Keten van burgemeesters bood mr. Jansonius een nieuwe ambtsketen aan r l Nederlandse avond groots slot van Arnhemse Filmweek Gedenkboek Haarlemmermeer Twaalfhonderd helpers(sters) werkten mee aan demonstratie Rode Kruis Israels Philharmonisch Orkest: een dubbele sensatie Duits meisje bij baden in zee in Zandvoort verdronken Eeuwfeest Haarlemmermeer Prijzen voor Haanstra, v. d. Horst en Gerdes onder redactie van dr. P. H. Schroder Badings zal Rembrandt- opera componeren Half millioen voor atoom onderzoek in Kjeller Bus vloog in brand door losraken van benzinetank Nieuwe uitgaven Twee drenkelingen in Bloemendaal gered HOLLAND FESTIVAL Voor Holland Festival 1956 Het ongeluk in Goor Grotere activiteit Kinabu Kort nieuws Heringa Wuthrich Minister Zijlstra op „Kanaalstreek 1955" MAANDAG 4 JULI 1955 „Haarlemmermeer is te vergelijken met een bastillon, omgeven door een gracht en daardoor niet gemakkelijk te veroveren, behalve dan door Amsterdam, die een ge deelte der gemeente uit de lucht heeft genomen", aldus richtte Amsterdams burge meester mr. Arn. J. d'Ailly zich Zaterdagmiddag tijdens een receptie van het ge meentebestuur en het polderbestuur van Haarlemmermeer in het raadhuis te Hoofd dorp tot zijn collega mr. J. F. Jansonius, namens de elf burgemeesters der gemeenten, die aan Haarlemmermeer grenzen. „Wat moeten wij doen om de gracht te verster ken? De gedachten gingen uit naar een ketting en daar het bekend was, dat de ambtsketen niet voldeed aan de eisen, die de burgemeester er aan wil stellen hebben de elf burgemeesters besloten de gemeente een nieuwe keten aan te bieden", aldus vervolgde mr. d'Ailly. Hij overhandigde een afbeelding van de beker, die thans ge maakt wordt en over een maand gereed zal zijn. De keten zal de wapens van de elf aangrenzende gemeenten bevatten. In zijn toespraak had de Amsterdamse burgemeester opgemerkt, dat men binnen de Ringvaart als het ware een provincie, een land en een staat aantreft. Hoofddorp is te beschouwen als de hoofdstad en mr. Jansonius heeft kunnen zeggen, dat hij des morgens de Koningin in de hoofdstad ontvangen had. Uit een foto van de intocht Dit was een onderdeel van de grote Rode Kruis-demonstratie, waarmede de afdeling Haarlemmermeer het eeuwfeest opende. Om twee uur hadden zich vele genodig den verzameld in een der tenten op het feestterrein. Onder hen bevonden zich de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van de vorstin was mr. d'Ailly gebleken, I van Emden, de eerste onder-voorzitter, ge- dat de burgemeester wel een ambtsketen bezit. Maar toen de elf burgemeesters zich beraden hadden over een blijvende herin nering aan de jubilerende gemeente was de keus gevallen op een ambtsketen. Haar lemmermeer is een goede buur en het con tact met alle burgemeesters is goed, zeide spreker. Herinnering aan 1945 In Vierlingbeek (L.) is men niet verge ten, wat Haarlemmermeer gedaan heeft na afloop van de oorlog. De tegenwoordige burgemeester de heer G. van Heusden, de vroegere burgemeester de heer A. Jans (voorzitter van het oorlogsmuseum Over- loon) en de voorzitter van Volksherstel de heer J. Tonen waren naar Hoofddorp ge trokken om het bestuur van de jubileren de gemeente geluk te wensen. De heer Van Heusden herinnerde aan de steun in 1945 ontvangen en overhandigde een wandbord. Het college van B. en W. van Poortvliet (een geadopteerde gemeente van de wa tersnood) had een telegram gezonden en is voornemens binnenkort een bezoek aan Hoofddorp te brengen. Klok namens raadsleden De heer van Nieuwenhuijzen, nestor van de Haarlemmermeerse gemeenteraad, deelde mee, dat de leden een week geleden zodanig onder de indruk zijn gekomen van de verbouwing van het raadhuis, dat zij verzuimden of niet in staat waren de wer kers hulde te betuigen. Wel is het plan ge boren een geschenk aan te bieden en de keuze viel op een klok voor de raadzaal. Die is besteld en zal binnenkort worden aangeboden. Mevrouw E. J. van der MeerEggink, dochter van de eerste gemeentesecretaris, die een groot aantal jaren op de secretarie werkzaam is geweest, overhandigde een zelf-geknoopt wandkleed; het bevat een afbeelding van