Trabert wees titelhouder Drobny terug: 8-6, 6-1, 6-4 De schimmen van het duister .Clowntje Rick Zwemclub Haarlem was in België Nielsen schakelde Pietrangeli uit De HAV Haarlem hield clubkampioenschappen Kringkampioenschappen in bad Velserend Ronde van Badhoevedorp voor Van Wetten DINSDAG 28 JUNI 1955 DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN Golf Dudok van Heel amateur kampioen van Nederland Vicomtesse de Saint Sauveur Benelux- golfkampioene Caviccli Europees kampioen zwaargewicht A utomobilisme Rallyerijders begingen 100 overtredingen Cricket De HGB-competitie Softbalsters uit Haarlem weer zeer sterk Zeilwedstrijden op de Bergse voorpias Schaken Tweekamp Euwe-Donner om het kampioenschap Voor de kinderen Bozon had 1 min. 4,4 sec. voor 100 m. rugslag nodig Britse marine onderzoekt Kanaal-zwemmers FEUILLETON door Boilleau Narcejac =3 üliÉÉiÏLZSI* De titelhouder van Wimbledon, de Egyp tenaar Jaroslav Drobny, heeft in de kwart finales van het heren enkelspel het hoofd moeten buigen voor de Amerikaan Tony Trabert. Met 8-6, 6-1, 6-4 moest de kam pioen van het vorig jaar de eer laten aan een speler, die in een betere vorm stak dan hij. Het was reeds bekend, dat Drobny zich niet geheel fit voelde. Omdat hij aan de Wimbledonkampioenschappen wilde deelnemen, stelde hij een blindedarm operatie, die hij moest ondergaan, uit. En dit heeft natuurlijk enige invloed op zijn lichamelijke conditie. Niettemin liet de vroegere Tsjechische ijshockeyspeler in de eerste set uitstekend spel zien. Het heeft zelfs weinig gescheeld of Drobny had deze op zijn naam gebracht. Trabert kwam twee maal: 4-5 en 5-6 achter te staan en in de twaalfde game moest Drobny serveren. Trabert brak echter door de service van de kampioen heen en won daarna de set met 8-6. Was deze eerste set een finale waardig, de twee laatste sets waren een anti-climax. Het sterkste wapen van de Amerikaan waren de diepe drives van zijn backhand. Hiermede versloeg hij Drobny dan ook in de eerste set. Daarna was Trabert heer en meester van de baan. Toen de onttroonde titelhouder de baan, waar twaalf maanden geleden het publiek hem uitbundig had toegejuicht, verliet, volgden de toeschou wers hem thans met evenveel sympathie, terwijl zij met veel enthousiasme applau- diseerden voor Tonv Trabert. Terwijl deze partij op het centre court plaats vond, vocht een andere ex-kampioen de winnaar van 1950, de Amerikaan Budge Patty tegen de Australische favoriet Lewis Hoad. In 90 minuten was de strijd beslist. Patty had met 6-4, 6-4, 6-4 gewonnen. Voor Hoad was deze partij een lesje. De blonde Australiër werd door Patty's variërend spel dikwijls in moeilijkheden gebracht. Hoad, die na zijn service op de baseline bleef staan, kreeg tegen de Amerikaanse crack geen kans zijn aanvallend spei te ontplooien. Een zeer sportieve strijd ontwikkelde zich tussen de Deen Nielsen en de Italiaan Pietrangeli op baan één, waar de tribunes overvol waren. Vijf sets heeft de Deen nodig gehad om zich in de halve eindstrijd te plaatsen. Op hoog peil stond dit duel niet; maar aan spanning heeft het niet ont broken. Nielsen's keiharde service stelde de Italiaan voor problemen, terwijl de scherpe volley's van de Italiaan voor Niel sen gevaar opleverden. Sedert de Franse kampioenschappen is het de tweede keer dat Nielsen zijn Italiaanse concurrent ver sloeg. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren enkelspel: Kwartfinales: Tony Trabert (V.S.) sl. Jaroslav Drobny (Egyp te) 8-6, 6-1 6-4; Budge Patty (V. S.) sl. Lewis Hoad (Austr.) 6-4, 6-4, 6-4; Ken Rosewall (Austr.) sl. Davidson (Zweden) 6-4, 6-1, 6-2; Nielsen (Den.) sl. Pietrangeli (Italië) 1-6, 6-3. 5-7, 6-2, 7-5. In de kwartfinales komen tegen elkaar uit: Rosewall (Austr.)Nielsen (Den.) en Patty (V. S.)