In of vóór September wordt een groots plan voor de jeugd werkelijkheid THUISHANDWERKSTERS Visserij - varia Samen met alle verenigingen, op alle beschikbare plaatsen en met betaalde topleiders ^^Brleven cian de redactie Kennemer Lantaarn Velsen pakt baldadigheid aan Wielerronde, athletiek, waterpolo, straatvoetbal Rode Kruis koopt grond voor uitbreiding ziekenhuis Beverwijk WOENSDAG 22 JUNI 1955 VVB sloeg in één jaar een klasse over MEKOG-bedrijfsleidcr Donderdagavond naar het nieuwe veld Tennissers troffen minder goed weer Scheepvaart f j V37«;c Deze lichtgewicht helicopter van de Bensonvliegtuigfabrieken in Raleigh in de Amerikaanse staat North Carolina, weegt maar 150 kg., kan met een snelheid van 60 mijl per uur een afstand van 120 mijl afleggen en vervoert daarbij nog een kleine 200 kg. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 242; grm. tong 28; kim. tong 2,28—2,22; kl. tong 1 2.202,12; kl. tong II 1,76—1.74; tarbot 1 1,801.48, per kg. Schar 12; makreel 1510; kim. schelvis 3021; kl. schelvis I 2619; kl. schelvis II 2114; wijting 2112; gr. gul 32—27; midd gul 25—20; kl. gul 17—12; kl. haai 4034; poontjes 9—8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 22482; gr. koolvis zw. 7875, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 35 kisten tong en tarbot, 3 kisten schar, 3600 kisten makreel, 690 kisten schelvis, 100 kisten wijting. 180 kisten kabeljauw en gul, 7 kisten haai, 20 kisten poon, 5 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 4650 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 71 Bloemendaal f8470; IJM 83 Viking Bank f 16.560; SCH 135 f8590; KW 101 f7850; KW 141 f5260; KW 48 f4340; VL 85 f3650. IJselmeervisserü. Zaterdag werd door 96 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5009 pond kuilpaling, prijs f 1,17f 1,44; 498 pond lijn- aal, prijs f 1,10f 1,96; 28 pond snoekbaars, prijs f0,67; 312 p nd rode baars, prijs f 0,77 f0,82, per pond en 580 bak nest, prijs f2,80 tot f 2,90 per bak van 37V.> kg. Uit een gesprek met de Velsense wethouder voor sport-, jeugd- en culturele zaken de heer II. de Boer, is ons gister avond gebleken, dat onze recente, vragenderwijs gestelde opmerkingen aangaande het werk voor de ongrijpbare jeugd de roos van het probleem raakten. Wij stelden daarin, dat een oplossing van het in deze gemeente steeds benauwender vraagstuk rond de zogenaamde „ongrijpbare" jeugd de niet-georganiseerde jeugd dus - te vinden zou zijn via een betaalde jeugdleider, die tussen gemeente en massajeugd zou staan en in die functie met een grote mate van onafhan kelijkheid en vertrouwen zou kunnen werken. Op deze ba sis zal nu inderdaad in September begonnen worden met het „massa"-jeugdwerk, door een of meer betaalde, competente krachten als het kan zelfs al eerder. De Velser Jeugd Cen trale is hier als exponent van het particuliere initiatief bij ingeschakeld en zal uiteraard de volste steun aan dit be langrijke project geven, maar bovendien al haar aangeslo ten organisaties laten deelnemen aan het verblijdend ini tiatief. Hierbij zuilen niet alleen de speelplaat sen der openbare scholen worden inge schakeld, maar ook in de eerste plaats de twee gemeentelijke zwembaden (waterpo lo?). In het zwembad „De Heerenduinen" is inmiddels al een fors begin gemaakt met de aanleg van een „vrije" speeltuin met een autowrak, autobanden en wat rioolbuizen, een klimrek en binnenkort twee klimbomen, die een vriendelijke Vel sense landeigenaar voor dit doel afstond en het succes van dit heerlijke recreatieoord is enorm: „de kinderen zijn er niet meer uit te slaan", merkte de directeur der zwem-, bad- en wasinrichtingen de heer C. W. van Schreeven reeds op. Wanneer straks de grond definitief gemeente-eigen dom is, zal deze gelegenheid zelfs nog wor den uitgebreid. Voorts ligt in de plannen besloten, de door ons reeds