Positieve en negatieve geluiden van prominenten Pakhuisbrand in Zaandam Panda en de Meester-Klokkenmaker Ruim 6500 BB'ers oefenden gehele dag met groot enthousiasme Schade geraamd op H millioen Wereldnieuws Na de UNO-lustrumviering (uüt Jet riuttftiü Dtfeteycu mt/r BB-manifestatie in Rotterdam De radio geeft Dinsdag Maandblad van 3 musea Toch ió het zo r~ J 2 I Stoffelijk overschot van jongen gevonden Zoekgeraakt examenwerk hij PTT teruggevonden Kerkelijk Nieuws Nederlanders in Russische kampen Kapitein van „Regina" mag 4 maanden niet varen WOL voor BADKLEDING KAAN „De Wolbaai LAST VAN DIARRHEE? Balletuitvoering voor patiënten Provinciaal ziekenhuis Motie van afkeuring tegen B. en W. Genemuiden Tentoonstelling 60 jaar film te Arnhem geopend LIKDOORNS VISUEEL GEHEUGEN Kans op slagen LONDEN (Reuter-Un. Press) Premier Six Anthony Eden heeft Zondagavond in een rede ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de UNO verklaard dat er op ihet gebied van internationale onderhande lingen over wereldvraagstukken nog veel te doen valt, doch dat er nu wellicht enige kans op welslagen binnen het bereik ligt. Hij wees op de vele pogingen die zijn gedaan om tot vermindering van de span ning tussen Oost en West te komen. Er zijn enige vorderingen gemaakt, zo zei hij, en •wij hopen op de komende viermogend- hedenconferentie te Genève opnieuw vor deringen te maken. Lof en wrevel Radio Moskou heeft een artikel in de Pravda, het officiële orgaan van de Rus sische communistische partij, uitgezonden waarin de loftrompet gestoken werd over de UNO, maar te zelfder tijd de Verenigde Staten „inbreuk op de verheven principes" van de volkenorganisatie verweten werd. Pravda zeide dat de principes van het Handvest der UNO onwankelbaar zijn, maar dat het werk van de organisatie te kortkomingen vertoont. Die zijn gelegen in het feit dat een aantal staten, en bovenal de Verenigde Staten, de weg zijn opgegaan van schending van de fundamentele prin cipes van het handvest, door het idee vgn vreedzaam samengaan van staten met ver schillende sociale systemen te verwerpen. Negatief SAN FRANCISCO (Reuter-AFP) Henry Cabot Lodge, de permanente Ameri kaanse UNO-afgevaardigde, heeft in een vraaggesprek voor de televisie onder meer gezegd: „Hadden wij tien jaar geleden even veel over de Sovjet-Unie geweten als wij nu weten, dan twijfel ik er aan of de Sovjet Unie tot de UNO toegelaten zou zijn ge worden." Het huidige Sovjet-Russische „vredes offensief" is volgens hem slechts „een an dere manier van spreken" en toont geen principiële verandering in de houding. De toelating van continentaal China acht te hij onmogelijk „zolang zijn regering zich gedraagt zoals zij zich thans gedraagt." Nieuwe leden BELGRADO (Un. Press) In een bood schap tot de natie ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de UNO heeft pre sident Tito de UNO opgewekt zo spoedig ■mogelijk souvereine staten, die nog geen lid zijn tot de volkenorganisatie toe te laten om de spanning in de wereld te ver minderen. Vertrouwen SAN FRANCISCO (Un. Press) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft bij de sluiting van de conferentie der UNO de volgende verklaring afgelegd: De herdenkingsconferentie der UNO in San Francisco is een succes geweest. Ach ter de coulissen heeft zij een nuttig doel gediend, rustig en niet-spectaculair. Aller belangrijkst was de gelegenheid die zij r.an de ministers van Buitenlandse Zaken van de kleine naties geboden heeft om in in formele en particuliere gesprekken met die van de grotere mogendheden meningen uit te wisselen. Stellig heeft de conferentie de ADVERTENTIE BARÏEUORISSR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162 ANORAKS - SPORTTRUIEN spanning verminderd. Misschien kwam dit ook door de atmosfeer van goede kame raadschap die men duidelijk voelt in San Francisco. Wij alien vertrekken met ver nieuwd vertrouwen en geloof in de toe komst van de UNO en de vrede van de wereld." Zondagmiddag is in het zijkanaal C tus sen het Noordzeekanaal en Spaarndam het stoffelijk overschot aangetroffen van de elfjarige G. Huybens uit de Tuinderstraat te IJmuiden-Oost. De jongen