Grote Vier Chinese premier herhaalt aanbod aan Amerika tot onderhandeling Churchill: „New Look' in de Russische politiek Weerbericht Koffie en thee goedkoper Haarlems Dagblad Hedenmiddag wordt over het lot van het kabinet beslist Protest tegen confiscatie van Duits bezit in Oostenrijk Bestand afgewezen „wanter is geen oorlog"- Explosieven naar Tibet als „kisten fruit" Twintig bandieten in Columbia gedood Engelse straaljager bij Vaals neergestort Het woord is aan Nota's van Bonn aan Grote Drie Spoedconferentie over Noord-Afrika Geen kruistocht tegen het communisme gewenst 69e JAARGANG No 261 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 17 MEI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 108 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vanmiddag vissers- vergadering in IJmuiden Communisten de aanstokers? Eis tot schadevergoeding tegen KLM ingediend Weerrapport 5s 55 BH zS Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 1? ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad ER IS EEN MILDER sfeer geboren, zo niet in deze lente, dan toch in .de koude oorlog tussen Oost en West. Er is zelfs bepaalde verandering ingetreden. Wie be weren zou, dat de Russen niet hun koers hebben gewijzigd, zou de waarheid ge weld aandoen. Het Oostenrijkse verdrag is ondertekend. Alle bezettingstroepen, dus ook de Russische, zullen binnenkort Oos tenrijk verlaten en het land is „geneutrali seerd". De Russen hebben meer bereid willigheid getoond ten aanzien van ont wapening. Die gaat nog niet zo ver als het Westen zou willen, maar zij toont vooruit gang. Er is meer dan dat: zij gaan binnen kort naar de Joegoslavische hoofdstad om met Tito te overleggen. Dit zou een jaar geleden nog volstrekt onmogelijk geacht zijn. Maarschalk Tito wil geen militaire verdragen sluiten, noch met het Oosten, noch met het Westen. Dit schijnt te duiden op de komende garantie van een nieuwe neutrale positie. En nu wordt alweer ver ondersteld dat de Russen die ook ten aan zien van Duitsland zullen voorstellen, met een hereniging van Oost- en West-Duits- land, zodat zij een brede neutrale gordel door Europa zouden nastreven. Amerika zou op dat plan kunnen antwoorden: goed, als gij ook uw Westerse satellieten ont wapent en neutraliseert. Dit alles ziet er nog niet bepaald uit als rijp voor ver wezenlijking. Maar de sfeer is nu toch wel zo mild geworden, dat men eendrachtig besloten heeft de veelbesproken conferen tie van de Grote Vier te gaan houden: waarschijnlijk in Stockholm, in Juli of Augustus. De oorspronkelijke gedachte van Winston Churchill doet zich daarbij gelden, want het plan is om in eerste aanleg zonder agenda te gaan praten. Ter voorbereiding zullen weliswaar eerst de ministers van Buitenlandse Zaken een bijeenkomst van enige dagen houden dat zijn dus Foster Dulles, Molotov, MacMillan en Pinay maar daarna zullen de regeringsleiders zélf aan bod komen: Eisenhower, Boelganin, Eden en Faure. (Ten aanzien van de twee Engelse staatslieden moet het voorbehoud gemaakt worden, dat de verkiezingen dezer maand nog moeten beslissen of het Mac Millan en Eden zullen zijn of twee Labour- ministers, maar het eerste is waarschijn lijk). Het plan-Churchill, twee jaar geleden in het Lagerhuis met algemene instemming ontvangen, baseerde zich op een aanvangs- conferentie zonder agenda omdat de vorige Engelse premier uitging van de gedachte, dat men eerst een grondslag van weder zijds vertrouwen in eikaars beweegredenen zou moeten leggen. De Engelse diplomatie is, ik heb dat toen al uiteengezet, vaak op dergelijke wijze te werk gegaan: eerst een gunstiger klimaat scheppen, dan onder zoeken over welke aangelegenheden men het gemakkelijk eens kan worden, daar over een voorlopige overeenkomst maken en in een zich steeds verbetegende ver standhouding verder zien te komen. Mis schien klinkt dat in dit geval wel erg op timistisch, maar men moet niet pogen er meteen het resultaat bij te voorspellen. Het is een methode van beleid, een gans andere methode dan die waarbij men te voren wederzijds zijn eisen en liefst ook nog zijn formulering van