Panda en de Meester-Klokkenmaker EXCORT? EMIGRATIE? Fa F. DAMIAANS ZN Wereldnieuws Ji v Accijns op suiker en tabak gedaald; die op bier gestegen Wat de fiscus ontvangt M fjcfcu'ljui fuilj/ De radio geeft Woensdag Brabants volkslied Dr. Jan van den Tempel te Amsterdam overleden Toch ió het zo Aanbieding lepeltje voor Prinses Margriet Duitsers op zoek naar getorpeteerde Engelse kruisers Grootscheepse knoeierijen in Djakarta ontdekt De zagende pijnen Bouwvakarbeiders niet meer in de kou Hoofdonderwijzer ontving te veel salaris TV- en FM-ontvangst op grotere afstand mogelijk Overlevenden autobusramp binnenkort naar huis Communisten in Argentinië van opruiing beschuldigd Kerkelijk Nieuws Verdeling alle ver(^e^n9en der kaarten it een gelijke kans hebben ge- SpeeiKaarten gehad. Of in andere woorden: wanneer iedereen nooit iets DINSDAG 28 JUNI 1955 j 2 Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen in Mei 1955. Aan gezamenlijke kohierbelastingen werd f 80,2 millioen opgelegd tegenover in April f 90,3 millioen. Door het verder voortschrijden van de definitieve aanslagregeling 1953 steeg het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1954/55 van de Inkomstenbelasting met f 30,7 millioen tot f 801 millioen. Met het opleggen van voorlopige aanslagen over het lopende belastingjaar is nog geen be gin gemaakt, dit in tegenstelling tot het voorgaande jaar, toen in Mei reeds f 21 millioen aan voorlopige aanslagen over het belastingejaar 1954 op kohier werd ge bracht. Deze vertraging hangt samen met de aanhangige voorstellen tot wetswijzi ging. Het kohierbedrag van de Vermogens belasting steeg met f 4,1 millioen tot f 86,8 millioen. De toeneming betreft het opleg gen van definitieve aanslagen over het be lastingjaar 1954. Wat de Vennootschapsbelasting betreft daalde door verminderingen van aanslagen het kohierbedrag tot f 876,3 millioen. Voor de grondbelasting 1955 werd in clusief opcenten f 17,8 millioen op ko hier gebracht, waarmede thans in totaal f 60,1 millioen is opgelegd. De ontvangsten uit hoofde van de ko hierbelastingen vertoonden een verdere teruggang tot f 110,8 millioen. Nochtans overtroffen zij de in Mei opgelegde aan slagen ad f 80,2 millioen. Het nog in te vorderen bedrag daalde met f 30.6 mil lioen tot een nieuw dieptepunt: f 499,5 millioen. De niet-kohierbelastingen brachten in Mei* f 340 millioen op. De opbrengsten van de Loonbelasting en de Vereveningsheffing beliepen in Mei respectievelijk f 66,6 en f 25,7 millioen. Deze lagen daarmede beneden de ontvang sten in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal, toen respectievelijk f 75,6 en f 28 millioen werd geïnd. Enige teruggang van het eerste op het tweede kwartaal is bij deze middelen overigens een normaal seizoensverschijnsel. Tengevolgen van het systeem van inning van omzetbelasting volgens de wet op de Omzetbelasting 1954 is het zwaartepunt van de ontvangsten later in het kwartaal komen te liggen. Daardoor vertoonde de opbrengst van April op Mei in tegenstel ling tot het tot dusverre gebruikelijke ver loop, een stijging en wel van f 101,5 mil lioen tot f 121,6 millioen. De opbrengst van de Dividendbelasting beliep f 6 millioen tegenover in Mei 1954 f 25.8 millioen. De betaalbaarstelling van dividend heeft dit jaar in een aantal ge vallen vroeger plaats gevonden. De opbrengst van de motorrijtuigen belasting ad f 9 millioen lag opnieuw be neden de ontvangsten in de overeenkom- Woensdagmorgen om elf uur zal me vrouw J. Jurissen-Riezebos, lid van het actie-comité van de lepeltjesactie ten bate van de speelwerktuigen voor het kleuter huis „Mar-griet" in het tehuis in aanwe zigheid van het bestuur en alle kinderen een voor Prinses Margriet bestemd lepel tje aan het bestuur overhandigen. Het be stuur zorgt er vervolgens voor, dat het lepeltje met een begeleidende brief nog dezelfde dag naar Soestdijk wordt ver zonden. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSIR 48 A DAM TEt 717162 Ribfluwelen Regenmantels HILVERSUM I, 402 M. *7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het leven van Ludwig van Beethoven, hoorspel. 