verdronk vorige week Dinsdagmiddag toen hij bij het roeien uit een bootje viel. Onlangs zijn de ingeleverde werkstukken Engels van een veertigtal candidaten uit het Noorden van het land voor het ULO- diploma zoekgeraakt. De werkstukken wa ren per aangetekend schrijven naar Den Haag opgestuurd. Het gevolg hiervan was, dat de betrok ken candidaten dit deel van het examen over zouden moeten doen. De betrokken zending is echter teruggevonden op het Centraal Bureau Zoekgeraakte Stukken van de P.T.T. De betrokken candidaten zijn telegrafisch hiervan op de hoogte ge steld. Zij hoeven dus thans geen tweede schriftelijk examen in Engels te doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommelsdijk A. J. Jorissen te Wilsum. Bedankt voor Bennekom P. Bouw te Ridderkerk. Beroepbaarstelling: Ds. R. v. d. Mast, predikant-directeur van het pastorale cen trum Lindenheuvel te Overveen stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Zeist A. Elshout, cand. te Rotterdam-Overschie; te Eindhoven A. Vellema te Veendam. Oostenrijkers, die dezer dagen uit Russi sche interneringskampen zijn ontslagen en in Wenen zijn aangekomen, hebben mede gedeeld, dat zich in het kamp Potma ten Zuid-Oosten van Moskou een aantal Neder landse gevangenen bevindt, doch dat geen namen bekend zijn. Wel hadden zij de namen vernomen van twee Nederlanders, die eerder door andere gevangenen genoemd waren, namelijk Hen drik Boose en W. A. G. van Panhuys. Boose bevond zich tot 1954 in een kamp te Vorkuta, waarna htj werd overgebracht naar Moskou. Later werd niets meer van hem vernomen. Van Panhuys wordt vast gehouden in het kamp Alexandrowsk in de buurt van de stad Irkoetsk. De Russen weigeren zijn Nederlandse nationaliteit te erkennen en hebben hem als Duitser gere gistreerd. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft, bij schriftelijke uitspraak, kapitein J. W. uit Godlinze, wiens motorschip „Regina", be laden met hout, op de reis van Kotka naar Amsterdam na het verlaten van de haven van Kotka op 20 Juli 1954 is gekapseisd, gestraft door hem voor de tijd van vier maanden de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op schepen, bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet. De inspec teur had de raad destijds voorgesteld de kapitein te straffen door hem die bevoegd heid voor de tijd van acht maanden te ont nemen. De kapitein beeft onvoldoende controle op de stabiliteit van zijn schip gehouden. De raad ontkent, dat de kapitein zich zou mogen verschuilen achter de bewering, dat hij geen kennis van de stabiliteitsleer be hoeft te hebben omdat hij destijds daarop niet is geëxamineerd. De kapitein is aan sprakelijk voor de goede belading van zijn schip. „Hij moet zorgen dat hij de daarvoor nodige kennis bezit, anders is hij niet ge schikt voor zijn taak". ADVERTENTIE waterafstotend Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN tegen maag- en darmstoornissen Rotterdam is Zaterdag het middelpunt geweest van een manifestatie van de organi satie bescherming bevolking, die met in totaal ongeveer 9000 mannen en vrouwen (van wie 6500 aan de verschillende demonstraties hebben medegewerkt). De be woners van deze stad hebben zich echter van him kant ook niiet onbetuigd gelaten, want in groten getale zijn ze komen kijken naar de diverse demonstraties, die door de verschillende onderdelen van de BB zijn gegeven. In de ochtenduren zijn in Rotterdam en Schiedam rond oude fabrieken en andere ge bouwen wedstrijden gehouden door blokploegen uit A en B-gebieden, reddingsploe gen, eveneens uit deze gebieden, brandweerploegen uit A-gebied en mobiele genees kundige groepen en mobiele geneeskundige teams. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.15 Dat heb ik nooit geweten. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Lichte muziek. 14.00 Gevarieerde mu ziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Licht program ma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee. Het Nederlands als voertaal in Nieuw Guinea. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenad:- orkest en solist. 18.57 Dat heb ik nooit ge weten. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.30 Platen. 20.37 Dat heb ik nooit geweten. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Pla ten. 20.55 Platen. 21.00 Uit het Boek der Boe ken. 21.15 Orkestconcert. 21.45 Platen. 22.00 Militaire reportage. 22.10 Radio-philharmo- nisch orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en clavecimbel. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Sopraan en piano. 11.55 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of pis'en. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Mannenkoor. 15.45 Is er een nieuwe Duitse literatuur?, causerie. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Musette-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 18.50 Reportage Tenniskampioenschappen Wimbledon. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.15 Koor concert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Jouprnaal. 20.15 Gevarieerd program ma. 21.00 Holland Festival 1955: Hongaars Strijkkwartet. 21.25 Ontmoeting der levens overtuigingen, discussie. 21.50 "'olland Festi val 1055: Hongaars Strijkkwartet, (verv.) 22.30 Platen. 22.40 Orgel en tenor. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Sport- reportage. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE (V .R.A., N.T.S.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Spiegel der Kuns ten. 21.0022.00 Driemaal Angelica, spel.) Gezongen programma. Eurovisie: 22.0822.40 Norma, opera (Ze acte). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- •en. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.45, 15.10 en '5.45 Platen. 16.02 Orgel. 18.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek 17.30 Tafelmu- riek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Platen. 20.00 Orkstconcert. 21.00 Idem. 21.25 Platen. 21.30 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). Zondag is een grote brand uitgebroken in het drie verdiepingen hoge pakhuis ,Ac- v.h. J. Stuurman aan het Kalf te Zaandam, v.s. J. Stuurman aan het Kalf te Zaandam. Het vuur werd Zondagmorgen omstreeks 12 uur ontdekt; om 2 uur sloegen de vlam men aan alle kanten naar buiten. Het vuur Het „Ballet der Lage Landen" vond Za terdagavond bij prachtig weer in het achter de gebouwen van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort gelegen openluchttheater een welhaast ideale entourage voor een ballet-uitvoering, die de patiënten, het ver plegend personeel en een aantal genodig den was aangeboden. Het tegen de heuvel oprijzend fraaie geboomte zorgde voor een natuurlijke achtergrond, die décor over bodig maakte. Alleen het op de vloer aan gebrachte, nogal wankele plankier moet het optreden der artisten meermalen heb ben bemoeilijkt; hoewel zij zich dank zij hun voorbeeldige lichaamsbeheersing voor erger wisten te hoeden. Het programma voor de pauze bestond geheel uit een aantal oude succesnummers, waarin de humor hoogtij viert; zoals het amusante intermezzo ,,'t Mislukt aensoeck", op muziek van Julius Röntgen, waarin vooral Marten Molema schitterde. Verder was er het plezierige dansspel van Jack Carter „Impromptu for twelve"; een luch tige versie op hetgeen zich tijdens een repetitie zou kunnen afspelen aan rivali teit, plagerij en vrolijkheid. Evenals „Le foyer de la danse" werd dit nummer reeds vroeger uitvoerig door onze criticus David Koning besproken, zodat hier met de ver melding kan worden volstaan. Hetgeen ook het geval is met het na de pauze uitgevoerde ballet „Le lac des cyg- nes" van Begitcheff en Geltzer, op muziek van Tsjaikowsky. Toch mag niet worden verzuimd te wijzen op het virtuoos ge danste ballet der kleine zwaantjes door Andrine de Clery, Ans van Opstal, Millétte D'Ungern Sternberg en Clemmy Schenk, dat met een spontaan „open doekje" werd beloond, waaraan het ook overigens bij dit ballet niet ontbrak. Na afloop van de uitvoering bedankte de geneesheer-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis, dr. Ploegsma, mevrouw Mascha ter Weeme en haar groep namens alle patiënten. Het publiek viel hem bij met een langdurige ovatie. breidde zich snel uit in de grote voorraden cacaoboter en palmoliepitten. De