maar daarnaast ook, omdat lang niet de gehele lading van een schip door grijpers gelost kan worden: in de hoeken van het ruim blijven stam men achter, waarvan slengen gemaakt moeten worden, voor ze aan de wal ge bracht kunnen worden. Pas een kwart van de hele houtvoorraad van de papierfabriek gaat op de „pile", hetgeen bij aanschou wing van de twee enorme houten circus arena's, die daar worden opgebouwd, toch nog een hele voorraad moet worden. Inmiddels is even verderop een tweede grote project van de papierfabriek begon nen: de bouw van de nieuwe loswal. Zoals gezegd, nauw samenhangend met de toe genomen mechanische lossing, die, als de loswal in 1957-'58 volledig klaar zal zijn (niet eerder, omdat de ponten tot die tijd in de weg liggen), aan deze haven hoogtij gaat vieren. Daarmee zullen dus de hout boten, tot nu toe een typisch onderdeel van het fabrieksfront bij VGZ, meer naar het Oosten komen te liggen in een haventje, dat schuin in het terrein van de houtop slagplaats steekt. Maar al eerder, dan het moment, waarop deze haven compleet en klaar is, zullen de houtboten er kunnen meren, want het volgende houtseizoen al denkt men er één schip tegelijk in te kun nen opvangen, omdat een deel van de los plaats niet hoeft te wachten op het vertrek van de pontveren. Voor het uitstapje van de Velsense be jaarden hebben zich in totaal 1400 deel nemers gemeld bij de Commissie voor Ont spanning van Ouden van Dagen in Velsen. De tocht gaat ditmaal naar 't recreatieoord „Liederholt" te Beekbergen op de Veluwe. Op de heenreis wordt gereden via Haarlem, Aalsmeer en Hilversum. Omstreeks tien uur zal koffie worden gedronken in het restaurant „Groot Kievitsdal" aan de weg HilversumBaarn. Daarna wordt de reis voortgezet naar Beekbergen, waar om streeks een uur een warme maaltijd wordt aangeboden. Het vertrek uit Liederholt is bepaald op vier uur. De aankomst in Velsen is bepaald op zeven uur. De tochten zijn op de volgende dagen: Velsen-Noord, 15 Juni, 's morgens om half acht op het Stratingplantsoen; IJmui- den-West, 's morgens om acht uur op het Willemsplein en om kwart over acht bij de Ichtuskerk; IJmuiden-Oost, 17, 22 en 27 Juni, op het plein 19401945 bij het monu ment 's morgens om 8 uur; IJmuiden-Oost, 16 Juni, op het plein 19401945 bij het monument 's morgens om 8 uur; Santpoort- Station. 30 Juni, 's morgens om 8 uur op het Stationsplein; Santpoort-Dorp, 30 Juni, 's morgens om 8 uur op het Broekberger- plein: Driehuis 27 Juni om kwart over acht bij de R.K. kerk en Velsen-Dorp, 27 Juni, cm kwart over acht bij de ingang van Vel- serbeek achter het raadhuis. In de Grote Kerk te Beverwijk wordt weer een veertiendaagse serie orgelconcer ten gegeven, welke Dinsdag 14 Juni aan vangt met solistische medewerking van de Engelse bariton Bernard King. Deze serie concerten wordt afgewisseld met een ande re serie concerten, eveneens om de veertien dagen, in de Oude Dorpskerk te Wijk aan Zee, welke begint op Dinsdag 21 Juni. De toegang tot deze concerten, welke door de gemeente Beverwijk worden gesubsidieerd, is vrij. Het is gebleken, dat de concerten, vooral die op het vermaarde Müller-orgel in de Grote Kerk te Beverwijk, meer en meer de aandacht trekken, ook van de omgeving van Kennemerland, mede door de regelma tige medewerking van solisten, alsmede door de exclusieve samenstelling der pro gramma's welke zowel de oude als de nieu we kerkmuziekliteratuur