Al vijftig jaar vaart „Hillegers- berg" met „berg"-boten Vis voor het opscheppen met een electrische hengel Afscheidsdiner aan de Huishoudschool Grootse viering van 50-jarig Sint Joseph-parochiefeest Agenda voor Velsen Kennemer i, Lantaarn Havenberichten WINTERS Trillingen die aas vervangen, maken de vissen tijdelijk bewusteloos Heemskerk Old Clothes New rs Beverwijk 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Afscheid wethouder Visser op 30 Augustus Openlucht-uitvoering T.V. „Santpoort" Geslaagden aan de visserijschool Vergadering Comité Urker scheepsramp Eerste aardbeienveiling Naar Schiphol en Volendam MET HISTORISCHE TENTOONSTELLING DRY CLEANING ONLY Aardbeienveiling Vertrouwen in Salk-vaccin in Idaho opgezegd DE FIRMA VINKE CO te Amsterdam voert de directie over de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart en tevens over de N.V. Stoomboot Maatschappij „Hil legersberg". Het bezit van deze in 1905 opgerichte scheepvaartmaatschappij bestaat uit drie vrachtschepen: de stomers „Zijpenberg" en „Trompenberg" benevens het mo torschip „Larenberg". Dit zijn de zogenaamde „berg"boten, die nauw verwant zijn aan de „sum"boten. Laatstgenoemde schepen behoren toe aan de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Oostzee" die onder directie staat van de Firma Vinke Zonen. De Firma Vinke Co en de Firma Vinke Zonen hebben beide hun zetel in het kan toorgebouw, gelegen aan de Geldersekade 10 te Amsterdam. De volgende openbare vergaderingen van de gemeenteraad van Velsen zijn vast gesteld op 27 Juli, 30 Augustus, waarop wethouder W. F. Visser afscheid zal nemen en op 13 September, wanneer een nieuwe wethouder zal worden gekozen. De Turnvereniging „Santpoort" geeft op Zaterdag 2 Juli des avonds om zeven uur een openlucht uitvoering in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort. Bij on gunstige weersomstandigheden wordt de uitvoering verschoven naar Maandagavond 4 Juli. Een foto van één der drie schepen van de Maatschappij „Hillegersberg" is hierbij afgedrukt. Het is de „Trompenberg", maar toen de foto werd gemaakt heette het schip nog „Zeeman", varende voor de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. We herken nen er onmiddellijke het type „Liberty"- schip uit en dan weten we meteen dat deze „Zeeman" uit de tweede wereldoorlog da teert. Het was in 1943 toen de Houston Shipbuilding Corporation te Houston het schip onder de naam „L. H. McNelly" afle verde. Groot 7270 rge. ton bruto heeft het een lengte van 128,87 meter, breedte 17,37 meter en holte van 10.62 meter. Het draag vermogen bedraagt 10913 ton en de bun kercapaciteit 1834 ton. De triple expansie machine van het fabrikaat Filler Sto- well ontwikkelt 2500 pk en geeft het schip een snelheid van 11 mijl. De „L. H. McNelly" werd na de oorlog door de regering ter beschikking gesteld van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd en daaraan heeft het schip de naamsverande ring te danken. De nieuwe naam was „Zeeman" en als zodanig voer het enige jaren onder de vlag van de Lloyd. De naam „Trompenberg" werd verkregen in het jaar 1950 toen de Mij. „Hillegersberg" de toen zevenjarige „Zeeman" overnam. Tot zinken De naam „Trompenberg" is onafschei delijk verbonden met de geschiedenis van de Maatschappij „Hillegersberg". De eer ste kwam een jaar na de oprichting gereed bij de Scheepswerf A. Vuijk Zonen te Capelle aan de IJsel, een schip van 1608 reg. ton bruto. Na ruim tien jaar trouwe dienst werd deze eerste „Trompenberg" op 17 Februari 1917 door een Duitse onder zeeboot na voorafgaande waarschuwing, aan de