Zweedse kustvaart dreigt aan concurrentie te bezwijken Visserij-varia Velsens Cultureel leven in de komende week Havenberichten Nieuwe uurwerkinstallatie in toren; brandkranen worden vervangen Veiligheidsmaatregelen zijn streng en de lonen zijn hoog Festival „IJmuider Harmonie" Rooswijk-honkballers kunnen weer winnen Ontwerp streekplan IJmond-Noord ter inzage Minister van India naar IJmuiden „De Jump" speelde Te IJmuiden binnen gekomen haringschepen Beverwijks gemeenteraad vergaderde Extra concert van „Sint Caecilia" Burgerlijke stand Beverwijk Hartelijk dank Beverwijkse bejaarden hartelijk ingehaald Belangstelling voor eerste aardbeienveiling VRIJDAG 1 JULI 1955 (Van onze correspondent te Stockholm) DE ZWEEDSE KUSTVAART kan zich moeilijk tegen de Nederlandse en Duitse con currentie handhaven. Aangezien deze kleine schepen voor het neutrale Zweden bij een eventuele oorlog van grote betekenis kunnen zijn, wordt van verschillende zijden voorgesteld, dat de staat de kustvaart zal steunen. En ook de vissers zouden tot een samenwerking met de marine moeten komen. De Zweedse handelsvloot, en vooral de kustvaarders, hebben in geval van oorlog een belangrijke taak te vervullen. Het langgestrekte land is zeer arm aan spoorwegen. Er gaan eigenlijk maar twee lijnen naar het hoge Noorden en deze hebben voor het grootste gedeelte maar één spoor. Op de autowegen is eveneens veel aan te merken. Met zorg zien reders en marine de kustvaarders, die de concurrentiestrijd niet kunnen volhouden, opleggen. En toch groeit de koopvaardijvloot. De schepen worden steeds groter. In 1939 had Zweden 2,100 schepen van gezamenlijk 1.6 millioen brt. in de vaart, gemiddeld 800 brt. per schip. In 1954 werden 1.900 vaar tuigen geteld, die echter tezamen 2.75 mil lioen brt. omvatten. Een gemiddeld tonnage van 1.400 brt. Dat betekent: minder ge schikte sche,pen voor de kustvaart, minder kaden, waaraan kan worden gemeerd, meer tijd voor het laden en lossen en meer benodigde lading per boot. Indien men inplaats van schepen van 9.500 brt. over schepen van 2.000 brt. zou beschikken, zouden dertien maal zoveel kaden en vier maal zoveel havens in ge bruik genomen kunnen worden. Het los sen van eenzelfde hoeveelheid lading zou zes maal vlugger gaan. Bij schepen van 600 brt. zou men over 38 maal zoveel ka den en 17 maal zoveel havens kunnen be schikken, terwijl een lading van dezelfde omvang elf maal zo vlug gelost zou kun nen worden. Deze cijfers tonen duidelijk de belang rijkheid aan van kustvaarders in geval van oorlog. Dat zij slechts met grote moeite in de vaart kunnen blijven, komt vooral door de hoge Zweedse lonen en de strenge veiligheidsmaatregelen. Vele Ne derlandse kustvaarders zijn door familie leden bemand. Velen hunner hechten méér waarde aan de kennis van de grillen der natuur en hun vakbekwaamheid, dan aan de technische snufjes, waarmede de Zweedse boten veelal zijn uitgerust. Het is zelfs voorgekomen, dat een Zweed zijn kustvaarder verkocht omdat hij de vaart niet lonend achtte, maar de boot spoedig, nu onder Duitse vlag, in dezelfde havens tegenkwam, die ook hij had aangedaan, doch met minder koppen bemand. Boven dien lag de gage der bemanningsleden be langrijk lager. Militair belang Als de regering wenst, dat de kustvaar ders in de vaart blijven, moet zü deze steunen, aldus redeneren de reders. En ook in kringen van de marine zijn stem men te horen, die dit verlangen gerecht vaardigd noemen. Het onderhouden