—Trabert (V. S.). Dames enkelspel: Achtste finales: mej. B. Penrose (Austr.) sl. mevr. H. Redick- Smith (Z.-Afrika) 4-6, 6-2, 6-3; mevr. Zusy Kormoczy (Hongarije) sl. mej. C. Mercelis (België) 6-2, 6-2; mevr. J. Fleitz (V. S.) won van mevr. P. Chatrier (Fr.) 6-3, 6-0. In de kwarteindstrijden komen tegen elkaar uit: Doris Hart (V. S.)—mevr. D. Knode (V. S.); mevr. B. Fleitz (V. S.)— mej. A. Buxton (G. B.)Darlene Hard (V. S.)mevr. Zusy Kormoczy (Hong.); mej. B. Penrose (Austr.)—Louise Brough (V.S.) Gemengd dubbelspel: Tweede ronde: Quist en mej. M. Carter (Austr.) sl. Mar tinez en mej. B. de Riva (Spanje) 6-3. 6-1; Hackett en mej. A. Clarke (Ierland) sl. 'Washer (België) en mevr. Davidson (V. S.l 3-6, 3-5, teruggetrokken; Williams en mevr. P. Halford (Z. Afr.-G. B.) sl. Da vies en mej. D. Spiers (G. B.) 6-2, 6-2; Gulyas en mej. F. Lemal (Hong.-Fr.) sl. Filby en mej. K. Hubbell (G. B.-V. S.) 6-2, 6-3; Sher wood en mevr. E. Watermeyer (G. B.-Z. Afr.) sl. Mills en mej. R, Benley (G. B.) De Amerikaan Tony Trabert, die na de overwinning op Drobny een heel goede kans maakt titelhouder te worden in Wimbledon. 6-0, 6-4; Fraser en mej. B. Penrose (Austr.) sl. Seymour en mevr. H. Redick Smith (Z. Afr.) 6-1, 3-6, 7-5; Sirola en mej. L. Peri- coli (Italië) sl. Cooper en mei. M. Eyre (Austr.-G. B.) 6-4, 4-6, 8-6; echtpaar Da wes (G. B.) sl. Hannam en mej. G. Wood- gate (G. B.) 1-6. 6-4. 6-4; Mason en mej. P. Hird (Austr.-G. B.) sl. Mahtadi en mej. B. Knapp (Iran-G. B.) 7-5. 6-2; Richard son en Darlene Hard (V. S.) sl. Quist en mej. M. Carter (Austr.) 6-4, 6-1; Knight en mej. S. Bloomer (G. B.) sl. Pickard en mej. M. Harrison (G. B.) 8-6. 5-7, 8-6. Dames dubbelspel: Eerste ronde: mej. L. Felix en mej. K. Hubbell (V. S.) sl. mej. B. Knapp en mej. V. Pitt (G. B.) 6-1, 6-2. Tweede ronde: Mej. A. Buxton en mej. P. Hird (G. B.) sl. mej. L. Nichols en mej. D. Seeney (Austr.) 6-1, 6-4; mevr. H. Billington en mej. M. Parker (G. B.) sl. mevr. V. Morris en mevr. J. Wagstaff (G. B.) 6-4, 5-7, 6-2. Derde ronde: Mej. L. Fleitz en Darlene Hard (V. S.) sl. mevr. H. Hopman en Do rothy Knode (Austr.-V. S.) 6-2, 2-6, 6-4. Heren dubbelspel: Derde ronde: Rose en Wirthington(Austr.) sl. Arkinstall en Howe (Austr.) 6-3, 7-5, 6-2; Krishnan en Kumar (India) sl. Mottram en Paish (G. B.) 6-2, 6-2, 6-3. Perry en Shea (V. S.) sl. Druliner en Fleitz (V. S.) 7-5. 7-5, 6-2: Ager en Eisenberg (V. S.) sl. Patty en Richardson (V. S.) w.o. Dames dubbelspel: Tweede ronde: An gela Mortimer er, mej. J. Shilcock (G. B.) sl. mevr. J. Cawthorn en mej. E. Watson 6-1, 6-1: mevr. J. Been en mevr. R. Haillet (G. B.-Fr.) sl. mej. Colebrooke en mevr. J. White (G. B.) 7-5 4-6, 7-5. Het internationaal amateurgolfkampioen- schap van Nederland voor heren, dat Vrij dag, Zaterdag en Zondag onder ideale weersomstandigheden op de banen van de Amsterdamsè golfclub in Duivenidrecht is gespeeld, heeft een overwinning opgeleverd voor J. F. Dudok van Heel, die in de finale Van Zinnicq Bergmann met 2 en 1 ver sloeg. De uitslag van de laatste dag luiden: halve finales: Dudok van Heel wint met 1 up van Ashton (Engeland); Van Zinnicq Bergman wint met 2 en 1 van Jordaan. Finale: Dudok van Heel wint met 2 en 1 van Van Zinnicq Bergmann. Vicomtesse de Saint Sauveur van de golf club Morfontaine (Frankrijk) heeft op de banen van de Haagse golf en country club op verdiende wijze en na een prachtige wedstrijd het Benelux dames golfkam- pioenschap gewonnen. Zij kwam in de finale uit tegen mevrouw Y. Dudok van Heel-Kapferer, die eveneens voor Morfon taine uitkwam. In de morgenuren was de vicomtesse, die titelhoudster was, na acht tien holes twee up. Toen in de middaguren de wedstrijd werd voortgezet de finale ging over 36 holes, besliste vicomt'e-se de Samt Sauveur op de dertiende hole de wedstrijd in haar voordeel met een lange putt en een birdie. Zij