vragenderwijs veronder stelde straatvoetbal-competities, een wie lerronde voor de jeugd en andere attrac tieve aangelegenheden, die de VJC uit broedt, in het programma op te nemen. Men had met dit werk reeds deze zomer willen beginnen als vervanging van de zo- mer-vacantiebesteding, ware het niet, dat de top-organisatie, die dus grotendeels bij de VJC berust in samenwerking met de overheid en haar verschillende instanties een gebrek aan leiders heeft, waaraan ook de vacantiebesteding bij voortduring mank ging. Want naast de betaalde leiders zijn er ook nog anderen nodig, die zich met hart en ziel aan dit werk willen geven en die in hun vrije tijd zich willen wijden aan de verschillende organisatorische kwes ties, welke een opzet ais deze onvermijde- lijkerwijs met zich brengt. Men denkt ech ter deze een redelijke vergoeding te kun nen geven, wanneer het gemeentebestuur althans zijn fiat geeft. Gevaartje Er zit op het eerste gezicht een gevaar lijke kant aan deze opzet. Namelijk, dat het georganiseerde jeugdwerk aan de at tracties van hetgeen de „ongeorganiseer de" jeugd wordt geboden, leden verliest: een goed geregelde straatvoetbalcompeti tie zal bijvoorbeeld uitermate veel be langstelling kunnen trekken, zoals bijvoor beeld verleden zomer in Arnhem zonne klaar is gebleken. Alle activiteiten zullen evenwel on der de hoede van jeugd- en sportver enigingen ontplooid worden, zodat het zelfs niet ondenkbaar is, dat de trai ners der voetbal- en andere sportver enigingen worden ingeschakeld. De voetbalvereniging „Breesaap", die pas vorig jaar wegens behaald kampioen schap van de vierde naar de derde klasse KNVB promoveerde met haar eerste elf tal, heeft door de behaalde resultaten van het afgelopen seizoen en met veel geluk een mooie sprong gemaakt. Hoewel de VVB-ers, die lange tijd na Zaandijk kans maakten op een tweede plaats op de rang lijst toch nog met de derde plaats ge noegen moesten nemen, is hun opnieuw promotie-eer te beurt gevallen en gaan zij na één jaar al over naar de tweede klasse van de KNVB. Bij de komende competitie-indeling zal namelijk de tweede klasse West 1 uit twee maal twaalf clubs bestaan. Het is nu al bekend, dat in deze West 1 A- en B-af delingen zullen spelen; Hollandia, HFC, Beverwijk, Helder, De Kennemers, OWO, Zeeburgia, WA, Watergraafsmeer, Hol land, AFC, Vriendschaar, Zaandijk, DEM. DcG, WFC, Schoten, Donar, OSV, Baarn, HMS, V". en nog twee aan te wijzen clubs. Er is in de eerste plaats dus leiding no dig betaalde hoofdleiding en, naar hel zich laat aanzien sub-leiding, die een re delijke vergoeding ontvangt voor het vele werk, dat hieraan ongetwijfeld verbonden is. Dan is er ruimte, veel ruimte van node en de VJC heeft buiten de school pleinen, de zwembaden en andere open bare plaatsen het oog laten vallen op de gymnastieklokalen van de scholen, de bij- velden van „Schoonenberg", het triabas- veld aan het Moerbergplantsoen en de be tegelde ruimte aan de Heidestraat. Dynamisch Wil dit werk slagen, dan zal het in de eerste plaats een grote dynamiek moeten ontwikkelen: houdt de jeugd bezig met hetgeen haar boeit en zij zal niet langer afzakken naar hetgeen de gemeenschap schaadt. Er komt tenslotte naar alle waarschijn lijkheid een vrij groot financieel offer van de gemeenschap voor kijken, want de om vang ervan is niet met een paar honderd gulden af te doen. In dit opzicht heeft de VJC, zo vernemen wij, het pad reeds deels geëffend, door het gemeentebestuur een nauwkeurig uitgewerkt advies te zenden om het gemeentebestuur te bepalen bij de lijnen, waarlangs dit werk zal moeten worden uitgevoerd zowel als bij de finan ciële consequenties ervan. Maar het is dui delijk, dat dit offer in geen vergelijking staat tot de lange lijst van openbare ver nielingen, die het resultaat zijn van de baldadigheid van de jeugd, om van de mo rele schade aan die jeugd