12.20 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Alle Dagkerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, causerie. 18.30 R.V.U.: Drie minder ontwik kelde gebieden, door Dr. A. L. Constandse. Derde lezing: Marokko. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Bui tenlands overizcht. 19.50 Platen. 19.55 Doe mee aan de A.C.S.I.S., causerie. NATIONAAL PROGRAMMA ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.X.H. Prins Bernhard. 20.00 Nieuws. 20.05 Geeft acht!, een sportieve strijd. 21.30 Een dag uit het leven van de Prins, klankbeeld. 21.55 Metropole Orkest. 22.20 Marinierskapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.45 Platen. 23.50—24.00 Dag sluiting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Voor het Dlatteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Omroep-orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 10.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Suriname, de Neder landse Antillen en Oranje. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Lichte muziek. 19.10 De draaibank wacht, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 NATIONAAL PROGRAMMA ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern hard: Zie Hilversum I. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zang recital. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Zang en piano. 14.25 Platent 14.25 Kin derliedjes. 15.00 Licht concert. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamerorkest en solist. 17.30 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Marise, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—2.20 Nieuws, feiten van de dag, en: Er,*-. >.-j ':es voor beginnelingen, (Op 224 en 73 m.). stige maand van het afgelopen jaar ad f 9,5 millioen. Ter verklaring zij gewezen op het vervallen van het defensie-tarief per 1 September, waarmede bij het vast stellen van de verschuldigde belasting reeds rekening wordt gehouden. De opbrengst van de invoerrechten handhaafde zich met f 48,8 millioen na genoeg op het peil van de voorafgaande maand. De ontvangsten aan accijns op suiker beliepen slechts f 4.7 millioen. Dit is de laagste maandopbrengst in het lopende jaar. Ook de opbrengst van de accijns op tabak vertoonde een daling en wel van f 32.5 millioen in April tot f 28,1 millioen in Mei. Daarentegen steeg het aan accijns op bier geïnde bedrag in dezelfde periode van f 1,7 tot f 2,3 millioen. ADVERTENTIE Duikerschip in Scheveningen De Duitse houten motorkotter BX 301 ,,Gott mit uns'' uit Bremerhaven, is in de haven van Scheveningen aangekomen. De BX 301 heeft van een Duitse ber gingsmaatschappij opdracht gekregen, de wrakken op te sporen van drie Engelse kruisers die in de eerste wereldoorlog op ongeveer 21 mijl uit de kust van Hoek van Holland door een Duitse duikboot zijn ge torpedeerd. Het zijn de wrakken van de ..Aboukir", de „Cressy" en de „Hogue". Vermoedelijk bevinden de wrakken zich op een plaats, bij de vissers bekend als het „Moeilijke Gat". De BX 301 heeft een duikerinstallatie met duikerpakken. Voor het opsporen van de scheepswrakken beschikt het vaar tuig over een speciaal, scherp registrerend echolood. De scheepvaart ondervindt geen last van de wrakken van de Engelse schepen, want deze liggen naar schatting dertig meter beneden de waterspiegel. De Duitse ber gingsmaatschappij, waaraan dit duiker-- scheepje toebehoort, hoopt echter de wrak ken te kunnen lichten en hieraan nog iets te kunnen verdienen als schroot. De vraag is, of de toestand van de wrak ken het mogelijk maakt, deze in haar ge heel of anders in gedeelten te lichten. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de sche pen, die al veertig jaar Op de zeebodem liggen, helemaal zijn weggezakt. Dit zal worden onderzocht door de dui kers, die hun thuishaven Bremerhaven tijdelijk voor Scheveningen zullen ver wisselen. Indien de weersomstandigheden het toelaten, zal de BX 301 iedere dag op onderzoek uittrekken en 's avonds naar Scheveningen terugkeren. DJAKARTA (PIA) Het ministerie van Economische Zaken in Djakarta heeft de aanvragen voor „counter-import" uit Hongkong tijdelijk geblokkeerd. Er zijn aanwijzingen, dat hiermee grootscheepse knoeierijen zijn begaan, waarvan de schat tingen uiteenlopen van veertig tot honderd millioen rupiah. Een Chinees zakenman in Djakarta, alsmede enkele oud-ambtenaren van de diensten van in- en uitvoer zijn gearresteerd. Het is gebleken, dat de kaar ten op het bureau voor de invoer niet juist werden bijgehouden. Het onderzoek is moeilijk, omdat ongeveer vierhonderd fir ma's betrokken zijn bij de handel op Hongkong. ADVERTENTIE van rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en ze nuwpijnen worden snel en afdoende verdre ven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. V erwarming op het werk met injra-rood-stralers Sinds enige tijd wordt de mogelijkheid onderzocht productieverlies in de bouw vakken ten gevolge van slecht weer te be perken door toepassing van een modern verwarmingssysteem, gebaseerd op de straling'swarmte. Naar het oordeel van degenen, die dit systeem reeds hebben toe gepast voor kerkverwarming, onder meer in de Martinikerk te Bolsward, zou in de afgelopen wintermaanden gedurende welke 50 millioen gulden aan vorstverlet moest worden uitgekeerd, 75 percent van de in de bouwvakken te verrichten werkzaamheden doorgang hebben kunnen vinden, indien men dit systeem, waarbij de arbeiders door ir.fra-roodstralers tegen de koude be schermd worden, gebruik zou zijn gemaakt. Deze stralers kunnen als brandstof aardgas gebruiken. In de Martinikerk te Bolsward werden in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg vijf stralingsarmaturen vervaardigd, die in combinatie met de reeds aanwezige lichtarmaturen op negen meter boven de vloer opgehangen. Gebleken is. dat dit verwarmingssysteem nog zeer grote perspectieven opent voor velerlei toepas sing, speciaal ook voor de land- en tuin bouw. Door de Gasstichting, de Landbouw hogeschool te Wageningen, het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting en vele andere instanties worden thans uitgebreide onderzoekingen verricht voor tal van toepassingsmogelijkheden. Verzoek of hevel De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft een geding behandeld tussen de heer J. A. S., oud-hoofdonderwijzer te Hardinx- veld en het college van B. en W. van die ge meente over terugbetaling van te veel ge noten salaris. Door een onjuiste berekening had de heer S. f 135,42 meer salaris geno ten dan hem toekwam. Anderzijds had hij f 25,47 te veel aan loonbelasting betaald. Toen het abuis ontdekt werd had het col lege van B. en W. in Juni van het vorige jaar de heer S. verzocht het te veel genoten bedrag ad f 109,95 terug te betalen. De heer S. had daaraan niet voldaan, in de eerste plaats niet omdat de terugbeta ling van het te veel genoten salaris niet was geëist maar verzocht, en in de tweede plaats omdat er bij het verzoek geen speci ficatie was gevoegd. De pleitbezorger van de heer S„ de heer L. H. Klootwijk, bestuurslid van de Neder landse Vereniging van Onderwijzers, lichtte dit standpunt toe. Hij wraakte het systeem van overheidsorganen „verzoeken" tot haar ambtenaren te richten. Een verzoek is niet hetzelfde als een eis of een bevel. Hij drong in dit opzicht aan op duidelijkheid in offi ciële stukken. Dat achtte hij belangrijker dan het streven naar beleefdheid.. Men kan ook een eis, een bevel of vordering dusda nig inkleden, dat aan de eisen van de wel levendheid wordt voldaan. Voor het gemeentebestuur van Hardinx- veld trad op de heer J. Hubert, die mede deelde, dat het ambtenarengerecht te Rot terdam het gemeentebestuur in het geljjk had gesteld. De Centrale Raad zal 18 Juli uitspraak doen. ADVERTENTIE Vakkundige verpakkingen voor verre landen, geeft die Damiaans in handen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telef. 