Hulpverlening langs de weg dient verbeterd te worden Weerbericht Haarlems Dagblad Amerikaanse staalstaking na 12-2 uur geëindigd Compromis over een loonsverhoging Malversaties bij bank in Monaco vermoed Stafchef Utoyo bereid tot aftreden? Critiek op Adenauers antwoord aan Moskou Centraal waarschuwingssysteem en vorming van nationaal fonds bepleit Ernstig ongeluk op IJmuidense Dokweg Hoge Commissaris voor het Saargebied Eisenhowers critiek in de Russische pers Het woord is aan Storing in aantocht Overdreven investering in een particuliere T.V. maatschappij Bij het onbeleefde af, zo wordt in Oost-Duitsland gezegd Japanse deemoed op de Philippijnen Operatie noodzakelijk voor koning Haakon VII? Bonn is niet tegen benoeming van mr. van der Goes Acht „Thunderjets" vlogen in Portugal te pletter Verwondering en tevredenheid in diplomatieke kringen Monnet bezocht Adenauer Premier Nehroe ereburger van Belgrado Pakistan treedt toe tot Turks-Iraaks pact Weer verzetsorganisatie in China opgerold Men weet niet wat men zegt Waarschuwing van politie Weerrapport ozo zo zzo w zw zw *6 P 69e JAARGANG No 299 Kenne»»$erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admim Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmui ZATERDAG 2 JULI 1955 Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 146 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Juliana bracht vanmorgen een bezoek aan Hoofddorp ter gelegenheid van de eeuwfeestviering van de Haarlemmermeer. Na op het raadhuis te zijn ontvangen begaf de Koningin zich, begeleid door de burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius (links), en de dijkgraaf van de Haarlemmer meerpolder, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek (rechts), naar de Gereformeerde kerk aan het Marktplein voor het bijwonen van een herdenkingssamenkomst. Ruiters van de landelijke rijverenigingen uit de jubilerende polder vormden tezamen met de schooljeugd erehagen. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de minister president, dr. W. Drees, de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. (Voor het verslag van de feestelijkheden zie pag. 3). PITTSBURGH (Reuter) De president van de „United States Steel Corporation", Clifford flood, heet bekendgemaakt dat overeenstemming is bereikt met de vak vereniging van arbeiders in de staalindus trie, waardoor een einde komt aan een staking van ongeveer 600.000 leden van de United Steel workers. Hij verklaarde dat de nieuwe overeenkomst voorziet in een ge middelde loonsverhoging van meer dan vijftien dollarcent per uur.. Tien was ge boden en twintig werd gevraagd. Prijsver hogingen kunnen niet uitblijven. Men verwacht dat de voorwaarden van de nieuwe overeenkomst ook zullen worden aanvaard door 96 andere staal- en ijzer erts-industrieën, die van de staking hebben te lijden. De staking heeft 12% uur ge duurd en is daarmee de kortste staking in de staalindustrie tot dusverre. Een woord voerder voor de staalindustrie verklaarde dat het werk zo spoedig mogelijk zal wor den hervat, mogelijk reeds vandaag. De wachtposten, die de arbeiders ter ge legenheid van de staking bij de fabrieken hebben geposteerd, zullen op hun post blijven tot iedere maatschappij de over eenkomst heeft getekend. MONTE CARLO (United Press). De regering van Monaco heeft stappen geno men om de déconfiture van een grote bank in Monaco te vermijden, die in moeilijkhe den was geraakt door zware investering in een particuliere televisie-maatschappij. Deze affaire heeft tot het ontslag van vier bekende persoonlijkheden geleid, onder wie de „premier" van Monaco en de directeur van het Casino. De regering van Monaco heeft 250 millioerr francs ter beschikking van de „Société de Banque et de Métaux Précieux" gesteld, om te verhinderen dat deze bank zou moeten sluiten. Het