Productieverhoging taak van werknemers èn aannemers (hefarme .4 Panda en de Meester-Klokkenmaker AUTO-RADIO N.V.-directeur herroept zijn vroegere bekentenis Wereldnieuws Congres Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond Jet nUKKlo luimyai oiuj! De radio geeft Donderdag Sinds Donderdag 23.000 auto's Goederen verduisterd van Joodse vrienden Haags advocaat benadeelde de fiscus Belastingfraude voor het hof Zwarte winst weggewerkt met gefingeerde schilderijenverkoop Wetenschappelijk succes! Bank in Amsterdam voor halve ton benadeeld ocU i<) Aei zo r WOENSDAG 22 JUNI 1955 Sluisweg in trek H. 3. MAERTENS N.V. Faillissementen Fusie in Chr. vakbeweging Bins dat piinliik branden van overtollig maagzuur! Officier eist tegen oud-employé anderhalf jaar Vijf maanden voor meineed Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Dammende Egyptenaren Tijdens het congres van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft de arbeids-technisch adviseur van de bond, de'heer A. F. A. Tuunter, Dinsdagmiddag een rede gehouden over „Vraagstukken rondom de productiviteit in de bouwnijver heid." De heer Tuunter merkte onder meer op, dat de noodzaak om tot een zo hoog moge lijke productie te geraken duidelijk is. Men schat het aantal woningzoekenden op 200.000; dat wil zeggen dat er voor onge veer 200.000 grote en kleine gezinnen in clusief de alleenstaanden geen woning be schikbaar is en dat deze mensen zich dus moeten behelpen met het huren van kamers of het inwonen bij ouders of ver wanten. Ook louter economische factoren, zoals verlaging van de bouwkosten, moeten een dwingende eis worden geacht en pro ductiviteitsverhoging is hierbij van emi nente en beslissende betekenis. Langer werken, als middel voor het ver krijgen van een hogere productiviteit ge durende een reeks van jaien is volgens de spreker echter onaanvaardbaar. Zulks temeer wanneer men het doel, productivi teitsverhoging, sneller en gemakkelijker kan bereiken door gebruik te maken van andere middelen. In zeer bijzondere, incidentele gevallen kan er echter van dit algemene beginsel tijdelijk worden afgeweken. Als oorzaken voor een lager dan moge lijke productiviteit noemde de heer Tuun ter in de eerste plaats de stedebouwkundige opzet, waarbij het aantal blokken per wo ningtype en de situering (plaatsing) der blokken het bereiken van het gestelde doel een minimum aantal arbeidsuren, in sterke mate bemoeilijkte. Voorts het gebrek aan continuïteit in het bouwen; een technisch zowel als een organisatorisch probleem. Men kent in Nederland zo langzamerhand een bouwseizoen dat omstreeks April aan vangt en eind November begin December eindigt. De winter is als bouwtijd zeker niet gunstig te noemen. Doch naar sprekers smaak wordt er veel meer rekening mee gehouden dan strikt noodzakelijk is. Men moet niet streven naar langer werken door meer uren per dag of per week, maar door meer dagen per jaar. Uitbreiding van het aantal werkbare dagen door technische voorzieningen dus, met als resultaat meer continuïteit in het bouwen. Het is naar de mening van de heer Tuunter de opgave van de architect in het huidige tijdsgewricht zo goed mogelijke, aantrekkelijke woningen en woningblokken te ontwerpen, de constructies zo eenvoudig mogelijk te houden en daarbij te streven naar een zo gering mogelijk aantal typen. De beste resultaten kan men bovendien verwachten wanneer de praktijkman en de meer theoretische wetenschapsman elkaar de hand weten te reiken en een harmoni sche samenwerking tot stand weten te brengen. Juist dezer dagen is op initiatief van het Froductiviteitscentrum voor de Bouw nijverheid een aanvang gemaakt met het voorbereiden van een publicatie, waarin heel de materie „planning," zij het op be knopte wijze, zal worden behandeld. Werkgevers- en werknemersvertegenwoor digers, geassisteerd door deskundigen op dat gebied, werken hierbij samen en wan neer de voortekenen niet bedriegen, mag men op niet te lange termijn verwachten dat er iets uit de bus zal komen, waarvan ADVERTENTIE BARIEU0RISSIR HAARIEM TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 A DAH TEL. 717162 Falcon Zijden Regenmantels 49.