12456 - 14155 - na 6 uur 22279 Het Koninklijk 's-Hertogenbosch Man nenkoor heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor een goed bruikbaar lied voor Noord-Brabant, in navolging bijvoorbeeld van het Friese en Limburgse volkslied. Deelneming aan de prijsvraag staat voor een ieder open. Gevraagd wordt een ge dicht bestaande uit twee of drie couplet ten. Voor het eventueel bekroonde ge dicht wordt een prijs toegekend van f 100; verder wordt gevraagd een eenstemmige melodie op dit gedicht en de bewerking van deze melodie voor 3- of 4-stemmig mannenkoor, 3-stemmig vrouwenkoor, 2- stemmig jeugdkoor en voor harmonie- en fanfaregebruik. Aan de eventueel bekroon de toonzetting wordt een prijs toegekend van f 250. Inzending van de tekst moet geschieden voor 1 Augustus a.s., die van de melodie voor 1 October a.s. De jury voor de tekstbeoordeling bestaat uit dr. J. van Heugten S.J. te Amsterdam, prof. dr. W. Asselbergs, Nijmegen; dr. P. de Brouwer, Hilvarenbeek. Melodie en be werking worden beoordeeld door Frans van Amelsvoort, Den Bosch; Hein Jordans, Den Bosch en H. Voncken, directeur van de R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht. Te Amsterdam is Maandag op 77-jarige leeftijd overleden dr. J. van den Tempel, oud-minister van Sociale Zaken en oud lid van de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal. De heer Van den Tempel werd gebo ren op 1 Augustus 1877 te Willemstad (N. Br.). Na als schildersgezel werkzaam te zijn geweest in Amsterdam, was hij van 19061918 secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. In 1911 be haalde hij zijn akte M.O. Staathuishoud kunde en in 1913 de akte Staatsinrichting. Van 1921 af studeerde de heer Van den Tempel aan de Nederlandse Handelsho geschool te Rotterdam, waar hij in 1927 cum lande promoveerde tot doctor in de handelswetenschappen. Van 1910 tot 1919 was hij lid van de Provinciale Staten van Noordholland en van 1927 tot 1932 ge meenteraadslid van Amsterdam. Dr. van den Tempel en ir. Albarda wa ren, toen zij in 1939 in het kabinet zitting namen, de eerste socialistische ministers in ons land. Een aantal Europese technici is erin ge slaagd de ontvangst van televisiebeelden en frequentie-modulatie (FM)-radio-uit- zendingen over vele honderden kilometers mogelijk te maken. Tot voor kort kwam men doorgaans niet verder dan de „hori zon" van de zender, ongeveer 50 tot 80 kilometer, afhankelijk van de plaats en de hoogte van de zendmast. Maandenlange proeven zouden hebben bewezen, dat door nieuwe technische ver fijningen het zenden en ontvangen in de FM en TV-kanalen dag en nacht reeds op 700 tot 800 kilometer mogelijk is. De ontvangst van een radio- en televi sie-signaal in de zeer korte golven is on der meer afhankelijk van de „ruis" van de ontvanger. Slaagt men er in buizen te construeren, die in de ontvanger minder „ruis" geven, dan een uitgezonden zwak signaal, dan zal de ontvanger dat signaal weergeven. De signalen van televisie en frequentie modulatie worden, naar mate van de af stand van de zendmast, steeds zwakker. Zodra de „ruis" van de ontvanger gelijk is of sterker wordt dan het gezonden signaal in deze geringe golfbereiken, dan wordt het signaal niet meer weergegeven. Men zou erin geslaagd zijn een buis te construeren met een zo zwakke „ruis" dat zeer zwakke signalen in de TV en FM-ka- nalen tot op grote afstand niet overstemd worden, waardoor ontvangst mogelijk wordt. Dit betekent, dat bij overbrengen van programma's van het ene land naar het andere, de tussenstations, behalve de noodzakelijke „lijnbeeldvertalers" op den duur waarschijnlijk grotendeels zouden kunnen vervallen. Het is echter zeer de vraag, of de nieu we, vrijwel ruisvrije buis in particuliere TV- of FM-ontvangers zal worden ge bruikt. De FM- en TV-frequenties zijn vanwe ge het geringe aantal beschikbare kanalen zowel in Europa als in de Verenigde Sta ten zo verdeeld, dat meer zenders op thans storingvrije afstand van elkaar van dezelfde kanalen gebruik maken. Maakt men die signalen dus „sterker" door het toepassen van „ruisvrije" buizen in ont vangers, dan zal ernstige storing kunnen optreden. Weliswaar