De schimmen van het duister Fraai succes van Fenny ten Bosch in eerste ronde dames-enkelspel Kooyman 44 seconden sneller in Tour door Nederland dan Post Clowntje Rick Amerikaanse Doris Hart in grote vorm Algemene vergadering sectie betaald voetbal Haarlem - Kamratema kan morgen veel spanning opleveren Internationaal cricket op Rood en Wit-terrein Nieuw Venneper had 60 meter voor de finish de beste kansen op de eindzege Haarlemmer Rusman, 4e in de laatste étappe naar Amsterdam Oscar won Studioprijs voor Prince Maire WOENSDAG 22 JUNI 1955 DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN Voetbal De Munk en Van der Hart candidaten voor het Continentaal elftal Rapid versloeg Köln Pennington Nederlands golf-kampioen profs Roeien De Russen on Henlev Zal ook Italië races verbieden? Athletiek Cricket In totaal 55 renners op nieuwe circuit Sport in 't kort Voor de kinderen FEUILLETON door Boilleau Narcejac Courses in Hilversum Betaling abonnementsgeld per giro Fenny ten Bosch boekte In de eerste ronde van het dames enkelspel der inter nationale kampioenschappen van Wimbledon een fraai succes toen zij op gemakke lijke wijze de Engelse mevrouw Morris met 61 63 versloeg. In de eerste set, die slechts een kwartier duurde, was de Britse speelster niet opgewassen tegen het spel van de Nederlandse, die haar slagen voortreffelijk onder controle had. Hoewel haar tegenstandster in de tweede set wat beter spel ontplooide, kwam Fenn.v ten Bosch, dankzij haar accurate service en goed volleren, snel op 41. In de zesde game was plotseling de nauwkeurigheid van de returns van het Nederlandse meisje verdwe nen. Tweemaal verdween de bal in het net en een harde drive belandde buiten de iijn, waardoor mrs. Morris op 24 kwam. In de stand 52 kreeg Fenny ten Bosch twee matchpoints, maar vier maal belandden haar returnslagen buiten de lijn, met het gevolg dat de game door de Engelse speelster werd gewonnen. In de negende game scoorde Fenny ten Bosch punt na punt met haar service en met een scherp geplaatste cross-volle.v won zij game, set en match. In de tweede ronde zal zij nu uitkomen tegen de Engelse mevrouw Harrison. Op „Ladies Day", de eerste dag van het dames enkelspel, bleken de favorieten voor de titel geen moeite te hebben om door de eerste of tweede ronde heen te komen. Maureen Conolly, de titelhoudster. die ditmaal op de perstribune de wedstrijden volgde en ongetwijfeld met meer dan ge wone belangstelling naar de dames keek, kreeg een sterke indruk van het spel van Doris Hart, de speelster uit Florida, die mevrouw Hopman, echtgenote van de ma nager van het Australische Daviscup-team, in de tweede ronde met 61 60 kansloos versloeg. Algemeen wordt verwacht dat Doris Hart voor de laatste maal in de kampioen schappen van Wimbledon uitkomt. Inder daad steeg het spel van Doris tot grote hoogte en deskundigen voorspellen, dat zij zeker de meeste kans maakt om de titel te heroveren, welke zij in 1951 voor de laatste maal won. Mevrouw Hopman kon na 22 minuten reeds de kleedkamer opzoeken na het slachtoffer te zijn geworden van prachtig gevarieerd spel, waar tussen door ook harde drives punten opleverden. Sterk aanvallend Veel indruk maakte ook het spel van me vrouw Beverly BakerFleitz, die de Duitse speelster Inge Pohmann binnen het half uur met 60 62 versloeg. De Ame rikaanse demonstreerde een sterk aanval lend spel. Angela Mortimer, de hoop var Engeland op een finale-plaats, won van de Nieuw Zeelandse Luxton met 60 62. Angela Mortimer won onlangs de Franse titel en men verwacht van haar, dat zij de enige speelster zal zijn, die in staat moet worden geacht de Amerikaanse suprematie te breken. Louise Brough, Wimbledon- kampioene in 1948, 1949 en 1950 had niet veel moeite om de derde ronde te