Puistjes Agenda voor Haarlem Zondagswet aangevuld Nederlands Kamerorkest in gevarieerde bezetting D.D.D. Kwestie-Fonteyn van de baan Uitbreiding hulpverlening aan onontwikkelde gebieden Atoomstraling onderwerp van internationaal overleg Opnieuw Europa TWEEDE KAMER Eerste Kamer Minister Cals wenst behoud natuurschoon bij Vogelenzang Conferentie minder ontwikkelde gebieden Adres aan raad van ministers Washington wil gegevens uitwisselen en Londen belegt een conferentie Kind verdronken onder gemeente Velsen WOENSDAG 22 JUNI 1955 Arbeider mankte lelijke tuimeling „Sun Rover" ter reparatie naar Amsterdam Radio-zendtijd voor CPN Protest tegen vergiftiging van zilvermeeuwen HOLLAND een artistieke leu- Bij spelevaart overboord geslagen j" Er behoort enige moed toe om in de huidige situatie een initiatief op het ge bied der Europese eenwording te nemen. Het échèc der Europese Verdedigings gemeenschap heeft de grote verwach tingen van strevers naar een Europese eenheid wel zeer ingrijpend ontzenuwd en de houding van Engeland, Frankrijk en nu ook Duitsland ten aanzien van een eventuele Europese federatie is nadien al lerminst inspirerend geweest voor degenen, die in een verdergaande integratie van de Europese staten een efficiënte toekomst mogelijkheid zagen. Het moet daarom worden toegejuicht, dat onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, een nieuw inititatief heeft durven ondernemen op dit onder werp. Mr. Beyen, die op de laatste confe rentie der KSG-ministers te Messina met een plan tot grotere economische samen werking is gekomen, heeft de reis naar Londen ondernomen om daar, tegenover de belangrijkste figuren van het Britse kabinet, te pleiten voor een drastische Europese economische toenadering. Lon den is ongetwijfeld het moeilijkste punt voor een dergelijke pleidooi. De Britse ministers hebben dan ook de uiteenzet tingen van mr. Beyen die zij met be leefde belangstelling aanhoorden be groet met de uitdrukkelijke mededeling, dat zij niet in staat zouden zijn de Britse regeringspolitiek op het hoofdstuk der Europese samenwerking voor de toekomst te preciseren. Voorzichtigheid en terug houdendheid blijven dus blijkbaar nog steeds de voornaamste bijdragen van Enge land aan de Europese eenheid. Het moedige initiatief van minister Beyen komt op een moment, dat de Euro pese belangstelling voor „intern-Europese" vraagstukken kleiner is dan voor proble men die de ganse wereld betreffen. De teleurstellingen op het gebied der Euro pese samenwerking hebben ook bij de particuliere eenheidsbeweging in Europa een schok en een daaropvolgende uitputting veroorzaakt, die weliswaar voor het groot ste deel te wijten zijn aan het onoordeel kundig beleid van deze beweging zelf, doch die het streven naar een Europese federatie ogenschijnlijk hebben gedoofd tot een inactieve afwachting. Hadden de leiders der Europese beweging zich niet zo consequent en lijdzaam achter de politici op de tot mislukking gedoemde militaire zijweg der Europese samenwer king begeven, dan zou de onvermijdelijke catastrofe dezer onechte Europese actie hun beweging ook niet zo pijnlijk getrof fen hebben. Het is van het begin af duide lijk geweest, dat de Europese gedachte niet op Europees machtsvertoon en angst voor bedreiging van buiten wortel kon schie ten. Toen de actie voor een EVG door de Europese regeringen als de verwezen lijking der Europese eenheid werd aange prezen, had de Europese beweging zich in de rechte lijn moeten blijven voortbewe gen als een avant garde; alleen als avant garde had zij immers doel en bestaans recht. Als verlengstuk van de Europese regeringen, die met twijfelachtige mili taire experimenten begonnen, had zij geen enkele betekenis. Thans is men, noodgedwongen, ten aan zien der Europese gedachte teruggekeerd van een dwaling en herbegonnen op een uitgangspunt, dat zich van beginne af heeft aangediend, doch verwaarloosd werd onder druk van de waardeloze redenering, dat één Europees leger ook één Europa zou maken. Thans is men uitgegaan van de economische eenheidsgedachte. Een ge zonde gedachte, want de economie is in de praktijk al veel nadrukkelijker uit de Europese landsgrenzen gegroeid dan de nationale theorie durft erkennen. Mr. Beyen gelukwensend, zouden wij de Europese beweging opnieuw in actie willen zien komen niet achter mr. Beyen aan, doch met een eigen, realistisch en inspirerend programma, dat de avant-gar- disten niet meer, zoals voorheen, amateur politici doet worden. J. L. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP WOENSDAG 22 JUNI Roxy: „Een seconde beslist". 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Tonight we sing", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrouwenwereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Madame de18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen Moederschap" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion- nage rondom Triëst", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 u.: Zangvereniging „Asef", jubileumzangavond ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan. Grote Kerk. 8 uur: Avondstilte, spreker ds. J. Bronsgeest, orga nist Klaas Bolt. DONDERDAG 23 Juni Roxy: „Een seconde beslist", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Tonight we sing", alle leeft.. 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrouwen wereld". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte", 14 jaar,, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Madame de....". 18 jaar. 2.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen Moederschap". 18 jaar. 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hrls: „De Woeste Hoogte". 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Ztiiderkapel. Zuiriers'.raat 15: Spreker G. Nieuwenhuijsen, 8 uur. Met het nieuwste „snufje" voor het onderzoek naar mijnen uitgerust beweegt deze Britse soldaat zich door een mijnenveld. Een paar met lucht gevulde anti-mijn- schoenen zorgen ervoor, dat zijn gewicht over een groter oppervlak wordt verdeeld, wanneer hij met zijn detector aan zijn gevaarvolle arbeid bezig is. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beel kreeg zijn wetsontwerp ter-aanvulling van de Zondagsrust ten slotte gemakkelijk in veilige haven. Alleen de fracties van ds. Zandt (Staatk. Geref.) en van de heer Haken (Commun.) lieten hun tegen aantekenen, toen het voorstel er zonder hoofdelijke stemming doorging. Te voren had de heer Bruins Slot (A.R.) een tweetal successen geboekt door aanneming van amendementen met 4429. In beide gevallen vormden de fracties van de P. v. d. A., van de VVD en van de Com munisten de minderheid. De eerste wijzi ging die de A.R.-afgevaardigde aangebracht kreeg, kwam hierop neer. dat aanwijzing door Gedeputeerde Staten van de tradities en gebruiken, die als voldoende ingewor teld kunnen gelden tot vrijstelling van het verbod van anders voor 1 uur Zondags middags niet toegelaten manifestaties in de godsdienstige sfeer, kan geschieden tot 18 maanden na inwerkingtreding der wet. Voor nog groeiende gebruiken en tradities zal dus verlening van vrijstelling niet mo gelijk zijn, hetgeen een met dezelfde stem- men-verhouding verworpen amendement- Stufkens beoogde, dat bovendien de verruiming nastreefde voor culturele mani festaties. De heer Ma enen (KVP) daarentegen kreeg juist nog meer gedaan, want hij be reikte met een amendement (dat aange tekend verzet bij de communisten en bij de Staatkundig Gereformeerden ontmoette) dat eventueel zelfs vrijstelling mogelijk zal zijn voor uitingen van godsdienstige aard, ook als deze niet eens op tradities en ge bruiken berusten. Tenslotte zij vermeld, dat het tweede aangenomen amendement-Bruins Slot de bepaling inzake mogelijke vrijstelling weer buiten toepassing doet zijn, indien naar het oordeel van Gedeputeerden verlening van de ontheffing van