zelf nog niet eens te spreken. Nu dit plan eindelijk uit de windselen is gekomen, is het dringend noodzakelijk, dat velen zich er moreel en met inzet van alle krachten achter scharen.Tot heil van de gemeenschap en vooral: van de toekomsti ge gemeenschap. (Verkort weergegeven) IJmond-zegels. De heer secretaris van de reclame-actie „IJmond" beweert, dat ik afbrekende critiek zou hebben uitgeoefend doch dat lag niet in mijn bedoeling. Ik heb eenvoudig willen aantonen, wat mijns in ziens veranderd moet worden in het sys teem der zegel-actie. Hij vindt het niet eenvoudig om daarop een afdoend ant woord of verdediging te schrijven. Dat komt omdat het enigszins moeilijk is om gerechtvaardigde critiek te weerleggen of te ontzenuwen. Hij tracht verder mij be lachelijk te maken door te schrijven dat ik mijn opgekropt gemoed heb laten spuien „tot vermaak van de burgerij." Het zij hun gegund. Ik ben werkelijk niet tevreden, maar kan van teleurstelling toch ook niet spreken, omdat de zaak voor mij van te weinig belang is. Ik heb getracht aan te tonen, dat het systeem voor die reclame actie ondeugdelijk is, aangezien de best gesitueerden alle kansen hebben en de een voudige huisvrouw weinig of geen kans heeft. Hij noemt het zelf „een kansspel" en geeft dus toe, dat het je reinste gokkerij is. Juist daarvan zijn velen afkerig, daar men wenst te weten waar men aan toe is. Hij schrijft verder „het staat u vrij om al of niet mede te doen." Dat is, dunkt mij, nog al duidelijk, evenals het ons vrij staat in andere zaken onze inkopen te doen of in de stad ons geld te besteden. Volgens hem be staat de mogelijkheid dat men de ene keer door toeval met weinig zegels een prijs krijgt en een andere maal, eveneens door toeval, met veel zegels er naast grijpt. Daarvan zal in de practijk wel niet veel terecht komen en ik zou daar wel eens voorbeelden van willen zien. Ik heb ner gens beweerd, dat het de winkeliers niet zou vrijstaan, zelf de grootte van hun bij drage te bepalen. Dat is een zaak die mij doodeenvoudig niet aangaat. Wel wens ik dat een ieder, ook de huisvrouw met een smalle beurs, naar evenredigheid zijn of haar portie v»n die bijdrage ontving, niet als een prijs, maar bij wijze van reductie op het door hem of haar bestede bedrag. Dat behoort zo te zijn als men wil voor komen dat velen hun interesse in die zegel actie verliezen. Ik heb werkelijk niet ge weten dat door deze reclame-actie de be staansmogelijkheid der winkeliers wordt verkleind, zoals de heer secretaris schrijft. Ik meende in mijn eenvoud dat die atcie diende om hun omzet en dus ook hun be- staans-mogelijkheid te vergroten. Andere winkeliers, die een dergelijke zegel-actie voeren, hebben toch dezelfde moeite en kosten en dit belet hen toch niet om tien percent, of ongeveer 10 percent reductie te geven. Blijkbaar wordt hun bestaansmoge lijkheid daardoor niet in gevaar gebracht. Dat doet mij veronderstellen dat er iets hapert aan de wijze waarop door u de actie gevoerd wordt. U zoekt steeds naar mid delen om de zegel-actie ook voor kleine spaarders aantrekkelijk te maken en vond blijkbaar tot heden geen bruikbaar middel. Dit doet u vragen om een opbouwend idee. Welnu, bepaal eenvoudig wat men krijgt bij inlevering van een bepaald aantal zegels, opdat een ieder wete waar zij of hij aan toe is. Dan komt er geen kansspel of gokkerij aan te pas en kan een ieder tevre den zijn. Naar aanleiding van uw P.S. waarin u zegt „winkeliers mogen geen zegels met eigen code-nummers inleveren" zou ik willen opmerken dat zij dit in het geheel niet nodig hebben te doen. Zij geven de zegels, die zij op de door mij omschreven wijze hebben gereserveerd, eenvoudig uit aan volgende klanten. Het duurt dan langer eer zij een nieuwe zegel- voorraad moeten inslaan en dat bespaart hun dus kosten. Hierbij kan ik het gevoe gelijk laten. EEN