omvatten. Uitbreiding „Da Costaschool" Door het bestuur van dc vereniging „Da Costasrhool" te Velsen (Noord) is mede werking verzocht voor de uitbreiding van zijn bijzondere lagere school met drie les lokalen en voor verandering van inrichting van het bestaande schoolgebouw, onder meer door het bouwen van een kleed- en wasgelegenheid by het gymnastieklokaal. De tonelisten van Velsens Friese vereni ging Fryske Trou" hebben het zich tot besluit van het „winterskoft" bepaald niet gemakkelijk gemaakt met het dramatische stuk „De Gouden Swipe" naar de bekende roman van de Sneker auteur Abe Brou wer. Dat het resultaat in het Hervormd Jeugdgebouw Zaterdag het tot een (licht- getemperdelof heeft kunnen brengen mag als een compliment beschouwd worden aan het adres van dit ploegje, dat over het al gemeen geen met roze bezaaid pad voor zich heeft zodra het zich naar de „plan ken" begeeft. De bezetting van deze „Gouden Swipe" is eigenlijk iets te groot voor de werkende leden van Fryske Trou en voorzitter Boon stra moest dan ook bij de aanvang enige clementie verzoeken voor degenen onder de tonelisten, die in dit zware stuk hun debuut maakten. Niet geheel ten onrechte, maar de eindindruk over Abe Brouwers geladen verhaal draagt meer positieve dan negatieve eigenschappen in zich en wat er Zaterdagavond dan aan critiek over bleef, is meer te wijten aan de opbouw van het stuk en aan de onvoldoende deco ratie van het toneel dan aan de macht der spelers om dit „drege" Friese boeren- stuk aanvaardbaar uit de doeken te doen. Want „dreech" is het zeker, soms bij het onverteerbare af, zoals Abe Brouwer het gegeven in drie bedrijven heeft moeten samendringen en daarbij vele hoofdstukken uit zijn boek alvast moest comprimeren in het eerste bedrijf, om zijn toeschouwers toch enigszins op de hoogte te brengen van het felle conflict in de familie der Wal linga's. Deze Wallinga's zijn eigenerfde boeren uit de vette kleistreek van Noord-Fries land. stug en hoekig, recht-door-zee en bezeten van de drafsport. die elk jaar in Leeuwarden haar hoogtepunt vindt in de kortebaan om de gouden zweep. Douwe Ates, het hoofd van het geslacht, heeft na de dood van zijn vrouw de oude. wilde liefde tot de paarden niet kunnen laten rusten en is als een even bewonderde als gehate dolleman „op 'e rite" gegaan, niet achtend de schade, die hij daarbij aan richt aan bedrijf en familie. Zoon Ate, zich herinnerend hoe zijn vader aan het sterf bed van moeder Liesbeth de belofte deed. de paarden de paarden te laten, vergeeft hem dat moeilijk, maar nog meer beklemt deze jonge Wallinga de houding van zijn vader jegens zijn eigen vrouw Janke, wier wieg niet stond op een van de machtige boerenhoeven in het Friese greidland, maar die „slechts" een arbeiderskind is en daar onder de druk der familieverhoudingen onder is gaan lijden. Het conflict zwelt dreigend aan tot een situatie, waarin enerzijds de onverzoen baarheid der beide mannen nieuwe explo sieven aandraagt en aan de andere kant het gekonkel rond de naderende wedstrijd in Leeuwarden voor donkere wolken zorgt, want de jonge Ate wil zijn vader de les geven, die hij verdient, door zijn paard er uit te rijden met een draver, die als een Zeer geringe belangstelling bestond er] Zondagmorgen op de bijvelden van het sportpark „Schoonenberg" voor de c vriendschappelijke honkbalwedstrijd van „Rooswijk" tegen een negental van 8het Amerikaanse 512th. Sabres, een 