Pleidooi voor de rechten van de voetgangers Witte Mtien Frisw Agenda voor Haarlem Hildebrand-monument komt in Sonsbeek goed tot zijn recht Trainingstochten naar Alkmaar, het Kopje en op het circuit In Nieuw Vennep werkt men aan mechanisatie in de landbouw Rapport aan minister Algera „Niet alleen het recht van de snelste mag gelden" De Haarlemse muggenronde DINSDAG 28 JUNI 1955 Examens N T V Betaling abonnementsgeld per giro Vijfjarig ventje verdronken Atoomstraling leidt tot degeneratie hij vliegen Roofoverval op 80-jarige boer te Oostkapelle Bromfietser verongelukt In opdracht van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging; Bescherming Voet gangers (N.V.B.V.) heeft de voorzitter van de vereniging, de heer L. C. Admiraal, een rapport over ,,De voetganger in het ver keer" opgesteld, dat aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, is aangeboden. In de algemene inleiding wordt opgemerkt, dat van .jaar tot jaar het aantal ongevallen, dat de voetgangers in het ver keer overkomt, stijgt. Het probleem is vol gens hem zo ernstig, dat overdrijving of dramatisering overbodig is. Het nut van rijverkeer en van gemotoriseerd snelver keer is niet in geding, wel echter de denk fout, dat dit gemotoriseerde verkeer het ge hele wegverkeer en straatverkeer omvat, Daardoor wordt geen acht geslagen op de voetgangers. Ook in de toekomst zal een belangrijk voetgangersverkeer blijven bestaan. De voetganger is alom tegenwoordig. Hij is ge noodzaakt zich op alle delen van wegen, straten en pleinen te, begeven. Het is volgens het rapport onvermijde lijk dat het rijverkeer en het voetgangers verkeer eikaars banen kruisen, zodat een oplossing moet worden gezocht, waarbij de kruising van gevaar wordt ontbloot en de economische belangen alsmede de rechten van beide soorten weg- en straatgebruikers op redelijke wijze tegen elkaar worden af gewogen. Men kan volgens de heer Admi raal niet het standpunt huldigen, dat het rijverkeer het alleer/recht heeft op vlotte afwikkeling. Het voetgangersprobleem is een hijzonder Nederlands probleem, omdat behalve de voertuigen, die in het buiten land worden geibruikt, men in Nederlapd ook nog te maken heeft met het rijwiel, de bromfiets en tfe bakfiets, die aan het straat verkeer zulk een chaotisch beeld geven. Recht op bescherming Over öe rechten van de voetganger wordt opgemerkt, dat de voetganger nimmer door andere weggebruikers mag worden geïnti mideerd, verdrongen of onderdrukt. In zijn zwakte en in zijn kwetsbaarheid ligt zijn recht op bescherming. Het recht op het uitsluitend gebruik van trottoirs, voetpaden, wandelpaden en vluchtheuvels wordt thans zodanig ge schonden, dat kan worden gesproken van een hoog nodig rechtsherstel. De reser vering van afzonderlijke wegdelen, elk met een bijzondere bestemming, kan de stelling, dat de voetganger recht heeft op alle delen van de openbare weg en alle delen van de openbare straat, niet aantasten. In het bij zonder heeft de voetganger het recht om zonder vrees de openbare weg over te ste ken. De stelling dat de tijd van de auto rijder kostbaarder is dan die van de voet ganger, is volgens het rapport niet houd baar in een land, waar gelijk recht voor allen het kostbaarste goed der gemeen schap is. In het verkeersrecht kan nooit alleen het recht van de snelste gelden. Over de gevaren voor de voetganger wordt in het rapport opgemerkt, dat de voetganger moet deelnemen aan het weg verkeer en aan 't zeer heterogene en intense en daarom zoveel gevaarlijker straatver keer. Iri veel gevallen heeft de voetganger geen mogelijkheid de trottoirs behoorlijk te gebruiken. Op kruispunten, waar de zoge- naamdie