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00-Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.?"> Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Platen. 14.00 Lutherse kerkdag. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Surinaamse volksmu ziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Pla ten. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Causerie. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wedloop met hindernissen. 21.30 Platen. 21.40 Pianomuziek. 22.00 Tijdschiftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.55 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Operamuziek. 11.45 Dertig jaar na dato, causerie. 12.00 Twee piano's 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 PL-ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Piano, gitaar en bas. 13.50 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Baa-bariton en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Metro- pole Orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee: Weer en klimaat in Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Musette-orkest. 18.50 Internationale tennis kampioenschappen te Wimbledon. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Cabaret 19.30 Promenade-orkest. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Zwer ven in den vreemde, causerie. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Platen. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, weerbericht en jour naal. 21.10—21.45 Gedeelten uit het eind examen-repertoire 1955 van de Toneel academie te Maastricht. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Volksliederen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.02 Volksliederen. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19 00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Platen. 20.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en oiano. 22.30 Platen. 22 40 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). de spreker hoopt dat het gehele bedrijfs leven kan profiteren. Een belangrijk hulpmiddel dat deel neming van arbeiderszijde aan verhoging van de productiviteit zal bevorderen is de tariefarbeid. „Wij zullen er op moeten biijven hameren, dat tarifering de voorkeur verdient boven het aangenomen werk. Be kend mag worden verondersteld, dat ook de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs bond dit standpunt inneemt, aldus de spreker. Men zal bereid moeten zijn tijde lijk en persoonlijk voordeel te laten schie ten wanneer daarmee bereikt kan worden, dat gegarandeerde rechten worden verkre gen voor iedereen en altijd. Met betrekking tot de tariefarbeid betekent dit, dat men aan toepassing van arbeidsstudie de voor keur moet geven; een methodiek welke een onderdeel vormt van de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie. De heer Tuunter besloot zijn voordracht met factoren te noemen, die voor de pro ductiviteit in de bouwnijverheid van bij zonder grote betekenis kunnen zijn: wetenschappelijke research; 2. grondige werkvoorbereiding; 3. nieuwe werkmetho den en hulpmiddelen; 4. voorlichting, be spreking en instructie; 5. taakomschrijving voor allen; 6. bereidheid tot medewerking. In een woord van dank, dat de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbe drijfsbond, de heer Mes, op het congres van de bond uitsprak, na de rede van de heer