overeenkomsten vaststelt en elkaar uit aldus opgebouwde stellingen met argumenten gaat beschieten. De Engelsen hebben bij onderhandelingen geen geloof in die laatste methode, ook niet in de toegespitste formuleringen. Hun eigen constitutie, hun grondwet, is dan ook een ongeschreven grondwet en het Statuut van Westminster, dat het Britse Gemenebest in zo belangrijke samenwerking heeft ver eend, bepaalt zich tot een geschreven mini mum dat men in de meeste andere landen nooit als een waarborg had durven aan vaarden en dat niettemin juist door zijn ruimte en souplesse deugdelijk gebleken is. De Russen toonden zich reeds toen Churchill zijn voorstel deed niet onwillig ten aanzien van zijn methode van onder handeling. De verklaring is wellicht, dat overhaasting allerminst in hun aard ligt. Men behoeft er overigens niet aan te twij felen dat het vooruitzicht van een derde wereldoorlog met de nieuwste strijdmid delen, die de mens heeft uitgevonden en aangemaakt hen evenzeer met benauwing vervult als het Westen daardoor beklemd wordt. Voor het overige kan men wel pes simistisch blijven ten aanzien van hun be doelingen, maar de vraag is of bij hen niet de mening is gaan overheersen, dat een voortgezette bewapeningsrace alleen al door opeenhopen van ontbrandbare stoffen inderdaad enorme risico's meebrengt. Som migen in het Westen zijn deze mening zeer positief toegedaan en geloven niet in he.t oude woord der oude Romeinen, daterend uit gans andere tijden met gans andere verhoudingen: Als gij de vrede wilt, be reidt u ten oorlog. Als de Russen daar ook niet in geloven zullen wellicht grote dingen met hen te bereiken zijn, al is het dan niet in een eerste conferentie zonder agenda. Als die maar de grondslag legt voor een goed vervolg zal al veel bereikt zijn. R. P. Aantal werkwilligen neemt af Nadat gisteravond een vergadering in Katwijk, uitgeschreven door de Centrale Bond van werknemers in het transport bedrijf was belegd, waar vele leden van de Christelijke bedrüfsgroepencentrale aanwezig waren, zijn hedenmorgen minder „graaicrs" (klaarmakers) naar de in IJmui den liggende loggers vertrokken dan ge woonlijk. Men rekende op 8 bussen met werk willigen, het werden er na deze vergade ring 3, die onder politie-escorte naar IJmuiden zijn gereden. De heer De Boon heeft namens de CBTA bij de leden van de Christelijke bond aangedrongen, eveneens het werk neer te leggen, zoals in i^viicve- ningen reeds gebeurd is. Hedenmiddag wordt in het „Witte Huis" te IJmuiden onder auspiciën \^n de CBTA opnieuw over de hangende kwestie ver gaderd. TOKIO (United Press) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft voor de permanente commissie van het Chinese naticnale Volkscongres rapport uit gebracht over de Aziatisch-Afrikaanse conferentie en daarbij herhaald dat hij bereid is met de Verenigde Staten over de kwestie-Formosa te onderhandelen. Een bestand wees hij echter van de hand. De tekst van het door Tsjoe uitgebrachte rapport werd door radio-Peking uitgevonden. Een Zaanse scheepwerf heeft voor rond vaarten in de haven van Stockholm een boot gebouwd, die Maandag op de Kaag proefstoomde. De boot, die naar het type van de Amsterdamse rondvaartboten is geconstrueerd, werd „Prins Eugen" gedoopt en vervoerde gisteren de Zweedse gezant in ons land en de Zweedse consul-generaal, over de woelige wateren. De premier legde er de nadruk op dat de Chinese Volksrepubliek het recht heeft Formosa te „bevrijden", doch liet er op volgen: „Wij wensen geen oorlog met de Verenigde Staten. Taiwan (Formosa) is Chinees gebied. De mensen, die er wonen, behoren tot het Chinese volk en de be. vrijding van Taiwan door het Chinese volk is een binnenlandse aangelegenheid van China". Daarentegen noemde Tsjoe de „bezet, ting" van Formosa door Amerikaanse strijdkrachten een internationale zaak die spanning heeft geschapen. „Er is geen oorlog tussen China en de Verenigde Staten, er kan dus geen sprake zijn van een zogenaamd staken van het vuren", vervolgde de Chinese premier. „Het Chinese volk is het Amerikaanse volk vriendschappelijk gezind en wenst geen oorlog met de