het verbod zou indruisen tegen godsdienstige overtuigingen, welke het volksleven in de desbetreffende ge meente overwegend overheersen. Aange zien aldus een minderheid „het kind van de rekening" zou worden en bovendien anderzijds te grote eenzijdige vrijheid voor een bepaalde godsdienstige groep gescha pen was door het amendement-Maenen, wensten de heer Haken met zijn politieke vrienden, in afwijking van wat zij eerst voornemens waren geweest, hun „tegen" bii de eindbeslissing te doen aantekenen. Veel vlugger kwam de Kamer met de afhandeling van het door minister Donker verdedigde wetsontwerp tot wijziging van het Besluit Herstel Rechtsverkeer heen, nu de minister die beter dan de vorige week aantoonde, waarom hier geen Rijkswet nodig was met behulp van een Nota van wijziging mr. Van Rijckevorsel voldoende had overtuigd om deze tot intrekking van een eerst voorgesteld amendement te doen overgaan. Stemmingloos passeerde daarop het ontwerp de voorzitterehamer. Heel wat tijd nam de gedachtenwisseling over de conclusie op een verzoekschrift van de oud-sergeant-constabel Fonteyn in be slag. Dit is een oude en ongetwijfeld in menig opzicht tragische zaak. want vol strekte zekerheid, dat in alle opzichten het nodige gebeurd is om ieders rechtsgevoel te kunnen bevredgien. is er niet. Reeds 22 jaar geleden was de strijd begonnen, nadat genoemde militair op grond van zijn ge zondheidstoestand wegens ongeschiktheid voor de zeedienst gepensionneerd was. Vol gens hem ten onrechte en zowel de heer Haken (Commun.) als de heer S c h e p s (P. v. d. A.) meenden op grond vooral ook van de onvolledigheid der stukken, dat er alsnog aanleiding bestond voor een nieuw onderzoek. Deze zienswijze werd niet slechts door de overige leden der commis sie voor de verzoekschriften niet gedeeld, doch evenmin door staatssecretaris Mcor- Een arbeider van Werkspoor, C. van V. uit Arnhem stond Dinsdagmiddag op een kast die tegen de gashouder voor het hoogovengas aan staat, de houder te schil deren. Doordat de man uitgleed, viel hij van de ongeveer 2 meter hoge kast af, waarbij hij dermate ongelukkig terecht kwam op schouders en nek, dat hij met ernstige beschadiging van een halswervel is opgenomen in het Rode Krui-ziekenhuis te Beverwijk. Vanmorgen was zijn toestand redelijk te noemen. De Engelse sleepboot „Rumania" heeft vanmorgen de Engelse „Sun Rover" (7622 ton) buitengaats overgegeven aan de drie slepers van bureau Wijsmuller, de Hector, de Nestor en de Stentor, die de Engelsman in de sluis brachten. De „Sun Rover", die voor reparatie naar de Amsterdamse Droogdokmaatschappij onderweg was, heeft het laatste stuk door het Noordzeckanaal onder de hoede van de Goedkoop-slepers afgelegd. man. Deze erkende, dat er inderdaad aller lei uit het dossier was weggeraakt, echter niet met opzet, doch naar alle waarschijn lijkheid als gevolg van wat er met tal van archieven in de bezettingstijd was gebeurd. Intussen kon hij zich op liefst drie rechter lijke uitspraken beroepen ter staving van zijn stelling, dat er werkelijk geen onrecht was gepleegd. Een motie-S c h e p s, die een nieuw onderzoek verlangde, werd met alleen de stemmen van de P. v. d. A. en van de communisten voor, verworpen. Vinnig ging het even tussen genoemde afgevaardigde en de heer Stapelkamp (A.R.) toe, toen deze laatste als voorzitter van de commissie zijn medelid verweet nu in de Kamer met een andere gedachte naar voren te zijn gekomen dan in de commissie. Principiële strijd vond er ook, in het be gin van de middag plaats, toen de heer Gortzak (Commun.), hierin gesteund door m r. Oud (WD), onderwerping aan een uitspraak van de Staten-Generaal wil de van een Nederlands-Amerikaanse nota wisseling betreffende een Amerikaans hulpprogramma voor de productie, het onderhoud en de reparatie in Nederland van munitie en munitie-delen. Volgens voorzitter Kortenhorst be trof het hier slechts een uitvoering van een ai vroeger