VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 TYPEN PONT Belangwekkende expositie van alles wat een vrouw in vroeger eeuwen kon sieren Havenberichten TURFMOLM ONGELOOFLIJK! safe BOEKHOUDEN Madamein de Vleeshal Kostbaarheden en kleinodiën ter waarde van een half millioen Trouwfoto's MAANDAG 27 JUNI 1955 6 In Berlijn hedendaagse Nederlandse kunst Ook werk van Mari Andriessen Madame9' Curiosa W^__ Diamanten Aanrijding in de Kanaalstraat IJmuidenKMVZ 0-1 NCRV-voorzitter over politiek in de aether Waar moeten de vissers uit Arnemuiden en Veere heen? Andere exploitatie van „Lindenheuvel" Tomatenkwekers zijn boos op de Belgen Verzetsheldin posthinim door België onderscheiden Nieuwe directeur van loodswezen Vlissingen Zwolse mummie een koningsmummie? Korf nieuws P. Brouwer GRASMAAIMACHINES GEREEDSCHAPPEN TUIN loekiü IETS? (r. LIGSTOELEN Fotobureau CHR. PIETERSE *oo 99 De tentoonstelling van costuums, waaiers en preciosa, welke volgende week Vrijdag 1 Juli onder de naam „Madame" in de Haarlemse Vleeshal wordt ge opend, belooft een bijzonder spectaculair schouwspel te worden. Zullen zakelijke mensen onder de indruk komen van het half millioen guldens waarvoor de gehele expositie is verzekerd, de romantici verlustigen zich reeds nu in de gedachte vele uren te kunnen toeven in een wereld waarin de schoonheid van de vrouw eer werd bewezen door middel van een ganse reeks overbodige, maar daarom niet minder aantrekkelijke kostbaarheden. Instellingen en particulieren hebben er op royale wijze toe bijgedragen, dat deze tot 2 September durende expositie een waarlijk unieke collectie vormt van alles wat de charme van „Madame" in de achttiende en negentiende eeuw kon verhogen. De collectie van de Amsterdamse waaier verzamelaar Felix Tal - ongeveer 250 exemplaren - vormt de kern van de ten toonstelling. De heer Tal begon met zijn liefhebberij een dertig jaar geleden, toen hij iets wilde gaan verzamelen wat hem voor niet al te grote financiële offers zou stellen. In die dagen viel zijn oog op een aardig Frans waaiertje in de étalage van een antiquair aan de Spiegelstraat in Am sterdam. Het werd voor dertig gulden zijn eigendom. Thans taxeert de verzekering zijn collectie op veertigduizend gulden. En in de tentoonstellingscatalogus zijn vele bladzijden gewijd aan deze rijkdom van Vernis-Martin-, arcadische, pastorale, oud- <estamentische en kerkelijke, mythologi sche of Aziatische waaiers en aan de waaiers waarvan de voorstellingen betrek king hebben op sport, spel en theater, op huwelijk en amourette, op geboorte en dood. Er is een l'oentail met verguld handvat en minnekozende paartjes onder palmen op moirézijde, welke nog door de vingers van een baronesse De Rothschild werd beroerd I Er is trouwens in tegenstelling tot die rozegeur en maneschijn een waaier uit de nalatenschap van de erven van de luite nant G. Braams, die omkwam bij Van Speijks laatste krijgsdaad. De ramp van het kruitschip wordt op de achterzijde van de waaier aangeduid. De meeste waaiers zijn intussen uit Frankrijk afkomstig, waar men dit pheno- meen blijkens de boekerij van de heer Tal het meest heeft bestudeerd. Maar er is nog veel meer te zien dan deze waaiers. Een pièce de milieu bijvoor beeld is de tapisserie „Scipio's grootmoe digheid" in 1618 te Delft naar een ontwerp van de jonge Carel van