8 team van op het vliegveld Soesterberg gelegerde militairen. Na twee innings werd de wedstrijd wegens het slechte weer gestaakt. Het speltempo van de Amerikanen lag iets hoger dan dat van de Velsenerenover het algemeen kon men echter over het tijdens een half uur vertoonde spel niet enthousiast zijn. (Verkort weergegeven) „IJmond"-zegels. Het is niet eenvoudig het iedereen in het leven en vooral in het zakenleven naar de zin te maken. Nog minder eenvoudig is het een af doend antwoord of verdediging te schrij ven op critiek en wel afbrekende critiek. De huisvrouw, die schreef over de recla meactie „IJmond" is kennelijk niet tevre den over de gang van zaken en meende haar hart eens te moeten luchten. Het is een groot geluk, dat dit in ons vrije va derland zo maar mogelijk is en dat er een vriendelijke altijd begrijpende redactie van een vrij dagblad bereid gevonden wordt om een opgekropt gemoed eens te laten spuien, tot lering en vermaak van de burgerij. Maar laat ik ernstig blijven en trachten een ernstige recatie neer te schrijven. Mevrouw, wat is eigenlijk uw bedoe ling? Is u ontevreden of teleurgesteld? Waar om eigenlijk? Deze reclameactie, uitgevoerd en be- De enorme bek van de kraan heeft het hout van het schip gegrepen en op de auto laten rollen, waar een stalen net klaar lag, teneinde het storten op de „pile" te vergemakkelijken. taald door ruim 200 Velsense winkeliers, verloopt zoals van den beginne af is aan gekondigd. U en zoveel honderden, mis schien wel duizenden inwoners ontvan gen en sparen de zegels en het verdere verloop is en blijft kansspel. Het staat u vrij om al of niet mee te doen. Niemand of niets verplicht u de zegels te ontvangen, op te plakken of in te leveren, maar komt u onder de bekoring van dit gokje, wees dan, ik kan het niet anders schrijven: „sportief" en weet te accepteren, dat er nu toevallig een andere spaarder is, die 10, 100 of 1000 zegels meer heeft en een prijs wegsleept. U kunt geen critiek uitoefenen op de uitvoering van deze actie. Het staat de winkeliers toch vrij te bepalen hoe hoog zij hun bijdrage in deze actie willen stel len. Houdt u er goed rekening mee, dat iedere korting of extra reclameactie in gemeenschappelijk verband of individueel de bestaansmogelijkheid van de winke liers verkleint, een bestaansmogelijkheid welke toch al zwaar wordt belaagd, door fiscale druk, hoge onkosten en personeels lasten. En weet u dat deze reclameactie, de gezamenlijke middenstand in onze ge meente tot nu toe f 25.000,aan prijzen heeft gekost, om dan nog niet te spreken over de kosten van organisatie en druk werken en de talloze uren van werk, wel ke deze reclameactie steeds weer op nieuw vraagt. En wist u, mevrouw, dal dit alles gedaan wordt om de eigen bur gers wonende en dikwijls werkende in Velsen in deze gemeente te houden, wat toch eigenlijk een gemeenschapsplicht zou moeten zijn. Wist u verder ook, dat de reclamecom missie steeds naar middelen zoekt, om deze actie, ook voor de kleine spaarders aantrekkelijker te maken, hoewel de in- leveraars van een groot aantal zegels toch veel bij onze eigen middenstand hebben gekocht. Wij verdelen het beschikbare geld over zoveel mogelijk inleveraars. U kunt de bonnen besteden waar u wilt. Wij maken de coupures zo klein mogelijk. De gehele organisatie wordt eerlijk en serieus uitgevoerd. Waarom dan afbreken de critiek? Geef eens een goed opbouwend idee en