IJmond ondergaat in de toekomst een grote structuurverandering Problemen s mi üs mt b jp s s iü b h 8 Krachtige ontwikkeling door groei bedrijfsleven WINTERS Conclusie ontwerp streekplan: Geraamd aantal inwoners omstreeks 1980 kan wellicht ruim 150.000 zijn Aetherpiraat stoorde de visserijgolf op de honderd velden J VRIJDAG 1 JULI 1955 9 Toeneming der bevolking Het Noordzeekanaal ondergaat wijzigingen Forensisme blijft bestaan Stedelijk gebied Wijk aan Zee familiebad plaats? Terreinen voor industrie Nieuwe havens V erkeerswegen Medische verzorging tijdens het weekeinde Ontspannng City-vorming Vele belangen (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Kapitein van kustvaarder gestraft Uitbreiding kottervloot van Wieringen Vandaag is het ontwerp-streekplan, ter regeling van de ruimtelijke ontwikkeling aan de Noordelijke ÏJmond aan de openbaarheid prijs gegeven. Met ingang van van daag ligt het gedurende twee maanden ter inzage ter Provinciale Griffie te Haarlem en ter secretarie der gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Het plan heeft betrekking op het gebied van deze gemeenten ten Noorden van het Noordzeekanaal, met uitzondering van enkele kleine, reeds geheel gebouwde gedeelten. Blijkens de toe lichting is een aanmerkelijke toeneming van de bevolking (omstreeks 1980 kan het aantal inwoners tussen de 120.000 tot 150.000 bedragen) te verjvachten, het Noordzee kanaal moet worden verbreed, omdat behalve toeneming der zeescheepvaart een be langrijke toeneming van het hinnenscheepvaartverkeer tegemoet gezien kan worden, Heemskerk zal in het stedelijk gebied worden opgenomen, er zullen nabij het indu striegebied havens nodig zijn en nieuwe wegen zullen moeten worden aangelegd. Het streekplan-IJmond is het tweede, dat gereed is gekomen. De Provinciale Staten van Noordholland hebben het streekplan-Zaanstreek reeds vastgelegd en over enkele maanden zal dat van IJmond aan de orde komen. Thans wordt gewerkt aan het streekplan Kennemerland-Zuid, dat dus aansluit op dat, waarvan thans hét ontwerp is verschenen. Aan de totstandkoming van het ont werp IJmond heeft ir. P. K, van Meurs een belangrijk aandeel. Hij heeft ons een uiteenzetting geven van dé toekomstige ontwikkeling van het gebied, waarover het plar) gaat. Hij merkte op, datc in het gebied, dat zich in de afgelopen jaren reeds snel ont wikkelde, een krachtige verdere ontwikke ling moet worden verwacht. De voornaam ste directe reden daarvan is de groei van industrieel bedrijfsleven nabij de mond van het Noordzeekanaal, in het bijzonder van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en haar nevenbedrijven. Deze is voor de verdere industrialisatie van ons land van groot belang: het is een sleutelbëdrijf, waarvan de groei de ont wikkeling van andere bedrijven, met name in de metaal- en chemische nijverheid, voor ons gehele land zal bevorderen. Het tot stand komen van deze bedrijven is mogelijk geworden door het graven van het Noordzeekanaal, maar heeft pas ge ruime tijd daarna plaats gehad. Bij de aanleg van het kanaal is niet voorzien, welke omvang deze ontwikkeling zou kun nen aannemen. De gunstige vestigingsfac toren, welke industriële bedrijven hier vinden: goede verkeersligging, draagkrach tige grond, grote arbeidsmarkt binnen niet te verre omtrek, doet zich meer en meer gevoelen. Aan de noordelijke oever zal de verkeersligging, na het gereedkomen van de Velser tunnels, nog merkbaar verbete ren. De gevolgen van een en ander zijn in het plan volledig onder ogen gezien. Plet voornaamste gevolg zal zijn een aanmerkelijke toeneming van de bevolking. Het gaat daarbij om een bevolking, die uiteindelijk