Gevallen Kabinet-Drees vraagt ontslag Zandvoorts tentenkamp door wind en water verwoest Weerbericht Tweede Kamer verwierp huur verhoging met 50 tegen 48 stemmen Haarlems Dagblad Pinay ziet Sovjet-Russisch verlangen naar ontspanning Koningin houdt verzoek in overweging Mr. H. Bouman bezocht minister Luns Een vloot ligt varensrêe Het woord is aan Doch Dulies zoekt naar gevaren en verkondigt „Russische nederlaag Koude Hemelvaartsdag Vergeefse poging tot uitstel Optimisme en leedvermaak Lindekerk in moeilijkheden Rijnschip in Waal gezonken Jungschlaeger zonder verdediger Weerrapport Steur van 120 kilo bracht op visafslag 394 gulden op 69e JAARGANG No 262 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 18 MEI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 109 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET KABINET-DREES is dus toch ge vallen over het huurverhogings-ontwerp, waaraan het tegenover een onwillige Tweede Kamer hardnekkig is blijven vast houden. Wel heeft het op het laatste ogen blik nog een concessie gedaan, die de situatie scheen te kunnen redden. De staatssecretaris van Financiën, dr. van den Berge, deelde mede dat de regering bereid was om ten behoeve van de huiseigenaren, die geen hogere huur zouden ontvangen, een afschrijving van 30% inplaats van 10% toe te staan. Maar het baatte niet; tijdens deze laatste zitting bleek, dat men ver keerd neuzen geteld had. Wel werkte de door minister Witte gegeven zakelijke uit eenzetting uit dat de AR-fractie zich ten slotte aan de zijde der regering schaarde, maar de dissidente Katholieke fractie-van twee, die van de heer Weiter, op welker stemmen vóór het ontwerp men vrijwel gerekend had, bleek tenslotte weigerachtig en zowel bij de CHU als bij de AR was er één lid die niet met de fractie mee stemde. Die twee leden waren dr. Schmal en prof. Gerbrandy. Zo werd de regering ten val gebracht door de PvdA-fractie, au grand complet, de communisten, twee kleine splinterpartijtjes (KNP en SGP) plus één AR en één CH, in totaal vijftitg leden tegen achtenveertig die haar steun den. De meerderheid van vijftig biedt geenszins de indruk van een principieel- aaneengesloten front; dat is zij dan ook niet en men kan bovendien beamen het geen de minister-president kort voor de stemming nog opmerkte: de zaak die in het geding was gold geen principiële kwestie. Wel is duidelijk gebleken dat nergens in de Kamer warme instemming met de voorgestelde „kreupele huurver hoging" bestond. Deswege is dan ook al eerder bij herhaling gesproken over een conflict tussen Kamer en regering en dat kwam dan ook tot uiting in prof. Ger- brandy's motivering van zijn stem: hij achtte de druk, door de regering op de Kamer uitgeoefend, nadelig voor de wer king van een gezonde democratie. Het gehele kabinet heeft ontslag ge vraagd; de Koningin heeft dit verzoek (volgens traditie) in beraad gehouden en de ministers verzocht, de lopende zaken te blijven afdoen en nu zullen de consul taties over een nieuwe kabinetsformatie volgen. In een beschouwing in dit num mer zet onze parlementaire redacteur uit een hoezeer de huidige meningsverschil len tussen de fracties verwarring hebben doen ontstaan. Het lijkt op dit moment heel moeilijk, eruit te komen. Ervaring heeft geleerd dat onze landspolitiek wel tot stabiliteit voert, maar zich niet snel uit regeringscrises weet te werken. De vorige, waaruit op 1 September 1952 ten slotte het nu gevallen kabinet-Drees te voorschijn kwam, heeft twee volle maan den geduurd. Wij hebben ook langere ge kend. Deze herinnering, gekoppeld aan de overweging dat men in de complicaties van een huurverhoging zozeer vastgelopen is, biedt geen blij vooruitzicht. Het ont- werp-belastingverlaging, dat per 1 Juli a.s. in werking zou moeten treden, is nu aan gehouden. Het kan niet door de démissio- naire regering onder de rubriek „lopende zaken" worden afgedaan, te minder omdat zij het aan de verworpen huurverhoging gekoppeld had. De kans dat zo snel een nieuwe regering gevormd zal zijn, dat die