Verzet te[ i opgeven van Montessoristelsel op Jac. P. Thijsselyceum Goedkope suiker en textiel kost Rijk f 93 millioen Agenda voor Haarlem Rembraedt en de Bijbel Straaljager en maanseliaduw Alleen communisten present op raadsvergadering Finsterwolde s Oud-leer, ngen wijzen staatssecretaris van Onderwijs op „onvoldoend gemotiveerde koerswijziging Bonn verwacht een aanbod uit Peking Fiscus brengt belangrijke offers „De minderheid wordt tóch niet geteld in deze raad", zeggen de overige leden .Slechte basis A udere selectiemethode Jaarverslag 19S4 van „De- Nederlandse padvinders" Examens Dienstbode aangehouden Brussel een zeehaven net als Amsterdam Machinist trouwde tweemaal Veel bloemen-orders uit het buitenland in 1954 Inbraak in Minervatheater in Heemstede West-Duitsland krijgt wapens uit buitenland DINSDAG 21 JUNI 1955 Enige weken geleden heeft het bestuur van het Jac. P. Thijsse-Montessorilyceum te Bloemendaal bekend gemaakt, dat het besloten had met ingang van de nieuwe cursus het Montessori-stelsel te verlaten en te vervangen door een meer klassikaal systeem, zij het dan dat het onderwijs toch op een individuele grondslag zou blijven. Het Jac. P. Thijsse-Montessorilyceum zou dan ook voortaan Jac. P. Thijsselyceum heten. Dr. W. J. Jong, sinds 1939 als leraar en sinds 1948 als rector aan deze op het Over- veense buiten „Elswout" gevestigde onderwijsinstelling verbonden, kon zich met deze koerswijziging niet verenigen en heeft zijn ontslag aangeboden, hetgeen hem door het bestuur met ingang van 1 September ook werd verleend. In zijn plaats werd inmiddels de heer D. M. van Willigen benoemd, directeur van een Amsterdamse H.B.S. De onmiddellijke en uiterlijk waarneembare aanleiding tot deze mutaties vormen de slechte eindexamenresultaten van verleden jaar welke zich dit jaar dreigden te herhalen en gedeeltelijk zich inmiddels herhaald hebben. In brede kringen van Montessori-aan- hangers heeft men dit echter een slechte basis gevonden om thans op een ander, minder progressief onderwijssysteem over te gaan. Men wijst erop, dat elke middel bare school op Montessori-grondslag een paar moeilijke jaren heeft gekend, juist toen het erom ging de grote toeloop van leerlingen welke volgens meer traditionele opvattingen waren opgeleid op te vangen. En vooral acht men het tijdstip waarop deze veranderingen werden bekend ge maakt ongelukkig gekozen: namelijk vlak voor de eindexamens, hetgeen tot verwar ring en onrust aanleiding gaf. juist in een periode tijdens welke de lvceisten voor al les behoefte hebben aan rust. Daar komt nog bij, dat de rector naar aanleiding van de slechte examenresulta ten in 1954, die ook de aandacht van het departement hadden getrokken dat dan ook tot ingijpen adviseerde, reeds intern een aantal maatregelen getroffen, welke door nog andere gevolgd hadden kunnen worden. Men had eerst eens moeten afwach ten welk effect daarmee werd gesorteerd en dr. Jong in de gelegenheid moeten laten zijn inzichten onder de best denkbare om standigheden te volgen. Dan pas kon men zich een gefundeerd oordeel over het om streden systeem volgen. Dit werd Maandagmiddag uiteengezet door een groep oudleerlingen van het Jac. P. Thijsse-Montessorilyceum, die hun stand punt onder meer hebben kenbaar gemaakt aan het bestuur, dat nog op die brief moet antwoorden, en ook aan de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. mejuffrouw dr. A. de Waal. In deze bief aan de staatssecretaris schrijven deze 27 oud-leerlingen, dat zff de veranderingen in het stelsel ten zeerste be treuren, omdat zij het werk dat op „Elout" werd verricht op grond van hun eigen er varing hoog aanslaan. Zij menen aan dit Montessorilyceum veel te danken te