Agenda voor Velsen „Herodes" van Abel Herzberg Vijf koren in het festival der IJmuider Harmonie Bekroonde violisten gaven buitengewoon concert Met Richard Flink in de titelrol Hillegommer deelde klappen uit De meesters van Brussel Vanmorgen in de Vishal en op zee Donderdag beginnen drie dagen kermis DINSDAG 21 JUNI 1953 5 HOLLAND FESTIVAL Diamantstaking geëindigd Twee keer zes weken wegens diefstallen van oud Ijzer Scheepvaart HOLLAND moderne herschep- FESTIVAL Groots in de zin Dr. Drees en S. Mansholt tien jaar minister Dood van onbekende man opgehelderd Mr. Abe! J. Herz berg wiens critisch vorsende geest en verhelderend gevoel voor rechtvaardig heid de Nederlandse litteratuur op onver gelijkbare wijze met de twee menselijke documentaires „Amor Fati" en „Tweestromenland" hebben verrijkt en die voor zijn „Kro niek der Jodenvervol ging" terecht in 1952 de Jan Campertprijs kreeg is geen to neelschrijver. Toch kan men burgemees ter en wethouders van Amsterdam wel dankbaar zijn hem de opdracht tot het le veren van een toneel stuk te hebben ver leend. Zaterdag mocht men te Arnhem, op een avond die deel uitmaakte van het Holland Festival, met het resultaat daarvan kennis maken bij de opvoering van „Hero des" door de toneel groep Theater onder regie van Albert van Dalsum, die ook aan de totstandkoming van het spel zijn me dewerking heeft ver leend. Zo niet met geestdrift dan toch met warm en diep respect dankte het tal rijke publiek tegen middernacht voor de opgedane ervaringen. Maar de opdracht heeft nog een ander en misschien belang rijker gevolk gehad. Herzberg kwam al gauw tot de ontdekking, dat hij door de beperking van de dramatische vormgeving lang niet alle zich voordoende problemen in behandeling kan nemen en daardoor vele essentiële vragen van alle tijden on beantwoord zou moeten laten. En zo ontstond dat door de bewogen objectiviteit merkwaardige, fascinerende, driedelige boekwerk: „Herodes, de ge schiedenis van een tyran". Het is bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam ver schenen. Het drama vormt daarin als „fantasie met een vleug geschiedenis" het pièce de résistance tussen een even scherpzinnig als hartstochtelijk op schrift gestelde inleiding en afsluiting, door hem- zelf gekarakteri seerd als „geschie denis met een vleug fantasie". Het bovenstaande noterende valt mij opeens de dubbel- toepasselijke betekenis van het woord „ré sistance" op, want het toneelstuk is niet alleen de hoofdschotel, het wil ook zijn de illustratie van de onblusbare verzets beweging tegen de wrede heerszucht en de opeenstapeling van onmenselijke ge welddaden ter bevestiging van een on gewenst gezag. Herodos, zo zegt de Joodse overlevering, kwam geslopen naar de troon van Judea als een vos, heeft geregeerd als een tijger en is gestorven als een hond. De Christe nen associëren zijn naam onmiddellijk met de kindermoord te Bethlehem, die door Herzberg een begrijpelijke legende wordt genoemd. Veel belangrijker is immers de poging van de schrijver om „het gevaar te bestrijden, dat Herodes alleen een vage symbolische requisiet bij de Kerstviering zou blijven". Men kan hem, de Edomiet, de vreemde machtswellusteling uit de woestijn, moeilijk met een moderne poli tieke figuur vergelijken. Maar toch klemt de vraag: „Leeft die waanzinnige vader nog, die zijn zonen slacht om van zijn on dragelijke schuld te worden bevrijd?" Zegt niet te spoedig neen, vermaant Herzberg, want: „De vader heeft vele namen en vele verschijningsvormen verkregen". Met grandioze verbeeldingskracht, psycholo gische tastzin, ruimdenkend en met een kalm gevoel voor humor heeft de auteur de rol van de gruwelijke Usurpator in op komst en ondergang op het historische to neel tot levende werkelijkheid gemaakt. Is hem dat ook gelukt op het toneel van nog geen honderd vierkante meter? De ge volgde werkmethode gaf al voedsel aan de vrees, dat deze vraag ontkennend beant woord zou moeten worden. Aanvankelijk bestond het voornemen, zo leest men in het voorwoord, het leven van Herodes tot een dramatische trilogie te verwerken, omdat „de materie veel te uitgebreid is voor een spel van één avond". Dit is typisch een opmerking van een essayist, die naar vol ledigheid streeft. De kunst van