Verenigde Staten. Om de spanning in het gebied van Taiwan te verlichten, is de Chinese regering bereid zich aan de tafel te zetten en onderhan delingen te beginnen met de regering der Verenigde Staten", aldus Tsjoe, „maar", zei hij, „dergelijke onderhandelingen zou den niet in de geringste mate het recht van China mogen beïnvloeden Formosa te bevrijden". Het nationalistische China zou nimmer aan zulke besprekingen mogen deelnemen liet hij erop volgen. Premier Tsjoe verklaarde dat de Chi nese delegatie in Bandung geen resoluties over Formosa of de toelating van commu nistisch China tot de UNO had ingediend, omdat zij wilde voorkomen, dat de confe. rentie zou vastlopen in meningsverschillen over deze vraagstukken. Als grondslagen voor de buitenlandse CALCUTTA (United Press) Het weekblad „Samgharsha" heeft bericht, dat onlangs een grootscheepse smokkel van krachtige explosieven uit Calcutta via Ka- linipong en Gangtok naar Tibet aan het licht gebracht is. De explosieven zouden zorgvuldig ver pakt zijn geweest in kisten, waarop aange geven was, dat er fruit in zat. Sinds gerui me tijd zouden regelmatig kisten met ex plosieven per gecharterde vliegtuigen naar het vliegveld Bagdogra bij Kalimpong ge vlogen zijn, waar de kisten in ontvangst werden genomen door Tibetaanse agenten van niet-bestaande firma's, die de goede ren per muildierkaravaan via Gangtok, de hoofdstak van de staat Sikim naar Tibet verstuurden. De smokkelarij was volgens het blad on langs door de politie ontdekt nadat enige kisten met explosieven ontploft waren. Een nader onderzoek bracht het smokkelcom- p'.ot aan het licht, waarbij grote voorraden explosieven in beslag genomen werden. Volgens het blad konden de springstof fen voor de communistische autoriteiten in Tibet bestemd zijn, maar het achtte het waarschijnlijker, dat de explosieven aange kocht waren voor de verzetsbeweging in Tibet, die volgens de jongste berichten sterk aan kracht wint. Een Indisehe tourist, die onlangs uit Ti bet is teruggekeerd, heeft in het socialis tische ochtendblad „Loksevak" geschreven, dat hij contact had gehad met Tibetaanse verzetsstrijders in hun schuilplaatsen in de bergen. Hg zeide ervan overtuigd te zijn. dat de anti-communistische ondergrondse in Tibet snel aan kracht won. Uit vakkringen wordt vernomen dat met ingang van 17 Mei de prijzen voor de con sument zowel van koffie als thee verlaagd zijn. Ds prijsvermindering bedraagt 810 cents voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. politiek van China noemde Tsjoe: „defen. sie, nationale onafhankelijkheid, vrijheid, souvereine rechten en territoriale integri teit en verzet tegen de imperialistische politiek van aggressie en oorlog". Tsjoe zei, dat zijn regering het Rus sische voorstel voor een tienmogendheden- conferentie over Formosa steunt, doch dat ook andere voorstellen in overweging ge nomen kunnen worden. „Er zijn twee manieren om Formosa te bevrijden, door oorlog of door vreedzame middelen. Het Chinese volk is bereid zo. veel als mogelijk is met vreedzame mid delen naar de bevrijding van Formosa te streven", zo voegde Tsjoe hieraan toe. BOGOTA (United Press) Het blad „Diario de Colombia" bericht, dat een legereenheid in de sterk communistisch gezinde streek van Villarica 20 „bandieten" waaronder een berucht guerilla-leider gedood heeft. Er was nog geen officiële bevestiging van dit bericht verkregen. De bendeleider zou een zekere Dumar Aljure geweest zijn, die vroeger aan het hoofd van een troep guerrilla's had ge staan, maar zich in September 1953 over gaf. Weer op vrije voeten zou hij zich onlangs echter opnieuw aan het hoofd van een groep bandieten gesteld hebben. President Rojas Pinilla heeft Zondag ge- zegt, dat de regering over documenten be schikt, waaruit blijkt, dat de communisten de voornaamste aanstichters zijn van de heropleving van het banditisme in Villa rica en omgeving. Het is echter niet bekend of zich onder de bendeleden van Aljure communisten bevonden. Wel blijkt uit de telkens weer opduiken de berichten, dat het in Columbia verre van rustig is. Het leger schijnt een ge regelde