brandweer rukte terstond met groot materiaal uit en drong met zuurstofmas kers het gebouw binnen. De tweede en derde verdieping konden zij door de zware rookontwikkeling niet meer bereikm. Met vijftien stralen werd het vuur bestreden, maar de brandweer kon niet verhinderen dat omstreeks 3 uur de muren van het grote nauwelijks stonden zij langs de rivier op- pakhuis instortten. Het gelukte haar echter gesteld, toen vier straaljagers op Rotter- In de middaguren echter zijn de grootste manifestaties gehouden. Ten eerste was daar de aankomst op het veemarktterrein van de deelnemers aan de sterrit, 440 man totaal. Iedere provincie had een gemotori seerde colonne afgevaardigd en deze be stond uit drie man rijkspolitie, een vol ledig bemande BB-brandspuit met trekker, een mobiel geneeskundig team en een com plete redddingsploeg. Van de Rotterdamse veemarkt uit, waar radio- en telefoonverbindingen samen kwamen, zijn de colonnes uit het gehele land afkomstig naar de Maasstad gediri geerd. Op de veemarkt is de drukte gadege slagen door tal van autoriteiten, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kes- per, de secretaris-generaal van het mini sterie van Binnenlandse Zaken, mr. J. M. Kan, de burgemeesters van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen en de eerste ad viseur van burgelijke verdediging bij de NAVO Sir John Hodsoll. Deze autoriteiten waren des middags aanwezig aan de Kralingse Piaslaan om getuigen te zijn van het passeren van meer dan drieduizend BB-wandelaars(sters), uit alle provincies afkomstig, die onder de to nen van opgewekte muziek voorbijmar- cheerden. En nauwelijks waren de tippelaars voor bij of de autoriteiten verdwenen snel naar het bordes van het stadhuis op de Cool- singel waar zij de deelnemers aan de ster- rit aan zich voorbij zagen trekken, ge volgd door 31 afdelingen bedrijfszelfbe scherming van Nederlandse bedrijven en instellingen, in totaal 1092 pers., die ver gezeld werden van drie muziekkorpsen. Het daarop volgende programmapunt was voor de zestig brandweerploegen uit gemeenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht ongetwijfeld het hoogtepunt. De autospuiten reden naar de Boompjes en om het belendende stenen pakhuis te be houden, hoewel de brandmuur daarvan van ondér tot boven reeds een bréde scheur vertoonde. Door middel van miststralen wist de brandweer het vuur echter tegen te hou den. Om half vier was het grootste gevaar voor uitbreiding geweken. Op de plaats van de brand waren aanwezig de gemeen telijke autoriteiten van Zaandam, alsook mr. dr. R. W. H. Pitlo, officier van justitie te Haarlem. De schade wordt geschat op 1.500.090. Badings' Orestes voor de B.B.G. Op Dinsdag 28 en V/oensdag 29 Juni zendt de BBC in haar Derde Programma een Engelse versie uit van de radiopho- nische opera Orestes van onze landgenoot Henk Badings, die met dit werk het vorige jaar de eerste prijs won van de Prix Italia. Onder muzikale leiding van Henk Spruit en onder regie van Ary van Nierop, die geassisteerd werd door Douglas Clever- don, heeft de Nederlandse Radio Unie op namen gemaakt, waaraan het Omroepor kest en het Omroepkoor medewerkten en waarbij Corry Bijster en Lode De vos de voornaamste solisten waren. De verteller was Michael Flanders, die samen met Ary van Nierop de vertaling van Orestes heeft verzorgd. Ter gelegenheid van deze op nemingen schreven wij reeds een uitvoe rige beschouwing van het werk. De gemeenteraad van Genemuiden heeft in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering met algemene stemmen een motie van af keuring tegen het beleid van het college van burgemeester en wethouders aange nomen. De motie werd ingediend door de fractie van de Christelijk Historische Unie. De fractie maakte hierin bezwaar tegen een aan een landpachter gedane uitkering en tegen het beleid van het dagelijks be stuur in het algemeen. dam kwamen aanstuiven. Kris-kras vlogen zij over de stad, totdat zij opeens in de richting Oost-West op zo op het oog be trekkelijk geringe hoogte over de rivier gierden, zwarte rookstralen uitstotend, Dit stelde een aanval voor op een zestal sche pen en het