het theater berust echter op weglating van alles, dat het uitzicht op het wezenlijke belemmert. In dit opzicht biedt Abel Herzberg teveel van het goede, zodat men tenslotte in het woud van argumenten, hoezeer ook nu en dan bewonderend wat er groeit en bloeit, de boom niet meer onderscheidt. En ook is te vaak de „wet" veronachtzaamd, dat men een karakter het best leert kennen door zijn daden. Er is teveel gestreefd naar historische reconstructie. Hoe meer Herzberg aan Shakespeare doet denken, vooral door verrassende taai- plastiek of door overigens te zelden aan wezige stuwkracht in de dialogen, des te sterker bespeurt men zijn tekort. Veel van wat in het algemeen wel belangwekkend is om kennis van te nemen, blijft zonder aan wijsbare uitwerking of kan gemist worden. Een voorbeeld moge dit toelichten. Bepaald Zagers hervatten werk nog niet. Nadat het College van Rijksbemiddelaars een beslissing had genomen over de lonen en arbeidsvoorwaarden in de Amsterdamse diamantindustrie heeft ongeveer 90 per cent van de diamantbewerkers zich weer bij hun patroon gemeld. Maandag, 14 weken nadat de algemene werkstaking uitbrak, heblSen 4 a 500 dia mantbewerkers, dat Is 60 a 70 percent, het werk kunnen hervatten. Er zijn in totaal 900 diamantbewerkers, 750 werknemers en 150 kleinere zelfstandigen. De zagers, 60 man, hebben Maandag echter het werk nog niet hervat. De AN DB deelt mede, dat als de besprekingen van hedenavond van alle partijen met het College van Rijksbemiddelaars een gunstig resultaat hebben, verwacht mag worden, dat de zagers morgen, Dinsdag 21 Juni, eveneens aan het werk zullen gaan. Herodes en Mariamma (Richard Flink en Elise Hoomans) in het vierde tafreel. meesterlijk geslaagd is het derde tafreel, een ontmoeting tussen de titelheld en de tegen diens berekening gezegevierd heb bende Octavianus, waarin Herodes brillant zijn positie niet alleen weet te redden, maar zelfs te verbeteren en men hem hoort als een verbluffend handige diplomaat. Deze scène is echter alleen historisch van be lang, want zij verandert niets rechtstreeks aan de verhouding tussen hem en zijn vrouw, die het eigenlijke onderwerp van het stuk uitmaakt. In het volgende bedrijf ziet men de haat van deze Mariamme, een dochter uit het legitieme koningshuis der Maccabeeën, die de vrijheid meer liefheeft dan hem, toene men echter op grond van motieven, die de toeschouwer al kent! De aanbieding van het portret van de vermoorde Aristo- bulos brengt op het toneel een schok te weeg, die de zaal niet raakt. En zo is er veel meer. Herodes is trouwens voor ons veel minder interessant aLs versmade min naar dan als de tyran, die in de analytisch- beschrijvende delen van het boek pas ge stalte krijgt. Deze verschuiving van accent werd bij de opvoering duidelijker dan bij de lectuur door pathetische overdrijving, waarbij opgemerkt moet worden dat het afsluiten van ieder tafreel met een drie maal herhaald noemen van de naam Ma riamme buitengewoon verzwakkend werkte. Onder de voor de rest prijzenswaardige, zij het veel te nadrukkelijke regie van Al- bert van Dalsum is er grote zorg aan de opvoering besteed. De décors van Jacques Snoek waren niet slecht, maar werkten niet mee om sfeer op te roepen, het minst in de veel te pittoresk aandoende scène in de rechtszaal. De costuums daarentegen waren voortreffelijk. Mex Vredenburg componeerde verbindende muziek. Richard Flink vertolkte de titelrol. Het begin van zijn optreden leek het vermoeden te wetti gen, dat hij tegen deze formidabele taak niet opgewassen zou zijn. Hij stak niet boven zijn omgeving uit. Maar hij groeide in zijn spel, naarmate het zelfstandiger werd, om tenslotte een bijna aangrijpende climax te bereiken. Elise Hoomans (deze knappe actrice hebben wij lang gemist) maakte haar rentrée op de planken waar dig, maar iets te bestudeerd. Qua type was zij voor Mariamme zeker niet de meest in aanmerking komende. Annie de Lange was een suggestieve Salomé en Nell Knoop een sobere en dreigende Alexandra. Van de andere medewerkenden moeten nog genoemd worden: Henk Sehaer als Hyrcanus, Jacques Snoek als Soemus, Ge rard Hartkamp als de geschiedschrijver, verder Bernhard Droog, John Soer en Frans van der Lingen, maar vooral Robert de