het wapen der gemeente en de woorden: Goud uit schuim. Zilveren sigarenkist voor B. en W. Namens het bestuur van de Vereniging „Vooruit", die het concours-hippique voor bereidt, voerde de heer L. W. Biesheuvel uit Santpoort het woord. Deze zeide het te betreuren, dat de voorzitter de heer A. Buurman kort geleden overleden is, omdat deze de aangewezen man geweest zou zijn de waardering van „Vooruit" aan het ge meentebestuur uit te spreken. In de loop der jaren („Vooruit" is in 1909 opgericht) was de steun groot en dank zij het feit, dat de gemeente een overdekte tribune heeft laten bouwen en de accommodatie verbeterd heeft, is de vereniging in staat weer een concours-hippique te houden. Als herinnering overhandigde de heer Bies heuvel het gemeentebestuur een zilveren sigarenkist, met als inscriptie een paard. De ministers S. L. Mansholt en mr. J. Algera, de heer A. B. J. Prakken, waar nemend Commissaris der Koningin, leden van Gedeputeerde Staten, vertegenwoordi gers van Rijnland, polderbesturen, burge meesters, afgevaardigden van handel en industrie die des avonds in het Polderhuis aan een maaltijd aanzaten, hebben op het raadhuis hun gelukwensen aangeboden. Koninklijke onderscheidingen Zaterdagmorgen is in het Polderhuis te Hoofddorp een korte plechtigheid gehou den, waarbij burgemeester mr. Jansonius heeft meegedeeld, dat de heer C. A. Meeuwig, die een groot aantal jaren de leidende rol vervulde op het secretariaat van de polder, was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau en dat de heer J. Bos, kantonnier van de Haarlemmer meerpolder, was toegekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester heeft de verdiensten van beiden geschetst (de heer Meeuwig is secretaris van de Stichting „Eeuwfeest Haarlemmermeer") en de on derscheidingen uitgereikt. Demonstratie Rode Kruis Het gras van het feestterrein in Hoofd dorp golfde wild onder de kracht van de machtige propellerslagen van de helicopter van de Marine Luchtvaartdienst. Statig hees het hefschroefvliegtuig zich omhoog en vloog in Westelijke richting weg. De tenten en gebouwen op het eeuwfeesterrein werden kleiner. Ver heneden ons lag het feestende Hoofddorp met vlaggen en ver sieringen. Boven de Geniedijk ging het pal Noordwaarts naar Vijfhuizen, dat weldra onder ons verscheen als een groepje minia tuurhuisjes om de dorpskerk. Van de lucht uit leek het dorp uitgestor ven, maar om het noodvliegveld aan de Spieringweg waren honderden Vijfhuize- naars verzameld. Langzaam zakte het vliegtuig. Nauwelijks was het tot stilstand gekomen of de deuren werden opengegooid. Rode Kruis-helpers droegen een brancard met een „gewonde" naar binnen. Daar achter kwamen anderen met een „lopende patiënt". Binnen enkele minuten wikte het hefschroefvliegtuig weer in de blauwe zo merlucht in de richting van Zwanenburg, om daar siachtoffers te halen van de „wind hoos", die op deze eerste dag van het eeuw feest de Haarlemmermeerpolder had „ge teisterd.",. neraal Van der Kroon, de plaatsvervangend commandant Rode Kruis Korps lt.-kolonel Meulemans, de Kringcommissaris in Noordholland de heer Korver en tal van bestuursleden en delegaties. De heer A. den Hertog, voorzitter van de afdeling Haarlemmermeer van Het Ne derlandse Rode Kruis gaf een overzicht van het ontstaan van deze demonstratie, die de grootst opgezette van ons land is geworden met twaalfhonderd helpsters en helpers. Verder verleenden medewerking de Mobiele Medische Eenheid uit Den Haag, een helicopter van de Marine Lucht- vaardienst, de Motorclub Haarlemmer meer met motorordonnansen, een comple te radio-verbindingsdienst, een bloedtrans fusie-shockteam en tweehonderd burgers uit de Haarlemmermeerpolder, die zich be schikbaar stelden als „slachtoffers". Jam mer was het dat door onvoorziene omstan digheden de landing der parachutisten geen doorgang kon vinden. De verbindingsoffi cier van het Rode Kruis Korps Haarlem mermeer gaf een uiteenzetting hoe en waar zou worden gedemonstreerd. Denkbeeldige windhoos De slachtoffers waren gevallen na een denkbeeldige windhoos, die Zaterdagmid dag boven de Haarlemmermeerpolder had „gewoed". Op het