zebrastrepen ais voortzetting van het trottoir zijn te beschouwen is het over te steken wegdeel dikwijls te breed en on overzichtelijk. Bovendien zijn er meer on- bewa;akte door politie of met verkeers lichten dan bewaakte kruispunten. Bij de kruispunten, die door verkeerslichten beveiligd zijn, wordt nog te weinig reke^- ning gehouden met de voetganger, doordat de lichten te snel van ffroen op rood over springen. Voorts leveren voor de voetgan ger een groot gevaar op de drukke winkel straten, die tevens als invalsweg of door gangsweg dienen. Deze straten worden dan bovendien bereden door voertuigen met verschillertde snelheden (auto's bromfiet sen en gewone fietsen), hetgeen de toestand voor een overstekende voetganger ook niet overzichtelijker maakt. Oplossingen ln de volgende hoofdstukken doet de rapporteur dan een aantal suggesties, die een oplossing voor deze problemen zouden kunnen bieden. Onder meer wordt gepleit voor het invoeren van een stelsel, waarbij een aantal parallel lopende straten voor de verschillende soorten verkeer wordt aan gewezen, voor het als voorrangsweg hand haven alleen van een beperkt aantal wer kelijk voor het interlocaal en internatio naal verkeer bestemde wegen en voor een snelheidsbeperking voor de andere wegen tot 40 km per uur. De rapporteur merkt op, dat het in het verkeer over korte afstanden weinig uit maakt of men wat sneller of langamer rijdt. Voorts oppert hij de mogelijkheid bepaalde gedeelten van de binnenstad geheel voor het verkeer te sluiten, waarbij dan wel de frequentie van de tram- en buslijnen naar de binnenstad zou moeten worden ver hoogd. Tenslotte wordt in het rapport aange drongen op een aantal nieuwe verkeers- voorschriften en herziening van de huidige verkeerswetgeving en op de waarde van een betere verkeersopvoeding, die niet alleen gericht is op het bijbrengen van een aantal regels en waarschuwingen, maar die ook nadruk legt op wellevendheid en eer bied voor eikaars veiligheid. „Sabor", de mechanische mens, zal tijdens de eeuwfeesttentoonstelling „Haarlemmer meer" te Hoofddorp te zien zijn. Het won der van techniek en vernuft wordt met radar bestuurd en vertoont ongelooflijke prestaties. ADVERTENTIE O Voor het eerst ziet men thans in park Sonsbeek te Arnhem het Hildebrand- monument van prof. J. Bronner in een om geving die zoveel overeenstemming heeft met de bestemde plaats in de Haarlem mer Hout, dat de bezoeker zich een dui delijk beeld kan vormen van de werking dezer beelden in de open lucht. Het Hildebrand-monument werd eerder geëxposeerd in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in Brussel en Luik en het laatst in de Vleeshal te Haarlem. Eenmaal had er in de Kleine Hout een improvisori- sche opstelling plaats, die echter slechts onder de ogen van enkele deskundigen U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE willen noemen. Naast de moderne beeld houwwerken der Italianen, Zwitsers en Fransen, waarin ondanks de onderlinge verschillen, toch een soort Europese vor mentaal gesproken wordt, bezitten de beelden van Bronner die ietwat stroeve in gekeerdheid, die voor ons volk zo teke nend is. Met de zeer aparte middelen waarover Bronner beschikt, heeft hij de intieme „af gesloten" geestesgesteldheid van Hilde- brand op waarlijk sublieme wijze vertaald. Het zuiverste specimen gaf hij daarvan, voor mijn gevoel, in het diakenhuisman netje. In een tijd als de onze, waarin een alles overwoekerend internationalisme het leven steeds gelijkvormiger maakt, zal het Hilde brand-monument,eenmaal in Haarlem ge plaatst, een markant teken van een eigen, speciaal geestesklimaat zijn. Het zal daar door tot ons