Vries als de ijdele, zich supérieur wa nende Octavianus en Jo Sternheim als de zich passief verzettende schriftgeleerde, bewijzend dat men ook in een kleine rol een sterke.indruk kan achterlaten. DAVID KONING. Haarlemse Politierechter Twee maanden gevangenisstraf eiste Maandag de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen zowel de 23-jarige M. J. H., als de 39-jarige C. B.. die er, elk apart, van verdacht werden zich op on rechtmatige wijze oud-ijzer te hebben toe geëigend. Beiden werden door de politie rechter, mr. J. P. Petersen, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met aftrek bij elk van zes dagen praeventieve hechtenis. Op het terrein van de N.V. „Ringvaart" te Hillegom zou M. H. J. ongeveer 500 kilo gram oud-ijzer hebben weggehaald, waar voor hij geen toestefnming had gekregen. Wel was hem toestemming verleend wat krulijzer te mogen ophalen op een belen dend terrein van een andere firma. Ver dachte, die voor deze gehele operatie een vrachtwagen gecharterd had, zou echter ver buiten zijn boekje zijn gegaan door tevens van het andere terrein oud-ijzer mee te nemen. C. B. die ergens op een terrein in de Waar- derpolder eveneens oud-ijzer zou hebben ontvreemd, deed het per bakfiets, zoals hij toegaf. Laat in de avond van een Junidag zou hij naar dit terrein zijn toegereden, een gedeelte van het prikkeldraad dat er omheen stond hebben opengeknipt, waarna de bakfiets allengs gevuld werd met stuk ken oud-ijzer. Ver is hij echter op deze avond niet gevorderd daar men hem bij deze bezigheden op heterdaad betrapt heeft. De officier van Justitie memoreerde dat beide verdachten reeds eerder waren ver oordeeld en hij betreurde het zeer dat zi) wederom op het slechte pad waren ge raakt. Haarlemse Politierechter „Het is me de veertig gulden wel waard, Edelachtbare" Maandag stond een 52-jarige taxi ondernemer uit Hillegom verdacht van mishandeling voor de Haarlemse politie rechter terecht. Hij zou een 25-jarige chauffeur van een melkauto wiens wagen in de Meerdorpstraat te Hillegom gepar keerd stond, enige stompen hebben gege ven en hem vervolgens in de auto-cabine hebben geslagen. Verdachte verklaarde dat deze chauffeur met zijn grote melkauto regelmatig de Meerdorpstraat, waar het verkeer slechts in een richting door mag rijden, inreed, aan een bepaald adres melk afleverde en dan tot grote ergernis van vele straatbewoners de straat weer in de zelfde richting verliet als waaruit hij ge komen was. Verdachte behoorde -namelijk rechtdoor te rijden om via een kleine om weg zijn route te vervolgen. Herhaalde ma len zou de chauffeur door deze handelwij ze reeds aanrijdingen hebben veroorzaakt waarvoor hij verscheidene keren met de politie in aanraking was geweest. Deson danks bleef de melkrijder zijn slechte ge woonte getrouw, hetgeen de taxi-onderne mer zeer irriteerde. Op Zaterdagmiddag 30 April, juist toen alle politieagenten door de drukte die het bloemencorso op deze dag met zich meebracht elders druk bezet waren, meende verdachte eigen rechter te gaan spelen. Na een woordenwisseling met de misnoegen wekkende chauffeur, die naast zijn wagen stond, deelde de forse Hillegommer enige klappen uit, waardoor de ander tegen de zijkant van zijn auto tuimelde, waarna hij nogmaals met de nodige hardhandigheid in zijn eigen ca bine achter het stuurwiel werd gedepo neerd. „Na die tijd is het altijd goed gegaan, edelachtbare", verklaarde de verdachte voldaan. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond deze gang van zaken echter in het geheel niet zo goed en laakte ten zeerste de houding van ver dachte die meende, zaken die normaal de politie afhandelt, nu even zelf te kunnen opknappen. Hij eiste een geldboete van veertig gulden, subsidiair twaalf dagen hechtenis. De uitspraak was conform de eis. Op de vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen of verdachte hierop nog iets te zeggen had zei deze dat die klappen hem wel veertig gulden waard waren, waarop zowel staande als zittende magis tratuur vertwijfeld zuchtten. „De wind zit in de goeie hoek", zeiden de mannen van de IJmuider Harmonie, die blij waren, dat de bezoekers aan het Maandagavondconcert thans konden profi teren van de beschuttende bosrand, waar