heb ben, zowel wat de ontplooiing van hun per soonlijkheid, alsook wat de voorbereiding tot verdere studie betreft. Zij achten het nog steeds een voorrecht reeds op de mid delbare school een wjjze van werken te hebben geleerd die aanmerkelijk meer dan het op de klassikale scholen gangbare stel sel, aan de eisen aansluit die universiteit Of hogeschool aan de student stellen. Zij betreuren, dat deze voordelen voor de toekomstige leerlingen verloren zullen gaan, terwijl zij voorts vrezen dat het ge beurde een terugslag zal hebben op de on- derwijsvernieuwng in het algemeen. Daar bij heeft het hen getroffen, dat de rector, dr. W. J. Jong, in feite zijn functie heeft moeten neerleggen omdat hij voor een al- tenatief werd gesteld, waarvan de onaan vaardbaarheid bij voorbaat vast stond. Tenslotte vragen de ondertekenaars de staatssecretaris dringend te bevorderen, dat het middelbaar en voortgezet hoger onderwijs op Montessori-grondslag in de omgeving van Haarlem niet definitief zal verdwijnen, omdat dit onderwijs steeds heeft beantwoord aan de bestaande behoef te van een beangrijke groep ouders. Namens de oud-leerlingen gaven drs. S. van Oorde en enige studenten van verschil lende faculteiten ons nog een toelichting op hun argument, dat het onhoudbaar is een onderwijsstelsel te willen veranderen, omdat de examenuitslagen niet gunstig zijn. Daarbij wezen zij erop, dat de selectie op de „normale" scholen vooral plaats heeft bij de overgang van de voorlaatste naar de eindexamenklasse. Daarbij moet niet vergeten worden, dat het Montessori lyceum de laatste jaren een groot aantal moeilijke gevailen toegeschoven kreeg, wel ke op andere middelbare scholen niet ge plaatst konden worden, zoals kinderen wel ke uit Indonesië waren gerepatrieerd. In het algemeen vonden deze oudleerlingen. dat men niet alleen naar de resultaten van het eindexamen maar ook van de studie daarna moest kjjken. Inderdaad is het in het Montessoristelsel, a:lhans bij een groot Hantal leerlingen mo gelijk, dat men de prestaties van de indivi duele leerling over een korter tijdsverloop .99 niet alt\jd kan volgen, althans meten. Dit is immers het logische gevolg van de grote zelfstandigheid welke men de scholier brj zijn ontwikkeling wil laten. Maar er waren reeds maatregelen genomen om ook die kans te verkleinen, zo niet onmogelijk te maken. De wijze waarop deze ingrijpende veran deringen zijn tot stand gekomen kunnen de hier aan het woord zijnde oudleerlingen evenmin waarderen. Zo werden de leraren er niet in gekend. Intussen spraken zij wel de hoop uit dat de leerlingen de rust op school zullen bewaren en buiten het con flict bljjven. Natuurlijk zjjn er op het Jac. P. Thijsse-lyceum fouten gemaakt, zo is hun oordeel, maar daarvan is zeker niet al leen de rector, die thans ontslagen is, de schuld. Men wees er ons bijvoorbeeld op, dat er ook een tekort is aan leraren die het Montessoristelsel zelf voldoende aan hangen en begrijpen. Tenslotte is er nog de „bijzondere sociale structuur van de omge ving waarin het lyceum is gelegen" en wel ke, volgens dr. Jong in een circulaire aan de ouders, „niet gunstig heeft gewerkt". Uit het jaarverslag van de vereniging ..De Nederlandse Padvinders" blijkt, dat het totaal aantal leden op 31 December 1954 31.947 was; dat is slechts 23 meer dan in 1953. In Haarlem liep het ledental terug van 1360 naar 1322 padvinders. Deze zijn als volgt onderverdeeld (tussen haak jes de getallen per eind 1953): welpen, jon gens van acht tot twaalf jaar, 580 (609), verkenners, jongens van twaalf tot zeven tien, 512 (502), voortrekkers, jongens ouder dan zestien jaar 67 (90), leiders en leidsters 163 (159). De getallen voor het district Haarlem, één