Geen verjaarscadeau van minister Algera voor jarige Scheveningse haven VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 Agenda voor Velsen Watervliet I voor een lastige taak Visserij-varia De zomer breekt zich nu langzaam baan op de markt Folkloristisch-historische tentoon stelling in de afslag geopend Old Clothes New Een naam: PRONK Laatste competitie wedstrijd voor IJmond I en Il-heren Weelde van tulpen op de bloemenveiling Beverwijk Castricum Kankerbestrijding zet alle zeilen bij ZATERDAG 14 MEI 1955 11 DRY CLEANING ONLY Het derde kan morgen kampioen zijn De elf van Vitesse '22 Opstelling CSV Spinazie over top heen Voetbalclub speelde toneel voor een korfbalvereniging De reis van koningin Elisabeth naar Australië Drie gouden echtparen in Castricum Maandag eerste in reeks filmavonden ER IS IN SCIIEVENINGENS afslacgebouw deze dagen veel te genieten voor degeen, die van visserijhistorie en de kleine, goede dingen uit het verleden houdt. Want gistermiddag heeft mr. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat daar met een kort en geestig woord de tweede tentoonstelling over het verleden van de haringvisserij geopend, thans als onderdeel van de festiviteiten rond het gouden bestaansfeest van de Scheveningse havens. Dat op dit moment, nu tege lijkertijd de opening van het nieuwe haringseizoen wordt ingeluid met een reeks aansluitende feesten, het bericht kwam, dat de Centrale Bond zijn leden het parool had verstrekt niet op de vloot te monsteren, waardoor de hele Vlaggetjes dag op losse schroeven komt te staan, wierp wel even een donkere schaduw over het festijn: men is namelijk ten aanzien van de ontwikkeling weinig opti mistisch gestemd in Scheveningen. Mr. Algera bevond zich op riskant terrein, naar hij zelf erkende: Scheveningen ijvert immers al jaren vergeefs voor een nieuwe en betere haven met langere strekdammen, maar hij kan toch niet met het zozeer begeerde verjaarscadeau aankomen. De zaak is in studie en <Je heer J. v. Leeuwen, voorzitter van de Stichting Oud-Scheveningen, die de tentoonstelling voorbereidde, gaf na afloop van het officiële gedeelte de minister dan ook als antwoord: „Studeert u grondig en prettig, excellentie'. De folkloristisch-historische expositie ■werd door mr. Algera geopend met de zege wens, dat zij een „goede vangst" mag op leveren, hetgeen hij ook de visserij meegaf voor de komende nieuwe teelt. In zijn speechje legde hij overigens meer de na druk bij de zaken van zijn departement dan bij de visserij zelve, wetende dat hij hierbij een bepaald risico liep. Ramp veroorzaakte haven Hij haalde de geschiedenis op, die in December 1894 de stoot gaf tot de aanleg der havens: 1/3 van de Scheveningse bom- nienvloot ging in die wilde maand verloren. De r- ering, erkennende de moeilijk heden, die de visserij door de geringe diep gang van de haven al sinds jaren onder vindt, overweegt echter of het verantwoord is zich grote investeringen te getroosten met het oog op de toekomst van het bedrijf. „En dat er op gestudeerd wordt, is in elk geval al beter dan dat er helemaal niet gestudeerd wordt" merkte de minister op, tot groot plezier van zijn gehoor, samenge dromd in het havenkantoortje aan de eerste haven. Tenslotte memoreerde de ambts drager, dat Scheveningen tegen de stroom der zich uitbreidende nabuurstad Den Haag in, zijn eigen karakter en stijl heeft weten te bewaren. Wat op de tentoonstelling in het he lende afslaggehouw met grote duidelijk heid te zien is, voor wie de tekenen dezer historische verzameling verstaat. Deze onpersoonlijke reclame voor de visserij is bepaald en in zeker opzicht helaas geen grootse, moderne manifestatie van het bedrijf, maar veel eerder een tot gedétailleerde beschouwing nodende reeks reliquieën uit een verleden tijd. Scheveningen