won de finale met 6 en 5. De 27-jarige Italiaan Franco Caviccni, aie behalve beroepsbokser ook nog landbou wer is en graag filmacteur zou willen wor den, heeft het Europees kampioenschap zwaargewicht op zijn naam gebracht door een puntenoverwinning in 15 ronden op de houder van de titel, de Duitser Heinz Neu- haus. Het was een saai gevecht zodat de bijna 60.000 kijkers geen waar voor hun geld kregen. Het hoofd van de afdeling verkeer van het ministerie Verkeer en Waterstaai in Duitsland heeft verklaard, dat er niet min der dan honderd verkeersovertredingen tijdens de rallye van de automobielclub van Homburg, welke op 4 en 5 Juni is ge houden, zijn begaan. Men overweegt in het vervolg geen toestemming voor dergelijke automobielevenementen te verlenen. In vele gevallen werd geen voorrang ver leend en in Oberurselen reden de deelne mers met een snelheid van 80 kilometer iper uur over de markt. Kooplieden en vrouwen, die hun inkopen deden, moesten haastig de benen nemen om niet aange reden te worden. Na een onderzoek is gebleken, dat in drie gevallen schade was berokkend. Voor de competitie van de HCB werden Zaterdag de volgende wedstrijden gespeeid: Rood en Wit 5 bHaarlem 3, gewonnen door Haarlem met 18 runs. Haarlem 122. P. Lammerts van Buren 29, J. Strik 16, N. Schenk 26, G. Boot 10 n.o. J. C. Luining 5-52, E. Westra 1-16, O. C. van Lennep 4-32. Rood en Wit 104. E. van Schouwen burg 54, H. Thon 14, Th. Hetetm 6-48, G. Strik 1-19, G. Goossens 3-6. Rood en Wit 5 aCVHW' 2. gewonnen door CVHW met 14 runs. CVHW: 49, J. Jacobs 18. C. Voors 2-16, Th. Venker 1-20. J. v. d. Valk Bouman 2-1, J. Heymans 3-4. F. van Asperen 1-0, W. Wiersma 1-0. Rood en Wit: 35. C. de Ruig 15. G. van Lange- laar Sr. 5-12, C. Aronds 2-14, F. Vogel sang 1-5. CVHW 3—BMHC 2 draw. BMHC 153, N. Allan 10, J. Minne-ma 93, Ph. Schouw 22, N. Siuyter 11. A. J. Leyer 4-36. F. Kottman 2-55, J. Postma 1-46. CVHW 65-6. A. J. Leyer 25, J. Postma 12, W. Heringa 1-15, J. Minnema 3-15, P. Doelwijt 1-13. Ongeslagen winnaar van stedentournooi in Amsterdam De vertegenwoordigende Haarlemse ploeg heeft op het terrein van het Amster damse OWO aan de Kruislaan wederom beslag gelegd op de eerste plaats in het jaarlijkse traditionele steden-softbaLltour- nooi. Reeds in de eerste wedstrijd behaalde Haarlem tegen het Haagse negental een 5rote zege (10-2), waarna de Haarlemse ames de knuppel in de wedstrijd tegen Nijmegen nog beter hanteerden (13-1). Uiteraard moest de meeste tegenstand wor den verwacht van de Amsterdamse dames, doch deze verwachting bleek ijdei. De Haarlemse ploeg gaf geen enkele kans weg en won dan ook zeer verdiend met 13-3 en legde wederom beslag op de wisselbeker. Na afloop van de wedstrijden werd de wissel beker door de voorzitster van de Nederlandse Dames Softball Bond, mejuf frouw R. Vermaat, aan de aanvoerster van het Haarlemse negental overhandigd. De uitslagen waren: HaarlemDen Haag 10-2, NijmegenHaarlem 1-13. Haarlem- Amsterdam 13-3, AmsterdamNijmegen 17-9, Den HaagAmsterdam 16-19, Nij megenDen Haag 2-16. De eindstand was: 1. Haarlem, 2. Amster dam, 3. Den Haag, 4. Nijmegen. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. C. 1. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 c De uitslagen van de nationale zeilwedstrij den, op 25 en 26 Juni gehouden op de Bergse voorpias in Rotterdam, luidden: Zaterdag: Olymp. jollen A: 1. „Windewiek", Benschop; 2. „Ted". Jac Albers. 16 m2 kl. A: 1. „Ideaal", Molenaar; 2. „Taas 2", Taselaar; 3. „Joy" v. Tongeren sr.; 4. „Mascotte", Van de Bosch. Vrijheidski. A: 1. „Keep Smiling" Alers; 2- „Bounty", v. Hoorn; 3. „Keep Steady 3", Ne- lemnn. Valkenkl.: 1. „Accipiter", Lichtenauer; 2. „Bufra", v. Buren. Finn jollen: 1. „Van Obdam", Dijkers; 2. Marco Polo", De Jong; 3. „Boisot", Verkuy- len; 4. „Swartenhondt", Hofland. 