Mander geweven. Dit stuk komt uit de collectie van mevrouw Peters-Spoelstra, een in Haarlem woon achtige oud-zangeres en kunstkeurster, die ook een zwaar zilveren servies, afkomstig van de Russische tsaren, ter beschikking stelde. Goud- en zilverwerk is er overigens ook uit. het Rijksmuseum, het Utrechtse zilver museum en andere schatkamers. Men vindt het vooral op de eerste étage, waar een Empire-ameublement uit het provinciaal gouvernementsgebouw tezamen met schil derijen uit het Frans Halsmuseum een ne- gentiende-eeuwse „stijlkamer" vormt. professor F. van Thienen, het Rijksprenten kabinet en van de Teyler's stichting. Het costuummuseum te 's-Gravenhage stond een aantal costumes af uit 1780, uit de tijd van het Eerste Franse Keizerrijk, 1830 en een crinsolinegewaad uit 1850. Deze costumes zijn in vitrines te bezichtigen, ge drapeerd om „onthoofde" étalagepoppen, opdat „Madame" in de Vleeshal weliswaar niet in concrete, reëcle gestalte present zal zijn, maar juist daardoor des te meer met haar ongrijpbare, geestelijke aanwezigheid de bezoekers in haar ban gevangen zal houden. En dan zijn er muziekinstrumenten uit het Haagse gemeentemuseum (Collectie- Srheurieer), zoals een draailier en een achttiende, eeuwse Franse harp. Kleinoden en niemandailetjes als gouden naaigarni- turen, broches, snuifdozen en gespen ont breken evenmin als een spinnewiel en Venetiaanse kant. Bij het betreden van de Vleeshal zal de "üi: |i& De antieke sleepkoets welke in de vleeshal zal worden geëxposeerd. bezoekers getroffen worden door een uit het Arnhemse Openluchtmuseum afkom stige sierlijke „sleepkoets," welke op een oorspronkelijk plaveisel van „kinderhoofd jes" zal worden geëtaleerd. Resumerende kan gezegd worden, dat „Madame" niet alleen een uit cultuur-his torisch oogpunt zeer belangrijke expositie zal zijn, maar ook een voor een breed pu bliek een lust voor het oog. Het is daarom verheugend, dat men op Zaterdagavonden de entréeprijs zal halveren. De juwelen bestaan onder meer uit een kostbart collectie gesleDen diamanten uit Asschers diamantbedrijf en delen van de befaamde collectie-Suasso. Liefhebbers van grafiek zullen evenmin teleurgesteld worden door de amusante prenten uit de particuliere Vandaag Vier trawlers, dertien loggers en zeven en twintig kotters waren vandaag aan de IJmuidense afslag met ruim 6500 kisten vis, waarvan 3200 makreel, 700 haring, 510 schelvis, 510 kleine makreel, 80 wij ting, 145 gul, 200 kabeljauw en gul, 2Ó0 kleine kisten haring, 300 tong, 550 schol, 115 wijting en schar. Trawlers De Medan (van Zaterdag 18 Juni) bracht vandaag 600 kisten vis, waarvan 160 schel vis, 150 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 15 wijting, 175 makreel; de Allanwater (van Vrijdag 17 Juni) 1140 kisten vis, waarvan 190 schelvis, 80 kabeljauw en gul, 10 wij ting, 500 makreel dicht, 160 makreel ge stript, 160 kleine makreel, 50 diversen; de Thorina (van Vrijdag 17 Juni) 660 kisten vis, waarvan 50 kabeljauw en gul, 20 kool- vis, 70 wijting en schar, 60 wijting, 490 haring en voorts 200 kleine kisten haring en 140 stuks stijve kabeljauwen. De trawler Bloemendaal (van Dinsdag 21 Juni) was er verder met 550 kisten vis, waarvan 500 makreel en 50 diversen. Loggers en kotters Van de logger en kottervloot zorgde de SCH. 7 voor 250 kisten haring alles af gekeurd de KW 127 voor 200 kisten ha ring, de KW 50 voor 250 kisten haring en dertien loggers en 27 kotters voor 250 schelvis. 