overwegend uit industrie-ar beiders en -employe's of middenstanders zal bestaan. Wanneer dit plaats vindt tot de omvang, die verwacht moet worden, is ADVERTENTIE de zaak waar U zo'n rijke sortering vindt. Altijd iets nieuws Altijd koopjes PLASTIC AFWASBAKKEN onverslijtbaar slechts ƒ4.95 OLIESTELLEN (emaille) ƒ5.85 Kennemerlaan 1 Tel. 5853 Voor de Alkmaarse politierechter mr. J. A. Markus hebben terecht gestaan de kap per P. O. uit Winkel en zijn zes helpers wegens het exploiteren van een clandes tiene zender, die onder de naam van „Win- netou" van Januari tot eind Maart van dit jaar amusementsmuziek, reclame- en nieuwsberichten en felicitaties uitzond, hoofdzakelijk op Zondagochtend. Er bestond voor deze radio veel publieke belangstel ling. Behalve in Winkel had de kapper ook in Barsingerhorn vanuit een schuur van de landbouwer J. P. en te Wieringerwaard uit de woning van J. P. zijn programma's uit gezonden zulks met behulp van verschil lende assistenten. De kapper tegen wie de officier van jus titie mr. J. Vellinga drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een boete van 500 gulden subsidiair drie maanden had geëist, werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 400 gulden boete of twee maanden gevangenisstraf. „Winnetou" was te vinden op golflengten 200 en 300 meter en stoorde daarom vooral de visserij zender. Zondag 20 Maart deden rechercheurs van de PTT een inval in de woning van de kapper, toen deze juist had aangekondigd dat dit zijn voorlaatste uit zending was. daarvoor een stedelijke bebouwing nodig en zal daardoor een stedelijke nederzetting ontstaan. Een en ander betekent, dat de IJmond een grote structuurverandering zal ondergaan. Het oude handelsstadje Beverwijk, de jonge havenplaats I Jmuiden, de woon oorden Driehuis en Santpoort, het tuin dersdorp Heemskerk en het badplaatsje Wijk aan Zee worden opgenomen in een stedelijke agglomeratie van overwegend industrieel karakter. In zuidelijk Noord holland ontwikkelt zich, naast de agglome raties om Amsterdam, om Haarlem en in de Zaanstreek, een nieuwe van een ver gelijkbare orde van grootte. De. zuidelijke kanaaloever is reeds gro tendeels in beslag genomen, aan de noor delijke oever waar de voornaamste be drijven trouwens reeds liggen zijn nog vrij ruime mogelijkheden aanwezig. Ter zake van de vestiging van bevolking zijn de mogelijkheden aan beide oevers groter: deze behoeft niet zo dicht bij het kanaal plaats te hebben en is zelfs op vrij ruime afstand daarvan mogelijk. De ontwikkeling aan de IJmond zal na melijk ook voor het Noordzeekanaal be langrijke .gevolgen hebben. Dit kanaal is bedoeld voor en dient tot dusver zeer overwegend de zeescheepvaart. Naar mate zich echter aan de IJmond een stede lijke agglomeratie ontwikkelt, zal het ka naal, behalve toeneming der zeescheep vaart, ook een belangrijk binnenscheep- vaartverkeer moeten verwerken. Behalve het nationale belang van de industriali satie aan de IJmond speelt dan ook het nationale 'belang van het op peil houden van het Noordzeekanaal en de afwikkeling van het scheepvaartverkeer op dit kanaal een grote rol. In het plan is gerekend op verruiming van dit kanaal overwegend naar de noordzijde, afwikkeling van de binnenscheepvaart langs de noordelijke oever van dit kanaal, en voorkomen van onnodig kruisend landverkeer en scheep vaartverkeer. Wat de woonplaatsen der aan de IJ mond in de toekomst werkzame bevolking betreft, is er in het plan niet op gerekend, dat deze geheel aan de IJmond behoeven te worden gevonden. Er zal ongetwijfeld een vrij omvangrijk forensisme een wonen elders blijven bestaan. Het aan tal van deze werkers