C Van Dalsum naar de tweede ronde Dehmert kansloos tegen Skonecki De schimmen van het duister Trio Pasquier Schiller Theater: prima spel in totaal verouderd stuk Clowntje Rick Dual-meet Haarlem- Zweeds Kamratema WIMBLEDON-TOURNOOI BEGONNEN Paardensport De courses van vanavond in Hilversum Nederlandse handbalploeg voor titeltournooi FEUILLETON door Boilleau Narcejac A thletiek „HaarlerrT-jeugdploeg moest in AAC meerdere erkennen A utomobilisme Mercedes stuurt chèque Van Tuvll-beker voor het K.N.M.V. Wielrennen Glubkampioenschap van HSV „De Kampioen" Vierde étappe voor Kayer uit Zuidermeer „NOC"-dubbcltje met grote meerderheid aanvaard Om het kampioenschap Haarlede Voetbalbond Softbal-stedentournooi op 26 Juni in Amsterdam DWT was kansloos tegen Kroosduikers Sport in 't kort Voor de kinderen FESTIVAL een onsterfelijke HOLLAND FESTIVAL DINSDAG 21 JUNI 1955 Op de eerste dag van de jaarlijkse wedstrij den op Wimbledon waren de weersomstan digheden verre van fraai. Des nachts had het zwaar geregend en alhoewel het Maan dagmorgen droog was, hing er een grijze wol- kennraassa boven het complex.. Jaroslav Drobny, de winnaar van het he renenkelspel van het vorig jaar, was de eerste die in de middaguren aantrad voor zijn party tegen de Zwitser Buser. Het is al een oud gebruik op Wimbledon, en in Enge land wijkt men nu eenmaal niet gaarne van tradities af. dat de winnaar van het laatste kampioenschap op het centre court het tour- nooi opent. Drobny in een verre van goede lichameiyke conditie, had niet veel moeite, met Buser en gunde zyn tegenstander in drie sets slechts zes games. Experts geven de Egyptenaar niet veel kans om zün succes van het vorig jaar te herhalen. Van Dalsum had weinig moeite met zijn Pakistaanse tegenstander in de eerste ronde van het Wimbledcmtournooi. Vanaf het be gin had hij het initiatief. Saeed dreef hem weliswaar over de baan, maar het voeten werk van Van Dalsum was uitstekend, zodat hij de meeste ballen haalde. Van Dalsum verloor zijn service tweemaal. De eerste keer in de eerste set en daarna In de derde, toen Saeed op zijn best was en drie achtereen volgende games won. Hoéwei Van Dalsum uitstekend speelde, was de partij als de wed strijd niet veel waard (6-5, 6-1, 6-4). Dehnert uitgeschakeld In zijn partij tegen Skonecki had Dehnert geen enkele kans. In dé eerste set toonde Dehnert een enorm herstellingsvermogen en vocht dapper tegen de vroegere Pool. Maar Skonecki passeerde hem op een wijze die zowel het publiek als Dehnert verbaasde en won de eerste set met 6-3. In de tweede set beging Dehnert verscheidene fouten en in 15 minuten tijd had Skonecki deze gewonnen (6-2). In de laatste trachtte Dehnert zijn te genstander terug te houden door veel vari atie te brengen in zijn slagen, maar Sko necki was in prima vorm en de zege kon hem niet ontgaan. (6-3. 6-2, 6-2). Op de eeerste dag van het tournooi be reikten alle geplaatste spelers vrijwel onbe dreigd de tweede ronde. De enige van hen die werkelijk strijd moest leveren was de Zweed Sven Davidson, die na vijf sets toch over de Amerikaan Hamilton Richardson zegevierde met 4-8. 6-3, 6-4. 4-6. 8-6. Voor een verrassing zorgde de jonge Zuid Afrikaanse speler Gor don Forbes. De bToer van de l5-1arige Jean die de vorige week bij internationale wed strijden verscheidene geplaatste Wimbledon- speelsters versloeg, had als tegenstander de geroutineerde Zweed Lennart Bergelin tegen over zich. De eerste twee sets verloor hij an de Zweed, maar daarna vocht hij zo fel dat Voor het internationale nummer cp de Din sdaga vondcourses te Hilversum is de be kende Belgische stal Proosten met twee paarden vertegenwoordigd. Van dit duo gaf Hyde Park bij zijn laatste optreden blijk over niet al te veel vorm te beschikken, zo dat hij bij voorbaat kansloos is te stellen. Zijn stalgcnoot Jellico liep de laatste weken in België zeer regelmatig en was steeds in de voorste gelederen te vinden. De merrie zou ook een uitstekende kans hebben indien Geersen, niet met Quick Hollandia G aan de start zou verschijnen. Hoewel Geersen met 20 m. handicap start valt de keuze toch op hem, gevolgd door Jellico en de keuze v. d. Veen uit O Mc Gregor en Nelson. De serie-draverij is deze keer voor de amateurrijders gereserveerd. In het 14 paar den tellende veld zal Oscar met de bekwame rijder Van Schijndel vrij zeker tot de finale doordringen en daarmee de gehele course wel