1800 makreel, 300 kleine makreel, 150 gul, 180 stuks stijve kabeljauwen, collectie van i 16-000 kg tongen, 550 kisten schol, 20 kis- 1 ten tarbot, 110 wijting en schar en 150 va- On de hoek van de Kanaalstraat en de De Wetstraat kwamen een auto en een motor Zondagmiddag met elkaar in bot sing, doordat de motorrijder geen voorrang verleende. De motorrijder W. K. uit IJmuiden en zijn duopassagier H. J. H. uit Haarlem lie pen ernstige verwondingen aan handen en voeten op Zaterdag kwamen te IJmuiden binnnen: Luna van Hamburg, Ciudad de Neva van Ant werpen, Monica van Ronneby, Wiema van Par, Pionier van Swansea, Ponto van Man- tyluoto. Bellatrix van Falkenberg, Americain Counsellor van Rotterdam, Lingestroom van Londen, Grampian Coast van Londen. June van Londen, Wubbina van Londen, Elmina van Le Havre, Roelf van Hamburg, Magnet L. van Londen, Pinna van Gjeving, Foun- tayn's Abbey van Swansea, Martini van Go thenburg, Manto van Oporto, Berkelstroom van Par, Argos van Hamburg. Zaterdag vertrokken naar zee: Mar- kelo naar Sharpeborg, Troilus naar Makassar, Dotterel naar Antwerpen, Oosterdam naar Hull, Anna Sylvia naar Londen, Solglind naar Geestermunde, Emmy Otters naar Topila, Bali naar Nieuw Guinea, Congostroom naar Hamburg, Lerwick naar Larvik, Valaise naar Hamburg, Castor naar Hamburg, SiaToe naar Kiel, Entre Rios naar Las Palmas, Jaracuy naar Paramaribo, Bullfinch naar Londen, Cap Trio naar Antwerpen, Procyon naar Londen, Alexandra Sartori naar Bremen, Monica naar Malmo, Mut'ina Fides naar Leeds, Heeren gracht naar Londen, Spurt naar Grevelines, Belfort naar Hamburg, Westerdok naar Lon den, Cornelis naar Ostvick, Dieter Waltraud naar Hamburg, Wiema naar Gent, Rijnstroom naar Londen, Surte naar Huil, Zaanstroom naar Huil, Delfland naar Buenos Aires, VUe- stroom naar Londen, Ciudad de Neva naar Le Havre, El Saturno naar Suma Legro. Zondag kwamen te IJmuiden aan: Uni- tas van Goole, E. en A. Schaer van Londen, Maria van Geffle, Morian Coast van Londen, Eben Haezer van Charlestown, Diet van Sko- ghal, Argö van Mantolioto, Rijnberg van Col chester, Falcon van Londen, Hathor van Lissabon, Netherlands Coast van New Castle, Wallonia van Gothenburg, Dorthe Oldendorf van Mantyluoto, Bennekom van Rotterdam, Amstelstroom van Swansea, Coenrad van Lulea, Alberto Dodero van Hamburg, Dido var. Odensee, Aristee van Caen, Frema van Harsham, Driptura van Harsham, Heidel berg van Port Said, City of Gent van Ipswich, Artemis van Texas, Svetlogorcs terug van jroeftocht. Valor van Hampton Roads, Lahn- stein van Bremen. Zondag vertrokken naar zee: Bolbeck - naar Swansea, Marius Nielsen naar Rcuan, Marsland naar Hampton Roads, Grampian Coast naar Middlesborough. na. Haring De haring van dc trawler Thorina bracht op van f 16 tot f 10. Voor de kleine kisten werd f 4.80 tot f 5.20 betaald. l5e haring van de SCH 7 werd afgekeurd; die van de KW 127 Borneo was prima van kwaliteit en deed f 21 tot f 18. De KW 50 moest vanmorgen om half tien nog verko pen. Voor de export Regels kabeljauwen voor export deden vanmorgen f 97 tot f 84, kisten grote ka beljauwen f 120 tot f 116 en kisten kleine kabeljauw f 82 tot f 75. De grote tong le verde op f 2.45 tot f 2.50, grootmiddel f 