Panda en de Meester-Klokkenmaker Zandvoortse hotelhouder reed 's nachts op geparkeerde auto in Tweede Bruiloft van Figaro geen Festival-uitblinker Wereldnieuws Taxi-chauffeur, verdacht van meineed, tijdens de zitting aangehouden Hun! De radio geeft Woensdag Mr. H. Schürmann wethouder van Den Haag De nieuwe hoofdrolbezetting bij Nederlandse Opera viel ietwat tegen onze PLASTO WAVE och ió het zo J 2 Nederlands toneelstuk in Oost-Duitsland opgevoerd Bankwerker stal geld uit jasjes van monteurs KEIP Gr. Houtstraat 137 naast Lu«or Nieuwe katholieke kerken in Amsterdam Amerikaanse studenten in Nederland aangekomen Inventarisatie van klei voor het deltaplan Atoomstraling in studie genomen te Washington HOLLAND FESTIVAL Recreatieoord voor Bergen op Zoom Oost-Duitsland en Polen herdenken vredespact Er komt een Zuid- Afrikaanse wervings commissie in Den Haag SALON HOFFMANN GEHEUGEN BIJ BIJEN DINSDAG 5 JULI 1955 In de nacht van 16 op 17 Mei ramde de 37-jarige hotelhouder J. W. uit Zandvoort met zijn auto op de Lange Herenvest een aldaar geparkeerde wagen. Vervolgens wandelde hij naar het Houtplein om een taxi te zoeken, die hij met behulp van een garagebediende vond. Omdat men W. er van verdacht dronken achter het stuur te hebben gezeten waren er Maandag voor de Haarlemse politierechter twee getuigen opgeroepen, de garagebediende en de taxichauffeur, die zich echter bijzonder weinig herinnerden van het voorval. „Ik rook niets", zei de garagebediende, J. C. T., „hij praatte wel zacht en gaf steeds knipoogjes, maar ik vermoedde niet, dat W. te veel op had". En ook de taxichauffeur verklaarde desgevraagd dat hem niets bijzonders was opgevallen, waarna de politierechter, mr. H. G. Rambonnet, de verklaringen voor las, die beide getuigen voor de politie hadden afgelegd en waarin de verdachte onder meer beschreven werd als „flink dronken", „goed blauw" en „waggelend". Dit was voor de officier van Justitie aanleiding om zowel de garagebediende als de taxichauffeur, J. C. J., te laten aanhou den, waarna tijdens de zitting de verbali santen werden opgeroepen om hun proces verbaal mondeling toe te lichten. Deze agenten verklaarden pertinent, dat beide andere getuigen dergelijke uit latingen beslist gebezigd hadden en de garagebediende gaf dit na lang aarzelen dan ook eindelijk toe. De taxichauffeur echter bleef ontkennen, dat hü, toen hij de hotelhouder naar Zand voort vervoerde in de mening verkeerde, dat zijn passagier onder invloed van sterke drank was en nadat zijn verklaring uit voerig op schrift was gesteld werd hij dan ook wegens meineed aangehouden. In zijn requisitoir meende de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, dat het zeer zeker bewezen was, dat de verdachte dronken achter het stuur ge zeten zou hebben en hij baseerde zijn be wijs daarbij op de verklaringen van de ge tuigen en van de verdachte zelf, die inder daad had toegegeven, dat hij enkele borrels en een paar glazen bier had gedronken en voorts op het feit, dat W. na de aanrijding zijn wagen midden op de weg had laten staan en vervolgens in de taxi als een blok in slaap was gevallen. Wegens overtreding van artikel 26 van de Wegen Verkeers Wet eiste de officier van Justitie een maand gevangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De verdediger, mr. B. J. de Boer, was van oordeel, dat zijn cliënt vrijgesproken moest worden omdat de vereiste bewijs middelen niet aanwezig zouden zijn en hij vroeg dan ook vrijspraak. Mr. De Boer verzocht de politierechter indien deze van een ander oordeel was de verdachte een voorwaardelijke gevan genisstraf eventueel met een geldboete te geven, omdat W. anders te zeer in zijn broodwinning zou worden gehandicapt. De officier van Justitie verzekerde de verdachte, dat de straf eventueel buiten Het toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker is Vrij dag in een schouwburg te Schwerin in Oost-Duitsland opgevoerd. Volgens het Oost-Duitse persbureau werd het toneel stuk,, „dat de strijd tegen de voorberei ding van een atoomoorlog" uitbeeldt, met grote bijval ontvangen. ADVERTENTIE JetTlUftKio