campagne te voeren tegen „ben den". Een Engels straalvliegtuig, een Sabre F 86, is Maandagmiddag bij Vaals neerge stort. De machine, die deel uitmaakte van een formatie, die uit Duitsland kwam aan vliegen, raakte plotseling onklaar en boor de zich bij zijn val ongeveer acht meter in de grond. De vlieger, R. N. Taylor, heeft nog van de schietstoel gebruik trachten te maken. Een Engelse opruimingsploeg, die gestationneerd is in Geilenkirchen in Duits land, is vandaar naar Vaals vertrokken om het wrak te bergen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Ernst Hohenemser: Er zijn mensen die men niet doel treffender bespotten kan dan door hen ernstig te nemen. In de vergadering van de Tweede Kamer die hedenmiddag gehouden wordt, valt de beslissing over het lot van het kabinet. Wordt het wetsontwerp inzake de gedeel telijke huurverhoging verworpen, dan zal het kabinet aftreden. In parlementaire kringen verwacht men niet, dat de regering na de gisteren gehouden ministerraad, alsnog water in de wijn zal doen. In dat opzicht wordt niet op verrassingen gerekend. Men acht het wel een veeg teken, dat minister Mansholt zijn reis door de Scandina vische landen, die tot 27 Mei zou duren, heeft onderbroken en naar Den Haag is teruggekeerd. De Tweede Kamer telt 100 zetels. De KVP met 30 zetels en de CHU met 9 ze tels zijn tenslotte bereid de gedeeltelijke huurverhoging te aanvaarden. Als de twee leden van de KNP' ook voor stemmen, waartoe zii wel geneigd schijnen, dan zijn er pas 41 van de 100 leden, die het huur voorstel steunen. Omdat de PvdA (30 ze tels), de WD (9 zetels) en de communis- hebben verklaard te zullen tegenstem men en de twee staatkundig Gereformeer de leden dat waarschijnlijk ook zullen doen, omdat zij geen reden hebben een ka binet op de been te houden, waarop zij steeds critiek oefenen, hangt de beslissing over het huurvoorstel voornamelijk af van de 12 leden van de AR partij, die het aan tal voorstemmers zouden kunnen brengen van 41 op 53. Vrijdag heeft de heer Chr. van den Heu vel (AR) verklaard dat dat voorstemmen een „schier niet te volbrengen krachttoer is". De Anti-Revolutionnaire fractieleider dr. Schouten zei dat hij Vrijdag tegen zou hebben gestemd, doch zich nog wilde be raden na een nadere uiteenzetting van de regering, waaruit zou moeten blijken dat geen politieke redenen, maar zakelijke overwegingen tot de „kreupele" huurver hoging hebben geleid. Vanmiddag zal blij ken tot welk standpunt de AR-afgevaar- digden hebben besloten. Als er enkele AR- leden tegenstemmen is er al grote kans BONN (United Press en Reuter) In nota's aan de drie Westelijke regeringen en aan de Oostenrijkse regering heeft Bonn geprotesteerd tegen de confiscatie van Duits bezit in Oostenrijk krachtens het Oostenrijkse vredesverdrag. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn deelde mee, dat de leider van de West-Duitse han delsmissie in Oostenrijk naar huis geroepen is om verslag uit te brengen. De woord voerder zei dat de schikking betreffende het Duitse bezit in het vredesverdrag on verwacht kwam voor Bonn. Hij zeide dat bepalingen gewijzigd zijn die vervat waren in vroegere verdragsontwerpen en dat de regering in Bonn het recht had gehad aan Vierduizend kilometer had deze auto van een onderneming uit Velsen gereden toen hij Maandag op de rijksweg Rotterdam-Delft tegen een militaire auto opreed, die slipte, De wagen werd letterlijk gekraakt, maar de chauffeur kwam er nochtans met enige onbetekenende verwondingen af. te nemen dat zulke wijzigingen niet zouden worden aangebracht. De woordvoerder verklaarde, dat het hoofd van de Duitse handelsmissie in Wenen verzocht was, de bevreemding van de federale regering tot uiting te brengen over de wijziging van de artikelen in het staatsverdrag, welke betrekking hebben op de Duitse bezittingen. De oude lezing van het vredesverdrag had de kwestie van de uiteindelijke terug gave der voormalige Duitse bezittingen open gelaten. De definitieve tekst sluit dit vrijwel uit, aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat de West-Duitse regering zich het recht