Tuunter. bracht hij in herinnering, dat juist dezer dagen door de voorzitter van de Nederlandse Aannemers Patroonsbond (NAPB) de mening werd verkondigd, dat de aannemers de productiviteit niet kunnen bevorderen zolang de werknemers niet erkennen, dat niet alleen de hoogte van het Icon beslissend is, doch, in nationaal ver band gezien, nog veel meer de prestatie die ervoor wordt geleverd. „Indien wij nu uit de kring van de aan nemers van zo gezaghebbende zijde horen, dat men daar geen andere mogelijkheid ziet dan in de eerste plaats verhoging van de arbeidsprestatie, dan lijkt ons dat weinig hoopgevend, temeer omdat het feit, dat aan de oproep tot langer werken gedurende deze zomer op niet al te grote schaal gevolg is gegeven, voor een groot deel als reactie op deze houding van de werkgevers moet worden gezien," zo zei de heer Mes. Een telling van de Rijkswaterstaat heeft uitgewezen, dat tussen Donderdagmorgen 8 uur en Dinsdagmorgen 8 uur in totaal 23.815 auto's de IJmuidense sluisweg zijn gepasseerd. De electrische outillage van de twee dubbele draaibruggen over de middensluis zal, naar men hoopt, volgende week vol ledig in bedrijf genomen kunnen worden. De rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag de 72-jarige kantoorbediende A. van IJ. uit Amsterdam veroordeeld we gens verduistering van hem in bewaring gegeven goederen tot f 300 boete, subsi diair dertig dagen. Van IJ. was ten laste gelegd dat hij tijdens de bezettingsjaren een aantal diamanten, een gouden siga rettenkoker, horloges en gouden sieraden met diamanten in bewaring had gekregen van een bevriend Joods echtpaar en dat hij daarvan geen aangifte had gedaan aan de Raad voor het Rechtsherstel, toen na de bevrijding gebleken was, dat dit echt paar niet was teruggekeerd. De bejaarde verdachte heeft zich ver weerd door te zeggen, dat hij slechts de gouden sigarettenkoker en een gouden armbandhorloge had ontvangen vlak voor het vertrek van het Joodse echtpaar, dat wilde onderduiken, doch later is gearres teerd en niet meer uit gevangenschap is teruggekeerd. Hij zou deze goederen als aandenken ten geschenke hebben ontvan gen. Van de andere goederen was hem in het geheel niets bekend, zo zei hij, omdat deze door de Joodse dame aan de echtge note van Van IJ. waren overhandigd. Mevr. Van IJ. zou de goederen zonder me deweten van haar man verborgen hebben. Mevrouw van IJ is psychisch gestoord en kon in dit verband niet meer gehoord worden. De officier van Justitie, die de verduis tering van de gouden sigarettenkoker en een gouden armbandhorloge bewezen achtte, heeft een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en een onvoor waardelijke geldboete van f 400 geëist. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De rechtbank te 's Gravenhage heeft Dinsdag de Haagse advocaat dr. rnr. J. A. M. van S. veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden, omdat hij zich volgens de recht bank schuldig heeft gemaakt aan belas tingontduiking. Dr. mr. van S. zou over de jaren 1949 t/m 1953 drie maal de inkomstenbelasting onjuist of onvolledig hebben aangegeven en twee maal een andere rijksbelasting hebben ontdoken. De officier van Justitie had een boete van f 10.000 subsidiair negentig dagen hechtenis tegen mr. dr. van S. geëist. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 21 Juni in staat van fail lissement verklaard: A. Eveleens, verwarminigsinstallateur te Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk no. 202 A; rechter-commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator mr. J. Jansonius. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 21 Juni is de op 20 Januari 1954 aan A. van der Zaal, aan nemer te Lisse, Vierkant 221, verleende definitieve surséance van betaling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar. Bewindvoerder: mr. A. D. P. V. van Löben Seis te Haarlem. Nadat Maandag de algemene vergade ringen van de Christelijke Bouwbedrijfs bond en van de Christelijke Houtbewer- kersbond besloten hebben tot opheffing van hun organisatie vanwege de fusie, zijn Dinsdag in een gezamenlijke bijeenkomst de opheffingsbesluiten vastgesteld en werd besloten tot oprichting van een nieuwe or ganisatie, de Nederlands Christelijke Bond van Werknemers in de hout- en bouw nijverheid. De voorzitter van de Bouwbedrijfsbond de heer J. van Eijbergen werd tot voorzit ter van de nieuwe organisatie gekozen en tot leden van het bondsbestuur de heren C. A. Bakker, G. Hammink, J. H. Eshuis, W. van der Leij, H. Tilborg, H. Koetsveld, P. A. Westdijk, H. van der Heyden, A. de Bloeme en G. Holmer. ADVERTENTIE Betor nog: voorkom het! Neem Rennies. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo onaangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedie! Gewoon één of twee Rennies laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand geblust en daarmede de pijn verdwenen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. (Van een verslaggever) Zoals nog in een deel van onze vorige editie gemeld kon worden, heeft de pro cureur-generaal bij het Amsterdamse hof, mr. J. F. Hoeffelman, gistermiddag in hoger beroep tegen de directeur van een Haar lemse N.V. een jaar gevangenisstraf plus 25.000 boete geëist wegens valse aangif ten, aldus de tenlastelegging, voor het Bui tengewoon Vorderingsbesluit, de Vermo- gensaanwasbelasting en de Vermogenshef fing ineens. Men zal zich herinneren, dat de verdach te die op 3 Maart door de Haarlemse recht bank voor deze vermeende misdrijven tot dezelfde straf veroordeeld werd, destijds ter terechtzitting toegegeven heeft, met een Utrechtse kunsthandelaar een gefin geerde schilderijentransactie geënsceneerd te hebben om zijn in de oorlog gemaakte winst op „zwart" hout voor de fiscus te verbergen, waardoor het rijk benadeeld zou zijn voor pl.m. 3,5 ton. Thans echter kwam hij gedeeltelijk op die bekentenis terug. Hij zei nu, dat hij wel degelijk schilderijen verkocht had en dit noopte de president van het hof ertoe, met de getuigen a charge nog eens uitvoe rig de verschillende verhoren van de ver dachte door te nemen. Twee dezer getuigen, een Heemsteedse belasting-inspecteur en een ambtenaar van de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst verklaarden in dit ver band, dat de directeur hun destijds vol mondig had toegegeven, met zijn aangifte biljetten geknoeid te hebben. De president las daarna de verbalen van verdachte's verhoren door de rechter-commissaris en door de Haarlemse rechtbank voor, waaruit bleek dat hij, naar een der raadsheren het uitdrukte, nu eens alles bekende en dan plotseling weer al zijn woorden herriep. „We moeten nu eindelijk eens ondubbel zinnig van u horen, wat u erkent en wat niet," riep de president tenslotte geïrriteerd uit. De verdachte antwoordde dat zijn vroe gere bekentenissen het gevolg geweest wa ren van een zware psychische belasting. Hij voelde zich destijds ziek en overspan nen en had, op aanraden van zijn vroegere raadsman dus alles maar toegegeven „om ervan af te zijn." Vervolgens ontspon zich een uitgebreid dispuut over de vraag of de verdachte in derdaad, zoals hij beweert, reeds voor Mei 1940 een collectie belangrijke schilderijen bezeten heeft, die hij dan in de oorlog voor 340.500 via de kunsthandelaar in Utrecht van de hand gedaan zou kunnen hebben. „Als het mij lukt om dit aannemelijk te maken," aldus zijn verdediger oud-minister mr. P. J. Witteman, „dan kan zijn opgave van de schilderijen-verkoop op de aangifte biljetten dus volkomen in orde geweest zijn." De Heemsteedse