Steeds grotere verschuiving van de zeevisvaart naar de handelsvaart Veertienhonderd bejaarden in de bus over dooiende Veluwe -Thalia Stichting van internaat en cantine blijven noodzakelijk IJmuider Courant Agenda voor Velsen Duitse koopvaarders - witte schoorsteen, rode top - ter zee Jaarverslag visserij school IJmuideti Vier aanrijdingen Old Clothes New Aanmeldingsformulier IJmuiden kent de nieuwe vloot van de Lloyd als geregelde gasten De heer H. J. van Eist veertig jaar in de melk 5 Vrachtauto in beslag genomen door politie DRY CLEANING ONLY LANGS SLUIZEN EN HAVENS HEI THEATER MET DE BESTE FILMS „Velsen" viste met Fortuna DE GERINGERE ANIMO onder de jongeren voor de zeevisvaart heeft de directeur "van de Gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden, de heer P. J. VerwaJjen, ook dit jaar bewogen tot het schrijven van een nabeschouwing bij het jaarverslag over 1954, waarin een nadere verklaring van dit probleem wordt gegeven. Vastgeste'-d kan worden, dat er de laatste jaren wat het zeevarende deel van de leerlingen betreft een verschuiving naar de Handelsvaart heeft plaats gevonden. Dit geldt in hoge mate voor het machinekamerpersoneel, maar hetzelfde verschijnsel begint zich thans ook al bij het dekpersoneel te vertonen. Een voor de hand liggende ver klaring zou kunnen zijn, dat het aantal trawlers vergeleken met dat van voor de oorlog sterk is teruggelopen. In 1938 telde men 96 trawlers, thans zijn dit er nog slechts 31. De sterkte van de kottervlooi is in deze jaren toegenomen van 260 tot 340. Beziet men deze getallen dan komt men licht in de verleiding te veronderstellen, dat het aantal opvarenden niet noemenswaard werd beïnvloed. Maar men dient hierbij in het oog te houden, dat de trawlers bijna alle in IJmuiden thuis horen. Van de kotters kan dit niet worden gezegd. Voor een groot deel staan deze elders inge schreven en het is dan ook duidelijk, dat het aantal opval enden van de zeevisserij vloot in IJmuiden woonachtig, hierdoor is teruggelopen. „Wanneer men dan." zo gaat het verslag verder, „ook nog rekening houdt met de niet onbelangrijke bevolkingsgroei van Velsen, waarvan blijkbaar velen gezien de aanmeldingen zich meer aangetrok ken voelen tot de zeevaart dan tot de zee visvaart, dan is de genoemde verschuiving zeer verklaarbaar. Het valt niet te ont- k nen, dat deze gang van zaken in zeker opzicht is te betreuren. Door de sterke in- k''mping van de trawlervloot zou men licht geneigd zijn te veronderstellen, dat de personeelsvoorziening voor deze sche pen geen probleem zou vormen. Maar zo als dit ook in vorige jaarverslagen van de Visserijschool meer dan eens is aangetoond, is het tegendeel waar. Er is nog steeds ge brek aan behoorlijk onderlegd lager perso neel. Omtrent de oorzaken is al veel ge schreven zij mogen bekend worden ge acht maar vast staat, dat als het visserij bedrijf geen kans ziet die jongeren aan te trekken, die een behoorlijke vooropleiding hebben ontvangen, dit personeelsvraagstuk zal blijven bestaan." Belangstelling Het jaarverslag kan echter ook met vol doening kennis geven van de groeiende be langstelling, die een andere tak van het visserijbedrijf de vishandel aan de dag legt voor het onderwijs aan de school. De lessen in „Viskunde en Visverwerking" werden meer dan eens bijgewoond door leden van de vishandelverenigingen en de belangstelling ging ook uit naar de be haalde resultaten tijdens de examens in deze vakken. Als de tekenen ons dus niet bedriegen, aldus het verslag, dan blijkt, dat het verbinden van deze nieuwe cursus aan de school een goede maatregel is geweest. Lokaal voor rookmethodcn DE ONVOLMAAKTHEDEN wat de outillage betreft en die van te voren niet te voorzien waren springen thans echter