is op 3500 geschat. Voorts valt aan te nemen, dat een deel der aan de noordelijke oever werkenden in IJmuiden e.o. zal wonen. Hun aantal is geschat op 3000, d.i. meer dan thans. Op basis van verwachting omtrent de groei van het bedrijfsleven aan de IJmond- Noord is aangenomen, dat, met inacht neming van voorgaande cijfers, in de streek ten noorden van het kanaal in af zienbare tijd zeker rond 120.000 personen zullen wonen, hoogstwaarschijnlijk rond 140.000, en wellicht rond 150.000. Thans zijn dit er ca. 46.000. Deze omvangrijke groei zal in 1980 of kort daarna kunnen worden bereikt. Het stedelijke gebied zal Velsen-Noord en Beverwijk omvatten en zich overwe gend in noord-oostelijke richting uitstrek ken. Hoogstwaarschijnlijk zal ook de kern Heemskerk t.z.t. in dit stedelijke gebied worden opgenomen. Zolang dit laatste echter niet vaststaat, is er voorzichtig heidshalve op gerekend, dat die kern zich voorshands zal ontwikkelen in de vorm van een enigszins afzonderlijk ge legen voorstadje in overwegend lage be bouwing. Het plan voorziet echter in de mogelijkheid, dat dit later als afzonder lijke woonwijk, goed in de stedelijke be bouwing zal kunnen worden opgenomen. Wijk aan Zee zal zich nog slechts in be perkte mate kunnen uitbreiden. Het ka rakter van dit kerntje zal aanmerkelijk veranderen: van rustige familiebadplaats zal het zich meer en meer tot voornamelijk dagrecreatie-oord voor de bevolking van het nabije achterland ontwikkelen. Voor het industriële bedrijf zullen grote terreinen nodig zijn. In het plan is er op gerekend, dat het complex der hoogovens c.a. zich nog in beperkte mate in weste lijke, maar verder overwegend in noorde lijke richting zal uitbreiden, in de vorm van twee grote, onderling goed verbonden gebieden resp. ten zuiden en ten noorden van de Zeeweg. De huidige oppervlakte van rond 250 ha zal aldus tot in totaal 600 ha kunnen toe nemen, waarbij nog een nieuwe opper vlakte van 40 ha voor fijn-chemische be drijven komt. Maar bovendien is in de zuid-oosthoek van de streek 120 ha ge reserveerd voor de vestiging van eventueel hinderlijke, chemische nevenbedrijven van de zware metaalindustrie. Voor het overige bedrijfsleven is in het plan in totaal ca. 220 ha aangewezen, d.i. ca. 150 ha méér dan thans daardoor wordt ingenomen. Deze ruimte ligt uiteraard in de eerste plaats nabij bestaande bedrijven, teneinde deze de mogelijkheid van uit breiding te waarborgen, en oyerigens over wegend ten zuid-oosten van Beverwijk aan weerszijden van dé Pijp. Behalve dit water .en de andere bestaan de havens zullen verscheidene andere ha vens in en nabij industriegebieden nodig zijn. Daaronder vallen een nieuwe weste lijke zeehaven voor de KNHS, een zee haven voor de grote chemische bedrijven in de Zuidwijkermeer, wacht-, lig- en aan- maakhavens voor binnenschepen en slepen en ruimte voor uitbreiding van het sluizen- complex. Het plan voorziet, naast deze ruimten voor verkeer te water, in ruimten voor verkeer per spoor en langs de weg. De eer ste omvatten een groot nieuw spoorweg emplacement aan de lijn Beverwijk-Uit geest, nieuwe aansluitsporen naar alle grote industrieterreinen en havens, en ruimte voor overgave, en rangeer-empla- cementen. Wat het verkeer langs de weg betreft geeft het plan belangrijke nieuwe verbin dingen aan. In de eerste plaats de nieuwe rijksweg, welke van de tunnel zal voeren in de richting Uitgeest, evenwijdig aan de spoorbaan. Voorts als tweede primaire ver binding een hoofd verkeersweg, die van de IJmond-Noord, via de Zaanstreek en ten Noorden c.q. ten Oosten van Amsterdam om, zal leiden in de richting van Lelystad en van het Gooi. en