berei ken. Zij versloeg de Engelse speelster Rose mary Walsh met 60 62. Men geeft Louise Brough de meeste kans om in de finale tegenover Doris Hart te komen. Charmant Lea Pericolï, een 20-jarig Italiaans meis je, trok sterk de aandacht. Niet bepaald door haar spel in de partij tegen de Spaan se Jo de Riba, maar door haar kleding. Zij droeg een rose tule geplooid onderrokje met een geschulpt jurkje in a-lijn. En de toeschouwers hadden meer aandacht voor het aardige meisje op de baan dan op het tennisspel dat zij op niet al te hoog niveau demonstreerde. Menigeen vond het jam mer, dat zij door de Spaanse in drie sets werd verslagen, waardoor zij dus werd uitgeschakeld. Min of meer verrassend was de neder laag van Par Ward in de tweede ronde tegen de kampioene van Bermuda, me vrouw HeatherBrewar. Na 46 63 leidde Pat Ward in de beslissende set met 52. Maar het Engelse meisje, dat enige tijd geleden het dames enkelspel van de Italiaanse kampioenschappen won, moest bukken voor de serie goed geplaatste groundstrokes van haar tegenstandster, die linkshandig is. De match duurde anderhalf uur in warm zonnig weer en toen mevrouw Heather met 86 de beslissende set had gewonnen, verlieten beide tegenstandsters vrijwel uitgeput de baan. Uitslagen De belangrijkste uitslagen luidden: Demes enkelspel, eerste ronde: Darlene Hard CV.S.) sl. mej. D. Seeny (Austr.) 6—1, ADVERTENTIE N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) De Oostenrijker A. Huber - de Danny Kaye van de tennisbaan - trok ook op Wimbledon sterk de aandacht met zijn spectaculaire sprongen. Hij won van de Engelsman Ward met 6-3, 3-6, 6-2, 11-13 en 7-5. 36, 60: mej. R. Woodgate (G. B.) sl. mej. P. Hird (G.B.) 1—6, 6—4, 6—1: mej. L. Felix (V. S.) sl. mej. G. Hoahing (G. B.) 63, 75. Tweede ronde: Doris Hart (V. S.) sl. mevr. Hopman (Austr.) 61, 60; mej. D. Kilian 'Z. Afr.) sl. mej. K. Hubbell (V. S.) 6—2, 61; mevr. RedickSmith (Z. Afr.) sl. mej. R. Davar (India) 61, 63. Heren dubbelspel, «erste ronde: Patty en Richardson (V. S.) versloegen Huber en Saiko (Oostenrijk) 63, 61, 63; Pietran- geli en Sirola (Italië) versloegen Gubb en Mason (Australië) 64, 75, 62; Davidson (Zweden* en Nielsen (Denemarken) ver sloegen Flye en Fox (V. S.) met 61, 62. 63 Mottram en Paish (G. B.) versl. McDonald en Redl (G. B.Oost.) met 75, 6—1, 7—1. Dames enkelspel, eerste ronde: mej. Mor timer (G B.) versloeg mej. Luxton (Nieuw Zeeland) 60, 62; Fenny ten Bosch (Ne- derl.) versloeg mevr. V. Morris (G. B.) 61, 63: mevr, M. Weiss (Argentinië) ver sloeg mevr. G. Walter (G. B.) 63, 36, 7—5. Tweede ronde: mej. Bloomer (G. B.) ver sloeg mej Mac Farlane (G. B.) 63, 63; mevr. D. Knode (V. F.) versloeg mej. Muller (Australië) 64, 26, 75; mej. Penrose (Australië) versloeg mevr. Ball (V. S.) 62, 46, 63; mej. De Riba (Soanje) versloeg mej. Pericoli (Italië) met 57, 61. 62; mej. Brough (V. S.) versloeg mej. Walsh (G, B.) 6—0. 6—2. Eerste ronde: mevr. Bupaille (Frankrijk) mej. Woodgate (G. B.) 6—2. 5—7. 6—4: mevr. Kormoczy (Hong.)mej. Bulleid (G. B.) 61. 61: mevr. Chatrier (Fr.)mej. Mac Leod (G. B.) 6—1, 6—1; mej. Knight (G. E.) mevr. Gulbrandsson (Zweden) 3—6, 1210. 64; mej. Harrisson (G. B.)Mej., Knapp (B. B.) 5—7, 64, 63; Mej. Harrison komt in de tweede ronde tegen Fenny ten Bosch uit. Tweede ronde: mej. Watson (G. B.)mej. Speight (G. B.) 62, 63. Herenbdubelspel, eerste ronde: Hartwig en Hoad (Australië)—Grinda en Molinari (Frankrijk) 6—2, 36. 