Haarlemmers een vertrouwde voor de buitenlanders een uitzonderlijk specifieke taal spreken. Het is te wensen dat het monument nu ten spoedigste op de daarvoor* bestemde plaats wordt opgericht. OTTO B. DE KAT Leiden. Candidaatsexamen geneeskunde II: mej. A. A. H, Pieterse, Den Haag; mej. H. M. Verheul. Wassenaar en de heren H. Broekhuijsen, Den Haag; L. Daalder, Voor burg; S. J. H. Heimei. Den Haag; F. B. Lam mes. Den Haag; J. L. Sonneville, Oegst- geest en W. Wischermann, Den Haag. Doc toraal examen geneeskunde: mej. E. Groene- wegen, Rotterdam en de heren A. M. Blans, Leiden; J. C. de Knegt, Delft; C. W. Kok, Terheyden (N.B.); E. A. Martis, Epe en Tan Hassan, Den Haag. Semiarts examen: mej. J. J. der Weduwen. Delft en de heren J. de la Hayze, Heemstede; W. F. Hofkes. Den Haag; W. A. F. van de Kamp, Scheveningen; F. W. Leeman, Leiden en B. Makkink. Den Haag. Artsexamen: mej. T. M. Brunt, Voor burg en de heren F. W. Eckenhausen, Den Haag; F. G. M. van der Helm. Den Haag; J. A. Kylstra. Den Haag en S. Z. Shepard (U.S.A.). Candidaatsexamen sociologie: J. M. Broekman, Voorburg. Delft. Propaedeutisch examen geodetisch ingenieur: J. G. Riemersma, Blaricum; Raden Soetjipto Adihardjo, Delft; P. Westerbeek, Steenwijkerwold; C. Wiersma. Alkmaar. Candidaatsexamen werktuigkundig inge nieur: Raden Mas M. Abdulkrim, Delft: J. van de Graaf, 's Gravenhage; Liem Bian Tien. Delft; I. de Muijnck. Borssele: W. J. M. Quik, Waalwijk: P. J. A. Soepnel. Eindhoven en A. Vuijk, Eindhoven. Ingenieursexamen geodetisch ingenieur: G. H. te Kronnie. Am sterdam; F. Prak, Rhenen en H. de Ridder, Alkmaar. Groningen. Candidaatsexamen geneeskun de (2 B>: mej. J. G. Cost te Coevorden en B. K. Bootsma te Hoogeveen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen wijsbegeerte: C. Secrveld (New York), cum laude. Haarlem. Voor het MULO-examen. diplo ma A, slaagden op Maandag 27 Juni D. B. Gaijkema en W. K. de .Tong uit Haarlem, M. Bos uit Uithoorn, J. C. van der Laan uit Lisse. J. Borst uit Velsen, P. C. Bakker en F. J. Rosier uit Beverwijk. Voor het diploma B slaagden H. M. v d. Veldt, A. J. Hoogreef, H. Baars. J. C. Hali, H. Seeder. O. J. Kool wijk. F, N. Breedijk. W. C. Post, J. P. van IJsseldijk, P. J. Buijs en F. W. Kuipers uit Haarlem, verder J. J. Rotte, J. M. van Nes, P. Verver en F. A. Verhoef uit Sassenheim, A. W. van der Capellen uit Heemstede, A. C. Gravemaker, W. P. Timmers en A. van der Schaar uit Velsen. Twee candidaten werden afgewezen. Utrecht. Semi-arts examen: L. J. J. Bre dere, Utrecht; H. E. Henneveld, Utrecht; mej. B. M. Th. Schalken. Amersfoort; D. van de Wetering, Rotterdam; J. Witzand, Zeist. Arts-examen: L. H. F. Chaillet, Utrecht: J. P. Harden berg. Eindhoven; J. C. Kol, Utrecht; J. A. J. van Poppel, Valkenswaard; G. J. Smeets, Kerkrade; P. M. H. G. Tro- quay, Maastricht. Tandartsexamen: J. K. W. den Boer. Dordrecht; C. van Es, Hilversum; J. O. F. C. von Jessen, Den Haag; J. A. Mor- rien, Amsterdam; H. J. de Rooij, Waddinx- veen; W. van de Sluijs, Rotterdam; H. J. Smalbroek, Rotterdam e'n H. van Wijngaar den, Bergambacht (Z.H.). 's Gravenhage. Notarieel examen: H. H. Kleine, Amsterdam (le gedeelte); A. M. van Maurik. Utrecht (2e gedeelte). Tilburg. Katholieke Economische Hoge school. Candidaatsexamen economische we tenschappen: L. Kursters, Wassenaar; J. v. d. Put. Kaatsheuvel; G. Willemsen, Does burg. Doctoraal examen economische we tenschappen; L. Konings, Swalmen; A. Wil- lems, Eindhoven. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum slaag den voor het eindexamen HBS-B: de heren C. van Meurs, W. van Os. J. J. A. Pluut, H. P. Quarles van Ufford, C. Sorgdrager en mejuffrouw N. Noteboom. De examens zijn geëindigd; van de achten dertig candidaten zijn er afgewezen: 7. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen psychologie; Th. L. Stok, Am sterdam. Blijkens een opgave in de Staatscourant van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 12 tot en met 18 Juni werden 79 gevallen van rood vonk geregistreerd, voorts een geval van kinderverlamming in Zwolle, en 551 gevallen van rode hond. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD „Het is best link", zei de vijftienjarige Henny de Kort uit de Rozenstraat 27, ploegleider van het Station-zestal in de Haarlemse Muggenronde toen wij hem op het circuit van Zandvoort naar zijn mening vroegen over deze grote rijwieltocht. Even daarna zei hij het weer toen hij de organi sator, hoofdagent Hartman schilderde en enkele ogenblikken later nog een keer toen hij het had over de training van zijn ploeg. „We oefenen elke avond", vertelde hij trots, „steeds maar weer en een hele troep jongens uit de buurt gaat altijd met ons mee. Ze gaan niet naar de Veluwe, maar ze willen toch trainen". Hij lacht vriendelijk, vertelt iets over zijn school, het Triniteitslyceum, morrelt DINSDAG 28 JUNI Concertgebouw: Concert N. Ph. O. t.g.v. 125-jarig bestaan afd. Haarlem Mij. tot Bev. der Toonkunst, 8 uur. Cinema Palace: „Ca- naris", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Country Girl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het moederhart spreekt', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen moe derschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die wij schuwen", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Duel in de jungle', 14 jaar. 8 uur. Minerva: ,The garden of Allah", 14 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 29 JUNI Concertgebouw: 127ste muziekuitvoering Haarlems Muziek-Instituut, 7.30 uur. Grote Kerk, 8 uur: Avondstilte, spreker: dr. H. v. d. Loos, organist Klaas Bolt. Cinema Palace: „Canaris", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The Country Girl', 14 jaar, 2, 4,15 7 en 9.15 uur. Studio: „Het moederhart spreekt", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen moederschap'. 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die wij schuwen", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de jungle". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Michael Strogoff", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Hoofdbeeld van prof. Bronners Hildebrand- monument, zoals het in Sonsbeek te zien is. kwam. Bovendien werden hiervoor afgiet sels der voorontwerpen gebruikt. De originelen in Sonsbeek echter doen de levende materie der steen, die zo uiterst subtiel door prof. Bronner bewerkt werd, goed uitkomen. De aanblik van deze groep beelden is stellig verrassend. Het zou te verwachten zijn dat de sterk gestyleerde, haast architectonische vorm geving van Bronners schepping het gun stigst tot zijn recht zou komen in de nabij heid van een bouwwerk, doch in werkelijk heid is het tegendeel het geval. De strakke maar toch ook speelse figuren blijken in het zonlicht, op een grastapijt geplaatst, volledig aan hun bestemming te beantwoor den. Licht en schaduw wekken de met zo grote gevoeligheid bewerkte huid der beelden pas tot leven. De contrasterende werking tussen de rechtlijnige contouren en cubistische volu men met het wisselvallig spel van het om ringende lover waar het zonlicht doorheen valt, is verrassend. De acht figuren uit de Camera Obscura en de grote figuur van Hildebrand zijn in Sonsbeek door prof. Bronner zelf opge steld, echter in een volstrekt andere groe pering dan dit in Haarlem