parle ment heeft een commissie benoemd die een onderzoek naar de situatie van de bank moet instellen. De gehele affaire kan een onderdeel zijn van de „luchtoorlog" om de lucratieve tele visie-inkomsten van stations vlak buiten Frankrijk. De Franse televisie zelf is ge nationaliseerd, maar stations zoals Monte Carlo zijn particulier bezit en kunnen com merciële programma's uitzenden. DJAKARTA (United Press). Verschei dene Djakartase kranten schrijven dat ge- neraal-majoor Bambang Utoyo, Indonesië's nieuw-benoemde staf-chef, die geen leger heeft om te commanderen, bereid is af te treden, als hij dit op eervolle wijze zou kunnen doen. Bevestiging van die berich ten is niet beschikbaar. Politieke waarnemers betwijfelen echter dat Utoyo zal aftreden. Zij wijzen er op dat zijn ontslag zal worden uitgelegd als een overwinning van het leger op het ka binet en op president Sukarno, die zich niet kan veroorloven aan druk van het leger toe te geven. Intussen hebben premier Ali Sastroa- midjojo en het kabinet de situatie bespro ken. De vergadering zal vanmiddag hervat worden. Maandag staat in het parlement een motie van wantrouwen op het program tegen de in Moskou opgeleide minister van Defensie Iwa Kuwumasumantri, die de be noeming van Utoyo heeft doorgedreven. (Van onze correspondent in Bonn) De antwoordnota van de West-Duitse regering op de Russische uitnodiging aan dr. Adenauer heeft te Bonn van verschil lende kanten critiek uitgelokt omdat de toon zo koel is. De socialistische „Neue Ruhr Zeitung" vindt dat de nota de in druk maakt alsof de grote mogendheid West-Duitsland zich verwaardigt de dwerg-republiek Sovjet-Rusland te ant woorden. De Oost-Duitse „Neues Deutsch- land", het officiële orgaan van de com munistische partij bestempelt haar als een „provocerende daad", waarmede Ade nauer wil trachten een hereniging van Duitsland en het aanknopen van normale betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie te verhinderen. Ook zou men uit de nota kunnen opmaken dat Ade nauer geen besprekingen met de Russen voor het begin van de conferentie in Genève wenst. De politieke commentator van de Oost- Duitse radio-omroep verklaarde, dat de „twaalf regels die Adenauer zijn antwoord noemt, geen antwoord zijn". „Adenauer heeft 23 dagen nodig gehad om deze twaalf regels te schrijven en daarbij heeft hij zelfs niet de elementairste beleefd- heidsregels in acht genomen, want hij ver gat de ontvangst van de uitnodiging te melden en zijn dank voor die uitnodiging uit te spreken", aldus de commentator. „Adenauer kan zich niet veroorloven openlijk neen te zeggen." „Hij probeert tijd te winnen, maar iedereen zegt reeds, dat hij niet naar Moskou wil gaan." „Hij heeft geen toestemming van zijn Ameri kaanse vrienden gekregen, die bang zijn dat Duitsland het voorbeeld van Oosten rijk volgen zal." „De bondskanselier heeft ailes in het werk gesteld om de atmosfeer tussen Bonn en Moskou te vergiftigen", aldus deze commentator. De hulpverlening bij ongelukken langs de weg dient dringend verbeterd te wor den. Het aantal waarschuwingsposten blijkt te gering te zijn, evenals het aantal Rode Kruisposten. Deze ontbreken langs sommige nieuwe rijkswegen geheel of vrijwel geheel. Het waarschuwingssysteem bij ongevallen dient gecentraliseerd te worden. Voorts zal het zeker niet meer mogen voorkomen, dat de hulp van zieken auto's niet of te laat komt opdagen. Daar voor moet een doeltreffende oplossing ge vonden worden. Tot deze conclusie zijn de directies van het Nederlandse Rode Kruis en van de ANWB, de secretaris van de KNAC, de secretarissen van de Bond voor Bedrijfs- autoverkeer BBN, van de Federatie van Organisaties van Personenvervoerders FNOP, van de Nederlandse Vereniging van Transport ondernemers NVTO en de voor zitter en secretaris van de