9—7, 88; Rose en Worthington (Australië)Anderson en Rad- De Hongaarse voetballeider Gustav Sebes is belast met de samenstelling van het con tinentale elftal, dat op 13 Augustus in Bel fast tegen Groot Brittannië zal spelen. Reeds is van de zijde van de Europese Voetbal Federatie een aantal maatregelen genomen met de bedoeling een overzicht te verkrij gen welke spelers voor het continentale elf tal in aanmerking komen. Zo behoren De Munck als doelverdediger en Cor van der Hart als midhalf ook tot degenen, die solli citeren naar een plaats in de continentale ploeg. De Europese federatie heeft beide Neder landse spelers op zijn lijst van candidaten staan. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een oefenwedstrijd tussen twee ploegen, samengesteld uit „mogelijken" voor de con tinentale ploeg, zal worden vastgesteld. Naar wij vernemen zal binnenkort een al gemene vergadering worden gehouden van de leden van de bondsvergadering van de KNVB afdeling betaald voetbal met de be doeling nogmaarls de competitie-indeling voor het seizoen 1955/56 te bekijken. Zater dag zijn de clubs, die voor de sectie betaald voetbal zijn aangenomen, in Utrecht tezamen gekomen, op welke vergadering een sterke stroming viel waar tc nemen die zich niet kon verenigen met de indeling, zoals die door het bestuur van de sectie betaald voetbal was bekend gemaakt. Het bestuur van de sectie betaald voetbal deelde op die bijeen komst tevens mede de competitie-indeling, ondanks de afwijkende meningen, te hand haven. Naar aanleiding van deze gang van zaken hebben ongeveer 23 leden van de bondsver gadering, afdeling betaald voetbal (de sectie betaald voetbal beschikt over 47 leden in de algemene vergadering van de KNVB) schrif telijk gevraagd een algemene vergadering van de sectie uit te schrijven. De wedstrijd tussen Rapid en Köln. Dinsdagavond gespeeld, werd door Rapid met drieeen gewonnen, nadat de rust met een tweenul voorsprong was ingegaan. Voor de rust scoorden Cörver etvAdang. Nadat Hanneman in de tweede helft de stand op drienul had gebracht, scoorde Schwier tegen. Cor van der Hart hield de bekende internationale vleugel van Köln Rörig—Schaefer volledig in bedwang. Onder grote belangstelling is op de banen van de Rotterdamse Golf Club de wedstrijd gespeeld om het besloten golfkampioen- schap van Nederland voor professionals (heren), waaraan de Harlequin Cup is ver bonden. Winnaar werd C. Pennington van de Hilversumse Golf Club met een totaal van 142 slagen (7171). B. Koudiis van de Rot terdamse Golf Club klasseerde zich tweede met een totaal van 144 slagen (7470) en Gerard de Wit van de Haagse Golf en Coun try Club eindigde als derde met 146 slagen (7472). Piet Witte (Golfclub „De Dom mel") moest zich met de vierde plaats te vreden stellen (149: 7376). De overwinning van C. Pennington kwam als een verrassing. Algemeen had men Gerard de Wit. de winnaar van verleden jaar, die toen deze wedstrijd voor de zesde achtereenvolgende maal had gewonnen en voor de zevende maal in totaal, alsmede Piet Witte de meeste kansen gegeven. Zij waren echter pas enkele dagen geleden uit Canada teruggekeerd, waar zij voor Neder land waren "itgekomen in de wedstrijden om de Canada Cup. Drie Russische roeiploegen zullen dit iaar aan de Roval Regatta van Henley deel nemen om de drie tro^eën te verdedigen, die zij in 1954, toen zij daar voor het eerst verschenen, te verdedigen. Uit de loting voor het tournooi, dat van 29 Juni tot 2 Juli zal plaats vinden, blijkt dat de Russen de Stewards Cud. de Grand Chal lenge Cup en de Silver Goblets zullen ver dedigen. De Joegoslaaf P«ter Vlasic. die verleden jaar met gemak de" Diamond Sculls won, ontbreekt ditmaal op het appèl. In Italiaanse regeringskringen verwacht men totdat de veiligheidsmaatregelen voor publiek en deelnemers zijn verscherpt een verbod voor alle auto- en motorraces. Dit in verband met de talrijke ongelukken, die Zondag ziin gebeurd tijdens de motor race MilaanTa ren to en de ramp te Le Mans. Zcals bekend verloren tijdens de race MilaanTarento drie deelnemers