2.15 tot f 2.20. kleinmiddel f 2.05 tot f 2.15, tong I f 2.05 tot f 2.10 en slips f 1.65 tot f 1.35. Het binnenland in Grote gul maakte vandaag f 30 tot f 18, middel f 21 tot f 15 en torgullen f 10 tot f 14. Grote schelvis deed f 20 tot f 30, grootmiddel f 21 tot f 33, kleinmiddel f 30 tot f 20, pennen f 27 tot f 19 en braad- schelvis f 23 tot f 17. Wijting deed f 16 tot f 17, zwarte koolvis f 69 tot f 77. De makreel ging vandaag van de hand voor f 16 tot f 10. Schol was vanmorgen nog niet verkocht. Wat er komt Voor de Dinsdagmarkt is nog geen boot bekend. Enige voorloggers blijven vandaag overliggen. Oudste boten zijn nu de Herman (van Donderdag 16 Juni); de Eveline en Dirkje (van 20 Juni); de Elie, Batavia, Gelria van 21 Juni); de Soerabaya en Deining (van Donderdag 23 Juni). Binnengekomen IJM 33 Thorina, 34 Allan Water, 57 Me dan, 71 Bloemendaal, 204 Verwachting, 75 KMVZ promoveert Het is WIJ niet gelukt, na afwezigheid van een .jaar, terug te keren naar de derde klasse. Het moest in de laatste beslissende slag de eer laten aan KMVZ. Het is een meer spannende, dan fraaie ont moeting geworden, waarbij WIJ zeker meer kansen gekregen heeft op de overwinning dan KMVZ, maar waarbij de geluksfactor niet aan hun kant was. KMVZ was in het begin van de wedstrijd gevaarlijker, waarbij de midvoor de talenten van Koster op de proef stelde. Na dit begin werd WIJ sterker en met veel geluk kon het doel van KMVZ schoon gehouden worden. Na de rust was KMVZ sterker en zat iets feller op de bal dan WIJ waardoor zij terreinwinst veroverden. Er was al 25 minuten gespeeld in de tweede helft, toen de uiterst gevaarlijke rechtsbuiten de bal in vrij positie kreeg en hard inkogelde 0-1. De laatste minuten waren voor WIJ. Maar hoe er ook geschoten werd, het doel was niet te doorboren. Gorredijk, 3. 52, 27, 22. 240. 59, 5, 7; SCH 7 Willy; TX 14. 32; VL 70 Hendrik en Jan; RO 29; AM 18, 26: BU 33; KW 166 De Ge broeders, 65 Willy Alida, 169 Aleida, 28 Verwachting, 74 Hette Margaretha, 44 Rijnmond 3. 123 Robert William. 64 Eliza beth, 40 Everhard Christina, 48 Cornelis Marinus, 95 Toenadering, 101 Nestor, 176 Gesina Geertrui, 9 Huibertha Gerarda, 170 i noodzakelijk". Mr. Roosjen meende, al kon In West-Berlijn is Zaterdag een tentoon- telling geopend van hedendaagse Neder landse schilderkunst, grafiek en beeld houwkunst. De tentoonstelling' zal over on geveer een maand naar Linz (Oostenrijk) gaan. Men verwacht behalve Berlijners ook vele bezoekers van elders. In Berlijn wordt namelijk ook het Internationale Film festival gehouden. De tentoonstelling, die bijna 200 stukken omvat is samengebracht door jhr. W. J. H. B. Sand berg, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, zijn adjunct-direc teur, II. L. C. Jaffé en nir. E. L. L. de Wilde, directeur van het Van Abbe Museum te Eindhoven. De meeste tentoongestelde wer ken komen uit de verzameling van het Amsterdamse Stedelijk Museum. De samenstellers, zo meldt Reuter uit Berlijn, hebben gepoogd de expressionis tische en abstracte richting in de heden daagse Nederlandse beeldende kunst te tonen. Het werk komt goed uit in de sobere zalen van het halfverwoeste paleis Char- lottenburg. Onder meer is werk te zien van Jan Wie- gers, Charles Eyck, Charley Toorop, H. Werkman, Herman Kruijder en Jenny Da lenoord; van de abstracte school