langs het festival, dat heel IJmuiden op de been brengt, zich deze weken afspeelt. Zo was het inderdaad, want ondanks de dreigende luchten waren de weersomstan digheden voor het luisteren naar het op treden van de verenigingen behoorlijk. Men is, wat het weer betreft, in IJmuiden nu juist niet zo heel erg verwend. Het was ditmaal een vocaal concert, waar vijf koren aan meewerkten. Het Rooms Katholieke kinderkoor „De zingen de klokken" horen we slechts weinig, hoe wel het binnen de grenzen dezer gemeente gehuisvest is. Ad. Blüm heeft de leiding er over en de wind er onder, want de jeugd zong gedisciplineerd en dat wil voor deze lastige materie heel wat zeggen. Helder klonken de frisse kinderliedjes door de avondlucht, sommige zelfs vier stemmig. Wie de moeilijkheden kent, die een leider van zo'n groep heeft te ont moeten, kan niet anders dan bewondering hebben voor hetgeen de heer Blüm heeft weten te bereiken. Ben Nuijen voerde de IJmuider Volks stem aan in de mars uit „Tannhauser", die wel even te zwaar voor deze zangers was. Het herderskoor uit „Rosamunde" van Schubert lag het koor beter. De sa menzang was goed en de stemmen waren mooi in evenwicht. Men zong met begrip voor de tekst en voor nuancering. Nuijen had van de vertolking extra werk gemaakt, hetgeen duidelijk waarneembaar was. Het mannenkoor „De Eendracht" bracht onder meer „Rozen uit het Zuiden" van Johan Strauss. Ook dit koor heeft, nu het onder de heer H. Slings zingt, aan kleur en voordracht gewonnen. Ik mocht dit met genoegen ook constateren in Van Durme's „Meimorgen", welk werkje men verdien stelijk a capella uitvoerde. Nu nog schaven aan de koorklank, met name in de forti. Uit Zandvoort was het Mannenkoor onder leiding van B. J. Beylevelt gekomen, dat het lang niet gemakkelijke koorwerk „Tibur" van Alphons Diepenbrock liet ho ren. Het blonk uit door zuiverheid en fraaie dynamiek. De stemmen waren ge schoold, zodat de kunstzinnige aanvoerder klankrijke effecten wist te bereiken. Dit was eveneens in „Haec Dies" van Vran- ken het geval. A. de Beer sloot met Santpoorts ge mengde zangvereniging „Vox Humana" dit Het Nederlandse publiek heeft niet lang behoeven te wachten op de gelegenheid om door een direct contact met de uitzon derlijke capaciteiten van de drie op het onlangs te Brussel gehouden concours Reine Elisabeth bekroonde violisten Berl Senofski, Julian Sitkowetski en Pierre Doukan kennis te maken. Op een buitenge woon concert van het Holland Festival 1955, dat Zaterdagavond in het Concertge bouw te Amsterdam werd gegeven, heeft een zeer talrijk auditorium, dat alle nor male en nog tal van geïmproviseerde, plaat sen in de zaal bezette, de drie kunstenaars horen spelen - vertolkingen, die een grootse manifestatie wer- f "N den van sublieme, pende kunst. V J van technische vervolmaking en als openbaring van een buitengewone mu zikale gerichtheid, grootser nog als de uiting van een volstrekte dienstbaarheid van ieder der violisten aan het werk, dat zij tot uitvoering brachten. De vertolkte composities waren dezelfde, waarmede zij te Brussel hun onderscheiding verkregen. Het ligt voor de hand, dat deze muziek hun bijzonder na aan het hart ligt, dat zij er zich geestelijk mee konden vereenzelvi gen en dat deze verhouding mede hun prestaties tot een ongekende, onvergetelijke hoogte bracht, die ook op deze avond een laaiende geestdrift bij de toehoorders ont ketende. Pierre Doukan, de winnaar van de derde* prijs, opende het concert met de uitvoering van de dikwijls gekozen vier delen uit de „Symphonie espagnole" van Eduard Lalo. Ook zonder de mededeling in het program ma, dat Jacques Thibaud een van zijn leraren is geweest, zou men in het spel van Doukan deze meester-violist herkend hebben. Eenzelfde voornaamheid, eenzelf de verfijning, élégance en innerlijke warm te, uiteraard met de door persoonlijke aard van deze jonge Fransman bewerkte nuan ces, hoorde men uit zijn vertolking, die uitmuntte door een buitengewoon technisch raffinement. De prachtige begeleiding door het Concertgebouw Orkest, geleid door Eduard van Beinum, werd een waarborg voor een voortdurende vertolkingseenheid. De winnaar van de tweede prijs van het concours, de Rus Julian Sitkowetsky, volg de met