12-voetsjollen: 1. „Iltschi", Geyn; 2. „Por ky", Winters; 3. „Hatatitla", v. Weel. Olymp. jollen B: 1. „Mustafa", Visser; 2. „Sleepy", Rijks. 16 m2 kl. B: 1. „Mascotte", Frankhuizen; 2. „Proteus", Heykoop; 3. „Briljant", v. Drunen. Vrijheidski. B: 1. „Keep Smiling", De Ruy- ter; 2. „Stern", mej. Wieledrs; 3. „Ohoe Drie", Vermeulen. Zondag: (gecombineerd resultaat och tend- en middagwedstr.): Olymp. jollen A: 1. (2-1) Benschop; 2. (1-2) „Marco Polo", De Jong. 16 m2 klasse A: 1. (3-1) „Excelsior 2", Bar- zilay; 2. (1-5) Taselaar; 3. (5-2) v. d. Bosch; 4. (6-3) Molenaar. Vrijheidski. A: 1. (2-1) Alers; 2. (1-2) Nele man; 3. (4-3) „Sole Mio", Klop. Valkenkl. 1. (2-1) „Snip", Sleeuwits; 2. (1-2) Lichtenauer. Finn-jollcn: 1. (1-1) De Jong; 2. (4-2) „Jan de Lapper", Koopmans; 3. (2-4) Verkuylen; 4. (5-3) Dijkers. 12-voetsjollen: 1. (1-1) Geyn; 2. (2-4) Van Weel; 3. (5-2) „Stormy", v. Weel. Olymp. jollen B: 1. (1-1) Visser; 2. (2-2) Rijks. 16 m2 kl. B: 1. (2-1) „Arba", Van Rietscho ten; 2. (1-5) Frankhuizen; 3. (3-2) „Joy", Van Tongeren jr. Vryheidskl. B: 1. (1-1) De Ruyter; 2. (2-2) „Antelap", Sap; 3. (4-3) mej. Wielders. Euwe en Donner zullen in December 1955 en Januari 1956 een tweekamp spelen om het kampioenschap van Nederland. Deze tweekamp zal in het geheel tien par tijen tellen.- De partijen worden gespeeld op 27, 28, 29 en 30 December 1955 en op 2, 3, 4. 5. 6 en 7 Januari 1956 in Den Haag. Zondag hield de HAV „Haarlem" op het terrein aan de Kleverlaan de onderlinge clubkampioenschappen. Bij de senioren won De Sanders met 3372 punten, waarbij hij 440 punten voorsprong had op Hoog land, die tot 2942 punten kwam. Bijzondere prestaties werden bij deze groep niet ge leverd of het zou de 6.43 m. moeten zijn, waarmee De Sanders het vèrspringen won. Doornbosch won met overmacht bij de A-junioren. Hij bereikte op de zeskamp 3767 punten, waarmede hij het Haarlems jeugdrecord zeskamp bij de A-junioren ruimschoots verbeterde. Zijn beste prestatie bereikte hij bij het speerwerpen. Hij wierp de speer 52.67 m. Sieffers bezette de tweede plaats met 3205 punten en De Reus de derde plaats met 3103 punten. Bij de B-junioren won Joachim met 3488 punten, hetgeen een nieuw zeskamprecord bij deze categorie betekende. Deze talent volle athleet verbeterde nog een record, n.I. bij het hoogspringen. Hij haalde een hoogte van 1.68 m., waarmede het bestaan de record met 1 cm. verbeterd werd. Schultz bezette hier de tweede plaats met 2716 punten. Vooral op de 80 m. horden toonde deze jongen aanleg. De derde plaats was voor Steenbergen met 2595 punten. Halderman won bij de C-junioren met 1528 punten, terwijl bij de jongste groep A Joacim zegevierde met 1046 punten. Pilon reed op zijn gemak over de vaart; daarna bereikte hij de bosbeek en reed daarop het bos door. Het was een tamelijk lange tocht, maar op zijn schaatsen schoot hij flink op. Het weer was prachtig, en Pilon genoot van de tocht. Hij was al dicht bij Kabouterdorp, en hij kon de huisjes al tussen de hoge, be sneeuwde bomen zien liggen. Maar toen keek hij plotseling verschrikt opWat zag hij daar? Pilon hield opeens zijn vaart in en bleef stilstaan. Met grote ogen keek hij naar het dorp. Daar zag hij een donkere rookkolom, die opsteeg achter de huisjes en onder aan zag hij vlammen. Er was brand! Pilon was er heel beduusd van. En toen hij eens goed keek, zag hij, dat de rook kolom precies oprees op de plaats, waar zijn huis stond! „Allemensen!"zei hij ontdaan. „Mijn huisje staat in brand!" Dat was geen prettige gewaarwording voor Pilon Op uitnodiging van de Gentse zwemclub heeft de zwemclub Haarlem dit weekeinde een trip gemaakt naar Wetteren en Deinze in België. Naast de polowedstrijd tegen de Gentse zwemclub weid aan zwemwed strijden deelgenomen, waarvoor op elk nummer één lid per vereniging