illustratieve teke naar J. W. verklaarde in dit verband als getuige a décharge, dat hij in 1938 eenmaal ten huize van de verdachte geweest was en daar enkele zeer goede oude schilderijen aan de muren had zien prijken. De raads man produceerde vervolgens een aantal stukken, waaruit bleek dat de verdachte al sinds tientallen jaren schilderijen kocht en verkocht en een geregelde klant van een Haarlemse kunstveiling was. „Maar dat bewijst allemaal nog niets", aldus de pro cureur, „waarom kan de man b.v. niet één naam van een koper van zijn schilderijen noemen en waar zijn de verkoopacten voor de Jan Steen's, Van Goyen's, Breughel's en andere kostbare doeken die hij bezeten zegt te hebben?" „Die heeft hij in de oorlog vernietigd, uit angst voor de Duitsers," zei de verdedi ger. „Hij heeft tweemaal huiszoeking ge had, want de SD. verdacht hem van ille gale activiteit en terecht, want de wa pens voor de B.S. zaten in de oorlogswinter onder zijn voorraden hout verborgen en zijn kantoor was het trefpunt van de ille gale leiders." „Lofwaardig, maar irrelevant," meende de procureur. En dat was ook zijn oordeel over de getuigenissen van een Haarlemse notaris en een Amsterdamse makelaar, die verklaarden, de verdachte al sinds jaren als een eerlijk zakenman, een harde wer ker en een voorbeeldig huisvader te ken nen. Nadat de laatste getuige a décharge, een zenuwarts uit Overveen, de verd-achte gekenschetst had als een labiele figuur met sterk depressieve inslagen, nam de procu reur-generaal requisitoir: „Verdachte's herroeping van zijn vroegere bekentenissen en de motivering daarvan met een beroep op zijn geestestoestand hebben mij evenmin overtuigd als de po gingen van de verdediging om aan te tonen, dat deze man vóór 1940 een bijzonaere col lectie schilderijen bezeten heeft. Hij wj-t wat hij deed: hij wilde zijn zwarte winst wegwerken met valse aangiften." Het wet tig en overtuigend bewijs voor dit deel der tenlastelegging geleverd achtend, formu leerde de procureur-generaal tenslotte zijn eis: een jaar gevangenisstraf en 25.000 boete. De raadsman bestreedt in zijn pleidooi vooral de conclusie van de procureur dat zijn cliënt vóór 1940 geen kostbare schil derijencollectie gehad heeft. Om het tegen deel te bewijzen legde hij o.a. een verkla ring van een ex-directeur van het Haar lemse Frans Hal-museum over. Hij betoog de verder dat de verdachte sinds 1947 „on der het zwaard van Damocles'" geleefd heeft en door een eerdere gevangenisstraf en een hem opgelegde zekerheidsstelling van 1 millioen ten behoeve van de fiscus, zijn bedrijf bijna ten gronde heeft zien gaan. Dat alles had hem lichamelijk en geestelijk zo aangepakt, dat hij bij de fiscale recher che, bij het vooronderzoek en ter recht bankzitting nauwelijks meer wiist wat hij zei en maar links en rechts bekende op alles wat hem gevraagd werd. Strafmaat en motivering van het recht- bankvonnis vond de raadsman onjuist; hij vroeg het hof in zijn oordeel rekening te willen houden met de volledige figuur van de verdachte, zijn gezondheidstoestand en zijn kwaliteiten als mens, zakenman en goede Nederlander. Het hof zal 30 Juni arrest wijzen. ADVERTENTIE Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen en griepl Dank zij ontdekkingen van geleerden is er nu een middel, dat inderdaad beter en krachtiger helpt. Een combinatie van geneesmiddelen - elk op zichzelf al we reldberoemd blijkt namelijk nóg heil zamer dan kon worden verwacht. Zij doet werkelijk wonderen BEROEMDE GENEESMIDDEL EN INÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl 50. Verwoed spartelde Grump om los te komen, maar het zwaard van de ridderpop was stevig in zijn kraag gehaakt. Zo werd hij meegesleurd, rond de trans van de to ren. „Jou ellendig ventje!", riep hij Panda