van kustvaarders wordt gelijk gesteld met het onderhoud der wegen.... beide zijn van militair belang. Een ander probleem is de bewapening van de koopvaardijvloot. Het volkenrecht is geen grote garantie geweest in de laat ste wereldoorlog. Gebleken is overigens, dat een bewapening met een luchtdoelge schut de kans om aan een aanval te ont komen met vijftig percent verhoogt. Men vestigt er dan ook de aandacht op, dat verschillende NAVO-landen aanbevelen, wat in Nederland reeds door de betrokke nen in onderling overleg werd voorgeno men, om ieder te bouwen schip boven de De burgemeester van Velsen deelt mee dat een ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord, vervat in een bestem mingsplan, een profielenblad, een kaart, aangevende de plaats en de indeling der wegen in klassen (wegenkaart), voor schriften, een toelichting tot deze stukken met kaarten en andere bijlagen voor een ieder ter inzage is neergelegd op de secre tarie der gemeente Velsen (4e afdeling) gedurende twee maanden, te rekenen van 1 Juli 1955 af. Hij vestigt de aandacht van belangheb benden er op, dat gedurende drie maanden, te rekenen van 1 Juli af, bezwaren tegen vorenbedoeld ontwerp-plan schriftelijk kunnen worden ingediend bij Gedeputeer- Staten van Noordholland te Haarlem. GESLAAGDEN. De dames R. Spuls en E. Zwierstra en de heren J. v. d. Berg en Th. Braam te IJmui- den slaagden voor het kantoordiploma typen. Zij genoten hun opleiding bij het Instituut „Amsterdam," Rembrandtlaan 45. Voor het kantoordiploma machineschrij- ven slaagd mejuffrouw M. van Vliet en voor het kantoor diploma steno mejuffrouw A. D. Gravemaker, die beiden werden op geleid door het Instituut Van Otterlo, alhier. 500 brt. te voorzien van een platform voor het aanbrengen van geschut. Ook dienen de opvarenden volgens scmmigen te wor den vrijgesteld van militaire dienst. In- plaats daarvan zouden zij cursussen op ver schillend gebied moeten volgen. Tenslotte hoort men ook de aanbeveling om de schepen te voorzien van een installatie voor dieptebommen. Tevens zouden ca mouflagemaatregelen, brandveiligheids voorschriften en verduisteringsinstallaties moeten worden voorbereid en eveneens door de staat betaald. Ook de visserij kan bij de defensie wor den betrokken. De huidige schepen der vissers zijn minder geschikt, maar door een samenwerking tussen marine en vis sers, zo luidt een voorstel, zou de marine een schip kunnen ontwerpen en finan cieren, waarvan de vissers in vredestijd gebruik kunnen maken. De kosten van de verschillende plannen lopen tegen de honderd millioen gulden. Zestig percent van dat bedrag zou on middellijk geïnvesteerd moeten worden. De rest zou over een periode van tien jaar kunnen worden verdeeld. Al deze suggesties zijn nog niet officieel, maar werden in het verloop van enkele maanden door vooraanstaande personen uit marinekringen en door reders naar vo ren gebracht. Pryzen van Donderdag. Heilbot 2,50; gr. tong 2,902,44; grm. tong 2,34—2,12; kim. tong 2,322,14; kl. tong I 2,242,16; kl. tong II 1,92—1,78; tarbot I 2,40—1,90; zalm 6—5, per kg. Tongschar 70; gr. schol 5035; grm. schol 60—37; kim. schol. 