Mondriaan tot Ouborg, onder meer Benner, Corneille, Stekelenburg en Karei Appel. Bij de keuze van de plastieken is men eveneens volgens de bovengenoemde richt lijnen te werk gegaan. Er staat onder meer werk van Wessel Couzijn, Carel Visser, Lotte van der Gaag, Mari Andriessen en Wezelaar. In de Vrijdag onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen in Esplanade te Utrecht gehouden vergadering van de verenigingsraad der Ned. Chr. Radio-Ver eniging heeft de voorzitter de aandacht op de betekenis van radio en televisie in de strijd tegen de ontgeestelijking en verstof felijking der wereld gevestigd. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de NCRV ook in het afgelopen verenigingsjaar een sterke stijging van haar ledental mocht constateren. Sprekend over „De politiek in de aether" zei mr. Roosjen de gang van zaken te betreuren. „De radio wordt, met name door de VARA, steeds meer als een politiek instrument gehanteerd. De veel vuldigheid, waarmede dit gebeurt, is oor zaak dat ook de KRO, zij het in mindere mate, de radio in dienst stelt van de poli tieke partij. Het is begrijpelijk, dat ande re politieke groeperingen naar afweermid delen zijn gaan zoeken en zendtijd voor po litieke uitzendingen vragen. Minister Cals heeft verklaard, deze vraag in ernstige overweging te zullen nemen, maar daar over was nader beraad in het kabinet Zeemeeuw, 127 Borneo, 78 Excelsior 2, 140 Voorwaarts. 151 Vooruit, 50 Jan, 128, 21, 77, 98, 92, 68, 27, 79, 30, 62, 36, 12, 88, 94, 210. Vertrokken IJM 6 Norma Maria, 129 Shamrock; SCH 153 Onderneming: RO 15 Antje: Hü 87 Pie- tertje, 47, 49; KW 54 Annie; UK 164, 80, 35. 2, 4, 22, 90. Haring De gemiddelde vangst van de Katwijkse loggervloot was in de nacht van Zondag op Maandag 32 kantjes. De vangsten van de loggers waren van nacht: KW 70: 85 k.; KW 129: 10 k.; KW 161: 13 k.; KW 163: 35 k.; KW 168: 6 k.; KW 15: 10 k.; KW 42: 40 k.; KW 43: 41 k.; KW 97: 22 k.: KW 110: 43 k.; KW 3: 62 k.; KW 5: 42 k.; KW 14: 5 k.: KW 138: 40 k.; KW 47: 32 k.; KW 6: 60 k.; KW 23: 2 k.: KW 83: 2 k.; KW 86: 5 k.; KW 130: 3 k.; KW 167: 51 k.; KW 45: 60 k.; KW 175: 80 k.; KW 29: 32 k.; KW 32: 16 k KW 41: 18 k.; KW 49: 45 k.; IJM 283: 17 k. Een door Gedeputeerde Staten van Zee land ingestelde commissie zal het probleem der verplaatsing van de Arnemuidense en Veerse vissersvloten bestuderen, welke noodzakelijk zal worden als straks hel Veerse Gat ingevolge het Drie eilanden plan zal worden afgesloten. De commissie zal een drietal mogelijke oplossingen in studie nemen. De eerste betreft het graven van een nieuwe haven in de Noord-West hoek van Noord-Beveland, het tweede de verplaatsing der vissersvloten naar de ha ven van Colijnsplaat op Noord-Beveland en de derde hot verplaatsen naar Breskens of Vlisssingen. De drie mogelijkheden moeten waterstaatkundig, economisch, sociologisch, planologisch en zo mogelijk biologisch wor den bezien. Gedeputeerde Staten hebben verder bepaald, dat de werkzaamheden van de commissie niet beperkt zullen moeten blijven tot de gevolgen van het Drie eilan den-plan, maar dat zij zich evenzeer zal moeten bezighouden met de problemen, welke zullen voortvloeien uit het Deltaplan. Dan $al de gehele organisatorische, sociale, economische en financiële positie van de visserij in Zeeland nagegaan moeten wor den. hij er niet