kunnen thans ruis vrije buizen worden toegepast om de ont vangst op iets grotere afstand dan voor heen met wellicht gerichte antennes te verbeteren, maar zeer ver za! men op dit punt toch niet kunnen gaan. De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Overijsel dr A. Pull ter Gunne, heeft gedurende net weeKeinae een bezoek gebracht aan de tien kinderen uit Den Ham, die sinds het autobusonge luk te Osnabrück nog in die stad worden verpleegd. Van drie kinderen is de toe stand nog ernstig, maar wel hoopgevend. Naar men hoopt zullen in de loop van de komende tien dagen nog vier patientjes uit het ziekenhuis in OsnabrucK Kunnen worden ontslagen. BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse politie heeft de arrestatie bekend gemaakt van vijf communisten, na de ont dekking van het plan om onrust te zaaien onder de bevolking, in het bijzonder door het uitlokken van ongeregeldheden in de kerken. Een grote hoeveelheid vlugschrif ten waarvan de inhoud tegen de regering is gericht, zou in beslag genomen zijn. Het Argentijnse departement van lucht vaart heeft het verbod om met verkeers- en andere niet-militaire vliegtuigen boven Argentijns grondgebied te vliegen inge trokken. Na de gebeurtenissen op 16 Juni was het verbod afgekondigd. Bijna alle personen, die op 12 Juni te Buenos Aires werden gearresteerd na in cidenten voor de hoofdstedelijke kathe draal zijn op vrije voeten gesteld. Onder de vrijgelatenen bevinden zich 36 Rooms- Katholieken en 19 leiders van de radicale partij. 55. „Nu heb ik je eindelijk!", riep Grump, achter zich grijpend. Maar opnieuw tastte hij mis, wantmet de moed der wanhoop had Panda zich losgelaten! Hij liet zich langs het koepeltje omlaag glijden en kon zich nog net op het uiterste randje staande houden. Dit kunststukje deed Grump hem liever niet na. „Alle duivels", gromde hij, „daar is me die gladde aal alweer tussen m'n vingers weggeglipt". Voorzichtig klom hij omlaag en gluurde door de galmgaten, waardoor heen Panda reeds in de toren was verdwenen. Daar beneden zag hij de kleine vluchteling langs het machtige ra derwerk van de klok omlaag klauteren. „Daar krijg ik hem nooit te pakken", dacht hij. „Maar wacht eens... ik weet iets be ters ik heb niet voor niets verstand van klokwerk Hij liet zich tussen het ra derwerk zakken en begon hier rond te scharrelen, zonder verder naar Panda om te zien. Maar Panda keek wel naar HEM om. „Wat doet hij daar?", dacht hij onge rust. „Hij is vast weer iets heel lelijks van plan!* ADVERTENTIE Museum Lamarotte Ingewijd Baron krijgt lintje In tegenwoordigheid van autori teiten en pers aanvaardde Kas teel Lamarotte heden zijn offi ciële bestemming als „Museum der Vergetelheid". Aan de rijk- beladen buffetten troffen wij (U raadt het) de Directeur. „En, baron", zo vroegen wij, „hoe ontstond dit heerlijke museum, dat in zulk een langgevoelde be hoefte voorziet?" „Kijk! Mijn benoeming tot direc teur", zei directeur Lamarotte, „zie ik als de bekroning van mijn levenswerk: het Vergeten Van Alles Wat Er Toe Doet. Reeds bij de opening had ik de sleutel in mijn andere broek. Maar daar gaat het niet om. Vergeten para plus, trouwringen, beugeltassen, contactsleuteltjes en gebitten zult U in onze fraai-geïllustreerde catalogus a 2.50 ternauwernood aantreffen. Dergelijke dingen zijn tenslotte niet typerend voor een Cultuur, als U weet wat ik be doel. Mag ik U even voorgaan naar de Zaal der Abstracten? Hier ziet U hele wanden en vitri nes gewijd aan Neêrlands Ver geten Medestanders, Dossiers, Rijksgenoten, Erewoorden, Ouden van Dagen, Projecten en Belof ten, kortom alles wat men tegen woordig aan de Vergetelheid pleegt prijs te geven. Is dit niet ontzettend aardig?" „Ontzettend", zeiden wij. „Henri! Joe-hoe! Lamarotte!" klonk het, en daar verscheen het spook, „hier is een brief van de minister! Je bent benoemd tot Grootkruis in de Orde van Ver geetachtigheid met de Kwasten. Je weet (groot kruis die je bent) hoe ons pand er vóór staat. Gedenk te verven! Eh één ding, rid der. als je ooit verft: Verf met Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schiedam (N.P.B.) G. W. B. A. Thoden van Velzen, voorg. v. d. afd. Apeldoorn v. d. Ver. v. Vrijz.