een voordracht van het Vioolcon cert in D van Peter Tsjaikofsky, in veel opzichten een contrast met Lalo's „sym phonie" en eigenlijk een muzikale zelfstan digheid, die om een andere instelilng van de toehoorders vroeg. Van Beinums over- Op Vrijdag 24 Juni zal het tien jaar geleden zijn, dat de minister-president, dr. W. Drees, en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, tot het ministersambt wer den geroepen. Het kabinet zal hun te dezer gelegenheid op die dag in kasteel „Oud- Wassenaar" een diner aanbieden. Op Zaterdag 25 Juni wordt hun in hotel „Wittebrug" een diner aangeboden, waar bij zullen aanzitten hun partijgenoten, die in de periode na 1945 deel hebben uitge maakt van het kabinet of lid van de Raad van State zijn. Voorts zullen aan deze maaltijd onder andere deelnemen de pre sident van de Eerste Kamer, de voorzitters van de beide Kamerfracties van de PvdA en de voorzitter van de partij. De KamerfracTTes van de PvdA bieden de heren Drees en Mansholt een ontvangst aan, welke op Dinsdag 28 Juni van 6 tot 8 uur wordt gehouden in het Prinsenhof te Delft. tuigende inleiding van het concert bracht direct ieder in de greep van Tsjaikofky's bewogen muziek. Julian Sitkowetsky speel de de solo-partij met viriele kracht en met een verbluffende virtuoze beheersing. De fraai geïnstrumenteerde Canzonetta klonk daarbij als een oase van lyrische verinner lijking, waarbij de zeldzaam mooie viool als een bezield wezen tot het hart ging spreken. Moeilijkheden bestonden er niet voor deze kunstenaar. Het oordeel, waarmede het concert destijds als „onspeelbaar" van de hand gewezen werd, kreeg nu wel een zeer overtuigende logenstraffing. Gelet op de stand van de viooltechniek ten tijde van de voltooiing van het concert, was het af wijzen ervan begrijpelijk. Sindsdien is de technische bedrevenheid zo gegroeid, dat men, figuurlijk gesproken, voor het andere „onspeelbare" concert, het Vioolconcert van Joh. Brahms, tegenwoordig niet meer de hand omdraait. De violist Berl Senofsky, de winnaar van de eerste prijs, die het werk na de pauze vertolkte, bleek althans volstrekt boven de zeer veeleisende techniek te staan. In alle opzichten kon hij die techniek onder geschikt maken aan prachtig opbouwend spel, aan een nobele muzikaliteit, die met voorname reserve de ontroering van een bezielde klank vermocht te geven. Als tref fend détail van de fraai orkestbegeleiding dient de hobo-solo door Haakon Stotijn in het Adagio te worden vermeld. P. ZWAANSWIJK. De recherche te Rotterdam heeft de 24- jarige stoker G. S. uit Rotterdam aange houden, waarmee het raadsel is opgelost van de man, naar thans vast is komen staan, de 66-jarige G. van Straten, zonder beroep, wonende Parelstraat, die, zoals ge meld. door twee classificeerders dood werd aangetroffen op een terrein aan de Maas haven. De stoker heeft toegegeven de ander te hebben gestompt en een balk op het hoofd te hebben gelegd. De juiste doodsoorzaak moet nog nader onderzocht worden door middel van sectie. Toen de politie aan de Maashaven de dode met bebloed gelaat, waarover een balk lag, zag liggen, kreeg zij de indruk, dat er misdrijf in het spel was en bij on derzoek vond zij een rode zakdoek ergens tussen de stapels stuwhout, die op het ter rein lagen. Volgens de politie heeft het misdrijf zich als volgt toegedragen: de stoker, die dron ken was, heeft om 2 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag de 66-jarige uitgeno digd mee te gaan aan boord van een schip om nog een borrel te drinken. Bij de loods begon de oude man te ver moeden, dat het schip niet bestond, waarop de stoker hem neersloeg. De oude man verloor het bewustzijn, waarop de stoker hem zijn portemonnaie inhoudende 1.50 afnam. Daarna legde hij de balk over het gelaat van zijn slachtoffer, drukte de balk naar beneden en toen hij meende dat öe man dood was, is hij weggegaan. De stoker was in het begin van de avond door de politie in bewaring gesteld wegens dron kenschap, maar later weer vrijgelaten. Ook na de moord werd de stoker nog door de politie in bewaring gesteld, omdat hij op Katendrecht een café-bezoeker lastig viei. Wederom werd hij later in vrijheid gesteld. De café-bezoeker, aan wie de stoker iets over de aanslag had verteld, ging heden morgen naar de politie en door die aan wijzingen kon de politie hedenmorgen over gaan tot arrestatie van de stoker. rocooooocoooGoooooooooc^ooooooooooo®xooco:x»ooccoocooo: DINSDAG 21 JUNI 20 UUR Concert muziekvereniging „Excel- sior" uit Heemstede o.l.v. L. ter Braake. 