enthousiast over zijn, dat de wijze waarop VARA en KRO de radio hebben ingeschakeld voor politieke activi teiten, ten gevolge zal hebben, dat ook an dere politieke organisaties van regerings wege zendtijd zal worden toegewezen. Ds. R. van der Mast beroepbaar Het bestuur van het pastoraal centrum „Lindenheuvel" te Overveen kan uit finan ciële overwegingen de arbeid in het cen trum na 1 October niet in de tegenwoor dige vorm voortzetten. Het centrum stelt zich ten doel recreatie en ontspanning te bieden aan hen, die rust nodig hebben. Met het oog op de wijziging in de ex ploitatievorm stelt de tegenwoordige pre dikant-directeur ds. R. van der Mast zich in de Nederlands Hervormde Kerk beroep baar. De Nederlandse tomatenkwekers beschul digen de Belgische regering van contract breuk. De Belgische grens is na 16 Juni voor Nederlandse tomaten gesloten, het geen strijdig wordt geacht met het land- bouwprotocol van het Beneluxverdrag. Volgens het officiële orgaan van de Bel gische Boerenbond is deze uitsluiting nodig omdat de Nederlandse invoer marktbederf zou veroorzaken. De prijzen zouden be neden een met wederzijds goedvinden vast gestelde minimumprijs liggen. Deze minimumprijs bedroeg tot 16 Juni 25 franc per kilogram en zou volgens over eenkomst na 16 Juni tot 18 franc verlaagd v/orden. In België werd echter besloten de mini mumprijs van 25 franc ook na 16 Juni te handhaven. De Nederlandse tomatenkwekers zijn verontwaardigd over het eenzijdige Belgi sche besluit, dat pas officieel werd medege deeld toen dezer dagen een Belgische dele gatie in Den Haag overleg kwam plegen. De Nederlandse kwekers hebben minister Mansholt krachtige tegenmaatregelen ge vraagd. Door de consul van België te Roosendaal, de heer Th. Tiebackx, zijn aan de familie Van Eist in Roosendaal twee hoge Belgi sche onderscheidingen uitgereikt. Ze be tekenen een posthume hulde voor het held haftige gedrag van de oudste dochter des huizes. Leentje van Eist. die na drie jaar verzetswerk in 1945 de dood vond in een Duits interneringskamp. Leentje van Eist maakte gedurende deze drie jaar deel uit van de inlichtingendienst, die ook in België haar vertakkingen had. Zij kreeg de mogelijkheid voor haar werk, doordat zij in Arnhem op het PTT-kantóor als typiste werkzaam was en regelmatig de orders van het Duitse commando aldaar, dat boven het PTT-gebouw was gevestigd, moest uittypen. Bij het oprollen van de inlichtingendienst in 1943 werd zij gear resteerd. Volgens een officiële opgave is zij in 1945 op 22-jarige leeftijd in een in terneringskamp overleden. De onderscheidingen, die aan het Roo- sendaalse meisje postuum zijn toegekend, zijn de ridderorde van Leopold II met palm en het Oorlogskruis 1940 met palm met de bijbehorende brevetten. De directeur van het loodswezen in het zesde district te Vlissingen, kapitein-ter- zee F. J. E. Krips, zal op 1 Augustus wor den afgelost door kapitein-ter-zee C. ter Poorten. De heer Krips zal de actieve dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Kapitein-ler-zee Krips was onder meer commandant van Hr. Ms. torpeaoboten „Z 8" en „Z 2", commandant van Hr. Ms. torpedobootjagers „Van Nes" en „Witte de With", commandant van Hr. Ms. kruiser „Tromp". Aan boord van Hr. Ms. „Witte de With" maakte hij in de tweede wereld oorlog de slag in de Javazee mee. In 1944 was