HUISVROUW. ADVERTENTIE Voor direct gevraagd enige bekwame Alleen zij, die reeds eerder in mantelconfectie hebben gewerkt, gelieven zich te melden. Alleen tussen 9 en 5 uur. DEKKER Confectie, Groenelaan 27. Beverwijk, telefoon 4853. Werk wordt gehaald en gebracht. Voor de uitbreiding van het ziekenhuis complex zal de Beverwijkse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis overgaan tot aankoop van het pand Akerendamlaan 9 met aan grond 605 m? voor de somma van 18.000. Hiertoe werd besloten tijdens de Dinsdagavond in het colonnegebouw aan de Beecksanglaan gehouden ledenvergade ring. De voorzitter, de heer G. W. P. Stouten- beek, sprak de verwachting uit dat de collecte dit jaar hetzelfde bedrag za! op brengen als in 1954, dit ondanks het feit dat Heemskerk thans is ingedeeld bij Castricum, hetgeen zijn oorzaak vindt in de indeling van de B.B. Een prachtig resultaat noemde de heer Stoutenbeek het aantal verkregen bloed plasma's, dit bedroeg 401. Naar wij vernemen is als opvolger van de hoofdingenieur W. Bakker, de bedrijfs directeur van de MEKOG te IJmuiden. die door de Hoogovendirectie werd belast met bijzondere studie-opdrachten, be noemd ir. W. Schoenmaker. Uit het Kinheim-katnf) De leden van de voetbalvereniging „Kin- heim", die toezeggir g van het gemeente bestuur van Velsen hebben gekregen om het naast het nieuwe sportpark „Roos- wijk" gelegen terrein aan de oude Bosweg te mogen gebruiken als oefenveld, kunnen Donderdagavond aan de slag. Van gemeentewege zullen palen en draad worden aangevoerd om het nieuwe oefenveld af te rasteren. Uit de IEV-voet- balafdeling, die straks ook van het nieuwe sportpark gebruik zal maken, zullen de leden eveneens meehelpen. Aangezien met de restauratie van het woonhuisje en de schuur aan de Konings weg nabij het sportcomplex goede vorde ringen worden gemaakt, zal dit gebouwtje spoedig een behoorlijke kleedruimte bie den. De training heeft „Kinheim" ver plaatst van Dinsdag- naar Woensdagavond. In het Wijkertoren-tournooi Het Wijkertoren-tournooi, dat dit jaar in zijn eerste lustrum is, en gehouden wordt op 7, 14, 21 en 28 Augustus, heeft naar aanleiding van een algemeen besluit een andere vorm gekregen, zoals wij al meldden. Er wordt c tar in twee poules van elk vier clubs r oee'd, waarvan de resul taten na loting zijn geworden: Poule A: Kinheim, VVB. ADO en Lim- men; Poule B: Vitesse, Beverwijk, Wijk aan Zee en CSV. In dit tournooi wordt een halve compe titie gespeeld, waarna de eerstaankomen- den van elke poule om de eerste en twee de prijs en de volgende clubs op de rang lijsten om de lagere prijzen spe-en. De eindwedstrijden ziln op Zondag, 28 Augustus en op 3 September is er de feestelijke prijsuitreiking in hotel Borst te Bakkum. Ondanks de minder gunstige weersomstan digheden kon Dinsdag het volledige pro gramma afgewerkt worden van door de Beverwijkse lawntennisclub georganiseerde wedstrijden om het kampioenschap van Ken- nemerland. De uitslagen waren: Dames enkel A: mej. R. Tervoortmej. F.. v. Scherpenzeel 6—2, 4—6, 6—3; mej. J. v. d. Duimmej. A. v. Huhl 1—6, 60, 62. Dames enkel B: mej. T Groenmej. T. Ruppen 75, 63; mei. T. Groenmevr. M. Ter BurgPost 64. 64. Dames enkel C 1: mevr. HergardenR. Groen 62, 63. Dames enkel C 2: mevr. Dingier—mej. I. Seogers 4—6. 62. 61. Heren enkel A: W GroenJ. Groen 75, 16. 61. M. Postdr. De Ruiter 64. 63. Heren enkel B: T. Tervoort—N. Groen 62, 63; N. GrootG. Groen 63, 36, 6—1. Heren enkel C 2: J. M. PostHeere 62. 10—8; R Krik—P. Wentink 6—2. 7—5; R. JaaoeA. v. Latensteyn 60, 63. Dames duhhel C 2: mej. Th. Thyrie en mej. Schouten—mej. E. Thyrie—mevr. L. Gjert- sen 3—6, 9—7, 6—2. Alnatl, 20 60 m. NO Ouessant. Ar.iienkei k, 21 te Genua. Appingedijk, 21 te Buenos Aires. Arnedijk, 21 te Cristobal. Ampenan, 20 j. Suez n. Djeddah. Aautedijk, 21 te Rotterdam. Agamemnon, pass. 21 Ouessant n. Dordrecht. Alioth, 22 te R o de Janeiro. Alphacca, 22 te Vitoria. Amerskerk.' 