van de 42 districten in het land, en om vattend alle gemeenten in de omgeving tot Velsen, Zandvoort. Aalsmeer, Hoofddorp en Halfweg toe, luidden: 30 groepen (waarvan twaalf kerkelijke groepen) als volgt ver deeld: vierentwintig land-, vier zee-, één luehtverkenners- en één bijzondere eisen- groep. Het padvindersmuseum in het gebouw van het nationaal hoofdkwartier in Den Haag trok in het bijzonder de aandacht van vele buitenlanders. Aan de betere en definitieve inrichting, alsmede aan de ge houden tentoonstelling van postzegels en poststukken, had onze plaatsgenoot ihr. W. Six, verkenners-leider van de Anthony Fokker luchtverkennersgroep in Heemste de. een groot aandeel. De raad van de vereniging was op 1 Ja nuari 1955 als volgt samengesteld: mr. J. M. Ravesloot, voorzitter: ir. I. A. Aler; J. J. W. Diirst Britt; mr. Jacq Dutilh: gene raal mr. H. J. Kruis; dr. L. Neher; A. Oos- terleeir. P. F. S. Otten; jhr. H. G. A. Qusfrles van Ufford: jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en prof. dr.. J. Waterink. In het smaakvolle expositiezaaltje van de zijn leerlingen ditmaal een expositie in gericht, waarbij zoals dat bij een on derwijsinrichting nu eenmaal passend is het leerzame element een belangrijk on derdeel vormt. De schoonheidsleer en de kennis van de Bijbelse geschiedenis gaan hier hand in hand. De genoemde docent in de kunstgeschiedenis en de leraar voor Bijbelkennis, ds. B. van Gelder, hebben hun respectievelijke leerlingen een vra genlijst voorgelegd: bij bezichtiging van een aantal facsimilés naar Rembrandts bij belillustraties moet worden nagegaan welk onderwerp daarin behandeld wordt. Nu deed zich hierbij de wel heel bij zondere omstandigheid voor, dat één der leerkrachten van dezelfde school, mevrouw Van der Waals Koenigs, behalve een serie uitermate voortreffelijke reproducties zo waar een zestal originele etsen van Rem brandt en een exemplaar van de vermaar de Rembrandt-Bijbel van Hofstede de Groot voor de tentoonstelling beschikbaar kon en wilde stellen. Dat een dergelijk waardevol en prachtig materiaal voorhan den was, maakt deze gecombineerde aan schouwelijke les tot een gebeurtenis, waaraan ook de leerlingen van andere in stellingen voor middelbaar onderwijs kun nen deelhebben. Het zou geen echte schooltentoonstel- ling zijn indien de docenten er niet met enig genoegen een paar valstrikken in ge plaatst hadden. Zo is er een voorstudie voor ..De opwekking van Lazarus", waar door heen Rembrandt aan de linkerzijde van het blad een „Graflegging van Jezus" geschetst heeft. De leerlingen leren op deze manier, wat men noemt het „lezen" van de tekening. Degenen onder hen, die daarvoor gevoelig zijn, zullen stellig ontroerd worden door Rembrandt's bezielend handschrift. OTTO B. DE KAT 's Gravenhage. Notarieel examen: Th. B Bremer. Houten. 2e gedeelte; G. Meuleman. Amsterdam. Ie gedeelte. Utrecht. Genromoveerd op een proefschrift, getiteld ..De Fructokinase van de lever" tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Chr. M. A. Kuyper. Rotterdam. Doctoraal examen in de eco nomische wetenschapenn: P. G. van Paridon. Katwiik aan de Rijn. Oey Jam Hoey. Rotter dam. G. A L. Feiten. Den Haag. H Kraaye- veld. Den Haag en A. Jongbloed. Gouda. Amsterdam. Gemeente Uni ersiteit. Doc toraal examen geneeskunde: mevr. A. M. van Putten—Biermasz. mej, C. J. de Lange, mej H. Bootsman, mevr. J. P. Beinsv. d. Berg. mej. M A. F. Herman", mei. H. E. Mooy, mej. I. Rothschild, mei. F. N. Nevema. en de heren: R. H. Blom. J. A. Ruys, J. Moe- liono. P. H. M. Durr, C. D. Brandt. P. H. A. Groeneveld, J. A. J. Vergroessen, F,. W. Houpst, W. J. Heyenbrock. Nic. Loen Lie. J. H. van Waveren Hoeervorst. A. van der Hoeven. F. G. L. du Mee, P. Meiboom. M. R. den Hartog. E. Lc.vns. C. Wiersma. A. G. M. Hoek, R Fnthovco 'allen te Amsterdam), S. H. van Minde (Amersfoort). J. H. Ettema 'Beverwiik). ,T. A "f-ensen (W'idewo" ner). B Hoopc-traten '"'iversum). E Verd»nius 'Stcer-"iik>. ,T. G H, M Hprhpn 'Haarlem), J. A. Hommes 'Veis n-Noord) en mej. M. Hartman 'Diemen). Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examer economie: H. Zomerplaag 'Amsterdam), P. H. v. d. Weiden 'Haar lem). R. J. v. d. Weiden 'Haarlem), R J. Niehe (Bloemendaal) en Ph. J. Hillen (.Den Haag). Amsterdam. Vrije TTniveristeit. Candi- daatsexamen wis- en natuurkunde: J- Joosse, Nieinv en St. Jnodacd. Candidaa^examen Engelse taal en letterkunde: J. A. Bakkum. Amsterdam. Als verdacht van diefstal heeft de Haag- se politie de 25-jarige dienstbode J. D. uit Den Haag aangehouden. Zij zou ten na dele van verscheidene personen in een pension aan de Kanaalweg in Den Haag enkele bedragen, in totaal ruim f 366.—, twee ringen en een paar oorbellen hebben ontvreemd. „De graflegging van Christus" door Rem brandt, naar een tekening uit de school van Rafaël (omstreeks 1657, Teylers Museum te Haarlem). BONN (United Press) Een woord voerder van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hier van daag gezegd, dat zijn regering allerminst verbaasd zou zijn, wanneer de regering van communistisch China in de nabije toe komst zou aanbieden om volledige diplo matieke betrekkingen met de regering in Bonn aan te knopen. Toen men hem vroeg of de berichten juist waren, dat een dergelijk Chinees aanbod reeds binnen een week gedaan zou worden, antwoordde hij: „Officieel hebben wij nog niets over een dergelijke mogelijk heid vernomen". Deskundigen van het ministerie van Buitenlandse Zaken achten zulk een Chi nese stap na de sensationele uitnodiging van het Kremlin aan Bondskanselier Ade nauer op 7 Juni j.l. echter uitermate waarschijnlijk gezien het feit. dat Peking er herhaaldelijk blijk van heeft gegeven, dat het gaarne normale handelsbetrek kingen met West-Duitsland zou aan knopen. Nieuwe ophaalbrug laat grote schepen tot binnenhaven toe (Van onze correspondent in Brussel) Door de in bedrijfstelling van een grote ophaalbrug is de binnenhaven van Brus sel een zeehaven geworden. Zeeschepen van meer dan 2000 ton kunnen thans van Antwerpen naar Brussel varen. Neder landse, Engelse, Franse en Amerikaanse mijnenvegers, torpedojagers en patrouille boten defileerden gisteren onder de nieuwe brug in een vlootschouw voor prins Al- bert, de broer van koning Boudewijn, die luitenant ter zee bij de Belgische zeemacht is. Het was een grote dag voor Brussel. In 1944 vlogen bij de bevrijding vijftien brug gen in de lucht en werden (alrijke haven installaties vernield, thans, tien jaar na de bevrijding zijn deze vernielingen her steld. Dat Brussel voortaan grote zeeschepen zal kunnen ontvangen, betekent echter nog niet. dat de bescheiden zeehaven der Bel gische hoofdstad een concurrent voor Ant werpen gaat worden Toch hebben Ant werpse havenkringen er dezer dagen nog maals met nadruk op gewezen, dat België zijn inspanningen op het gebied der in vesteringen moet concentreren op de nood zakelijk modernisering van de Schelde- haven. die nog steeds een zware concur rentiestrijd levert met Rotterdam, De Rotterdamse rechtbank heeft van ochtend de 30-jarige machinist op de grote vaart B. S. J. C. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van honderd gulden of twin tig dagen. Op 31 Juli 1948 was hij een huwelijk aangegaan met H. C. van H.. terwijl hij nog met een andere vrouw was gehuwd. De eis was een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en een geldboete van honderd gulden of 20 dagen. Jaarvergadering van de stichting Bloemexpresse-Fleurop-Inter flora In de tuinzaal van de Haagse Dierentuin is Dinsdagmorgen de jaarvergadering van de kring bloemist-winkeliers en de stich ting Bloemexpresse-Fleurop-Interflora ge opend. De voorzitter, de heer A. de Zoeten, zei in zijn openingsrede, dat de samenwerking met de internationale bloemistenhandel ons land grote voordelen oplevert; in 1954 wer den ruim 2000 meer orders uit het buiten land ontvangen dan Nederlanders naar relaties en vrienden in het buitenland ver zonden. „Voor onze organisatie is iedere stad ter wereld zonder noemenswaardige extra- kosten met bloemen bereikbaar en het systeem, waarop onze organisatie berust, mag daarom in alle opzichten uniek wor den genoemd", aldus heer De Zoeten. Dertien woorden, vanmorgen per tele gram ontvangen op de Utrechtse sterren wacht, geven het fiasco weer, waarop de zonsverduistering van gisteren op Ceylon is uitgelopen. „Totally clouded, performed program without sun, shall have nothing, disappointed but good health" (geheel be wolkt, voerden programma uit zonder zon, zullen niets hebben, teleurgesteld maar goed gezond), zo luidt de tekst van het door dr. J. Houtgast van de Nederlandse expeditie, verzonden telegram. Dit lot hebben de meeste expedities op Ceylon gedeeld, alleen een Amerikaanse groep profiteerde van een bijtijds nog scheurend wolkendek. Duitse experts barstten in tranen uit. toen een donkere wolk hun het uitzicht op de zon op het cri- tieke moment ontnam. Eén astronoom heeft de verduistering langer gezien dan ieder ander en zelfs lan ger dan de gehele eclips op aarde duurde. Dit was de Amerikaan dr. Frank Beck, die in een straaljager is gaan zitten en zo met een snelheid van negenhonderd kilometer per uur een eind met de maanschaduw is meegevlogen. Zo zag hij kans. tien minu ten lang in het verduisteringsgebied te blijven en daar, boven de wolken, een pro gramma uit te voeren, dat was opgesteld door zijn kortgeleden gestorven vriend professor Einstein. Deze had kort voor zijn dood aan Beek geschreven: „Als er zich op enige afstand van de zon deeltjes materie bevinden, die door de zon rechtstreeks worden beschenen, dan zal dit licht in onze richting worden weerkaatst. Als dit zo is, dan is de spectrale analyse van dit licht van groot belang". (Natuux-lijk is dit licht dan alleen waarneembaar tijdens een to tale zoneclips, anders wordt het over straald door het licht van de zon zelf). Het resultaat van Beck's waarnemingen is natuurlijk nog niet bekend. Meestal zijn er maanden van studie nodig om aan de hand van de gemaakte foto's definitieve uitslagen te kunnen geven. Maar die tocht is wel curieus: in een straaljager gaan zitten om te trachten een zoneclips bij te houden.... G. v. W. Wat de verlichting van de druk van de GRONDBELASTING betreft, acht de re gering een verlaging van de opcenten op deze belasting in dit verband aangewezen. Hoezeer tegen een zodanige verlaging ern stige bezwaren zijn aan te voeren, met name ook met het oog op het belasting gebied van de gemeenten, zo meent zij toch, dat, gezien de beperkte mogelijk heden voor een rendementsverbetering van het huizenbezit, onder de huidige omstan digheden deze bezwaren niet de doorslag mogen geven. Mede voor een evenwichtige verlaging van de grondbelasting acht de regering het in de eerste plaats gewenst de uit de bezettingstijd stammende verzwa ring voor de gebouwde eigendommen met 100 opcenten en voor de ongebouwde eigen dommen met 80 opcenten te doen verval len met ingang van 1956. Dit is te bewerk stelligen door een verlaging van de maxima van de gemeentelijke opcenten van 190 tot 90 voor gebouwde eigendommen en van 110 tot 30 voor ongebouwde