voorbehoudt, schadevergoe- dingseisen in te dienen bij de Oostenrijkse regering. Dit is de eerste protestnota die de West- Duitse regering heeft gezonden sedert zij op 5 Mei souverein werd. De door Bonn gewraakte bepaling geldt voor alle vermogens boven 10.000 dollar. Eigendommen van geringere waarde kun nen worden teruggegeven, voor zover zij aan natuurlijke personen behoord hebben. Een West-Duitse functionaris heeft ver klaard, dat Duitsland geen verschil maakt tussen de Duitse eigendommen, welke door Duitsland of Duitse personen waren ver worven voor of na 1938. De Duitse eigendommen in de Sovjet- zóne zijn geconfiskeerd en voor het meren deel onder beheer van de „usia" gesteld. De Duitse eigendommen in de Westelijke zones zijn veelal onder beheer van beheer ders geplaatst, die vaak met goedvinden van de Duitse eigenaren werden aange wezen. Wenen wil onderhandelen De schatting der totale waarde kon nog niet plaats vinden, omdat het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken niet de beschikking had over de desbetreffende documenten. Deze waren na de oorlog ge confiskeerd en bevinden zich thans bij de Britse autoriteiten. De Oostenrijkse kanselier Raab heeft medegedeeld, dat in de toekomst met West- Duitsland onderhandelingen zouden wor den gevoerd over mogelijke vergoeding der geconfiskeerde bezittingen. dat het huurvoorstel wordt verworpen. Het is ook zeer wel mogelijk dat een en kel lid of enkele leden (ook van de PvdA) anders stemmen dan de rest van hun frac tie. Dat alles maakt de toestand ondoor zichtig en doet voor ieder lid individueel de verantwoordelijkheid zwaarder druk ken. PARIJS (United Press) Premier Ed gar Faure van Frankrijk heeft vandaag zijn voornaamste ministers en militaire adviseurs ontboden voor een spoedconfe rentie over de nieuwe golf van terreur in de Noord-Afrikaanse gebiedsdelen van Frankrijk, waarbij in de afgelopen twee dagen niet minder dan 25 personen door terroristen gedood werden, terwijl 16 per sonen gewond werden. Naar uit Algiers bericht wordt, hebben de hevigste gevechten zich voorgedaan in en rond het dorp Ain-Naga in het Aures gebergte. De inderhaast belegde conferentie wijst erop, dat de Franse regering Noord-Afrika voorlopig als haar grt>otste probleem be schouwt, dat dan ook boven alle andere prioriteit zal krijgen. De besprekingen zouden hoofdzakelijk over Algerije gehandeld hebben, niet al leen omdat hier de meeste doden zijn ge vallen en de hevigste gevechten hebben plaats gevonden, maar vooral ook omdat Algerije volgens de wet deel uitmaakt van het Franse moederland. Daardoor worden terroristische activiteiten in Algerije in Parijs ernstiger opgenomen dan soortge lijke uitbarstingen in Tunesië of Marokko. Juridische nasleep Triton-ramp Mevrouw Elsbeth M. Schultz heeft Maandag bij het federale gerechtshof te Brooklyn een eis tot schadevergoeding voor een bedrag van 500.000 dollar inge diend wegens het verlies van haar echt genoot bij het verongelukken in Septem ber van het vorige jaar in de buurt van het vliegveld Shannon van het KLM- vliegtuig „Triton". De eis is gericht tegen de KLM, de Sabena en de Lockheed-fa- brieken, waar het verongelukte toestel is vervaardigd. Mevrouw Schultz heeft de vordering ingesteld mede namens haar dochter Helen en de moeder van haar echtgenoot. KESTON (Kent), (Reuter/United Press) Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag in een verkiezingsrede, enkele uren na zijn terugkeer uit Wenen, verklaard, dat het doel van de voorgestelde vier-mogendhe- denbesprekingen is, de wereldsituatie te bespreken, haar te ontleden en organisa ties in het leven te roepen, die zich met elk afzonderlijk internationaal vraagstuk in verschillende landen van de wereld zul len bezig houden. „Of de moeilijkheid nu in Europa of in het Verre Oosten zit, wij hopen een stelsel voor onderhandelingen te scheppen waardoor wij stap voor stap verder kunnen gaan". Ook de kwestie- Formosa zou zeker aan de orde komen, al dus MacMillan. Oud-premier sir Winston Churchill heeft in een gisteravond in zijn kiesdistrict Woodford gehouden rede gezegd dat er