winnen. De grootste concurrent is de stal genoot Opveger en Geersens vertegen woordiger Quant a Moi. De outsider is Sunshine. Hoewel in de Loosdrechtse Piassen-prijs de afstand voor Trabant te lang is gaat het vertrouwen toch naar de jonge hengst uit, daar de concurrentie van geen grote bete kenis is, tenzij Scita Donum, die na maanden van rust weer op de sintels verschijnt, veel verbeterd blijkt te zijn. De sterke Ramsès kan op de plaatsen eindigen. Voor Geersen liggen nog twee overwin ningen binnen zijn bereik. In het openings nummer met de debuterende Toekan S, die vermoedelijk Sister Gregor en Toscanini wel de baas kan blijven. Voorts kan hij winnen met Queenlv Berlha, indien zij tenminste aan de start geen fouten maakt. Mocht dit wel het geval zijn dan zal Quick Boy de eerste plaats innemen, ge volgd door Redloff W B en de outsider Quinte Hollandia G. Voor de wereldkampioenschappen hand bal, die van 19 Juni tot en met 10 Juli in verschillende steden in West-Duitsland wor den gehouden, zullen voor Nederland de volgende 15 spelers worden uitgezonden. Voor elke wedstrijd zal opnieuw een keuze hieruit worden gedaan. Doel: J. Slaats (PSV) en A. Martini (Aalsmeer). Achter: A. de Jonge (PSV) en J. van Blit- terswijk (Hellas). Midden: G. van Heil (Hellas), A. Hoens (PSV), G. Dekkers (PSV) en Sj. van loon (DES). Voor: J. Zuidema (Hellas), A. Rutjes (Hellas), J. Walker (Hellas), F. van der Heijden (Niloc). W. Nieuwenhout (Eind hoven), A. Slaats (PSV) en A. Kleingeld (PSV). (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 4) Je zult je gaan vervélen. Neen, daarginds niet. Ik zal de ruimte hebben. Ik zal me niet overal stoten, zo als hier. Het komt me juist voor, dat ik daar zal kunnen ademhalen. En dan geen post meer, geen zeurpieten. Ik weet zelfs niet of men de telefoon heeft gerepareerd! Ik ga er van door, zei Blèche. Ik wil er niet de oorzaak van zijn, dat men boos op jou zou zijn. Och, een keertje meer of minder Kom je spoedig weer eens langs? We zou den een afspraak kunnen maken voor een eenvoudig souper samen, in September. In September, neen. Maar vast en zeker tegen Kerstmis. Tenzij men mij naar Abadan stuurt., of naar Hanoï! Jij boft maar. Help mij eensAn ders zou ik direct misschien languit in de gang liggen. Zij verlieten het vertrek, liepen lang- hij na een strijd die 214 uur duurde de over winning behaalde. Met 4-6, 2-6, 6-2, 12-10, 9-7 was Bergelin uitgeschakeld. Uitslagen De voornaamste uitslagen (eerstgenoemde speler is de winnaar) luiden verder: Larsen (V.S.j-Sirola (Italië) 6-4, 7-5, 6-3; Davidson (Zweden)—Richardson (VS.) 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 8-6; Worthington (Australië)— Vincent (V.S.) 6-1, 6-2, 6-1; Skonecki (Staten- loos—Dehnert (Ned.) 6-3, 6-2, 6-2; Rosewall (Australië)—Owen (G-B.) 6-4, 6-4, 6-1; Hedl (V.S.)— Druliner (V.S.) 6-4, 6-3, 6-1; Forbes (Z. Afrika)—Bergelin (Zweden) 4-6, 2-6, 6-2, 12-10, 9-7; Rose (Austtralië)—Cooper (Austra lië) 6-4, 7-5, 6-2; Hoad (Australië)—Howe (Australië) 7-5, 7-5. 6-2; Sêixas (V.S.)—Clayton (Eng.) 6-3, 6-0, 6-0; Hartwig (Austr.)—Lee (Eng.) 6-2, 6-1, 6-2. In de belangrijke jeugd-athletlekwerl- strijd tussen AAC en Haarlem, die op de sintelbaan in Amsterdam Is gehouden, heeft de „Haarlem"-jeugdploeg zijn eerste ne derlaag moeten incasseren. Het is een vrij gevoelige nederlaag geworden, want in het eindklassement bereikte AAC 149«/j punl tegen Haarlem 121 '/2 punt. De zwakte van de „Haar!em"-ploeg bleek vooral te zitten bij de C-junioren, waarbij alleen Van Rijswijk het eenmaal tot een tweede plaats braent, namelijk op de 60 m, waarop hij een tijd noteerde van 8.2 sec. Bij de B-junioren demonstreerde de Haar lemmers Joacim en Meuwese een uitste kende techniek op de 80 m horden. Joacim won dat nummer in 11.4 sec. voor Meuwese die 11,8 sec. liet afdrukken. Joacim stelde enigszins teleur op de 600 m door niet verder te komen dan een tweede plaats in 1 min. 32.4 sec., doch de nieuweling During was hier de verrassing door beslag te leggen op de derde plaats in 1 min. 33 sec. Bakker won de 80 m in 9.3 sec. voor zijn clubgenoot Versnel, doch Versnel herstelde zich op de 300 m door deze afstand te winnen in de goede tijd van 38 sec. Steenbergen won traditiegetrouw het vèrspringen (6.10 m), doch het kogel stoten en discuswerpen ging voor de Haar lemmers verloren. Er werd revanche ge nomen bij het speerwerpen, waar bil