kunt u dat niet. dan vragen wij u alleen: „sportief blijven". DE SECRETARIS VAN DE RE CLAMEACTIE „IJMOND". P S. Winkeliers mogen geen zegels met sigen codenummer inleveren. geheimzinnige Mr. X pas op de baan van I,eeuwarden zijn identiteit en de naam van zijn berijder zal openbaren. Voor de vrede getekend en de gouden zweep verreden is. hebben de beide harde koppen verscheidene keren op elkaar ge botst en in een zuivere en ook wel eens wat tè poëtisch aandoende taal heeft Brouwer deze ontwikkeling gevolgd, ge spannen en met alle gevoel voor het vul- canisch element, dat deze dubbele strijd met zich brengt. Hij heeft er een moeilijk speelbaar, maar niettemin een goed stuk uit gedestilleerd, dat. nogmaals, te veel moet comprimeren om de intrige geheel recht te kunnen doen en zo kon het Zaterdag gebeuren, dat het eerste bedrijf, dat in een Dokkumse her berg de eerste voorpostengevechten rond de gouden zweep laat voelen, niet geheel uit de grondverf kwam. Dit lag bepaald niet aan de kracht, waarmee de heer Ypma de boer Wallinga op de planken zette, want deze gevoelige rol was hem beslist aange meten en hij kweet zich met alle gediffe rentieerde hardheid van zijn taak, al was daarbij de zachtheid jegens het dienstertje Sjüke, die zich in haar eenzaamheid van hetzelfde ras voelt, niet helemaal aan vaardbaar - hetgeen dus weer niet aan het spel te wijten was. want ook mevrouw Van der Meulen gaf de rol van Sjüke de in houd. die zij van node had. Dat de sfeer van de oude dorpsherberg moeilijk in het Jeugdgebouw te verwezenlijken was, komt evenmin op het debet van ..Frvske Trou", al bleef het op zichzelf jammer, dat dit inleidend conflict zich moest afspelen te gen de wittte wanden van een met tapkast en tafeltjes opgetuigde ruimte, waar helaas geen volledige Friese herbergier (De Groot) aanwezig was, om de sfeer te scheppen van een omgeving, waar paardenkooplui hun ietwat louche opzetjes tegen de ongekroon de koning Wallinga gaan voorbereiden. Dit drietal paardenhandelaren kon ook daar door weer niet geheel loskomen van een gedwongenheid, die juist tegenover Wal linga vol bravour en scherpte had moeten worden - de toevallige getuige, schipper De Vries van de Koophandel II (Greve- ling) bleek zijn positie als lachende derde beter aan te voelen en markeerde de drei ging. die zich hier al gaat voordoen, met een paar laatste zonnige momenten, die aan menig onweer vooraf gaan. Als tenslotte Wallinga alleen blijft met Sjüke en zijn beter ik aanhoort, heeft Brouwer de mogelijkheden van het ama teurtoneel in het algemeen wel even over schat, maar de manier, waarop deze al leenspraak van de al ten halve gekeerde boer over het voetlicht kwam, was voor de beide betrokken acteurs een huzarenstukje, dat zij er wonderwel afbrachten. De conflictstof in twee en drie opgehoopt en uitgewerkt, had eenzelfde gespannen stemming nodig, wederom niet geheel be reikt in de kamer van de boerenplaats bij Holwerd, wel echter voortreffelijk uit een oogpunt van spel gebracht door de zoon Ate (Boonstra), die zijn vader mannelijk en beslist de les leest in bijzijn van zijn vrouw (mevr. Visser), wier aandeel in de ontwikkeling weliswaar secundair is, maar die haar spel telkens het détail wist mee te geven, dat haar moeilijke positie tussen hamer en aambeeld volledig aanvaardbaar maakte. Een knappe rol was ook die van Jouk, Wallinga's bemiddelende huishoudster, het wijze mensje, dat