mocht wor den ingeschreven. De zwemclub Haarlem heeft met een volledige ploeg zonder Gerrit Bijlsma aan deze beide wedstrij den deelgenomen. Zaterdagavond waren er wedstrijden in Wetteren in het mooiste zwembad van België. Enkele resultaten van deze wed strijden zijn: 100 meter vrije slag heren: De Pauw, GVZ, 1 min. 5,2 sec.; de heren Mol en Huël van zwemclub Haarlem kwa men met 1 min. 9 sec. en 1 min. 11 sec. op de 5e en 6e plaats. Het numer 100 meter rugslag bracht voor Haarlem het eerste behoorlijke resultaat, Wil van Wamel werd tweede in 1 min. 20,4 sec. De 100 meter vrije slag jongens(kadet- ten) leverde een derde plaats voor Her Hölsken (Haarlem) in 1 min. 18,8 sec. De 100 meter schoolslag jongens werd door Wim Jansen (Haarlem) gezwommen in 1 min. 34 sec., waarmede hij de tweede plaats bezette. De 100 meter schoolslag De zwemlandenwedstrijd tussen Frank rijk en Rusland is door de ploeg van Jany, B'oiteux, Eminente en Bozon op schitteren de wijze gewonnen. De achterstand van Frankrijk werd op de tweede dag in een stevige voorsprong omgezet, ondanks het verlies van het torenspringen. Voortreffe lijk zwom Gilbert Bozon op de 100 meter rugslag, die met een tijd van 1 min. 4,4 sec. een prestatie verrichtte, welke nog nim mer in een open zwembad met een 50 meterbaan is genoteerd. De kampioenschappen van kring Haar lem en beste prestaties voor adspiranten werden in het zwembad Velserend te Sant poort voortgezet. De organisatie berustte bij de ZBVS. Deze heeft het geheel keurig verzorgd. Het blijkt nu wel dat bij de dames de vroegere prominenten vrijwel hebben afgedaan en een nieuwe groep van opkomende jonge zwemsters bezig is zich te vormen. In dit verband kan men de namen noemen van Maaike Fuykschot, Henny Band en Carla Grens en Ina Braun. Deze zwemsters bezetten ook nu weer de eerste plaatsen. Jopie Spoor toonde dat zij nog steeds de sterkste is op het schoolslag- nummer en de wisselslag persoonlijk. Bij de heren stond het belangrijke num mer 400 m vrije slag op het programma. De grote strijd ging hier tussen F. Pieters en W. Geurtsen. Pieters nam in deze race resoluut de leiding, op korte afstand ge volgd door Geurtsen. Na de eerste 200 m probeerde Geurtsen gelijk te komen. Deze aanval werd door Pieters echter afgeslagen. In het verdere verloop kwam geen veran dering, zodat Pieters de titel behaalde. Een zeer goede prestatie op dit nummer werd geleverd door J. Kobus uit Velsen. De uitslagen waren als volgt: 50 m vrije slag meisjes: 1. M. Fuykschot (HVGB) 34.4 sec. 2. H. Band (HPC) en C. Grens (DWR) beiden 35 sec. 100 m rugslag dames: 1. H. Band (HPC) 1 min. 25.1 sec. 2. I. Braun (DWR) 1 min. 27.3 sec. 3. I. Strobach (Haarlem) 1 min. 31.8 sec. 400 m vrije slag heren: 1. F. Pieters (DWR) 5 min. 19.1 sec. 2. W. Geurtsen (HPC) 5 min. 33 sec. 3. J. Kobus (VZV) 5 min. 36.4 sec. 100 m schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 1 min. 30.6 sec. 2. M. Fuykschot (HVGB) 1 min. 32 sec. 3. C. Grens (DWR) 1 min. 32.2 sec. 5 x 50 m vrije slag estafette meisjes: 1. Zwemclub Haarlem 3 min. 15 sec. 2. DWR 3 min. 18.1 sec. 3. DWT 3 min. 22.8 sec. 4 x 50 m wisselslag estafette heren: 1. HPC 2 min. 23 sec. 2. HVGB 2 min. 24 sec. 3. DWT 2 min. 25.7 sec. 3 x 50 m wisselslag persoonlijk dames: 1. J. Spoor (DWR) 2 min. 20.2 sec. 2. I. Strobach (Haarlem) 2 min. 20.4 sec. 3. H. Band (HPC) 2 min. 21.8 sec. De volgende wedstrijden om het kring kampioenschap worden gehouden op Zon dag 3 Juli in ae zwemvijvers te Heemstede. De Britse admiraliteit en de medical research council zullen samenwerken bij het physiologisch onderzoek van zwemmers die deel zullen nemen aan de internationale zwemwedstrijd over het Kanaal, die tussen 10 en 16 Augustus zal plaats hebben. De belangstelling van de admiraliteit is louter wetenschappelijk en zij zal in geen