woedend toe. „Jij hebt de klok in beweging gebracht, zodat die pop mij aan de haak heeft geslagen!" „Lekker", antwoordde Panda. ,J1et goed!" Maar het dreigde voor Grump erger af te lopen, dan Panda ge wild had. Toen de pop een scherpe wen ding op de hoek van de torentrans maakte, zwaaide Grump naar buiten, tegelijkertijd schoot zijn kraag los en met een angst kreet vloog h\j de diepte in. „Lieve help!", hijgde Panda. „Hij valt... helemaal naar beneden! Ik moet hem redden!" Tegelijker tijd greep h\j de haakstok waarmee hij de wijzer van de klok had verzet en probeerde opnieuw Grump aan de haak te slaan. De 54-jarige oud-effectenbediende M. B.. thans schildersknecht te Amsterdam, heeft kans gezien door een reeks frauduleuze handelingen zijn bank in vier jaar tijds te benadelen voor een bedrag van ruim 9000 gulden. De schade, die de bank totaal heeft geleden door deze knoeierijen wordt ge schat op een bedrag van 45.000 a 55.000 gulden. Alle benadeelde cliënten zijn door de bank schadeloos gesteld. Dinsdag stond de oud-employé voor de rechtbank te Amsterdam terecht waar hij volmondig zijn knoeierijen toegaf. De offi cier eiste l'/t jaar gevangenisstraf. Van cliënten ontving B. effecten, die in depót bij de bank moesten worden gegeven. Dit geschiedde en na verloop van tijd schreef de man valse verkoopopdrachten uit, tekende valse ontvangstbewijzen en kwitanties en inde zelf het geld. De bezit ters der effecten merkten hiervan niets, want het dividend op de aandelen werd hen „normaal" uitbetaald. In het reclasseringsrapport werd over de verdachte, die in 1934 tot een maand ver oordeeld werd wegens een drietal verduis teringen, gezegd, dat hij een erg zwak ka rakter heeft en als hij het vertrouwen ge niet aan verleiding geen weerstand kan bieden. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de contróle bij de bank. die een buitengewoon vertrouwen in de employé stelde, enigszins verslapt was. Rekening houdende met het feit, dat eerst enige tijd na de ontdekking aangifte werd gedaan, eiste hij terzake van valsheid in geschrifte meermalen gepleegd anderhalf jaar gevangenisstraf. De raadsman, mr. W. Terpstra, verzocht de rechtbank een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen (dit werd afgewezen) en zo men hier niet op in wilde gaan zijn cliënt een deels voorwaardelijke straf op te leggen. De rechtbank zal op Dinsdag 28 Juni uit spraak doen. Verdacht van meineed stond Dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank terecht de 23-jarige betonwerker P. H. uit Capelle aan de IJsel. Hij gaf toe op 12 Augustus 1954 in een strafzaak voor dezelfde recht bank als getuige een valse verklaring te hebben afgelegd. Het betrof de zaak van een zekere G. L. K., die hij had willen hel pen. Na hem gewezen te hebben op de ernst van een eed, eiste de officier van Justitie vijf maanden gevangenisstraf tegen hem. De verdachte had geen raadsman. Uitspraak wordt gedaan over een week. Ned. Herv. kerk Beroenen te Hoek (Z.) A. Postma te Kamperland; te Ruinerwold (toez.) A. D. H. Huisman, vic. te Tjalleberd; te Makkin- ga (toez.) H. J. Bos. cand. te Heemstede. Bedankt voor Eist (Geld.) L. J. Wesseldijk te Niimegen-Hees: voor Lexmond en voor Ridderkerk J. v. Wier te Putten; voor Stiens A. Faber te Boxum. Aangenomen naar Leiden (voor b'jz. werkzaamh.) W. J. H. Hubeek, voorg. Ver. v. Vrijz.. Herv. al daar. Beroepen te Kamnen (vac. L. Blok). P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Geref. kerken Beroenen te Bloemendaal W. v. Boeijen te Eindhoven; te 's-Gravenhage-Moerwiik (vac. dr. R. Kooistra) A. L. Bos te Kat wijk aan Zee; te Fijnaart D. Bouwknegt, cand. te Nijeveen. Aangenomen naar Pen guin en Ulverstone (Australië) C. v. Wil genburg te Perth (Australië) (voorheen te Amsterdam). Bedankt voor Ferwerd G. ter Stege te Viarten; voor Giessendam-Neder- Hardinxveld H. v.d. Plaat te Oudega (W.); voor Emmeloord (2e pred.pl.) J. v. d. Berg te Ermelo. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het prop. ex. de heren J. Jurjens te Gramsbergen, A. J. Kamoherbeek te Heemse en H. Olde te Dedemsvaart. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Scheveningen W. Scheele te Arnhem. Chr. Geref. kerken Tweetal te Driebergen G. Blom te Meer kerk en H. v. Leeuwen te Zaamslag; te Haarlem-N. D. H. Biesma te Hoogeveen en W. Heerma te Groningen. Bedankt voor Murmerwoude M. Vlietstra te Eemdijk. Bant.gemeenten Beroepen te Nieuw-Weerdinge C. v. Wier te Hogezand. Bedainkt voor Pernis H. Ploeger te Borne. i Overhoop. Tienduizenden Franse haven arbeiders zijn te Saint Nazaire in sta king gegaan. In het directiegebouw van de werf van Penhoet werden Dinsdag ochtend bij ongeregeldheden dossiers met tekeningen en berekeningen uit de ramen geworpen en verbrand. De ver trekken van de ingenieurs werden overhoop gehaald. Wier. Heinrich Lienau die van het invoe ren van zeewier in West-Duitsland een winstgevend bedrijf maakt, gaat bin nenkort naar Drontheim in Noorwegen, om daar deel te nemen aan een inter nationaal congres van biologen over de mogelijkheden van verwerking van zeewaterplanten als voedsel. Men hoopt zeewier te kunnen verwerken in choco ladeproducten. Een half jaar geleden hebben bakkers proeven genomen met verwerking van zeev/iermeel in brood. Bezoek. De Amerikaanse senator Alban Barkley (democraat) heeft bekend ge maakt, dat hij visi plan is in de herfst een reis naar de Sovjet-Unie te onder nemen. Barkley, die van 1948 tot 1952 vice-president van de Verenigde Staten is geweest, heeft in 1930 reeds een be zoek aan de Sovjet-Unie gebracht. TBC. De voorzitster van de Britse vereni ging tot bestrijding van de tuberculose, de hertogin van Portland, heeft mede gedeeld, dat ongeveer een van elke tweehonderd Britten aan TBC lijdt. Groot-Brittannië telt een kwart mil lioen lijders. Onder de 60.000 personen die elke week worden onderzocht wordt een duizendtal nieuwe gevallen ontdekt. Afgegaan. Op het Amerikaanse vliegveld Portland zijn twee straaljagers door brand vernield, twee andere vliegtuigen hebben beschadigingen opgelopen en een huis op anderhalve kilometer af stand van het vliegkamp is getroffen, nadat de twaalf raketten van een an dere straaljager op het vliegveld waren afgegaan. De raketten waren niet ge laden. Verkeer. Met ingang van 1 Juli moeten alle Zweedse auto's uitgerust zijn met twee achterlichten en twee reflectoren aan de achterzijde. Tevens moet van die dag af verplicht gestopt worden in dien men van uit een smalle zijstraat een hoofdweg in wil rijden en wordt inhalen als men een zebra-oversteek- punt nadert verboden. De nieuwe be palingen zijn een poging het aantal verkeersongevallen te verminderen, waardoor per msand meer dan vijftig personen worden gedood. Cel. Leden van de Egyptische veiligheids dienst hebben verscheidene jongelingen gearresteerd, die deel zouden uitmaken van een communistische cel. Als leider van de cel is volgens de politie, een professor van de Alexandrische uni versiteit opgetreden. Een groot aantal pamfletten en ander „ondermijnende" lectuur werd in beslag genomen. Toestemming. Dr. Gyula Czapik, de Rooms Katholieke bisschop van het Hongaarse bisdom Eger, zal het wereld vredescon gres in Helsinki bijwonen. Dr. Czapik is de eerste R.K. bisschop en de eerste Hongaarse geestelijke, van wie bekend is dat hij tegen het communistische be wind is gekant, die toestemming heeft gekregen het land te verlaten sinds kardinaal Mindszenty in 1949 terecht stond. Aan het congres, dat onder com munistische leiding staat, nemen 2.000 afgevaardigden