55—36; kl. schol I 5432; kl. schol II 478; schar 18—12; v. haring 18; makreel 1813; gr. schelvis 44; grm. schelvis 4536; kim. schelvis 5734; kl. schelvis I 44—32; kl. schelvis II 31—23; wijting 2414; gr. gul 3423; midd. gul 27—20; kl. gul 20—14; kl. wolf 48—40; poon tjes 158; pieterman 6754; kl. rode poon II 1612, per 50 kg. Gr. kabeljauw 184—64; gr. wolf 120110, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 125 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 875 kisten schol, 40 kisten schar, 148 kisten haring, 860 kisten makreel, 400 kisten schelvis; 135 kisten wijting, 400 kisten kabeljauw en gul, 13 kisten wolf, 16 kisten poon, 25 kisten diversen. Tstaal 3040 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 209 f8120; IJM 221 f6740; IJM 14 f2850; VL 85 f6600; KW 15 f2670; K W37 f 3280; E 601 f 11.189; RI 78 f230. Als gast van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, zal bij de onthulling van het Vissersmonument op de Kop van de Vis sershaven en de indienststelling van het hospitaalkerkschip „De Hoop" op Vrijdag 8 Juli ondermeer aanwezig zijn de minis ter van Visserij en Landbouw van India. Hout en houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Donderdagmorgen twee zeeschepen met grondstoffen aangekomen. Het Duitse s.s. „Dorthe Oldendorff" voerde van de Finse havens Tottesund en Vasklot een lading van 972 vadem papierhout aan. Van Gothenburg kwam het Zweedse s.s. „Pa- tria" binnen met een lading van 800 ton houtstof. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 2 tot en met Zaterdag 9 Juli. ZATERDAG 2 JULI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „IJmuider Harmonie", 20 uur, 't Scha- penland, cabaret-dansavond. Felison, Heidestraat, 15.30 uur: Opening tentoonstelling. SANTPOORT T.V.S,, 19 uur, uitvoering Burgemeester Rijkenspark. ZONDAG 3 JULI IJMUIDEN „IJmuider Harmonie", Schapenland, 20 uur: Amsterdamse Politiekapel. Felison, Heidestraat, 1417 uur: ten toonstelling. MAANDAG 4 JULI IJMUIDEN Felison, Heidestraat, als Zondag. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DINSDAG 5 JULI IJMUIDEN Felison, Heidestraat, 1921 uur: ten toonstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Maandag. Moerbergplantsoen, 22 uur: In gebruik neming nieuwe fontein. WOENSDAG 6 JULI IJMUIDEN Felison, Heidestraat, 1417 uur: ten toonstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Dinsdag. Gemeentelijke Huishoudschool, Troel- straweg, 1517 uur en 1921 uur: open bare les en modeshow. DONDERDAG 7 JULI IJMUIDEN Felison, Heidestraat, als Woensdag. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Woensdag. Gemeentelijke Huishoudschool, Troel- straweg, l'O12 uur, 1517 uur, 1921 uur: openbare les en modeshow. VRIJDAG 8 JULI IJMUIDEN Felison, Heidestraat, 1921 uur: ten toonstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Donderdag. De Oostenrijkse PTT heeft een nieuwe postzegel doen uitgeven ter herinnering aan de repatriëring van Oostenrijkse gevangenen uit Russische gevangenissen. De waarde van de zegel is 1 schilling, met een toeslag van 25 Groschen, die ten goede zal komen aan een fonds, dat ex-gevangenen zal helpen. De voorstelling is een arbeider, die een gerepatrieerde - nog gekleed in de oude uniform - vraagt, mee te helpen aan de wederopbouw van Oostenrijk. Het ontwerp is van prof. Jozef Seger; de uitvoering van de bekende graveur Georg Wimmer. De kleur van de zegel is rood-bruin. Moerbergplantsoen, 20 uur: Accordeon vereniging „IJmuidens Roem". ZATERDAG 9 JULI IJMUIDEN Felison, Heidestraat, 1417 uur: ten toonstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Vrijdag. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag 19 en 21.30 uur, Zondag 19 en 21.30 uur, Maan dag 20 uur: „On the waterfront". Zon dagmiddag 15 uur, Dinsdag en Woensdag 20 uur: „De charge van de lanciers". Donderdag 20 uur: „Zondige liefde". Rex, Vrijdag en Zaterdag 20 uur, Zondag 15 en 19 uur, Maandag 20 uur: „Ge kruiste zwaarden". Woensdag en Don derdag 20 uui*: „Ontvoerd uit Singa pore". OCOOOOCOX<X»OCaXCOLXXOC<XXX03MCCCO»DCCOCCCCCOOOOCOOqC VRIJDAG 1 JULI, 20 UUR Concert door de Hoogoven Harmoniej 0.1.v. W. Steyn en Mannenkoor „Zang- lust" uit Beverwijk o.l.v. H. van Dijk. „Zanglust": 1. Gloria H. van Dijk 2. De Hebe uit onze taveerne, W. F. Kools 3. Domine salvam fac, H. Giesen 4. Pelgrimskoor, R. Wagner Hoogovens Harmonie: 1. Sons of the Brave, mars, Bidgood 2. Ouverture Caesar en Cleopatra, G. Boedijn 3. Ouverture Nabucco, Verdi arr. A. Delhaye. 4. Prelude de Tarsicius, H. Vilette 5. 4 delen uitl 'Arlésipnne Suite, G. Bizet a. adagietto, b. carillon, c. inter mezzo, d. menuet. 6. Saint-Triphon, mars, A. Neij ZATERDAG 2 JULI, 20—24 UUR Groot cabaret-dansant in de feesttent op het Schapenland, met medewerking van: de familie Kok uit Alkmaar, het dansorkest „Zeven solisten," hammond orgel en zang van Anton de Ridder. Als gast treedt op: Bobby Klein. De bal leiding berust bij de heer John Stoll. iÓClOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXJCOOOOOOOOOOODCOCOOOOOOOOCICCOOOOO De uitslagen van de bij De Jump ge speelde Scheveningse drive zijn als volgt: N.-Z.: 1. Mainz-Wittebrood 75 p. 2. mevr. Kühlman-Van Amerongen 65 p. 3. mevr. Van Amerongen-Laman 60 p. 4. mevr. Bloem-Van Loo 56}/2 P. 5. mevr. Prins- Jonker 55 p. 6. dames Kramer-Schoen 48'/2 P. O.-W.: 1. Maarleveld-De Jong 69 p. 2. v. d. Burg-Kramer 65 p. 3. dames Elzer- man-Rotloos 61 p. 4. Prins-Amsing 59 p. 5 De Haas-Wey 53 p. 6. v. d. Vis-v. d. Steen 53 o. Howell: 1. Banning-Prins 45 p. 2. Boen- der-v. d. Wint 43 p. 3. dames Hamers-Schol 41 f2 p. 4. Floor-Broeren 35 p. 5. echtpaar Seydel 34/2 p. 6. Drijver-Veldman 34 p. 7. mevr. De Haas-v. d. Gaag 33 p. 8. echtp. Rem 29 D. 9. Schadé-v. d. Kuil 29 p. Donderdag 30 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Theseus van Rotterdam. Lucas Bols I van Kemi. Niagara van Swan sea, Hartel van Hamburg. Joost van Jokupi- das. Patria van Gothenburg. Morray Firth v. Port Talbot. Phidias van Voskisse. Lancrese van Londen. Swift van Londen. Westerdok van Londen. Vliestroom van Londen. Surte van Hull. Ardennia van Bristol. Zaanstroom van Huil. Atlantic van Delfzijl. Aungthiste van Bremen. Stella Maris van Oxelosund. Draco van Rotterdam. Ringdale van Riga. Bullfinch naar Londen. Vertrokken zijn: Orion naar Rotterdam. Linda Dan naar Mantyluoto. Amstelstroom naar Bristol. Willy naar Rotterdam. Herman naar Stockholm. Oranje naar Southampton. Alpheus naar Takoradi, Dukel naar Oskars- hamn. Gruno naar Gent. Mode naar Rotter dam. Swift naar Londen. Hartel naar Rot terdam. Noordstad naar Rotterdam. Bittern naar Rotterdam. Toni naar Newcastle. 24 Juni: Ml. Willem Cornells KW 16, 24 dagen, met 397 kantjes van 6 schepen; ml. Orion KW 22, 18 dagen, met 444 kantjes van 3 schepen; ml. Everdine Jacomine KW 173, 30 dagen, met 212 kantjes; ml. Martha IJM 74, 24 dagen, met 607 kantjes van 8 schepen; ml. Grietje KW 20, 20 dagen, met 410 kantjes van 6 schepen. 26 Juni: Ml. Willy SCH 7, 18 dagen, met 92 kisten verse haring, besomming 2715 en 464 kantjes pekelharing; ml. Gorredijk IJM 75, 23 dagen, met 548 kantjes van 5 schepen; ml. Zeemeeuw KW 170, 26 d'agen, met 521 kantjes van 6 schepen. 