-Herv. en v. d. NPB; te Nijverdal (toez.) A. M. v. d. Neut te Medemblik; te Haaksbergen F. Hartman te Norg. Aangenomen naar Arnemuiden M. Ver- wey te Besoyen. Bedankt voor Medan (Prot. kerk van In donesië) K. Troost, cand. te Rotterdam. Benoemingen. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Eerbeek Jac. Poort, em. pred. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Beroepen te Perth (Austr.) mr. ds. C. Brouwer te Luttelgeest; te Onstwedde G. ter Steege te Vianen; te Emden (Dl.) J. G. O. Guhrt, cand. te Ihrhoven. Bedankt voor Hilversum (vac. B. Knop pers) J. v. d. Linden te Rotterdam; voor Berlikum H. Hogenhuis te Onnen (Gr.). Aangenomen naar Beekbergen J. Ous- soren te Hazerswoude. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Almelo A, C. v. Noort te Meppel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Sardis (Can) A. F. Hon- koop te Goes. Tweetal te Borssele L. Rijksen te Mid delburg en A. Elshout, cand. te Rotterdam- Overschie. 1 Aansporing. De Britse regering heeft in een nota bij Griekenland geprotesteerd tegen uitzendingen van radio-Athene, die de bevolking van de Britse kolonie Cyprus zouden hebben aangespoord tot verzet. Sterk. Volgens „La Libre Belgique" komt 27 percent van de in België kpgevoerde Nederlandse boter het land clandestien binnen. Zelfs de directeur-generaal der Belgische douane zou niet met *de hand op het hart kunnen verklaren nimmer gesmokkelde Nederlandse boter re heb ben genuttigd, aldus het blad. De smok kelaars beschikken over talrijke sphon- nen en daar iedere twee douane-beamb ten een oppervlakte van 15 tot 20 vier kante kilometer moeten bewaken, lopten zij betrekkelijk weinig kans gevat Je worden. La Libre Belgique dringt er op aan de douaniers te voorzien van draag-, bare ontvang- en zendtoestellen en hum de beschikking te geven over snellere* achtervolgingsauto's. Overweging. Een staking van studenten. van de universiteit van Concepcion in. Chili, die bijna een maand geduurd. heeft, is Maandag beëindigd. De univer- sitaire autoriteiten hebben toegezegd, de door de studenten geëiste hervormingen in overweging te nemen. Proeftijd. Bij de Antwerpse gemeente diensten is met een proeftijd van zes maanden de vijfdaagse werkweek van kracht geworden. Onder de maatregel vallen 50.000 arbeiders en employé's. Als de proefneming slaagt, zullen waar schijnlijk ook andere Belgische over heidsinstanties de vijfdaagse werkweek invoeren. Nippertje. Franz Eitner, een Oostenrijkse leraar in valschermspringen, is Zondag bij een demonstratie in de buurt van "Wenen ternauwernood aan de dood ontsnapt. Hij sprong op duizend meter hoogte uit een vliegtuig en zou op 600 meter zijn parachute openen. Hij slaag de daarin niet onmiddellijk en pas toen hij zestig meter boven de grond was, opende het valscherm zich. Eitner kwam hard neer, maar werd niet ernstig ge wond. Voorbeeld. „Frankrijk moet ophouden zich in de wereld belachelijk te maken door het aanhoudend doen sneuvelen van regeringen, waardoor het wel lijkt of de ministers zich in een politieke draai molen bevinden," aldus heeft de Franse premier Faure op een banket te Bourges (Midden-Frankrijk) tegenover volks vertegenwoordigers en zakenlieden ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik zeg dit niet voor mijn eigen voordeel of uit verlangen om een goede betrekking te behouden. Het kan namelijk heel andeo-s zijn. Frankrijk kan, wanneer het dat werkelijk wenst, de wereld ten voop- beeld zijn." Ketters. Bij gevechten te Sjiraz, 650 kilo meter ten Zuiden van Teheran, tussen Mohammedanen en leden van de Bahai- secte, zijn vijftig personen gewond. Het Bahai-geloof is verleden maand in Per- zië verboden. Het is gebaseerd op een mengsel van verscheidene bestaands godsdiensten, waaronder het Christen dom en het Boeddhisme. Zijn opval lendste kenmerk is, dat het streeft naar wereldeenheid. De