1. Jagermars, M. H. Forster. 2. Antigonne, ouverture, Fern. Rousseau. 3. Sinfoni Concertante, G. Boedijn. 4. De Tempelridder, Frits Jakma. 5. Versmade Liefde, wals, arr. S. P. v. Leeuwen. tj o 6. Die alte Garde, mars, Th. Furter. PAUZE A 7. Grote taptoe met tamboers en hoorn- blazers bestaande uit 17 nummers. 3 B 8 WOENSDAG 22 JUNI 20—24 UUR 5 Groot bal in de tent op het feestterrein, c 5 Leiding: John Stol. Muziek: Dans- en showorkest Freddy Hull. 3 8 X500(yx5000c00axx»0000000000*>0000ccri00cx50'xc0000c00000c zangfestival. Men hoorde een „Veni Sanc- tus Spiritus" en de reeds eerder hier be sproken Missa in C van Tom de Vries. Ook nu weer viel de gecultiveerde klank van deze zangeressen en zangers op. De Beer wist als vakmusicus de juiste accen ten te geven aan de uitvoering. Voornaam beheerst zong het vrouwenkoor de vele. uiterst zware passages van deze geeste lijke koorwerkan; de verzorgde nuancering was een der vele mérites van dit optreden, dat terecht de climax van een geslaagde zangavond werd met een verdiende hulde aan hetgeen de Santpoortenaren hadden geboden. A. J. VAN DER WEIJDEN Twee trawlers De trawler „Bloemendaal" (van 13 Juni) voerde vandaag 700 kisten vis aan, waar van 500 makreel, 175 schelvis en 25 diver sen; <^e „Vikingbank" (van 11 Juni) 1280 kisten vis, waarvan 700 dichte makreel, 180 gestripte makreel, 130 kleine makreel. 130 kleine makreel, 160 schelvis, 100 gul. 10 diversen en 80 stuks stijve kabeljauwen. De SCH 135 was er met 845 kisten, waar van 760 makreel, 55 schelvis, 30 diversen de VL 85 met 170 dichte makreel, 50 ge stripte makreel, 20 kleine makreel, 45 gul en 40 schelvis; de KW 141 met 320 kisten waarvan 230 makreel, 30 kleine makreel 40 diversen en 20 wijting; de KW 101 „Nas- tor" met 525 kisten, waarvan 325 makreel 110 kleine makreel, 90 diversen en de KW 40 met 370 kisten vis, waarvan 270 makreel 50 schelvis en 50 diversen. Wat er komt Voor de Woensdagmarkt komt de traw ler „Soerabaya" (van 11 Juni) met 1055 kisten, waarvan 670 makreel, 100 kleine makreel, 200 schelvis, 15 koolvis, 60 gul 10 radio. Voorts wordt de Katwijkse traw ler „Deining" (van 9 Juni) verwacht en zou ook de „Wiron 2" (van 10 Juni) sto mende zijn. Voor Donderdag is al bekend de SCH 117 (van 16 Juni) met 640 kisten vis, \vaarvan 375 makreel, 190 kleine makreel, 45 schel vis, 28 wijting en gul en 25 kabeljauwen Bij opgave van deze vangst was de trawler nog vissende. Markt van vandaag De makreelprijs pas zeer slecht vandaag Makreel deed van 12 tot de opvangprijs de kleine makreel werd opgehouden. Het binnenland kocht kleinmiddol schel vis voor 30 tot 20, pennen voor 22 tot 19, braad voor 20 tot 14 en wijting voor 17 tot 14. De grote gul bracht op 29, middel 24 tot 22 en torgullen 17 tot 14. Zwarte koolvis bracht op 78 tot 75 en schol 3/12 tot 18. Nachtvangsten Anne Marie 70 kg tong en 3 m. vis; Rein 15 kg en 1 m. vis; Victoria 40 kg en 2 m vis; Stern 80 kg en 3 m. vis; Trijntje 80 kg en 3 m. vis; Vier Gebroeders 90 kg en 4 m vis; Willy Alida 70 kg en 4 m. vis: Twee Gezusters 30 kg en 2 m. vis; Adriana Ca- tharina 40 kg en 2 m. vis; Willem 40 kg en 2 m. vis; Johanna Cornelia 80 kg en 5 m. vis; Hermina 4 40 kg en 2 m. vis Arendje 120 kg en 4 m. vis; Gebroeders 100 kg en 4 m. vis; Klaas Jr. 90 kg en 2 m vis; Vios 30 kg en 2 m. vis; De Hoop 40 kg en 1 m. vis; Nehim 1 100 kg en 3 m. vis Nehim 3 60 kg en 2 m. vis; Twee Gebroe ders 40 kg en 1 m. vis; Hendrik je 70 kg en 5 m. vis; Rex (ligt te drijven, krijgt geen koelwater). Besommingen van Maandag Dirkje 14.380, Elie 22.530, Gelria 13.800, Batavia 12.100; KW 114 f2790 KW 28 f 3780, KW 95 f 4120, KW 57 f 4080 KW 9 f4140. KW123 f7170, KW97 f2990 KW 166 f 2730, KW 38 f 4380, KW 74 f 5110 KW 64 f3010, IJM 14 f4410, HD 79 f5150 KW 53 f2710, KW 77 f 1865, KW 21 f 184" KW 30 f 1950, KW 94 f 2680, KW 88 f 3410 KW 68 f2750, KW 27 f2980, KW 98 f 2920 KW 79 f3930, IJM 7 f6030, IJM 5 f296" IJM 59 f 4050, IJM 52 f 1940, IJM 228 f 930 IJM 3 f 1730, IJM 22 f3580, TX 14 f2950 WR 34 f 3290, HD 125 f 1800, AM 28 f 4110 AM 16 f3070, AM 18 f3560, AM 17 £3390 Binnengekomen IJM 183 Vikingbank, 99 Soerabaya, 313 226, 213, 202, 241; UK 70, 85, 48. Vertrokken IJM 116 Eveline, 283 Martenshoek, 204 Verwachting, 221 Wiron 3, 209 Wiron 4, 45 De Hoop, 14 Annie. 