de eerste drie plaatsen werden opgeëist door „HaarlenT'-athleten. Schildwacht won dit nummer met 43.50 m. Uitstekende 300 m Bij de A-junioren dient voor alles de prachtige 300 m van Douwes te worden vermeid. In een soepele lange pas liep deze athleet zonder enige tegenstand een tijd van 35.8 sec, daarmede de beste Neder landse seizoentijd tot nu toe noterend. Doch ook Sieffers deed prima werk bij het vér- springen. Met 6.51 m maakte hij zelfc de AAC'er Thissen, die vorige week nog uit kwam in de Nederlandse ploeg tegen België volkomen kansloos. Voor Veenendaal schijnt de sintelbaan in Amsterdam geen gunstige baan te zijn. Ook nu kon hij het weer niet tot een overwinning brengen. Tien meter voor de streep moest hij zich gewonnen geven aan de AAC'er Westphal, die hiermede verrassend overwinnaar werd op de 100 m in 11 sec. Veenendaal noteerde 11.1 sec. en De Boer van „Haarlem" bezette de derde plaats in 11.2 sec. Ondanks dap per verweer van Snijders bezetten de AAC'ers op de 800 en 1500 m de eerste plaatsen en ook op de technische nummers, waar Doornbosch wel heel erg werd gemist, kon-den de Amsterdammers op de meeste punten beslag leggen. Alleen Nauta ver weerde zich hier goed, doch alleen op het speerwerpen kon hij ©en bedreiging vor men voor een eerste plaats. Het bleef ech ter bij een bedreiging, want uiteindelijk won Borger van AAC dit nummer met 49.55 m en werd Nauta tweede met 47.80 m. De HAV „Haarlem" houdt Donderdag avond op het terrein aan de Kleverlaan een dual-meet met de Zweedse athletiekclub Kambratema uit Halmstad. Aanvang half acht. De Mercedes fabriek In Stuttgart heeft een rouwbrief gestuurd aan kardinaal Grente van Le Mans in verband met het zeer ernstige ongeluk van de 24 uurswedstrijd op het cir cuit van dit stadje. De directie van de fabriek heeft toegezegd een cheque van 100.000 gul den te zullen zenden tot steun van de nage laten betrekking van de 82 slachtoffers. Op de algemene vergadering van het Ne der! andsch Olympisch Comité deelde dr. J Linthorst Homan mee, dat de Van Tuyllbeker voor 1954 was toegekend aan de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, in het bijzonder voor de fraaie sportieve prestaties (het winnen van de zilveren vaas in de in ternationale motor zesdaagse) van zijn leden. De erepenning van het N.O.C. ontvingen j jhr. L. J. Quarles van Ufford. die onlangs i het feit heeft herdacht, dat hij 25 jaar gele den tot bestuurslid van het N.O.C. werd be noemd, en mr. H. van Manen, oud-voorzitter van de Nederlandse Cricket Bond. zaam door de gang en daalden de eerste treden van de trap af. Ben ik heu6 niet erg verminkt? ver volgde Hermantier. Ik vraag dat.... om Christiane. Blèche aarzelde. Het is moeilijk daarover een oordeel te geven, ouwe jongen. Natuurlijk kan men het zien. Maar het is nietafstotend. Dank je. En.overigens zie je niets aan mij? Wat bedoel je daarmede? Welja..¥. ik weet het niet Ik bedoel behalve mijn ogen, mijn ge hechte gezicht? Nee, verder heb je niets. Waarom die vraag? Een ideeIk heb de indruk, dat zij me vermijden, allemaal, dat ze.... bang voor me zijn. Ja, dat is het: bang voor mij. Zij vermijden me alsof ik een besmette lijke zieke ben, of nog preciezer: alsof ik nog iets heb buiten mijn verminkte ge zicht, iets, wat zij ndet kunnen verdragen. Wat ga je je nu verbeelden? Heeft mijn vrouw straks niet met je gesproken, je geen aanwijzingen gegeven? Ik heb haar zelfs niet gezien. Zij liepen door de vestibule. Excuseer me, BlècheTegen jou kan ik wel alles zeggen. Ik probeer tame lijk flink en zorgeloos te lijkenMaar ik voel wel, dat ik er erg aan toe ben ge weest, erger dan men denkt. Je bezoek heeft me genoegen gedaan, weet je. Zij drukten elkaar de hand. Hermantier voelde zich plotseling ellendig. Hij kon de De Haarlemse wielervereniging HSV ..De Kampioen" houdt morgen. Woensdag 22 Juni, op het circuit van Zandvoort het clubkam pioenschap op de lange afstand voor pro fessionals. amateurs en nieuwelingen. Dit kampioenschap gaat over een afstand van honderd kilometer (24 circuitrondenen is reeds tweemaal achtereen ('53 en '54) door Wim Rusman gewonnen. De start van deze titelstrijd is om half zeven, terwijl er gelijk tijdig een wedstrijd voor C-klassers wordt gehouden over vijftig kilometer. Olympiads Tour De uitslag van de vierde étappe van Olympia's Tour door Nederland van Hoensbroek naar 's Hertogenbosch (140 km.) lnidt: 