naar voren. Met de opleiding bestrijkt men prac- tisch slechts een terrein van de visverwer king: namelijk de verwerking in verse toe stand. Een zeer belangrijke tak van de conserveermethode, het roken, kan slechts theoretisch en dus zeer onvolledig worden behandeld. Wil dit onderdeel van de conserveer methode goed tot zijn recht komen, dan is het zeker noodzakelijk aan of bij de school een lokaal te bouwen, waar de moderne rookmethoden practisch kunnen worden onderwezen. Cantine en internaat HET VERSLAG maakt er voorts mel ding van, dat ruim 31 van de totale schoolbevolking uit andere gemeenten af komstig is. De overblijf mogelijkheden voor deze leerlingen zijn aan de Gem. Visserij school zeer onvoldoende. Een ruime can tine is daarom niet alleen gewenst, maar zelfs noodzaak. Voorts wordt gewezen op het feit, dat gezien de verminderde werk gelegenheid voor de IJselmeervissers, het. lang niet denkbeeldig is, dat een aantal jongeren van deze categorie naar de zee visvaart wil overschakelen. Teneinde deze jongeren op te leiden voor het IJmuidense visserijbedrijf, zou een aan de school ver bonden internaat zeer op zijn plaats zijn. Het verbinden aan de school van een één jarige dagcursus voor Scheepswerktuig- kundigen wordt ook bepleit; dit met het cog op het te aanvaarden feit van de ver schuiving naar de handelsvaart en reke ning houdend met de wensen van de Ne derlandse Redersvereniging en de betref fende vakbonden. De verschillende cursussen aan de vis serijschool werden in 1954 bezocht door 420 leerlingen (vorig jaar ook 420); het aantal toegelatenen bedroeg 234 (vorig jaar 224) en het aantal vertrokkenen 230. Door 170 leerlingen werd deelgenomen aan de ver schillende Rijksexamens en schoolexamens. Van de 105 candidaten voor de Rijks- examens behaalden er 94 een diploma bijna 90 en van de 65 candidaten voor de diverse schoolexamens slaagden er 36 ruim 55%. Een aantal leerlingen van de cursus in „Viskunde en Visverwerking diploma A", die op 1 October 1953 begon nen was, deed op het einde van het cursus jaar examen. Voor deze gebeurtenis was veel belangstelling. Op 1 October van het verslagjaar vangt de nieuwe cursus „Vis kunde en visverwerking diploma B" aan. Alleen zij, die, de cursus A hadden door lopen, konden op deze cursus worden ge plaatst. Het aantal leerlingen, dat niet in de ge meente Velsen woonde het werd zo even al opgemerkt -maakte weer een groot deel uit van de totale schoolbevolking. In totaal waren dit er 127 of ruim 31 van het totaal. De gemeenten waar deze leer lingen hun domicilie hadden waren onder meer Amsterdam 12, Beverwijk 6, Bilt (Fr.) 1, Haarlem 38, Bloemendaal 6, Breda 2, Egmond aan Zee 8, Groningen 2, Den Haag 4, Heemskerk 2„ Rotterdam 2, Texel 2, Tilburg 2, Wijk aan Zee 3, Zaandam 4, Zandvoort 5, Indonesië 2 en zelfs Venlo 1, Leerdam 1, Emmen 1, Deventer 1 en zo gaat de lijst nog even verder. De dagschool De dagschool aan de Visserijschool werd bezocht door 215 leerlingen, toegelaten werden 132 leerlingen. Het aantal leerlin gen voor de machinedienst was verre in de meerderheid. Vooral voor de cursus motordrijvers bestond grote belangstelling. De klassen voor tweejarige vooropleiding zee- en zeevisvaart waren maar matig be zet. De drang om naar zee te gaan bleek bij een aantal leerlingen weer zo groot, dat zij niet tot het einde van de cursus de school bleven bezoeken, maar al bij het eind van de leerplichtige leeftijd de school verlieten. De klasstuurlieden zeevisvaart en kleine handelsvaart werd in het eerste halfjaai goed bezocht. In totaal deden 22 leerlingen examen; hiervan slaagden er 20. De klas voor ouder dekpersoneel werd ook in het eerste halfjaar beduidend beter bezocht dan na de grote vacantie. De klas machinist