zal gebeuren, daar hier de voor Haarlem geprojecteerde fonteinbak uiteraard niet aanwezig is. De plaatsing, zoals prof. Bronner deze voor de „Kleine Hout" gedacht heeft, zal echter nog aanzienlijk gunstiger zijn, omdat daar de onderlinge verbondenheid der figuren vol ledig zal wezen. Het bezoek aan Sonsbeek bood ons nog een ongezochte gelegenheid tot het maken van vergelijkingen, omdat het Hildebrand- monument hier staat opgesteld in de directe nabijheid van vele der belang rijkste beeldhouwwerken van onze tijd. Wat hierbij treft, is het volstrekt per soonlijke, datgene wat ik, zonder daarmee iets misprijzends te willen zeggen, het eigen-zinnige karakter dezer kunst zou Het landbouwbedrijf mechaniseert zich meer en meer en in Haarlemmermeer heb ben de boeren er veel mee te maken. Voor hen is het prettig in eigen omgeving een fabriek of werkplaats te hebben. Dat is, wat Nieuw Vennep betreft, te danken aan wijlen de heer H. Vissers, die in 1910 een bedrijf heeft gesticht, dat speciaal na de oorlog onder leiding van zijn zoons is uit gebreid tot een grote fabriek. Deze fabriek, gevestigd aan de Hoofdweg, zal Donderdag morgen officieel in gebruik worden geno men, waarbij minister S. L. Mansholt het woord zal voeren. De heer Vissers is geboren in West-Bra bant. Op vrij jeugdige leeftijd trok hij naar het Westen van het land en werkte bij boeren in Haarlemmermeer. Hij werd be drijfsleider en in 1910 vestigde hij zich als loonmaaier en loonzaaier. In de dagelijkse arbeid gebruikte hij werktuigen en de heer Vissers begreep dat hij aan de mechanisatie aandacht moest besteden. Door zijn contact met de boerderijen ontwikkelde zich een handel in landbouwwerktuigen en boven dien hield hij zich bezig met de verkoop van zaaizaden, pootaardappelen en kunst meststoffen. In 1933 overleed de heer Vissers en zijn weduwe zette de zaken voort. Zijn zoons specialiseerden zich op de handel en in de reparatie van landbouwwerktuigen en het reparatiebedrijf aan de Hoofdweg ontwik- kende zich. De drie zoons van de heer Vissers, die thans het bedrijf leiden, dat bekend staat als Landbouwwerktuigen- en machine fabriek „Vicon", H. Vissers N.V. Nieuw Vennep, specialiseerden zich in de oorlogs jaren op reparatie, omdat het niet moge lijk was landbouwwerktuigen in te voeren. Er was vraag naar onderdelen, die in de fabriek vervaardigd werden en ook werden op verzoek nieuwe werktuigen gemaakt. Na de bevrijding besteedde de leiding speciale aandacht aan fabricage. De fabri cage ontwikkelde zich zodanig, dat de ge broeders Vissers in 1947 de handel in landbouwwerktuigen en reparatiebedrijf hebben laten varen. Het bedrijf groeide ieder jaar. In 1945 bestond het personeel uit vijftien leden en de omzet was 42.000. In 1954 werkten 170 man in de fabriek en de omzet was het honderdvoudige van 1945. Thans bestaat het personeel uit 230 leden. De directeuren verwachten, dat de omzet dit jaar meer dan 150'/« zal bedra gen van die van het afgelopen jaar. Er is een tijd geweest, dat de landbouw werktuigen ingevoerd werden uit België, Frankrijk en Engeland. Hierin is verande ring gekomen. De heren Vissers kunnen de binnenlandse markt voorzien en ook expor teren zij naar Frankrijk, België, Luxem burg, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Duitsland, Engeland, Australië en Nieuw Zeeland. In de fabriek besteedde men na de be vrijding aandacht aan het vervaardigen van een aardappelpootmachine, later werd die kunstmeststrooier gefabriceerd, die ook op de buitenlandse markt in trek is en het derde product was een harkkeerder van het vingerwieltype. Op het ogenblik is de grasladder in productie en andere machines