wordt hier weer „Scheve- ling," zoals zijn mannen de eeuwen door de visserij uitoefenden met de langzaam evoluërende scheepstypen. Dat deze scheepstypen in grote getale present zijn op de tentoonstelling, hoeft nauwelijks nader betoog: zowel de mas sieve bom als de bomloggers en de latere logger zijn mèt de trawler en de motor- logger in unieke producten van urenlange handenarbeid vertegenwoordigd. Er staat een fors model van de „Sailors Home", de stoere SCH 366 uit de overgang der vorige eeuw naar deze en er staan legio bommen met de vaten en de tuigage tot in onder - 'delen aan dek en dit alles is tentoonge spreid tegen een achtergrond van histori sche herinneringen aan de oude buurten van het dorp. Drie panorama's laten de oude visserswijk zien en ook het strand met de bom er op getrokken en de visvrouwen rond de afslag, met de manden vis op het hoofd, zoals dat vroeger gebruikelijk was. De wantwagen is getrouw in miniatuur na gebouwd en brengt de netten naar het schip. Verderop: de kuiperij de étalagepop, die de kuiper uitbeelden moet, heeft het zelfde glazige voorkomen als de jonge moeders, die op kraamvisite komen in het oude binnenhuis, maar niettemin is de sfeer voortreffelijk geraakt met deze kleurige beelden uit een voltooid verleden tijd, die Scheveningen moet hebben gekend in een weelde van kleur. Schoêr mantels in pastel Vooral door de klederdrachten, waarvan *nu nog maar de restanten zijn overgeble ven vroeger waren de pasteltinten der „schoêrmantels" de grote magneten voor de schildersbent der Haagse school en daar vóór. Ze zijn nog te zien in de hoek-der- kledij, waar ook een model van een Sche- ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON ZATERDAG 14 MEI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.-15 uur: „De zwarte rid der". Rex, 20 uur: „Het schaap met vijf poten". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 uur: Advendo, toneeluitvoering. Patronaat, 20 uur: „IJmuidens Roem". ZONDAG 15 MEI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „De zwarte rid der"; 15 uur: „Pioniers van de Rio Grande". Rex, 20 uur: „Het schaap met vijf poten" 15 uur: „Het gouden zwaard". MAANDAG 16 MEI VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „De zwarte ridder". Rex, 20 uur: „Het schaap met vijf poten". veningse visserswoning open staat voor nieuwsgierige blikken, compieet met de Heslaarzen op de zolder en het oliegoed van vader in de hanebalken. Gedroogde zeebewoners, oude hand schriften en kaarten, de lijst der kantoor- vlaggen uit 1887, toen IJmuiden nog geen, maar Zandvoort nog steeds visserij bezat en de moderne radiocummunicatiemiddeien, het staat alles knus dooreen in een weinig spectaculaire, maar liefdevol-gerangschikte manifestatie van een oud en toch jong be drijf. Wij hebben een paar namen uit die lijst van kantcorvlaggen genoteerd Eg- mondse rederijen van faam uit het einde der negentiende eeuw. als daar waren R. Gouda, K. de Groot, R. Tol, P. Conijn en anderen „der pers," die in hun tijd groot machten waren in de Nederlandse visserij. Of uit Maassluis: G. Kalkman. J. Levers- tuin en J. Y. Sonneveld. Ze zijn allang uit het bedrijf verdwenen of opgegaan in de hedentijdse rederijen, maar op de tafels in het Scheveningse afslaggebouw komen ze nog eenmaal terug in hun glorie van wel eer, die herinnert aan een visserij, welke tussen Nieuwediep en Breskens haast geen kustplaats onberoerd liet. Toch te gering Wanneer op deze plaats ondanks al deze fluisterstemmen uit vorige eeuwen critiek wordt uitgeoefend op de visserij tentoon- Er is nauwelijks een familienaam in Nederland te vinden, die inniger ver want is aan de visserij dan die van de Pronken. Op de historische tentoonstel ling, die in Scheveningens afslag te be wonderen is, werd het