de belastingverlaging vóór 1 Juli door Tweede en Eerste Kamer kan doen aan nemen, lijkt gering. Als die datum over schreden wordt komt meteen de vraag: wanneer dan wél? De mogelijkheid bestaat dat geen nor maal partijen-kabinet te vormen zal zijn en dat men tot een „zakenkabinet" zou moeten komen, dat dan tot vervroegde verkiezingen zou kunnen besluiten. Daar is hier al eerder op geduid. Volgend voor jaar zal de zittingstermijn van de Tweede Kamer verstreken zijn; als men haar eer der ontbindt en reeds dit jaar verkiezingen houdt, zouden die ten doel moeten hebben, het oordeel der kiezers te raadplegen in de ontstane moeilijke situatie. Het wil mij voorkomen dat de aanhangige kwestie, die niet van principiële maar van beleids- technische aard is, dit niet rechtvaardigt en dat met het raadplegen van de kiezers geen werkelijk nut gediend wordt. Wel kan men er zeker van zijn, dat als de thans ontstane crisis een zo dringende, reeds zo lang uitgestelde belastingverlaging uitstelt, dit bij zeer veel kiezers niet alleen teleur stelling maar ook ergernis zal wekken. Hetgeen zij in de laatste dagen omtrent de loop van zaken in Den Haag te lezen en te horen hebben gekregen, met al de daar heersende spanningen en weifelingen in cluis, moet bij velen al een dergelijke stemming hebben gewekt. Het nu afgetreden kabinet is twee jaar en 8 >4 maand aan het bewind geweest. Het heeft in die tijd op een sterke meer derheid in de Kamer kunnen bouwen. Nie mand zal tot voor kort hebben kunnen voorzien dat het op een dergelijke kwestie ten val zou komen. Als coalitie-kabinet heeft het in eigen kring ongetwijfeld vaak compromis-oplossingen moeten aanvaar den; het is daar in goede samenwerking onder een beleidvolle minister-president in geslaagd, tot het tenslotte op verzet in de Kamer gestrand is, waarbij dan het voor ons land ongewone verschijnsel zich heeft voorgedaan dat een gehele grote fractie (die van de PvdA) ertoe heeft medegewerkt om haar eigen vijf ministers tot aftreden te nopen. In parlementair-democratische zin is dit overigens volstrekt geen ondenkbaar of verwerpelijk geval: een conflict tussen Kamer en Regering is te allen tijde moge lijk. Wel vraagt men zich opnieuw af, of achter het conflict over de huurverhoging niet een andere factor zich sterker heeft doen gelden: vermoeidheid ten aanzien van de samenwerking tussen de twee grootste partijen. r. p. MorgenHemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen. sooooooooooooooooocoooooococooooocoocooooooooooooooooooó Aan J. E. H. baron van Nagelll is ->p zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1955, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Doorn, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem als burgemeester bewezen. Mr. H. Bouman, die verdediger was in het proces Jungschlaeger te Djakarta en onverwacht in Nederland is teruggekeerd, heeft Dinsdag een langdurig onderhoud ge had met minister Luns op diens departe ment. De Tweede Kamer heeft gisteren aan het eind van de middag, in weerwil van de zware dmk van het kabinet, met 48 tegen 50 stemmen het regeringsvoorstel tot gedeeltelijke huurverhoging verworpen. Vóór stemden K.V.P., A.R. (met uitzondering van prof. Gerbranay) en C.H.U. (met uitzondering van mr. Schmal). Tegen stemden P.v.d.A., V.V.D., KN.P., S.G.P. en de communisten en de reeds genoemde heren Gerbrandy en Schmal, die verklaarden het voor het gezag van het parlement funest te vinden indien een voorstel zou worden aangenomen, waartegen de gehele Kamer bezwaren had. Van de 100 Kamerleden waren er slechts twee afwezig: dr. Mol (KVP) en Paul de Groot (CPN), van wie de een voor en dc ander tegen zou hebben gestemd. Direct na de verwerping van het huurontwerp verzocht minister-president dr. Drees de verdere beraadslagingen over de belastingvoorstellen te schorsen. Het kabinet had reeds vorige week aangekondigd bij verwerping van het huurvoorstel in zijn geheel te zullen aftreden. De ministers en de staatssecretarissen hebben nog gisteren aan de Koningin