goedgekeurd verdrag. Ware dit zo, aldus de beide genoemde afgevaardig den, dan zou er ook van stilzwijgende goed keuring en met het oog daarop had Bui tenlandse Zaken de Notawisseling aan de Kamers toegezonden geen sprake zijn. Nu niet te betwisten viel, al nam m r. Burger (P. v. d. A.) het door de voor zitter verdedigde standpunt in, dat het hier geen uitvoeringsovereenkomst, doch een zelfstandig verdrag betreft, wenste de heer Gortzak alsnog een goedkeuringsont- werp aan het parlement voorgelegd te zien, doch met zijn fractiegenoten stemden alleen de VVD-ledcn hiervoor, zodat dit voorstel met 969 stemmen verworpen v/erd. Tenslotte zij aangestipt, dat de heer Gortzak, die mondelinge vragen betref fende de moeilijkheden met het afbouwen van het Zusterhuis te Castricum had willen stellen, gedaan kreeg, dat de voorzitter aan de ministers van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting alsnog zal kenbaar maken, dat het wenselijk is, dat zij tot mondelinge beantwoording be reid zullen zijn, wat namelijk voorshands niet het geval bleek te zijn. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Cals, heeft Dins dag in de Eerste Kamer gezegd dat hij met kracht ervoor zal strijden dat het natuur schoon bij Bloemendaal en Vogelenzang zal worden bewaard. Het voornemen bestaat dat dwars door het duinlandschap daar een grote verkeersweg wordt aangelegd. De minister zeide daar te hebben gekampeerd vroeger en zeer goede herinneringen aan de schoonheid van deze streek te hebben behouden. De monumentenwet is de ministerraad gepasseerd en zal eerlang de Staten-Gene raal bereiken, verklaarde de bewindsman. Naar aanleiding van vragen over de kunst verzameling Van Beuningen zei de minis ter dat er ernstige bzewaren verbonden zijn aan de naasting van deze verzameling. Voor de uitvoer uit het land van kunststukken is een vergunning nodig. Hierdoor kan men dus voorkomen dat belangrijke kunststuk ken, zoals in deze verzameling voorkomen, voor ons land verloren gaan. De positie van de kunstenaar is anders dan die van andere bevolkingsgroepen, die ondersteuning krijgen, zei de minister naar aanleiding van een bijzondere steun regeling. De gemeentebesturen werken, in tegenstelling tot een mening die in de Kamer was uit, zeker wel mede aan de uitvoering van deze steunregeling. De steunregeling wordt critisch bezien op het ogenblik. Nadere mededelingen over de wijziging van deze regeling kan de minis ter nog niet geven. Wat het radiovraagstuk betreft, zeide de minister dat zijns inziens de omroepvereni gingen bij uitstek degenen zijn die hét beste kunnen omgaan met cultuurschep pende organen. De mogelijkheid aan poli tieke partijen zendgelegenheid te geven eens per jaar, bij verkiezingstijd, heeft de minister in overweging. De mogelijkheid daarbij ook communistische uitzendingen toe te staan, wordt eveneens overwogen. Aan het eind van de vergadering werd de begroting van het departement van O., K. en W. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft bij de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ge protesteerd tegen de vergiftiging van zil vermeeuwen en heeft om de onmiddellijke stopzetting van deze verdelging verzocht. Tevens betuigde de vereniging haar spijt, omdat was nagelaten voor dit besluit, waarbij beslist wordt over het leven van duizenden dieren, advies aan de vereniging te vragen. De vereniging is er van overtuigd, dat de maatregelen zoals eierrapen, eierschud- den of op andere wijze onvruchtbaar ma ken, gepaard met een redelijk afschot na de broedtijd, voldoende zou zijn om het aantal zilvermeeuwen tot een verantwoord peil terug te brengen. „Doorzichtige hulpverlening, opdof geen wontrouwen wordt gewekt' Op de tweede dag van de studieconfe rentie over minder ontwikkelde gebieden in het paleis Noordeinde te Den Haag heeft dr. C. L. van Doorn Dinsdagmorgen een verhandeling gegeven over de sociologische en psychologische