feestterrein was hiervan niets te merken, want om drie uur, toen de eigenlijke demonstratie aanving, klonken uit de richting van het dorp vrolijke trom petklanken en pittig tromgeroffel. Dit was de opening van het défilé, dat werd afge nomen door géneraal Van der Kroon, ter zijde gestaan door Rode Kruis-officieren en autoriteiten. Voorafgegaan door de drumband van het Veteranen Legioen Ne derland,- afdeling Amsterdam en de drum band van het Rode Kruiskorps uit Amster dam, trokken de helpsters en helpers voor bij. Vooral de helpsters, waarvan verschil lende groepen in witte schorten voorbij- marcheerden, werden begroet met een en thousiast applaus van de tribunes. Er waren „rampterrëinen" in Abbenes (tussen de Rijksweg, Dr. Heyelaan en de Hoofdweg), op de hoek van de Venneper- weg, op het voetbalveld in Nieuw Vennep, aan de Spieringweg in Vijfhuizen, achter de Julianaschool in Zwanenburg, bij de „Badhoeve" in Badhoevedorp, in de om geving van het station in Aalsmeer-Oost en bij de Kruisweg in Rijk. Onmiddellijk werden Rode Kruiscolon- nes naar deze plaatsen gedirigeerd. Terwijl de Mobiele Medische Eenheid de helicop ter met de regelmaat van de klok landen op het feestterrein om „zwaar gewonden" af te leveren. Inmiddels waren ook ambu lance-wagens, en voor ziekenvervoer inge richte vrachtauto's naar de verschillende punten gereden om de andere patiënten te gaan halen. Via de tenten van de Mobiele Medische Eenheid werden de „gewonden" voor verdere behandeling doorgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden en het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Om het geheel niet al te ingewikkeld te maken, waren deze ondergebracht in de onmiddellijke nabijheid, namelijk in de Christelijke Uloschool en de Openbare school te Hoofddorp, welke beide in record tijd werden veranderd in ziekenhuizen met volledige uitrusting. Na enkele uren verdwenen de Rode Kruismensen uit de dorpen en buurtschap pen, omdat hun taak daar was verricht en de „gewonden" waren afgevoerd. Toen de „patiënten" allen in de ziekenhuizen waren opgenomen, eindigde ook in Hoofddorp deze middag van Rode Kruis-activiteit, welke op verzoek van de afdeling Haarlem mermeer aan dë bevolking werd aangebo den uit dank voor de medewerking, die zij steeds aan het Rode Kruis geeft. Deze demonstratie stond onder leiding van de majoor dr. W. C. Kors, bijgestaan door de majoor dr. A. Hoekstra, comman dant van het Rode Kruis Korps Haarlem mermeer. De staf, die ondergebracht was in de Nijverheidsschool voor meisjes te Hoofddorp, werd geleid door majoor dr. Degenaar. In de noodziekenhuizen zwaaide kapitein mevrouw A. PotgieterTissing de scepter, terwijl de Mobiele Medische Eenheid werd gecommandeerd door de majoor dr. H. de Ruyter. Óp het feestterrein werd het microfoon- commentaar gegeven door majoor M. G. Schiphorst. De verkeersregeling berustte bij de Rijkspolitie Haaxdemmermeer en een detachement van de Koninklijke Maré- chaussée. Het Israëlisch Philharmonisch Orkest uit Tel Aviv, dai in 1936 door de viool virtuoos Hubermann werd opgericht en zijn eerste concert gaf onder Toscanini, speelde Zondagavond in de Kurzaal te Scheveningen en vervulde daarmee de eerste helft van zijn aandeel in het Hol- land-Festval. Hierna volgt nog een op treden in het Concertgebouw te Amster dam. Dit betekent dan van het „Israëlisch Philharmonisch Orkest" de laatste étappe van een tournée door acht landen van West-Europa, die twee maanden geduurd heeft. Het werd een dubbele sensatie: primo een jong orkest te horen 84 Joodse musici van veer tien verschillende nationaliteiten dat de muzikale cultuur van het nieuwe vaderland op frappante wijze vertegenwoordigt, en secundo de in Zwit serland wonende Poolse dirigent Paul Klecki met dit ensemble aan het werk te zien en het zeldzame prestaties af te dwingen, waaruit zijn sterke persoonlijk heid en zijn enorme technische kunde bleek. Hij leidde een programma waarin de capaciteiten van het orkest voortreffelijk tot hun recht konden komen, en dat tevens aan de meest uiteenlopende smaken tege moet kwam. Het begon met de Vierde van Brahms. Het werk enex-giek