226, 241, 249. 318, 213 240, 31, 27, 8, 272, 59. 22. 3, 52. 228; RO 53 Dirkje, 29; AM 16. 18. 26; UK 70, 32. 85 48; TX 14; WR 34; BU 33; KW 49 Elizabeth 110 Rijnmond 5, NI Willy Alida, 51 Prinses Margriet, 114 Avontuur, 169 Aleida, 37 Nederland 6. 28 Verwachting, 86 Sumatra 57 Dina Marie, 47 Noordzee, 163 Janna, 166 De Gebroeders, 1233 Robert William, 9 Hubertha Gerarda, 95 Toenadering, 74 Hette Margaretha, 24 Cornelis, 92, 133, 93 88, 36. 62, 12, 30, 94, 21, 77, 53, 68, 27, 79 92. 128, 56. DINSDAG 21 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Odyssee". IJmuider Harmonie, 20 uur, 't Schapen- land, concert. Pieter Vermeulenniuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. WOENSDAG 22 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Odyssee". Rex, 20 uur, „Fotomodel", Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. IJmuider Harmonie, 20 uur, feestterrein 't Schapenland, bal. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Aardijk, pass. 19 SciUy's n. New Orleans. Aldabi. pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Alkaid. 19 v. Santos n. Las Palmas. Almdijk, 20 Tampico. Alphacca, 18 v. Buenos Aires n. Victoria. Alphard,.20 Rotterdam. Albireo, 20 Rotterdam. Almkerk, 19 Amsterdam. Alnati, pass. 19 Dover n. Las Palmas. Amor, 18 v. Piraeus n. Alexandria. Aiiiatelkroon, 18 te Bombay. Amstelstaa, 19 te Wellington. Arendskeik, 20 v. Singapore n. Bangkok. Boissevain, 20 Mauritius. Bonaire, 19 640 m. W.ZW. Lands End. Boschlontein, 19 Bremen. Bantam, 21 te Colombo. Slitar, 20 v. TJ. Priok n. Belawan. Groote Beer, 20 420 m. W- Kp. Clear. Cinuia, 20 Curasao. Cistula, 20 v. Malta n. Berre. Delfland, 19 Amsterdam. Drente, 20 v. TJ. Priok n. Cherlbon. lisso Rotterdam, pass. 20 Gibraltar n. Antw. Groote Kerk, pass. 20 Finisterre n. Antw. Hector, 19 Amsterdam. Helder, 19 Amsterdam. Hersilia, 19 Amstredam. Hecuba. 20 te Morrisvllle. Ittersum, pass. 20 Perim naar Dubai. Jagersfontein, 18 v. Kaapstad n. Las Palmae. Job. v. O Qsubamevelt, pass. 20 Daedalusrlf n. Aden. Jupiter, pa»s. 20 Ouessant n. Lissabon. Kanmuo 20 v. Poit Said n. Napels. Kabyba, 20 Trinidad. Kenia. 20 v. Mirl n. Rotterdam. Leopoidskerk, 20 v. Aden n. Port Said. Lindekeik, 13 Amsterdam. Limbuig. 20 Djibouti. LauienskeiK, pa.s. 20 Gibraltar n. Le Havre. Lieve Viouwekerk. 20 v. Calcutta n. Bombay. Ltnge. pass. 20 Ouessant n. Rotterdam. Lissekerk. pass. 20 Perim n. Ummsaid. Maasdam. 19 300 m ZO Kp. Race. Maashaven, 20 Rio de Janeiro ModjOkerto. 18 v. Suez n. Belawan. ..lacoma. pass. U 1.^.- Pa.mas n. Luanda. Nestor, 13 v. AmHeidam n. Paramaribo. Notos, pass- 19 Ouessant n. Gibraltar. Nooidaiji, 20 New York. Oranje, pas». 19 nmstene n. Southampton. Oranjestad, 19 i8ó0 m. ZW.t.W. Madeira, unon, 19 Antweipen Oveiijsei, 2u Maiseilie. Pendrecht, 20 Paulsboro. Polyphemus, 19 v. Aden n. Suez. Prins Fred. Hendrik, pass. 18 Viissingen 20 te Bremen. Prins Willem George Fred., 20 v. Le Havre naar Rotterdam. Rijndam, 19 510 m. O NO. Kp. Race. Roepat. 21 te Belawan. Rondo. 20 v. Suez n. Bahrein. Saparoea, 19 v. Amsterdam n. Livomo. Stad Alkmaar, 20 Amsterdam. Stad Breda, 19 Amsterdam. Sibajak, 20 v. Sydney n. Soerabaja. Sliedrecht, 19 v. Philadelphia n. Curasao. Saidja, 20 v. Singapore n- Saigon. Schouten. 20 v. Hongkong n. Singapore. Sheratan, 20 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Stad Amsterdam, 20 v. Durban n. Lorenzo Mar- quez. Stad Maassluis, 20 te Narvik. Tegelberg. 19 Durban. Ternate. 2 Norfolk. Titus, pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Tomori. 19 v. Belawan n. Colombo. Van Heutsz, 19 v. East London n. Mosselbaal. Waal, pass. 20 Gibraltar n. Oran. Willem Ruys. 20 v. Belawan n. Singapore. Westerdam, 20 Rotterdam. Waterman, 21 te Halifax. Weitevreden, pass- 20 Finisterre n. Port Said Willemstad. 20 980 m. NO. Trinidad. Zeeland (SSM), 20 Gravesend. Zuiderkruis, 20 470 m. ZO. Kp. Guardafui. KLEINE VAART Adm. Courbet, 20 v. Gunnebo n. Norkoping. Adm. De Ruyter. 