realisme van de oefening werd verhoogd door het „ontploffen van bom men" en het „branden" van de schepen, daarop gaven de 60 spuiten water met 240 stralen, in totaal 130.000 liter water per minuut omhoog spuitend, daarbij fiks ge holpen door de nieuwste Rotterdamse blus boot. „Havendienst 1". Een machtig water gordijn, waarin een regenboog kleurde, sloot de kade af van de rivier. Aan deze oefening was een zogenaamde droge oefe ning in het bergpolderkwartier voorafge gaan. De reeds genoemde 31 afdelingen be drijfszelfbescherming gaver, nog een de monstratie aan de Blaak en tenslotte ver zamelden alle deelnemers zich weer op het Veemarktterrein, waar zij luisterden naar een toespraak van de minister van Binnen landse Zaken, waarin deze als zijn oordeel uitsprak dat deze eerste nationale BB- manifestatie prachtig geslaagd was. Voorts deelde de minister nog mede, dat de BB- organisatie nog plaats biedt aan zestig duizend mannen en vrouwen, waarna hij vervolgens de prijzen aan de winnende ploegen uitreikte. Ongeluk Om ongeveer kwart over één Zaterdag middag is bij het viaduct in Ridderkerk de heer S uit 's Hertogenbosch, van de verkeersgroep der rijkspolitie, die de BB- colonné Limburg naar Rotterdam bege leidde, door een bus aangereden. Hij werd tegen de omheining van de weg geslingerd en liep een gecompliceerde onderbeenfrac tuur op. Prijzen Bij de prijsuitreiking van de wedstrijden bij de BB-manifestatie werden de resul taten bekend gemaakt, waarbij van de blokken A-gebied de oude mijnstreek (Limburg) de wisselbeker en médaille, be schikbaar gesteld door de Koningin Juliana 54. Ondanks zijn dikte, bleek Grump goed te kunnen klimmen. „Nu zul je me niet meer ontsnappen!", gromde hij, terwijl hij zich langs de stang van de weerhaan om hoog werkte. In angst en vreze zag Panda hem komen. Waarheen kon hij nu nog vluchtenVier windstreken kon hij uit maar ze waren allemaal zo kort! Puffend kwam Grump boven aan en deed een uit val naar het Oosten, waar Panda zich be vond. Maar Panda wist de grijpende hand te ontgaan; hij klauterde over de weer haan en zocht een goed heenkomen in het Westen. Zo bengelden zij even, ieder aan een windstreek: Oost en West, gescheiden door een ijzeren stang. Maar de dwarssta- ven waren er niet op berekend, dat iemand er aan zou gaan bengelen. Knarsend bogen zij door, steeds verder, tot Oost en West elkaar ontmoetten „Help!", gilde Panda. Maar er was niemand, die zijn stemmetje daar hoog van de toren kon horen. verwierf. Bij de blokploegen B-gebied won Noord-Brabant III de wisselbeker en médaille, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. Van de brandweer kreeg Den Haag de eerste prijs, bij de reddingsploe gen A-gebied Utrecht, bij de reddingsploe gen B-gebied Weert, bij de EHBO-ploegen Zwolle en Utrecht II. Bij de deelnemers aan de war^eltocht vielen de prijzen als volgt: Bij de nood- wachters, die 25 km hadden gelopen, ver wierf Venlo-Tegelen de eerste prijs, bij de noodwachters, die 15 km hadden gelopen, kreeg Zeist de beker. Bij de politie gingen Velp en Schiedam met de eer strijken en bij de brandweer Arnhem en Sittard. Van dc vertegenwoordigers uit Haarlem en omgeving gingen alleen dc Blokploegen uit Heemstede en Haarlem met een prijs naar huis. De Haarlemmers veroverden de vierde prijs (een zilveren médaille van de ge meente Schiedam) bij de wedstrijden tus sen de blokploegen uit de A-gebieden. Deze wedstrijden werden gehouden aan de Ha- vendijk in Schiedam, waar de deelnemers enkele bijzonder gecompliceerde vraag stukken dienden op te lossen. De Haarlem mers vervulden hun taak echter naar be horen en het verschil met de andere prijs winnaars was dan ook bijzonder klein. Bij Pompenburg in het hartje van Rot terdam streden de Heemsteedse vertegen woordigers in de wedstrijden tussen de blokploegen uit de B-gebieden. On£er het toeziend oog van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, en van het kringhoofd, de heer Bies heuvel, volbrachten de Heemsteedse ver tegenwoordigers de opgave binnen de vast gestelde tijd op de juiste wijze en dit lever de de tweede prijs in de vorm van een zil veren médaille van de