oefmifou mj> BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 (PLASTIC REGENCAPES 5.95 het zomerseizoen uitgezeten kon worden en vervolgens veroordeelde de politierechter de verdachte tot een week gevangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Voor de Haarlemse rechtbank stond Maan dagmorgen de 27-jarige bankwerker G. D. G. uit Haarlem terecht, die ervan vef- dacht werd in Maart van dit jaar uit de colbertjasjes van twee Zwitserse monteurs, die in het nieuwe gebouw van Haarlems Dagblad/O.H.C. werkzaam waren, bedra- gen van respectievelijk honderd en veertig Zwitserse francs gestolen te hebben. De verdachte gaf alles volledig toe en voerde als zijn verweer aan, dat hij het geld had gebruikt om een gemeubileerde kamer te huren voor zichzelf en zijn aan staande echtgenote, die in verwachting was. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden. De politie rechter veroordeelde G. na het pleidooi van mr. H. Peters, die een clemente uitspraak vroeg, tot zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. ADVERTENTIE ZON BRILL EN mei optisch Juiste glazen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Vijftig jaren letterkundig leven, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: De plaats van de vrouw in de huidige samenleving. Eerste lezing. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.C0 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings- agenda. 13.18 Omroep-orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Platen. 17.35 Piano. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. Correspondentieclub De brievenbus gaat open, o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Reportage van de Tour de France. 18.30 R.V.U.: Indruk ken van de Verenigde Staten van Amerika. Godsdiensten. 19.00 Instrumentaal kwintet. 1915 Studenten die een dubbel leven leiden, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest. 20.35 Een dag als alle andere dagen, hoorspel. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Tussen mens en nevelvlek, causerie 22.05 Lichte muziek. 22.40 Harprecital. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 De eerste brigade, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Zi geunerkwintet. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Marinierskapel. 14.00 Platen. 14.45 Pianorecital. 15J5 Platen. 15.40 Interscholair jeugdtoumooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Pianomuziek. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salon orkest. 20.45 Wonderlijke Wetenswaardig heden. 21.00 Intern. Orgelconcours 1955. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Orkestconcert. 14.20 Operettemuziek. 15.30 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal trio. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoor spel. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Omroep-orkest. 22.5523.00 Nieuws. BBC Bouwplan van 12 millioen De snelle uitbreiding van Amsterdam, vooral in Westelijke en Zuidelijke richting, heeft het bisdom Haarlem voor de nood zaak gesteld een groot, ongeveer 12 mil lioen gulden vergend programma voor de bouw van nieuwe Katholieke kerken te ontwikkelen. Binnen tien jaar zullen er in de hoofdstad dertien nieuwe kerken bij moeten komen, wil de Katholieke bevol king in de nieuwe tuinsteden niet te ver van een godsdienstig centrum verwijderd blijven. In Slotermeer zullen er twee ver rijzen, in Geuzenveld één, in Slotervaart komen twee parochies, in de vierde tuin stad in het Westen, Osdorp, zullen drie Ka tholieke kerken gebouwd worden. Op vrij korte termijn is de stichting van nieuwe parochies te wachten in het uitbreidings gebied-Zuid. Voor de ringspoorbaan wor den twee kerken gevestigd en in tuinstad- Buitenveldert één. Amsterdam-Oost krijgt eveneens een kerk. De St. De Doper in West tenslotte zal ook vervangen moeten worden. Europese reis voor de boeg Met het s.s. „Waterman" van de Holland- Amerika-Lijn zijn Zondag ongeveer 800 Amerikanen en Canadese studenten in Rotterdam aangekomen. Het Nederlands bureau voor buitenlandse studentenbetrek kingen heeft dit jaar de