Deskundigen uit 12 landen toetsen onderwijssystemen en -vernieuwing DÉBRAUNE Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Nederlands initiatief KLM-piloot berispt Lelystad is nu over de weg bereikbaar ^ocA ia Uet zo Internationale Hoger Onderzvijsconferentie te Cambridge I GELMOK LEDEREN KLEDING De radio geeft Zaterdag Vertegenwoordiger wegens oplichting veroordeeld Raad voor de luchtvaart Handelsaccoord met Israel DAT IS GOEDKOOP! EEN WRINGER GRATIS DE KLOMPENCENTRALE Deviezen met 15 millioen gulden verminderd Vrouw van 70 jaar bij woningbrand omgekomen Pauselijke Sacrista door Koningin onderscheiden Bigamist veroordeeld tot een maand gevangenisstraf Mannen die „gezien" zijn preiereren BRYLCREEM Veroordeeld wegens schending van geheim Kardinaal Frings pleit voor oorlogsmisdadigers Twee Afrikanen bekennen diefstal van 40 millioen frs Vrijspraak in fraudezaak 18 jaar en geen vrienden! transpiratie-lucht bedierf alles DOBBEL STENEN VRIJDAG 1 JULI 1955 Van 19 tot 27 Juli zal te Cambridge een hoger onderwijs conferentie worden gehouden, waaraan door ongeveer 150 personen zal worden deelgenomen. Het zijn de vertegenwoordigers van alle universiteiten uit de landen van de West- Europese Unie: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië. Van andere landen van de Raad van Europa zullen Dene marken, Noorwegen, Zweden, de Saar en Turkije vertegenwoordigers afvaar digen. De hertog van Edinburgh zal de openingsrede uitspreken, die door het hoofd van de Nederlandse delegatie, mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal worden beant woord. Tijdens deze conferentie zullen de algemene vraagstukken van het hoger onder wijs aan de orde komen. Hoofdonderwerpen zijn het evenwicht tussen specia lisatie en algemene vorming; de autonomie en onafhankelijkheid van de univer siteiten: de toelating, opleiding en voorzieningen ten behoeve van studenten; en de universiteit en de maatschappij. In het najaar van 1952 heeft Nederland, by monde van mr. H. J. Reinink, het iniita- tief genomen in Den Haag in kleine kring,, onder de landen van het verdrag van Brus sel, een büeenkoinst te houden ter bespre king van vraagstukken betreffende het hoger onderwüs. Deze büeenkomst werd gevolgd door een meer uitgebreide confe rentie in September 1953, eveneens in Den Haag, waaraan behalve de delegaties uit de landen aangesloten by het verdrag van Brussel (België, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Nederland en Luxemburg) ook ver tegenwoordigers van Italië, West-Duitsland en Zweden deelnamen. Aan het slot van deze conferentie, welke evenals de bijeen komst in 1952 werd gepresideerd door mr. H. J. Reinink, werd op voorstel van de Britse delegatie besloten in de zomer van 1955 in Cambridge een conferentie bijeen te roepen, waarbij alle universiteiten van de betrokken landen vertegenwoordigd zou den zijn, terwül bovendien de andere lan den van de Raad van Europa zouden wor den uitgenodigd een tweetal vertegenwoor digers voor de gezameniyke universiteiten in hun land af te vaardigen. Ter voorbereiding van deze grote univer siteiten-conferentie, die een novum vormt in de geschiedenis van het West-Europese hoger onderwijs, werd in het najaar van 1954 nog een bijeenkomst gehouden in Clermont-Ferrand. Deze opnieuw door mr. H. J. Reinink gepresideerde conferentie was voornamelijk gewijd aan het opstellen van de agenda voor Cambridge en het zich be raden over de wijze waarop de reeds vrij uitvoerige documentatie, als feitelijke basis - oor de besprekingen, het beste zou kun nen worden gecompleteerd en onder de aandacht gebracht van de deelnemende universiteiten. Bij de conferenties in Den Haag en Cler mont-Ferrand bleek reeds duidelijk dat ondanks grote verschillen in de historische traditie en in de practijk van het hoger onderwijs vele van de problemen, waar mede de universiteiten in