20 v. Gothenburg te Karlstad. Adm. Nelson, 19 v. Heigenas n. Bideford. Albergen. 20 v. Rotterdam n. Horsens. Alceta, 19 v. Barcelona n. Savona. Amibiorix, 20 v. Kopenhagen te Amsterdam. Appingedam, 20 v. Rotterdam te Lissabon. Ardeas. 19 v. Rijeka te Catania. Atlas. 19 v. Gothenburg te Amsterdam. Asuncion, 19 te Montevideo. Bill S, 20 v. Bremen te Amsterdam. Bebox, 30 op Schelde n. Antw. Concepcion, apss. 20 Vliss. n. Antwerpen. Denl, vemr. 20 v. Gent n. Londen. Cool'haven. 19 v. Safi n. Mogador. Corrie b. 20 te Thames. Duiveland, 19 te Queensboro. Diligentia, 20 v. ïpswlch te Thameshaven. Eemstroom, 20 v. Leith te Amsterdam. Eddvstone. 20 v. Par te Amsterdam verw. Elsenburgh, 20 v. Casablanca te Duinkerken- Eminent, verm. 20 v. Dublin n. Par. Ferocia, 20 Sables d'Olonne verw. Fedala, 19 v. Haifa n. Massawa of Djibouti Gaasterland. 20 v. Harlingen te Leith. Geziena Hendrik, 20 v. Gothenburg te A'dam. Haaksbergen. 20 v. Gothenburg n. Turku. Haskerland, 19 v. Harlingen te Goole. Hollandia, 20 Delfzijl verw. Harold, 20 v. Sandefjord te Rotterdam, Havik, 20 dwars Thyboron n. Frederikshavn. Heemraadsingel verm. 20 v. Karlskarona n. Norrkoping. Import, 20 v. Oporto n. Rotterdam. Kortenaer. 20 v. Portsmouth n. Jersey. Koningshaven, 19 v. Port Lyautev n. Mazagan. Leuvehaven, 20 v. Rotterdam te Gothenburg. My puck. pass. 20 Kielerkan. n. Stockholm. Maasym N, pass. 19 Catherine ell. n. Vitoria. Markab N, 19 20 m. ZW. Royai Sev. Martien, 19 te Helsinki. Meres N, 19 120 m. Z.ZW. Rlo Grande. Merwehaven. verm. 20 v. Casablanca n. R'dam Muphrid N. 19 v. Rouaan n. Hamburg. Maartje. 20 v. Antwerpen te Vilvoorde. Matthew. 20 dwars Han-tholm n. Varberg. Merak. 20 40 m Schevenir.gen n. Aarhus. Monica. 20 v. Ardrossan te Belfast. Nassauhaven, 21 v. Rotterdam te Aarhus verw. Neeltie b. 19 te Civ Veect-.ia. Nieuwehaven, 21 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Nieuland. 20 v. Rotterdam te Grangemouth. Phidias. 13 v. Vastirza n Rotterdam. Plato, 18 v. Oporto n. Amsterdam. Roelof Buisman. 20 v. Par te Amsterdam. Rose Marie, pass. 20 Brunabtittel n. Dordt. Ruby. verm. 20 v. Boworeek n. Middlesbro. Spurt verm. 20 v. Portsmouth tl. Par. Sooorhaven. 19 v. Marseille n. Caaablanca. St=l!a Maris, pass. 20 Hanstholm n. Hoimsund. Stiertje Mensinea. 19 v. Pomaron n. Berwick, «wift. 19 v. Gothenburg te E«bjerg. Taormina. 20 v. Par te Amsterdam verw. Theano. 20 v Rotterdam te Dublin. Vivo. pass. 20 Dungeness n. R'dam of A dam. Vrouweooider. 20 v. Vtissireen te Oporto verw. We?terdok, 18 Amsterdam n. Londen. Westnotd-r. Nacht 19-20 t.h.v. Kp. Vilano naar A "t werpen. WiHem Ba-erdsr. 20 140 m. ZO. Lerwick. IJstroom. 20 v. Swansea te Amsterdam verw SLEEPVAART Blankenburg, ut te Maassluis met lichter. Cycloop, is 280 m. NO. Panamarivier met bag- sermolen. Fbro. 17 v. Tener te Maassluis. Hudson. 18 v. Whitby te Rotterdam met kust vaartuig ..Lea»'. T oire. it v. Gihro'tar n. Rotterdam. "Eiland 7nfl m- W- «t. Vineent. Noordzee me» sl.h. Tvrie sleep afgeleverd 19 v. Barrow n. Maassluis. Ooeaan. 18 y. Portsmouth te Baltimore. Dool7ee 18 820 m. 7. 7.W Faval mot drie bakkeo 7.ee er. Oosfee m»t kruiser Australia n. Fnceiand io ss m. O. M='ta. TO.arr.ps_ ,g y p,,m„ Witte Zee. 17 100 m. NO. Derna met sleepboot. i De activiteit van het comité Velsen- 5 /Voord van het „Koningin Wilhelmina- fonds" - ten behoeve van de kankerbe- fi strijding dus - heeft er, evenals vorig 'aar toe geleid, dat er Donderdag, Vrij- 5 dag en Zaterdag opnieuw een kermis 5 kan worden gehouden; een feest, dat het Sttfne er toe kan bijdragen het K.W.F ten flinke financiële steun te geven. Jnplaats van hef Stratingplantsoen, waar verleden jaar de spullen stonden, zal het lawift ditkecr op het voor de nieuwe fabriek van de melkinrichting „Velsen" bestemde terrein tussen Wijkerstraat- weg en Hcirweg weerklinkendat voor -lit goede doel graag werd afgestaan. Donde^daqavond om ongeveer zeven uur wordt de kermis, die niet minder dan veertig attracties omvat, geopend j door mevrouw Anten-Butzelaar, vice- presidente van het K.W.F., afdeling Velsen. xjcocxxox>oooooo30oocioooooooooooo&:

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7