enkel opzicht verantwoordelijk zijn voor de or ganisatie van de wedstrijd en de veiligheid van de zwemmers. Het doel van de onder zoekingen is om het effect van een lang durige energie-besteding in koud water vast te stellen en de bio-chemische veran deringen, die hiervan het gevolg kunnen zijn te bestuderen. Een van de belangrijk ste factoren, die men wil vaststellen is de belangrijkheid van de vetverdeling in het lichaam met het oog op het langdurig zwemmen in koud water. De vetverdeling van alle deelnemers aan de wedstrijd zal, met andere physiologische gegevens, voor en na de tocht worden geregistreerd. Er zijn voorzieningen getroffen, die het phy- siologen mogelijk zal maken om onmid dellijk naar een zwemmer te gaan die moet opgeven, met de bedoeling om de weten schappelijke feiten te verzamelen. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 10) Laat me! Ik ben toch nog wel in staat alleen te gaan zitten! Hermantier vond de boterhammen links van zich, de suiker pot rechts; het scheelde niet veel of men zou hem zijn servet om de hals geknoopt hebben. Hij boog zijn neus over zijn kopje, at snel, zoals een schuldig kind en had nog maar één gedachte: naar buiten gaan, naar de veranda vluchten waar hij tenminste, wanneer hij op zijn ligstoel lag, een be hoorlijke aanblik bood. De zon verwarmde al krachtig. De chauf feur hakte achter het huis hout. „Ik zou goed moeten zijn", dacht Hermantier. Hij betastte zijn wangen, zijn hals. Als hij zich één seconde maar in een spiegel had kun nen zien! De vingers, zelfs de meest ge voelige, kunnen niet waarnemen hoezeer het gezicht rond de mond is ingevallen en nog veel minder de ziekelijke ontkleuring van de huid, bij de neus of in de buurt van de jukbeenderen. Hij zuchtte, liet zijn handen neervallen en betastte toen, met een plotselinge beweging, zijn trouwring. Die gleed niet meer langs zijn vinger. In tegendeel, hij vormde nog altijd dezelfde indruk aan het begin van zijn stevige en dikke ringvinger. Toch zijn het gewoon lijk de handen, die het eerst vermageren. Ja, gewoonlijk. De handen van anderen wel. Maar hij? Was hij zoals de anderen? „U bent ver heen geweest", had Lauthier gezegd. Naar de duivel met die Lauthier! Hij ging zo gemakkelijk mogelijk zitten. Toen hoorde hij op de tegels van de ve randa een nauwelijks merkbaar gekrab bel. Dat verwijderde zich, kwam weer te rug, bleef staan. Hemel, de goede verras sing. Hermantier richtte zich op en riep: Rita? Ben jij dat, Rita.. Kom maar! Een hoogklinkend gemiauw antwoordde hem. Kom dan. Maakt mijn bril je bang? Hij zette zijn bril af. Hij was niet be vreesd om zich zo aan de poes te laten zien. Met een sprong zat ze op zijn schoot en terwijl haar rug zich kromde onder zijn strelingen, draaide zij zacht spinnend langzaam rond op de schoot van Herman tier. Zo RLta, jij bent ook al vermagerd. Wat een arm klein zielig diertje! De nerveuse handen van Hermantier aaiden het dier, krabbelden het achter de kop, streken over de oren. De poes liet zich op zij vallen opdat de handen ook daar konden aaien. Ja, Rita! Je hebt dus gevoeld, dat ik hier was. Ik zie er mooi uit, hè! Ik lijk vast op een uil, denk je niet? Hij had zijn ogen niet nodig om Rita te zien. Hij wist dat ze wit was met ver schrikkelijke gele vlekken. Christiane noemde haar: de Rode. Gedurende de vacantie verliet de kat haar tehuis in het dorp, een soort van kruidenierswinkel- koffiehuis-sigarenhandel, gelegen op bijna een kilometer afstand, en kwam zij zich in stalleren op het landgoed, nederig, hard nekkig, verlangend naar liefkozingen. Zij volgde Hermantier overal en tot op het strand. Hij zou haar naar Lyon hebben meegenomen, indien Christiane geen afkeer van dieren had gehad. Nou, Rita! Je bent, op mijn woord, niet meer dan vel over been! Zijn hand betastte de