verder. Grotendeels binnen de streek zelf zijn secundaire ver bindingen ontworpen, waarvan één bun del van de Noordelijke tunnelmond in Westelijke, Oostelijke en Noordelijke rich tingen zal leiden, een tweede van de rijks weg af als dwarsas door het nieuwe stede lijke gebied in de richting van Castricum en van Wijk aan Zee. Een grote secundaire weg zal, voorshands goeddeels langs de Noord:-Westrand van de stedelijke bebou wingen, Noordwaarts doorlopen naar het hart van Noord-Kennemerland. Van de vele tertiaire verbindingen mag alleen die, welke door en langs het Noordelijkste deel der agglomeratie van de Zaanstreek in de richting van de duinen zal voeren, worden genoemd. Rijwielpaden voor het meer dan locale ontspanningsverkeer, zullen bij deze wegen, ook in die duinen, aansluiten. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328 en P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, tele foon 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik- laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Versélewel de Wit Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760; Sant- üoortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-stat. tel. K 25608249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden-West en Oost: zr. Koerse, Leeuweriklaan 21, voor Velsen-Noord en Velsen-dorp zr. Aardema, Van Kijswijk- straat 22 en voor Driehuis en Santpoort zr. De Jong, Brederoodseweg 43, Telefoon K 2560 8756. CASTRICUM Dokters A. II. v. d. Werf?, Bakummerstraat 48, tele foon 428. Wijk- en kraamverpleging Zuster C. Boots, Koningin Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6 telefoon 500. HEEMSKERK T)oktf>r D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, telef. 02513 215. Volgens het plan zullen de beschikbaar blijvende natuurruimten, strand, duinen en buitenplaatsen, zoveel mogelijk aan de ont spanning dienstbaar worden gemaakt. Na bij de bossen van Westerhout en Marquet te, die aan de rand der stedelijke bebou wing zullen blijven liggen, maar ook el ders langs die rand, is ruimte voor ont spanning: sport, volkstuinen en parken, aangewezen, en temidden der toekomstige bebouwing een ruim park, aansluitende bij het slot Assumburg. Er is op gerekend, dat de stedelijke be bouwing zal bestaan uit afzonderlijke woonwijken, onderling gescheiden door groene gordels van ca. 100 m. breedte, waarin schoolsportterreinen, speelvelden en schoolwerktuinen e.d. kunnen worden opgenomen. In totaal kan per inwoner bijna 30 vierk. m. stedelijke ontspannings ruimte worden bereikt. Óp een vrij ruime oppervlakte aan bijzondere bebouwing is binnen het woongebied gerekend. Die op pervlakte is overigens zodanig bepaald, dat ca. 40 der arbeiders- en midden standswoningen uit ééngezinshuizen zal kunnen bestaan, en resp. 40 en 50 daarvan uit étagewoningen in overwegend drie woonlagen. De huidige woningvoor raad van ca. 10.000 woningen zal dan tot ca. 30.000 kunnen toenemen; per stadswo ning is op ca. 3.8 personen gerekend. La ter kan het aantal woningen groter, het aantal inwoners per woning 3.7 worden. Een lichtheid van ca. 40 woningen per ha. zou in de dichtst bevolkte wijken bereikt worden. Anders dan elders, waar stedelijke be bouwingen groeien en de daarmede ge paard gaande uitbreiding der city vele moeilijkheden met zich brengt, is in het onderhavige plan, zulks in verband met de noodzakelijkerwijs eenzijdige richting der stadsuitbreiding gerekend op het ontstaan van een geheel nieuwe city aan de Noorde lijke IJmond, even ten Noord-Oosten van Beverwijk. Bij de samenstelling van het plan is aan vele factoren aandacht geschonken, waar van mogen worden genoemd: de belangen