zijn in ontwikkeling. De heren Vissers beschikken thans over een fabriek, die Donderdag officieel ge opend wordt, in de omgeving van Nieuw Vennep. De gieterij is gevestigd te Hoofd dorp en de research-afdeling te Lisse. Achter de fabriek te Nieuw Vennep zijn landerijen, waar eventueel demonstraties gehouden worden en de werking van de machines nagegaan wordt. In de Landbouwwerktuigen- en Machine fabriek te Nieuw Vennep wordt een hark keerder gemaakt van 't vingerwieltype. De machine is gemaakt volgens het systeem Van der Lely te Maasland. Het gebruik van de machine heeft tot gevolg een omwente ling op het gebied van het hooiharken. Drie ploegleiders broederlijk bijeen. Op de fiets: Harrie Nieuwveen Rozenprieelhur kend: Henny de Kort (Station) en daar achter Tom van der Veldt (Bomenbuurt). wat aan het drinkkruikje, dat op zijn fiets is bevestigd en wijst naar de veertienjarige Tom van der Veldt, ploegleider van de jon gens uit de Bimenbuurt, wonende in de Laurierstraat 14. „Zij fietsen ook elke avond", zegt hij en Tom knikt enthou siast. „Wij gaan dikwijls naar het Kopje", vertelt hij, ,,'t gaat niet zo hard, want er zijn flinke heuvels in die buurt, maar zo lang zamerhand went het wel". Tom van der Veldt, die op het ogenblik in de achtste klas van de eerste Centrale School zit wil stratenmaker worden, zo vertelt hij ons. ,,'t Is een best vak", zegt hij, „m'n vader is het ook en die kan het weten". Harrie Nieuwveen (veertien jaar), die cm voor ons onbegrijpelijke redenen door zijn vriendjes „Hakkie" wordt genoemd, is leider van de ploeg uit het Rozenprieel en ook hij is best tevreden over de vorderin gen van zijn ploegmakkers. Elke Zondag trekken zij er op uit en de stemming is steeds uitstekend. Een van de leden heeft zelfs een eigen Rozenprieel-lied gedicht, dat ongetwijfeld naast het officiële Mug genlied in Augustus dikwijls op de Veluwe zal klinken. Hannie, die in de zevende klase van de Centrale School II zit wil later gaan varen, maar op aanraden van zijn vader èn van hoofdagent Hartman gaat hij toch maar een vak leren op de ambachtsschool. Ma chinebankwerker hoopt hij eerst te wor den; dan kan hij later nog wel verder zien. Twintig km per uur Han Hogervorst, veertien jaar oud, wo nende in de Jan Nieuwenhuizenstraat 1 rood, troffen wij aan op een van de sport velden aan de Schalkwijkerweg en hij ver telde ons, dat zijn ploeg uit de Leidsebuurt kort geleden naar Alkmaar is geweest. Op de fiets natuurlijk, want deze rit maakte deel uit van de training, die deze jongens bijzonder serieus opvatten; meestal gaan zij zowel op Woensdag als op Zaterdag en Zondag op pad. De tocht naar Alkmaar en terug ging wel zeer voorspoedig, want nadat de jon gens de kaasstad hadden bezichtigd legden zij de terugweg dertig kilometer af in anderhalf uur, hetgeen neerkomt op een snelheid van twintig kilometer per uur. Overigens was ploegleider Hogervorst niet bijster te spreken over de pontverbinding over het Noordzeekanaal, die voor de jon gens vrij veel oponthoud betekende. Han zit op het ogenblik in de achtste klas van de Centrale School II en hij hoopt het volgende seizoen een plaats te hebben in de eerste klas van de MULO. Daarmee is zijn opleiding echter nog lang niet vol tooid, want hij heeft zich als ideaal gesteld om na een opleiding aan het CIOS in Over- veen zijn brood te verdienen als sportleider. Bezet circuit De training op het circuit van Zandvoort, waaraan bijna alle rennertjes van de Mug genronde onlangs deelnamen is overigens geen overmatig groot succes geworden. Toen de heer Hartman met de jongens precies op de afgesproken tijd arriveer de was men op de baan namelijk bezig met het nemen van bandenproeven. Een half uur later, juist toen men dacht aan de training te kunnen beginnen, nam een En gelse motorrijder bezit van het circuit. Deze coureur vloog echter na enkele rondjes uit de bocht en op dat moment arriveerden er echter weer twee autobussen uit Rotterdam en pas toen de inzittenden van deze wa gens het circuit grondig bekeken hadden, konden de jongens een begin maken met de ploegentijdrit. Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf is de vijfjax-ige jongen Joh. W. A. Nieuwenhuysen uit de Kleinstraat in de Delfhavense Schie te Rotterdam verdron ken. Een vrouw, die in haar woning was, hoorde opeens een geluid, keek naar buiten en zag het ventje ongeveer drie meter uit de kant drijven. Direct holde zij naar buiten en hield een man aan, die meteen in het water spi-ong en enkele keren dook, even als een tweede voorbijganger, echter zon der succes. De politie is toen gaan dreggen en heeft het levenloze ventje opgehaald. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis Coolsingel gebracht. LONDEN (A.F.P.) De erfelijke ge volgen van blootstelling aan radio-actieve straling zijn in de derde en volgende gene raties te vrezen, aldus schrijft de Britse deskundige op het gebied van de afstam mingsleer dr. Pilkington in het Juli-num- mer van het medische tijdschrift „Family Doctor". Volgens dr. Pilkington, die proe ven heeft genomen met een soort vliegen, gaan zich in de derde generatie verschijn selen als gezwellen, misvormingen en on vruchtbaarheid openbaren. In de volgende generaties nemen deze verschijnselen snel toe. Han Hogervorst, de ploegleider uit de Leidsebuurt. De wielrcnnertjes waren echter nauwe lijks uit het gezicht verdwenen toen de le den van de H S.V. „De Kampioen" zich precies op de finishlijn van de Muggen- rijders opstelden om een begin te maken met het clubkampioenschap. De aankomst van de deelnemers aan deze eerste grote oefening liep daardoor enigs zins in het honderd en vervolgens moest men de tocht naar Haarlem weer onderne men zonder nu werkelijk met succes ge traind te hebben. Er komen echter nog talrijke oefenbijeenkomsten waarop de jongens hun schade zeer zeker zullen in halen; De 80-jarige alleenwonende landbouwer P. Sanderse, wonende aan de Nooraweg te Oostkapelle, is het slachtoffer geworden van een roofoverval. Een hem vreemde bezoeker, die zijn fiets bij het huis had neergezet, kwam binnen, toen de land bouwer eten aan het klaarmaken was. Hij eiste het geld van de boer en wierp hem zijn eigen wambuis, dat in de kamer hing, over het hoofd. Er ontstond een worsteling toen de 80-jarige weigerde zijn geld af te geven. Hij werd hardhandig op een stoel neergezet en was, na bedreiging met ge weld, verplicht te zeggen, dat het geld in zijn beurs zat, die in een kastje op de slaapkamer lag. De rover haalde de beurs daaruit en verdween met een „gegroet". De aanvaller was niet gewapend. De boer liep de weg op, waar hij door een passerende fietser van zijn wambuis werd bevrijd. De politie ging onmiddellijk aan het speuren, maar heeft de dader nog niet gevonden. Vorig jaar werd er inge broken bij de boer. Deze heeft toen zijn geld op de bank en bij de notaris in veilig heid gebracht, zodat nu de rover genoegen moest nemen met een bedrag van tachtig gulden. De 24-jarige J. G. V„ die op zijn brom fiets een der kruispunten in de Bussumse villawijk „Het Spiegel" passeerde, is Maan dagavond door een autobus van de NBM, die uit de Koningslaan kwam, aangereden. Hij werd enige meters meegesleurd en was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kin<4,

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7