gemeente Vlaardin gen op. Burgemeester C. G. Matser van Anhem heeft Zaterdagmiddag in Musis Sacrum de tentoonstelling „60 jaar fjlm" geopend, die in Samenwerking met het stichtingsbestuur van de filmweek „Arnhem 1955" door het Ned. Filmmuseum en het Ned. Filminsti tuut is ingericht, naar het ontwerp van de architect S. Nuissl, De tentoonstelling blijft geopend tot Zaterdag 2 Juli a.s. Een inleidend woord sprak nog als vice- voorzitter van de Stichting Filmweek de heer G. Bosman, directeur van de Ned. Bioscoopbond. Het doel van de filmweek is, naar hij zei,-belangstelling te wekken voor het verschijnsel film en voor de film zelf. De tentoonstelling achtte hij bijzon der belangrijk en hij vroeg aandacht voor de uitstekende uiteenzetting over het film congres, dat deze tentoonstelling geeft. Vooral de jeugd zal hier kennis kunnen nemen van de vervaardiging der film. Het Stedelijk Museum te Amsterdam, het Van Abbe Museum te Eindhoven en het rijksmuseum Kröller-Müller in het Nationale Park de Hoge Veluwe, gaan te zamen binnenkort een maandblad uitge ven, „Het Museumjournaal", dat gewijd zal zijn aan de moderne kunst. Van de re dactie maakt ook deel uit ir. Vincent W. van Gogh (Laren N.-H.). Aanslag. Een radiospreker te Albacete (Zuid-Oost-Spanje) deed Zaterdag avond zijn luisteraars opschrikken door plotseling te roepen: „Ik bloed dood. Ik ben in de borst geraakt. Haal een dok ter en stel de politie op de hoogte". Mensen, die te hulp snelden, vonden Lopez, eigenaar van de radiozender van Albacete, met een steekwond in de borst. Hij werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De politie arresteerde een ontslagen post bode, die zij van de aanslag verdenkt. Tegenspraak. Premier Mohammed Ali van Pakistan heeft het bericht van radio- Moskou, volgens hetwelk hij aan maar schalk Boelganin een ontmoeting had voorgesteld, tegengesproken. De Paki staanse premier had volgens radio- Moskou verklaard, dat ontmoetingen tussen regeringsleiders altijd nuttig kunnen zijn. Brand. Een ernstige brand heeft gewoed in de villa van de Sovjet-Russische UNO-delegatie in Genève. Oorspronke lijk zou de Sovjet-delegatie naar de topconferentie der Grote Vier in deze villa haar intrek nemen. Een groot deel van het dak moet herbouwd wor den en de waterschade van de beneden verdiepingen is aanzienlijk. De brand weer neemt aan, dat een schoorsteen brand de oorzaak is geweest. Onrust. Volgens het Hongaarse nieuws bureau MTI zijn in Hongarije verschei dene „spionnen en diversionisten" ge arresteerd. De politie nam bij de arres tatie dezer personen stapels lectuur, die van radio Vrij Europa afkomstig wa ren, in beslag. Ook wordt melding ge maakt van de ontdekking van een ge heime wapen- en munitie-opslagplaats. De arrestanten zouden zich aan spion- nage voor de Verenigde Staten schul dig hebben gemaakt. Vergissing. Een 51-jarige Engelsman, Charlie Dunford, die veertig jaar ten onrechte als blind en verlamd werd beschouwd, heeft in een ziekenhuis te Reading leren spreken, schrijven, lopen en manden, dassen en kleedjes knopen. Toen deze man in 1913 op achtjarige leeftijd mazelen had gehad, dacht zijn moeder, dat hij te zwak was om met andere kinderen te spelen. Hij bracht van die tijd af zijn leven door in een invalidenwagentje of in bed in een halfdonkere kamer met lapjes voor zijn ogen. Nadat zijn ouders kort na de oor log overleden waren, werd de hulpeloze Dunford in een ziekenhuis opgenomen, waar artsen ontdekten, dat hem niets mankeerde. Fantastisch. De in 1947 opgerichte organi satie „American for Democratie Ac tion", heeft de minister van gezond heid, onderwijs en maatschappelijke zorg, mevrouw Hobby, beschuldigd van „fantastische onhandigheid" in de be handeling van het program voor vacci natie met het serum van Salk en op haar ontslag aangedrongen. Tot de leden van de A.D.A. behoren mevrouw Roosevelt, F. D. Roosevelt Jr., de vak bondsleider Reuther en senator Leh man. Overstromingen. Overstromingen op het Japanse eiland Honsjoe hebben min stens elf personen het leven gekost. In het Noord-Oostelijke deel van het eiland zijn de rivieren door hevige regens buiten haar