mogelijk sprake is van een „New Look" in de politiek van de Sovjet-Unie. hetgeen hij „buitengewoon nuttig" achtte bij het ijveren voor de vrede. Churchill toonde zich verheugd dat schikkingen zijn getroffen voor een bijeen komst van de grote vier op hoog niveau en in het bijzonder deed het hem genoe gen dat president Eisenhower uiteindelijk zijn bereidheid om daaraan deel te nemen tot uitdrukking had gebracht. „Ontwapening en ontspanning in de koude oorlog zijn binnen ons bereik", zei Churchill, „en misschien kunnen wij ze spoedig vatten". Het was Churchill's eerste openbare re devoering sedert hij op 5 April Downing- street voorgoed verliet. In de loop van zijn toespraak gaf Chur chill als zijn mening te kennen dat het Westen geen poging moet doen om een kruistocht te beginnen voor het uitroeien van het Russische communisme. „Ik ben mijn leven lang een tegenstan der geweest van het communisme, dat ik, daarvan ben ik overtuigd, als een bedrie- gelijke filosofie zie, maar dit is een inter ne aangelegenheid die het Russische volk zelf moet regelen", zei hij. Na-praten De Russische minister van Buitenland se Zaken Molotov vertrekt vandaag uit Wenen naar Moskou om met premier Boelganin te praten over tijd en plaats van de conferentie „op hoog niveau" die op initiatief van de Westelijken zal wor den gehouden en waarvoor hij een uitno diging heeft aanvaard. Binnen acht of tien dagen wordt een officieel antwoord van de Sovjet-Unie verwacht inzake de conferentie van staatshoofden, die waar schijnlijk in Juli of Augustus zal plaats vinden. Molotov heeft Maandag-avond laat in het hotel Sacher een gesprek gehad met kanselier Julius Raab. Daarbij waren te vens aanwezig vice-kanselier Adolf Schaerf, minister van Buitenlandse Zaken Leopold FigI, de Russische ambassadeur I. I. Ilyitsjev en de vier Oostenrijkse am bassadeurs bij de bezettende mogendhe den. De kanselier trad als gastheer op. Volgens een zegsman van de Oosten rijkse regering betrof het hier zuiver een „gezellige bijeenkomst". Het gezelschap, in totaal ongeveer veertig Russen en Oosten rijkers omvattend, dronk wijn en proefde de vermaarde „Sachertorte". Molotov vroeg om twee flessen Oostenrijkse wijn die hij mee naar huis wilde nemen. Tevoren had Molotov een uitvoering van Verdi's „Troubadour" in de staatsopera bijgewoond. Toen hij in gezelschap van minister Figl en zijn echtgenote de spe ciale loge betrad, werd hij minuten lang door het publiek toegejuicht. Molotov dankte buigend voor het applaus en wuif de naar het publiek. De directie van de staatsopera deelde mede, dat de „Trouba dour" op het laatste ogenblik op het pro gramma was gezet, om dat de Russische minister hierom had gevraagd. Gedurende de gehele voorstelling waren leden van de Russische lijfwacht en man schappen van de Oostenrijkse veiligheids politie in de zaal aanwezig. (van hedenmorgen 7 uur) toestand -E *2 7: C «S Stockholm zwaar bew. zzo 4 13 0 Oslo licht bew. O 2 11 5 Kopenhagen licht bew. zw 6 10 - Amsterdam motregen O 8 12 11 Londen regen ONO 4 14 14 Luxemburg motregen zzw 5 12 7 Parijs zwaar bew. zzw 6 15 6 Bordeaux geheel bew. windstil 22 1 Grenoble geheel bew. ZZW 10 19 0 Nice zwaar bew. WNW 2 21 0 Genève zwaar bew. ZW 6 18 0 Zürich zwaar bew. ZZO 2 15 1 Locarno zwaar bew. windstil 20 0 Berlijn regen Z 3 14 0,1 Frankfort regen ZZW 3 14 6 München regen z 2 14 4 Wenen geheel bew. z 2 15 0,1 Innsbruck zwaar bew. w 5 16 0 Ajaccio licht bew. ONO 3 21 0 Mallorca zwaar bew. windstil - - Rome onbewolkt Z 3 25 0 Neerslag laatste 24 uur. ococcooococooooc ocooooooooccooooo XÏX00CO0CO000O3000COCC KOUDE KEERT TERUG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met vooral aanvan kelijk enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matige tot krach tige en wellicht tijdelijk harde wind, ruimend naar West tot Noord-West. Lagere middagtemperaturen. 18 Mei Zon op 4.45 uur, onder 20.32 uur. Maan op 2.37 uur, onder 16.24 uur. Maanstanden 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 Mei Hoog water: 11.37 en uur. Laag water: 6.45 en 19.36 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1