1. Kayer (Znldermeer) 3 nur 28 min. 35 sec., met bonificatie 3.27.35; 2. Heeren l St. Wlllihrord) 3.28.39 met bonificatie 3.28.09; 3. Bloedjes (Alkmaar) 3.28.41 met bonificatie 3.28.26; 4. Van Est (Fljnaard) 3-29.32; 5. Van Steenselen (Mijnsheerenland) 3.29.33; 6. Van den Dimgen (Eindhoven) z. t.; 7. Van der Putten (Den Haag) 3.29.35; 8. Rol (Alkmaar) z. t.; 9. Wolfs (Vlijmen) z. t.; 10. Post (Nieuw Vennep) z. t.; 11. Kooyman (Den Haag) z. t; 12. Stolker (Utrecht) z. t.; 13. Van der Kloot (Zundert) z. t.; 14. Van Grinsven (Eindhoven) z. t.; Smit (A'dam) zelfde tijd. Het algemeen klassement na de vierde étappe luidt: 1. Kooyman '8 uur 59 min. 35 sec.; 2. Stolker 19 00 52; 3 Wolfs 19.01.23; 4. Post 19.01.36; 5. Van Grinsven 19.01.43; 6. Ehlen 19.02.12; 7. Rol 19.02.29 8. Bruggen- kamp 19.03.11: 9. Van Steenselen 19.03.34: 10. Van der Putten 19.03.47: 11. De Jager 19.04.31; 12. Wuurman 19.05.32; 13. Van Houwelingen 19.05.33: 14. Van Est 19.06.08; 15 Van der Kloot 19.07.32. In het algemeen premieklassement heeft Kooyman de leiding met 11 punten. In het algemeen prestatieklassement bezet Van Steenselen de eerste plaats met 5 punten. Gymnastiek Verhond, Hippische Sportbond en KNWU tegen Het belangrijkste punt van de z genda van de jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité. Maandag avond onder leiding van de voorzitter dr. J. Linthorst Homan in de .Witte" in Den Haag gehouden, vormde de vaststelling van de contributie, waarbij van de zijde van het bestuur was voorgesteld deze te bepalen op een bedrag overeenkomende met 10 cent per aangesloten lid. Het bestuursvoorstel hield dus in om voor ieder aangesloten lid van elke aangesloten vereniging of club van iedere bij het N.O.C. aangesloten organisatie jaarlijks 10 cent (he'. z.g. N.O.C.-dubbeltje) aan het N.O.C. af te dragen. Het K.N.G.V. handhaafde ziin voorstel, (benoeming commissie van onderzoek), dat gesteund werd door dr. P. van Dijk. voor zitter van de Kon. Nederlandse Wielren Unie. Als het meest verstrekkende voorstel werd het eerst in stemming gebracht, met als resultaat dat het werd verworpen met 2 stemmen voor, 25 stemmen tegen en 3 blanco. Voor het K.N.G.V.-voorstel stemden het ver bond zelf en de K.N.W.U.. blanco brachten hun stem uit de afgevaardigden van de Ne derlandse Ski Vereniging, de K.N.V.B. en de Vereniging van Leraren Lichamelijke Op voeding. Vervolgens kwam het bestuursvoorstel in zake de heffing van het N.O.C.-dubbeltje in stemming. 23 aangesloten bonden stemden voor het bestuursvoorstel. 3 bonden stemden tegen (K.N.G.V.. Nederl. Hippische Sport bond en K.N.W.U.) en vier stemden blanco (K.N.V.B.. Vereniging van Leraren Licha melijke Opvoeding. Kon. Nederlandse Mo torrijders Vereniging en Kon. Nederlandse Schaatsenrijders Bond). In totaal waren 30 van de 37 bij het N.O.C. aangesloten organi saties op deze vergadering aanwezig. De beslissing*. cdstryd tussen Hoofd- dorpse Boys en WH om het kampioenschap van de HVB wordt Zondag op het terrein van VVD aan de Oudeweg gespeeld. Aanvang half drie. Spaarndam speelt diezelfde dag tegen BSM. Het jaarlijkse softball-stedentournooi zal worden gehouden op Zondag 26 Juni op het terrein van de Amsterdamse vereniging O.V.V.O. aan de Kruislaan. Behalve door het Haarlemse vertegenwoordigende negental zal nog worden deelgenomen door ploegen van Amsterdam en Den Haag. terwiil hoogst waarschijnlijk ook negentallen uit Nijmegen. Tilburg en Zwolle aanwezig zullen zijn. Bovendien is nog contact apgenomen met Hilversum cn Utrecht, zodat een definitieve indeling nog niet kon worden bekend ge maakt. Voor deze gelegenheid is geen Haarlems negental gekozen doch een aantal van de sterkste afdeling-speelsters, die allen tijdens het tournooi zullen uitkomen, namelijk: A. de Vries. R. de Haas, J. de Jong. E. Hofstra. T. Andrea. H. en M. Berendonk (allen HHC'; H. Boerendans on F. van Veen (bei den Schoten»; T. van Slooten. B. van Bey- merwerdt, W. Gieske (allen HCK>: N. Jan sen (SC Haarlem) en R. Vermaat (Pinguins). De waterpnlocompetitie Voor de competitie KNZB werden Maan dagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart drie wedstrijden gemeeld. Voor de reserve tweede klasse A dames kreeg DWT 3 Neptunus 2 uit Amersfoort te gast. De ploegen deden weinig voor elkaar onder en na een vlot gemeelde partij eindigde de stHid eeneen. Voor de afdeling B bond DWT 2 de strijd aan tegen HPC 2. De