van de waterhuishouding en de drinkwa terwinning, de mogelijke gevolgen van verontreiniging van de lucht door de in dustrie, de belangen der defensie en van bescherming der burgerbevolking in geval van oorlog, die van de veilingen, van de verzorging der bevolking, van begraaf- ruimte, afvalverwijdering, stedelijk ver keer, transport van energie en van be drijf sstoff en. Op één belang moge wat na der worden ingegaan en dat is dat van het agrarische bedrijfsleven. Dit bedrijfsleven zal noodzakelijkerwijs zijn areaal belang rijk zien inkrimpen. Niet alleen weilan den, maar ook akkerbouw- en tuinbouw- gronden zullen aan de ontwikkeling, die een nationaal belang is, ten offer vallen. In het plan is getracht, die offers zoveel mogelijk te beperken. Daarom is de groot ste stedelijke ontwikkeling ontworpen over weidegronden, en zo weinig mogelijk over die grond, waarop de hoog ontwikkelde Kennemer tuinbouwteelten worden en kunnen worden uitgeoefend. Deze zullen zoveel mogelijk, en zolang mogelijk, voor dit bedrijf behouden kunnen blijven. Ter gedeeltelijke compensatie van het verlies aan deze terreinen, dat niettemin nodig zal zijn, zal een beperkte oppervlakte binnen- duinterrein als „vervangingsgrond" voor tuinbouwdoeleinden ontgonnen kunnen worden. Er is in het plan op gerekend, dat, IJselmeervisserij. Woensdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5860 pond kuilpaling prijs 1.111.25, 343 pond lijnaal, prijs 1.201.85, 338 pond snoekbaars, prijs 0.740.78, 1192 pond rode baars, prijs 1.021.12, 552 pond voorn, prijs 5 cent per pond en 533 bak nest, prijs 2.80 per bak van 37^ kg. EEN DER VELE MOGELIJKHEDEN, die het honderdruiten spel biedt is per brief dammen. Er bestaat zelfs een Nederlandse correspondentieclub aangesloten bij de K.N.D.B., die jaarlijks nationale wedstrijden organiseert voor leden, die door ziekte of werkzaamheden onmogelijk in het normale clubverband kunnen spelen. De groot ste waarde van het briefspel is de verrijking aan spelkennis door grondige analyse. Om de twee jaar wordt om hel wereldkampioenschap briefdammen gespeeld. De laatste wedstrijd werd gewonnen door de Belgische kampioen Oscar Verpoest. Na de wereldkampioen briefdammen kwam de Groningse damspeler O. Doornbos. Is het al verwonderlijk, dat sterke spelers zich tijdens een wedstrijdpartij door een diep verborgen slagzet of combinatie laten verrassen, nog vreemder komt het ons voor, dat zelfs het slagspel in correspondentie partijen beslissend kan optreden. In de laatste wedstrijd om het wereldkampioenschap briefdammen kwamen vele prach tige slagwendingen en goed verborgen combinaties voor. Enige bijzonder fraaie afwikkelingen volgen hieronder. De volgende stelling deed zich voor tussen de Afrikaanse speler G. Kalf en (Oran) met wit en R. Cantalupo (Nice met zwart. jjjjj mm JU mm. T SU s m mm WB. 8 8 fcl MK s HP wm. Éi m Èsi 8 m SP ÉÜt '//mm mm. 8 mm Hg£ jjjj jj 8 -ö iÉl gp? mm ür mm. li HP Wit 13 stukken op: 16, 25, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 39, 40. 45, 47 en 49. Zwart 13 stukken op: 3, 4, 6, 8, 9, 14, 15, 17, 18, 19, 23, 24 en 26. Het ligt niet voor de hand, dat wit aan zet gedwongen is tot 4944 om de ruil 36—31, 26x37, 32x41, 23x32, 33—29, 24x33. 39x37 ge dwongen voor te bereiden. Toen Kalf en met wit 3934 speelde, forceerde zwart op fraaie wijze de winst. 1. 39—34 8—12; 2. 34—29 23x34; 3. 40x20 15x24; 4. 36—31 26x37; 5. 32x41 14—20; 6. 25x23 18x38; 7. 30x19 6—11; 8. 16x18 38—43; 9. 49x38 913; 10. 