Westelijke ingang van het Engelse Kanaal met bommen tot zinken gebracht. Het schip was met een lading steenkolen van Penarth op weg naar Las Palmas. De bemanning werd toegestaan naar het schip terug te keren om dekens en pro viand te halen. Hetzelfde lot onderging het s.s. „Ootmarsum", dat zich in de nabijheid van de „Trompenberg" bevond, eveneens met een lading kolen en dezelfde bestem ming. Zowel de reddingssloepen van de „Trompenberg" als die van de „Ootmar sum" hebben getracht de haven van Brest te bereiken, doch de schipbreukelingen werden tenslotte opgepikt door het Noorse stoomschip „Sommerstad", die hen in Brixham aan wal zette. Op de rotsen Een nieuwe „Trompenberg" is er voor in de plaats gekomen in 1919 en de werf van Vuijk viel weer de eer te beurt het tweede schip van die naam te bouwen. On geveer 300 ton groter dan zijn voorganger bereikte dit schip de leeftijd van 26 jaar. Behouden gebleven in de oorlog kwam het in 1945 in ons land terug. Van de na-oor- logse periode heeft het weinig kunnen profiteren. De tweede „Trompenberg" ging ten onder op 29 November 1945 na op de rotsen te zijn gelopen bij Ornskölds- vik aan de Zweedse kust. Vijf jaar lang is de naam „Trompenberg" uit het register van de koopvaardijvloot verdwenen geweest. De naam werd in 1950 weer ingeschreven, ex-„Zeeman", een schip van geheel ander type, doch veel groter dan de beide voorgangers. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Voor de tweede maal sinds het bestaan van de cursus „Viskunde en visbewerking" zijn in de Gem. Visserijschool te IJmui- den examens afgenomen. Het diploma werd toegekend aan de heren C. van Es, J. J. v. d. Zwan, G. Vlieland, G. Boekei, M. de Koning, B. G. Kuyk, P. N. Clots, C. A. Glas, L. Bakker, G. den Heyer, G. Plugboer, H. J. Rijkers, Th. v. d. Aart, C. P. v. d. Steen, J. A. Segboer, J. Jonge- jan en J. Thiele. Onder voorzitterschap van burgemeester G. Keyzer is de laatste vergadering ge houden van het Urker Comité Scheeps ramp 1954. Een definitieve bestemming werd aan de ontvangen gelden f 48.000 gegeven. Hiervan zal de helft worden besteed om een van de getroffenen te helpen bij de aankoop van een nieuwe motorkotter. De andere helft van de gel den wordt gestort in de kas van de Eerste Urker Onderlinge. Deze zal dan de ver zorging van de getroffenen op zich nemen. Het resterende bedrag groot f 4500 dat het bestuur van de afdeling Urk van het CNV nog in bezit heeft zal worden gebruikt om de uitkering van de Onderlinge aan te vullen. WOENSDAG 29 JUNI IJMUIDEX Thalia, 20 uur: „The command". Rex, 20 uur: „Moulin Rouge". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 u. „IJmuider Harmonie", 20 uur, 't Schapen- land, bal. Anjerfonds, 20 uur, Sportpark Schoonen- berg, gymnastiekdemonstraties. DONDERDAG 30 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Een nacht zonder einde". Rex, 20 uur, „Moulin Rouge". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. „IJmuider Harmonie", 20 uur, 't Schapen- land, concerten. SANTPOORT Ned. Ver v. Huisvrouwen, afd. Velsen IJmuiden, 14 uur, Jeugdhuis Burg. En- schedélaan, sluitingsmiddag. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur: Spreekuur wethou der van Openbare Werken. wMmsm HAMBURG (United Press) Een 44- jarige Duitse technicus en uitvinder heeft voor een groep sportvissers en een journa list in Hamburg voor de eerste maal het „druk op de knop"-vissen met een electri sche hengel gedemonstreerd. Zij, die deze demonstratie bijwoonden, hadden het ge voel, dat zij een tekenfilm van Walt Disney over magische visvangst zagen. De techni cus, Herbert Preglow, is mede-uitvinder van deze ultramoderne visapparatuur, waarbij haken, wormen en geduld over bodige zaken zijn geworden. Preglow stak zijn electrische hengel en net in het water van een naburig meer, drukte op een knop aan het handvat van de hengel.... en in de fractie van een seconde schoten alle vissen binnen een straal van meer dan drie meter naar de hengel toe alsof zij door een magneet werden aangetrokken. Bij de hen gel gekomen kantelden zij op hun zij en bleven zo onbeweeglijk drijven tot zij met de hand of een net uit het water opgevist werden. In minder dan twee minuten tijds had Preglow een emmer vol forellen en aal gevangen Preglow vertelde dat hij tezamen met de natuurkundige Conradin Kreutzer deze draagbare visapparatuur had uitgevonden en ontwikkeld, een en ander in samenwer king met het West-Duitse federale insti tuut voor visserij-onderzoek. Preglow en Kreutzer hadden jaren geleden opgemerkt, dat vissen worden aangetrokken en buiten bewustzijn raken wanneer electrische trillingen in het water worden geleid. „Wij moeten een draagbaar apparaat ontwikkelen, dat klein genoeg zou zijn om aan de hand mee te voeren, dat geen la waai zou maken en tevens de vereiste im pulsen zou uitzenden", aldus Preglow. Eind vorig jaar kwam de „Salmo-super" tot stand, die Preglow voor de demonstratie gebruikte. Eenvoudiü Het toestel bestaat uit een auto-accu, een „vibrator" en een gelijkrichter plus twee snoeren, die naar de hengel en een koperen plaatje leiden. Dit plaatje wordt in het viswater gegooid, waar het het ne gatieve eind (kathode) vormt voor de elec trische stroom. De hengel maakt het posi tieve eind (anode) uit. Zodra door een druk op de knop de electrische impulsen worden ingeschakeld, wordt de vis naar de anode toegetrokken, waar hun spieren verlamd worden door de electrische stroom en zij onbeweeglijk op hun zij blijven drijven. Preglow zeide, dat het apparaat even goed voor ansjovis en tonijnen als haaien of welke soort vis ook werkt. Hij is zich er van bewust, dat dit appa raat, dat reeds in twaalf landen gepaten teerd is, een storm van verontwaardiging zal doen opgaan onder de ware sportvis sers, wie het niet zozeer om de hoeveelheid vis alswel om de spanning van het vissen zelf te doen is. „Voor hen is vissen met dit apparaat hetzelfde als voor een jager, die iemand in het woud een hert zou zien neerschieten met een machinegeweer", zo zei Preglow glimlachend. Onschadelijk De electrische wonderhengel heeft ech ter grote voordelen voor de wetenschappe lijke en verantwoorde viskwekerij. Iemand, die particulier viswater bezit en daar forel len of karpers kweekt, kan door middel van deze hengel nagaan hoeveel vis er zit. Na ze gevangen te hebben, kan hij de oude en zieke exemplaren eruit schiften De gezonde of jonge exemplaren kan hij naar verkiezing weer teruggooien in het water, daar de vis van de korte verlam ming geen enkel blijvend nadeel onder vindt. Bovendien kunnen schadelijke roof- In Castricum zal Vrijdagmiddag om 12 uur de eerste speciale aardbeienveiling worden gehouden en vervolgens iedere dag, behalve Zaterdags, op hetzelfde tijd stip. Zaterdags neemt fleze veiling om 11 uur in de morgen een" aanvang. GESLAAGD De heer C. Vader te Castricum is in Den Haag, tijdens de aldaar gehouden exa mens, geslaagd voor het vakdiploma in de tabakshandel. vissen als snoeken op deze wijze uit vis water verwijderd worden. Ook is deze wijze van vissen van groot belang bij de zeevisserij op tonijn of de bestrijding van haaien die de wateren bij kustbadplaatsen onveilig maken. Het