geslachtsregister van de fabilie Pronk opengeslagen en er bleek, dat er haast geen schip de ha ven uitvaart of er luistert wel iemand aan boord naar de naam Pronk. De afleiding van de naam is nog niet geheel duidelijk - het kan zijn, dat hij stamt van de martelaar Sint Pronicus, die in het Rome van 400 jaar na Chr. leefde, het is eveneens mogelijk, dat Pronk oorspronkelijk op een voor de hand liggende eigenschap duidde: praal of opschik. Maar het woordenboek geeft er aan de andere kant ook een minder bekende „vertaling" voor in het oud- Nederlands: „donker weer". De Pronken zijn alle kanten uitgesto- ven. IJmuiden kent een reder van die naam, Utrecht een schoolhoofd, die boekjes voor zijn pupillen schreef; er is een schrijver Kees Pronk en een musi cus Bob Pronk. Een modern musicus dan. want hij stichtte Bob Pronk's Bobtet" hetgeen niet op voorkeur voor Bach of Brahms wijst. Veel officieren van de marine dragen de familienaam, evenals enige handelaren en een ver zetsman. En bij deze interessante uiteenzetting over een wijd-uitgewaaierde familie naam ligt een nog onbeschreven boek, waarin ieder, die Pronk heet zijn naam mag zetten met het verzoek om nadere 5 inlichtingen omtrent afstamming en herkomst. COOOOOOCOOOOOOODCQXOOOOOOOOCOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO stelling in het Scheveningse afslaggebouw, dan is het omdat het feit van de gouden haven een grootsere en algemenere propa ganda had kunnen verdragen voor een be drijf, dat zo hevig onbekend is bij 90 per cent der Nederlandse bevolking. Dan is het, omdat hier een bijna letterlijke kopie werd geleverd, van wat er verleden jaar ook in Scheveningen te zien was en dan is het vooral, omdat het publiek, dat voor de visserij geïnteresseerd moet worden, deze belangstelling doeltreffender en beter vol gens de methoden van de E 55 kan opdoen, dan via een weliswaar zorgvuldig en lief devol samengestelde, maar dan toch wel zeer beperkte historische verzameling als deze. J. F. Een Scheveningse vissersvrouw bezig met het inrichten van een diorama van de tentoonstelling Scheveningse visserij en folklore", welke Vrijdagmiddag te Scheveningen is geopend. De korfbalvereniging „Watervliet", die goede kansen heeft op meer dan één kam pioenschap (het derde twaalftal kan Zondagmorgen op „Watervliet" misschien al de kampioensvlag hijsen), staat met het eerste twaalftal voor een lastige taak. kerk, A. Redeker, A. Verkerk, A. de Vries, J. v. d. Berg, D. v. Lodesteijn. Watervliet I is namelijk met een ver- liespunt meer dan de grootste concurrent Fortuna op de tweede plaats van de rang lijst terecht gekomen na vele weken de leiding te hebben gehad. Het Velsense twaaftal zal dus alle komende wedstrijden moeten winnen om zich kampioen te kun nen noemen van de derde klas KNKB. Nu moet Watervliet I naar OKV I in Oostzaan en deze wedstrijd zal nu de groen-gelen niet meevallen, omdat de Zaankanters nu eenmaal onberekenbaar en vooral op eigen veld lastige tegenstanders zijn, die zich niet spoedig gewonnen geven. Het zal er dus spannen, hoewel OKV „niets te verliezen heeft". Watervliet 2 brengt een bezoek aan ZKV 3; ook deze ontmoeting is voor de Velsen se ploeg niet eenvoudig, doch er is een mo gelijkheid van winst bij vlot spel en hoog tempo. Derde voor spannend duel Het beste staat Watervliet 3 er voor, dat thuis de strijd gaat opnemen tegen de naaste concurrent, hetgeen een zeer span nend duel zal worden. De stand is nu: 2e klasse IIKB: Watervliet 3 12 10 1 1 21 punt Sport Vereent 311 8 3 16 punt In deze competitie moeten veertien wed strijden worden gespeeld. Indien Water vliet 3 dus wint, is dit twaalftal morgen kampioen. Overigens heeft Watervliet 4 met de naaste concurrentie van Sport Vereent 4 met respectievelijk gespeeld 12 en 9 en punten 