27 Juni: Ml. Borneo KW 127, 14 dagen, met 510 kantjes van 3 schepen; ml. Excel sior II KW 78, 21 dagen, met 580 kantjes van 4 schepen; ml. Voorwaarts KW 140, 20 dagen, met 583 kantjes van 4 schepen; ml. Vooruit KW 151, 26 dagen, met 520 kantjes; ml. Jan KW 50, 21 dagen, met 198 kisten verse haring, besomming 3455 en 390 kantjes pekelharing; ml. Dirk KW 19, 21 dagen, met 570 kantjes van 4 schepen; ml. Helena KW 39, 21 dagen, met 679 kantjes van 4 schepen; ml. Wilhelmina III KW 147, 18 dagen, met 650 kantjes van 3 schepen; ml. Wilhelmina I KW 25, 21 dagen, met 622 kantjes van 3 schepen; ml. Mr. Dirk Don ker Curtius KW 2, 20 dagen, met 552 kan tjes van 3 schepen; ml. Hollandia KW 18, 18 d'agen, 644 kantjes van 4 schepen. j 1 i Een beeld van de demonstraties in Casablanca, waar Fransen hebben geprotesteerd tegen en gepleit voor de vrijlating van de kortgeleden gearresteerde anti-terroristen. De politie, die op verscheidene punten in de stad moest optreden, stopte deze betoging bij het gebouw van de Marokkaanse pers. Dit was de eerste maal dat Fransen in Marokko op een dergelijke manier protesteerden. TEGEN DE ACHTERGROND van het IJmond-plan de kaart stond levensgroot op een paar tafeltjes vergaderde gisteravond de Beverwijkse gemeenteraad over een vrij onbelangrijke agenda, die met zijn acht punten binnen drie kwartier was behan deld. Aan het slot der vergadering kwam de Wijkertoren in het gesprek, nadat na de informaties en mededelingen van de heer Koger (AR) op de vorige vergadering, het college de credietaanvrage had opgeschort. Wethouder Vessies, die de bewijzen van de heer Koger in de vorige raadzitting niet had kunnen weerleggen, kwam thans met een arsenaal van feiten naar voren. De heer Koger had namelijk op 20 Juni beweerd, dat de reparateur van de electrische verlichting aan de toren niet bij het P.E.N. was erkend en niet in het handelsregister was opgenomen, zodat hij twijfelde aan het vakmanschap en de credietwaardigheid van bedoelde heer. Gisteravond bleek echter, dat dit alles onjuist was, want de man was als P.E.N.-installateur erkend (op 18 Juni 1955) en ook in het Handelsregister ingeschreven (op 24 Juni 1955). Het door de heer Koger gewraakte financiële be leid, waarmee hij bedoelde dat het werk aanvankelijk f 4500 en later f 3000 kostte, was een gevolg van overleg tussen Openbare Werken en de installateur, waarbij bleek, dat sommige onderdelen niet behoefden te worden aangeschaft. Na deze uiteenzetting concludeerde de heer Koger, dat de inschrijfdata wel reden tot nadenken gaven. Hij kwam terug op zijn verzoek om ook andere firma's in den lande te raadplegen. Overigens vond hij het geheel geen „elegante handelwijze". Wethouder Vessies, die zich over zoveel doordrijven kennelijk opwond, zei daarop, dat Openbare Werken deze man op aanbe veling van de Rijksgebouwendienst en en kele grote firma's en gemeenten uit de om trek had aangezocht en dat hij er niet ver der op wenste in te gaan. Hij kreeg daarbij de steun van de heer Koelingh (P.v.d.A.), die de „discriminerende woorden" van de heer Koger niet kon waarderen en op een gesloten zitting aandrong, indien zich iets dergelijks zou herhalen. Uit de aard der zaak stemde de heer Koger tegen, maar wordt de toren gerepareerd. De eerste helft! Een onverkwikkelijk reglementen-kennis- veronderstellend debat verwekte een twee tal interpellaties van de heer Muskee (C.P.N.), de één betrekking hebbend op de toewijzingen van woningen, de ander het zwembad betreffend. Over het zwembad