19x8 3x43. Een construc tieve winst. De volgende contactloze stelling ontstond in het zelfde tournooi tussen Mabire (Orléans) met wit en P. Perot (Parijs) met zwart. Wit 13 stukken op: 27, 28, 30, 32, 35, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 45 en 48. Zwart 13 stukken op: 2, 3, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20 en 26. Perot speelde listig 611 en toen 3025 volgde kwam er een verrassende damcombi- natie 26—31, 25x23, 31x33, 38x29, 12—17, 23x21, 6x49. De winst, die de wereldkampioen Oscar Verpoest (Antwerpen) op de Fransman P. Lome (Nancy) met wit behaalde, is om te onthouden. Wit 13 stukken van 33 tot en met 45., In de bossen in de omgeving van Hellendoorn werd onlangs een jonge reebok gevonden, die er erg vermagerd uitzag en waarschijnlijk door de moeder in de steek was gelaten. Men trachtte hem te voeden door middel van een druppelflesje. Later bleek de zuigfles uitkomst te brengen. Deze foto werd genomen tijdens een van de maaltijden die om de vier uur plaats vinden. met inbegrip van deze oppervlakte, tussen de duinen en de Noordelijke Hoog oven ter reinen enerzijds, de stedelijke bebouwing anderzijds, een blijvend tuinbouwgebied zal liggen, dat zich verder Noordelijk langs de voet der duinen uitstrekt, en waar deze teelt intensief beoefend zal worden. In aan sluiting bij dit gebied is, nabij Heemskerk, een nieuw centrum voor de in dit gebied werkzame agrarische bevolking ontwor pen. In het plan zijn maatregelen getroffen, waardoor de vestiging van bedrijven en inrichtingen, die zonder bezwaar ook el ders een plaats kunnen vinden, en niet noodzakelijk aan de IJmond-Noord thuis horen, zal worden beperkt. Daardoor kan bereikt worden, dat hier niet een grote stedelijke agglomeratie, maar binnen de streek slechts een stedelijk gebied, niet om vangrijker dan een middelgrote stad van beperkte dichtheid zal ontstaan. Dan nog zal, en zulks in het.bijzonder voor de locale overheden, een omvangrijke taak zijn weggelegd. Maatregelen van bestuursrech telijke aard, vele maatregelen op sociaal en cultureel gebied, en op het gebied van ruilverkaveling en infiltratie, zullen nodig zijn om zelfs een aldus beperkte, maar niettemin nog ingrijpende ontwikkeling, als het plan in uitzicht stelt, in de juiste banen te leiden. Het streekplan tracht de hoofdlijnen van ruimtelijke aard te geven, binnen welke deze moeilijke, maar dank bare taak kan worden vervuld. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 32-jarige gezagvoerder A. de G. uit Den Haag van de 426 brt. metende kustvaar der „Westropa", de bevoegdheid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van vier weken. Op 16 Februari was het schip, varende in de Grote Belt, op weg naar Aarhuus in Denemarken gestrand. De kustvaardei-, die vrij aanzienlijke bodemschade opliep, was de volgende middag tegen vijf uur op eigen kracht vlot gekomen. In zijn conclusie merkte de inspecteur- generaal, de heer J. Metz, op, dat toen de kapitein die middag de wacht van de stuurman overnam, hem de plaats waar het schip zich bevond niet precies bekend was. Het horloge van de stuurman wees 12 minuten vroeger aan dan dat van de gezagvoerder. Nagelaten was een log uit te vieren, zodat de snelheid had kunnen worden bepaald. Toen de kapitein een boei passeerde heeft hij er zich niet van over tuigd welke dit was. De kardinale fout van de kapitein noemde de heer Metz het feit, dat deze, wetende dat het bestek niet nauwkeurig was, doorvoer, waarop de stranding volgde. Zwart 13 stukken op 7 tot en met 10, 12 tot en met 15, 17, 18, 19, 22 en 27. Het spel verliep als volgt: 1. 3731 1823; 2. 34—29 23x34; 3. 40x29 19—23; 4. 29x18 12x23; 5. 39—34 23—28; 6. 33—29 14—20; 7. 4.5—40 7—12; 8. 44—39 20—25; 9. 38—33 18—21; 10. 31—26 10—14; 11. 26x17 12x21; 12. 43—38 13—18; 13. 