beschikking over drie schepen, waarmee in totaal ongeveer 1600 studenten over en weer naar Amerika vervoerd worden. Vrijdag komt de tweede groep aan met de „Groote Beer". Na een reis van ongeveer twee maanden door bijna geheel Europa reizen de studenten in September terug met de „Groote Beer" en de „Zuiderkruis". Op de bootreis naar Europa worden le zingen gehouden door vertegenwoordigers van de landen, die de studenten zullen bezoeken. Er worden verder documentaire- en speelfilms vertoond; bovendien reizen studenten-muziek- en toneelgroepen mee. Na de ontscheping in Rotterdam stonden er bussen gereed om de studenten, die in groepen zullen reizen, verder te vervoeren. De meeste groepen gaan eerst naar Zuid- Europa. Landbouwschap richt schrijven aan minister Verkeer en Waterstaat Het bestuur van liet landbouwschap heeft een schrijven gericht aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat over de inventarisatie van klei-voorraden. In verband met de voorgenomen uitvoe ring van het Deltaplan heeft de minister een onderzoek doen instellen naai- de aan wezigheid van klei in de uiterwaarden van de Maas, geschikt' voor het bekleden van dijken en dammen. Het landbouw schap wijst er op, dat de kleiwinning voor dit doel de opbrengstwaarde van deze gronden aanzienlijk kan doen dalen. Bo vendien wordt in het gebied van de Maas reeds veel klei gebruikt voor de kerami sche industrie. Het bestuur van het landbouwschap ver zoekt de minister te doen nagaan of het mogelijk is andere middelen dan rivierklei te gebruiken voor het bekleden van water keringen. Voorts verzoekt het bestuur de inventarisatie van klei-voorraden niet al leen te doen plaats vinden in de uiter waarden van de Maas, maar in het stroom gebied van alle grote rivieren; immers, hoe groter het aantal vindplaatsen, des te groter zijn ook de mogelijkheden om reke ning te houden met de belangen van de landbouw bij het kiezen van de winplaat- sen. Mr. H. Schürmann is Maandagmiddag in de Haagse gemeenteraad verkozen tot wet houder van financiën. Op hem werden uit gebracht 23 van de 40 geldige stemmen. Op de heer D. Buijs (P.v.d.A.) werden 2 stemmen uitgebracht, op de heer H. Smits kamp (A.-R.) één stem. De 14 leden van de fractie van de P.v.d.A. stemden blanco. Voordat de verkiezing werd gehouden leg de de fractieleider van de P.v.d.A., de heer W. A. Rensen, een verklaring af, waarbij hij zei, dat zijn fractie het ontoelaatbaar acht, dat de K.V.P. 3 wethouderzetels zou bezetten. De P.v.d.A. wenste deze zetel voor zichzelf op te eisen, maar wegens de stemmenverhoudingen in de raad meende hij, dat hij zich daarover niet. verder be hoefde uit te laten. Hij merkte op, dat de verkiezing van ir. van Lissa Nessel tot wethouder van Wederopbouw en Volks huisvesting, als opvolger van ir. Feber, hoewel behorende tot de K.N.P., eigenlijk een „uitlening" was aan de K.V.P. Hij laakte het beleid bij het candidaatstelllen van een lid van de K.V.P.-fractie Daarbij wilde hij buiten beschouwing laten de vraag, of de P.v.d.A.-fractie in de toekomst nog kan samenwerken met de K.V.P.-le- den, „omdat ze behoren tot de partij, die onbehoorlijke propaganda jegens de PvdA. heeft gemaakt in het verkiezingskrant je O 56. De nieuwe wethouder van Financiën van Den Haag is geboren in Den Haag. Hij studeerde te Leiden en was van 1925 tot 1934 juridisch medewerker aan het inter nationaal juridisch Instituut. In 1934 werd hij benoemd bij het ministerie van Eco nomische Zaken, waar hij thans admi nistrateur is en plaatsvervangend hoofd van de afdeling wetgeving. Mr. Schürmann had zitting in de commissie tot voorberei ding van de eerste wetgeving op het ge bied van het internationale betalingsver keer en in de commissie tot voorbereiding van de noodwetgeving 1939. Van 1945 af is hij lid van de Haagse gemeenteraad en fractievoorzitter van de K.V.P. Afscheid wethouder Dresmé De raad heeft afscheid genomen van de wegens gezondheidsredenen afgetreden wethouder van Financiën, de heer Th. M. Dresmé. Burgemeester Schokking zei dat wethou der Dresmé zijn collega's trachtte op te voeden in soberheid en