kwam men niet snel tot overeenstemming, omdat interpellant geschreven had „in de eerste helft van 1955" en het gisteren 30 Juni was, 's avonds 9 uur en er dus nog 3 uren waren. In een spitsvondige woorden wisseling werden beide interpellaties ver schoven tot de volgende zitting (zodat het college intussen gelegenheid heeft de be loofde nota te doen klaarmaken en dus de tweede interpellatie ongeldig wordt!) Voor „Hercules" Na stemming werd de heer C. Attema tot ambtenaar van de burgerlijke stand be noemd en werd de heer J. de Haan uit Gorredijk hoofd van de o.l. Woff en Deken- school. Het door de Chr. Sportvereniging „Her cules" gevraagde crediet van f 5000 voor verbetering van het bestaande clubgebouw tje werd gewijzigd in een crediet van f 12.700 voor een nieuw, hetgeen de heer Koger deed opmerken, dat dit „Hercules" wel wat zwaar kwam te liggen. Wethouder Alberda deelde echter laconiek mee, dat „Hercules" niet zwaar zou worden belast, daar dit geen zakelijke maar een „tere zaak" was, waarmee overigens alle sport verenigingen van doen kregen. Gastransport Het aanleggen van een gastransportlei- ding tussen de rioolwaterzuiveringsinrich ting en de gashouder van het gasbedrijf deed de heer De Boer (P.v.d.A.) opsprin gen van vreugde, want nu zou er tenmin ste niet meer zoveel gas de lucht worden ingeblazen, waarvan ettelijke gezinnen voorzien zouden kunnen worden. Dit bleek echter niet te voorzien te zijn geweest en wethouder Vessies kon dit door steekhou dende bewijzen aanvaardbaar maken. Brandkranen Het vervangen van brandkranen in oud- Beverwijk gaat de gemeentekas voorlopig f 36.000 kosten en de heer Koger was bang, dat dit een halve maatregel zou blijken te zijn, doordat het oorspronkelijke plan om alle brandkranen te perfectionneren f 73.500 zou moeten kosten en dus binnenkort nieu we maatregelen te verwachten waren. De De harmonievereniging „Sint Caecilia", Velsen-Noord, was aan de „IJmuider Har monie" nog een concert schuldig ter ge legenheid van het festival van laatstge noemd corps. Dit concert zal „Sint Cae cilia" Zondagmiddag aanstaande op het Schapenland, het festivalterrein, geven. Onder leiding van de dirigent Lou Ter voort zal men het volgende programma ten gehore brengen: Ouverture „Si j'étais roi" (A. Adam); „Lotusblumen" wals (K. Ohlsen); „Op een Perzische markt" (A. Ketelbey); Franz von Suppé's ouverture „Piqué Dame"; ouverture „Tancred" van G. Rossini. Na de pauze zal de „IJmuider Harmonie" een uitgebreide taptoe uitvoeren. voorzitter, burgemeester Scholtens, meende echter, dat dit een „voorzichtigheid" van het college was, omdat reeds lang de brand weer volgens de weg der geleidelijkheid werd verbeterd, en er dwingender zaken waren te financieren. Werkclassificatie De op de gemeentebegroting 1955 voor komende post van f 1500 voor werkclassi ficatie van hoofdarbeiders bracht de heer Schröer (K.V.P.) in het geweer. Hij wilde weten of dit een proef was, of er samenge werkt werd met de vakbonden en of andere gemeenten ook iets dergelijks deden. Wet houder Alberda kon bevestigen dat dit in derdaad een proef is dat er 66 gemeenten bij het „Bureau Personeels-Beheer" van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn aangesloten die gezamenlijk een oplei dingsinstituut voor werkclassificeerders hebben gevormd en dat dit in overleg gaat niet de vakorganisaties. Als deze proef waarde blijkt te hebben, zullen er grotere credieten worden aangevraagd om het ge hele