Perón vraagt vriend en vijand een politieke wapenstilstand Duitsers doen binnenkort hun intrede in Parijse NAVO-staf 3000 katoenrollen vergaan tijdens fabrieksbrand in Helmond Moordaanslag met bom-pakket in postkantoor te München Weerbericht Haarlems Dagblad Van schuld ontslagen oppositie eist onmiddellijk zendtijd voor repliek Franse Kamer verdaagt debat over Algerije Adenauers vrijwilligerswet maakt - na drastische amendering - goede kans Segni vormde nieuwe Italiaanse regering Totale schade van 1 millioen gulden Oud-minister van Slowakije Cernak en bejaarde vrouw gedood Het woord is aan Parlementaire drukte in Straatsburg Kans op regen eerste dagen uiterst gering 69e JAARGANG No 302 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 6 JULI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 149 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Discussies over de Tunesische kwestie kunnen vandaag beginnen Conferentie over defensie van Afrika Engelse straaljager bij Heerlen neergestort Hittegolf in V.S. Militaire vrachtauto door trein geramd Weerrapport Kenne,»ierlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 9 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate NV., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Nu heel Nederland zich het hoofd breekt over de manier, waarop het met grote snelheid toenemende verkeer in goede banen kan worden geleid en het hoofd kan worden geboden aan de schrikbarend groeiende verkeersonveiligheid, mag nog wel eens worden gewezen op groots-opgezette verkeersconstructies in ons land, die getuigen van doorzicht en initiatief om voor de verre toekomst zo veilig mogelijke wegen-aanleg te verwezenlijken. Een daarvan is het kruisingscircuit nabij Utrecht, waarvan men hier een luchtfoto ziet. Veiligheid en snelheid zijn hier beide gediend: Boven loopt de verbinding met Den Haag, rechts die met Amsterdam, links die met Den Bosch en onder die met Arnhem. Deze vier richtingen kruisen elkaar op een officiënte, tamelijk ongevaarlijke wijze. In dergelijke vernuftige vindingen zal men het in de toekomst veel meer moeten zoeken. BUENOS AIRES (Reuter) President Perón van Argentinië heeft in een radio rede zMn vrienden en tegenstanders ver zocht om een politieke wapenstilstand en de politieke oppositie ontheven van schuld in de jongste opstand. Waarnemers beschou wen de rede als de verzoenendsté dié Perón in zijn loopbaan heeft gehouden. De presi dent drong aan op „vreedzame samen leving" tussen alle Argentijnen. Perón hield zijn rede in zijn bureau in het regeringsgebouw, waar hij voor het eerst sinds de opstand is teruggekeerd, om zich aan de behandeling van staatszaken te wijden. „Dringende staatsaangelegen- heden hebben mij er tot dusver van weer houden, voeling te hebben met het volk", aldus Perón. Hij viel geruchtenversprei- ders aan en zeide, dat een zekere onrust in sommige kringen heerst, doch dat het land rustig blijft. Het is duidelijk, dat de poli tieke oppositiepartijen naar orde en wet verlangen. Vooraanstaande politici hebben zich reeds met mij verstaan, aldus Perón, „en wij danken hen voor hun streven naar vrede en samenwerking wij hebben er tien jaar voor geijverd." Perón zeide er zeker van te zijn dat zijn politieke tegenstanders „nimmer de econo mische en sociale overwinningen van de Van onze correspondent in Parijs) De debatten, die de Franse Nationale Vergadering gisteren en vandaag over de situatie in en de hervormingsplannen voor Algerije zou houden ën waarvoor 22 spre kers stonden ingeschreven, zijn, op voor stel van het onafhankelijke kamerlid Jacques Chevallier, tevens burgemeester van