maar rustig-beheerst inzettend, vond de dirigent in een be zadigd tempo de kans om de klank prach- Met een feestvertoon, dat aan de serieuze opzet van het eerste cinematografisch festival van Nederland nochtans geheel beantwoordde, is de Filmweek Arnhem Za terdagavond gesloten. Voor het eerst ook is van overheidswege gemaixifesteerd, dat de filmkunst geen stiefkind meer is onder de kunsten, die het ministerie van O., K. en W. beheert. Een aantal filmprijzen voor Nederlandse documentaires werden Zaterdag avond in het Rembrandt-theater door het hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie dr. J. Hulsker uitgereikt. Bert Haanstra en Herman van der Horst ver wierven met respectievelijk „Strijd zonder einde" en „Vieren maar" beide de eerste prijs in de afdeling „Vrije films" en „Sponsored films". Zij hoefden de duizend gulden, daarmee verworven, niet te delen. Met een royale geste had minister Cals ieder het volle pond toegekend. In de afdeling „In opdracht vervaardigde films" ging Wim Gerdes met de eerste prijs strijken. Zijn film „Er is een tijd van komen", die de kan kerbestrijding in ons land tot onderwerp heeft, verwierf het hoogste aantal punten van de jury en een speciale vermelding voor het scenario. Geen wonder, dat er een joyeuze stemming in het Rembrandt-theater heerste. De filmers waren blij, de film vrienden waren blij. Nergens beter dan bij deze gelegenheid had de overheid de film de erkenning kunnen geven, die haar in ons land te lang is onthouden. Dé laatste dag van de filmweek maakte goed wat er de dag tevox-en aan film waardering was ingeboet. Vrijdag is niet de gelukkigste dag geweest in de filmweek, wat te meer valt te betreuren, omdat de organisatoren in tegenstelling' tot' de festi vals van Venetië, Cannes en Berlijn, toch wel konden weten wat zij op het program ma zetten, toen zij Oostenrijk en Engeland presenteerden met „Madchenjahre einer Königin" en „As long as they are happy". Gelukkig hebben wij Zaterdag onze scha de in kunnen halen en vooral de Neder landse avond was een sluitstuk, dat bewees op welk een hoog niveau de vaderlandse documentaire is gekomen. Er werden die avond drie filmpjes gedraaid. Eerst een prachtige documentaire uit de studio van Geesink voor Philips gemaakt onder de titel „Light and mankind", behelzende de geschiedenis van het licht. Er wordt geen woord bij gesproken, het geluid en vooral de kleur is functioneel toegepast en de beelden doen wat zij moeten: ze spreken voor zichzelf. Een verrassende instructieve en zeer kunstzinnige film., die, naar ik hoop, in de voorprogramma's onzer bios copen niet zal ontbreken. De fantastische „Kring om de maan", een sprookje uit de studio van Marten Toonder, muntte uit door stijl. Ze brak met de gevestigde tra dities van de tekenfilm, maar was niet ge heel evenwichtig in de verhouding van het onderwerp tot de uitwerking, die soms te gedetailleerd en daardoor lang dradig was. Een heel bijzondere film is „Strijd zonder einde" van Bert Haanstra, waarin de insectenbestrijding op grote In opdracht van de stichting „Eeuwfeest Haarlemmermeer" heeft H. D. Tjeenk Wil link en Zoon N.V. te Haarlem een boek uitgegeven onder de titel „Van bruisend water tot ruisend graan" (honderd jaar Haarlemmermeer 18551955). Het fraaie boek met een groot aantal foto's uit het leven en werken in de jubilerende gemeen te en polder is samengesteld onder redac tie van dr. P. H. Schroder. Deze heeft bij de samenstelling de medewei-king van velen, die een bijdrage geleverd hebben, ontvangen. Er wordt zowel aandacht besteed aan de gemeente als aan de polder. Dr. Schroder heeft de geschiedenis van de Haarlemmer meer beschreven in drie delen. Eerst ver telt hij, dat het Meer de Meer is geworden, dan geeft hij een beschrijving van de tijd van Amersfoordt en tenslotte wordt een beeld gegeven van de laatste vijfenzeventig jaar. Dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, schrijft in een voorwoord, dat het boek ge tuigt van de moeizame weg, die moest worden afgelegd om het gewonnen land tot bloei te brengen. Het is waardevol, dat men daaraan blijvend wordt herinnerd. „Want wel worden wij steeds weer op nieuw getroffen door de welvaart van dit gebied, de herinnering aan het verleden dreigt te vervagen, nu de moderne tijd door het veelvoudige verkeer van en naar de wereldluchthaven Schiphol zo sterk de stempel daarop drukt", aldus dr. Prinsen. Burgemeester mr. J. F. Jansonius merkt in zijn bijdrage op, dat de-gemeente vele jaren het beeld getoond heeft van een zich geleidelijk aan ontwikkelende, zuiver agra rische gemeenschap.