apparaat zal binnenkort op de markt gebracht worden voor prijzen van 900 gulden en hoger. NIET minder dan zestig huisvrouwen-in-de-dop, al len tweedejaars primairen van de gemeentelijke Huis houdschool in Velsen, heb ben zich gisteren beijverd een aantal genodigden en zich zelf een eenvoudige, nochtans delicate maaltijd te bereiden. Dat jaarlijks terugkerende afscheidsdiner kost hen en met hen de leraressen altijd heel wat hoofdbrekens. Het valt niet mee op zo jeugdige leeftijd al gastvrouwe te moeten spelen en ongedwongen, met een behoorlijke flux- de-bouche de comitéleden en de wethouder van on derwijs welkom te heten. Maar ook ditmaal is het beide meiskes, die hiertoe aangewezen waren, weer vlot van de tong gegaan. En de anderen, die zich kweten van de taak de lange tafels onberispelijk te dekken en te versieren zo met van die bescheiden tuiltjes geraniums kun nen met vreugde op hun arbeid terugzien. Het was in één woord „af". Meae dank zij de originele menu kaarten, die onder de Kun dige leiding van de teken lerares waren vervaardigd. Maar de meeste drukte is toch op de tengere schou ders van de kooKieraressen neergekomen. Het is ook zo gemakkelijk om te vragen: juf hoe moet dat nu? Er is van te voren kennelijk veel gevraagd, maar het resul taat van al deze, door vra gen verzamelde kennis, was boven alle lof verheven. Wethouder H. de Boer, die in zijn toespraak op merkte dat een huishoud school een onmisbare on derwijsinstelling in de he dendaagse maatschappij is, wenste de meisjes namens het gemeentebestuur geluk, dat zij dit tastbare bewijs van kundigheid hebben ge leverd. „Jullie toekomstige, nog niet bekende echtge noten zullen later zeker te vreden over je kunnen zijn", zo zei hij. Deze opmerking ontketende de nodige hila riteit, maar er zat zeker een kern van waarheid in. Voor de zesde maal in totaal, voor de tweede keer in de nieuwe school, werd deze festiviteit, die de cursus besluit, gehouden. En noch de genodigden, noch de leerkrachten en de leer lingen zouden dit sfeervolle uur meer willen missen. Naar hoger onderwijs Voor het toelatingsexamen van het Mar- nix van St. Aldegonde Lyceum te Haarlem slaagden Ada Verwoerd, Taco Kok, Kok van Noord, Henk Veltman en Egbert Wil- lems, allen leerlingen van opleidingsklas van de Da Costa-school te Velsen-Noord, hoofd de heer J. Suurmond. De Heemskerkse ouden van dagen, 260 in getal, maken op Dinsdag 19 Juli hun jaarlijkse uitstapje. Eerst wordt een be zoek aan Schiphol gebracht en vervolgens gaat men via Volendam weer op huis aan. Derde leerkracht De minister van Onderwijs heeft de Openbare Lagere school aan de Ooster- streng te Heemskerk een derde leerkracht toegewezen. Telde de school bij de ope ning in- Februari 1954 62 leerlingen, thans is dit aantal gestegen tot 82. Aanvoer van Dinsdag. 7 kisten tong en tarbot, 85 kisten haring, 2255 kisten makreel, 125 kisten schelvis, 35 kisten wijting, 45 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten poon, 13 kisten diversen. Totaal 2570 kisten. Dinsdag 28 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Linda Dan van Watchet, Grebbestroom van Liverpool. Oranjefontein van Antwerpen. Nova van Leningrad. Bittern van Liverpool. Rijnkerk van Antwerpen. Silja Dan van Calais. Noordstad van Ant werpen. Rien Teekman van La Paluto. Anna Sylvia van Londen. Van Linschoten. Ham burg. Nerissa van Kotka. Vertrokken zijn: Martha naar Domsö. Hathor naar Rotterdam. Binna naar Antwer pen. Ann Marie naar Bremen. Langstein n. Antwerpen. Aristee naar Rotterdam. Wub- bina naar Balline. Belletrix naar Rotter