eigendommen, tot welke laatste categorie eveneens wordt gerekend de ondergrond van gebouwen met daarbij behorende tuinen en erven. Deze verlaging betekent een vermindering van de belastingopbrengst van 24 millioen voor de gebouwde eigendommen en 5 mil lioen voor de ongebouwde eigendommen, in totaal dus 29 millioen. In de gedach- tengang om de verlaging van de grondbe lasting dienstbaar te maken aan het huur- probleem komt het gewenst voor het maxi mum van de gemeentelijke opcenten voor gebouwde eigendommen verder te verlagen met 30, hetgeen andermaal een offer van ongeveer 7 millioen betekent. Het wets ontwerp, dat het besproken voorstel tot verlaging van de druk van de grondbelas ting belichaamt, voorziet tevens in de com pensatie van rijkswege aan de gemeenten voor het verlies van 36 millioen aan ge meentelijke middelen. In aansluiting aan de verlichting van de last van de grondbelasting zal met betrek king tot woonhuizen een tweede fiscale voorziening worden getroffen. In herinne ring zij gebracht, dat voor de heffing van de inkomstenbelasting een VERHOGING van het AFSCHRIJVINGSPERCENTAGE van niet tot een bedrijfs- of beroepsver mogen behorende woonhuizen in overwe ging zou worden genomen. In het kader van de nieuwe voorstellen nu ligt het in het voornemen deze afschrijving welke thans 10 percent van de huurwaarde be draagt reeds met ingang van het jaar 1955 op 15 percent te brengen. Hiermede is een budgetair offer van ongeveer 3 a 4 millioen gemoeid. De regering stelt vervolgens voor een TIJDELIJKE VRIJSTELLING VAN OM ZETBELASTING VAN TEXTIELPRODUC TEN ALSMEDE een tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting VOOR SUIKER. Deze beide maatregelen, waarmede jaarlijks een verlies aan belastingopbrengst van onder scheidenlijk 56 millioen en 14 millioen gepaard gaat, betekenen een verruiming van het huishoudbudget met globaal 0,5 percent. Met deze maatregelen, die in een nota van wijziging zijn vervat, gaat voor het genoemde tijdvak een eenmalig verlies aan opbrengst van in totaal 93 millioen gepaard. De nieuwe vorm van de huurverhoging brengt mede, dat ook de voorgestelde aan passing van de PERSONELE BELASTING aan de hogere huurwaarden wijziging be hoeft. Bij nota van wijziging is de be staande aftrek aan de voet en de begren zing van de kinderaftrek verruimd met 5 percent, terwijl het huidige heffingsper centage van 4,5' is gebracht op 4,25. Het budgetaire verlies als gevolg van de verlaging van de grondbelasting wordt bij de gewijzigde voorstellen binnen het oe- lastingplan 1955 opgevangen door een klei nere algemene verlaging van de INKOM STENBELASTING en LOONBELASTING, in dier voege, dat de marginale heffings percentages in plaats van met 8 percent over de gehele linie met 6 percent worden verlaagd. Een nota van wijziging behelst dit nieuwe tarief, waardoor, vergeleken met het aanvankelijk voorgestelde belas tingtarief, het jaarlijks verlies aan op brengst met 36 millioen wordt verkleind. Dit compenseert dus de mindere grondbe lasting. TARIEFGROEP I (ongehuwden zonder kinderen) zuiver tarief nieuw oud inkomen 1954 tarief voorstel 1500 45 24 23 3000 373 321 314 4500 799 717 702 6000 1279 1165 1140 7500 1795 1645 1610 9000 2410 2219 2172 12000 3775 3493 3419 15000 5365 4980 4874 18000 7135 6638 6496 21000 9025 8411 8232 24000 10987 10254 10035 27000 13000 12143 11885 30000 15075 14091 13792 60000 37432 35086 34340 90000 60677 56836 55640 120000 83927 78587 76940 TARIEFGROEP II (gehuwden zonder kinderaftrek) zuiver tarief nieuw oud inkomen 1954 tarief voorstel 1500 3000 180 142 139 4500 437 380 372 6000 741 660 646 7500 1074 969 948 9000 1482 1347 1318 12000 2418 2215 2168 15000 3564 3280 3210 18000 