^ Twee omstandigheden hebben in het structuur-beeld een ingrij pende wijziging gebracht en wel: de vesti ging in de gemeente van de luchthaven Schiphol en de steeds toenemende groei in oppervlakte en betekenis van dit mcderne verkeerscentrum van wex-eldformaat en de vestiging van een stedelijke bevolking (fo rensisme) in de noordelijke en noord-oos telijke sectoren van het gemeentelijk ge bied. Mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, dijkgraaf van de Haarlem mermeerpolder schrijft, dat het vieren van het eeuwfeest van zulk een welvarende ge meente en van zulk een prachtige polder mogelijk is, te danken is aan de grote per soonlijke inspanning van zovelen, van ge meente- en polderbestuux-ders, boeren en arbeiders, die zich ondanks alle moeilijk heden en tegenwerking niet lieten terneer slaan. De secretaris der gemeente Haarlemmer meer, de heer G. A. Thien, geeft in een artikel over „de gemeente" enkele facetten van een veelomvattend beleid, dat in den beginne tussen talrijke belemmeringen moeizaam zijn weg zocht en slechts lang zaam de gemeenschap groeien zag waarin het kon uitstralen en tevens zijn voedings bodem vinden. „De volhardende toewij ding van velen, niet het minst van de be stuurders, heeft dit moeilijke begin doen uitgroeien tot wat thans de gemeente Haar lemmermeer is, een volwassen lid van de grote familie der gemeenten, die in het Nederlandse staatsbestel, mede dank zij de op menselijke vrijheid gerichte vorm daar van, zulk een belangrijke rol speelt", al dus de secretaris. Voorts bevat het boek bijdragen van J. Mastenbroek over „Honderd jaar polder bestuur", van ir. H. A. M. C. Dibbets over „Waterstaatkundige aspecten", drs. E. V. W. Vercruysse over „De sociale positie van de landarbeider", van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst over „De landbouw in honderd jaar Haai-lemmermeer", prof. dr. W. Rip over „De agrarische ontwikkeling", jhr. dr. J. C. Mollerus over „De midden stand", R. J. Castendijk over „De Haar lemmermeer en de Rijksluchtvaartdienst", A. A. Dullé over Schiphol, mr. Henrik Scholte over de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en drs. C. C. Küpfer over de vliegtuigenfabriek in Schiphol-Zuid. schaal wordt uitgebeeld en duidelijk ge- xxxaakt hoe nodig zij wel is. Wat de film onthult is schokkend en men mag het tot Haanstra's gi-ote verdienste rekenen, dat hij dat doet met een reeks prachtige beel den, knap gemonteerd, met goed getimede herhalinigenj mooi op maat, gespannen, uitgebalanceerd. De film is in kleuren en buit ze uit waar ze er de kans voor krijgt. Ze is een overwegend verstandelijke film, maar dat is geen bezwaar, want haar kracht schuilt in de geladenheid, waarmee zij het verstand de kans geeft zich te ont plooien: het gevoel vuurt het verstand aan. Alleen op deze wijze kan men ook de plaag te lijf gaan, welks besti-ijding zij propa geert; alleen op die wijze kan door inten sieve inschakeling van de wetenschap de ziektenbrengende insecten een halt wor den toegeroepen. "Vooral de sprinkhanen- bestrijding is in Haanstra's films een zeer spectaculaire aangelegenheid. Hij heeft niet verzuimd ons er mee te ven-assen en verbazen. De slotavond kreeg nog een apart ka- rakter door het optreden van het Neder lands Ballet dat 't in ons blad reeds eerder besproken romantisch ballet „La Somnam bule" opvoei-de. Film en ballet bleken elkaar zeker in de waax-dering van het pu bliek best te vei-dragen. En aan het eind werden dan de prijzen uitgereikt, waarbij vermeld moet worden dat „De kring om de maan", „Light and mankind" en het scénario van de film „Vrij buiten" (Otto van Neijenhoff) een speciale vexmelding kregen alsmede