aspecten van het pro bleem. Dr. Van Doorn wees op het gevaar in het eerste stadium van het nieuwe begin dezer landen van het uiteenvallen van een volk in groepen, die alle iets anders na jagen. Hij besprak vervolgens de opbouw van de samenleving in de minder ontwik kelde gebieden, waar vooral de familie- en corpsgedachte sterk is ontwikkeld. De wereldhandel en de technische wereldher vorming zijn de grote onrustbrengers in Afrika en Azië geweest en hierdoor is door de volksmassa in deze gebieden berging gezocht en gevonden in deze vormen van samenleving, zo betoogde hij. Hiermede moet rekening worden gehouden coor ieder die deze samenleving binnentreedt en zeker ook bij het verlenen van technische bij stand. Een zeer belangrijke plaats wordt in deze landen ook ingenomen door de godsdienst, zo vervolgde de spreker. „De Islam is het huis van al de onderliggende volkeren in de strijd tegen de Westerse suprematie". Sprekende over het verlenen van hulp aan deze gebieden, zei dr. Van Doorn, dat het niet in de eerste plaats gaat om wat verstrekt wordt, maar vooral waarom rl.it wordt gedaan. Al deze landen staan wan trouwend tegenover hulp van buiten en zij vragen zich af of met een geschenk ook een verplichting wordt aanvaard en of hun prestige in de wereld wordt geschaad. „Bij de technische hulp van de UNO kent men niet alleen de schenkers en de begunsti gers, maar ook de landen, die zowel bij stand verlenen als ontvangen, ook al is die bijstand soms zeer gering. Er is dikwijls een gevoel van onbehagen, hulp te moeten ontvangen." zo zei hij. Het komt er bij hulpverlening vooral op san dat het doel en de achtergrond van zulk een hulpverlening volkomen duidelijk zijn. De Westerse democratieën zullen in de wereld van Azië en Afrika met realiteiten moeten komen, die klaar en doorzichtig zijn. Dr. Van Doorn betoogde dat vooral veel goed werk zou kunnen worden ver richt door instellingen die reeds het ver trouwen van deze volkeren genieten, zoals bijvoorbeeld de Wereldraad van Kerken of de Mr. Van Vollenhove-stichting. Politieke aspecten Op de vierde er. laatste zitting, Dinsdag middag, sprak prof. dr. ir. W. Schermer- horn over de politieke aspecten van het probleem der minder ontwikkelde gebie den. Prof. Schermerhorn besorak het ver loop van de emancipatie in Europa en de Verenigde Staten en trok een vergelijking met de huidige emancipatiestrijd in de min der ontwikkelde gebieden. De huidige con flicten. zo zei hij. vloeien voort uit het feit dat de internationale emancioatie in ae minder ontwikkelde gebieden inzet op een moment waarop de nationale emancipatie nog beginnen moet. Als verdere moeilijk heid voor de minder ontwikkelde eebied'-n noemde prof. Schermerhorn het feit dat in het Westen de industrialisatie vo^de op het feodalisme, terwijl in de minder ont wikkelde gebieden industrialisatie moet voorafgaan aan de liquidatie van het feo dalisme. Dit schept een zeer gevaarlijke, riskante situatie. Tot slot drong prof. Schermerhorn aan op de vorming van een grotere staf specia listen aan instellingen als het Tropeninsti tuut en de Landbouwhogeschool in Wage- ninsen. Ook zou op de Nederlandse univer siteiten en hogescholen meer gelegenheid moeten worden gegeven om buitenlander*, die de Nederlandse taal niet machtig zijn, te laten studeren, besloot hij. Een groot aantal personen uit vele lagen van de bevolking en van diverse levens overtuigingen. bij wie hoogleraren van verscheidene universiteiten, predikanten, leraren, vakverenigingsbestuurders en le den van de Hoge Raad, hebben een adres aan de raad van ministers over hulp aan onontwikkelde gebieden ondertekend of adhaesie ermee betuigd. Sinds het einde van de oorlog is er vol gens het schrijven een verheugende groei waar te nemen van de overtuiging, dat onze verplichting ten opzichte van anderen niet ophoudt bij onze landsgrenzen, maar dat zij zich zelfs buiten ons werelddeel uit strekt. Tot