NOB-weg- transport gekomen. Er zijn 839 Rode Kruisposten en 600 ANWB-telefoonposten langs de Neder landse wegen. Voorts telt men 160 mo biele Rode Kruisposten bij de Wegen wacht. In dit opzicht is ook de KNAC reeds jarenlang actief met zijn SOS-dienst. Maar niemand is echter met deze aantal len tevreden, gezien het aantal niet tijdig geholpen slachtoffers. Alle vervoers- en verkeersbonden en het Rode Kruis zijn van mening, dat -snel en afdoende raad geschaft moet worden. Het is voorgekomen, dat na een ver keersongeluk geen ziekenauto beschikbaar was. Een reeks grote gemeenten en streek ziekenhuizen beschikken over eigen zie kentransportwagens, maar veelal echter worden de ziekenauto's door particulieren geëxploiteerd. Ons land telt ongeveer 150 particuliere exploitanten van ambulances met ruim 200 wagens. Hoeveel zieken auto's er bij gemeentelijke diensten en ziekenhuizen zijn valt niet bij benadering te zeggen. In tegenstelling tot andere vormen van beroepsvervoer is voor het exploiteren van ziekenauto's geen vergunning nodig. Een particulier zal echter alleen dan een zie kenauto gaan exploiteren, indien hij er bestaansmogelijkheden in ziet. Vele ambulanceh-'-uders hebben con tracten met gemeenten, ziekenfondsen of ziekenhuizen voor het vervoer van pa tiënten. Vaak zijn dit exclusieve contrac ten, zodat een „concurrent" niet aan dat vervoer mag komen. Het komt zelfs voor dat, indien een niet-contractant een spoed- vervoer verzorgt, hij de grootste moeite heeft om aan zijn geld te komen. Er zijn gemeenten in Nederland, die hun contrac tanten niet toestaan slachtoffers van on gelukken buiten de gemeentegrenzen te vervoeren anders dan op eigen risico. De ambulancehouder weet nooit of hij buiten zijn contracten om verricht vervoer be taald zal krijgen. Daarbij komt, dat door het ontbreken van een centraal waarschu wingssysteem nogal eens ritten voor niets worden gedaan. Nu kan men stellen, dat de ambulance houders die risico's maar moeten aan vaarden uit menslievend oogpunt, doch zakelijk bezien wordt dit standpunt niet houdbaar geacht. Voor deze aangelegen heid dient een zakelijke oplossing te wor den gevonden. Daarvoor is echter in de eerste plaats een centraal waarschuwings systeem nodig. Centraal waarschuwingssysteem Bij ongelukken worden veelal verschei dene waarschuwingen door hulpvaardige passanten gegeven. Zulks leidt tot verwar ring, waardoor of te veel of te weinig hulp wordt geboden. Anibulancehouders bijvoorbeeld zijn huiverig voor dergelijke waarschuwingen, omdat zij vrij vaak voor niets uitrijden. Langs de nieuwe rijksweg Utrecht Amsterdam zijn slechts twee benzinesta tions, die 's nachts gesloten zijn. De dorpen zijn alleen langs kilometers lange omwe gen te bereiken, zodat bij ongevallen hulp wel lang uit moet blijven. Langs de Af sluitdijk is het nu eindelijk zo ver, dat de ANWB toestemming heeft gekregen om er vier telefoonposten voor eigen rekening (een bedrag van f8000) te plaatsen. Deze posten geven direct aansluiting op de sta tions van de rijkspolitie aan beide einden van de dijk. Van die stations uit wordt dan hulp georganiseerd. Een telefoonsysteem langs de weg UtrechtAmsterdam zou f 50.000 kosten. Velen vinden het een raadsel, waarom dit systeem bij de aanleg van -de weg niet da delijk is aangebracht. Langs de Duitse autosnelwegen is om de twee kilometer een telefoonpost, die direct verbinding heeft met centrale punten, waar onmiddelllijk hulp van artsen, am bulances, verpleegsters en kraanwagens kan worden georganiseerd. Ook Zwitser land heeft een dergelijk systeem. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club dringt reeds enkele jaren op een uni form telefoon-waarschuwingssysteem aan met één eenvoudig telefoonnummer voor de centrale waai-schuwingspost. Nationaal fonds De ANWB, de KNAC en het Rode Kruis zullen doorgaan met het vestigen van tele foon- en hulpposten, zolang dit hun finan cieel mogelijk is. Vooral de nieuwe rijks wegen echter werpen financiële problemen op, die steeds moeilijker op te lossen zijn. Daarom dienen de handen ineen geslagen te worden, door alle organisaties, instan ties, en eventueel bedrijven, die er, onge rekend het slachtoffer, belang bij hebben, dat een gewonde snel verzorgd en ver voerd wordt. Zij zouden een fonds moeten vormen, een „nationaal fonds voor hulp verlening langs de weg", dat ongeacht het vraagstuk „wie uiteindelijk betalen zal" garandeert, dat bij ongevallen geboden hulp wordt betaald. Dit fonds zou dus in de eerste plaats aan ambulancehouders, die op waarschu wing van een te scheppen centrale instan tie uitrijden, moeten garanderen, dat die ritten betaald worden, indien zij bij ver zekeraars, gemeenten of particulieren geen verhaal kunnen vinden. Daarnevens zou dit fonds de ANWB, de KNAC en het Rode Kruis in samenwerking met de Rijks waterstaat in staat kunnen stellen met het vestigen van hulpposten verder te gaan en wellicht ook kunnen bijdragen tot de or ganisatie van het noodzakelijke, afdoende en snel werkende waarschuwingsapparaat met centrale telefoonnummers per streek of weggedeelte. Voor de garantie zal misschien tiendui zend gulden per jaar nodig zijn. De andere projecten zullen wellicht enige tonnen ver gen, welke bedragen in een gering aan tal jaren bijeen zouden moeten worden ge bracht, wil men de groeiende gevaren van de steeds toenemende verkeersintensiteit het hoofd kunnen bieden. Vanmorgen is op de Dokweg te IJmui den bij een ernstig ongeluk de IJmuiden se mevr. H.-K., uit de Eikenstraat te IJmuiden levensgevaarlijk gewond. Zij moest worden overgebracht naar het An- tonius ziekenhuis. Mevrouw H.-K. reed vanmorgen op de fiets vergezeld van mevr. H. v. d. L. uit IJmuiden ook op de fiets over de Dokweg in de richting van het strand. Op het moment, dat zij een langs de weg ge parkeerde personenauto passeerden, kwam hen een door de 23-jarige IJmuidenaar J. B. bestuurde vrachtauto achterop rij den. Tegelijkertijd naderde uit de richting van het strand een andere auto. De vrachtauto schoot rakelings langs de links rijdende mevr. H.-K., die hevig schrok, naar rechts uitweek, met de schouder tegen haar vriendin stootte en daarop werd teruggeslagen. Hierdoor viel zij en kwam terecht onder het rechterachterwiel van de vrachtauto. Zij werd vervolgens enige meters meegesleurd. (United Press) Het hoofd van de fede rale bemiddelingsdienst Finnigan is van mening dat Amerikaanse vakbonden die dit jaar over nieuwe arbeidscontracten zullen onderhandelen, ook met eisen zullen komen. Onderhandelingen zijn op komst tussen werknemers en werkgevers in ver scheidene industrieën, zoals die voor agra rische uitrusting, auto-onderdelen, vlieg tuigfabrieken, blikfabrieken, aluminium- fabrieken, vleesconservenfabrieken, fabrie ken voor electrische machinerieën. Inmiddels is in het gehele land een alge mene staking uitgebroken in de industriële sector der non-ferrometalen. De staking is uitgeroepen door de „International Mme, Mill and Smelter Workers Union" die in zestien staten in totaal rond 60.000 leden heeft. De staking brak uit te middernacht toen de looptijd van het collectief arbeids contract was geëindigd. De Philippijnse president Magsaysay, op wiens uitnodiging de wereldmissie van morele herbewapening naar de Philippij nen is gekomen, ontving dezer dagen alle deelnemers aan de missie in het Malaca- nen paleis. De Japanse staatsman Hoshijima, een der ondertekenaars van het Japanse vre desverdrag, zeide in een verklaring: „Als lid van de regeringspartij ga ik naar Japan terug om mijn regering te adviseren zo snel mogelijk tot een overeenkomst te komen aangaande de herstelbetalingen