Louis A. van Gasterens „Railplan 68". De door de Polygoon- Profilti-Wei-kgemeensohap gemaakte Hoog ovenfilm „Uit vuur en vlam" verwierf eveneens een speciale vermelding en wel voor het camerawerk. Na afloop verzamelden zich de gasten van de Filmweek in hötel „Royal" voor een grandioos slotfeest, dat een zwierige apo theose' vormde van een week, die naar men met burgemeester Matser van Arn hem mag bevroeden een traditie zal wor den. De burgemeester weigerde tenminste niet om desgewenst daartoe het initiatief te nemen. Wat de Filmweek ons heeft ge leerd en in hoeverre er behoefte aan is aan een vervolg in dezelfde vorm is een na dere overweging waard. Die zal dan ook spoedig aan de orde komen! P. W. FRANSE De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft met het oog op de herdenking van de 350ste geboox-tedag van Rembrandt aan Henk Badings opdracht gegeven tot het componeren van een opera. Het gegeven is ontleend aan de laatste levensjaren van de meester. De componist heeft J. W. F. Werumeus Buning bereid gevonden het libretto te schrijven. Het is de bedoeling, dat de eerste uitvoe ring van deze opera zal worden gegeven door de Nederlandse Opera tijdens het Holland Festival 1956. Het ligt in de bedoeling van het Noorse Instituut voor Atoomenergie in Halden een reactor voor atoomproductie te bouwen. Halden ligt 150 km ten Zuiden van Oslo. Op grond van de Noors-Nederlandse samenwerking op het gebied van atoom onderzoek zal in het Instituut voor Kern onderzoek in Kjeller de vooi'bereiding voor deze bouw geschieden. Nedo md is voor nemens voor dit werk een bedrag van een half millioen gulden beschikbaar te stellen. tig te laten uitbalanceren, wat hem niet weerhield om de motieven scherp en na drukkelijk te tekenen. Heel bijzonder was de levendige vibrerende klank in het An dante. En wat Klecki in de passacaglia- finale wist te bereiken, grensde aan het wonderbaarlijke; elke vax-iatie was een nieuwe openbaring van klankschoonheid en karakteristieke uitdrukking. De reserve die hierbij te maken zou zijn betreffende het „koper", is uiteraard te wijten aan de acoustiek van de Kurzaal; maar hoe nobel zullen de trobone-accoorden klinken in het Concertgebouw! Als noviteit van Israels eigen bodem hoorden wij een pas voltooid werk van Joseph Kaminski, „Israëli Sketches", waar in met veel zin voor kleur de Oosterse sfeer weergegeven is. Het geheel, waarin ook een der meest populaire dansen uit Israel, de „Horra", te pas gebracht werd, maakt een rhapsodische indruk. Kaminski, die van Russische-Poolse origine is, heeft als burger van Israel zijn nieuwe vader land willen eren met deze compositie. De Tweede Symphonie van Honegger was een uitstekend object om het strij kersensemble van het jonge orkest op zijn waax'de te taxeren. Dit stevig-gebouwde stuk, dat een opvallend mai'kanie thema tiek bezit, terwijl er toch een elegische stemming in domineert, is immers be houdens in een slotkoraal waarbij ook de trompet aan het woord komt uitslui tend voor strijkorkest gecomponeerd. En het bleek dat het „strijk" van het Isra ëlisch Orkest van een sonoor gehalte is, hetwelk aan de volle, warme toon van ons Concertgebouworkest doet denken. Doch in beide vorige programmanummers hadden wij ook een prachtig stel blazers kunnen beluisteren. Vooral klarinet, hobo en Engelse hoorn hadden extra onze aan dacht getrokken. Tenslotte gaf Klecki met het orkest een effectrijke verklanking van de ouverture van Verdi's opera „La Fox-za del Destino", welke een storm van geestdrift ontketende. De avond was ingezet met het spelen van de volksliederen. JOS DE KLERK De officier van justitie te Almelo heeft bevestigd, dat de oorzaak van het uitbran den van een autobus in Goor, waarmee kinderen een uitstapje maakten, is veroor- zaakt door het losraken van de benzine tank. Onder het rijden is een van de twee beugels, die de tank aan het chassis beves tigd hielden, door het springen van een bout los geraakt, waardoor de tank gedu rende korte tijd over het wegdek werd ge sleept. Door lekkage van de tank en vonk- vorming is de brand ontstaan. Door het aanbrengen van een derde bevestigings