de zogenaamde achtergebleven gebieden behoren met name zeer grote delen van Zuid-Europa, Azië en Afrika. Koningin Juliana heeft reeds enkele malen gewezen op de verantwoordelijkheid, die het Westen in dit opzicht draagt. Ook ons land verleent, uiteraard op be scheiden schaal, steun; zijn huidige jaar lijkse bijdrage aan de zogenaamde techni sche bijstand der UNO 2.500.000.is zelfs een meer dan evenredig deel. Met er kentelijkheid dient voorts te worden ver meld de bereidheid van onze regering, haar bijdrage voor deze en soortgelijke doeleinden aanmerkelijk te vergroten. Wij denken ook aan de welwillende houding der regering ten opzichte van de vraag om hulp voor Griekenland. Onze afgevaardig den ter Algemene Vergadering der UNO hebben er bovendien ernstig naar gestreefd de stichting mogelijk te maken van SUN- FED (Special United Nations' Fund for Economie Development), een fonds der UNO, dat steun met kapitaal aan bedoelde gebieden mogelijk zou maken. Dat SUN- FED nog niet verwezenlijkt is. kan zeker niet aan onze regering verweten worden. Wij menen echter, zo vervolgt het schrij- van, dat het bovenstaande niet voldoende is. Ons volk dient er zich van bewust te zijn, in een naar verhouding rijk land te wonen. De ellende in de achtergebleven ge bieden steekt dan ook schril af tegenover onze toegenomen welvaart, die bijvoor beeld tot uitdrukking komt in de loonron- den van het afgelopen jaar, terwijl de toe genomen overheidsinkomsten geleid heb ben tot indiening van voorstellen tot be lastingverlaging. Voor 60 percent der mensheid is honger 7.0 niet een dagelijkse, dan toch een ge regeld weerkerende werkelijkheid. Het verbruik van eiwit per dag in India en Pa. kistan is slechts een zevende deel van dat in Nederland. Volgens gegevens van de UNO had in 1949 de bevolking in deze ge bieden (54 percent van de wereldbevol king) slechts 9 percent van het geschatte wereldinkomen. Het jaarlijks inkomen per hoofd der bevolking in zelfstandige Afri kaanse gebieden als Liberia en Ethiopië bedroeg in datzelfde jaar slechts een der tigste van dat in de Verenigde Staten en een twaalfde van dat in Nederland. Ar moede en beperkte medische voorzieningen betekenen onvoorstelbaar menselijk leed: in India sterft de helft van de geborenen voor het 15e jaar: de gemiddelde leeftijds verwachting is daar 30 jaar tegenover 70 in Nederland. Ons land heeft één arts op ongeveer 1150 inwoners. Pakistan één op 34.000 mensen. Op grote schaal Alleen door constructieve hulp op zeer grote schaal zullen deze gebieden in staat zijn zich binnen redelijke tijd te ontwor stelen aan hun huidig lot. Deze hulp wordt op den duur noodzakelijk, omdat het on denkbaar is. dat de welvaartsverschillen tussen de volken bestendigd zullen blijven, zonder dat dit tot rampzalige spanningen zou leiden. Wij willen, aldus het schrijven, daar evenwel niet de nadruk op leggen, omdat naar onze mening hier allereerst sprake is van een zedelijke beslissing. Ons volk hoopt mede door zijn bewape ning de vrede te kunnen behouden, zo gaat het schrijven voort. Meer en meer wint het inzicht veld, dat ook langs andere weg, namelijk door hulp aan achtergebleven gebieden, vermindering der oorlogsdreiging kan worden bereikt. Bij een gemiddeld nationaal inkomen van f 20 milliard in de jaren 1950 tot en met 1954 heeft ons land aan zijn bewapening ruim f 6.5 milliard uitgegeven en aan hulp voor achtergeble ven gebieden f 7 millioen. Meer hulp op korte termijn van ons land is naar onze mening zeker mogelijk. Met betrekkelijk kleine bedragen zou Ne derland bijvoorbeeld zijn bijdrage aan het programma voor technische bijstand der UNO met vijftig percent kunnen verhogen en enkele honderden beurzen ter beschik king kunnen stellen voor begaafde stu denten uit de achtergebleven gebieden, die hierheen zouden kunnen komen voor voort gezette studie of voor het vernemen van speurwerk. Wij menen, aldus het schrijven, dat de hier