West-Europa heden ten dage geconfronteerd worden, gemeènschappelijk zijn. Een van de belangrijke punten, welke m Cambridge aan de orde zullen komen, is de ADVERTENTIE BARTELJORISSPTR. HAARLEM-TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM-TEL. 717162 vraag op welke wijze het mogelijk zal zijn in de universitaire opleiding het evenwicht te hervinden tussen specialisatie en alge mene vorming, basis van elke ware cul tuur, waarvan het tekort algemeen gevoeld wordt als een ernstige bedreiging van de West-Europese beschaving. De conferentie is met grote zorg voor bereid. Een tweetal voor het welslagen van de besprekingen belangrijke publicaties zijn onder de deelnemende universiteiten ver spreid. Het ene omvat de agenda, de in de vorige bijeenkomsten opgestelde voorlopige resoluties en een uitvoerig commentaar daarop van de hand van de heer H. R. Leech, M. A. „Lecturer in history in the university college of North Staffordshire", waarin de verschillende facetten van de vraagstukken zijn belicht. Het andere be vat een eveneens door de heer Leech op gestelde bewerking van een aantal door de verschillende landen aan de hand van vra genlijsten verstrekte feitelijke gegevens, onder andere omtrent studieduur, verhou ding van het aantal docenten tot dat van studenten, voorzieningen ten behoeve van studenten (o.a. vorm en omvang van di recte steun), salariëring hoogleraren en lectoren, enz. Door het tot stand komen van de AVest- Europese Unie zullen ook de universiteiten van West-Duitsland en Italië ter confe rentie vertegenwoordigd zijn. De circa 150 deelnemers, die door de universiteiten zelf zijn aangewezen, en en kele regerings-vertegenwoordigers, zullen als gasten van de British Council in een vijftal colleges in Cambridge worden on dergebracht. Het ligt in de bedoeling dat zowel vol tallige zittingen als besprekingen in dis cussiegroepen zullen worden gehouden. Een van de vier discussiegroepen wordt gepresideerd door prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus aan de Technische Hoge school te Delft. Gebleken is, dat in de verschillende deel nemende landen, met name ook in het Ver enigd Koninkrijk, ten aanzien van deze conferentie grote verwachtingen bestaan. Indien de universiteiten het appèl verstaan kan Cambridge inderdaad grote perspec tieven openen voor een vruchtbare samen werking op hoger-onderwijsgebied in Euro pees verband en hetgeen niet minder belangrijk is voor de ontwikkeling van het hoger onderwijs in elk der betrokken landen afzonderlijk. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vr uw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 F'.aten. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Toespraak. 13.30 Platen. 14.00 Snort. 14.15 Kinderkoor. 14.35 Voor de toe risten. 14.50 Platen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Recital. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amuse mentsmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Jemen, het land van de Koningin van Scheba, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest. 20.45 Wekelijks nieuws. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Amusementsmuziek. 22.15 Socialistisch commentaar. 22.30 Platen. 22.45 Voordracht. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Hoog mis. 9.30 Platen. 10.00 Voor de kleuters.. 10.15 Platen. 10.57 Dat heb ik nooit geweten. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. .2.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Aanwijzing gidsen- spel. 13.25 Lichte muziek. 13.57 Dat heb ik nooit geweten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.25 Platen. 14.40 Harmonie orkest. 15.00 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.40 Kamerkoor. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 In strumentaal trio. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Tiróler muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 17.57 Dat heb k nooit geweten. 19.00 Nieuws. 19.10 Licht baken, causerie. 19.30 Avondgebed en litur- gise kalender. 19.45 Platen. 19.57 Dat heb ik nooit geweten. 20.00 Limburgs Promenade orkest. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Reportage. 20.50 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist er. koor. 21.50 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 21.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Lichte muziek. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 20.15 Actualiteiten, journaal en weerbe richt. 20.35 Telemimiek. 20.55 Pauze. 21.05 22.15 Cabaret. 22.2823.30 Eurovisie: Repor tage van de Nuits de l'Armée te Parijs. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Lichte m iziek. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 F.j.gelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Koorzang. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daden. 19.00 Nieuws. 19.40 Platne. 19.45 Om roep Ommeganck. 21.15 Lichte muziek.. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.3524.00 Zi- geunermuziek. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vorm en kleur. Sport. (Op 224 en 75 m.). De rechtbank te Rotterdam heeft de 62- jarige vertegenwoordiger J. van B. uit Rotterdam conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Hij zou een aantal oplichtingen en ver duisteringen hebben gepleegd gedurende de laatste twee jaar tot een totaal bedrag, dat, zoals de president veertien dagen ge leden zei, tegen dè ton liep. Ongeveer 35.000 had Van B. er van terugbetaald. De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de Neder landse gezagvoerder A. H. C. van een KLM-Convair, die betrokken was bij een „geval van ernstig gevaar van botsing" op 30 Juli van het vorige jaar. De Convair en een DC 6 van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena kwa men tegelijk aangevlogen. Door een mis-, vatting van de mededeling „proceed to the field" begonnen beide machines een zicht- landing, waarbij ze elkaar rakelings mis ten. De voorschriften zijn thans zo, dat iets dergelijks niet meer kan gebeuren. De Raad voor de Luchtvaart heeft ge zagvoerder A. H. C. wegens het niet nauw keurig opvolgen van de voorschriften een berisping gegeven. Daarbij overwoog de Raad onder meer dat de dienstmededeling van de verkeerstoren tot deze onnauwkeu righeid heeft bijgedragen. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst heeft medegedeeld dat interne maatregelen zijn genomen om herhaling van soortgelijke situaties te voorkomen. Er zijn echter geen termen aanwezig te achten de betrokken verkeersleider disciplinair te straffen. Van 14 Juni tot en met 27 Juni zijn te Jeruzalem besprekingen gehouden tussen een Nederlandse en een Israëlische handels delegatie over het wederzijdse handels- en betalingsverkeer. Overeenstemming werd bereikt over een nieuw handelsaccoord. Van Nederlandse zijde zullen worden ge leverd: voedingsmiddelen, oliën en vetten, kunstmeststoffen, chemische en pharma- ceutische producten, textiel, metaalproduc ten en machines. Israel zal ons land in hoofdzaak citrusfruit en textielproducten leveren. ADVERTENTIE Een PRIMA WRINGER voor 35.— Bij aankoop van een wasmachine Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Weekstaat Nederlandsche Bank De v/eekstaat van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 27 Juni, bevat even als zijn voorganger maar weinig belang rijke mutaties. De chartale geldhoeveelheid is wegens de ultimo-disposities met 91 millioen vermeerderd tot 3.637.530.335. Deze week is de netto deviezenreserve met ruim ƒ15 millioen verminderd tot 1609 millioen. Dit kan in verband staan met de betaling op de obligatie-emissie van Naphtachimie, die naar bekend 15 mil lioen groot was. Op de geldmarkt is intus sen nog geen verandering