verzocht, hun ontheffing te willen verlenen uit het door hen beklede ambt. De Koningin heeft dit verzoek in overweging genomen en de ministers en de staatssecretarissen uitgenodigd inmiddels al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het Koninkrijk noodzakelijk achten. Het kabinet heeft tevoren nog een uiterste poging gedaan verwerping van het huurvoorstel te voorkomen door zich bereid te verklaren tot een tegemoetkoming aan de huiseigenaren, die geen hogere huur zouden incasseren. Zij zouden voor de Inkomstenbelasting 30 percent in plaats van 10 percent van de huurwaarde mogen afschrijven. Het kabinet heeft er echter de meerder heid van de Kamer niet mee kunnen over halen tot aanvaarding van haar voorstel. De ministers Witte en Drees hebben het voorstel vergeefs verdedigd. Minister Witte deelde mede dat de sub sidies voor arbeiderswoningen zullen wor den verhoogd. De huurverhoging voor de duurdere woningen noemde hij een stelsel om de spanning tussen oude en nieuwe huren te verminderen. Maar de meerderheid van de Kamer vond het geen billijk stelsel. Uitvoerig zette minister Witte nog eens uiteen, dat de oude, lage huren het woningpeil drukken. De oude huren moeten omhoog, ook om de huiseigenaren een groter aandeel in de welvaart te geven en opdat de subsidies van honderden millioenen kunnen worden afgeschaft. Huurverhoging blijkt echter alleen mogelijk als er een oplossing wordt gevon den voor het probleem van het al of niet afromen van de huren. Als men het daar over niet eens wordt, ligt de eigenlijke oorzaak van het niet oplossen van het huurprobleem volgens minister Witte bij het Nederlandse volk en is het duidelijk dat de regering een andere samenstelling nodig heeft. De gedeeltelijke huurverhoging is het enig bereikbare om de druk op het woon- peil te verminderen, enerzijds door sub sidieverhoging voor de arbeiderswoningen en anderzijds huurverhoging voor de duur dere woningen. Dr. Drees verklaarde dat bij de afspraak bij de kabinetsformatie in 1952 is vastge steld dat enige huurverhoging nodig zou zijn. Dat is gebeurd per 1 Januari 1954 met de gedachte dat de volgende huurverhoging in 1956 aan de orde zou komen. „Met het dreigement van aftreden van het kabinet wordt niemand gevraagd over principiële bezwaren heen te stappen," zei dr. Drees. Mr. Burger (P. v. d. A.) deed met een motie nog een poging binnenskamers tot overeenstemming te komen over het huur probleem door een kort uitstel van de debatten, maar de regering wilde daarvan niets weten. De heren Romme (KVP), Schouten (A.R.) en Tilanus (C.H.U.) hadden al opgemerkt van uitstel en beraad geen heil te ver wachten, omdat het toch niet zou gelukken op korte termijn tot overeenstemming te kernen over het huurprobleem. Mr. Burger trok toen zijn motie in. Een amendement van mr. Van Leeuwen (VVD) om een algemene huurverhoging met 10 percent in te voeren, werd verwor pen met 17 tegen 81 stemmen. Vóór stem den WD en de heren Van Eysden, Ver kerk, Van den Heuvel en Gerbrandy van de A.R., de heren Van der Feltz en Schmal van de C.H.U. en de heren Weiter en Lemiare van de K.N.P. Voordat over het regeringsvoorstel werd gestemd, motiveerden verscheidene leden hun stem. Ds. Zandt (S.G.P.) zei onoverkome lijke bezwaren te hebben. De heer Wel ter (K.N.P.) noemde de ongelijke huurverhoging onrechtvaardig en verwerpelijk. De heer Tilanus (C.H.U.) achtte een kleine aanpassing van de huren beter dan geen aanpassing. In het landsbelang wilde hij geen kabinetscrisis veroorzaken. Ook de heer Schouten (A.R.) zei te zullen voorstemmen, omdat hij een kabi netscrisis niet in het belang van ons volk zou achten. Prof. Romme (KVP) zou voor de ge deeltelijke huurverhoging stemmen, omdat hij de voorkeur geeft aan een-derde ei boven een lege dop. De heer Schmal (C.H.U.) zou tegen stemmen omdat afbreuk aan het parlemen taire gezag een schade zou kunnen ver oorzaken die niet te overzien is. Ook prof. Gerbrandy (A.R.) kon de gedeeltelijke huurverhoging niet aan vaarden, omdat de gehele Kamer