het leven en moest één coureu" in een ziekenhuis worden opgenomen. Donderdagavond zal Haarlem zoals wij reeds meldden als gastheer optreden van de sterke Zuid-Zweedse athletiekploog Kam ratema. uit Halmstad. Zoals gebruikelijk bij de Scandinavische athletiekploegcn, is ook Kamratema het sterkst op de midden- en lange afstand. Op de 800 m. brengen de Zweden loupers in de baan, die beiden bene den de 2 min. lopen, terwijl op de 3000 m. athleten opgesteld worden, die reeds 8 min. 20 sec. en 8 min. 30 sec. gelopen hebben. In dit verband is het dan ook jammer dat zowel op de 800 m. als op de 3COO m. Haarlem niet met de sterkste opstelling kén verschijnen. De beste 3000 m.-loper, Verra, is met de Nederlandse athletiekploog naar Luxemburg en Zwitserland, terwijl Tromp op de 800 m. verstek moet laten gaan wegens werkzaamheden. Ook op de 400 m. zal De Sanders in goede conditie moeten zijn om de Zweden op dit nummer de overwinning af te snoepen, doch op de 100 m. kunnen Venendaal en De Raay mogelijk voor een dubbele „Haarlem"-over- winning zorgen. Dat kan zeer zeker ook het geval zijn op het discus-werpen met Kluft en Van Deuren. Doeh het hoogspringen brengt ongetwijfeld een Zweedse overwin ning. De Zweed Svenson sorong reeds 1.90 m. en daar kan geen Haarlemmer aan tip pen. Bij het vèrsoringen zullen de kansen ongeveer gelijk liggen, zodat een gelijk- opgaande strijd verwacht kan worden, waarbij mogelijk het laatste nummer, de I Zweedse estafette doorslaggevend kan zijn voor de eindoverwinning. Op Donderdag 8 Juli en Vrijdag 9 Juli wordt op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan in Haarlem internationaal cricket gespeeld. Een sterk elftal van de Nederlandse Cricket Bond speelt dan name lijk een tweedaagse wedstrijd tegen het elftal van de 2nd Tactical Air Force R.A.F., B.O A.R. Op beide dagen begint men om elf uur. De beide voorgaande dagen Dinsdag en Woensdag dus speelt het Engelse team op het V.R.A.-terrein in Amstelveen tegen de Flamingo's Op Dinsdag 5 Juli sneelt voorts het eerste elftal van Rood en Wit een eendaagse tegen het elftal van de Sheffield University. De TT in Assen ford (Australië) 6—4, 6—2, 10—8; Drobney en Morea (Egyote-Argentinië) —Huber en Schol (Duitsland) 6—2, 64. 6—1; Ham- mersley en Hopman (Chili-Australië)—Drin- kall en Hime (G. B.) 0—6, 11—9, 6—1, 7—5; Seixas en Trabert (V. S.)—Becker en Barrett (G. B.) 86, 62, 61; Fraser en Rosewall (Australië)—Clayton en Moys (G. B.) 6—2, 61, 61; Schwartz en Stockenberg (V. S.- Zweden)Mulloy en Robinson (V. S.) 97. 63, 64; Pry en Shea (V. S.) Cooper en Gilmour (Austr.) 4—6, 6—4, 12—10. 3—6, 10—8; Pickard en Wilson (G. B.)—Horn en Spychala (G. B.-Polen) 6—4, 6—3. 6—4; Ager en Eisenberg (V. S.)—Chatier en Lary (Fr.). 6—0. 6—1, 6—3. Het nieuwe circuit van Drente, waarop 16 Juli de Grote Prijs van Nederland zal wor den gehouden, is gereed gekomen en zal Donderdag 7 Juli officieel worden geopend door de burgemeester van Assen. Voor de races heeft zich inmiddels ook DKW aangemeld. De Duitsers zullen met drie ri'ders. wier namen nog niet bekend ziin. uitkomen. In totaal zijn thans 55 in schrijvingen binnen gekomen, waarvan der tien voor de zijspankla?=e. In de^e laatste klasse zullen o.m. de Duitsers Schneider, Noll, de Engelsman O'ivcr, de Franse kam- nioen Drion. de Belgische kamoioen Deronne. de Engelsman Smith, de Duitser Faust starten. VAN GRIEKEN VERBETERDE NEDER LANDS RECORD. Tijdens een clubont moeting in Den Haag heeft de gewichthef- fer J. C. van Grieken het Nederlands record tweehandig drukken in het lichtzwaarge- wicht verbeterd en gebracht op 112'4 kg. Het oude record stond met 108,7 kg. sedert 17 April van dit jaar op zijn naam. Een uiterst spannende strijd tussen Krijn Post (Nieuw Vennep) en