uit negentig landen deel. Jammer. De sDoren oo de sneeuwhel- lingen van de Himalaja, die aan de „verschrikkelijke sneeuwman" worden toegeschreven, zijn niets anders dan de sporen van kleine dieren, die vergroot zijn doordat de sneeuw rondom is. weg gesmolten, aldus de mening van de Nieuw-Zeelandse bergbeklimmer, dr. Stafford Matthews. Matthews heeft in 1954 deelgenomen aan de bestijging van de Kansjenjoenga, op twee na de hoogste berg ter wereld. ADVERTENTIE HAARLEM HOEWEL WIJ hier in Nederland (even als in enkele andere landen) met twee maal twintig schijven op een dambord met 100 velden spelen, moeten we ons toch niet verbeelden dat dit het werkelijke en enige damspel is. Het Engelse damspel bevat 64 velden en wordt gespeeld niet twee maal 12 stukken, evenals het Russische, maar de spelregels van beide spelen verschillen enigszins. Het Canadese dammen voltrekt zich echter op een bord met 144 velden en wordt gespeeld met twee maal 30 stukken, maar ook het Poolse en Engel se spel worden in dat land beoefend. Juist omdat het wezen van het bordspel veel meer bepaald wordt door de spelregels dan door de vorm van het bord en het materiaal, kunnen we met een gerust hart zowel ons (Pools) spel tot het damspel rekenen, als het Engelse, Russische of Canadese. Ook het feit dat hier in Nederland op de don kere velden wordt gespeeld, terwijl men in Frankrijk, waar eveneens het Poolse spel ingang heeft gevonden, de lichte vel den gebruikt, maakt uiteraard geen we zenlijk verschil uit. Zijn we hier van overtuigd, dan kunnen we eens een blik slaan op het vermaarde spel dat 'in Egypte „Senet" werd ge noemd en dat door velen wordt beschouwd als een soort damspel dat reeds ongeveer 2000 jaar vóór Chr. werd gespeeld. Meestal is het bord verdeeld in 3 rijen van 10 vak ken, waarvan de 5 laatste met toepasse lijke hiëroglyphen als „goede" en „gevaar lijke" plaatsen zijn aangeduid. Men ge bruikte twee soorten pionnen, t.w. afge platte diabolo's en kleine zuiltjes, die de naam van hun eigenaar droegen. In oude Egyptische graven zijn afbeeldingen aan getroffen van spelers die het senetspel be oefenden, terwijl ook brokstukken van zin- nen enige aanwijzingen over het spel ge ven, maar zelfs deskundigen op damgebied kunnen ons de regels van het destijds be oefende spel niet onthullen. Men vermoedt dat dit, zo dikwijls afgebeelde, senetspel niet door levenden zou zijn gespeeld, maar als een dodenspel moet worden beschouwd, waarmee de overledene de kwade machten kon bestrijden. Bij een overwinning ver kreeg hij dan het eeuwige leven. Vandaar dat het spel een ereplaats inneemt op de muurschilderingen in de grafkelders, waar de overledene senet speelt, het zij alleen, hetzij in gezelschap van zijn vrouw. Het komt me voor, dat dit een wat te eenzijdige uit leg is. Het mag waar zijn, dat het senet een belang- rijke plaats als dodenspel heeft ingenomen en dat de vu rigste wens van de Egyptenaar was om senet te kunnen spelen onder de „seh" (dodenbaldakijn of priëel in de ideale tuin), maar hieruit volgt geenszins dat het senet spel niet eveneens door levenden zou zijn beoefend. In de eerste plaats zou welhaast niemand het gewaagd hebben dit (in het dodenrijk beslissende) spel te spelen zon der zich tijdens het leven daarin geoefend te hebben. En in de tweede plaats werd het spelmateriaal eveneens aangetroffen in naburige landen, zoals Kreta, waar een totaal andere dodencultus bestond. Zwaar u/egende argumenten dus, om te besluiten dat senet eveneens door levenden is ge speeld! En nu we over dammen hebben gespro ken, moeten we ook eens een blik slaan op de fenomenale prestaties die bij simultaan- schaken zijn gedemonstreerd. Daarover morgen (Nadruk verboden. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2