Leger neemt toezicht van de politie in Argentinië over Buenos Aires betreurt 200 doden en 1000 gewonden Moeilijkheden in China Weerbericht Haarlems Dagblad Perón poogt ziclt te rechtvaardigen Het woord is aan Iets warmer 69e JAARGANG No 287 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 18 JUNI 19 5 5 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 134 Verzet in provincies Kerken aangestoken Burgeroorlog gepredikt Adenauer pas in September naar Moskou Communiqué van de drie Westelijke ministers Vijf Korea-strijders mogen China verlaten Busongeluk kost twintig Brazilianen het leven Monarchistisch complot en sabotage-groepen Amerika schitterde door afwezigheid Senator McCarthy stemde tegen Oostenrijks verdrag Dag der Duitse eenheid: feest voor politici Verdeiing is geen betrouwbare basis voor ontspanning Overeenkomst uitwisseling militaire inlichtingen Geslaagde proeftocht van de Nautilus „Ontoelaatbare handelingen" Einde zeeliedenstaking in de V.S. in zicht Ook Centrale Bond in Rotterdam zegt havenarbeiders CAO op Weer rapport Kennemierlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BUENOS AIRES (Reuter/AFP) In een communiqué van het Argentijnse leger is Vrijdagavond laat bekendgemaakt, dat het leger in het gehele land het toe zicht van de politie heeft overgenomen. De luchtmacht heeft de vliegvelden en luchtbases van de marine, die door het leger waren veroverd, bezet. De tele grafische verbindingen met het buitenland zijn hersteld. Radio-Buenos Aires maakte hedenochtend bekend, dat de bewoners van huizen Hij het Plaza Del \layo dit stadsgedeelte moeten verlaten, omdat zes onontplofte bommen moe ten worden opgeruimd. Een van de bommen ligt in het paleis van president Peron, een andere in het regeringsgebouw. Ruim 200 inwoners van Buenos Aires zijn gédood en ongeveer 1000 gewond door de aanvallen van vliegtuigen van de Argentijnse marineluchtvaartdienst. De luchtaanvallen duurden vier uur. De vliegtuigen van de rebellen bombardeerden en beschoten het regeringsge bouw, het ministerie van Financiën, het hoofdkantoor van het algemene vakver bond en andere gebouwen. Perón zou ternauwernood aan de dooa zijn ontsnapt. Gezagsgetrouwe troepen kregen onmid dellijk opdracht het vliegkamp van de ma rine vanwaar de vliegtuigen opstegen, Punta dèl Indio aan de mond van de Rio de la Plata, te heroveren. Onmiddellijk nadat de eerste bom was gevallen, begon nen gevechten tussen marinemannen in het ministerie van Marine en legereenhe den in het regeringsgebouw. Ook braken gevechten uit tussen opstandige mariniers in het havengebied en militairen van hpt leger. De rebellen in het ministerie van Marine gaven de strijd na anderhalf uur op, en de opstandige mariniers in het ha vengebied werden door het leger onder de voet gelopen. Tijdens de aanvallen trok een groep mannen met geweren en lichte vuurwa pens, die zij in wapenwinkels hadden ge stolen, door de stad. Ziekenauto's en per sonenauto's met Rode-Kruisvlaggen reden door de straten om de doden en gewon den weg te brengen. Groepen aanhangers van Perón trachtten het Plaza del Mayo in het centrum te bereiken om trouw te be tuigen aan de president. Van tijd tot tijd werden zijverspreid door de aanvallende vliegtuigen. Toen de avond viel, boden de straten van de hoofdstad een treurige aanblik: omver geworpen auto's, een door een bom getrof fen en tegen een lantaarnpaal gereden trolleybus, duizenden kapotte ruiten en neerhangende electrische draden. De rege ring'kondigde in het gehele land de staat van beleg af, maar verklaarde steeds weer, dat zij de toestand in de hand had en dat de rebellen slechts enkele punten bezet hielden. In New York ontvangen berichten dui den er echter op, dat, hoewel de regering in de hoofdstad de toestand in de hand heeft, het verzet in de provincies nog in volle gang is. Rosario, een stad met een half millioen inwoners, zou nog in handen van de rebellen zijn. Personeel van de marineluchtvaartdienst, dat naar Uruguay is uitgeweken, zegt dat in het gehele land krachtige groepen tegen Perón ageren. Twee kruisers zouden zich nog in volle zee bevinden. Nadat zwaar gewapende troepen de stad binnengedrongen waren, werd de avond hemel rood gekleörd door branden, die werden