ontwikkelde gedachten reeds in brede kringen in ons volk leven. Wij menen voorts, dat het de taak van regering en volksvertegenwoordiging is verdere groei van het verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van deze aangelegenheid bij ons volk te bevorderen en om in gezamenlijk overleg een concrete daad te stellen. Op de tweede Amsterdamse avond van het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg kwam het jonge ensemble in rijk gevarieerde bezetting voor het publiek, hetgeen te danken was aan de omstandigheid, dat op het program ma, behalve het Vioolconcert in E. van Bach, diens eerste, tweede en vijfde Bran- denburgse Concert voorkwamen, waarvan het instrumentarium de bontste verschei denheid vertoont. Goldberg maakte het trouwens nog bon ter door in het Vijfde het clavecimbel te vervangen door de moderne vleugel. Deze partij werd gespeeld door Gerard Henge- veld en het zij toegegeven, dat deze fijn zinnige pianist zijn speelwijze en toonpro- ductie zo veel mogelijk afstemde op het geen hij te vervangen had, zodat hij de fluittoon van Frans Vester en de viool klank van Goldberg niet in de verdrukking bracht. Maar het was au fond toch prcT-nr A gen en een onbe" FESTIVAL grijpelijke stijl- y fout. die nog aan gedikt werd door het romantische effect van een crescendo, waarvoor het clavecimbel geen mogelijk heden biedt. En intussen stond het clave cimbel terzij geschoven, ongebruikt op het podium! Ik kan mij dat Vijfde Branden- burgse Concert heus wel voorstellen met piano, maar alleen bij gebrek aan een sem- balo. Wellicht heeft Szymon Goldberg ge meend, dat het voor de grote zaal zó beter was. maar de kwestie van de intensiteit van het geluid mag niet opwegen tegen het karakter van het timbre. En al moge he*. SAN FRANCISCO (Reuter. AFP) De Verenigde Staten hebben voorgesteld, dat alle landen alle gegevens, die zij ten aan zien van de straling als gevolg van atoom- proeven ter beschikking hebben, bijeen zullen brengen, zodat „alle volken er van overtuigd kunnen zijn. dat de mensheid door deze proeven niet in gevaar wordt ge bracht." Het voorstel werd gedaan in een verklaring van de Amerikaanse perma nente UNO-gedelegeerde Henry Cabot Lodge. Hij zei, dat deze gegevens het best ter beschikking van de UNO kunnen wor den gesteld. De volgende Algemene Ver gadering van de UNO, die in de komende herfst wordt gehouden, zou moeten be sluiten, tot deze bestudering over te gaan. Onlangs heeft een groep Amerikaanse atoomgeleerden voorgesteld, dat de Ver enigde Staten het probleem der straling zullen bestuderen. In verscheidene delen van de wereld heeft men zijn bezorgdheid over de gevolgen van de straling voor de gezondheid en veiligheid van de mensheid geuit. Lodge zei, dat de Verenigde Staten reeds een groot aantal gegevens over het pro bleem hebben, en dat volgens de beste wetenschappelijke inlichtingen, die wij hebben, proeven met kernwapens geen be dreiging vormen voor de gezondheid der mensheid, mits er voldoende voorzorgs maatregelen worden genomen. India heeft de kwestie van de schadelijke gevolgen van radio-actieve regen in de be heersraad van de UNO ter sprake ge bracht, nadat een aantal Japanse vissers met radio-actieve as was besmet. Het heeft later bij de ontwapeningscommissie een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de stopzetting van atoomproeven wordt ge- eist, als eerste stap op de weg naar een overeenkomst over de on'wapening en het verbod van atoomwapens. LONDEN (United Press) Het Britse Lagerhuislid Henry Usborne heeft bekend gemaakt dat deskundigen uit de vrije wereld op 3 Augustus kort voor de Ge- r.eefse conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie in Londen zullen bijeen komen om van gedachten te wisselen over de schadelijke uitwerkingen van de atoom energie. Die conferentie zal de weg berei den voor een grotere conferentie over het zelfde onderwerp die men het volgend jaar in