4890 4518 4422 21000 6342 5877 5752 24000 7893 7329 7173 27000 9519 8855 8666 30000 11201 10434 10211 60000 30151 28228 27627 90000 51238 48041 47019 120000 73400 68869 67404 TARIEFGROEP IÏI-2 (Belastingplichtigen met aftrek voor twee kinderen). zuiver tarief nieuw oud inkomen 1954 tarief voorstel 1500 3000 26 4500 220 171 167 6000 460 390 382 7500 740 647 633 9000 1097 976 955 12000 1938 1752 1715 15000 3000 2731 2673 18000 4265 3909 3825 21000 5675 5225 5115 24000 7189 6640 6499 27000 8789 8138 7964 30000 10447 9693 9487 60000 29263 27316 26735 90000 50281 47060 46059 120000 72413 67858 66414 TARIEFGROEP m-5 (Belastingplichtigen met aftrek voor vijf kinderen) zuiver tarief nieuw oud inkomen 1954 tarief voorstel 1500 3000 4500 6000 118 67 66 7500 301 230 225 9000 574 478 468 12000 1270 1114 1090 15000 2197 1959 1917 18000 3361 3033 2967 21000 4698 4271 4182 24000 6156 5627 5509 27000 7708 7082 6932 30000 9328 8599 8415 60000 27895 26032 25478 90000 48807 45676 44704 120000 70888 66426 65013 Pickup uit vitrine meegenomen Naar thans pas hekend wordt, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in het Minerva-theater te Heemstede, waarbij de dader of daders zich via de ach terzijde toegang tot het gebouw wisten te verschaffen. Uit de sporen die zij hebben achtergelaten kon worden geconstateerde dat eerst werd getracht met een scherp voorwerp een opening in een der raampjes van de kleedkamer te forceren, hetgeen blijkbaar niet is gelukt, waarop door het verwijderen van alle stopverf de ruit in zijn geheel uit de sponningen kon worden gelicht. Doordat bij het verlaten van het theater de ruit weer in het venster werd teruggebracht, meende de politie eerst dat het hier een mislukte poging tot inbraak betrof, omdat de daders schijnbaar bij hun werkzaamheden waren gestoord. Tot de bedrijfsleider enige uren later bij toeval ontdekte, dat het slot van een der showkasten in de hal verbroken was en een pick-up ontbrak. Een daarnaast geëxpo seerde pick-up, die enige honderden gul dens duurder is, hebben de dieven laten staan. Ook werd nog een bezoek aan de kassa gebracht, waarvan verscheidene laden werden opengebroken, zonder dat de daders hier evenwel iets van hun gading hebben aangetroffen. Ook het slot van het busje, waarin de ontvangen telefoongelden werden bewaard was geforceerd, doch dit bevatte slechts twintig cent, welk bedrag de moeite van het meenemen niet waardig werd gekeurd. De directie is tegen inbraak verzekerd. (Van onze correspondent in Bonn) Ongeveer twee weken geleden heeft de West-Duitse minister van Defensie, Theo- dor Blank, verklaard dat hij niet van plan was verouderde Amerikaanse wapens voor het toekomstige West-Duitse leger over te nemen. Intussen is bekend geworden dat ongeveer negentig percent van de wapens en van het overige voor het leger benodigde materiaal uit het buitenland zal worden betrokken en dat de Verenigde Staten in ieder geval het leeuwendeel van de leve ranties zullen krijgen. Alleen oorlogssche pen en auto's zullen in West-Duitsland zelf worden gebouwd. Men meent honderdduizend auto's voor het leger nodig te heben. Vermoedelijk zullen tot het jaar 1958 3000 Amerikaanse en Britse tanks van 't Patton en Centurion- type aan West-Duitsland worden geleverd. Het schijnt de bedoeling te zijn dat ook de tanks later in West-Duitsland zulen worden gebouwd. Gedurende de eerstkomende vier jaren zullen ongeveer 900 Amerikaanse jacht- en bombardementsvliegtuigen en een paar honderd Britse Hunterjagers naar West-Duitsland worden gebracht. Deze toe stellen zullen over vijftien militaire vlieg velden worden verdeeld De vergadering van de gemeenteraad van Finsterwolde, die voor Maandagmiddag was belegd, is slechts door vijf van de elf raads leden bezocht, namelijk vijf leden die voor de C.P.N. zitting hebben. Het zesde C.P.N.