hij betrokken bij de Amerikaanse landing in Hollandia op Nieuw Guinea. Zijn opvolger, kapitein-ter-zee Ter Poorten, is thans werkzaam te Fontaine- bleau, waar hij is verbonden aan de NAVO. Men meent weer een stapje nader ge komen te zijn tot de waarheid omtrent de herkomst van de mummie in het Over ijssels museum te Zwolle. De Leidse des kundige dr. B. H. Strieker, conservator van het rijksmuseum van oudheden, heeft een onderzoek ingesteld en is tot de con clusie gekomen dat de mummie duidelijke resten vertoont van een vroegere beschil dering met Egyptische motieven en hiero- glyphen. Dr. Strieker vindt een datering tussen 1200 en 800 jaar voor Christus wel aannemelijk. Deze conclusie komt over een met de slotsom waartoe de Britse Egyptoloog en mummierieskundige dr. Warren R. Dawson, na bestudering van de foto's van de mummie is gekomen. Hij is namelijk van mening dat de Zwolse mum mie een koningsmummie is, die afkomstig moet zijn uit de 18e, 19e of 20ste dynastie. De mummies uit dit tijdvak zijn in een verzamelgraftombe bijeengebracht tijdens de 21ste dynastie en werden daar de vo rige eeuw qntdekt. Toen is aan het licht gekomen dat plunderaars de mummies reeds grondig onder handen hadden ge nomen. Bij de restauratie van de mummies zijn wel eens vergissingen gemaakt, zodat het wel is voorgekomen dat van sommige beenderen dubbele exemplaren in de mummies terechtkwamen. Röntgenonder zoek toonde aan, dat de Zwolse mummie vier benen telt. Andere beenderen in de mummie zijn verre van compleet. Prof. dr. P. Hoekstra, directeur van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek te Utrecht, en prof. dr. F. C. Kraneveld, direc teur van het Instituut voor Tropische en Protozoaire Ziekten te Utrecht, zullen naar Nieuw Guinea verrtekken voor een studie reis, welke ir. opdracht van het ministerie voor Overzeese Rijksdelen wordt gemaakt. Zij zullen voorts Birma, de Philippijnen en Australië bezoeken teneinde zich op de hoogte te stellen van de kwaliteit van de runderstapel aldaar, met het oog op de mo gelijke -ankoop uit dit gebied van vee ten behoeve van de verrijking van de veestapel in Nieuw Guinea. In de galerij bij het Frederiksplein te Amsterdam is Zaterdag een tentoonstelling van Zwitserse affiches geopend. Zij duurt tot 18 Juli. Heden overleed na een kortstondig lijden zacht en kalm tot onze diepe droefheid onze geliefde zorgzame vader, be huwd-, groot- en over grootvader JACOBUS J. WF.SSELIUS weduwnaar van Anna M. Philippo in de leeftijd van 82 jaren. De overledene is opge baard in de rouwkapel van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haar lem. Bezoeken van 3.30 4 uur en 7.308 uur na middag. Uit aller naam: J. J. Wesselius Jr. Haarlem, 24 Juni 1955. Condoleantie adres: Scheldestraat 30. De crematie is bepaald op Woensdag 29 Juni a.s. te Driehuis Westerveld, na aankomst van trein 10.30 uur. ige Kennisgeving. Het huwelijk van KEES v. DUYVENBODE en ANNIE DE GROOT dat aanvankelijk was vast gesteld op Dinsdag 28 Juni a.s. wordt in verband met familieomstandigheden uit gesteld tot Vrijdag 1 Juli a.s. des n.m. 3 uur ten gemeen tehuize te Velsen, waarna de kerkelijke bevestiging zal plaats vinden om 3.45 u. in de Ned. Herv. Kerk. Kanaal straat te IJmuiden door de Welcerw. Heer Ds. D. C. v. van Wijngaarden. Havenkade 41 IJmuiden. Scheldestraat 