dunne, uitstekende ruggegraat, de staart, die op een touw met knopen leek. En plotseling schrok hij op, waardoor de poes bijna op de grond viel. Marceline, riep hij. Hij klemde zich vol afkeer aan de leu ning van zijn stoel vast, alsof hij op zijn schoot een adder had ontdekt. Ja, mijnheer!! MarcelineDit kat, hier, op mijn schootHoe ziet die er uit? Wat voor kleur heeft zij? Het is een grijze poes. Ben je daar zeker van? Ondanks zijn verwarring, was hij er zich van bewust, dat zij minachtend glim lachte. Maar dat was hem gelijk. Grijs, met vlekken? Neen, mijnheer. Heeft zij geen rossige vlekken? Neen, mijnheer. Het is een kleine poes, die wat van een Angorakat weg heeft. Zij heeft een gecoupeerde staart, nietwaar? Ja, mijnheer. Jaag haar wegonmiddellijk! Hij had niet kunnen voorkomen, dat hij schreeuwde. Het dier sprong geschrokken op de grond en hij hoorde Marceline hard lopend in haar handen klappen. Het kostte hem moeite tot rust te komen. Zijn hart bonste in zijn keel. Zo kon onverschillg welke kat.... Hij kon ze niet meer her kennen! Hij wilde opstaan en hij had de indruk dat de muur daar was, vóór hem. Het gevoel was zo sterk, dat hij zijn elleboog ophief om zich te beschermen en weer op zijn ligstoel terugviel. Marceline kwain terug. Zij is weg, zei zij. Is mijnheer bang geweest toen dat dier op hem gesprongen is? Het is nooit aangenaam, wanneer men daar niet op rekent. Je zult haar verhinderen terug te komen, mompelde Hermantier. Ik wil niet dat die kat hier nog eens binnenkomt. Hij zette langzaam zijn bril weer op. Zijn vingers trilden nog enigszins. Boven begon de saxofoon van Maxime een vro lijke melodie te spelen en het huis kwam weer tot leven: de veranda, de salon, de eetkamer, de bibliotheek. Wat was het een dwaas toneel geweest! Te denken, dat men een kat aait, waarvan men houdt, en dan plotseling te ontdekken, dat hetgeen men tegen zich houdt, onverschillig wat is! Iets onechts, een imitatie, een illusie. Her mantier wreef lange tijd met de handpal men over de leuningen van de stoel. Het deed hem goed te voelen, dat het hout werkelijk hout was, dat de dingen rondom hem, hem niet verraden hadden. Voetstappen van Christiane weerklonken in de hall. Marceline! Waar ben je nu weer? Haar hakken tikten woedend over de tegels in de keuken en kwamen toen naar de veranda. Dag, Richard. Is Marceline niet hier? Zoëven was zij hier, zei Hermantier. Ik ben woedend op haar. Ik zag net uit mijn raam, dat zij Rita achtervolgde. Rita? Ja. De Rode. Heb jij Rita gezien? Ik dacht zelfs dat zij naar jou toe was gekomen. Niet dat ik veel van naar nuuu, maar ik wil niet, dat men haar bang maakt. Natuurlijk weet Marceline nietZij is nog nieuw.Maar dat is toch geen reden Ben je er zeker van dat het Rita was? Tou nou! Heeft mevrouw mij nodig?, zei Mar celine, die uit het washok kwam. Oh, ben je-'daar! Wacht eens, Christiane, zei Herman tier. Marceline, wil je tegen mevrouw zeg gen wat voor kleur de poes had, die hier is binnengekomen. Zij was helemaal grijs. meisjes bracht de eersie echte overwinning voor zwemclub Haarlem: Tineke Steensma legde beslag op de eerste plaats in 1 min. 40,3 sec. Op de estafette 5x50 meter vrije slag werd Haarlem derde in 1 min. 57.8 sec. Als slot van dit zwemfestijn was er een uitvoering van het waterballet van de Kon. Gentse zwemvereniging „De Aqal- bells". Zondagmidag werden er wedstrijden ge houden in Deinze, in een bad in de rivier de Leie met een diepte van 8 meter. Het was hier buitengewoon licht zwemmen en er werden goede tijden gemaakt. Voor deze wedstrijden was een wisselbeker beschik baar gesteld van massief zilver met een waarde van f 1.500,Het is te begrijpen dat de zwemclub Haarlem erg gebrand was deze trofee mee naar Haarlem te bren gen. De beste clubs van België kwamen hier aan de start en de