21 en 15 een even mooie kam pioenskans. Het vierde is echter nu vrij. Voor de jeugd zijn vastgesteld: Adspiranten: Watervliet aZKC a en Sport Vereent bWatervliet b. De opstellingen zijn: Watervliet I: dames: T. Waagmeester, R. Leyenaar, G. Kluft, A. Verkerk, J. Kluft, S. Meyer; heren: A. Wedemeyer, F. Vos, S. Hartman, J. de Boer, W. Berghuis, M. Veerbeek. Watervliet 2: dames: L. Kloosterman, L. Leyenaar, A. de Niet, A. Redeker, C. Zand bergen, I. Waagmeester; heren: A. Ver- Vitesse '22 uit Castricum krijgt de be zetters van de onderste plaats in 3a, Kin- heim, op bezoek. De opstelling van de thuisclub is: doel B. van Veen; achter: N. Lute en P. Beentjes; midden: A. Groot, J. Borst en F. Res; voor: Fl. Twisk, H. Zon neveld J. de Zeeuw, H. Borst en P. Duijn. Voor de uitwedstrijd tegen het Bever wij kse DEM is de opstelling van CSV als volgt: Doel: G. de Heer; achtef: A. Kees man en W. Grosze Nipper; midden: H. van Diggelen, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, A. Kossen, H. Jacobs, D. Hoberg en H. Stolk. Het eerste herenelftal van de handbal vereniging „IJmond" treedt aanstaande Zondag in deze competitie voor de laatste wedstrijd aan tegen „Catchers", die op „Watervliet" op bezoek komen. De IJmond- reserves (heren) ontvangen als laatste in de rij om half elf Blinkert uit Heemstede. Het eerste elftal van de IJmond-dames krijgt echter nog vijf wedstrijden in deze competitie te spelen, waarvan er nog twee op eigen terrein en drie buiten de plaats zijn vastgesteld. De opstellingen zijn: IJmond-dames I: Tr. Aardenbung; L. Klaver, W. Huttinga; K. Beets, T. Huttings, T. Grapendaa-1; A. v. d. Velde, D. Marokel- bach, M. Klessor, H. Venus, M. Nierop Groot. IJmond-heren: H. Nathans; H. de Water, C. Klesser; H. Schaafsma, J. Gaartman, P. van Giezen; G. Zandbergen, H. van Lies hout, P. Bijl, C. de Vries, H. Rens. Op de Oost-Europese conferentie te Warschau is Rusland vertegenwoordigd door minister Molotov, maarschalk Boelganin en maarschalk Zjoekof, die men hier v.l.n.r. aan de conferentietafel ziet. Op de groentemarkt begint nu een meer gevarieerde aanvoer los te komen, behalve de spinazie, waarvan het hoogtepunt der aanvoer kennelijk al voorbij is, komt er nu waspeen, bloemkool, sla, postelein en as perge ter veiling. De massa-producten brengen nog maar een matige prijs op. Spinazie ging in grote partijen naar de fabriek en de binnenland se markt kocht voor een prijs tot 22 cent de kilo. Rabarber is goedkoop: er is een groot aanbod, maar door het koude weer blijft de vraag wat hangen en er werd tot 15 cervt per bos betaald. Bloemkool liep tot 88 cent per stuk, de sla varieerde van 8 tot 24 cent De Christelijke Korfbalvereniging „D. K.V." uit IJmuiden-Oost heeft haar eerste levensjaar voltooid, hetgeen voor het be stuur een gerede aanleiding is geweest le den en donateurs Vrijdag voor een feest avond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan bijeen te brengen. In zijn openingswoord noemde voorzitter H. de Boer dit het eerste vertoon in het open baar, met de bedoeling spelers en publiek nader met elkaar in contact te brengen. Verder herinnerde hij er nog even aan. dat het afgelopen jaar voor „D.K.V." aller minst zonder zorgen is geweest, waardoor men zelfs meermalen de opheffing van de vereniging heeft overwogen. Maar geluk kig is het nimmer zo ver gekomen, van welke energie deze avond door spreker het overtuigende resultaat werd genoemd. Ten slotte verzocht hij het publiek zijn ver eniging eveneens daadwerkelijk te willen steunen, zodat men straks in September meer twaalftallen in het veld zou kunnen brengen. Voor deze avond was verder een beroep gedaan op de medewerking van de toneel club van de voetbalvereniging „IJmuiden". die zich op de planken even collegiaal toonde als