gemeentepersoneel te herclassificeren en hiervan zullen alle aangesloten gemeen ten profijt kunnen trekken. Na het publieke gedeelte bleef de raad in commissie bqeen, uitgerust met nieuwe plattegronden van Beverwijk, die veel om trent de inhoud van deze vergadering de den vermoeden. Renners van „Kennemerland" reden klassementsrit De leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben de zomer competitie voortgezet met een klassements rit. De uitslagen waren: A-klasse, 66 km: 1. Chr. de Nijs, 1 uur 51 min. 18 sec.; 2. Chr. de Jong; 3. L. Koops; 4. C. Niesten. C-klasse, 55 km: 1. C. v. Duin, in 1 uur 46 min. 11 sec.; 2. A. Lute; 3. H. Komen; 4. J. Oldenburg; 5. H. Beentjes; 6. P. de Bruin; 7. C. v. d. Bos; 8. L. Paap; 9. O. Hendriks. Junioren, 33 km: 1. C. Lute, 1 uur 8 min. 3 sec.; 2. M. Put, 3. Timmer; 4. Burgmeyer; 5. Castricum. Gesloten Het gemeentelijk Huisvestingsbureau te Beverwijk is gedurende de week van 4 tot en met 9 Juli 1955 gesloten. Ook telefonisch is het bureau niet bereikbaar. UITGESTELD. De aardbeien-inzameling voor de TBC- patiënten, die Zaterdag door „Herwonnen Levenskracht" aan de veilingen zou wor den gehouden, is een week uitgesteld. Dit in verband met de kleine aanvoer, die deze week is te verwachten. Steyn en Mostertman eindigden gelijk In de strijd om het kampioenschap Jeugd- schaak Kennemerland georganiseerd door de Beverwijkse club „Weenink" zijn twee spelers gelijk geëindigd. Steyn en Mostertman hebben een zelfde aantal pun ten en zullen nu door het spelen van nog enkele partijen moeten uitmaken, wie zich kampioen mag noemen. GEBOORTEN: Catharina A. M. d. v. Van den Bos G. W. en Van Eerden A.; Johannes J. z. v. Berkien P. en Kok M. J.; Marianne T. d. v. Van der Meulen J. en Buurman A. J. M.; Jacoba C. M. d. v. Lui ken H. en Duin C. E.; Herman M. z. v. Verhage W. én Roschinek B.; Wilhelmus A. M. z. v. Stam W. P. en Kees W.; Gerar- dus T. z. v. Beentjes C. J. en Tiebosch A. T.; Jeanette H. G. d.v. De Mink R. F. en Scholten G. wonende te Velsen; Yvonne S. d. v. Molenaar P. A. en Van der Zijden H. M.; Leonardus G. z. v. Koster L. A. en Suanet J. H. ONDERTROUWD: Bouma J. Z. en Van de Winkel M. M.; Heijne C. en Koster M. T.; Olivier H. W. en Boots C. G.. GETROUWD: Coesel A. J. H. en De Goede W. C. OVERLEDEN: De Vries E. oud drie en zeventig j.; Beentjes P. oud zeven en ze ventig j. weduwnaar van Cana H.; Duiker E. H. P. oud een en veertig j. gehuwd, met Castricum J. A. ocoxooc<xooccooxxx»oxxxxxwccc<xxx«x>ocoooooocotx50ococ -< Namens de 1400 bejaarden in Velsen, j idie de tocht naar de Veluwe hebbeni 3 meegemaakt, ontvingen we het volgen- 3 de schrijven: 8 „De bejaarden van IJmuiden, IJmuiden- Oost, Velsen-Noord, Driehuis, Santpoort j en Velsen-Dorp, spreken langs deze weg hun dank uit aan de leiding en allen, die jr het mogelijk hebben gemaakt de bejaar- g den zo'n prettige dag te bezorgen als p dit jaar is geschied. Het was in een 8 woord af! Tot het volgend jaar. xoxxxx»ooccoooc<xxxxo3dccooococ*xoxx>occo3coccccoxoo3i De tweede groep Beverwijkse Ouden van Dagen, die Donderdag het jaarlijks uit stapje heeft gemaakt, is 's avonds bij de terugkeer op hartelijke wijze verwelkomd. De Beverwijkse Harmoniekapel en het drumcorps vertolkten hiervan het muzikale gedeelte. Vooraf gegaan door het orkest maakten de oudjes, gezeten in zeven auto bussen, nog een rondgang door enkele straten, waarbij de Breestraat niet werd vergeten, zodat hier nog even een verkeers