Algiers, tot 25 Juli verdaagd. Dank zij deze tijdwinst kunnen vandaag de discussies over de ratificatie der Tune sische accoorden beginnen, die oorspron kelijk pas voor morgen stonden genoteerd. Het uitstel van de debatten over Alge rije, een punt, dat op voorstel van socia listen en communisen met een grote meer derheid onlangs op de agenda was ge plaatst, betekent een strategisch succes voor de regering. De regering Fam-e krijgt wat meer tijd om de terroristenacties in Algerije de kop in te drukken. Na een korte onderbreking van de zit ting, waarbij de fracties gelegenheid kre gen hun houding te bepalen bleken ook de partijen van de meerderheid eieren voor hun geld te willen kiezen het voorstel werd met 356 tegen 236 stemmen aange nomen en zo ging de eerste fase van de grote Noord-Afrika-debatten als een nachtkaars uit. Op 25 Juli zal minder het hervormings plan voor Algerije worden besproken, dan wel de kwestie of de militaire uitzonde ringstoestand daar moet worden verlengd. Voordien zal nog een commissie uit het parlement een ondezoek in Algerije in stellen, en Faure zou zich met eigen ogen van de situatie op de hoogte willen stel len. De discussies over de Tunesische accoor den, die vanmiddag beginnen, zullen de regering misschien meer moeilijkheden bieden, maar onmiddellijk gevaar loopt zij volgens de algemene opinie hierbij niet. Er gingen in de kamer zelfs geruchten dat de communisten op verzoek van Moskou, dat er op uit is een prettige sfeer in Ge neve te scheppen, zich van stemming zul len onthouden om de regering iedere zorg te besparen. Peronisten hebben willen te niet doen. „Zij zouden ze zelfs kunnen vergroten. Hij leg de er de nadruk op, dat geen poging zal worden gedaan de oppositie tot aanvaarding van de Perónistische leer te dwingen. „Er zijn reeds te veel Peronisten. Meer hebben wij er niet nodig". De president spoorde tenslotte de arbeiders aan waakzaam te blijven. Geen vrede zonder vrijheid" Het bestuur van de voornaamste opposi tie (radicale) partij, heeft snel op Perón's verklaring gereageerd. Het heeft in een verklaring gezegd dat er geen „vrede zon der vrijheid" kan bestaan. De partij zal c.e minister van Verbindingen verzoeken de nationale radio-omroep beschikbaar te stel len voor een antwoord harerzijds op Perón's toespraak. In de verklaring wordt gezegd dat de radicalen een openbare bijeenkomst zullen uitschrijven, om daarop het stand punt der partij uiteen te zetten. Verklaard wordt, dat de radicalen „standvastig hun beslissing zullen handhaven, om het heer sen van juiste zedelijke normen, vrijheid en democratie te verzekeren." AFP meldt dat de autoriteiten van de provincie Buenos Aires hebben besloten tot opheffing van het verschijningsverbod, dat enige tijd geleden is opgelegd aan zes dag bladen in de provincie. PARIJS (A.F.P.) In gezaghebbende kringen te Parijs is vernomen dat de Brit se regering Frankrijk heeft uitgenodigd deel te nemen aan de binnenkort te hou den conferentie over de verdediging van Afrika ten Zuiden van de Sahara. Ook andere landen, die bij deze verdediging zijn betrokken, namelijk België, Portugal en de Unie van Zuid-Afrika, hebben van de Britse regering uitnodigingen ontvan gen. BONN (ANP) Reeds binnen twee of drie weken zullen Duitse vertegenwoor digers hun intrede doen in het NAVO- hoofdkwartier te Parijs om daar deel uit te maken van de geïntegreerde staf, zo heeft Lord Ismay de secretaris generaal der NAVO, aan een perslunch te Bonn medegedeeld. Onderwijl woedde in het parlementsgebouw van Bonn de strijd voort over de vraag of de wettelijke basis hiervoor nog voor half Juli zal kunnen worden gelegd. De