op het groene veld. Vandaar dat men binnen een maand speciaal voor deze gelegenheid nog een blijspel in studie heeft genomen, waarbij de keuze geheel met de bedoelingen van een vrolijke avond in overeenstemming werd gebracht. Het was „M'n dochter kiest een man" door Will van der Berg, als een vrolijke romance aangekondigd. Deze romance bestaat dan hieruit, dat de zwerver Jan de Roeper er een gewoonte van heeft gemaakt, 's win ters heimelijk zijn intrek *e nemen in de riante villa van de famine Wordum, om dat deze toch alleen gedurende de zomer wordt bewoond (in welke geestige Ameri kaanse film hadden wij deze vondst al eens eerder gezien?). Alles gaat goed, tot des zwervers rust op zekere avond wordt ver stoord door de komst van Louise Wordum, die hier haar toevlucht neemt om de ver loofde te ontgaan, die papa voor haar heeft bestemd. Deze invasie wordt dan even later voortgezet door de intocht van twee tamelijk ongure individuen, die even wel jonker De Meester van Leeuwendaal en de huisknecht blijken te zijn, die op weg naar een bal-masqué door auto-panne worden opgehouden. En u raadt het nooit, deze jonker is nu precies de man die papa Wordum voor Louise heeft bestemd en onbekend maakt onbemind aan welke kennismaking zij zich door deze vlucht trachtte te onttrekken. Omdat een goede verstaander nog steeds aan een half woord voldoende heeft, blijft er verder weinig te raden en valt de gelukkige afloop gemak kelijk te voorspellen. Voor een dergelijk blijspelletje kan de critische bezoeker wei nig geestdrift opbrengen, hoewel de spe lers het er onder regie van de heer L. Holt- slag niet onverdienstelijk hebben afge bracht. Het zijn allemagl rollen die amu sante typeringen kunnen opleveren, mits de vertolkers de moeite willen nemen zich even op de vrolijkheid in te stellen. En doordat deze toneelclub zich voornamelijk op dit genre wenst toe te leggen, heeft dit blijspelletje hun slechts weinig moeilijk heden opgeleverd. Zo was Joop van der Zwan een gemoedelijke Jan de Roeper, die de kansen van deze dankbare rol zeker niet ongebruikt gelaten heeft. De dames J. Guyt-Snijders en A. Smit-van den Bosch namen met succes het vrouwelijk element voor haar rekening, waar Henk Jordaan als de jonker een doortastend optreden te genover stelde. Behalve de veldwachter Peer van de Muggenheuvel, die geheel uit de toon viel, hebben ook Jaap Guyt, Geert Ebbinge £n Riekel de Boer nog een groot aandeel in het lachsucces bijgedragen. Tenslotte heeft de zanger Christiaan de Lar nog een vocaal intermezzo voor zijn rekening genomen, bestaande uit een aan tal spirituals, waarmee hij eveneens veel waardering mocht oogstten 1 JAN VAN DAM per stuk en de eerste boe peen haalde tot 77 cent per bos. Als gevolg van de'kou is er weinig asperge en de eerste kwaliteit bracht het grif tot 2.20 de kilo, witlof varieerde van 19 tot 43 cent per kilo en postelein draaide rond de 28 cent. Radijs komt in grote hoeveelheden aan de markt; er werd van 4 tot 7 cent per bosje voor beta aid. Mooie tulpen Op de bloemenveiling vormen de tulpen van buiten nu de grootste aanvoeren, er is een. rijk gevarieerde inbreng van tulpen van bijzonder fraaie kwaliteit. De fraaie parkietsoorten, zoals Sunshine, Fantasie, Red Champion en Oranje Favoriet brengen veel geld op meermalen werd er tot een gulden de bos voor betaald. Lange tulpen gingen meestal tot 85 cent per bos, gesne den tulpep zoals Mothenday, Golden Har vest, Baron de Latonay, Pride of Harlem en Miss Ellen Wilmott varieerden van 18 tot 38 cent per bos. Maar er komt nu een grotere verscheidenheid aan de markt zo zijn er vele partijen irissen, diie tot 1.70 per bos haalden. Anemonen zijn er niet zo veel meer, maar er komen nu ook ixia's en convilles, maar ook veel lathyrus, rozen en anjers, waarvoor