opgetreden. Dag geld blijft een half percent en is overvloe dig beschikbaar. Het is mogelijk, dat de situatie rond de ultimo iets krapper zal worden, doch men neemt aan, dat dit niet zal leiden tot een verhoging van de dag geldrente. De goudvoorraad bleef wederom onveranderd op 3.045,5 millioen. Goud en deviezen tezamen belopen thans 4.654,5 millioen. Woensdagmiddag is tijdens een felle brand in de Katendrechtschestraat 41 te Rotterdam-Zuid de 70-jarige vrouw C. D. in de vlammen omgekomen. Ue eerste en tweede étage van het pand zijn uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur met de nevelspuit en enkele stralen water. Een agent van politie heeft getracht de vrouw te redden. Op de tweede étage ge komen zag hij geen kans meer het huis te verlaten. Op straat nam men daarom een zeil van een vrachtauto en improvi seerde daarvan een vangzeil. Na een ge slaagde sprong stond de agent weer veilig op straat. Vandaag heeft jhr. Van Weede, Neder lands gezant bij de Heilige Stoel, de ver sierselen behorende bij de onderscheiding van ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw overhandigd aan monseigneur Van Lierde van de orde der Augustijnen, bis schop in partibus van Porfira en sacrista van de Paus. Monseigneur Van Lierde woont in het Vaticaanse paleis, is Vati caans ingezetene, en tevens de hoogste Ne derlandse geestelijke in Rome. Koningin Juliana verleende de orde op 14 Juni. De zeeman K. K. uit Den Haag is door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot een maand gevangenisstraf, om dat hij in 1948 in het huwelijk was getre den terwijl zijn in 1940 aangegane huwe lijk met een Engelse vrouw niet was ont bonden. Tegen zijn Hollandse bruid had hij zijn eerste huwelijk verzwegen. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de politierechter twee maanden gevangenisstraf gere- quireerd. ADVERTENTIE Iedereen ziet er graag: wel verzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer man nen gebruikt dan enige andere hairdressing ter wereld. Neem de proef en zie zelf lioeprachtigglan- zend en hoe keurig „in vorm" Uw haar de hele dag bl«ft. De prijs van BRYLCREEM is nu verlaagd 's werelds meest verkochte hairdressing Beecham (Nederland) N.V. - voor Engros: Jacq. Met N.V., Amsterdam Conform de eis van de procureur-gene raal heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage de 32-jarige vrouwelijke kantoorbediende A. H. van den S. uit Delft tot 40 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, en de com- missionnair P. J. A. M. H. uit Wassenaar tot 100, subsidiair 10 dagen veroordeeld ter zake van respectievelijk schending van de geheimhoudingsplicht en uitlokking hier van. De rechtbank had beiden ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de officier van Justitie beroep had aange tekend. Mej. Van den S. had, toen zij bij de Rubberstichting in Delft werkte, aan H. adressen gegeven van geïnteresseerden in schuimrubber. H. had haar hiervoor 40, gegeven. Mej. Van den S. had zich echter contractueel tot geheimhouding aan de Stichting gebonden. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur,evenals vuile poriën envetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel Vandaag is de Knardyk naar Lelystad officieel voor alle verkeer opengesteld door de slagboom b\j de Knarhaven, die tot nu toe steeds bezoekers weerde, te verwijderen. Nu heeft ieder vrije toegang, ook tot de laatste kilometers dijk tot Lelystad. Aan autobussen met gezelschappen zal echter nog geen doorgang worden verleend wegens de beperkte parkeerruimte bij Lelystad. Er wordt thans gewerkt aan de inrich ting, van een pompstation, dat zal verrijzen bij het begin van Lelystad, waar de eerste meters dijk in het IJselmeer boven water kwamen. Nu verkeersborden zijn geplaatst is agent Dijkstra van de rijkspolitie, die op Lelystad is gestationneerd, met