Piet Kooy man (Den Haag) in de laatste 30 km van de slot-étappe heeft Olympia's tour door Nederland voor amateurs een waardig einde bezorgd. Krijn Post was met Heeren, De Jager en Rusman na 35 km in Geer- truidenberg gevlucht en had na 108 km, toen zijn groepje meer dan twee minuten voor lag, de oranje trui veroverd, omdat zijn achterstand op Kooyman slechts 2 mi nuten 1 sec. bedroeg. Maar even voui Alphen aan de Rijn zette Kooyman, goed gesteund door Piet van Est, die het zwaar ste werk opknapte, de achtervolging in en op de baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam bedroeg zijn achterstand nog maar 1 min. 2 sec. Nog zou Krijn Post winnaar in het eindklassement geworden zijn als hij de étappe en daarmee de mi nuut bonificatie had gewonnen. Wel kwam hij als eerste het stadion binnen, maar zestig meter voor de finish ging Heeren hem voorbij en daardoor was Post zo ge demoraliseerd, dat hij slechts de derde plaats bereikte. Piet Kooyman werd dus winnaar van de tour met 44 seconden voorsprong op Krijn Post. De laatste étappe heeft geheel in het teken gestaan van de strijd tussen Kooy man en Post. Na de ontsnapping van Post c.s. mogelijk door onachtzaamheid van Kooyman, die aanvankelijk in de achter hoede i*eed concentreerde alle aandacht zich op het duel aan de kop. Kooyman had al enkele pogingen ge daan om een achtervolging in te zetten, maar Stolker noch Wolfs wilden hem bij staan. De hulp kwam evenals in de vierde étappe van Piet van Est en toen het twee tal eenmaal los was slonk de voorsprong van de kopgroep snel. Meter na meter werd van de achterstand afgeknabbeld en in de buurt van Aalsmeer kwamen de vluchters in zicht. Dit gaf Kooyman en Van Est nieuwe moed en op de Schiphol- weg, toen de sschemering al begon te val len, was het verschil nog maar een paar honderd meter. Bij de ingang van het Amsterdamse bos liet Rusman zich uit de kopgroep terug vallen en sloot zich bij Kooyman en Van Est aan. Nijdig beduidde de Brabander hem, dat hij ook kop moest doen, maar de Haarlemmer deed het niet. In de laatste kilometers ging de grote krachtsinspan ning meetellen en konden Post, Heeren en De Jager weer wat uitlopen. Maar omdat Post de étappe niet kon winnen, behield Kooyman de oranje trui, die hij in de halve étappe naar Maastricht had ver overd. Kooyman is beslist niet de sterkste ren ner in deze wedstrijd geweest, maar zeker de slimste. In alle étappes was hij in de voorste gelederen, deed beslist niet het zwaarste werk, maar sloeg toe op het juiste moment. Hij heeft niet de klasse van een Krijn Post, Stolker, Wolfs, Van Grinsven, Ehlen, Rol, Van der Putten en Van Steenselen, maar weet zijn hersens op het juiste moment te gebruiken. Een openbaring was het rijden van de 20-jarige Piet van Est, die een waardig lid van de wielerfamilie belooft te wor den. De wijze, waarop hij Kooyman in de Zo begroetten Pilon en de jongens elkaar hartelijk. „Wat leuk, dat je gekomen bent, Pilon!", zei Bunkie. „Helemaal op de schaatsen gekomen?", vroeg Rick. „Ja zeker", zei hij. „Het ijs was mooi en ik heb een fijne tocht gehad. Dat spaart 'n buskaartje uit, hé?" Nou, Bunkie en Rick vonden het best. „Ga je mee naar huis?", vroeg Rick. „Oom Tripje zal het ook wel leuk vinden, dat je er bent!" „Dat was ik juist van plan", zei Pilon. „Ja, laten we maar naar huis gaan, dan rust. ik gelijk wat uit, want het is toch nog 'n stevig eindje, hoor!" Met zijn drieën bonden ze de schaatsen af en toen gingen ze naar oom Tripje's huis. Die keek verrast op, toen Pilon opeens voor hem stond „Hallo, Pilon!", lachte hij. „Kom er maar gauw inLiezebertha heeft juist verse koffie gezet!" (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 5) Zij sprak plotseling heel vlug, met een andere