mededeling dat de eerste „NAVO- Duitsers" reeds bezig zijn hun koffers te pakken kwam in feite niet van Lord Is may zelf. In feite bleek deze evenzeer ver rast als zijn toehoorders. Toen hem de vraag gesteld werd, wanneer de Duitsers hun plaatsen in de geïntegreerde organen gaan innemen, fluisterde de West-Duitse minister van Defensie, Blank hem het ant woord in het oor. De linkse christendemocraat professor Antonio Segni heeft een nieuwe Italiaan se regering gevormd en president Gronchi hiervan in kennis gesteld. De republikeinen zullen, naar de for mateur mededeelde, „om persoonlijke re denen" niet in de nieuwe regering verte genwoordigd zijn, doch zullen de regering wel in de volksvertegenwoordiging steu nen. Met de steun der republikeinen zal de nieuwe regering in het parlement over een meerderheid van vier stemmen beschik ken. De sleutelposten in de regering Segni zullen waarschijnlijk als volgt bezet zijn: Premier en minister van Binnenlandse Zaken Antonio Segni (christendemocraat). Vice-premier Giuseppe Saragat (rechts so cialist), Minister van Buitenlandse Zaken Gaetano Martino (liberaal). Minister van Landsverdediging Paolo Emilio Taviani (christendemocraat). Minister van Finan ciën Ezio Vanoni (christendemocraat). De republikein^h hadden gewild, dat een hunner een der portefeuilles van Bui tenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken of Landsverdediging zou beheren. Daar Segni deze eis niet kon inwilligen, besloten zij niet aan de nieuwe regering deel te nemen. In de droogafdeling van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabriek te Helmond is Dinsdagmiddag door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur is ontstaan in een partij opge slagen katoenen lialf-fabrikaten en hars. De gemeentelijke brandweer en de vrijwil lige, brandweer van Helmond rukten beide met groot materiaal uit. Om zeven uur was men de brand, die omstreeks half vijf uitbrak, meester, doch de gehele avond is men nog met de nablussing bezig geweest. De totale schade wordt geraamd op een millioen gulden. Spoedig na het uitbreken van de brand ontstond een rookontwikkeling, die zo Van onze correspondent in Bonn) In een postkantoor te München is een moordaanslag gepleegd op de 52-jarige gewezen Slowaakse minister Matus Cernak. Cernak had uit zijn postbox een aangete kende brief en een postpakketje gehaald en was naar een lessenaar gestapt om ze daar open te maken. Terwijl hij bezig was het pakje te openen, ontplofte de inhoud. Cernak was onmiddellijk dood. Een be jaarde vrouw die haar ouderdomspen sioen kwam afhalen, werd eveneens ge dood. Twintig personen werden gewond, van wie drie ernstig. Cernak, die als een felle anti-communist bekend stond, was voorzitter van de na tionale raad van uitgeweken Slowaken. uit gever va.n het weekblad „Vrij Slowakije" en medewerker aan radio-Vrij Europa. Hij haalde geregeld poststukken, die voor hemzelf, voor zijn blad en voor zijn orga nisatie bestemd waren, af. In 1939, toen Slowakije zich zelfstandig verklaarde, werd Cernak minister voor culturele aangelegenheden in het kabinet van de Rooms Katholieke dr. Tiso. Later was hij Slowaaks gezant in Berlijn. In 1945 werd Cernak, evenals Tiso, door de ge allieerden aan Tsjechoslowakije uitgele verd. Monseigneur Tiso werd in 1947 in Presburg ter dood veroordeeld en opgehan gen. Cernak werd tot een langdurige ge vangenisstraf veroordeeld, maar vrienden hielpen hem ontsnappen. In het bagage vak van 'n auto met een diplomatiek num merbord werd hij naar Duitsland gesmok keld. Hij werkte veel samen met Duitse vluch telingen organisaties, hoofdzakelijk van Volksduitsers, die