41 Arts Dinsdag 28 Juni AFWEZIG ZOMER-SPOEDCURSUS duur ca. 2 maanden Aanv. 1 of 4 Juli Oude Gracht 71 Haarlem INST. k meerdere modellen, ma ten en fabrikaten in voor. raad. voor TUIN-KAS- KWEKERIJ meubelen i parasols slang sproeiers CONCERTGEBOUW - DINSDAG 28 JUNI - 8 UUR JUBILEUM-CONCERT ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Afdeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Dirigent: Solisten: MARINUS ADAM LEENDERT HUGES - piano BERTHE DAVELAAR - piano Programma: Brahms - Akademische Festouverture; Beethoven - Pianoconcert No. 5; Wagenaar - Ouv. Saul en David; Franck - Variations Symphoniques; Dukas - L'apprenti sorcier. Entrée: 1— (alles inbegrepen). Kaartverkoop en plaatsbespreken van heden af bij Concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49, telefoon 11532 Onttrekking aan het openbaar verkeer van het thans nog bestaande gedeelte van het Wijk a. Zeeërvoetpad te Driehuis Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter open bare kennis, dat zij voornemens zijn, de Gemeenteraad voor te stellen, het thans nog bestaande gedeelte van het Wijk aan Zeeërvoetpad te Driehuis aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden worden van 29 Juni 1955 af gedurende 4 weken in de gelegenheid gesteld, van dit voorstel kennis te nemen, waartoe op de 4e afdeling der gemeente-secretarie ter inzage is gelegd een situatie-tekening, waarop het te onttrekken weggedeelte nader is aangegeven. Bezwaren tegen deze onttrekking kunnen in het gemelde tijdvak bij de Gemeenteraad worden ingediend. Velsen, 27 Juni 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, VEENSTRA. M. M. KWINT Maandag 1 1 Juli vangen nieuwe cursussen aan voor het practijkdiploma opleidende voor het associatie-examen DEC. 1 955 Voor deze snelle cursus komen slechts zij in aanmerking, die behoorlijk intelligent zijn en over veel werklust en doorzettings vermogen beschikken. Een boekhoudkun dige vooropleiding is niet noodzakelijk. Ons geslaagdenboekje 1954 vermeldt de namen en adressen van 900 in dat jaar geslaagde cursisten. Inl., prosp. en inschr. Maandag t/m Vrijdag van 9 5 en van 7 9 uur aan het lesgebouw FRANS HALSPLEIN 9 - TEL. 16372 E X A M E N 0 P L E' I D I N G HUGAS. E L G E R S MA.POT GIE S E R DEN HAAG - HAARLEM -. AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT- GRONINGEN Wederom heeft er in Zaandam een zware pakhuisbrand gewoed: Zondagmiddag brak brand uit in het drie verdiepingen hoge pakhuis van de N.V. Cacaohandel en industrie v.h. J. Stuurman aan het Kalf. De Zaanse brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit en moest een gevecht van enige uren leveren tegen het vuur, dat in de opgeslagen palmoliepitten en cacaoboter een gretig voedsel vond. Alléén de allerbeste fabrikaten. Gr. Houtstr. 99, Haarlem Telefoon 13926 Raadhuis en Kerk Hoofdstraat 179, Santpoort TeL K 2560—8129 Plaats een Luidspreker P. C. DE GEUS oud-belast.ambt te IJmuiden Belastingconsulent W. DE ZWIJGERLAAN 16 Tel. 8590 Santpoort (Stat.) Spreekuur van 19—20 uur. voor de po?* GEBR. VEENING A Naturalisten lacobijnestr. 10-18, tel. 112(5 Wasmachines met 10 kor ting, b.v. v. f 178 voor f 160. Eén jaar garantie. Aflev. in 3 dg. Bet. v.a. f 2 p. w. Firma LUKO Postbus 15i59 te A'dam. eer0,e a»r „Vip' >\o°5

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8