lang zaam maar zeker de vrede ziet komen in de familie en dat van mevrouw Ypma het volle pond kreeg, terwijl ook de veel luch tiger Maartsje (mevr* Van Slooten) en de oude knecht Ype (Meester) hun aandeel bijdroegen tot de onheilspellende ontwik keling van een diepgaande familieruzie. Wanneer ik van de debutanten er een meer speciaal zou willen uitlichten, dan moet dat de toevallige gast in de herberg zijn, Durks, die door de heer Hiemstra werd vertolkt "op een wijze, waarin ver wachtingen voor een nadere kennismaking met het toneel gewekt worden. Dat regis seur Hunsche als niet-Fries zijn hand in het spel heeft gehad, was hier en daar duidelijk merkbaar in de afwerking - wan neer hij de Friezen nog eens wat meer be wegingsvrijheid op het toneel kan bijbren gen, zal zijn succes nog groter zijn, dan het deze avond - verdiend - werd. J. FOLKERTSMA. Zaterdag hield de RKSV „Velsen" een adspiranten-tournooi waaraan tien clubs deelnamen. In groep A kwamen Geel Wit, AMSC en Velsen met een gelijk aantal punten uit de strijd. Geel Wit viel af en AMSC werd eerste met Velsen op de twee de plaats. Aliance won in groep II. ADO en DEM moesten om de tweede plaats strafschop pen nemen. Dit spelletje won ADO. Om de derde en vierde prijs versloeg ADO met éénnul DEM en in de win naarsfinale versloeg Alliance met één nul AMSC. Alliance werd dus winnaar. De uitslagen waren: Afdeling A: Geel Wit—Velsen 0—0. AMSC—OG 0—2, Geel Wit—DSS 2—1. AMSC—DSS 1—1, Velsen—OG 1—0, Geel Wit—AMSC 0—2, Velsen—DSS 2—1, Geel Wit—OG 2—1, Velsen—AMSC 0—1, OG DSS 2—0. Afdeling B: IEV—DEM 0—2. TYBB Alliance 0—1, IEV—ADO 0—2, DEM— TYBB 0—0, DEM—ADO 0—0, IEV—Al liance 0—6, TYBB—ADO 0—3. DEM—Al liance 0—0, IEV—TYBB 0—2, ADO—Al liance 01. DE SAMENWERKING tussen de bjj de export op Engeland betrokkenen in IJmui- den, die uit de nood der staking groeide en zich aandiende als de EVV was geen lang leven beschoren als gevolg van een aantal geschillen in de boezem dezer op zichzelf verheugende combinatie en wellicht heeft hierin de hoop op een spoedig einde van het conflict in Albion een woordje meege sproken: in elk geval de EVV is niet meer en iedere handelaar dacht zijn klanteQ of consignatieadressen beter persoonlijk te kunnen bedienen. Moge er dan een plechtig R.I.P. nagege ven zijn door ettelijken, er zijn eveneens voldoende tegen beter weten in blijven ho pen. dat deze gezamenlijkheid, die zo zeld zaam is in IJmuidens visserijwereldje, een eerste symptoom van latere verbeteringen kan zijn Het jaarlijkse feest van de Sylt-tongen is dan toch losgebarsten: Donderdag is ei genlijk de grote ouverture ingezet met een aanvoer van 20.000 kilo tongen en Zaterdag waren het er al 35.000, maar wie gedacht had, dat nu wel eens de grote klap van 1955 op de fijnvisprijzen zou neerdalen, heeft zich alweer verrekend, want met grote gelijkmoedigheid bleef de koers voor de tong vast, huisvast. Dit is deels toe te schrijven aan een bepaalde angst van de handel, dat er mettertijd geen voldoende voorraden bevroren tongen zullen zijn om uit te kunnen putten wanneer door slecht weer of andere oorzaken de verse toe vloed gaat stagneren, aan de andere kant zijn de Verenigde Staten in de markt ge komen voor de grotg en grootmiddeltongen, waardoor de grote tong op een 2.30 bleef, de grootmiddel 2 deed en de kleinmiddel daar een of twee dubbeltjes onder bleven. Eén en twee handhaafden zich prachtig op ƒ1.80 en