gesticht door in de stad rondtrek kende groepen. Eerst werd het aartsbis schoppelijk paleis in brand gestoken. Ver volgens drong men de kathedraal binnen, waar alles wat deze mensen in handen viel, werd vernield. Vervolgens stichtten zij brand in zes Rooms-katholieke kerken in het centrum van de stad. President Perón heeft in een radiorede de communisten er van beschuldigd, dat zij kerken hadden geplunderd en in brand gestoken. „Wij vallen niet de godsdienst aan", zei hij. „Laten we niet pogen de za ken door middel van geweld te beslissen, doch door middel van een volksstemming". Perón verzocht de bevolking het resultaat van de komende verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering af te wach ten. Deze constituante zou moeten beslis sen of er een scheiding tussen kerk en staat moet komen. „Als de regering niet het besluit van het volk ten uitvoer legt, heeft het volk het recht om de regering te bestrijden, doch niet daarvoor"^ De mis lukte opstand noemde hij „onverantwoor delijk". Indien hij met zijn naaste mede werkers niet het regeringsgebouw had ont ruimd, zouden zij wellicht zijn gedood. De president sprak zijn afkeuring uit over het in brand steken van kerken en voegde hieraan toe, dat er razzia's op communisten worden gehouden. In een vraaggesprek met de correspon dent van het Franse blad „France Soir" zei Perón dat toen kerkelijke dignitarissen hun wereldlijke macht en hun stoffelijke belangen bedreigd zagen, zij, geholpen door militante leden van de „Katholieke actie" hebben getracht een omwenteling op gang te brengen, vooral in de vakver enigingen en door samen te werken met NEW YORK (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „Grote Drie" hebben na afloop van hun tweedaagse besprekingen te New York een communiqué uitgegeven, waarin zij zeggen te hopen, dat „in de komende maanden met volharding veel kan worden bereikt op de weg naar vrede met vrijheid en rechtvaardigheid". De ministers hebben nota genomen van het feit, dat de Sovjet-Unie hun uitnodi ging voor een viermogendhedenconferen- tie officieel heeft aanvaard. Zij bespraken regelingen voor deze bijeenkomst, welke op 18 Juli te Genève zal worden gehou den. De drie ministers zullen Maandag te San Francisco met hun Russische ambt genoot Molotov over deze kwestie van ge dachten wisselen. Tevens pleegden de ministers overleg met bondskanselier Adenauer over vraag stukken, welke speciaal Duitsland betref fen. Ook werd gesproken over het houden van beraadslagingen te Parijs met andere leden van de NAVO, voordat de regerings leiders der „Grote Vier" te Genève bij eenkomen. Bondskanselier Adenauer heeft de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de VS, Engeland en Frankrijk laten weten, dat hij zich niet vóór September naar Moskou zal begeven. Te Parijs zouden, voordat dr. Adenauer naar de Sovjet-Unie vertrekt, Russische en West-Duitse des kundigen bijeenkomen om enkele hangen de kwesties tussen beide landen te regelen. Voorts wordt van genoemde zijde ver klaard, dat de Bondskanselier na zijn reis naar Moskou een ontmoeting met de drie Westelijke ministers zal hebben om over zijn bevindingen verslag uit te brengen. LONDEN (Reuter) Radio-Peking heeft heden bekend gemaakt, dat vijf ge allieerde militairen, drie Amerikanen en twee Belgen, die na hun krijgsgevangen schap in communistische kampen er de voorkeur aan hadden gegeven in China te blijven, op eigen verzoek toestemming hebben gekregen China te verlaten. RIO DE JANEIRO (Reuter). - Op de weg van Sao Paulo naar Iguape in Brazilië is een autobus uit een scherpe bocht gevlo gen en van de rotsen in de Valegrande ri vier gestort. Twintig inzittenden kwamen om het leven, zestien werden gewond. Slechts vier passagiers bleven ongedeerd. UIT DIT NUMMER BESTAAT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Rabindrawath Tagore: God, de Grote Gever, kan het ganse heelal voor ons openleggen in de nauwe ruimte van een enkel laantje. de oppositie. Soms hebben zij ook de bur geroorlog van hun kansels gepredikt". Perón zei het onjuist te achten, dat de le den van andere godsdiensten en de bui tenkerkelijken de Rooms Katholieke gees telijkheid en de kloosters betalen. Presi dent Perón besloot: „Ik ben