somberheid, hoe wel hij wist, dat het de gemeente Den Haag in financieel opzicht niet al te slecht ging. Bovendien kende de heer Dresmé achterdeuren, waar hij op tijd door wist te glippen. Met zorg, accuratesse en onver moeidheid heeft de heer Dresmé de porte feuille van Financiën zo goed mogelijk be heerd. Als dank van het college van B. en W. en van de raad bood de burgemeester de heer Dresmé twee kostbare kleuren etsen van oud-Den Haag aan. De heer Dresmé dankte voor het grote vertrouwen, de welwillende medewerking en de ondervonden vriendschap. „Men moet het geld wel in zijn hoofd maar niet in zijn hart hebben", zo besloot hij zijn afscheidswoord. WASHINGTON, (Reuter) ^President Eisenhower en zijn raadgevers bestuderen thans het vraagstuk van de uitwerking der radio-actieve deeltjes, die na de ontplof fingen van atoom- en waterstofbommen worden verspreid (fall-out), aldus wordt te Washington van welingelichte zijde ver nomen. Zij zouden speciale aandacht besteden aan het voorstel van de democratische se nator Sparkman, dat de Verenigde Staten het initiatief moeten nemen tot het instel len van een internationale commissie ter bestudering van dit probleem. Evenals vcor twee jaar stond Mozart's spirituele muziek-comedie „De Bruiloft van Figaro" op het programma van de Ne derlandse Opera als een van de attracties van het Holland Festival. En evenals toen werd het werk ook nu onder een vreemde dirigent en met medewerking van buiten landse gasten opgevoerd. In plaats van Josef Krips had Joseph Rosenstock nu de muzikale leiding; deze nam de tempi be duidend vlugger dan zijn voorganger, wat zo nu en dan een wankel evenwicht in de samenklank en schommelingen in het en semble veroorzaakte. Hilde Zadek verving Gré Brouwenstein in de rol van de gravin. Zij zingt goed maar haar stem heeft voor deze partij te weinig draagkracht; vocaal zowel als wat haar acteren betreft bleef zij beneden de pres taties van haar voorgangster. Voor de Figaro-partij had men August Schwend geëngageerd, de ba riton die hier als gast in De Toverfluit een goede beurt maakte als Papageno. Hij speelde zijn rol vlot, maar zijn gutturaal Italiaans klinkt niet fraai. De Amerikaanse sopraan Marilyn Hyler, die in het komende seizoen tot de troep van de Nederlandse Opera toetreeedt, vertolkte de rol van Su sanna. Haar stem heeft geen bijzondere kwaliteiten, maar zij speelt bijzonder pit tig en met geraffineerd begrip. Tot zover wat er nieuw was in de bezetting. Het was geen verbetering. Wat gelijk was gebleven, en dat gold uiteraard voor de eigen krachten van het gezelschap was goed, op menig punt zelfs voortreffelijk. Scipio Colombo was weer de prachtig- zingende en raak-acterende incarnatie van graaf Almaviva. Guus Hoekman gaf een meesterlijk staaltje van psychologisch- uitgewerkt spel en daarbij aangepaste zang in de rol van dr. Bartolo. Op de keper be schouwd vormde deze interpretatie het hoogtepunt van de opvoering. Frans Vroons gaf andermaal veel komisch reliëf aan zijn vertolking van Don Basilio; als speel-tenor kan Vroons onbetaalbaar zijn. Cora Canne Meyer interpreteerde de Cherubino-partij met veel talent en Jo van de Meent was zoals voorheen de Marcellina die zich niet makkelijk een houding weet te geven. De Barbarina van Nel Duval mocht er wezen. Chris Taverne en Henk Angenent, respec tievelijk als Don Curzio en de dronken tuinman Antonio lieten geen wensen onbe vredigd. Het koor zong fris en de Fandango werd door enkele leden van het ballet karakte ristiek gedanst. Abraham van der Vies had het stuk geregisseerd en aan de décors en costumering van Jean Carlotti, voor de Voor de derde keer heeft de raad van Bergen op Zoom Zaterdagavond in een speciaal daartoe belegde vergadering het voorstel tot stichting van een recreatie oord behandeld, vooraf werd een voorstel aangenomen dat een ander aspect aan het geheel gaf. Voorgesteld werd het aan de zanderijen grenzende landgoed „Ruyters- hove", dat een oppervlakte heeft van 22.64 ha., aan te kopen voor f 220.000. Dit voorstel had de algehele instemming van de raad, vooral toen uit de toelichting bleek dat „Ruyterhove" uitstekend tot restaurant is om te bouwen. Toen tot de aankoop van dit landgoed was besloten boden B. en W. een gewij zigd voorstel inzake het recreatieoord aan. In dit gewijzigde voorstel was de bouw van een restaurant vervallen. Vergde het oorspronkelijk plan een crediet van fl.010.000, nu werd een crediet gevraagd van f 575.000. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BERLIJN (Reuter). Een Poolse rege ringsdelegatie met premier Bierut aan het hoofd, zal Woensdag een bezoek brengen aan Oost-Berlijn. De delegatie zal de plech tigheden bijwonen ter viering van de vijfde verjaardag van een verdrag tussen Oost- Duitsland en Polen, waarin de Oder-Neisse -grens de „eeuwige vredesgrens" wordt verklaard. Tezelfdertijd gaan premier Gro- tewohl van Oost-Duitsland en leden van zijn kabinet naar Warschau om deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheden aldaar. President Eisenhower, zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles en Adlai Ste venson, de democratische candidaat in de laatste Amerikaanse presidentsverkiezin- gen, hebben boodschappen gericht tot de volken van Midden-Europa, die „weerstand hebben geboden aan de communistische onderdrukking", ter gelegenheid van het vijfjarige bestaan van radio Vrij Europa, een particulier Amerikaans radio-station, dat programma's uitzendt naar Oost- Europa. 61. De morgen daagde, de dag brak aan, waarop de grote stadhuisklok klaar moest zijn. De burgers van Wurstberg begaven zich al vroeg naar het plein voor het stad huis om getuige te zijn van het plechtige ogenblik, waarop de klok in bedrijf gesteld 22 0022.30 Nieuws. Feiten van de dag, en: \zou worden. „Wat een bekijks", zei Grump, Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en die samen met de gemeentesecretaris op de 76 m.). i menigte neerkeek, „en het grappige is, dat zij niets te zien zullen krijgen". „Ik zou het gezicht van de klokkenmaker wel eens willen zien, als hij bemerkt dat de klok niet klaar is", zei de gemeentesecretaris met wreed leedvermaak. „Weet je wat? Ik zal hem uit de gevangenis halen en hem een plaatsje bij ons op het balcon geven". „Ja!", riep Grump, „dan kunnen we lachen!" Enkele minuten later werd de cel van de klokkenmaker geopend en de ge meentesecretaris wenkte hem om naar bui ten te komen. „U bent weer vrij, klokken maker", zei hij. „Pah!", gromde de klok kenmaker bitter, „nu ik generlei lijd meer bezit om aan der klok te arbeiden, word ik uit der pot ontslagen. Er is ene opmer kelijk gemene spel met mij bedreven ge worden!" opvoeringen van 1953 ontworpen, was niets gewijzigd. Wij hebben het orkest van de Opera wel eens accurater gehoord. Het geheel was een opvoering die men in het lopende seizoen aanvaardbaar, ja zelfs goed zou kunnen noemen, doch die voor deze extra gelegenheid, en gerekend wat er aan ten koste is gelegd, toch niet frappeerde door een heel bizonder gehalte. JOS. DE KLERK Als onderdeel van het Holland Festival heeft de Nederlandse Opera Maandag in de Amsterdamse Stadsschouwburg een uit voering gegeven van Mozarts „Bruiloft van Figaro". De muzikale leiding berustte bij Joseph Rosenstock. Op de foto twee der voornaamste solisten August Gschwend en Marilyn Pyler in een duet uit deze geliefde Mozart-opera. Een permanente commissie, die de wer ving van Europese emigranten voor de Unie van Zuid-Afrika tot taak heeft, zal Den Haag tot zetel krijgen. Dit heeft de heer T. E. Donges, minister van Binnenlandse Zaken van Zuid-Afrika, medegedeeld, die op het ogenblik een reis door Europa maakt om met de verschillen de regeringen besprekingen te voeren over emigratie-aangelegenheden. Reeds enige tijd vertoeft in Europa een commissie, die zich bezig houdt met de aanwerving van 400 500 Europeanen als personeel voor verscheidene Zuid-Afri kaanse staatsdiensten. De unieregering heeft thans het besluit genomen de com missie permanent te laten voortbestaan. De commissie zal ook voorlichting geven aan personen, die niet als ambtenaar naai de unie vertrekken. De behoefte aan emigranten is in Zuid- Afrika betrekkelijk klein. De departemen ten zoeken vooral technici, architecten en geologen. Totaal zijn er 400 a 500 mensen nodig. Ongeveer 200 mensen zijn reeds aan geworven, van wie meer dan de helft Ne derlanders. De minister zei, dat gedurende 1949 het Engelse aandeel in de emigratie naar de unie voortdurend afgenomen is en dat van de andere West-Europese landen gestadig gegroeid. Toelating van Indische Nederlanders tot het uniegebied zal individueel worden be zien. ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel. Buitengewoon houdbaar Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 Atomisch. Frankrijk heeft besloten een atomisch krachtstatión in Algerië te bou wen. Er bestaan ook plannen voor de bouw van een centrum voor kernonder zoek aldaar. Gevonden. Een kind van 2y2 jaar, dat drie dagen zoek was, is in de bossen bij Cha teau Thierry (Frankrijk) teruggevonden. Het kind mankeerde ogenschijnijk niets, hoewel het schrammen had opgelopen van braamstruiken Vlucht. In de nacht van Zondag op Maan dag zijn elf Hongaren clandestien uit Joe goslavië Oostenrijk binnengekomen. De laatste twee dagen zijn 28 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen die om asyl verzocht hebben. Staking. In de Braziliaanse haven Santos liggen 49 schepen waarvan slechts enkele gelost kunnen worden doordat sinds Vrij dag 35.000 havenarbeiders en administra tief personeel in staking zijn. De stakers eisen een loonsverhoging van dertig per cent. Herhaald. De communisten op Malakka hebben hun aanbod tot vredesonderhan delingen teneinde tot beëindiging te ko men van de nu acht jaar durende strijd op het Maleise schiereiland herhaald. Bij zonderheden zijn niet medegedeeld. Vervangen. Senator Lyndon Johnson, leider der democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, is na een hartaan val in het ziekenhuis opgenomen. Het ziet er naar uit, dat hij lange tijd het bed Clements (Kentucky) als leider vervan gen. UNO-protest. Het opperbevel van de UNO heeft bjj de communistische afgevaardig den van de Koreaanse bestandscommissie geprotesteerd tegen „het vergroten van het militaire potentieel in Noord-Korea", zulks in strijd met de bestandsovereen komst. Opgegeven. Vier jongemannen die op een vlot van Canada naar Europa wilden drijven hebben met het oog op de weers omstandigheden voorlopig van hun voor nemen afgezien. Het vlot was drie weken geleden uit Montreal vertrokken en had sedertdien 650 kilometer van de 5000 ki lometer lange zeereis afgelegd die zij in twee maanden meenden te kunnen ma ken. Zij gaven de poging op kort nadat zij de haven van Matane in de provincie Quebec hadden verlaten. Verandering. Giovanni Guareschi de auteur van het boek „Don Camillo",, heeft de ge vangenis van Parma verlaten na dertien maanden en negen dagen gezeten te heb ben voor belediging van een Italiaanse premier en president van de republiek. De voormalige premier De Gasperi is in middels overleden en president Einaudi is als president van de republiek vervangen. Spionnage. De Bulgaarse vice-consul te Istanbul Tsjokalof is gearresteerd toen hij zich in verbinding stelde met een man, die bij de Turkse politie bekend stond als spion voor Bulgarije. Tsjokalof bleek by zijn arrestatie in het bezit te zijn van be langrijke stukken. Twee andere organi satieleden zijn reeds gearresteerd. Onenigheid. In Madrid verluidt dat graaf De los Andes vertegenwoordiger van de Spaanse kroonpretendent in Spanje, zijn ontslag bij Don Carlos heeft aangeboden. Een en ander zou in verband staan met een interview in het Spaanse blad „A.B.C.", volgens hetwelk Don Carlos gezegd zou hebben, dat de monarchie de nationalistische beweging van Franco zou steunen. Dit persbericht heeft on enigheid in de monarchistische partij ver oorzaakt. Onafhankelijk. Dr. Bernard Friedman, die onlangs zijn zetel in het Zuid-Afrikaanse parlement heeft prijsgegeven wegens het officiële standpunt van de Verenigde (op positie-) partij jegens de kleurling-kiezers, is als partijlid geroyeerd. Friedman had een ultimatum verworpen om voortaan „loyaal te handelen", door te verklaren, dat hij trouw aan de