er be zwaar tegen had. Ook hij vond dat aan vaarding ervan onder druk van het kabinet een stoot zou zijn tegen de gezonde wer king van het parlementaire stelsel. Tenslotte verklaarde prof. Oud (WD) te zullen tegenstemmen op grond van zake lijke bezwaren. Politieke overwegingen zouden hem daar niet van weerhouden. Het regeringsvoorstel werd daarna met 48 tegen 50 stemmen verworpen. (Men zie ook pagina 3). Koningin Juliana heeft heden voor een conferentie ten paleize Lange Voorhout te 's-Gravenhage uitgenodigd achtereenvol gens de heren mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, mr. J. A. W. Burger en pref. mr. C. P. M. Romme, onderscheiden lijk voorzitter van de P. v. d. A.-fractie en van de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer. COCCCODCOOOOOOO 8 H j Volgende week Maandag zal uit de ej drie Nederlandse vissershavens de ha- g ringvloot vertrekken voor de jacht op de Hollandse Nieuwe het is tenminste 8 de tijd ervoor en de loononderhandelin- gen kunnen nog van het dode spoor ge- rangeerd worden. Twee onzer binnenpagina's zijn van daag gewijd aan de visserij, de haring visserij met de drijfnetten, die zulk een veelal onbekende schat aan traditie en romantiek, vakmanschap en zorgen ver bergt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Otto Weiss: Wat vele regeringen zo ontstemt is, dat het volk zich mengt in zijn eigen aangelegenheden. Minister Witte tijdens zijn laatste pleidooiin de Tweede Kamer. Rechts dr. W. Drees, links dr. L. J. M. Beel. Scheveningen wacht nog af. De haven ligt vol nieuw-geverfde loggers, maar het loonconflict heeft de voorbereidingen voor de nieuwe haringteelt in niet geringe mate vertraagd. De schepen zijn stil, maar langs de kant loopt het gesprek over weinig anders dan de stand van zaken rond de aangevochten CAO en de verschillen tussen Christelijke Bedrijfsgroepencentrale en Centrale Bond. Toch zal ook deze haven dit voorjaar leeg zijn - Zaterdag al, als de vlootrevue de schepen naar zee haalt en, als de onderhandelingen gunstig verlopen, Maandag wéér: als de race begint KOPENHAGEN (A.F.P.) De Franse minister van Buitenlanse Zaken, Pinay, heeft Maandag aan een verslaggever van het blad „Social-Demokraten" gezegd, dat hij nu, na de conferentie te Wenen, de toe komst met veel optimisme tegemoet ziet." De Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, heeft op de conferentie ver langen naar ontspanning aan de dag ge legd", zo zeide Pinay. Verder zeide dc Franc minister tc hopen, dat de conferentie op het hoogste niveau te Lausanne zal worden gehouden. Deze hoop wordt gedeeld door zijn Britse en Ameri kaanse collega's McMillan en Dulles. Mi nister Molotov geeft daarentegen de voor keur aan Wenen. Tot een verslaggever van het blad „Da- gens Nyheter" zeide minister Pinay, dat overeenstemming over het Oostenrijkse staatsverdrag geen op zich zelf staand ge val schijnt te zijn. Zij is eerder een symp toom van verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de niet-commu- nistische wereld. BERLIJN (D.P.A.) Een hoge ambte naar van de Russische ambassade in Oost- Duitsland heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het West-Duitse persbureau D.P.A. „een nieuw doeltref fend vredesoffensief' van de Sovjet-Unie aangekondigd. Met verwijzing naar de op lossing van het Oostenrijkse vraagstuk zeide hij, dat de Sovjet-Unie nieuwe stap pen zal doen om te bewijzen, wie van de grote mogendheden belang stelt in een ontspanning van de internationale situatie. Ook Oost-Duitsland zou nieuwe voorstellen tot hereniging van Duitsland doen. De jongste Russische ontwapeningsvoorstellen en die tot regeling van het vraagstyk Duits land konden reeds als een begin van het „vredesoffensief" beschouwd worden. De Russische regering hoopte, dat West- Du itsland geleidelijk van het Westelijke verbond losgemaakt zal kunnen worden, waardoor het oorlogsgevaar belangrijk ver minderd zou worden. Wat betreft de toekomst van Duitsland meende de Russische ambtenaar, dat het mogelijk zou zijn, dat