stem, alsof zij zich tot iemand an ders richtte. En Hermantier hoorde het lichte kraken van de vloer achter hem. Iemand was het vertrek binnengekomen en luisterde naar hen. Vast een buur vrouw. Hij stond op. Na mijn terugkeer kom ik nog wei eens met je babbelen. Wil je me even hel pen, Blanche? Hij legde een hand op haar schouder en volgde haar tot op de overloop. Weest u maar voorzichtig, mijnheer, vervolgde de oude vrouw, toen hij de leu ning beet palcte. Zij sloot de deur achter zich en Her mantier hoorde het dichtschuiven van de grendel. Toen boog hij zich voorover. Snel daalden passen de trap af. Ze gingen ver loren in het geluid van de straat, lang voordat hij beneden was aangekomen. Ik heb me toch niet vergist? zei hij toen hij in de auto stapte. Ér liep toch iemand voor mij? Een mens? zei Christiane. Ik weet het nietHebben jullie niemand naar buiten zien komen? Er volgde een korte stilte. Mijnheer heeft zich moeten vergis sen, merkte Clément op. Er is niemand naar buiten gekomen. De Buick zette zich in beweging. Boven liet de oude Blanche het gor dijn weer neervallen en mompelde: Die arme mijnheer! Gelukkig dat hij het niet weet. Dat zou al te verschrikke lijk zijn! HOOFDSTUK 2 Het is warm, nog warmer dan verleden jaar. Hermantier, op het tuinpad, zet zijn bril af en laat de zon op zijn gezicht schij nen. Het is een genoegen op de huid die zwakke droge wind te voelen, die naar ho ning en rozen ruikt. Er zijn insecten die zoemend voorbijvliegen en soms cirkelt een wesp het is ongetwijfeld een wesp rond zijn gezicht zoekend naar een plaats om te gaan zitten. Hij loopt rustig het pad af, zijn handen in zijn zakken, trachtend natuurlijk te doen, niet krom te lopen en evenmin het hoofd naar achteren to werpen. Het moeilijkste is te lopen zon der eraan te denken dat men loopt en zich voort te bewegen zonder zich te veerbeel- den, dat men tegen een muur zal botsen. voor de muur; hij had altijd zin zijn armen voor zich uit te strekken en iets krorno aan in zijn borst ineen. Zijn hele lichaam was als een angstig dier. Men kan zichzelf nog zo vaak zeggen dat er geen obstakel is, de knieën gehoorzamen niet meer en be wegen zich voorzichtig, maken zich klaar om de pijn van de botsing te ondergaan. Men heeft voortdurend de indruk dat de lucht dikker is, zoals in de buurt van een wand. Hermantier was genoodzaakt vaak te blijven staan om zich te oriënteren. Ik ben op ongeveer twintig pas van het ter ras. Goed, dan heb ik de ruimte. Het hek is nog ver weg, dacht hij dan. Langzaam maar zeker heeft hij vertrouwen gekregen. Ziin oren dienden hem als gids. Als zijn zolen het grint niet meer lieten kraken, betekende dat dat hu afweek naar het bloemoerk. In het begin slaagde hij er niet in rechtuit te lopen. Altijd weer week hij af naar links als een gebrekkig zeilschip. Het lopen door de tuin was een vermoeien de bezigheid. Nu beginnen zijn voeten de bochten in de lanen te kennen, mits hij altijd de zelfde, route volgt. Vreemd hoe men zich de dingen eigen maakt, wanneer men die niet meer ziet. Hermantier is zich sterk bewust van de grote bewerkelijke tuin rondom hem, van de hemel vol licht en wolken, die een plotselinge frisheid ver oorzaken, die voelbaar is op zijn voorhoofd en de rug van zijn handen. Misschien zou hij, als hij beter kon luisteren, de hage dissen loodrecht langs de muur horen af in het begin was hij bezeten van die angst dalen in het hoekje, waar de tomaten al staan te rijpen. Hermantier zou onver schillig wat willen geven om het land goed te kunnen verlaten, om door de dui nen te kunnen rennen en in de golven te kunnen lopen. Maar hij zou dat als een dienst moeten vragen aan Christiane, en Hermantier wil niets vragen. Het is al ge noeg aan tafel als een kind bediend