22 te Genua. Bai.tam. 21 te Colombo. Blitar, 20 v. TJ Prick n Belawan. Bonaire. 20 360 m. WZW Lands End. Bloemfontein. 21 630 m. N. St. Helena. Boisseva.ii. 20 v. Mauritius n. Belawan. Drente. 20 v. Tj. Priok n. Cheribon. Duivendijk. 21 te Hamilton. Daphnis. 20 v. Pampatar n. Philadelphia. Eemland. 20 v. Rio de Janeiro n. Santos. Elmira, 21 v. Bordeaux n. Le Havre. Friesland (SSM), 21 v. d. Tyne n. Rotterdam. Gaasterland. pass. 21 Palma n. Recife. Groote Beer. 21 660 m. N. ten W Fay al. Heemskerk. 20 v Aden n. Adelaide. Ivoorkust. 21 v. Le Havre n. Amsterdam- Jagersfontein, 20 960 m ZO St. Helena. Kenia. 20 v. Miri n. Rotterdam. Korenta, 21 te Algiers. Lnvdekerk, 21 v. Amsterdam n. Basrah. Lombok. 21 te Mombasa. Loppersum. 21 te Almeria. Maasdam, 20 560 m. NW. Fayal. Marisa, 20 v. Rastanura n. Fanara. Meliskerk, pass. 20 Kp. Guardafui n. Aden. Maashaven, 22 te Santos. Overijsel, 20 v. Marseille n. Lands End. Oranje, 21 te Southampton. Orion. 21 te Rotterdam. Omala, 21 v. Curasao n. Trinidad. Oranjestad, 21 1200 m. W.ZW. Madeira. Ouwerkerk, 22 te Kobe. Prins Casimlr, 20 v Le Havre n. Montreal. Prins Alexander, 20 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem George Fred., 21 te Rotterdam. Rijndam, 20 180 m. O. Kp. Race. Rijnkerk, pass. 20 Gibraltar n. Le Havre. Rijnkerk, pass. 21 Kp. Flnisterre n. Le Havre. Sibajak. pass. 21 Brisbane n. Soerabaja. Sirrah. 21 v. Beira n. Rastanura. Sarangan. 22 te Kaapstad. Stad Amsterdam, 22 te Lorenzo Marquez. Tjisadane, 20 te Buenos Aires. Teiresias, 21 v. Suez n. Aden. Titus. 21 te Rotterdam. Van Linschoten, pa's 21 Ouessant n. Hamburg Van Heutsz, 22 te Kaapstad. Van Spilbergen, 22 te Dakar. Westland. 20 v. Bahia n. Las Palmas. Waterman. 21 v. Halifax n. New York. Willemstad 21 660 m NO. Trinidad. Zuiderkruis apss. 21 Kp. Guardafui n. Suez. KLEINE VAART Amigo. 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Arienoldus G. 21 v. Kiel n. Ahr. Amoudspolder, verm. 22 v. Rotterdam n?ai Lissabon. Audacia. 22 v. Esbjerg te Napels verw. Aardenburgh. 21 v. Den Helder te Antwerpen Alpha. pass. 21 Vlissingen n- Londen. Anna Sylvia. 21 te IJmuiden verwacht. Atlantis, pass. 21 Kiel Holtenau n. Utrecht. Amblorlx. 21 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bah T. 19 te Stockholm. Bree Helle, verm. 21 v. Rotterdam n. Londen. Barracuda, 20 v. Boston te Maassluis. Bebox. pass. 20 Vlissingen n. Gent. Berend N. pass. 21 Haisboro n. Boston. Bernard John, pass. 21 Vlissingen n. AVv.. Batavier III. pass. 21 Kp. St. Vincent n. Bordeaux Cinderella, verm. 21 v Amsterdam n. Duinkei k2n Corrie b. 21 Ipswich verwacht. Corsica, pass 20 Vlissingen n. Engeland Da Capo. 21 v. Oporto te Rotterdam. Denl 21 v. Gent te Londen. Di'.lpentia, 21 v Thameshaven te Ipswich. Delta. pass. 20 Vliss'ngen n. Fulham. Diana V. pass. 20 Vlissingen n. Londen. Elto, 19 v. Antwerpen te Cork. Eibergen. verm. 21 v Ahn n. Cork. Erasmus, verm. 21 v Midd!»sboro n. Rot.trt-dair. Express. 20 v. Boston n Kineslynn. E's«»nburgh. 21 v. Duinkerken »e Londen. F-ducia. 21 v. Wisbech n. Maassluis. Gerd. 21 Delfrill verwacht. Glory. 21 v. Gothenburg n. Karlshamn. Helm. 21 v. Bostor te Rotterdam. Hast IV. 21 v. Rotterdam te Harold. 21 v. Rott»rd-m n. Duinke-k-n. H®erengraeht. pass. 21 TT'"1"11'"» r>. Rotterdam Henrica b. 20 v. Lulea te Vifstavarf. Nieuwe trainer bij s.v. „Beverwijk" De sportvereniging „Beverwijk'' heeft als nieuwe trainer aangesteld de heer Heins. „Kennemerland"-i enners boekten succes Enige leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben deelgenomen aan verschillende wedstrijden. Coen Niesten wist de eerste plaats te bezetten in de ronde van Groesbeek: in de ronde van Schiedam eindigde Cock Stroomer op de derde plaats. Beverwijkse hengelaars visten in Alkmaar De beide