en machinist-stoker zeevisvaart werd door ongeveer 25% minder leerlingen bezocht dan in het jaar daar voor. Ook het aantal aanmeldingen bleef beneden de verwachtingen. Het feit, dat het aantal stoomschepen bij de zeevisvaart eer af dan toeneemt, zal aan dit verschijn sel niet vreemd zijn. Nog steeds bestaat voor de klas motor drijver zeevisvaart en kleine handelsvaart de grootste belangstelling. De categorie voor de kleine handelsvaart was het meest vertegenwoordigd. De meeste leerlingen waren uit andere gemeenten afkomstig. De avondscho.J De avondcursussen werden bezocht door 205 leerlingen. In totaal werden 102 leer lingen toegelaten. Een vrij grote teruggang van het aantal leerlingen, dat de machine kamerafdelingen bezocht, viel waar te nemen. De dekafdelmgen werden evenals het vorig jaar ook thans matig bezocht. A.lleen voor de cursus „Viskunde en vis verwerking" bestond ruim voldoende be langstelling. De cursus bestman trok weinig belang stelling en ook de bezetting van de klas schiemannen was aan de lage kant. De cur sus motordrijver had ongeveer hetzelfde aantal leerlingen als het jaar daarvoor. De sterke daling van het aantal toege laten leerlingen voor de cursus scheeps- werktuigkundigen ter koopvaardij, waar van in het vorige jaarverslag werd mel ding gemaakt, zette zich in het afgelopen jaar voort. De klassen waren matig bezet. De cursus „Viskunde en visverwerking" werd door negentien man bezocht. Van de zestien candidaten slaagden er elf. Een ingewikkelde aanrijding, waarbij drie fietsen en bromfietsen en twee auto's waren betrokken, heeft zich Maandagmid dag omstreeks vijf uur voorgedaan op de Stationsweg onder de tunnel. Een perso nenauto moest hier remmen, toen een wielrijder plotseling stopte. Een achter de auto rijdende wielrijder botste daarop te gen de auto en viel op de linker weghelft. Op deze zijde van de weg kwam uit tegen overgestelde richting juist een vrachtauto aanrijden, die fel moest remmen om niet over de op straat liggende fietser te rijden. Een achter de vrachtauto rijdende brom fietser kwam hierdoor weer in botsing met deze wagen. Hij was de enige, die werd gewond. De man liep wat schaafwonden aan het gezicht op. Zijn bromfiets werd geducht beschadigd. Op de kruising van Rijksweg zes en ze ven bij het Pontplein kwamen twee mo torrijders met elkaar in botsing, toen een van hen geen voorrang verleende. Deze, de 26-jarige Haarlemmer M. H., liep letsel op en hield een ernstige beschadigde motor fiets over. De Velsense politie moest op de Wencke- bachstraat in Noord een vrachtauto in be slag nemen. De wagen had een rem, die niet werkte, een stuurinrichting, waarin veel speling zat en een richtingwijzer, die niet meer functionneerde. Bovendien had de chauffeur, afkomstig uit Hillegom, geen rijbewijs. Bij de Julianabrug te IJmuiden verleen de een personenauto Maandag geen voor rang aan een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto - een IJmuidense vis handelaar - die niet in het bezit was van een rijbewijs, ramde met zijn wagen de zijkant van de vrachtauto. De voorzijde van de personenauto werd vernield. Op de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord werd een wielrijder door een autobus aan gereden, toen de laatste naar rechts moest uithalen. De fietser liep een kniekneuzing op en voorts waren zijn kleren gehavend. De chauffeur van de bus, die door voorbij gangers was gewaarschuwd, heeft toege zegd de schade te betalen. GESLAAGD Op de in Utrecht gehouden examens is geslaagd voor costumière mevr. G. Ketting- Koster. Zij werd ongeleid door mej. W. G. Tolman te Velsen-Noord. ADVERTENTIE KONTNOSPT.FIN 10 - TF.I.FFOON EEN ZO GROTE groep bejaarde Vel senaren als er dit jaar op uitnodiging van de Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen met de autobus op uit is getrokken, heeft nog nimmer de ver trouwde omgeving van havens, Noord zeekanaal, weiland of duin achter zich gelaten om zich te laten meevoeren naar het Utrechtse land en naar de glooiende Veluwe. Van de zeven tochten zitten er al weer vier op, het vijfde gezelschap reist vandaag een paar honderd kilo meter van huis en op 27 en 30 Juni vol gen de zesde en laatste groep. De colon ne van IJmuiden West werd Maandag morgen tegen achten op het Willems plein gevormd. Vijf bussen en een per sonenwagen kregen volgnummers op de voorruit; de ruim tweehonderd bejaar den, waarvan er velen die nacht weinig hadden geslapen en waarvan een enkele zelfs al om zes uur door het huis was getrokken om alles klaar te leggen en toch vooral maar op tijd te zijn, konden bezit nemen van de makkelijke stoelen en daarmee kon voor IJmuiden West de reis beginnen. Bij de Ichthuskerk werden nog tal van oudjes uit de omgeving van de Kompasstraat ingenomen, daarbij graag en enthousiast geholpen door de leden van de V'elsens--IJmuidense Roode Kruis-colonne. Al na de eerste honderd meter en een nog niet geheel uitgereden Lange Nieuwstraat was het een en al uitbundigheid in de bussen. Ze voelden zich allemaal vorstelijk op deze dag; er kon niets meer tussen komen en al dreig- ie de hemel dan met wat donkere wol- '•"n. het resultaat was van het begin van de reis af verzekerd. Een volledig suc- •es. Waarvoor dank aan alle inwoners van Velsen! Dat was weer goed gedaan! Duizend bejaarden uit Velsen mochten er dit jaar mee. Met de financiën, die tij dens de collecten warerf ingezameld, in de beurs was de commissie tot dit besluit ge komen. De aanmeldingen voor de tocht bleven echter binnen stromen. Negenhon derd, duizend, elfhonderd, dertienhonderd, tot het getal van liefst veertienhonderd Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te .bonneren op f 6.50 per kwartaal/./ 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1955 gratis. Dit Reldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen adspirant deelnemers werd bereikt. Toen was het voor de commissie heel moeilijk om tegen vierhonderd van deze bejaarde Velsenaren „nee" te moeten zeggen. Er werd aangeklopt bij het gemeentebestuur van Velsen en daar is uitvoerig verslag gedaan over het uitgroeien van de tocht voor ouden van dagen. Het zou voor de vierhonderd deelnemers, die nog geen ze ventig jaar waren, maar wel de vijfenzestig waren gepasseerd, een hele teleurstelling zijn dit jaar te moeten achterblijven. Het brede gebaar bij het gemeentebe stuur van Velsen is echter toen niet achter wege gebleven. Dank zij zijn welwillende houding was het mogelijk dat alle veertien honderd de reis konden meemaken. De ge meente stelde zich namelijk garant voor het ontbrekende bedrag. DOOR DE Haarlemmermeer zijn de vijf bussen die Maandagochtend het Zuid-Oos ten ingetrokken. De verpleegsters van het Roode Kruis deelden de rollen pepermunt uit, een ieder kon de kaart met consump tiebonnen in de zak steken en voor de rest vermaakten zij allen zich zelf of werd danig gelachen om de van de chauffeurs plaats in de eerste bus getapte humor. Die van Oud IJmuiden troffen elkaar daar in de bussen, want van de sleepvaart, van de trawler en de logger en zelfs van de bom en de schuiten zaten er oud-zeelieden bij elkaar, die nog menige herinnering uitwis selden en er een fikse sigaar speciaal voor deze dag bewaard bij opstaken. OMSTREEKS TIEN UUR werd de laan bij het restaurant „Groet Kievitsdal" aan de weg HilversumBaarn opgereden en werden de deuren van de grote zaal van het restaurant al uitnodigend geopend. De geurige koffie werd er, begeleid door een stevige sprits, opgediend