- raadslid verbleef in Zeeland voor werk zaamheden. De drie leden die voor de P.v.d.A. zitting hebben en de twee leden van Gemeentebe langen hadden verstek laten gaan; zij had den in een brief aan de voorzitter van de raad hun afwezigheid gemotiveerd. Toen de burgemeester, de heer H. Tuin, de brieven wilde voorlezen, stelde wethouder H. Ha ken (C.P.N.) voor de behandeling uit te stellen, opdat de fractie van de C.P.N. zich dan over een en ander zou kunnen beraden. Dit voorstel werd aangenomen en daarna is de vergadering verdaagd tot Vrijdag avond. De drie raadsleden van de P.v.d.A. pro testeren in hun brief aan de voorzitter van dc raad tegen de anti-democratische gang van zaken in de raad. „Van het begin van de zittingsperiode wordt de minderheid niet geteld". Verscheidene raadscommissies zoals de commissie voor sociale zaken, woonruimtecommissie, commissie voor li chamelijke opvoeding, zjjn nagenoeg geheel samengesteld uit communisten", aldus het schrijven. „Systematisch worden hierin communisten en meelopers benoemd. Een enkele democraat tracht men nog te hand- ha\en in de commissie voor sociale zaken met de kennelijke bedoeling op h^m even tuele moeilijkheden af te wentelen". Zoals ook wel uit de notulen blijkt heb ben verscheidene communistische raadsle den nog steeds de gewoonte niet afgeleerd, hun mederaadsleden in de raadsvergade ringen te beledigen. In een dergelijke sfeer is het bijwonen van gemeenteraadsvergade ringen een beproeving. Bovenstaande mo tieven hebben ons doen besluiten de raads vergadering van hedenmiddag niet bij te wonen. Een definitief besluit omtrent de volgende raadsvergaderingen hebben wij nog niet genomen, wjj zullen evenwel ern stig overwegen of er voor ons redenen aan wezig zjjn om ook in de toekomst afwezig te blijven", aldus de P.v.d.A.-factie. De fractieleden van Gemeentebelangen schreven dat zij de vergadering niet zouden bijwonen uit protest tegen de wijze, waar op de belangen van de minderheid der be volking met voeten worden getreden door de communistische fractie Zij zijn van me ning, dat ook de provinciale overheid niet voldoende serieus de genoemde belangen onder het oog ziet. „Een en ander geeft ons dan ook aanleiding te overwegen of het lidmaatschap voor genoemde raad niet be ter kan worden neergelegd", aldus de frac tieleden van Gemeentebelangen. DINSDAG 21 JUNI Rnxy: „Een seconde beslist", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Les Misérables", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema I'alace: „Vrouwenwereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Madame de18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Verborgen Moederschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion- nage rondom Triest", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 22 JUNI Roxy: „Een seconde beslist", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Minerva: .Tonight we sing", alle leeft.. 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrouwenwereld", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Madame de....", 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur Luxor: .Die man is gevaarlijk". 18 jaar,, 2. 7 en 9.15 uur I.ido: „Verborgen Mc der. -hap'', 18 jaar, 2. 4 15, 7 en 9 '5 uur Frans Hals: „Spion- nage rondom Ti-1". '4 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Zangvceni- ging ..Asef". jubileumzangavond ter gele genheid van haar twintigjarig bestaan. Grote Kerk, 8 uur: Avondkilte. tpreker ds. J. Bronsgeest, organist Klaas Bolt.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10