Beverwijk.se hengelsportvereni gingen „De IJzeren Voornen ,,'t Karpertje hebben deelgenomen aan het door de Alk- maarse vereniging „Luctor et Emerge uit geschreven concours. In de eerste klasse be zette ,,'t Karpertje" de derde plaats. In de tweede klasse eindigde „De IJzeren Voorn op de eerste en ,,'t Karpertje op de derde plaats. Henry Denny, pass. 20 Vlissingen n. Londen. Hoe V.nces, veim. 21 v. R'dam n. Boulogne. Isis, 21 v. Egersund n. Haugesund. Julia Mary, 20 v. Rotterdam n. Casablanca. Jaba, 20 v. Boston n Vlaardingen. Jan Kreumer, 20 v. Rotterdam te Londen. Julia Mary, pass. 21 Vlissingen n Antwerpen. Kaap St. Vincent. 20 te Rotterdam. Koningshaven, pass. 21 Kp. Roca n. Duinkerken. Keizersgracht, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Koh I Nor, pass 20 Brunsbüttel n. Londen. Lucas Bols II. 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Marne, 21 v. Bordeaux te Rotterdam. Muphrid N. 21 v. Rouaan te Hamburg. Ma reel la, 21 v. Bergen te Stettin verw. Matthew. 21 v. Rotterdam te Varberg verw. Monica, 21 v. Belfast te Irvine. Marietje Bohmer, 21 v. Bordeaux te Port Et'ene verwacht. Marjan, 20 v. Lorden te Londonderry. Myfem. 21 v. Parijs n. Rouaan. Mynelis. 23 v. rbiza te Thorshavn Faroer verw. Niobe. 21 v. Rotterdam te Amsterdam. Nassauhaven. 21 v. Rotterdam te Aarhus. Nero, 20 v. Tarragona n Seville. Nomadisch, 21 v. Mantyluoto te Rotterdam verwacht. Nottingham, 20 v. Rotterdam te Kingslynn. Nederland, 20 v. Hai l.r.gf-ii te Londen. Noordstad. 20 v. Rotterdam te Malmó- Olwe, 21 v. Port Talbot te Amsterdam. Oiem, pass 20 Vlissingen n. Selzaete. Oosterburgh, 21 v. Rotterdam te Stockholm Pavo, 19 te Zaandam. Ponto, 20 v. Mantyluoto n. Zaandam. Ponza, 20 te Zaandam. Philetas, 21 v. Faro te Amsterdam. Pascholl, 21 v. Coiijnspiaat n. Gothenburg. Plato, pass. 21 Wight n. Amsteidam. Poortvliet, pass. 21 Brunsbüttel n. Aarhus. Spurt, 21 v. Portsmouth te Fowey. Sambre, 20 v. Rotterdam te Duclair. Tilly, 19 te Zaandam. Theano, 21 v. Dublin te Belfast. Ton S, 22 Amsterdam verwacht. Trim, 22 Londen verwacht. Tritcn, pass.. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Tukker, pass. 20 Vlissineen n. Dublin. Taurus, 20 v. Antwerpen te Londen. Vnjburgh, pass. 21 Dungeness n. Casablanca. Vivo, 21 v. Par te Amsterdam. Veenenburgh. 20 v. Rotterdam te Middlesbro. Volharding verm. 21 v. Rotterdam n. Laseyne- surmer. Venus, 21 v. Antwerpen te Great Yarmouth. Wubbiena, 21 v. Temeuzen te Woimerveer. Westpolder, 23 v. Lissabon te Antwerpen verw. Westereems, 21 v. Amsterdam n Methil. Wiebold Bohmer. 20 v. Amsterdam te Kopen hagen. Zeevaart, pass. 20 Vlissingen n. Gent. SI.EEPVAART Cycloop. 20 460 m NO. Paranvier met b2 en „Friesland''. Loire, 20 190 m. ZZW Ouessant. Oceaan, met s.schip 20 v. Baltimore n. Zee- brugge. Thames. 20 v. Dakar n. Santos. - Witte Zee. pass. 20 Straat Messina n. La Spezia met sleepboot. Zwarte Zee, 19 460 m W.ZW. San Francisco met tanker. H obbelkreet Uit de Zuidelijkste landouwen onzer gemeente stjjgen vele kreten van diepe instemming op omtrent myn ongezouten critiek op de staat, waarin de Wtlstelaan-overweg zich be vindt na het recente „herstel": plotseling blijken er verschei dene kostbare beendergestellen te zijn losgetrild op dat vulca- nisch stukje Velsense grond. Men wil protestbrieven naar de Spoorwegen verzenden. Men wil actiecomité's Ach vrinden, laat ons even afwachten, of de goede N.S. de wenk ter harte hebben genomen. Wie weet, zit er al een studiecommissie uit de afdeling overwegen (be waakte) gebogen over langs- en doorsnee-tekeningen om te zien, hoe dit wegenleed kan worden opgelost Wie weet. hoe gauw wij hier niet meer door een hobbelige mensenval maar door een glad de poort des verkeers glippen... Gcijser (II) Een vorige maal voorspelde ik ulieden, dat de fontein, die uit Velsens gemeentekas zal opspuiten in de vijver voor