katholiek, apostolisch en Rooms en zal dat blijven, wat er ook gebeurt, maar ik heb een plicht tegenover mijn land te vervullen". In een commentaar van radio-Vaticaan over het gebeurde in Argentinië wordt ge zegd, dat „de kerk niet gewoon is haar vrijheid en rechten aan de eerste de beste te verkopen, maar elke vorm van geweld afkeurt". De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken. Remorino, die voor de op stand uitbrak,.uit Buenos Aires naar San Francisco was vertrokken, is in Buenos Aires teruggekeerd. De minister was naar San Francisco vertrokken ter bijwoning van de plechtigheden van het tienjarig be staan van de UNO. TOKIO (Un. Press) Radio-Peking heeft Vrijdag bericht, dat rebellen een po ging hebben gedaan om de Chinese regering omver te werpen, maar dat de opstande lingen werden gearresteerd en dat de lei ders van de mislukte revolte ter dood ver oordeeld zijn. In de uitzending, die te Tokio werd op gevangen, is niet meegedeeld, wanneer de revolte plaats vond. noch hoeveel personen erbij betrokken waren,>©f wanneer de ar restaties geschiedden. „Een groep anti-revolutionnaire elemen ten", aldus radio-Peking, „had zich in een organisatie verenigd, welke zich ten doel stelde de regering omver te werpen en een monarchie in te voeren". Verder heeft radio-Peking gemeld, dat in het Noord-Oosten van China grote en goed georganiseerde groepen saboteurs zijn gesignaleerd, die de staat grote verliezer, hebben berokkend. Een aantal hunner is aangehouden. In de uitzending over het monarchistische complot werd ook melding gemaakt van boeddhistische en philosophische stellin gen van ae rebellen, wat volgens waar nemers er op zou kunnen wijzen, dat hier sprake is geweest van een mislukte religieuze opstand. WASHINGTON (United Press). - Ver wacht wordt dat de Nederlandse regering die der Verenigde Staten zal vragen waar om geen Amerikaanse diplomaat aanwezig was in Djakarta bij het hervatte proces van samenzwering beschuldigde Nederlan ders, zo heeft United Press gistereh ver nomen. De Britse ambassade had een diplomaat gezonden om van de gang van zaken op de hoogte te blijven. Vernomen wordt dat het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken de in druk had gekregen dat zowel de Ameri kaanse als de Engelse ambassade vertegen woordigers naar het hervatte proces zou sturen. Het is blijkbaar aan het oordeel van de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta overgelaten of een diplomaat van de- am bassade het hervatte proces al dan niet zou bijwonen. Er zij aan herinnerd <jlat de Nederlandse ambassadeur Maandag zijn opwachting heeft gemaakt bij de onder-minister van Buitenlandse Zaken Herbert Hoover jr. om de belangstelling van het ministerie op te wekken voor de behandeling van de Neder landers die in Indonesië gevangen zitten en berecht worden. Ratificatie met 63 tegen 3 stemmen WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaat heeft het met Oostenrijk ge sloten staatsverdrag met 63 tegen 3 stem men bekrachtigd. De ratificatieprocedure is hiermede voor de Verenigde Staten vol tooid, daar het Huis van Afgevaardigden niet voor de ratificatie van verdragen met andere landen wordt ingeschakeld. Tegen het staatsvfrdrag stemden de re publikeinse senatoren Joseph McCarthy, Jenner en Malone. Zjj waren van mening, dat het teveel concessies aan de Sovjet- Unie bevatte. Verscheidene andere senato ren, die dezelfde mening waren toegedaan, besloten uiteindelijk wel voor bekrachtiging te stemmen. De leiders der democratische en republikeinse Senaatsfracties verklaar den, dat men inderdaad concessies had moeten doen. doch dat het verdrag onder de huidige omstandigheden het maximaal bereikbare was. (U.P.) De Senaatscommissie voor bui tenlandse zaken heeft aanbevolen, dat het departement van Buitenlandse Zaken alles in het werk zal stellen om de Russen ertoe te krijgen hun troepen uit Roemenië en Hongarije terug te trekken volgens de vre desverdragen met deze landen. Op 10 Juli zal de Technische Hogeschool te Delft 50 jaar bestaan. Bij de officiële openingsplechtigheid, nu 50 jaar geleden, waren aanwezig Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Koningin Emma. In dit jubileumjaar nadert een nieuw gebouwen complex