verkeers- lessen aan de twintig leerplichtige kinderen van Lelystad begonnen. Brief aan Koningin Juliana BONN (ANP). Niet alleen verschil lende afgevaardigden in de West-Duitse Bondsdag hebben weer eens een beroep op het buitenland gedaan de nog gevangen ge houden Duitse oorlogsmisdadigers los te laten, doch tegelijk heeft de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Frings, zich ten behoeve der gevangenen tot de staats hoofden van Westelijke landen gericht. Volgens het Rooms Katholieke persbu reau heeft kardinaal Frings namens de bisschopsconferentie van Fulda een brief aan Koningin Juliana, aan president Eisen hower en aan president Coty van Frank rijk geschreven om de vrijlating der nog wegens oorlogsmisdaden gevangen gehou den vroegere leden der Duitse weermacht te vragen. Kardinaal Frings heeft in zijn brieven de overtuiging uitgesproken, dat de vrijlating der gevangenen een bijdrage tot de verzoening der volken zou bete kenen. Gestolen diamanten als zout gebruikt 58. Driftig klapten de deurtjes van de klokketoren open en dicht, om de jachtige poppen in en uit te laten. Vooral de Vader Tijd-pop had het druk. Hij moest niet al leen rondjes over de torentrans maken, maar daar bovendien nog de snel opeen volgende uren slaan. Als een duiveltje uit een doosje sprong hij uit het zijdeurtje te voorschijn, zoefde naar de torentrans, mepte daar wild met zijn zeis en verdween weer door het andere poortjeom dade lijk weer te voorschijn te komen en dat alles te herhalen. Het was geen doen voor iemand op leeftijd, ook al was hij niet van vlees en bloed. Geen wonder dan ook, dat hij op het verkeerde spoor kwamMet schrik zag Panda hoe Vader Tijd met wap perende baard recht op de ridderpop aan joeg, die juist in sneltreinvaart zijn ronde ABIDJAN (Reuter). Twee Afrikaanse viiegveldarbeiders hebben bekend het vo rig jaar zomer voor een waarde van veer tig millioen francs aan diamanten gestolen te hebben van het vliegveld Port-Bouet na bij Abidjan aan de Afrikaanse Ivoorkust, in de mening dat het slechts zout was. De twee arbeiders hadden op het vliegveld ingebroken en bij het openen van een post zak „kleine zout-steentjes" gevonden. Drie pakjes diamanten gaven zij aan een vriend, wiens vrouw ze weggooide, nadat zij ze in het eten had gebruikt en tot de ontdek king was gekomen dat het „zout" niet aan het gestelde doel beantwoordde. De vrouw gooide de „gekookte" diamanten op een hoop afval, waarin de politie er 707 heeft teruggevonden. Vier pakjes diamanten gaven zij aan hun dorpstovenaar. De tovenaar die ontkent diamanten te hebben ontvangen, verklaar de dat zijn boa-constrictor en zijn zeven krokodillen het niet prettig zouden vinden als de politie in de omgeving van zijn hut zou gaan graven. De politie heeft bijna een jaar lang de dieven van de partij diamanten gezocht onder internationale diamantsmokkelaars. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 61-jarige machinefabrikant A. B. uit Was senaar vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, nl.l. dat hij in 1952 en 1953 aan de genie van de Koninklijke Landmacht 129 oude brandslangen als nieuw zou hebben verkocht. Het rijk zou hierdoor 11.700. schade hebben geleden. De officier van Justitie had zeven maanden gevangenis straf gerequireerd. De rechtbank achtte de ten lastegelegde fraude echter niet be wezen. ADVERTENTIE Mejuflr. Ina Schollenberg, W. van Outhoornstraat, Dan Haag, schrijft: „lit had zo'n last van transpiratie tóvAi; dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef Ik vaak alleen. Arrld crime bracht de oplossing. Een moordmlddell Transpiratie weg, geur weg, geen plekken meer In de lurken, altijd zeker van mezelf." Een beetje Arrid ln de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct b(j het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Deelneming. De Finse groep van de inter