beugel had het ongeluk voorkomen kunnen worden, aldus de officier. „Het Dagblad" (Volksuniversi- teits-bibliotheek, Erven Bohn, Haarlem) door Robert Peereboom. Het is een verheugend verschijnsel dat voor vaklitteratuur als deze die boven dien een naar vex-houding der bevolking tamelijk beperkte kring van vakmensen aanspreekt zoveel belangstelling bleek te bestaan, dat een tweede druk nood zakelijk was. Daaruit mag worden gecon cludeerd, dat ook velen buiten het dag blad-vak gretig wax-en naar meer kennis omtrent het veelomvattend maatschappe lijke verschijnsel, dat dagblad heet. Er is nog een tweede conclusie gerechtvaardigd, die minder algemeen luidt.' Dat is deze: het aantrekkelijk uitgegeven boek „Het Dagblad" is, in tegenstelling met een aan tal andere uitgaven op het journalistieke vakterrein, in staat gebleken de juiste toon te treffen, die „over het voetlicht" kon gaan. De eenvoudige stijl, gepaard aan de vlotte, begrijpelijke explicatie, die zich nergens verliest in voor de leek on vatbare vakgeleerdheid, heeft de deur van „de krant" voor oningewijden geopend uitnodigend geopend, en hen op char mante wijze binnengeleid in een steeds zo mysterieus lijkende ruimte van druk persen, linotypes, opmaaktafels, redac- tiebureaux en schemerachtige ruimten van journalistieke en typografische prak tijk, verworvenheden en kennis. De klare taal van dit boek rekent met de ver-onderstelde geheimen af en stelt de lezer voor de scherp-omlijnde, wei-ge definieerde gestalte van „de krant". De krant, die als vriend en adviseur in de huisgezinnen binnenkomt en een ver trouwde dagelijkse bezoeker is geworden. Niet voor niets is het motto van de schrij ver: „De krant is er om de mensen te helpen" op het titelblad geciteerd Deze uitgave, die er blijkens zijn inhoud niet alleen is om de algemeen-geïnteres seerde lezer, maar ook en in belangrijke mate de journalist te helpen, is in de tweede druk aangevuld ten aanzien van enkele actuele onderwerpen, waarmede zij aan belangwekkendheid won. De centrale commissie voor uitzending van Nederlandse kinderen naar buiten, „Kinabu", heeft in 1954 in totaal 1770 kin deren uitgezonden, die in totaal 79.573 ver- pleegdagen genoten. Het aantal verpleeg- dagen bedroeg in 1953 in totaal 71.409. Het jaar-verslag 1954, waarin deze gegevens staan vermeld, memoreert verder, dat er van de verpleegde kinderen 829 in gezins verpleging werden geplaatst. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft in Hilversum haar jaar lijkse algemene vex-gadering gehouden. Bij de bestuursverkiezingen werd mr. C. II. Beekhuis heikozen. In de vacature mr. G. C. D. J. Kropman zal pas volgend jaar voor zien worden. Zondagmiddag om één uur is op het Noorderstrand bij zee- en zonnebad Termes een 25-jarig meisje, afkomstig uit Oberhausen (Duitsland) dat met vacantie in Zand voort vertoefde, bij het baden in zee verdronken. Het meisje bevond zich met een jongeman en een vriendin ter hoogte van de tweede bank toen het drietal plotseling door een vrij hoge golf werd omvergeworpen. Een der meisjes greep zich vast aan de jongeman, die met haar het strand bereikte, doch de derde drenkeling werd mee in zee getrokken. De reddingsvlet van bad Termes was onmiddellijk in het water en na nauwelijks tien minuten haalde men het weggedreven meisje uit zee. Twee uur lang hebben EHBO'ers en Zandvoortse doktoren kunstmatige ademhaling toegepast en gewerkt met de zuurstofkoffer, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn ge weken. Per ziekenauto werd het stoffelijk overschot naar de algemene begraafplaats te Zandvoort overgebracht. Bij het Bloemendaalse strand kwamen de veertienjarige Irmgard Jahn en haar leidster, de vijftigjarige mej. E. Böhm bei den uit Duisberg bij het baden in moei lijkheden. Deze twee Duitse gasten waren met hun groep dit weekeinde gehuisvest in de jeugdhex-berg van Jan Gijzen in Haarlem- Noord, Zij brachten Zondagmiddag een bezoek aan het Bloemendaalse strand. De meisjes gingen baden ter hoogte van de reddingsstok 62.2 (de reddingsstokken hebben het nummer van de naastbij gele gen kilometerpaal), waarbij de veertienja rige Irmgard