en de oud-gedien- den uit het visserijbedrijf hebben genoten van een forse miniatuur-botter, die tegen de wand van de zaal prijkte. Zelfs een bot ter met een bunnetje en menigeen heeft daar even in moeten kijken om te zien of de zaak nu werkelijk zo in elkaar zat als het vroeger op hun schuit was. En oud- varensgezellen onder elkaar is daar ach ter in „Groot Kievitsdal" zelfs nog van een klein pikketanusje genoten. Je bent er uit, niettan? GENIETEND van al het groen, van het verkeer op de weg, ja zelfs van het Veluw- se boertje, dat de hand opstak, is het ver der gegaan door Utrecht en Gelderland op Apeldoorn aan. Elke ontmoeting op die wegen, elk nieuw onderwerp voor een ge sprek, voegde zich bij al die momenten op deze reis, waar de oudjes weer even op kunnen teren. Tegen half een stroomden de bussen leeg op het zwarte wegje naast het recreatie- en ontspanningsoord „Lier- derholt". Mevrouw Willemse stond er al klaar om haar gasten naar het restaurant te leiden, waar de koffie al weer werd klaar gezet. Voor tweehonderd personen stonden bovendien de tafels gedekt, zodat een ieder maar onmiddellijk aan tafel schoof en het zich gezellig maakte. De maaltijd was voor treffelijk. Grote bloemkolen verminderden aldra op de schalen tot wat pap en van de doperwten met worteltjes bleef ook maar heel weinig over. Allen lieten het zich na de lange reis best smaken en het pudding met sausprobleem, dat zich aandiende, toen er aan sommige tafels even te ruim was opgedeeld, werd met vaardige hand door mevrouw Willemse van „Lierderholt" op gelost. Dominee van Wijngaarden, die als com missielid met nog enige leden, de tocht meemaakte heeft na de maaltijd enige woorden gesproken en daarbij dank be tuigd aan alle Velsenaren en de gemeente voor de medewerking, die bij het organise ren van de jaarlijkse tocht werd ondervon den. Ook de familie Willemsen werd in die dank betrokken, want de wijze waarop de bejaarden werden ontvangen, was harte lijk. Een van de deelnemers aan de tocht heeft tenslotte namens alle bejaarden het woord gevoerd, om kort maar duidelijk te zeggen, hoe een ieder genoot op deze dag. Daarbij kan nog een dankwoord naar het Roode Kruis, naar de mensen, die onder leiding van de heer Van Leeuwen, de ge hele dag zwoegden en zelden rust kregen Zij wisten het de oudjes in alle opzichten naar de zin te maken. „LIERDERHOLT" op zich zelf, dat in feite als hoogtepunt van de reis moest wor den beschouwd we herinneren ons tochten naar „Ouwehands" dierenpark, naar „Avifauna" en andere plekken viel de oudjes wat tegen. Dat dient eerlijkheids halve gezegd. Van een recreatie-oord was niet veel te vinden en voor de bejaarden bleef een wandeling over een rommelig kampeerterrein, beplant met zomerhuisjes en wat tenten over. Degenen, die zich bui ten het hek waagden, hebben dat gedaan op straffe van een ernstig staand gezicht van commissieleden bij terugkomst, omdat zij een kwartier over tijd terug keerden. Enfin, met een lach is veel verholpen en ondanks het feit. dat er dan weinig van een bosrijke omgeving te genieten was ge weest, werd voldaan de terugtocht begon nen. Men was uit en men heeft zich er niet minder om vermaakt. HET WAS na twee uur rijden, dat al weer werd gestopt om aan te leggen bij het restaurant „De Dennen". Koffie en thee stonden klaar en de mensen van het Roode Kruis zorgden zelfs nog eens voor een sprits. Het kon niet op, meenden de oudjes en met smaak hebben ze daar verder de van „Lierderholt" meegekregen twee brood jes genuttigd. Het was al tegen half zeven, toen via .Woudenberg, de Leusderhei en het paleis Soestdijk op IJmuiden werd aan gestuurd. De vliegtuigen op Schiphol wer den zelfs nog gezien en de lichte regen, die er in de avond viel, kon