opstopping ontstond. De feestgangers waren zonder uitzonde ring opgetogen over hetgeen ze op deze dag hadden genoten en zeiden dan ook allen tegen elkaar „volgend jaar gaan we weer mee." Zoals ieder jaar bestond er ook voor de Donderdag gehouden eerste aardbeienvei ling grote belangstelling. Hoewel het sei zoen laat is en men in een normaal jaar op deze dag op 'n recordaanvoer had kun nen rekenen viel de aanvoer nog niet eens tegen; er werden 6000 sloffen aangevoerd. Bij de veiling Kennemerland heeft de directeur de heer Jac. de Weyer een enkel woord tot de talrijke kopers gesproken. Tot zijn leedwezen moest hij mededelen dat het seizoen veertien dagen later is dan nor maal, maar de aardbei is een natuurproduct en mensenhanden kunnen hier niets aan veranderen. Maar nu kan worden begon nen, bracht de heer De Weyer naar voren, dat men niets onbeproefd zal laten om de aardbeien zo streng mogelijk te keuren. Er zal van iedere partij een slof worden ge keerd, uitgezonderd van de vrachtrijders. De keursloffen zullen iedere dag van een ander etiket worden voorzien. Na de kopers goede zaken en de tuinders een oogst, die voor dit jaar nog meevalt, te hebben toegewenst werd met de veiling begonnen. De prijzen vielen niet tegen en waren beter dan een dag tevoren op de groente markt. Er werd voor de „Climax" 90 der aanvoer bestond uit deze soort van 3.20 tot 4.60 per slof van ongeveer vijf pond betaald. De „Moulin rouge" laat nog even op zich wachten. Doosjes varieerden van 36 tot 90 cent per stuk. In de op „Watervliet" gespeelde honk balwedstrijd tussen het eerste Rooswijk- herenteam en Neptunus uit Rotterdam de tweede overwinning van de Rooswijkers in deze competitie heeft de Velsense ploeg blijkbaar zijn goede vorm terug gevonden. De 61 betekende in elk geval een zeer goede vooruitgang en nu RFC Zaterdagmiddag om 4 uur op bezoek komt kon het wel eens opnieuw een overwin ning worden. Dit is bovendien nodig om dat Rooswijk met vier punten uit acht wedstrijden de voorlaatste plaats inneemt. Het dames-negental van Rooswijk doet het heel wat beter. Zij bezetten de tweede plaats met vier wedstrijden en zes punten. De thuiswedstrijd van Maandagavond kan de positie verbeteren. Een prachtig resul taat bereikten de Rooswijk 2-heren tot nu toe. Zij prijken boven aan de lijst met zeven gewonnen wedstrijden. Het tweede damesteam won nog slechts één wedstrijd van de vier en Rooswijk 3- heren bevindt zich in de middenmoot met vier punten uit vijf wedstrijden. Zondag wordt in Aerdenhout het bonds- softballtournooi gehouden, waaraan het tweede Rooswijk-damesteam met reserves zal deelnemen. Het wedstrijdprogramma van „Roos wijk" ziet er als volgt uit voor de komen de dagen: Zaterdag: Heren: Rooswijk 1RFC 1; Terrasvogels 2Rooswijk combinatie. Zondag: Softballtournooi, Rooswijk 2- dames; Heren: Rooswijk 3DIO 1; Spaar- nevogels 1Rooswijk 4. Maandag: Dames: Rooswijk 1S.C. Haarlem. Vrijdag, 8 Juli: junioren S.C. Haarlem a Rooswijk a. Opstellingen: Dames Rooswijk 1: werp ster W. v. Maanen; vangster M. Klesser; le honk P. Mulder; 2e honk D. Marckel- bach; korte stop J. Wedemeyer; 3e honk J. v. d. Duim; 1. velder E. Kluft; m. velder G. v. Embden; r. velder J. Kluft. Heren Rooswijk 1: werper Ed. Sauer; vanger K. Heinen; le honk G. Plooy, 2e honk F. Kooymans; korte stop A. Wede meyer; 3e honk C. Heemskerk; 1. velder C. Honig; m. velder J. de Bie; r. velder C. Klesser.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7