dam. Ivoorkust naar Hamburg. Elmina naar Rotterdam. Thor naar Lübeck. Algarve n. Rotterdam. Margriet L naar Londen. Schie naar Bremen. Waria naar Stockholm. Linge- stroom naar Huil. „Ween ink" speelde voor zomercompetitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de zomercompetitie voortgezet met de z.g. vijf minuten partijen. De uitslag was: 1. Slings 11 pnt. 2. Van 't Hoff 8 pnt. 3. Muyen 71/* pnt. 4. Tervocrt 7t4 pnt. 5. Komen 7 pnt. 6. R. Meyer 7 pnt. 7. De Koter 6 pnt. 8. Niiman 6 pnt. 9. Van Leeu wen 5'/2 pnt. 10. Vessies 5 pnt. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 DE VIERING van het gouden bestaans- feest van de R.K. parochie van St. Joseph te Velsen-Noord, de op 8 Juli 1905 officieel werd gesticht met een zielental van onge veer zeshonderd en is uitgegroeid tot ruim 3500 zielen, zal op grootse wijze geschieden, zowel kerkelijk als buiten-kerkelijk. Het feestprogramma, dat Zondag opent met bijzondere kerkdiensten, waarbij de oud-parochiekapelaan W. H. Simons onder alle H.H. Missen de predikatie zal hou den en een grote collecte wordt gehouden ter bestrijding van de onkosten van de feestelijkheden, zal van Vrijdag 8 Juli af gedurende meer dan een week de belang stelling hebben. De stichtingsdag, 8 Juli wordt een feest dag voor de kinderen van de lagere scholen (jongens en meisjes) en voor de kleuter school. Wegens de komst van de Koningin naar IJmuiden op deze dag, waarbij de schoolkinderen ter begroeting aanwezig zullen zijn, heetf de voorgenomen daginde ling op het laatste ogenblik enige verande ring ondergaan. Om kwart voor acht is er een bijzondere H. Mis met zang der kinde ren. Dank zij het feit, dat het nieuwe sport park „Rooswijk" thans zgn officiële ope ning tegemoet kan zien, zullen op dit ter rein van de Koningsweg 's middags volks- Zilveren Loendersloot Gisteren is alle stilte des dage- lijksen levens de dag gepas seerd, waarop 25 jaar geleden in IJmuiden een jong zaken man het een en ander op poten ging zetten: de heer J. M. Heij- koop vestigde zich in het nieu we IJmuiden van de dertiger jaren en daarmee werd een oude naam behouden, die al veel langer aan en met IJmui den verknocht en verweven was. Want bij Heijkoop hoort „Loendersloot", de naam van de vrouw die hier mede achter staat. Al in 1903 nam vader E. Loendersloot een bestaande zaak in huishoudelijke spulle tjes over, zodat de kinderen het vak met de paplepel inge goten kregen voor school tijd hielpen die junioren de klassegenoten aan griffels en sponzendozen, die in de dagen van Olim voor de Loender- slootjes een gróót artikel wa ren. En als dat dan eens niet helemaal beleefd gebeurde, want kinderen hébben wel eens wat tegen elkaar, dan kwam daar onmiddellijk de wijze koopmansles overheen: „De kinderen van nu worden jullie klanten van straks". Dat is dan ook de reden, dat vele bedaagde kopers van nu zich moeder HeijkoopLoender sloot herinneren als het Mar gootje van vroeger, dat op de banken van school B niet met zich liet spotten. En in de win kel ook haar vrouwtje stond, zo klein als ze was, daar vlak bij de „beurs". Weet u het nog? Maar goed; we zijn allemaal een tikkeltje ernstiger gewor den in die kwart eeuw en me neer Heijkoop bouwde zijn wa renhuis tot wat het nu is: een moderne uitstalling van mo derne waren, met een even mooie dépendance in Sant poort. Er is geen receptie van gekomen, want de zaken zijn zó al druk genoeg, maar niette min is deze verjaardag een kleine loftrompet waard op het initiaitief van een der typisch- IJmuidense geslachten, die de klop van de tijd wensten te verstaan. Dinsdag: henen Onvermoeibaar hebben enige mannen de laatste dagen in de duin- en tuingrond bij de vijver voor het Cultureel Ge bouw aan het Moerbergplant- soen gewroet. Velsens eerste fontein nu ja, we bestaan pas 79 jaar is daar in aan bouw en volgende week gaan we *m met z'n allen in dienst stellen. Het hele college van Bur gemeester en Wethouders met secretaris en leden van de Velsense raad komen er bij om de fontein in de IJmuiden- se vijver te zien opspringen. Komt u ook? Het feest begint Dinsdagavond 5 Juli om tien uur 's avonds en het geplas zal vergezeld gaan van drome rige lichteffecten. Bloot Aan het eind van Bever- wijks Wijkermeer in de polder staat een lief café tussen wat groen geboomte en enkele huisjes. De onschuldige be woners van dit dorpje zijn er al aan gewend, maar voor u, die daar niet anders dan een serene stilte denkt te ontmoe ten, is hier een waarschuwing. Heel Beverwijk dromt daar op de vrije uren samen om het „schandaal van de Wijker- meerweg" te behandelen. Want wat is het geval? Er is daar enige tijd geleden een meneer in een duur automo biel bij café „De Klomp" aan gereden om een aanplakbiljet met een vrijkaartje af te geven voor een bezoek aan een show, die wordt verzorgd door enige schaars geklede dames ook wel „Folies Bergères" ge heten. Overal is dat aanplak biljet van een strook voorzien „C'est de la folie" staat er op maar plaatje bij café „De Klomp" is er tussen door gekropen en hangt nu met al zijn blootheid voor 't venster. Dat Beverwijk toch. Ruim, dat dient gezegd. In zeildoek Het beeld staat er. Welis waar nog in zeildoek verpakt en met een houten bekisting rond het betonnen voetstuk, maar het staat er, voor altijd. IJmuidens vissersmonument is gistermorgen naar IJmuiden vervoerd en op de Kop van de Vissershaven met al zijn zevenhonderdennegentig kilo grammen brons van een auto op de dam van bazaltkeien ge tild. Er is in de loop van de middag voorzichtig een stuk zeildoek omheen geknoopt en nu wacht t in alle duisternis op de onthulling doorde Koningin op Vrijdag 8 Juli. Beeldhouwer H. M. Wezelaar en enige leden van het comité Vissersgedenk teken IJmuiden zijn gister morgen bij de plaatsing pre sent geweest en hebben zich er van kunnen overtuigen, dat het beeld hier zijn juiste plaats heeft gekregen. Ferm en strak ziet de vissersman in werk- tenue en met de stormlamp in de rechterhand naar zee, naar de ingang van IJmuidens haven, waar tal van schepen nimmer meer binnenliepen. En daarbij denken we dan aan een „Alkmaar", een „Catharina Duyvis," een HD 8 en UK 174, maar ook aan de omgekomen bemanningsleden van de „Tzonne", van de „Gorredijk," de „Annie," de KW 5, de „Magda" en al die anderen uit vroeger jaren. Ben ik goed ingelicht, dan zullen oud-schippers van de IJmuidense trawlervloot uit de Prins Hendrikstichting te Eg- mond en ook de schippers van de trawlers, die op Vrijdag 8 Juli in IJmuiden binnen zijn, bij de plechtigheid op de Kop van de haven aanwezig zijn. „Verona" Zij die met uw Junior bij het opstellen van het vissers monument hebben gekeken, hebben er gisteren nog een be zienswaardigheid ontdekt. Het was een donker zeilschip, dat afmeerde bij de palen aan de kop van de haven: de Engelse „Verona." Typisch een smok- kelschoener, werd er gefluis terd. Niets daarvan, er waren wat passagiers aan boord, die Nederland in een dag kwamen doen. Het scheepje komt uit Londen en voer vroeger dagen als vrachtvaardertje op de Theems. Tarbot Zondagmiddag duurde het even bij de Noordersluis, eer het verkeer weer in goede banen was geleid en het een richtingsverkeer over een