Heem- steedse dames zegevierden met viertwee. DWT is voor de tweede klasse dames naar Rotterdam geweest voor het soelen van de wedsrtijd tegen RDZ. De strijd bleef on beslist: drie—drie. In de strijd teeen Kroosduikers, tweede klasse heren, heeft DWT het ndet kunnen bolwerken. De Haarlemmers verschenen met invallers voor George Westerman en Forts Roozekrans. Vooral het gemis van laatst genoemde als schutter deed zich voor DWT in deze wedstriid danir voelen Goed samen spelend en snel trok Kroosduiker al direct na de aanvang op het DWT-doel af. De aan val werd tot hoekworp verwerkt, maar de Kroosduikers kregen ook nu geen kans hieruit te scoren. Het werd wederom een hoekworo en door Sidenburg nam Kroosdui kers de leiding. De gasten hadden nog meer nijlen op hun boog en kwamen wederom in de aanval en door dezelfde sooler werd het nuldrie met twee fraaie goals. Na de hervatting moest Ben P^ozekrans voor een overt red log de kant op. Niettegen staande de ongelijke verhouding kwam DWT in de aanval. De aanval werd afgesla gen waarna Kroosduikor* de spelersmeerder heid uitbuitte en Kalff er nulvier van maakte. Met beide ploegen wederom com pleet bracht Schrcrs de overwinning van Kroosduikers op vijfnul. GEEN ZWITSERSE GRAND PRIX. De Zwitserse organisatiecommisise heeft bekend gemaakt dat 't Grote Prijs van Zwitserland- weekeinde op 20 en 21 Augustus op het Bvemgarten-circuit bij Bern niet zal door gaan. SPAANSE PLOEG VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. De Spaanse ploeg voor de Ronde van Frankrijk zal bestaan uit de volgende renners: Alomar, Bahamontes. Bo- tella. Company. Gelabert. Lorono. Massip, Morales. Poblet. en Ruiz. Reserves zijn Gar cia cn Trobat. De ploeg staat onder" de lei ding van Eri.eu.ez. SCHOTF.N-TOURNOOI. Het jaarlijkse honkbaltournooi van Schoten zal Dinsdag 21 Juni des avond om zeven uur op het Scho tenterrein aan de Geusevespersstraat in Haarlem Noord worden voortgezet met de wedstrijd Schoten tegen HFC „Haarlem". Donderdag 23 Juni is de wedstrijd HCK RCH vastgesteld. Pilon amuseerde zich best, toen hij daar zo lekker op de bosbeek aan 't schaatsen icas. Hij zag, dat niet alleen de beek, maar ook al het andere water dik bevroren was. En toen kreeg hij opeens zin, om maar gelijk wat verder door te rijden. Ja, waarom zou hij niet eens naar de stad rijden? Dan kon hij oom Tripje en de jongens verrassen met 'n bezoek! „Ja, kom... dat doe ik.'", dacht Pilon. En hij voegde de daad bij het woord. Eerst keek hij nog eens na, of alles in orde was, trok de riemen van zijn schaatsen nog wat steviger aan; toen begon hg met lange halen de beek over te rijden. Hij wist, dat buiten het bos de beek uitliep in de vaart, die naar Speelgoedstad leidde, dus zo kon hij er komen. Rick en Bunkie waren op het ijs van de singel, toen ze opeens verrast opkeken. „Kijk 'esdaar heb je Pilon!", riep Bunkie verheugd. „Warempel, je hebt gelijk!", lachte Rick. „Ha, die Pilon!" „Hallo, jongensdaar ben ik!", zei Pilon vrolijk. „Ik dacht: kom, laat ik die ben gels 's gaan opzoeken!" Waarom het Schiller Theater, dat als .,bet" representatieve toneel van Berlijn kan worden beschouwd, nu juist „Kabale una Liebe" van de dichter, naar wie het is genoemd en wiens sterfdag thans alom wordt herdacht, voor zijn deelneming aan het Holland Festival heeft gekozen, mag een raadsel heten. Veel liever immers had men hier bijvoorbeeld „Don Carlos" of eens een deel van de Wallenstein-trilogie gezien dan dit volstrekt verouderde stuk uit de zogeheten „Sturm-und-Drang"-periode. Op zo'n manier wordt een buitenlandse toneel voorstelling een soort voortgezet middel baar onderwijs. Meer waarder:ng voor de anderhalve eeuw geleden gestorven auteur zal men er zeker niet door gekregen heb ben integendeel, men beseft pas goed hoe dood deze Schiller is. Wat men er wel van heeft kunnen leren is. hoe een derge lijk spel van intrigues gespeeld moet wor den. Er was een verrassend hoog tempo, dat maakte dat de vertoning een uur kor ter duurde, dan toen ik hetzelfde werk eens van een Nederlands gelegenheidsensemble zag en er lag aan de mise-en-scène een choreografie ten grondslag, die deed den ken aan een Molière-avond in de Comédie Frangaise. Daarmee houdt de vergelijking met Frankrijk op. Weliswaar dateert „Kabale und Liebe" van betrekkelijk kort voor de Franse revolutie en is het mede bedoeld als protest tegen de tyrannie der Duitse