goed geld wordt betaald. Er is een groot aanbod in pot- en park- planten, waarin de handel goed vlotten wil. Contactavond „De Kennemers" Na de première in Haarlem was Bever wijk de tweede stad waar, door een groot passage-bureau, in gebouw 't Centrum de kleurenfilm van de reis van Koningin Elisabeth naar Australië is vertoond'. De film geeft een indrukwekkend beeld van deze omvangrijke tournee door een jong en opkomend werelddeel, waar velen onzer landgenoten zijn heengetrokken. Het is echter geen droge opsomming van ont vangsten en uitvoeringen geworden, doch de cineaoten hebben wel degelijk ook het land met zijn industrieën, veeteelt en land bouw gezien en bewonderd: de beelden waren vakkundig en met een fraaie rhyth- iniek samengesteld, terwijl de kleuren op vallend fijn gehouden waren. Voor de pauze werd een film vertoond over het emigrantenschip de Sibajak en de aspirant-emigranten konden alvast zien hoe het leven aan boord van zo'n schip toegaat en hoe de ontvangst en verspreiding van de emigranten over de plaatsen van be stemming geschiedt. De heer G. Tates hield een korte inlei ding en was zeer verheugd dat de belang stelling zo bijzonder groot was. Over en kele weken komt de film over de reis naar Australië m IJmuiden en kunnen de IJmui- dienaren ervan genieten. Castricum heeft in het begin van de ko mende week drie gouden echtparen in zijn midden. Maandag hoopt het echtpaar P. de Vries- A. Zonneveld, Groenelaan 10 dit heuglijk feit te vieren. De bruidegom was 30 jaren lang de stuwende kracht van de plaatse lijke Katholieke Arbeiders Beweging, is voorzitter van Herwonnen Levenskracht, voorzitter van de plaatselijke schoolmelk- commissie en nog steeds, ondanks zijn 72 jaren, wethouder van Openbare Werken. Het echtpaar J. Brandjes-Schotvanger, Burgemeester Mooystraat 11, is Dinsdag 50 jaar in de echt verbonden. In tuinders- kringen is de bruidegom een bekend en ge zien figuur, niet alleen omdat hij als tuin der jarenlang in deze streek ziin brood ver diende, maar tevens omdat hij reeds 35 jaren voorzitter is van de coöperatieve tuinbouwvereniging „Ons Belang". Tenslotte is er het echtpaar C. Res Wzn— C. Zonneveld, Mient 63. Niet alleen dat dit echtpaar Woensdag 50 jaar getrouwd is maar het mag er tevens prat op gaan de zelfde tijd in dezelfde woning te wonen. Cor Res begon kort na ziin huwqkjk een bloembollenbedrijf, dat thans wordt voort gezet door zijn zoons. Deze ochtend De Bergen bracht vanmorgen 1050 kis ten makreel aan plus 250 varia en 275 stuks stijve kabeljauwen; Kees Plug was met zijn KW 76 present en zorgde voor 300 stijve, 100 schelvis, 50 kabeljauw en 200 makreel en de KW 7 had 400 makreel, 40 kabeljauw, 40 wijting, 80 schelvis, 30 varia en 120 stuks stijve. Dan voerde de VL 85 aan 80 kisten schelvis, 50 kabeljauw, 200 makreel en 150 stijve In totaal waren er 48 kotters, die 15.000 kilo tong en 500 kisten schol aan de wal zetten. Voor het buitenland Het buitenland nam de tongen: grote tong deed 2.35 a 2.20; middeltong maak te 2.40 a 2.20 en de halfpondjes zijn voor 2.40 a 2.50 verkocht. Tong I deed 2.50 a 2.75 en de slips gingen voor 2.25 a 2.50 per kilo. De regels werden verkocht tegen 55 a 45 en de kisten ka beljauw voor 63 a 70. Middelschol maakte, eveneens voor de export, 30 a 35 en de zetschol deed 40 met 30 a 36 voor de enen. Binnenlandse markt Het binnenland nam de grote gullen af voor 35; de middel voor 32 en de tor ren voor 25 k 22, terwijl de zwarte kool 65 a 70 gold. Braadschelvis haalde 26 a 31; de pennen zijn voor 35 a 38 gegaan en de kleinmiddel deed 4338, met 43 a 40 voor de grootmiddel en 40 voor de grote schelvis. Wijting maakte vanmorgen ƒ31 en de schol II 18 a 26, terwijl de drietjes werden afgenomen tegen 12 a 20. Voor de makrelen betaalde de handel 