van de Hogeschool in de Wippolder zijn voltooiing. De foto toont het uitgestrekte terrein met da in aanbouw zijnde schoolgebouwen. („K.L.M. Aerocarto"). Vrijdag heeft Prins Bernhard in het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam een drietal „Zilvergn Anjers" uitgereikt als waardering voor steun aan culturele arbeid. De Prins met de drie onderscheiden landgenoten: (van links naar rechts) de heer W. E. A. Scheelen uit Kerkrade; mr. K. P. van der Mandele uit Rotterdam en ir. V. W. van Gogh uit Laren. Tot commandeur In de Orde van Oran je Nassau is benoemd dr. J. Bemolet. aftre dend voorzitter van de Belgische delegatie in de Contactcommissie der middenstands- insf'tuten in Eenelux-verband. BONN (ANP) In West-Duitsland en West-Berlijn is Vrijdag „de dag der Duitse eenheid" gevierd. Deze nationale gedenk dag werd twee jaren geleden ingesteld teneinde de opstand der. arbeiders van Oost-Duitsland van 17 Juni 1953 en de daarbij gevallen slachtoffers te herdenken. Alle woordvoerders bij de plechtigheden in vele delen van West-Duitsland stelden, dat een voortbestaan van de verdeling van Duitsland geèn betrouwbare basis zou kunnen bieden voor een ontspanning tus sen Oost en West. In de meeste rede voeringen kwam ook de overtuiging tot uiting, dat de jongste ontwikkeling der wereldpolitiek de kansen op een Duitse hereniging heeft verbeterd. Ollenhauer, de socialistische leider, merkte in Berlijn op, dat de West-Duitse bevolking voor de nationale eenheid nog niets heeft gedaan, wat vergeleken zou kunnen worden met «hetgeen dé Oost- Duitsers hebben gepresteerd. In de West-Duitse hoofdstad Bonn viel van enig meeleven van de bevolking met de herdenking niet veel te bespeuren. De stad bood de aanblik van elke zomerse Zondag, met eindeloze reeksen automo bielen en motorfietsen op weg naar de wijndorpen langs de Rijn. De herdenking bleef beperkt tot een plechtige zitting in het parlementsgebouw. (United Press) Oost-Duitsland werk te zwijgend onder het waakzaam oog van duizenden gewapende communistische politiemannen, terwijl Duitsers in het Westen hun gereedschap neerlegden. Het was een dag van volkomen contrast tus sen West en Oost, waar functionarissen van regering en partij alleen in dringen de gevallen mochten reizen en het reizen per spoor naar Berlijn werd verboden. Eerlheden van de arbeidersmilitie be waakten overal in het land de fabrieken, de karabijn over de schouder. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten met Nederland, Noor wegen en Griekenland een overeenkomst hebben getekend ter vergemakkelijking van de uitwisseling van technische inlichtin gen en patentrechten voor defensiedoel einden. De overeenkomst met Nederland werd op 29 April in Den Haag gerekend, zo wordt in de bekendmaking gezegd. Soortgelijke overeenkomsten .ziin reeds eerder tot stand gekomen tussen de Ver enigde Staten enerzijds en Engeland, Italië en België anderzijds. In de overeenkomsten ziin onder andere voorzieningen getroffen voor het Uitwisse len van aan de staat toebehorende uitvin dingen voor defensiedoeleinden op een royalty-vrije basis. De Amerikaanse atoom-onderzeeboot „Nautilus" heeft met succes een proefvaart van zes weken in de Atlantische Oceaan gemaakt, waarbij tweeduizend kilometer onder water werd gevaren van New Lon don naar Porto Rico. De „Nautilus" heeft op zijn proeftocht meer dan 10.000 mijl gevaren en is 180 maal ondergedoken. Drie Amerikaanse attache's uit Rusland gewezen WASHINGTON (Reuter) De Sovjet- Unie heeft drie Amerikaanse attaché's, die in Moskou gestationneerd waren, uitge wezen. De maatregel heeft betrekking op drie assistent-legerattaché's, luitenant-ko lonel John Benson, kapitein William Stroud en kapitein Walter Mul, die zich respectievelijk ongeveer tien maanden, vijftieen maande en ruim twee jaar in Moskou bevinden. Bijna een jaar geleden wees Rusland twee andere Amerikaanse attaché's uit, omdat deze hadden getracht „spionnagewerk te verrichten". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde toen, dat de Russische maatregel kennelijk be doeld was als représaille voor de uitwijzing van drie Sovjet-functionarissen uit de Ver enigde Staten wegens spionnage. (United Press) De uitwijzing geschiedde ongeveer twee weken geleden. De Rus sische pers zou het incident hebben ver zwegen om geen onnodige vijandige gevoe lens te kweken op een ogenblik dat be langrijke besprekingen gaande waren. G. M. sluit 25 fabrieken NEW YORK (AFP-Reuter) Overeen stemming tussen Amerikaanse rederijen en de nationale bond van zeelieden over een loongeschil heeft de weg vrij gemaakt voor beëindiging van de Donderdag begonnen staking op duizend schepen in achttien Amerikaanse havens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico. De vak bond keurde een contract goed, dat voor ziet in een werkloosheidsuitkering in de zin van de regeling in de onlangs met Ford en General Motors gesloten contracten. Vakbondsleiders gaven hun volgelingen last nog niet uit te varen zolang twee kleinere vakbonden nog geen nieuwe con tracten hebben. Stakingen en een tekort aan onderdelen hebben gemaakt dat 25 fabrieken van de grote Amerikaanse maatschappij voor de vervaardiging van automobielen General Motors gesloten moesten worden, waardoor ruim 72.000 arbeiders zonder werk zijn geraakt. De stakers zijn ontevreden over plaatselijke arbeidsvoorwaarden, die niet zijn geregeld in de algemene overeenkomst, welke kortgeleden tussen directie en werk nemers van General Motor? s ges'ot^n. De Rotterdamse leden van de vakgroep haven- en aanverwante bedrijven van de Centrale Bond van werknemers in het transportbedrijf hebben Vrijdag op in Rot terdam gehouden vergaderingen besloten het hoofdbestuur te machtigen de reeds op 1 Juni j.l. geëindigde Collectieve Arbeids overeenkomst heden op te zeggen. Dit wil zeggen, dat deze met de Scheepvaart Ver- niging Zuid gesloten CAO op 18 Septem- mer a.s. afloopt. De havenarbeiders te Rotterdam, aange sloten bij de Centrale Bond, hebben dus hetzelfde standpunt ingenomen als de bondsleden te Amsterdam, die Donderdag eenzelfde besluit namen. Het KNMI deelt mee: Het weer in onze omgeving is de laatste dagen geleidelijk meer onder invloed gekomen van een hoge- drukgebied dat langzaam van het zeege bied tussen IJsland en Schotland naar het Noordelijk deel van de Noordzee trok. Langs de Oostflank hiervan stroomde droge en koude polaire lucht naar het Zuiden waardoor in ons land de tempera turen nog steeds onder normaal bleven. De maximumtemperaturen waren in De Bilt de afgelopen 10 dagen gemiddeld 5 graden te laag. Het gebied met hoge barometerstanden verplaatst zich langzaam verder in Ooste lijke richting, waardoor de luchtaanvoer meer over land zal plaats vinden, hetgeen tot gevolg heeft dat aan het binnendrijven van wolkenvelden van zee uit een einde komt en de temperaturen tot iets hogere waarden zullen oplopen. In Frankrijk vormde zich inmiddels een vlak lagedrukgebied, dat zich langzaam in Noordelijke richting uitbreidt. Verwacht wordt, dat de invloed van dit lagedrukge bied op het weer in Nederland zich mor gen nog zal beperken tot het nog iets ver der toenemen van de Oostelijke wind en later wat meer bewolking in het Zuiden van het land. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 'ó'S St =2 Sf: tE ie g* 2c Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ztirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. mist zwaar'be w. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. zwaar bew. NW 5 windstil V. 6 O NO NO NNO ZW windstil NW 2 windstil windstil windstil NNW 2 NO 5 windstil N 2 windstil windstil windstil OZO 4 13 0 17 0 15 0 15 0 18 0 21 0 24 0 29 0.3 26 0,3 23 0 26 0 26 47 14 4 16 0 22 0 22 0 23 0 27 1 30 0 26 0 - 0,1 Neerslag laatste 24 uur. Qccrrrcmy-rtY ryr. Ynrrmvtvj ywvhv ivvrranr i'xvnOOOC OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De 'Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zonnig en droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. 19 Juni Zon op 4.21 uur. onder 21.05 uur. Maan op 3.23 uur. onder 20 "fi uur. 20 Juni Zon op 4.21 uur. onder 21 05 uur. Maan op 4.30 uur. onder 21.29 uur. Maanstanden 20 Juni 5.12 uurr Nieuwe maan 27 Juni 2.44 uur; Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 19 Juni Hoog water: 2.24 en 14.56 uur. Laag water: 10.16 en 22.54 uur. Maandag 20 Juni Hoog water: 3.16 en 15.49 uur. Laag water: 11.22 en 23.4S uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1