Mohammedanen be schouwen de Bahai-volgelingen al« scheurmaker en ketters. Uitputtend. Drie oppassers van de dieren tuin en zes politiemannen hebben Zon dagavond langer dan een uur in het centrum van de stad Baltimore (V.S.) jacht gemaakt op een kangoeroe. De kangoeroe ontsnapte aan zijn bewakers tijdens een televisie-uitzending en sprong dwars door het drukke verkeer door de stad. Na een uitputtende jacht werd het dier gevangen. Wervelstorm. Maandagmiddag is het Ame rikaanse stadje Scottsbluff in de staat Nebraska door een wervelstorm getrof fen. Volgens de eerste berichten zou het aantal gewonden 75 bedragen. Prijs. Het Freedom House te New York, een particuliere organisatie in dienst van de vrijheid, heeft zijn jaarlijkse prijs toegekend aan Sir Winston Chur chill. Bezoek. Koning Feisal van Irak is in ge zelschap van prins Abdoelillah te An kara aangekomen voor een officieel be zoek. Onweer. Het Westen van Zwitserland is dit weekeinde getroffen door zware on- weers- en hagelbuien. Er is voor mil- lioenen francs schade aan de fruitstand aangericht. Twee boeren zijn door de bliksem gedood. VóóR WE STARTEN, is een klein voor behoud gewenst. Ik weet n.l. werkelijk niet, hoeveel malen ik in de laatste 25 jaar heb gelezen dat aan een bridgetafeitje ie dere speler een volledige kleur in handen heeft gekregen, zodat achtereenvolgens groot slem klaver, groot slem ruiten, har ten en schoppen werd geboden. Het aantal malen d.at ik dit bericht in de wereldpers ben tegengekomen, meen ik te mogen schatten op 6, doch ook al ontbreken in dit geval ex acte cijfers, iedereen zal zich ongetwijfeld herinneren derge lijke berichtjes in de loop der jaren bij herhaling te hebben gelezen. Vandaag zullen we eens erg nuchter zijn en ons afvragen of een derge lijke verdeling der speelkaarten tot de waarschijnlijkheden behoort, en of die ver deling wel zo'n paar maal per kwart eeuw zou kunnen voorkomen. Voor wie het kunstje kent, is het betrekkelijk eenvoudig uit te rekenen, op hoeveel manieren de 52 speelkaarten over 4 personen kunnen wor den verdeeld, en hoe groot dus de kans is dat deze zeer bijzondere verdeling zal voorkomen. We mogen volstaan met direct de uitkomst te noemen. Welnu, een zoda nige verdeling der kaarten, waardoor in oplopende volgorde iedere speler een vol ledige kleur in handen krijgt, kan voor komen eens per 53644 737765 488792 839237 440000 spellen. Een zó groot aantal, dat het ons eigenlijk niets meer zegt. Maar •wanneer we nu de hele wereldbe volking van 2400 millioen zielen - dus zui gelingen en ieder ander inbegrepen - dag en nacht onophoudelijk laten bridgen met een snelheid van 2Vt minuut per spel, dan wordt het ons ineens duidelijk welk een fenomenale tijd er gebridged zal moeten worden, eer alle mogelijke verdelingen der kaarten volgens de kansrekening de revue hebben gepasseerd. Want wanneer dus iedereen, zonder op werken, slapen of eten te letten, energiek zou dóórbridgen, wor den per jaar 200.000 spellen per tafeltje gespeeld. En omdat de gehele wereldbe volking rond 600 millioen speeltafeltjes kan worden geschaard, zou dus N langer dan 400 bïllioen jaren gebridged moeten worden, eer J anders doet dan bridgen, zal normaliter ééns in 400 billioen jaren het volgende, volkomen ge fundeerde bod klinken: groot slem klaver, groot slem ruiten, groot slem harten, groot slem schoppen! Zouden we echter afzien van de volgorde der spellen, en dus alleen als voorwaarde stellen dal iedere speler een volledige kleur in handen moet hebben, waarbij het ons onverschillig is wélke speler die kleur krijgt, dan wordt de kans op een dergelijke verdeling wat groter, nl. ééns in 16 billioen jaren! In dit licht bezien schijnen ons de her haaldelijk opduikende berichten die van een zo bijzondere spelverdeling gewag maken, op z'n zachtst gesproken wat twij felachtig. Bij dit oordeel verliezen we ove rigens geenszins uit het oog dat verschil lende kansspelen zich niet geheel aan de kansrekening houden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2