ƒ1.35. De koelte heeft de rondvis de afgelopen week geen kwaad gedaan: toen de week nog jong was zag het er niet zo best uit voor de braadjes met hun 15, maar Don derdag. over het algemeen niet zo'n floris sante markt voor dit goed, was het al meer dan 25 geworden voor de grote soorten met 22 voor het iets mindere goed, maar Vrijdag was de room er alweer af en zakte de prijs weer naar de 15. Zaterdag leek het ook niet erg hoopvol, toen zelfs de gul, die zich tot Donderdag nog had weten te handhaven op een 25 tot onder de 20 daalde. ROKERIJEN EN CONSERVENFABRIE- KEN bleven de makreel hoog houden en zelfs Zaterdag, een dag dus, waarop alles moet worden weggezet tot de nieuwe Maandag, was er geen makreel te koop onder de 16 tot 18, terwijl zelfs de buik lozen (waarvoor de markt één van haar treffende bijnamen heeft bedacht) nog een 14 golden. Dat er haast geen verse haring wordt aangevoerd, is natuurlijk uitermate gunstig voor de makreelprijzen. maar niet temin houdt de makreel zich dit jaar door de ruggesteun van de industrie opvallend goed. Daar is men in de hal tenminste echt beter over te spreken, dan over de zwaar- voelbare concurrentie van de Hollandse Nieuwe, die bijvoorbeeld de piepers vaak een dikke das omdoen. Schol is goed gebleven, de hele week door. Met al dan niet gecombineerde export naar Engeland bewoog de koers zich in een langzaam-stijgende lijn en de tweeën en drieën bleven als gevolg van een magere aanvoer wel erg vast, waardoor de twee tjes zelfs Zaterdag nog tot de 30 oplie pen, al zakte de prijs tegen het eind van de markt weer lichtelijk. UITSCHIETERS zijn er voor de Zuid zijde niet aan te pas gekomen, of het zou de Maria van Hattum weer eens moeten zijn, die Maandag met een dermate mooi vangetje vis aan de markt verscheen, dat een achtdaagse reis meer dan 20.000 op leverde. Sortering en kwaliteit waren wat men noemt „af", zodat de schipper hier mee aan alle kanten eer inlegde voor zijn rederij. De nu begonnen week zal inmiddels niet veel bijzonders te zien geven - er liggen te veel schepen binnen voor de survey, die het nieuwe haringseizoen aankondigt. Van de VEM alleen al een zestal en dan de KlaasWijker.de Herman, Tzonne, Elie, Fla mingo en anderen, zodat de trawleraanvoe- ren beneden de maat zullen blijven. De „rijpe" makreel maakt het dan ook on verantwoord reizen van een twaalf, dertien dagen te wagen, want deze vangst moet er met een dag of acht negen hoog nodig uit en dan zijn er nog voldoende met kapotte buiken bij om een verlaging tot een drie kwart van de prijs te garanderen. In Velsen werden de finales van de laatste schoolkerfbalwedstrijden gespeeld. In afde ling A werd de Onenbare Ulo I winnaar en in afdeling B eindigde de wedstrijd Zeewijk- schoolCVO school 2 onbeslist (0-0). Bij het namen van straf worpen werd de CVO school 2 winnaar Dè uitslagen waren: Afdeling A: Openbare Ulo 1Openbare Ulo 2 6-1; Openbare Ulo 1— Duinwijk U'.n 9-0; Openbare Ulo 1Duinwiik Ulo 2 5-0; Duin- wijk Ulo 1—Duinwijk Ulo 2 0-0; Openbare Ulo 2—Duinwiik Ulo 2 2-1; Openbare Ulo 2 Duinwiik Ulo 1 1-3. Afdeling B: ZeewijkschoolCVO school 2 0-0 (na strafworpen wint CVO school); Open bare Ulo 3Openbare Ulo 4 4-0. Het bestuurslid van de H.K.B., de heer J Arends. reikte na afloop de prijzen uit. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(l, die zich met ingang van 1 Juli 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10