oevers getreden. Er staan duizenden huizen onder water. De weg-, spoorweg- en telegraafver bindingen zijn verbroken. Zeven en zeventig bruggen zijn weggespoeld. Waterleiding. Volgens een militaire woord voerder van Israël hebben Egyptenaren op Israëlisch gebied, nabij de Gaza- strook, een buis opgeblazen, die water naar de meest zuidelijk gelegen neder zettingen van Israel moet brengen. Het duurde tien uur voor men de plaats van de breuk ontdekt had. De woord voerder zeide dat een week geleden een andere waterleiding is opgeblazen. Beperking. Sir Robert Armitage, gouver neur van Cyprus, heeft een besluit ondertekend, waarin de bewegings vrijheid in bepaalde gebieden van het eiland wordt beperkt. Gemaskerde en gewapende Cyprioten hebben Zaterdag en Zondag overvallen gedaan op ver scheidene politiebureaux. ADVERTENTIE fERWIJ DERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pün stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) WE HEBBEN de vorige maal verteld, dat volgens de onderzoekingen van de Franse psycholoog Binet, het blindspelen bij scha ken voornamelijk berust op visuele herin nering. We moeten ons dit echter ook weer niet te concreet voorstellen. Het is bijvoor beeld overbodig de schaakmeester te vra gen hoe groot hij het bord, de velden en de stukken „ziet", want de visuele waar neming houdt zich niet met afmetingen op. Dit lijkt zonderling, maar kan door iedereen direct gecontro leerd worden, Stelt u zich maar eens een vierkant voor. Dan heeft u direct een figuur voor ogen die de kenmerkende ei genschappen van een vierkant draagt, d.w.z. de zijden zijn even lang en sluiten steeds rechte hoeken in. Het vierkant heeft ech ter geen bepaalde afmeting, want uw visuele waarneming kan het desgewenst zo groot maken als een paradeveld, maar ook zo klein als een postzegel. De grootte doet er niet toe, omdat het u hier uitslui tend gaat om de (aan een vierkant ver bonden) eigenschappendie u ogenblikke lijk in beeld vóór u heeft. Een dergelijk visueel beeld kunt u zich ook voor ogen toveren door aan een gelijk- benige, rechthoekige driehoek te denken Het ding heeft geen bepaalde afmeting, maar toch kunt u er in uw voorstellings vermogen direct mee werken, bijvoorbeeld door een loodlijn op de schuine zijde te trekken, waardoor een figuur met allerlei kenmerkende eigenschappen ontstaat; de schuine zijde wordt door deze loodlijn in twee gelijke stukken verdeeld, en ook de recht hoek wordt in twee hoeken van 45 gr verdeeld, zodat deze hoeken weer gelijk worden aan de twee overstaande hoeken van de oorspronkelijke driehoek, enz. Kortom, zij die de eerste beginselen van de meetkunde kennen, zijn in staat aller lei kenmerkende eigenschappen van een dergelijke driehoek in hun voorstelling te zien, zonder dat het ding bepaalde afme tingen heeft. Op soortgelijke wijze moeten we ook het visuele geheugen van de blindspeler be schouwen. Een paard op het bord is voor hem geen aardig figuurtje dat op meer of minder sierlijke wijze in hout of ivoor is uitgesneden, maar het is een stuk dat midden op het bord 8 velden bestrijkt en door deze kenmerkende eigenschap pen een bepaalde betekenis in het spel heeft. Een be tekenis die te vergelijken is met onze loodlijn op de schuine zijde, waardoor allerlei bijzondere eigenschappen in onze gelijk- benige, rechthoekige driehoek naar voren kwamen. En zoals de schaakmeester het paard .ziet, zo ziet hij alle stukken op het bord. Daarom is het ook onjuist te veronder stellen dat de blindspeler door een „rare zet" in .de war kan worden gebracht, zoals vele leken menen. Integendeel, bizarre en van de theorie afwijkende zetten zullen veel sterker tot zijn fantasie spreken dan de nauwelijks van elkaar afwijkende par tijen, die veel moeilijker uit elkaar zijn te houden. Op een zó eenvoudige manier laten de grootmeesters zich niet voor de mal houden. Maar weet u dat wij ons wèl voor de mal laten houden wanneer we geloof hech ten aan de herhaaldelijk opduikende be richten die ons vertellen dat bij het bridgen ieder der spelers een volledige kleur in handen heeft gekregen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2