parlementaire unie heeft een telegram ontvangen van de pas opgerichte parle mentaire groep van de Russische Opper ste Sovjet, waarin wordt aangekondigd dat de Russische groep deel zal nemen aan het congres van de interparlemen taire unie, dat in Helsinki zal worden gehouden. Top. Drie West-Duitse bergbeklimmers zijn er op 30 Mei in geslaagd de 7300 meter hoge top van de Annapoerna in de Himalaja te bereiken. Volgens de leider van de expeditie, de 28-jarige zakenman Heinz Steinmetz, vergde de bestijging zestien dagen, de afdaling drie. Bevredigend. De directie van het nationale ziekenhuis te Oslo, waarin de 82-jarige Noorse koning Haakon VII met een ge broken dijbeen is opgenomen, heeft medegedeeld dat de toestand van de patiënt bevredigend blijft. Afscheid. De „Tagliche Rundschau", het orgaan van het Russische Hoge Com missariaat in Oost-Duitsland, is Don derdag voor het laatst verschenen. In het eerste jaar van zijn verschijnen (1945) had het blad een oplage van een millioen. Deze oplage was in de loop der jaren gezakt tot ongeveer 100.900. Internationaal. De Amerikaanse nationale vereniging voor het onderwas heeft plannen voor de samenstelling van het eerste leerboek voor algemene geschie denis op internationale grondslag. Leer krachten uit meer dan vijftig landen in de vrije wereld werken hieraan rnede. Zeppelin. Een ingenieur in Frankfort heeft een plan voor de bouw van een Zeppelin ontworpen, die met een snelheid van 3 a 400 kilometer per uur 300 passagiers zou kunnen vervoeren. Het luchtschip, dat 335 meter lang, 71,5 meter hoog en 110 meter breed zou moeten werden, zou een actieradius hebben van 14.000 kilometer. Verkeer. In de Verenigde Staten hebben bij verkeersongelukken in de maand Mei 3080 personen het leven verloren, zes percent meer dan in Mei van het vorige jaar. Smokkel. Mahnen van het Egyptische kameelcorps hebben een voorraad hasjisj en ruwe Turkse opium ter waar de van twintig millioen gulden in öe- slag genomen na een vuurgevecht van vier dagen met smokkelaars in het woeste heuvelgebied van Kena in Opper-Egypte. De smokkelaars, die via de woestijn van Sinai van Akaba kwa men, waren opgemerkt door vliegtuigen van het leger. Bij het vuurgevecht zijn, naar men gelooft, vier smokkelaars ge dood en een soldaat gewond. Boosaardig. De zes Franse kardinalen heb ben geprotesteerd tegen een „campagne in Frankrijk, waarin de Rooms-katho- lieken zwart worden gemaakt". „Wij achten het onze plicht de Rooms-katho- lieken te waarschuwen tegen boeken, pamfletten en artikelen, waarin het Rooms-katholicisme wordt aangevallen en waarin naamloze schrijvers boos aardige critiek oefenen op de Paus, het Vaticaan en de bisschoppen. In deze critieken wordt gepoogd afbreuk te doen aan het schitterende apostolische werk onzer priesters en strijders in de „Katholieke Actie" aldus hun verklaring Afspraak. Premier U Nu van Birma heeft Donderdag een bezoek gebracht aan het Amerikaanse departement van Land bouw, waar minister Benson hem om 4 uur zou ontvangen. Toen hij om vijf minuten over vier nog niet bij de minis ter was toegelaten, vertrok hij weer. Benson heeft zijn verontschuldiging aangeboden. Hij had een delegatie van een buitenlandse ambassade op bezoek. Het onderhoud met die delegatie duurde vier minuten langer dan voorzien was. Minister Benson zal nu op zijn beurt een bezoek aan U Nu brengen. Winnaar. De 77-jarige Lord Woolton is afgetreden als voorzitter van de Britse conservatieve partij omdat hij plaats wil maken voor een jongere kracht. Lord Woolton leidde het partij-apparaat bij de verkiezingen in 1950 en 1955, die door de conservatieven werden gewon nen. Lord Woolton blijft lid van het kabinet als kanselier van het hertogdom Lancaster, een ministerfunctie zonder portefeuille. Tijdens de oorlog maakte hij naam als organisator van de levens middelendistributie in