vorstenhoven, doch dit blijft alleen litte- rair-historisch van belang. Beaumarchais heeft als drager Fernau, Fritz Tillmann, Arthur Wiesner en Friedrich Maurer. Maar de enige werkelijke verrassing werd gevormd door de inderdaad in alle eenvoud fantastische décors van Wilhelm Reinking.die met hypermoderne mjddelen de sfeer van de periode opriepen: een doorzichtige bouw van staketsels met enkele noodzakelijke requisieten (zoals een gordijn, een paar armlampen) tegen zwarte achterdoeken. En zo zag men tot zijn grote vreugde, dat de beginselen van Adolphe Appia, waarvan Vilar ae voornaamste pleitbezorger is, ook voor „burgerlijke" enscèneringen dienst kunnen doet. Dat is de winst van dit bezoek. DAVID KONING hand, die hij in de zijne geklemd hield, niet meer loslaten. Tot ziens. Kom me nog eens opzoeken. Hij liet de hand los en stond alleen in zijn duisternis. Christiane, riep hij, Christiane! Het tikken van hakken werd hoorbaar. Is hij eindelijk weggegaan, die man? Wie komt er nu op een dergelijk uur! Mar- celine! Sluit alles af. Vergeet de meters niet.. Hier, Richard, pak dit. Wat is dat voor iets? Een wandelstok. Ik, een wandelstok!Ik kan best alleen lopen. Midden op het trottoir moest hij echter blijven staan, volkomen verloren. Chris tiane pakte hem bij zijn arm en hij liet zich rustig meenemen. De auto reed weg. Her mantier zakte weg in zijn hoekje. Hij had nu uren en uren om na te denken, om de zelfde gedachten steeds weer te herhalen en te trachten het mysterie te begrijpen. „Wat heb ik nog meer dan mijn dode ogen, dacht hij. Wat vrezen zij? Duizend en één détails kwamen bij hem op, minuscuul, pietluttig, maar ontwijfelbaar. Hij hield het niet langer uit en boog zich naar Clé ment. Rijd door de rue Bichat, zei hij. En stop dan voor nummer 32. Toe, Richard, mompelde Christiane. We hebben geen tijd. En bovendien.... wat zou men van mij denken? Ik stap alleen uit. Ik ken de weg. Toen zij haar man verloren heeft, ben ik haar verscheidene malen gaan opzoeKen. Maar waarom vandaag? Ik wil afscheid van haar nemen voor dat ik vertrek. Ik hield veel van de oude Blanche. Tegen zijn wil had zijn stem getrild van wrok. Christiane antwoordde niet. Vroeger zou zij vast en zeker iets hebben gezegd. De auto verliet het centrum. Men hoorde niet langer de bel van de tram en het verkeer scheen minder druk te zijn. De rue Bichat was vlakbij, met zijn kroegjes, waar het personeel van het goederenstation een aperitief dronk, en de kinderen op de trottoirs hinkelden. Hermantier zag het duidelijk, maar het beeld was onbeweeg lijk als een prentbriefkaart. Zachtjes werd de Buick tot stilstand gebracht. Herman tier opende het portier. Mijnheer bevindt zich voor de ingang, zei Clément. Ik blijf ndet lang, kondigde Herman tier aan. Het trottoir was smal, enkele passen slechts. Toch moest hij strijden tegen een aanval van duizeligheid, die zijn voor hoofd vochtig maakte en hem slap even deed stilstaan bij de ingang. Hij voelde de muur onder zijn hand en liep langzaam verder, zijn hand tegen de muur houdend. Het moeilijke ogenblik was voorbij. Hij betastte de brievenbussen, er waren er een tiental, en vond toen met plezier de muur weer terug. Het belangrijkste was op iets te kunnen steunen, niet in de leegte te hoe ven zoeken. Tastend met zijn voet, vond hij zonder moeite de eerste trede. Niets gemakkelijker dan het beklimmen van een van zijn maat- HOLLAND schappelijke cri- tiek zijn Figaro als y figuur in het leven geroepen.bij Schil ler fungeren onmogelijke en onaanvaard bare mensen als marionetten in een drake rige demonstratie van vurige denkbeelden, die slechts zijdelings in het geding worden gebracht en thans iedere toepasselijkheid hebben verloren. Voor zover men van een vorm kan spreken, is deze trouwens bij zonder onevenwichtig: „klassiek" mag men dit stuk alleen noemen omdat het deel van de verzamelde werken van de dichter uit maakt. In het fraai uitgevoerde programma schrijft Ben van Eysselsteijn dat het zijn waarde voor onze tijd hieraan ontleent, dat het liefdesdrama zich afspeelt tegen de achtergrond van een corrupte leugenach tige hofsfeer en sociale verdorvenheid van het Duitsland uit het einde van de acht tiende eeuw in weerspiegelde. Natuurlijk heeft zijn felle aanklacht tegen de ronselarij door verkwistende potentaten destijds een diepe indruk gemaakt, maar het is schro melijk overdreven om daar enigerlei