eerst beide delen van het land afzonderlijk zich neutraal verklaren. Het naast elkaar bestaan van twee Duitse deelstaten zo verzekerde de zegsman, is echter zeker niet het doel van de Russische politiek van „vreedzame sa menleving". Samen voor de televis'e John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdagavond voor de radio en televisie in de werkkamer van de president verslag uitgebracht over zijn besprekingen van de vorige week in Parijs en Wenen. Eisen hower en hij verschenen samen op het te levisiescherm. Dulles zeide, dat de recente gebeurtenissen op het wereldtoneel een keerpunt in de wereldgeschiedenis zouden kunnen betekenen. Hij noemde de uitein delijke goedkeuring van de overeenkom sten der Westelijke Unie de grootste diplo matieke nederlaag van de Sovjet-Unie in de laatste jaren. President Eisenhower verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen, zoals de overeen komst over Oostenrijks onafhankelijkheid, de hoop hadden gewekt, dat de V. S. met de Sovjets tot nieuwe betrekkingen zullen kunnen komen, die de hoop op vrede zul len vergroten. Dulles voorspelde, dat wat in Oostenrijk gebeurd was, een geweldige weerslag zou hebben op andere landen waar de Sovjets de macht hebben. De vreugde van Oosten rijk zou besmettelijk worden. Het Westen weet niet waarom de Russen hebben toe gestemd, „maar kunnen er zeker van zijn, dat de politiek van kracht en standvastig heid vruchten begint af te werpen". Zich tot Eisenhower wendend zeide Dulles, dat de president heel goed wist, dat een bijeenkomst van de leiders der Grote Vier zowel gevaren als kansen had. Het grootste gevaar was, dat de verwach tingen zo hoog gespannen zouden worden, dat zij onmogelijk te verwezenlijken zou den zijn. Ook zou het gevaarlijk zijn als de leiders van de grote vier naar buiten de schijn van overeenstemming wekken, die in feite niet zou kunnen standhouden. Eisenhower beaamde dit. Stranding dreigt De 7000 ton grote „Lindekerk" van de N.V. Verenigde Scheepvaartmaatschap pijen is, afdrijvend op de harde Westen wind. op de Noordzee in moeilijkheden ge raakt. De kapitein heeft een contract af gesloten met de sleepboten Tyne en Maas, die naar het schip vertrokken zijn. Het schip bevindt zich op 10 a 15 mijl Noordwest van IJmuiden en de laatste berichten spreken van een hachelijke si tuatie, daar de Lindekerk stuurloos op de kust afdrijft. De slepers is verzocht in de nabijheid post te vatten en in te grijpen, indien de toestand verslechtert. Bij Brakel is hedenochtend in de Waal het 1493 ton metende Rijnschip „Reitz 8" van de firma Georg Reitz G.M.B.H. Frank fort aan de Main gezonken. Het schip was geladen met steenkool. Het kwam bij het opdraaien tijdens het zoeken naar een lig plaats dwars in de vaargeul te liggen waar de roerstang brak en het schip door de storm vol water liep en zonk. Hoewel de „Reitz 8" midden in de Waal ligt is passeren nog mogelijk. De aan boord zijnde bemanningsleden en hun gezinnen zijn in veiligheid gebracht. Het Rijnschip was onderweg naar Rotterdam. DJAKARTA (Un. Press) De Indone sische advocate mevr. Many Ra zak heeft zich teruggetrokken als verdedigster van de Nederlander Leon Jungschlaeger die be schuldigd wordt van leiding van rebellen tegen de Indonesische regering. Door de stap van mevr. Razak is Jung schlaeger zonder advocaat. Zijn hoofdver dediger, de Nederlander mr. Bouman, heeft zich verleden week uit de zaak terugge trokken en is naar Nederland teruggekeerd. In een brief aan de rechter in de zaak- Jungschlaeger zeide mevrouw Razak dat zij zich terugtrok omdat het voor haar on mogelijk was haar taak uit te voeren. Zij 'lichtte dde verklaring niet toe, maar zeide alleen dat zij van gevoelen is dat Jung schlaeger beter af zou zijn indien hij een andere advocaat had. De felle Zuid-»Vester storm, een vrijwel ongekend verschijnsel in Zandvoori in deze tijd van het jaar, heeft in de badplaats vooral wat het tentenkamp betreft cata- strophale gevolgen gehad. Reeds omstreeks tien uur hedenmorgen liet de burgemeester