te worden. Hij zal het wel zonder de zee stel len. Het is voor hem voldoende te weten, dat de zee er is, met zijn grote groene gol ven, die zich op hetzelfde ogenblik langs het gehele strand oprichten. Als de wind naai hei Westen draaide, zou hij ze horen, maar de wind waait landafwaarts en voert slechts de geur van verdorde weiden met zich. Hermantier verveelt zich trouwens niet. Hij heeft er de tijd niet voor. Hij stelt zien er zo op in te leven, dat hij 's avonds doodmoe is als een kind dat te veel heeft gespeeld. Al drie dagen zijn zij hier! Drie dagen die ziin omgevlogen als een uur. Voor de eerste maal geniet Her mantier van zijn vacantie. Hij ontdekt eindelijk dat hij een lichaam heeft. Vroe ger waren er de post, de onverwachte rei zen, de obsessies van de zaken. En altijd weer een dringende bezigheid om de ver loren ogenblikken te vullen: deuren die opgeschilderd moesten worden, sloten die geolied, de moestuin die gewied moest worden. Altijd maar weer werken. „Hij zou sterven, als hij niets mser te noen had", zei Christiane vroeger. Maar nu be gint hij te leven'. Af en toe komt er een gedachte bij hem op, een vreemde gedachte. „Als ik me eens vergist had. Kis het werk niet het belang rijkste was!" Hij glimlachte bij zichzelf, omdat het dwaas is aan dergelijke dingen te denken. Al meer dan twintig jaar vech+ hij, de strijd is voor hem iets onontbeer lijks geworden. Hij moet zijn concurrenten overwinnen, hun zijn wil opleggen, als hij voorbijkomt horen mompelen: „Herman tier je weet wel.de electrische lampen...." Toch moet hij erkennen, dat deze onderbreking aangenaam is. Hij heeft geen zin meer zich van kant te maken, zoals in het ziekenhuis, toen Lauthier te gen hem had gezegd: „Mijn beste vriend, je zult moedig moeten zijnAls hij op dat ogenblik een wapen bij de hand had gehad, ware het slechts een zakmes Ergens links moeten anjers staan. Her mantier buigt zich voorover, snuift en steekt, zijn handen uit. De bloemen zijn er. Hij heeft zich niet vergist. Voorzich tig plukt hij er een. Als op dit ogenblik toevallig een wandelaar voor het hek bleef staan en naar hem keek, zou hij absoluut niet kunnen vermoeden, dat die in het wit geklede man, wiens ogen verborgen gaan achter een zonnebril, blind is. De veron derstelling is belachelijk, omdat er nooit iemand langs het hek komt, maar Her mantier vindt het toch prettig met die ge dachte te spelen. Hij wil ongedwongen lij ken voor de niet bestaande wandelaar. Hij bijt op de stengel van de anjer en doet alsof hij aandachtig naar het bloembed aan zijn voeten kijkt. Nog een vreemde sensatie: als men niet meer kan zien, meent men plotseling dat men wordt aangeiceiten laatste étappe assisteerde, was groots. Maar zijn grootste triomf vierde hij in de: halve étappe naar Maastricht, waarin hij zich een klimmer van formaat toonde, die op de laatste helling zijn mededingers van zich afschudde. Tour werd succes De ASC Olympia, dia deze Tour voor amateurs heeft georganiseerd, heeft daar mee de Nederlandse amateur wegsport een goede dienst bewezen. Dat een dergelijk evenement te zwaar zou zijn voor onze amateurs, wordt tegengesproken door de prestaties van diverse jonge renners, zoals: De Jager en Bruggenkamp, die in het eind klassement resp. zesde en achtste werden. Dat slechts 39 van de 93 gestarte renners de finish haalden, lag aan het karakter van de amateurs, die van begin tot eind strijden. „Wandelétappes", zoals bij de profs voorkomen, zijn er niet geweest en wie door pech moest lossen, had maar een geringe kans om nog bij te komen door het hoge tempo, dat soms lange tijd boven de 45 km bleef. De uitslag van de vijfde en laatste étappe van Den Brsch naar Amsterdam over 162 km. luidt: 1. Heeren (St. Willibrord) 4 uur 23 