42—37? Veel sterker is 41—37 om te dreigen met het offer 36—31 en 38—32. 13. 8—13; 14. 29—24 De stand na de veertiende zet van wit is: WM m. Zwart tien stukken op: 9, 13, 14, 15, 18, 21, 22 25 27 28 Wit tien stukken op 24, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40. 41. Verpoest aan zet bracht een verrassend offer en won het daarop volgende eindspel: 14.25—30; 15. 34x25 21—26; 16. 35—30 27—32; 17. 38x27 22x42; 18. '3x22 18x27; 19. 41—37 42x31; 20. 40—35 14—19; 21. 39—33 31—37; 22. 33—28 37—42; 23. 28—23 19x28; 24. 24—20 15x24; 25. 30x8 9—13. Of dit nu werkelijk de sterkste voortzetting is moet worden betwijfeld. Voldoende lijkt ons ook ineens 4247 om na 4715 een tweede dam te behalen. 26. 8x19 42—47; 27. 35—30. Nu faalt 27—31 en 28—32. 27.28—32; 28. 19—13 47—15; 29. 13—8 32—38; 30. 8—2 38—43; 31. 2—19 43—49, 32. 1946 49—35; 33. 46x5 of? 35x2; 34. 537 216. Moet van de hoofdlijn en na 3748 kon wit na 1547 niet meer spelen. Gambiet Het volgende fraaie gambiet kwam in de opening van een partij: 1. 3228 1823; 2. 34—29 23x34; 3. 40x29 12—18; 4. 39—34 7—12; 5. 44—39 19—24; 6. 45—40 17—22; 7. 28—17 11x22; 8. 37—32 1—7; 9. 32—28 7—11; 10. 28x17 11x22; 11. 38—32 14—19; 12. 49—44 12—17. Met 1217 dreigde zwart met de dam door 2430, maar deze leverde nadeel op. Een gambiet was mogelijk ate zwart met de negende zet 1014 had gespeeld. De stand na 1014 is dan: Zwart 17 stukken op: 2. 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 22 en 24. Wit 17 stukken op: 29, 31 tot en met 36, 39 tot en met 44, 46, 47, 48 en 50. Als wit nu de goed voor de hand liggende positie-zet 4137 speelt, wint zwart door een fraai gambiet een schijf. Het gaat als volgt: 1. 41—37? 24—30; 2. 34x26 A. 19—23 en wit kan niets meer doen. Op A 35x24, 19x30, 34x25, 22—28 en 20—24. Liefhebbers voor! Er bestaat steeds gelegenheid tot corres pondentie-partijen tussen Nederlanders on derling en ook met buitenlandse, spelers. Voor liefhebbers van briefspel-binnenland, moet men zich wenden tot de N.C.C. secre taris-penningmeester P. Hovingh, Zocher- straat 26 I, Amsterdam, telefoon 88295. Voor „Buitenland" is het adres de heer J. H. Ansems, Leimuidenstraat 41 I, Am sterdam-West. telefoon 123148. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur, B. Dukel. Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden Het is niet alleen de kottervloot van Urk, Texel en Den Helder die zich uitbreidt, maar ook de vloot van Wieringen zal bin nen afzienbare tijd met een drietal flinke Noordzeekotters worden verrijkt. Overigens is de vloot van Wieringen met Den Oever als havenplaats van niet geringe betekenis want er staan ruim 130 vaartuigen inge schreven, die bijna alle de visserij uit oefenen op het IJselmeer en deelnemen aan de kustvisserij. De vier Noordzeeloggers van Wieringen zijn de Maryanne WR 7, de Janne Marie WR 67, de Tiny-Dieuw WR 33 en de Jan Willem WR 34, welke vaartuigen geregeld in IJmuiden markten. Vooral beide laatst genoemden hebben IJmuiden als vaste haven. In Spaarndam bij de werf De Rietpol wordt thans hard gewerkt om nog drie flinke kotters aan de vloot van Wieringen toe te voegen. Het zijn compositiekotters, die voorzien worden van een stalen huid en een meter worden verlengd. De schepen hebben de namen Internos WR 49, Flevo WR 50 en Stella Maris WR 51 en behoren toe aan afzonderlijke combinaties van vis sers. De Flevo is zover gereed dat het schip dezer dagen naar Den Oever zal vertrekken voor het inbouwen van een 250 pk Bolnes- motor en voor het aanbrengen van de be timmering. Men hoopt dit schip binnen enkele maanden gereed te hebben.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13