paral lel met de methoden van de „heren" uit het „Derde Rijk" in te zien. Het daarop be trekking hebbende verhaal staat trouwens buiten de handeling. Het eigenlijke thema is niet eens erg duidelijk, want niet conse quent doorgetrokken. De klassentegenstel ling is een belangrijke factor, maar de ont knoping van de hieruit voortvloeiende ver wikkelingen berust louter op nare toeval ligheden. „Een burgerlijk treurspel" heeft Schil ler zijn „kabale und Liebe" genoemd, in navolging van de hem op dit gebied supé rieure Lessing, welk genre met Rouw past Electra" van O'Neill een betrekkelijk hoogtepunt bereikte. Uit deze gezichtshoek bekeken is het een sleehte navolging van „Romeo en Julia" van Shakespeare, eerder melodramatisch dan tragisch en geenszins alleen omdat het geen koningskinderen zijn, die elkaar zo lief hebben, maar elkaar niet krijgen kunnen. De gevoelens van de muzikantendochter Luise Miller en de ministerszoon Ferdinand von Walter zijn zo onecht, zo sentimenteel, dat niemand nog een traan om hun lot zal vergieten, te minder omdat het geenszins als onvermij delijk kan worden gezien. De valsheid van deze romantiek blijkt ook uit de onaan vaardbare zwart-wit-tekening; Luise is enkel deugdzaam en rein, Ferdinand louter edel (en dom) en de anderen zijn van mis dadigheid druipende schurken. Ondanks dit alles heeft men zich bij de voorstellingen door het Schiller Theater (de nog tot Donderdag durende tournée begon op 16 Juni in Den Haag, ik zag Vrij dag het stuk in Rotterdam) geen ogenblik hoeven te vervelen bij deze curiositeit. Meer en meer geraakte men vervuld van bewondering voor de virtuoze wijze, waar op de zich voordoende problemen waren opgelost. Deze vertoning getuigde voor alles van degelijk vakmanschap. Regisseur Hans Lietzau heeft blijkbaar precies ge weten wat hij wilde: de situaties waren zonder meer duidelijk, het pathos werd in toom gehouden. Van de medewerkenden moeten in de eerste plaats Gisela Mat- tishent als Lady Milford en Martin Held als de leeghoofdige maarschalk worden genoemd, twee brillante rollen, die alleen al de opvoering de moeite waard maakten. Sebastian Fischer was een krachtige Fer dinand met een voorbeeldige, gedurfde plastiek, maar Luitgard lm, die Luise speelde, leek mij een actrice met een benij denswaardig talent, dat een geheel ander en vooral moderner emplooi verlangt. Goede rollen waren er verder van Rudolf trap. Geen enkele indruk van een valstrik. Hermantier bleef op de derde verdieping staan. De deur rechts. De sleutel stak in het slot en hij herkende dadelijk het ge- dribbel van de oude vrouw. Hij opende de deur half. Hermantier, mompelde hij. Ik ben het, Blanche. Oh, bent u daar, mijnheer. Dat ver wachtte ik helemaal niet.... Mag ik heel eventjes binnenkomen? Ze waren allebei ontroerd, spraken sa men en stootten tegen elkaar in de nauwe vestibule. Geef mij uw hand, zei zij tenslotte, en zij liet hem binnengaan in een vertrek, dat naar boenwas en vocht rook, waar zij een krakende leunstoel met kale leuningen naar hem toe schoof. Ik ga met vacantie, verklaarde Her mantier. Ik voel me nu veel beter. Ik ben volkomen buiten gevaar. Ik ben erg blij.Mijnheer mag nu wel weten, dat ik mij erg ongerust heb gemaakt. Men dacht dat u het niet zou overleven. Wie? Wel," iedereen.Mevrouw, mijnheer Hubert, mijnheer Maxime..,. Zij praat ten zachtjes met elkaar. Zij probeerden er gerustgesteld uit te zien. maar ik liet me niet voor de gek houden. Hermantier giste dat zij zich verwijder de en hij hoorde het geluid van het raam, dat zij zachtjes dicht deed. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn, nam er zon- Wat is er toch dikwijls op vakkundige wijze lelijke muziek geschreven. Dat kon men Zaterdag weer ervaren, toen het Trio Pasquier in de kleine zaal van het Amster dams Concertgebouw met de ondankbare taak belast was vóór de pauze een lans voor het strijktrio in d (opus 141 b) van Max Reger te breken. Inderdaad, dit werk voldoet volledig aan alle eisen, die Hugo Riemann, Reger's leraar, in zijn zwaarwich tige compositieleer heeft opgesteld, maar vergeet helaas aan die éne elementaire eis te voldoen, namlijk uit noodzaak geschre ven te zijn. Ik ben mij bewust, dat ik een persoonlijke, overigens door velen gedeel de, mening neerschrijf, wanneer ik vast stel, dat Brahms en Wagner niet alleen hoogtepunten, maar ook grenspalen der Duitse romantiek waren