Jahn al gauw door de golf slag en de trek van de zee in moeilijkhe den kwam. De leidster van de groep, die evenmin als het meisje de zwemkunst meester was, wilde haar te hulp komen, maar kwam daarbij eveneens in moeilijk heden. Hun hulpgeroep uit zee tussen een groep andere baders werd gehoord door twee jeugdleden van de Bloemendaalse reddingsbrigade, die langs het strand pa trouille liepen. Zij maakten onmiddellijk alarm en gingen de zee in, van waar uit zij elk een der beide vrouwen in de kopgreep naar het strand konden brengen. Hier wa ren inmiddels de reddingsploegen van de brigade en van de kampeervereniging de Zeemeeuwen aangekomen, waarvan de leden de beide drenkelingen naar de hulp post brachten, waar de nog bij kennis zijnde vrouwen op verhaal konden ko men. Inmiddels was ook het nut van de onlangs in de hulppost van de B.R.B. aan- gebrachte telefoonaansluiting bewezen, want nu kon onmiddellijk rechtstreeks de dienstdoende arts in Overveen, dokter D. K. Heeringa, worden gewaarschuwd, vdie korte tijd later ter plaatse aanwezig was om eventueel medische hulp te verlenen. Hij heeft de beide geredde baders later met zijn auto naar de jeugdherberg in Haarlem vervoerd. Hulp en wensen Teneinde de reeds veel verbeterde be veiliging aan het Bloemendaalse strand nog doeltreffender te maken is al door het bestuur van de plaatselijke reddingsbi-iga- de contact opgenomen met het gemeente bestuur om bij de afrit naar het strand borden in drie of vier talen te plaatsen, die een advies zouden moeten bevatten aan hen, die voor het eerst op het strand komen, inlichtingen omtrent baden en zwemmen in zee in te winnen bij de poli tiepost of in „De Kentering" de tegen woordige naam van de hulppost van de brigade. Ook voor onderwijzers en leiders van jeugdgroepen, die met de hen toever trouwde kinderen een of meer uurtjes aan het strand verblijven geldt, dat zij assis tentie bij het toezicht kunnen aanvragen bij de reddingsbrigade, die zover het in haar vermogen ligt enige vrijwilligers be schikbaar stelt. Komende Vrijdag bijvoor beeld zal de brigade hulp verlenen bij een groep van tachtig debiele kinderen, die bij Parnassia op het strand zullen verblijven. Deze assistentie kan worden aange vraagd bij het secretariaat van de B.R.B„ de heer S. M. R e n a u d, Sterreboslaan 3 te Bloemendaal. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft bij besluit van 30 Juni de brigade toestemming verleend op de Zondagen 10 of 17 Juli op het Bloemendaalse strand, ten bate van de uitbreiding van de nood zakelijke reddingsmiddelen, een bliksem- loterij te houden, zoals dit onlangs reeds met veel succes in Haarlem en Heemstede geschiedde door het Rode Kruis. ADVERTENTIE H AARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft Vrijdag de ten toonstelling „Kanaalstreek 1955" te Stads kanaal officieel geopend. Vele autoriteiten waren daarvan getuige. De expositie wox-dt de grootste van dit jaar in het Noorden genoemd. De voorzitter van het bestuur de heer G. Zwartzenberg schetste de voorgeschiedenis van en de voorbereiding tot deze manifes tatie. Daarna weidde hij uit over de bete kenis van de veenkoloniën, de landbouw en de industrieën, waarvan vooral de aardap- pelmeelindustrie van grote betekenis is. De spreker deed een beroep op de overheid de verkeersverbindingen te verbeteren, ten einde dit gebied te ontsluiten. De minister van Economische Zaken zei in zijn rede: „De definitieve oplossing van het vraagstuk van de ontwikkelingsgebie den is nog niet bereikt. Op dit gebied is nog veel werk te verrichten. Primair is de activiteit van dö streek zelf. Gelukkig is dit hier in de Kanaalstreek het geval. De tentoonstelling wil de aandacht vestigen op dit gebied en deze streek kan bogen op een industriële traditie". De minister zei te menen, dat het bedrijfsleven nog niet vol doende op de hoogte is van de mogelijkhe den die hier zijn. Vandaar ook is de ten toonstelling „Kanaalstreek 1955" van groot belang. Na zijn rede hees de minister op het ten toonstellingsterrein de Nederlandse vlag als symbool van de opening.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10