18 13. Maandag nog onzeker Voor de Maandagmarkt verschijnen de Bloemendaal (7 Mei), de v. Hattem (1080 vis.waarvan 530 makreel) en wellicht de Herman. De Bloemendaal heeft 815 kisten, waar van 700 makreel. De raming is, dat er on geveer 100 kisten haring en 500 stijve ka beljauwen zullen zijn. Vertrokken IJM 116 Eveline, 35 Postboy, 241, 249, 213, 226, 202, 239, KW 43 Rijnmond 2, 110 Rijnmond 5, 95 Toenadering, 51 Prinses Margriet, 114 Avontuur, 141 Willy; BR 5, 13, 20, 50, 55, 38, 48, 28, 47, 41; CZ 3; ARM 14; UK 90, 194, 176, 72, 162, 53, 79, 81, 69, Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,30; gr. tong 2.442,28; grm. tong 2,50—2.34; kim. tong 2 60—2.42: kl. tong I 2.70—2,50; kl. tong II 2,462.14; tarbot I 2,251,90, per kg. Tarbot II 75: kl. schol II 36—14; schar 24—12; v. haring 22.50—11,50; makreel 22—16; kim. schelvis 56; kl. schelvis I 57; kl. schelvis II 3325; wijting 3218; gr. gul 28; midd. gul 32—20; kl. gul 28; ham 74—72; poontjes 108, per 50 kg. Gr. kabeljauw 106—66; gr. koolvis zw. 6865; gr. leng 96, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 182 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 360 kisten schol, 45 kisten schar, 465 kisten haring, 250 kisten makreel, 52 kisten schelvis, 100 kisten wij ting, 95 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 2 kisten ham, 10 kisten pcon, 10 kisten koolvis, 15 kis*em diversen. Totaal 1590 kisten. Besommingen van Vrijdag. UM 210 f3100; WR 7 f1930; KW 128 f250. 11, 164, 1, 119, 103, 31, 91, 141, 215, 18, 2, 35, 93, 264, 47, 105, 90; Z 581 (Belg). Binnengekomen IJM 16 Bergen, 239, 318, 226. 213, 241, 202, 249, 11, 52, 4, 3, 27, 31; KW 144 Wil- helmina 5, 14 Anna Cornelia, 65 Willy Alida, 83 Zeezwaluw, 64 Elizabeth, 126 Agatha Arie, 7 De Arend, 76 Excelsior, 155 Arie, 187 Jacoba; UK 53, 4, 85, 105, 243, 48, 73, 90, 104, 5, 126, 46. 15, 14, 125, 64, 61, 87, 34, 41, 244, 202; BR 48, 50, 13, 28, 20, 41, 55, 38, 47, 5: VL 85 Bertina; CZ 3; ARM 14; VD 9; TX 51; AM 16; WR 67, 33, 34; RO 29. Besommingen Bergen f 23.400. Loggers: KW 65 f 1770; 64 f 2240; 126 f 2290; 155 f 2720; 76 9270; 7 f 10.700 VL. 85 f 9160. Kotters: IJM n f 2260; 52 f 1500; 4 f 2830; 3 f 1580; 31 f 2490; KW 56 f 1600; 35 f 1300; 60 f 1070; 71 f 1480; 77 f 1350; 21f 1530; 30 f 1100; 88 f 1700; AM 16 f 2900; WR 67 f 1800; WR 33 f 2100; WR 34 f 2600; RO 29 f 1830. CONTACT AVOND „DE KENNEMERS" In samenwerking met de supportersver eniging „Rood-Zwart" houdt de Beverwijk- se voetbalvereniging „De Kennemers" Woensdag 25 Mei in café Wilkes de laatste contaclavond in dit seizoen. Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding zet ziin actie in Velsen voor het jaar 1955 fors in: er moeten le den en contribuanten gewonnen worden voor dit mooie werk en te dien einde zal de gemeente huis aan huis worden be werkt. Om de medewerksters en medewerkers op hun taak voor te bereiden vele leden van de vrouwenorganisaties stelden zich spontaan beschikbaar, wordt Maandag avond 16 Mei een eerste filmavond ge houden en wel in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Dinsdagavond volgt een voorstelling in „De Weijman" te Sant poort en Vrijdag 20 Mei wordt eveneens een film gedraaid in het Josefhuis aan de Banjaertstraat te Velsen-Noord. Op deze bijeenkomsten zal de film over de kankerbestrijding „Er is een tijd van komen" worden vertoond. En voorts geeft een medicus een verhandeling over de kanker waarbij hij zal aangeven, welke maatregelen bij de huidige stand der we tenschap kunnen worden getroffen om deze gevreesde ziekte te voorkomen en te bestrijden; Een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van het Koningin Wilhel minafonds zal spreken over het werk van deze vereniging; en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11