en dat men daar om hun uitdrukkingsmiddelen, vooral op harmonisch gebied, niet kon uitbreiden zonder in smakeloosheid te vervallen. En dit is, wat Reger en zovele andere Duitse epigonen van Wagner en Brahms hebben gedaan. Zeker, al die harmonische spits vondigheden van Reger zijn te verklaren, als men ze nauwkeurig ontleedt, maar men luistert nu eenmaal niet met het lancet, maar met oor en dat oor, in ieder geval het mijne, blijft volkomen ongeïnteres seerd. En bovendien lijken de rhythmische en dynamische climaxen in Reger's werk veeleer kuixstmatig dan kunstig. Ook het Trio opus 141 b lijdt aan deze zwakten. Het meest vervuld van echte muziek lijkt mij nog het langzame deel in variatie- vorm, dat zich uiteraard bepaalt tot korte gesloten zinnen, waardoor de harmoniek logischer en doorzichtiger is. Men heeft Reger wel eens Bach's erfgenaam genoemd en zeker steekt er in de finale van het trio een knap stuk meerstem migheid. Maar daarnaast wordt deze finale sto rend ontsierd door enkele onbekommerd- brutale reminiscenties aan het Scherzo uit de Midzamernachtdroom-muziek van Men delssohn, zodat men met weemoed aan de schoonheid van het voorbeeld terugdenkt. De grote faam van het Trio Pasquier, berustend op hun gepolijste techniek, hun dienend kunstenaarschap en hun gelijkge richtheid, is een bekende zaak. Ook wan neer zich eens een indispositie laat gelden (en die was er Zaterdagavond, vooral bij de violist), dan nog doet dit niets af aan de reedis bij vorige kennismaking gevorm de indruk. Hun vertolking van Reger's trio stond technisch, afgezien van enkele (ove rigens handig gecamoufleerde) ongelukjes in het eerste deel, op hoog niveau. Franse solisten leggen juist voor de „zware" Duit se romantici een verrassende voorliefde aan de dag. Dikwijls onderscheidt zich hun voordracht hiervan door een verfrissende objectiviteit. Het spel der Pasquiers in Reger's trio getuigde ook hiervan. Maar daar deze muziek nu eenmaal niet boeiend is, kwam er tegelijk een sfeer van nuchter heid bij,die vóór het podium ook een enigs zins kille stemming deed ontstaan. De Pasquiers hadden hun programma geopend met enkele trio's van Haydn, waarin deze zich heel bewust niet boven de algemene gebruiksmuziek verhief en persoonlijke accenten vermeed. Ook dit was muziek, die, hoe verfijnd ook, geen warm medeleven kon wekken. Een en an der had ten gevolge, dat de Pasquiers het vóór de pauze niet verder brachten dan een onbehagelijk succès d'estime. Na de pauze kwam Beethoven's bekoor lijke Trio Opus 3 echter alles goedmaken. Beethoven heeft dit werk waarschijnlijk reeds op 21-jarige leeftijd gecomponeerd, toen hij zich nog niet geheel had losge maakt van zijn grote voorbeelden Haydn en Mozart, maar toch reeds zoveel eigens had te zeggen, dat hij binnen de stijl van een voorbije periode voortdurend weet te boeien en te verrasisen. Hier vonden de Pasquiers zichzelf volkomen terug. De indispositie verdween als sneeuw voor de zon. Beethoven's gevoelige ernst, zijn speel se humor, zijn nog jeugdige overmoed, kortom alle aspecten van het werk kwamen tot hun recht. Het was verbluffend, welk een variërende klankenweelde zij uit de doorzichtige driestemmigheid te voorschijn wisten te toveren. En zo wachtte de uit voerenden ten slotte dan toch nog de war me erkentelijkheid van een zich gewonnen gevend publiek. PIERRE VERDONCK. der te tellen een stapeltje bankbiljetten uit. Beste Blanche, ik heb niet willen ver trekken zonder je te bedankenvoor alles. Kortom, je moet me het genoegert doen dit kleine geschenk te accepteren.. Kom! Kom! Geef je hand. Neen, mijnheerNeen, dat is on mogelijk. Waarom? Neen. Is het niet genoeg? Oh ja, mijnheer. Dat is het niet. Wat dan?Kom, geef me je hand nu. Ik maak je niet bang, nietwaar? Hij hoorde de haastige ademhaling van de oude vrouw en ineens kwam al zijn twijfel weer boven. Blanche, ik voel, dat er iets is. Praat vrijuit met mij. Waarom weiger je dit geld? Nouomdat ik niet meer in dienst ben van mijnheer. En als ik je vroeg terug te komen? Neen, mijnheer.... Ik zal nooit te rugkomen. Kun je niet meer bij mij wonen? Neen, mijnheer. Nu niet meer. Omdat ik blind ben? Oh neen, mijnheer. Daaraan dacht ik zelfs niet eens. Ik begrijp je niet. Mijnheer zal nu kunnen gaan uitrus ten. Men zegt, dat het klimaat van de Vendée heel goed is voor herstellenden.. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6