Groot-Brittannië. Luitenant-generaal-waarnemer Baretta, chef van de luchtmachtstaf, brengt van 5 Juli tot 8 Juli een bezoek aan de Koninklijke Zweedse Luchtmacht. Daarna zal luitenant- generaal Baretta nog enkele dagen in Noor wegen besprekingen voeren met de chef van de Noorse luchtmachtstaf. had volbracht. „Ho! Stop!", riep Panda, maar dat hielp natuurlijk niets Het vol gende ogenblik knalde Vader Tijd tegen de ridder, die in zijn ijzeren wapenrusting deze botsing goed doorstond. Maar helaas van Vader Tijd was alleen nog kachel hout en los raderwerk overgebleven. „Dat is voor de bakker", bromde Grump tevre den, „nu kan ik de regelaar weer in de klok zetten". HET IS EEN plezierig verschijnsel dat er altijd mensen bereid zijn door lang durige en vervelende experimenten de theorie aan de practijk te toetsen. Wiskun digen kunnen immers wel mooie formules op papier schrijven, en aangeven hoe een dobbelsteen zich bij een groot aantal wor pen behoort te gedragen, maar wanneer niemand de moeite neemt na te gaan of die dobbelsteen inderdaad aan de kanswetten gehoorzaamt, blijft alles toch op betrekkelijk losse schroeven staan. In een beroemd geworden experiment heeft W. F. R. Wel don de kuren en grillen van dobbelstenen aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, voor welk doel met 12 dobbelstenen 4096 maal werd gegooid. Zoals we weten, is de worp van elke dobbelsteen onafhanke lijk van die van andere, zodat het werpen met 12 stenen, althans wat de kansrekening betreft, op hetzelfde neerkomt als 12 maal werpen met één steen. De 4096 worpen met 12 stenen staan dus gelijk met 49.152 worpen met één steen. Weldon beschouwde elke steen die 4, 5 of 6 ogen vertoonde, als een goede worp; was het aantal ogen daarentegen lager, dan noteerde hij dit als een ongunstige uit slag. De theoretische kans op succes was dus 50 °/o, n.l. 1 tegen 1, zodat 24.576 suc cessen waren te verwachten. Hij verkreeg echter 25.145 successen, dus 512 méér dan de wiskundige verwachting. Nu moge een afwijking van 2,3 °/o in onze ogen niet veel lijken, de pietluttige wis kundigen nemen daarmee echter geen ge noegen, en gingen dus uitrekenen of een dergelijke afwijking in de lijn der ver wachtingen ligt. Dat bleek niet het geval, want volgens de kille cijfers zou een af wijking van 512 mogen voorkomen ééns per 41/2 millioen worpen! Een soortgelijke ervaring deed prof. Karl Pearson op in Monte Carlo, toen hij 60 jaar geleden 24.000 coups bij het roulettespel nauwkeurig analyseerde. Zijn conclusie was, dat rood en zwart weliswaar op de lange duur even vaak uitkomen, maar dat er te weinig korte series van één kleur uitkomen, terwijl de zeer lange series van één kleur veel vaker verschijnen dan de wiskundige verwachting voor schrijft (zoals we de vorige maal trouwens reeds hebben aangetoond). Uiteraard mag hieruit niet worden geconcludeerd dat er van oneerlijk spel sprake is, J want indien het roulettewiel een bepaalde afwijking zou vertonen die van invloed is op het spel, zou dit de bank geen voordeel, maar juist een faillissement bezorgen. De voortdurend analyserende beroeps spelers zouden er immers direct als de kippen bij zijn om een dergelijke afwij king in hun voordeel om te zetten en de bank zou hier machteloos tegenover staan, omdat zij de enige is die niet actief aan het spel deelneemt. Merkwaardigerwijs bleken de speelkaar ten veel beter aan de kanswetten te ge hoorzamen, want toen de statisticus Char- lier 10.000 trekkingen uit een gewoon spel deed, leverde dit hem 4.933 zwarte kaarten op, terwijl hij er 5000 had mogen verwach ten. De afwijking van 67 stuks zou ééns per 5,5 experimenten mogen voorkomen, wat dus geen afwijking van betekenis is. Over afwijking gesproken: weet u dat in afwijking van legende en spraakgebruik het ei van Columbus helemaal niet van Columbus is? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2