aan de stemming geen afbreuk meer doen. De familieleden, die vader of moeder, oma of opa, bij de Ichthuskerk of op het Willemsplein hebben staan opwachten hebben voor de zeventig minuten wachten niet anders dan opge wekte en tevreden verhalen teruggekregen. Tot volgend jaar, hebben ze elkaar alle maal nageroepen, wegstappend door ds regen in IJmuidens straten. EEN DER GROOTSTE Duitse scheepvaartmaatschappijen, de Norddeutscher Lloyd, begon in de jaren 19211929 met het vervangen van de gedurende de eerste wereld oorlog verloren geraakte schepen. In die periode werden tientallen opdrachten ver strekt voor de bouw van nieuwe schepen. Het waren er bij elkaar 23. Vooral het jaar 1923 is belangrijk geweest, want in dat ene jaar kwamen er 11 nieuwe koopvaardij schepen bij ter versterking of aanvulling van de vloot der Norddeutscher Lloyd. Er was ook een passagiersschip bij, de 32.354 ton metende „Columbus", de meeste waren echter vrachtschepen van minder den 10.000 ton, alle gebouwd op Duitse werven, die namen kregen van Duitse steden. Zo kwamen de „Aachen", „Coblenz", „Elberfeld", „Erfurt", „Saarbrücken", „Stuttgart", „Trier" en „Ludwigshaven" geleidelijk in bedrijf. De „Marie Sk.au" van de rederij „Ove Skau" - de vroegere Duitse „Fijuca' Van dit gedeelte der Duitse koopvaardij vloot is evenwel weinig overgebleven. Er zijn er die in de tweede wereldoorlog ten onder zijn gegaan maar ook werden er verkocht aan andere maatschappijen, waaronder bijvoorbeeld de „Ludwigsha ven". Dit stoomschip „Ludwigshaven" kwam in 1938 voor een andere rederij in bedrijf, maar behield dezelfde vlag. Alleen de thuishaven verplaatste zich van Bremen naar Hamburg, want het schip werd aan gekocht door Hamburg-Südamerikanische Dampfschifffahrt Gesellschaft, kortweg Hamburg-Süd genoemd. De naam werd veranderd in „Fijuca" en het schip kreeg de bekende witte schoorsteen met de rode top. Duister Maar het zag er voor de Duitse koop vaardijvloot niet hoopvol uit. De tweede wereldoorlog werd voorbereid. De span ning steeg met de dag. Een jaar is er mee heengegaan maar de oorlog was in Sep tember 1939 een feit geworden. De Hamburg-Süd ging de oorlog in met een vloot van ongeveer 50 schepen en vijf jaar later had deze maatschappij over geen enkel schip meer de beschikking. De acht schepen waar men momenteel weer de beschikking over heeft zijn alle van na de oorlog, die geregeld de IJmuider sluizen passeren naar en van Amsterdam. De twee grootste zijn thans de „Santa Ines" en de „Santa Teresa" elk 8990 ton groot. Naar Denemarken De weinige schepen, die de oorlog heb ben overleefd werden toegewezen aan ge allieerde landen. De „Fijuca" bleek ook deze zware jaren overleefd te hebben, maar kwam niet terug bij de Hamburgse rederij. Van 1947 af vaart hetzelfde schip onder Deense vlag en is het eigendom geworden van de Rederij Ove Skau in Kopenhagen, die het verdoonte in ..Marie Skau" onder welke naam het hierbij afgebeeld is. Dit voormalige Duitse vrachtschip meet 5906 reg. ton bruto en dateert uit het jaar 1923 toen de werf van Fr. Kruno te Kiel het ais ..Ludwigshaven" afleverde aan de Norddeutscher Llovd. De lengte bedraagt 119.91 m. de breedte 42.36 m en de holte 10.26 m. Het is een vrachtschip van het z.g. drie eilanden tvoe. d.w.z. een bak, brugdek en campagne. De „Marie Skau" is sedert 1948 oliesto ker geworden. De rederij Ove Skau is eerst na de oorlog begonnen om achter de namen van haar ADVERTENTIE DONDERDAG a.s. 8 uur in één soeeiale voorstelling HET BLINDE MEISJE met Carlo Ninehi - Antonella Lualdi Een boeiende film. die bewijst, dat vertrouwen en optimisme zelfs blind- heid kunnen genezen Hedenavond 8 u. laatste voorstelling Silvana Mangano - Kirk Douglas in „ODYSSEE" Hier ziet men