aan uw land. Onlangs kwam een groep oorlogs weduwen uit uw land naar Japan met een boodschap van vergeving en niet met de bittere gevoelens die wij verdienen. Dit heeft ons volk diep getroffen. Wij willen nederig vergeving vragen voor het ver leden. Het is mijn oprecht verlangen dat wij in de geest van morele herbewapening zullen leren andere mensen te worden en een basis van eenheid te vinden met de andere volken in Azië, zoals Korea, China en de Philippijnen, om samen voor een nieuwe wereld te leven." (De heer Hoshijima is een der drie Hoge Raadslieden van de Japanse regering en reeds 35 jaar lid van de Diët, het Japanse Parlement. Op verzoek van minister-pre sident Hatoyama neemt hij deel aan de wereldmissie van Morele Herbewapening die 180 deelnemers telt uit 26 landen. Het initiatief tot deze missie werd genomen door Dr. Frank Buchman en de Deense staatsman Ole Bj0rn Kraft.) OSLO (United Press) Koning Haakon VII van Noorwegen zal misschien moeten worden geopereerd tengevolge van de val welke hij enkele dagen geleden, vlak na het bezoek van de Engelse koningin en de hertog van Edinburgh op zijn buitenver blijf heeft gemaakt. Volgens een bulletin van het hof zijn opnieuw Röntgenfoto's genomen en is besloten het dijbeen van de 82-jarige koning opnieuw te fotograferen. SAARBRÜCKEN (United Press) De internationale commissie van toezicht op het referendum in Saarland heeft in Saar- brücken vier voorstellen van de Saarlandse regering besproken. In de commissie heeft voor Nederland baron A. W. C. Bentinck zitting. De vier voorstellen van de Saarlandse regering hebben betrekking op de regeling van het referendum over de toekomstige status van het Saarland; de positie van de politieke partijen; de persvrijheid; voor schriften over openbare vergaderingen en demonstraties tijdens het referendum. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat de West-Duitse rege ring tegen benoeming van jhr. mr. Van der Goes van Naters (Nederland) tot Hoge Commissaris van Saarland zou zijn, zoals de West-Duitse liberale partij heeft be weerd. Van der Goes van Naters is candi- daat gesteld door de Saarlandse regering. Goed ingelichte kringen achten het on waarschijnlijk dat de Hoge Commissaris Maandag in Straatsburg in de vergadering van het ministerscomité van de West- Europese Unie zal worden gekozen. In de mist tegen een bergwand LISSABON (Un. Press) Acht Portu gese straaljagers van het type F-84 „Thun der jet" zijn tijdens vliegdemonstraties ter gelegenheid van het feit, dat Portugal sinds dtrie jaar een zelfstandige luchtmacht bezit, in een verraderlijke mist tegen bergtoppen van het Carvalhos-gebergte te pletter ge vlogen. Alle acht piloten werden gedood. De acht verongelukte toestellen behoor den tot een groep van twaalf. De vier ove rige toestellen, waaronder zich ook de Thunderjet van de commandant van de groep bevond, zijn waarschijnlijk net over de in mist gehulde negenhonderd meter hoge bergtoppen heen gevlogen. Toen de vliegtuigen opstegen, stond een stralende zon aan een volkomen onbewolkte hemel. Een grote menigte en president Craveiro Lopes van Portugal sloegen het opstijgen van de toestellen gade. De straaljagers sloegen twee reusachtige kraters in de bergwand, waar zij tegen op vlogen. Na het bekend worden van het droeve nieuws werden verdere luchtmachtdemonstraties afgelast. MOSKOU (Reuter) De voornaamste Sovjet-bladen brengen de verklaring van president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie uitvoerig en, zo zegt Reu ter, op ongekleurde wijze. Onder andere wordt de opmerking afgedrukt waarin Eisenhower zegt, dat het moeilijk is te bepalen, van waar de leidende invloed in de heersende Sovjet-groep komt, evenals die waarin de president zegt, dat er geen werkelijke vrede in de wereld kan zijn, „zolang de