spanning duurde van het begin tot het einde. Ondanks het grote enthousiasme van de Haarlem-leden moes ten zij in het laatste nummer van de wed strijden in de Koninklijke Gentse Zwem vereniging hun meerdere erkenen: 46 pun ten tegen Haarlem 44 punten. Door de KNZB was aan Gerrit Bijlsma een start verbod opgelegd, hetgeen voor de zwem club Haarlem juist voldoende was om de overwinning in deze buitengewoon span nende wedstrijd voorbij te zien gaan. Haarlem boekte in deze wedstrijd de volgende resultaten: 100 meter schoolslag jongens: derde W. Jansen 1 min. 30,2 sec. 100 meter schoolslag meisjes: tweede Tineke Steensma 1 min. 35,4 sec. 100 meter vrije slag jongens: Her Hölsken tweede in 1 min. 14 sec. 3x50 meter wisselslag jon gens: Haarlem tweede in 1 min. 52,4 sec. 200 meter schoolslag heren: vierde J. van Lit in 3 min. 2 sec. 100 meter rugslag heren: eerste Wil van Wamel 1 min. 17 sec. 200 meter schoolslag dames: derde Menny Otto-Proper 3 min. 23,4 sec. 3x50 meter wisselslag estafette heren, Haarlem tweede in 1 min. 40,9 sec. In een rustiek Engels dorpje vragen een paar stevige knapen een Russische roeier, die deel zal nemen aan de Henley Regatta, om zijn handtekening - die zij natuurlijk prompt krijgen. Voor dit viertal bestaan er op dit moment geen ijzeren gordijnen en géén politieke verwikkelingen. De wielerronde van Badhoevedorp, die Zaterdagmiddag door de HSC „De Bataaf" en de S.V. „Lijnden" werd gehouden, is op fraaie wijze gewonnen door de sterke amateur-wegrenner Van Wetten uit Noordwijkerhout, die negen kilometer voor de eindstreep uit de vier man sterke kop groep ontsnapte. Van Wetten kwam tevens in het bezit van de prijs voor de renner, die de meeste keren als eerste de streep passeerde. De prestatieprijs werd toege kend aan de Amsterdammer Mehagnoul. Bij de nieuwelingen, die een voorwed strijd over vijftig kilometer reden, zege vierde de plaatselijke favoriet Van der Meulen die ook de prestatieprijs kreeg toegewezen. Tweede werd Cuvelier uit Nieuw-Vennep en derde de Haarlemmer Koger, die de sprint van het peloton voor zijn rekennig nam. De Haarlemmer Ma thot kwam in het bezit van de verrassings- prijs. De uitslagen luidden: Amateurs: 1. Van Wetten (Noordwijkerhout) de 80 kolime- ter in 2 uur, 4 min. en 32 sec.; 2. Me hagnoul; 3. Rabe (beiden Amsterdam); 4. Van Beem; 5. Snijders (beiden Halfweg); 9. Groot (Beverwijk). Nieuwelingen: 1. Van der Meulen (Bad hoevedorp) de 50 kilometer in 1 uur, 22 min. en 46 sec.; 2. Cuvelier (Nieuw Ven nep); 3. Koger (Haarlem); 4. Niesten (Be verwijk); 9. Van Wijk (Haarlem); 11. Meegdes (IJmuiden). Grijs?, zei Christiane. En het is die grijze kat, die je de tuin ingejaagd hebt?, vervolgde Hermantier. Ja, mijnheer. Je bent gek, riep Christiane. Het was Rita. Neen, mompelde Hermantier droevig. Het was Rita niet. Ik weet het. Marceline, wil je ons alsjeblieft alleen laten. Er volgde een moment van stilte. De saxofoon weerklonk nog zachtjes en zweeg tenslotte. Als ik het had geweten, zei Christiane. Men meent goed te doen en dan Maar ik verwijt je niets. Rita is de dag voor onze aankomst overreden. Ik heb het je niet willen zeg gen. Straks toen ik dat dier heb gezien, heb ik gehoopt, dat. Ik begrijp het best, Christiane. Ik begrijp het best. Je hebt gejokt om me geen verdriet te doen. Gejokt! Dat woord is wel wat sterk. Laten we dan zeggen, als je dat prefe reert, dat je de waarheid geweld hebt aan gedaan, alsof ik een ernstige zieke was, ge voelig voor de geringste schokDat is lief, Christiane. Alleen ben ik niet ernstig ziek. Hij rook haar parfum, dichter bij zich. De rieten stoel kraakte, toen zij ging zitten. Haar ademhaling ging snel. Richard, mompelde zij. Ik wil je niet kwellen. Wat ik je ga zeggen, moet je niet tragisch opnemen. Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6