sluisdeur vlot verliep. Het scheepvaartverkeer moet nu eenmaal voorgaan. Honderden auto's wachtten tot voorbij de fabriek van de CEMIJ op schutting over het sluizenccm- plex. Er is wat gefoeterd, maar plots flitste er toch weer even die humor op. Zei een automobilist: „De tarbotten zijn op, ze zijn even nieuwe halen." Hjj nam er een Hollandse nieuwe op. Bazar voor asyl Weer of geen weer, volgende week Zaterdag, de negende Juli, stappen we vrolijk naar Velserbeek. Want de thee- schenkerij is die dag van twee tot zeven uur het centrum van een genoegentje. De actieve jeudgafdeling van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren in Velsen en Beverwijk heeft namelijk een nieuw plan ge smeed om het Kerbert-asyl weer aan wat geld te helpen. Vorig jaar brachten de jon gens en meisjes een lief die- ren-ambulance-wagentje naar het asyl en dit jaar moest er dan maar weer iets gebeuren. Zij hebben een bazar georgani seerd en daarbij geholpen door het damescomité, zullen de Velsenaren op die Zaterdag middag op heel aantrekkelijke wijze aan een kapmanteltje, een schortje, een waszak, een konijntje, enfin wat dan ook kunnen komen. Er zal een rad van avontuur zijn en een grab belton. Mocht u voor de bazar nog wat te missen hebben, dan staat de deur van het Kerbert- asyl open. Telefoon 5744. In de avond wordt er bij de theeschenkerij op het terras gedanst. Mocht het die dag slecht weer zijn, dan noden de foxtrots, walsen en samba's tussen de muren van de thee schenkerij tot een dansje. Voor fietsers Aan Velsens Zeeweg zal het Zaterdagavond gonzen van drukte en proef stomende rij wielen. De Ger. Jeugd Organi satie Velsen organiseert op die dag de jaarlijkse fietsenrallye, die is bedoeld als afsluiting van de campagne. De knapen ver schijnen er om kwart over zes bij het gebouw Lariks aan de start. Er kan nu nog worden inge schreven voor deze rallye. Voor een kwartje ben je deel nemer bij B. Oosterveen, P. C. Hooftlaan 61, Driehuis; H. de Boer, Zanderstraat 55, IJmui- den-Oost en D. Bos, De Noo- straat 3, IJmuiden-Oost. RUAZ hier! Zaterdagavond is de RUAZ weer in de lucht. Ter gelegen heid van de Nationale zieken- feestdag hebben de Heemsker- ,kers, die het radioprogramma in 't Antonius ziekenhuis ver zorgen een genoeglijk program in elkaar gezet. Luistert: na de herkenningsmelodie om kwart voor zeven worden alle lopen de patiënten uitgenodigd het bij de mensen in de studio ge zellig te komen maken. En loopt men niet, dan geeft de zuster wel even een duwtje tegen de wagen. Tijdens een verzoekprogramma introduce ren Rie Kuys en Jan Beentjes de gastomroepers en omroep- sters. De origineelste omroeper (ster) wordt met een aardige prijs verrast. „Zomer yoghurt" heet tot slot een vreemd pro gramma-onderdeel, waar geen van de samenstellers de ver antwoording voor draagt. Als het maar plezierig is, jongens Valnet Een niet alledaagse verschij ning heeft dezer dagen door het Noordzeekanaal gevaren: een fraai schip met eigenaar dige vormen, dat te Amster dam is gebouwd en onder de naam „Augusto Montenegro" dienst gaat doen als salonboot op de rivieren van Zuid-Ame- rika. De Amazone bijvoor beeld, waar 'n tourist nog wel eens wil rondneuzen. Die witte „Montenegro" heeft een zaal van een bar op het achter bovendek. Op het voorschip is een groot net gespannen. Om de overslaande golven te bre ken, heeft men uw Junior aan de sluis verteld. En de passagiers te behoeden iets te breken, wanneer zij in een vrolijke bui van het dek vallen. Laten we dat er maar aan toe voegen. JUNIOR spelen voor de leerlingen van de beide R.K. lagere