min. 28 sec. (met bonificatie 4.22.28); 2. De Jager (Hoogblokland) 4.23.28 (met fonifi- catie 4.22.58); 3. Post (Nieuw Vennep) 4.23.28 (met bonificatie 4.23.13); 4. Rusman (Haar lem) 4.24.30; 5. Kooyman (Den Haag) zelfde tijd; 6. Van E9t (Fijnaart) z. t.; 7. Van Hou- welingen (Sassenheim) 4.25.25; 8. Scholten. (Den Haag) 4.25.33; 9. Kayer (Zuidermeer) z. t.; 10. Rol (Alkmaar) z. t.: 11. Van der Putten (Den Haag) z. t.; 12. Wuurman (Am- steradm) z. t.; 13. De Hoog (Amsterdam) z. t.; 14. Peters (Haarlem) z. t.; 15. Stoete (Amsterdam) z. t. Het eindklassement luidde: 1. Kooyman (Den Haag) 23.24.05; 2. Post (Nieuw Vennep) 23.24.49; 3. Stoke- (Utrecht) 23,26.25; 4. Wolfs: (Vlijmen) 23.27.02; 5. Van Grinsven (Eind hoven) 23.27.16; 6. De Jager (Hoogblonkland) 23.27.29; 7. Ehlen (Sittard 23.27.45; 8. Rol (Alkmaar) 23.28 02: 9. Bruggenkamp (IJmui- den) 23 28.44: 10. Van Steenselen (Mijnshe- renland) 23.29.06; 11. Van der Putten (Den Haag) 23.29.20: 12. Van Est (Fijnaart) 23.30.38; 13. Van Houwelingen (Sassenheim) 23.30.58; 14. Wurman (Amsterdam) 23-31.05; 15. Van der Kloot (Zundert) 23.33.05. De uitslagen van do di-averijen in Hilver sum luidden: Toeristenprijs (1980 meter): 1. Sister Gre- gor 1.33.1; 2. Saskia Scott 1.37.5; 3. Toscanini 1.37.5. W. f 10,80, PI. f4,00, f4,80, Gek. f26,60, Cov. f3.90. Studioprjjs (1900 meter): 1. Oscar 1.25.4; 2. Sunshine 1.26.4; 3. Opveger 1.26.1. W. f2,20, PI. f 1,30, f 1,40, Gek. f4,—, Cov. f3,30. 2e serie: 1. Peter Sceslnut 1.26.4; 2. Qui Gagne A 1.27.1; 3. Otella 1.26.1. W. f5—, PI. f2,30 f3,70, Gek. f 16,70, Cov. f7,70. Loosdrechtse Plassen prijs: (2340 meter): 1. Trabamt 1.31.8; 2. Richard G 3.11.0; 3. Vilvester Hanover 1.33.9. W. f 1,40, PI. f 1,80, f2,50, Gek. f 10,40, Cov. f8,20. Architectuurprijs (1960 meter): 1. Queenly Bertha 1.26.5: 2. Quinto Hollandia 1.47.8; 3. Rita Rosa 1.28.8. W. f 1,90, PI. f 1,60, f3,60, f2,70, Gek. f3.50, Cov. f8,20. Plantsoenenprijs: 1, Nelson 1.26; 2. Quick HG 1.26.3; 3. O McGregor 1.28.8. W. f 11.50, PI. f 1,70, fl.10, Gek. f54,30, Cov. f7,70. Finale studioprijs: 1. Oscar 1.25.2; 2. Prince Maire 1.27.1; 3. Qui Est Ce Qui 1.26.5. W. f4.20, PI. f 1,60, f2,10, f5,60, Gek. f 12,70, Cov. f6,—. Totale omzet f 59.746. OOOOOOl»OOOOOOOOCX)COCOOOOO(XX>00(XX3TOOa5lXXXCCOOOOCCCCCC<: U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7.—. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ooccoonooo en dal is onverdraaglijk. Hermantier wordt dadelijk boos, zegt tegen zichzelf dat hij op een sufferd, een onhandig iemand moet lij ken. Dat is zelfs de reden, waarom hij niet meer over een wandelstok wil horen pra ten. „Ik behoefde dan alleen nog maar te gaan bedelen. Dat zou wat moois zijn!" In elk geval is de scène met de anjer volko men geslaagd. Hij is er helemaal niet on tevreden over. Zijn hand er midden in, zonder een aarzeling! Hij kauwt op de bittere stengel. Goed beschouwd, als men een goed geoefend geheugen bezat, zou men het gemakkelijk zonder ogen kunnen stellen. Het ongeluk is dat men zich zo slecht van alles herinnert. Hij vooral! Met zijn hoofd vol plannen, cijfers, grafieken heeft hij nooit aandacht geschonken aan het décor van zijn leven. Hij heeft altijd alleen maar aandacht geschonken aan de tekenen van zijn macht. De gezichten van zijn employés, bijvoorbeeld?Hij be merkt. dat het hem buitengewoon veel moeite kost zich die voor de geest te halen. Nog erger! Christianehij kan zich 'iaar niet duidelijk voorstellen. Nu eens herinnert hii zich haar gezicht, maar dan is haar lichaam wazigDan weer is het het omgekeerde; dan ziet hij met een ver bazingwekkende precisie een vrouw, waar van het hoofd slechts een grijsachtig ovaal is (Wordt vervolgd). 0

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6