van Zandvoort, mr. II. M. van Fenema, via de radio bekend maken, dat de bewoners van de tenten aan het strand, deze dienden te ontruimen om dat er zeer hoog water te wachten was. Omstreeks elf uur bereikte dit water de eerste rij tenten. Wat de wind nog had heeï gelaten, vernielde het hoog-opstuwende water. De tenten werden overspoeld, zakten scheef en waaiden om. Beddegoed en meubilair werden in zee gespoeld en al spoedig kreeg ook de tweede tentenrij het danig te verduren. De ravage nam steeds toe en omstreeks half één bood het tentenkamp een aanblik alsof er een zware aardbeving had plaats gevonden. Het voltallige politiekorps, de dienst voor Publieke Werken en leden van de brand weer trachtten met behulp van vrijwil ligers en bewoners nog te redden wat er te redden viel, maar veel was dit niet. De omvang van de schade is voor vele be woners, die hun tent geheel en hun inboedel gedeeltelijk verloren, weinig minder dan een ramp. Van de ruim 650 tenten werd zeker een derde deel geheel of gedeeltelijk vernield. Alleen de eerste rij hoog tegen de duinen ontkwam aan de watervloed, doch kreeg wel schade door de wind. De strandtenten der pachters weerston den over 't algemeen de wind en 't water. Wel kwamen zij als kleine eilandjes temid den van een woeste branding te staan, doch tot nu toe werd er geen grote schade aangericht. Het hoog-opgestuwde zeewater overspoelde de trappen van de Rotonde, een verschijnsel, dat slechts bij zeer zware stormen in de winter meer voor kwam. De totale schade is nog moeilijk te schatten, doch men kan aannemen, dat deze zeer groot is. (van hedenmorgen 7 uur) Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer is de afgelopen 24 uur geheel bedorven door een depressie, die dwars over Engeland naar de Noordzee trok. Boven Engeland nam deze depressie in activiteit toe, zodat er een flink stormgebied ontstond. Bovendien viel er in Engeland veel regen op sommige plaatsen meer dan 50 mm in 24 uur en zelfs sneeuw, omdat de depressie zeer kou de lucht uit het Noorden achter zich aan sleept. In de afgelopen nacht nam de wind in ons land snel toe. Aan de kust werden van morgen windsnelheden van ruim 70 km per uur gemeten. In het binnenland kwa men zelfs windstoten van ruim 100 km per uur voor. Verwacht wordt dat de depressie naar Zuid-Noorwegen zal trekken, zodat de wind gaat afnemen. De aanvoer van voor de tijd van het jaar zeer koude lucht blijft echter aanhouden, zodat het ook morgen koud weer zal zijn. Er zullen meer opklaringen voorkomen dan vandaag, maar men moet ook op enkele regen- of hagel buien rekenen. De kustvisser SCH 67 schipper J. Wak ker, heeft een steur van 120 kilo aange voerd aan de visafslag te Scheveningen. Deze vis bracht 394.op. weers- toestand c? i CJ ra O" re S SÉ'C 5 t. M 62 z Stockholm half bew. zzo 2 10 5 Oslo geheel bew. zo 1 12 1 Kopenhagen zwaar bew. ozo 9 10 0 Amsterdam motregen wzw 19 15 27 Londen licht bew. w 8 14 19 Luxemburg zwaar bew. wzw 9 14 2 Parijs onbewolkt wzw 7 18 2 Bordeaux licht bew. wzw 2 18 13 Grenoble regen NW 10 24 32 Nice regen w 4 19 1 Genève regenbui O 4 15 45 Zürich regen w 6 17 26 Locarno regen ozo 1 15 25 Berlijn zwaar bew. z 5 16 0,3 Frankfort zwaar bew. wzw 11 15 1 München regen wzw 4 21 1 Wenen half bew. zw 1 20 0 Innsbruck geheel bew. wzw 3 19 0 Rome zwaar bew. windstil 24 0 Ajaccio half bew. ONO 2 24 0 Neerslag laatste 24 uur. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Nu en dan opklaringen maar ook enkele regen- of hagelbuien. Tot krach tig of matig afnemende wind tussen West en Noord-West. Koud voor de tijd van het jaar. 19 Mei Zon op 4.44 uur, onder 20.34 uur. Maan op 2.58 uur. onder 17.49 uur. 20 Mei Zon op 4.42 uur, onder 20.35 uur. Maan op 3.25 uur, onder 19.15 uur. Maanstanden 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Mei Hoog water: 6.14 en 18.36 uur. Laag water: 1.54 en 14.15 uur. Donderdag 19 Mei Hoog water: 6.50 en 19.13 uur. Laag water: 2.26 en 14.46 uur. oooooooooocxo

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1