Europese communistische lan den niet vrijelijk hun eigen regeringsvorm kunnen kiezen". Het is naar men aanneemt de eerste maal sinds het uitbreken van de „koude oorlog", dat dergelijke zaken in de Sovjet-pers verschijnen. In diplomatieke kringen heeft men dan ook uitdrukking aan verwondering gege ven en men toont een „voorzichtige tevre denheid". Overigens wordt bij het verslag van de conferentie geen perscommentaar gegeven. BONN (AFP-UP) Jean Monnet, de afgetreden president van de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die een rondreis langs de hoofd steden der zes K.S.G.-landen maakt, is gisteren door bondskanselier Adenauer ontvangen. Binnenkort zal naar verwacht wordt, ook de nieuwe Franse president van de Hoge Autoriteit, René Mayer, een be zoek aan Bonn brengen. Monnet beijvert zich thans voor de een heid van Europa. Hij brengt daarbij twee punten naar voren: het opstellen en propa geren van een werkelijk programma voor een federale unie van Europa en belang stelling in Frankrijk op te wekken voor de algemene verkiezingen die in de komende lente zullen worden gehouden. BELGRADO (Nn. Press) De stad Bel grado heeft premier Nehroe van India het ereburgerschap verleend. Burgemeester Milos Minic overhandigde Nehroe een gou den perkamenten bul en noemde hem een strijder voor vrijheid en gelijkheid van alle landen en volken. Nehroe is de tweede bui tenlander die deze hoge onderscheiding ontvangt: het vorig jaar werd zij verleend aan keizer Haile Selassie van Ethiopië. „Wij in India", zo antwoordde Nehroe, „hebben veel bewondering voor u en wij ook doen al het mogelijke een onafhanke lijke politiek te volgen. De strijd voor de co-existentie tussen de volken zal uitein delijk overwinnen, omdat zij niet gericht is tegen welk land of welk volk ook,4' aldus Nehroe. KARACHI (United Press) In Karachi is bekend gemaakt dat de Pakistaanse regering heeft besloten zich bij het Iraaks- Turkse defensie-verdrag aan te sluiten. Krachtens het nieuwe pact zullen de drie landen gaan samenwerken op het gebied van veiligheid en defensie, aldus premier Aali in een radiorede. Pakistan werd reeds op 24 Februari uitgenodigd tot dit pact toe te treden. Na een nauwkeurige bestudering werd tenslotte besloten zich bij de militaire organisatie aan te sluiten, waarvan inmid dels ook Groot-Brittannië lid is geworden. Het lidmaatschap van dit pact toont dat Pakistan belangstelling heeft voor het sluiten van regionale collectieve defensie verdragen, aldus de premier. Reeds eerder heeft Pakistan een pact met Turkije gesloten en het heeft zich eveneens aangesloten bij het pact van Manilla (ZOAVO). De Perzische minister van Buitenlandse Zaken Entezam heeft te Washington ver klaard, dat Perzië overweegt eveneens tot het Turks-Iraaks-Brits-Pakistaans verdrag toe te treden. HONGKONG (Reuter) Volgens het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" is in de Zuid-Chinese provincie Kiangsi een contra-revolutionnaire orga nisatie opgerold. Deze organisatie, aldus het persbureau, heeft wapens gestolen en ongeregeldheden veroorzaakt. Zij werkte samen met de nationalisten bij plannen om continentaal China binnen te vallen. De organisatie heeft met vuren de koers van nationalistische vliegtuigen helpen bepalen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ E d Howe: Een van de moeilijkste opgaven in deze wereld is een vrouw ervan te overtuigen, dat ook een koopje geld kost. als men zegt: 0ocöt0CL_ Toen men het been strak hield en hem de voet werd dwars gezet liet de minister de belasting op de sterke drank vallen De politie verzocht ons het volgende mede te delen: Door de commissaris van politie, hoofd justitiële politie in 's-Gravenhage, wordt de aandacht gevestigd op: de handelson derneming „Excelsior", postbus 333 in 's-Gravenhage. Deze