het Cultureel Gebouw een fraai exempel van de hedendaagse waterbesrhaving zal worden en daar blijf wil zelfs verder gaan en u verklappen, dat deze eerste IJniuidense fontein een wonder van vernuft gaat worden, waaraan knappe koppen en andere Ingenieurs te pas zullen komen, die deze openbare straal tot een van de aantrekkelijkste zaken in Vel sens nieuwbouw zullen maken. Vermoedelijk, omdat zij za gen. dat Velsens nieuwbouw, met è.lle respect overigens, best hier en daar eens wat opge tuigd kan worden. Tussen haakjes: is het u ook wel eens opgevallen, dat allerlei gezel schappen, die met des- en bouwkundige ogen de nieuwe wiiken beschouwen, verschrik kelijk enthousiast zijn over nieuw-IJmuiden. terwijl wij ge wone stervelingen er het mooie niet doorlopend af kunnen zien Maar goed: er komt nu een fontein en wie de klaterende watermassa's op de E 55 heeft aanschouwd en de hoge spriet heeft gezien, waarmee het Rot terdamse Hofplein is getooid, kan zich ongeveer voorstellen, wat hot aan hot Moorberg- en Gijzenveltplantsoen moet wor den. want dezelfde ontwerper ginds heeft er hier ook de (natte) hand in. Dat zijn daar in Rotterdam hele watermachi nes, vrinden, met onderaardse zuig-pers-pomp-kelders en spe ciaal gelegeerde brons-straal- pijpen en een verdeelbuis en allerhande aardige technische snuffen. Zulks gaat Velsen eveneens presteren, want ze moeten nu in Rotterdam niet denken, dat ze alle loeven kunnen afsteken. Wè.cht maar, tot die fontein spuit. Boogje voor de Kerkstreat Een opmerkzame IJmuider- straatwegbewoner geeft mij een levendig verslag van de gebeurtenissen, die zich Zondag op de Siuisweg hebben afge speeld en die het naar zijn diep gewortelde overtuiging noodza kelijk maken, dat ook voor de uitgang van de Kerkstraat op (le weg langs het kanaal een boog wordt gespannen, tenein de het te „hoge" verkeer kond te doen, dat het daar niet langs kan. Want wat geschiedde deze Zondag? Er naderden enige bussen uit de Kerkstraat, wier stuurlieden in de mening ver keerden, dat zij de siuisweg op konden en door geen enkele aanwijzing op de onhoudbaar heid hunner opvattingen wer den atten gemaakt. Dus moes ten zjj van de baily-brug ach teruit de weg terug aanvaar den en als er bij de Kerkstraat nu ook een ijzeren boog had gestaan, ware zulks te voorko men. meent mijn straatweg klant. Hij vraagt m(j voorts ver wonderd, waar de plantsoenen blijven, die de kaalheid tussen straatweg en siuisweg dienen op te vrolijken en ik heb mij ter beantwoording van deze kwestie tot de voogd aller Vel sense groensels gewend, die ferm repliceerde, dat de ge meente graag genoeg wil, maar niet kan, om de eenvoudige re den, dat de grond nog geen ge meente-eigendom is, maar tot de domeinen der Rijkswater staat behoort, die ze deels weer verhuurd heeft aan amateur- warmoczenieren.. Maar Rijks waterstaat wil er wel af en het nieuw-geëgaliseerde stuk grond zal hoogstwaarschijnlijk op den duur plantsoen worden. Op wélke duur precies is nauwe lijks te zeggen, maar het kómt. Orchidee Aan de Driehuizerkerkweg is in een tuintje plotseling een buitenissige en zeldza me bloesem tot bloei geko men: de plateatera bifolia - een wilde, twecbladige or- chidée. Het is bij ir. J. Lod der op nummer 31, die de platentera indertijd mee nam van de vochtige top der Ballon d'Alsace, de be faamde Elsasische hoogte. 'sAvonds geurt dees' vreem deling (de orchidee dan) naar zoete vanille. En ver telt in zoet dialect kleine verhaaltjes van de Rijn en de wijnde zon en de zomer. Of het hèlpt? SI Ui p-d OOI- Schuchter is er een tenger man tot mij gekomen om zijn beklag te doen over de siuisweg, waar we net allemaal zo blij mee waren. Maar aangezien ook de keerzijde van 's levens médaille het recht heeft, door dees' Lantaarn te worden beschenen, geef ik deze benadeelde gaarne het woord. Ziet, zegt hij: die siuisweg is wel mooi en aardig en je kunt er rap mee naar de overkant komen, maar doe dat dan niet per velocipede of bromfiets, want dan raakt ge subiet in de verdrukking nabij de Noordersluis, waar enige kruip-door-sluip-doortjes zijn vervaardigd, dewelke elke tweewieler constant naar het leven staan, zodra zich daar ook nog een automobiel doorperst. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen, dat deze man geljjk heeft. Inderdaad is het fietsen daar tegelijk met auto's niet van gevaar ontbloot, want er blijft, zelfs voor tengere man nen, slechts een geringe ruimte over, maar ik zou echt niet we ten wat daaraan te doen is en de Rijkswaterstaat, die rovaal een kleine anderhalf millioen voor onze vlotte communica tie tegen de sluizen aanwiern, evenmin. Want die bochten wa ren eenvoudig niet ruim te fa briceren, tenzij er overhangen de harmonica-fietspaden aan de sluisdeuren zouden zijn toe gevoegd die mét de deur in dc kassen gevouwen konden wor den. maar daar zelfs de ANWB. die toch echt wel weet heeft van fietspaden, geen op vouwbare weet te vinden, zal het gevaar daar blijven loeren en zullen de tweewieligen hun ne doppen ter plaatse wijd-open dienen te sperren om het vege lijf behouden aan de andere kant te doen geraken. Wel echter dient er op ge wezen te worden, dat al die stoplichten langs het parcours er niet voor versiering staan. Als het licht rood is, is het licht ook rood voor wielrijders en ander klein, zich voortbewe gend straatgedierte. Dit stoort zich namelijk niet geheel aan de forse verkeerslichten, waar de Waterstaat zo ontroerend haar best op heeft gedaan en zulks is altoos wat sneu. In vroegere tyden is het welis waar een ongebonden vrijheid geweest volgens de beproefde methode: „zou ik de vloeddeur nog halen Jan, zet hem on, Kers", maar sinds wij een siuis weg hebben in IJmuiden met ech'e stoplichten, dient dit we reldfenomeen met overleg en gehoorzaamheid gebruikt te worden, anders komen er brok ken van en gaten in gewaar deerde om ni«t te zeggen on misbare hoofden. LAMPENIER Zuivel en grutten in het nieuw Wie ooit heeft durven den ken, dat Oud-IJmuiden tot de dode steden gaat behoren, mag met rnjj een ommetje door de De Wetstraat gaan maken, want wat daar op het hoekje door meneer \V. J. He re mans is tot stand gebracht weer spreekt dergelijke sombere op vattingen ten enenmale met als overtiiigingsstukken grijze tegels, een juweeltje van een nieuwe winkel en een gerestau reerd bovenhuis, waar woning- wetwoners wellicht nog met graagte hun bezit voor zouden willen rullen. Al acht en twintig jaren heeft melkboer Heremans zijn zaken in dit Westelijke deel der gemeente volgehouden en uit gebouwd dwars tegen alle stro mingen van afbraak en verhui zing in liet hij het er een maand of drie geleden van komen, de zaak heftig te reorganiseren te beginnen met de boven verdieping. Het werd een mo derne Engelse kamer met een toog en glas-in-lood vitrines voor kleine snuisterijen en toen de verbouwing naar beneden zakte heeft hij er meteen maar een hele nieuwe affaire tegen aan laten werpen door aanne mer Gravemaker. Zodat het kleine grutterrjtje annex zuivelhandel, dat daar vroeger op het hoekje herinne ringen aan de bloei jaren van oud-IJmuiden stond te koeste ren. plotseling als een Phoenix bleek te zijn herrezen véél groter, met een automatische meiktapkraan, die uit een ijs kast komt en dus atijd gekoel de melk verschaft en nog een heleboel dingen meer. Gisteren heeft een trotse Heremar.s zün relaties en vrin den dit bedrijf laten schouwen temidden van de bloemen en een goed glas van dit cf dat en hij heeft tegen ieder, die het horen wilde, krachtig verze kerd. dat degenen, die denken, d~t hof afgelopen is met Oud- IJmuiden, er geen miiiiatuur- fluitje van begrijpen. LAat hem maar in dat Oud-IJmuiden. r

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3