Londen hoopt te beleggen. De geleerden zullen in commissieverband vier onderwer pen aansnijden: De uitwerking van atoom wapens; de gevaren van vreedzaam ge bruik van atoomenergie: de beteugeling van de atoomkracht en de verantwoorde lijkheid van de atoomgeleerden. NEW YORK (Reuter) Verscheidene mensen zijn gewond bij een ontploffing in een fabriek nabij de Saratoga Springs in de Amerikaanse staat New York, waar ge heime werkzaamheden op het gebied van de atoomenergie worden verricht. Twee personen zijn kort na aankomst in het zie kenhuis overleden. Vier mensen konden, na te zijn verbonden, naar huis gaan. Er werden geen bijzonderheden over het on geluk verstrekt. clavecimbel zachter klinken, dan is daar de ervaring tegenover te stellen, dat juist die bescheidener klank tot scherper luisteren dwingt. Het tweede Concert bracht trompet (Willem Groot), fluit (Frans Vester). hobo (Haakon Stotijn), Viool (Willem Noske), strijkers en clavecimbel (Janny van We ring) op het podium en het werd op nor male wijze door Szymon Goldberg gediri geerd. Dit tweede hoort men zelden uitvoe ren. Het is een hachelijk geval wegens de hoog liggende trompet-partij, die een spe ciaal instrument vergt, dat voor geen an der werk te gebruiken is. De tonen moaen dan al op zo'n minuscuul trompetje te ma ken zijn, het timbre behoudt weinig van hetgeen men van een trompet verwacht. Tenzij.maar dan wordt het een kwestie van tijd, geduld en studie. Wat wij hoor den van de trompettist was naar verhou ding knap. maar niet fraai van klank. Het gaf een verademing toen Vester, Stotijn en Noske samen met continuo het zang rijke contrapunt van het middendeel ver tolkten. Ondertussen staat men verbaasd over hetgeen Bach in deze merkwaardige compositie dorst te eisen van de executan ten, bovendien rekening houdend met de primitieve blaasinstrumenten van die tijd. Nog een bontere bezetting hoorden wij in het Eerste Concert: twee hoorns, drie hobo's, fagot, viool, strijkorkest en clave cimbel. Ook de hoornpartijen in dit stuk behoren tot de geduchte opgaven, maar Jan Bos en J. Soeteman bleken ze op vir tuoze wijze te beheersen, ook wat de toon- kwaliteit betreft. Dit stuk werd een prach tig besluit van deze avond. Het geniale Adagio concerterend spel van hobo, vio- lino, piccolo en bas klonk machtig mooi en het opgewekte Menuet met zijn drie al ternatieven bracht een frisse ontspanning. Ook dit Concert had Goldberg op gewone wijze gedirigeerd. Als eerste programmanummer van de avond had hij op de hem eigen wijze Bach's Concert in E gespeeld en geleid. Nu en dan was te merken dat het ensemble nog moeite heeft om op de impulsiviteit van Goldberg nauwkeurig te reageren. Maar een samenspel zoals in het heerlijke Ada gio bereikt werd, was toch wel een bijzon der prachtig resultaat van zijn inzichten, werkwijze en muzikale geladenheid. JOS DE KLERK Gistermiddag omstreeks 5 uur is de elf jarige G. Huybens uit de Tuinderstraat te IJmuiden-Oost.die met een 9-jarig vriendje aan het roeien was op het zijkanaal C (ge meente Velsen) uit het bootje gevallen en jammerlijk verdronken. Hedenmorgen was het lichaampje nog niet gevonden. De jongens waren in de middag gaan roeien op hel kanaal, toen een hunner het plan opperde zich te laten voorttrekken door een voorbijkomend binnenschip. De oudste voegde de daad bij het woord en probeerde het vaartuig vast te pakken. Bij deze manoeuvre is hij echter overboord geslagen en verdronken. De schipper heeft het jongetje nog zien vallen, maar kon het schip uiteraard niet onmiddellijk stilleg gen. Hij schoof de kant in en waarschuwde een passerende schipper, waarna de red- dngspogingen onmiddellijk werden ingezet. Toen was het kind echter al onder de oppervlakte verdwenen, zodat ook de direct gealarmeerde politie met dreggen geen succes had. Vanmorgen is er verder ge zocht, maar het kind is nog niet gevonden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5