onderneming houdt zich bezig met de handel in z.g. chemische afweerpistolen, genaamd „Defendo". In de door de onderneming geplaatste advertentie doet men het voorkomen, dat aan de eigenaar van de onderneming of aan de onderneming zelf octrooi is ver leend, hetgeen echter niet het geval is. In de reclame wordt voorgesteld, dat de aanvaller, mens of dier, onmiddellijk bui ten gevecht gesteld wordt bij het gebruik van het afweerpistool. Het betreft hier een gewoon speelgoedpistool, waarbij een vulling wordt geleverd, welke een irri terende werking op de ogen heeft, ingeval de vloeistof precies in de ogen terecht komt, doch welke overigens volkomen on schadelijk is. In de door de onderneming verspreide circulaires worden verschillende voorval len vermeld, waarbij het pistool doeltref fende diensten zou hebben bewezen. Uit 'n ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat deze voorvallen en namen gefantaseerd zijn. Belanghebbenden wordt in overweging gegeven geen gelden aan genoemde han delsonderneming over te maken, aange zien de eigenaar van deze onderneming om andere redenen gedetineerd is in het huis van bewaring te 's-Gravenhage en dus in gebreke blijft een afweerpistool te leve ren of reeds gestort geld terug te betalen. Het K.N.M.I. deelt mede. Het weer heeft na de regen van Woens dag een onbestendig karakter behouden. In de atmosfeer heerst een krachtige Wes telijke circulatie, waarmee geregeld sto ringen, van de Oceaan naar het Noordzee gebied doordringen. Tussen de storingen in bewegen zwakke hoge drukgebieden, die kortstondige weersverbeteringen veroorza ken. Een dergelijke rug van hoge druk pas seerde gistermorgen ons land en gaf giste ren aanleiding tot opklaringen waarbij de temperatuur tot omstreeks 20 graden steeg. In de afgelopen nacht trok het front van een over de Noordzee bewegende storing over ons land, waarbij in het Zuiden van het land weinig, in het Noorden wat meer regen viel. Leeuwarden meldde met 6 mm. de grootste neerslaghoeveelheid. Het sto ringsfront werd vandaag weer door opkla ringen gevolgd, maar door de onstabiliteit van de lucht konden zich ook plaatselijk buien ontwikkelen. Voor morgen zijn de vooruitzichten helaas ook niet erg gunstig. Van de Oceaan nadert een nieuwe storing naar Ierland en deze zal vannacht en mor genochtend met regen over ons land trek ken. Later op de dag zullen opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buiten, voor komen. De temperaturen zullen daarbij aan de lage kant zijn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca geheel bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. motregen onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. nevel zwaar bew. nevel licht bew. nevel onbewolkt zwaar bew. Neerslag laatste c s: V TJ O c -C ca T* *-> T* WNW w WNW windstil windstil windstil ONO OZO O ZZO windstil windstil windstil windstil windstil 24 uur. -P CB C O es 25 23 0 20 12 19 0 20 1 18 0 21 0 25 0 27 0 27 0 23 0 26 0 25 0 27 0 20 0 22 0 22 0 23 0 26 0 29 0 29 0 - 0 ONBESTENDIG EN KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk toenemende bewolking en tijdelijk regen. Later opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot S vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer. 3 Juli Zon op 4.27 uur, onder 21.05 uur. Maan op 19.54 uur, onder 2.46 uur. 4 Juli Zon op 4.27 uur, onder 21.04 uur. Maan op 20.34 uur, onder 3.40 uur. Maanstanden 5 Juli 6.28 uur: Volle maan 12 Juli 21.31 uur: Laatste kwartier 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 Jnli Hoog water: 1.47 en 14.15 uur. Laag water: 9 32 en 22.06 uur. Zondag 3 Juli Hoog water: 2.32 en 14.59 uur. Laag water: 10.21 en 22.52 uur. Maandag 4 Juli Hoog water: 3.08 en 15.34 uur. Laag water: 11.07 en 23..31 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1