partij niet kan stel len boven trouw aan zijn beginselen. Hij is voornemens te pogen als onafhankelij ke gekozen te worden. Overstromingen. Bij overstromingen op Ja pans Noordelijkste eiland, Hokkaido, zijn zeven mensen omgekomen. Er zijn 38 ge wonden en 28 vermisten; 17.000 personen zijn dakloos. De overstromingen zijn ver oorzaakt door zware regenval. Ongeveer een kwart millioen plattelanders werken in het gebied van de Jangtse Kiang aan het versterken van de dijken om de rijke rijstvelden in twee Chinese provincies te behoeden voor overstromingen, aldus het communistische persbureau „Nieuw Chi- na".Door zware regenval is het water in de Jangtse Kiang gestegen. In de afge lopen weken werden reeds vele dijkdoor braken gemeld. In de provincie Kwan- toeng zou hongersnood heersen. PROEVEN MET bijen hebben aange toond dat deze dieren een verbazingwek kend gevoel voor tijd bezitten. Dit heeft men kunnen constateren door de dieren verscheidene dagen lang, en steeds op het zelfde uur, te lokken met een schoteltje suikerwater en de bijen die op deze lek kernij af kwamen, door middel van ver stippen te merken. Steeds bleken de ge- merkie bijen op het gebruikelijke uur bij de voederplaats te verschijnen, óók wanneer geen suikerwater werd uitgereikt. Een dergelijke dressuur kon een week in hun herinnering blijven hangen, hetgeen ons een bijzonder lan ge tijd toeschijnt, vooral omdat gedurende al die tijd geen sui kerwater werd verstrekt zodat de bijen 7 dagen achtereen voor niets ver schenen. We willen hiermee geenszins zeggen dat het herinneringsvermogen van bijen zich niet over een langere tijd kan uitstrekken. Wanneer wij ons naar een bepaalde plaats begeven in de verwachting daar iemand te zullen treffen, en we vangen drie dagen achtereen bot, bestaat er een goede kans dat we onze poging met de vierde dag al zullen staken, hetgeen echter geenszins wil zeggen dat ons geheugen slechts tot drie dagen reikt. Maar goed, de bijen hebben dus in ieder geval een herinnering die zich uitstrekt over de tijdsduur van ongeveer een week, welk geheugen aan het rhythme van het etmaal blijkt te zijn gebonden. Alle tijds- dressuren slaagden immers alléén indien de voedering op precies hetzelfde uur van de dag werd verricht (of, bij kunstlicht, eventueel 's nachts). Degenen die zich her inneren wat wij destijds over de merk waardige tijdszin bij bijen hebben geschre ven, zal dit wellicht geenszl*o twrbazen. Des te merkwaardiger is het daarom dat de met de bijen verwante mieren gewend kunnen worden aan willekeurige voede ring sinter vallen tussen drie en zevenen twintig uur, evenals de termieten die in het geheel niet aan de mieren verwant zijn, maar in levenswijze sterk op hen gelijken. Het geheugen van mieren en termieten is dus niet gebonden aan het rhythme van het etmaal, want het blijkt mogelijk hen te gewennen om de 3, 5, 9 of 27 uur bij de voederplaats te verschijnen. De tijdsinter vallen mogen echter niet lan ger zijn dan 27 uur, want hun geheugen blijkt zich niet over een langere periode uit te strekken (voor dit doel althans). Of we bij dit geheugen aan een psycholo gisch verschijnsel moeten denken, is zeer de vraag. Bij de mieren is dit naar alle waarschijnlijkheid niet het geval, want wanneer aan het voedsel van deze dieren bepaalde stoffen worden toegevoegd die da stofwisseling verhaasten of vertragen, ko men zij resp. te vroeg of te laat aan de voederplaats. Een verdoving met chloro form of aether bleek geen invloed op hun tijdsgevoel te hebben, ivaaruit de conclu sie kan worden getrokken dat hun geheu gen voor tijd samenhangt met het rhyth- mische verloop van de stofwisseling in hun lichaam. Echter, bij de mens kennen we ook vergiften die zijn geheugen ten nadele beïnvloeden, maar wie zal ontkennen dal we hier desondanks met een psychologisch verschijnsel te maken hebben? Dit gehexigen van de mieren brengt ons op een vraag die een lezer lang geleden heeft gesteld, n.l. hoe mieren de bewoners van het eigen nest weten te herkennen. Daarover morgen. i (Nadruk verboden) W. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2