scholen worden gehouden, terwijl de kleuters hun feest in de school krijgen. Op Zaterdag 9 Juli wordt voor de leer lingen van de klassen 4, 5 en 6 van de scho len om vijf uur in het St. Joseph-huis een opvoering gegeven van de kinderoperette „De geleende koekepan" van Hendrika van Tussenbroek. Het middelpunt Het middelpunt van de gouden parochie feesten wordt de feestelijke viering van de gehele parochie op Zondag 10 Juli. Om kwart over negen 's morgens is er een plechtige Hoogmis met assistentie van de priesterzonen uit de parochie. De oud-kape laan van de parochie rector H. C. Roozen- burg houdt de feestpredikatie. ,'s Middags om twee uur volgt in het Joseph-huis de officiële receptie, die we gens de te verwachten belangstelling uit sluitend voor genodigden zal openstaan. Tjjdens deze ontvangst zal het geschenk van de parochie worden aangeboden; een cadeau, waarvoor al vele maanden een ac tie gaande is tot verfraaiing van het kerk gebouw en waarvan de resultaten dan be kend worden gemaakt. Tentoonstelling In de bovenzaal van het Joseph-huis wordt onder leiding van kapelaan S. Schut een historische tentoonstelling ingericht over het wel en wee van de parochie en de voor bije halve eeuw. De tentoonstelling zal Zon dag 10 Juli worden opengesteld. Om drie uur verricht de huidige pastoor Ant. G. de Boer deze plechtigheid, waarna de R.K. Harmonie „St. Caecilia' om kwart over drie een serenade zal brengen. Vervolgens is er om half vier voor alle parochianen gelegenheid het jubilerende kerkbestuur geluk te wensen en wordt deze feestelgk besloten met een plechtig Lof en bloemenhulde aan de patroon van de paro chie. Buiten het terrein van de kerkelijke vie ring worden er in de volgende week paro chiale feestavonden gehouden, alle in het St. Joseph-huis en aangeboden door de leerlingen van de lagere scholen onder lei ding van mej. W. Sandfort. Op 11, 13, 14 en 16 Juli zullen worden uitgevoerd de kinder operettes „De geleende koekepan" en„Eine landische Konzertprobe", muzikaal spel van Franz von Suppé met décorontwerp van Annie de Jong, leerlinge van de vijfde klas. Tenslotte wordt in de week van 10 tot 17 Juli een tentoonstelling gewijd aan het Ka tholieke boek, die gehouden wordt in de R.K. Openbare Bibliotheek. ADVERTENTIE Strandscheppen 0.45, 0.70, 0.85, 1.00 1.15, 1.40, 2.35, 2.65 Strandemmertjes 0.45, 0.70, 0.95 1.00, 1.20, 1.45, 2.35 Zandvormpjes per kaart 0.25, 0.35, 0.55 Zonnebrillen 1.45 licht montuur - optische glazen Isolatieflessen2.75 Plastic broodzakjes 3 voor 0.25 Limonaderietjes 50 stuks 0.45 Wij hebben een pracht sortering kampeerartikelen en vele practische artikelen voor weinig geld voor zomerhuisjes Kennemerlaan Tel. 5853 „Een dag in Toledo" Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk spreekt op Donderdag 30 Juni in het radioprogramma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV over het onderwerp „Een dag in Toledo". De eerste aarbeienveiling te Beverwijk wordt op Donderdag 30 Juni gehouden. Vorig jaar begon men al op 17 Juni, zodat men nu twee weken later is. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 29 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Rear Windon. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Schan daal om een kind. BOISE De directeur van de dienst volksgezondheid in de Amerikaanse staat Idaho heeft gezegd, alle vertrouwen in het vaccin van Salk verloren te hebben. Hij voegde er aan toe, er niet aan te denken de inenting van kinderen tegen kinderver lamming in de staat te hervatten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3