de hut, waarin de Wapenstilstands Commissie van de V.N. regelmatig bijeenkomt om uitspraak te doen in Egyptisch-Israëlische geschillen. Ze is gelegen in het niemandsland aan de grens van Egypte en Israel. schepen de redersnaam „Skau" toe te voegen. Zo had men in 1940 vijf schepen: de „Hanne", de „Jytte", de „Lotte", de „Mette" en de „Rikke". De namen „Lotte Skau" en „Rikke Skau" herinneren aan twee ernstige scheepsrampen die de rederij kort na elkaar hebben getroffen. De on dergang van de „Lotte Skau" op 9 Febru ari 1948 zal wel altijd in de geschiedenis van IJmuiden bewaard blijven omdat het een der zwaarste reddingen is geweest van de „Neeltje Jacoba". ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). De hengelsportvereniging „Velsen" heeft deelgenomen met 18 man aan een concours georganiseerd door de hengelsportvereni ging „Luctor et Emergo" te Alkmaar. Het resultaat in de corpswedstrijden was niet on bevredigend. Het eerste corps behaalde in de a-afdeling met 21 vissen, na loting om de 4e en 5e plaats de 5e prijs, een kleine beker. Het tweede corps wist in de b-afdeling we derom na ongunstig geloot te hebben met 19 vissen de 4e prijs een fraaie lauwertak te bemachtigen. In de personele wedstrijd werden nog betere resultaten geboekt. Van de 22 prijzen werden er acht door „Velsen" behaald n.l. r!e le. 4e, 8e. 13e, 15e, 16e, 19e en 22e prijs. De heer A. Jensen wist de le prijs boven water te halen in dit concours van over de honderd deelnemers en de heer D. Nap na loting tussen de no's 2. 3 en 4 een 4e prijs, voorwaar een mooi resultaat. Voor de heer H. J. van Eist, capsuleer der bij de N.V. Melkinrichting „Velsen" was het Dinsdag een bijzondere dag we gens zijn veertigjarig jubileum bij dit be drijf, omdat hem en zijn familie een ver rassend tochtje naar het Beverwijkse raad huis werd bereid. Hier was het dat burgemeester mr. H. J. J. Scholtens de jubilaris tijdens een harte lijke toespraak gelukwenste en hem be giftigde met de ere-médaille in brons, ver bonden aan de Orde va.i Oranje Nassau. Bij deze plechtigheid waren van het be drijf aanwezig de heren W. Fontein, direc teur en Elzinga, bedrijfsleider. Na het gemeentehuis werd de fabriek bezocht. De driekleur woei feestelijk van top en het personeel kreeg gelegenheid om de heer Van Eist geluk te wensen met zijn jubileum en enderscheiding. In de woning aan de Corn. Matersweg te Beverwijk, waar de jubilaris de feest dag doorbracht, heeft de directeur, de heer Fontein de jubilaris hartelijk gefeliciteerd en vele waarderende woorden tot hem ge richt. Als blijk van hulde en waardering ont ving de heer Van Eist van de directeur een enveloppe en de draagmédaille, be horende bij de zojuist verworven onder scheiding. Uiteraard bleef een fleurige at tentie evenmin achterwege bij de vele bloemen, die al een plaats vonden in de woning. Een deputatie van het personeel huldig de de heer Van Eist te zijnen huize onder aanbieding van een prachtig geschenk. Met naald en schaar Te Utrecht slaagde voor het examen costumière mevr. G. Ketting-Koster, die van de modevakschool van mej. W. G. Tolman te Velsen-Noord haar opleiding ontving. WOENSDAG 22 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Odyssee". Rex, 20 uur: „Fotomodel". Fieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw. geopend van 9.30-12-en 14-16,30. „IJmuider Harmonie", 20 uur. feestter rein 't. Schanenland, bal. DONDERDAG 23 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het blinde meisje". Rex, 20 uur: „Fotomodel". Pieter Vermeulenmuseum. als Woensdag „IJmuider Harmonie", 20 uur, feest terrein 't Schapenland, concert. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken,

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7