uit hun vroegere woonplaatsen in Tsjechoslowakije verdre ven waren. Hij verdedigde het standpunt dat men ook hen weer naar hun vroegere woonplaatsen moest laten terugkeren zo dra de politieke toestanden zich zouden wijzigen. In de laatste tijd werd hij her haaldelijk door de communistische radio stations in Tsjechoslowakije aangevallen. Men neemt aan dat politieke motieven de achtergrond van deze moord hebben gevormd. In 1952 is een pakket dat aan hetzelfde kantoor was bezorgd ontploft dat aan bondskanselier Adenauer was ge adresseerd. Er werden toen twee mensen gedood en zeven gewond. De dader werd gegrepen en tot levenslange gevangenistraf veroordeeld. A.F.P. De Duitse politie zoekt naar een Slowaakse vluchteling, die er van verdacht wordt het pakje verzonden te hebben. Piloot kwam om het leven Dinsdag is bij de Schaesbergerstraat te Heerlen een Engelse straaljager neer gestort. De piloot kwam om het leven. De brokstukken van het verongelukte vlieg tuig lagen over grote afstand verspreid. De Schaesbergerstraat is een straatweg met lintbebouwing buiten de eigenlijke bebouwde kom van Heerlen. De straalja ger stortte achter de aan deze weg staande huizen neer. Vele ruiten in de omtrek werden beschadigd. Het verongelukte toestel was een Sabre- straaljager. Nadat zich in het vliegtuig een ontploffing had voorgedaan, is het toe stel neergekomen tussen de Schaesberger straat en de spoorlijn HeerlenSchaes- berg, waar het zich op tien meter afstand van een huizengroep, ongeveer twee meter diep in de grond heeft geboord. De straaljager was afkomstig van de in Duitsland vlak bij de Limburgse grens ge legen basis Brücken. dicht was. dat enkele straten voor het ver keer moesten worden afgezet. Politie- en brandweerauto's reden met grote lichten langs de fabrieksgebouwen naar de plaats van de brand. Een gunstige omstandigheid was, dat de droogafdeling zich bevond op de tweede étage van een gebouw, dat ge heel vrij aan de buitenkant van de be- drijfscomplexen staat, zodat de vuurhaard gemakkelijk kon worden bereikt. De brand woedde in een ruimte, die door grote droogmachines is omgeven. Met on geveer vijftien stralen werd het vuur be streden. Ook de bedrijfsbrandweer werd ingezet, terwijl de sprenkelinstallatie van de afdeling, die automatisch in bedrijf komt, zodra de temperatuur boven een be paald aantal graden stijgt, eveneens in werking trad. Het water, dat in grote hoe veelheden langs de machines naar beneden stroomde en bijna kokend op de grondver diep ing neerkwam, heeft vooral aan de machines veel schade aangericht. Kort na het ontstaan van de brand werd begonnen met het in veiligheid bren gen van opgeslagen goederen uit de belen dende afdelingen. De goederen op de in brand geraakte afdeling gingen verloren. De brandweerlieden, evenals de mannen van de bedrijfsbrandweer, moesten van zuurstofmaskers gebruik maken om tot de omgeving van de vlammen door te drin gen. De brand kon tot de droogafdeling beperkt blijven; het uit beton opgetrok ken gebouw liep slechts geringe schade op. De bedrijfsleiding heeft aan de politie meegedeeld, dat zij ten aanzien van de productie geen noemenswaardige stagnatie verwacht. Naar de commandant van de gemeen telijke brandweer van Helmond heeft medegedeeld, wordt volgens de eerste ra ming de schade aan verbrande goederen, de waterschade aan goederen en machines en de schade aan het gebouw tezamen ge schat op ongeveer een millioen gulden. Bij de brand gingen onder meer 3000 rollen bedrukt katoen verloren. Ook aan het gebouw is schade aangericht, doordat in de vloer gaten moesten worden gehakt, teneinde het water op de tweede verdie ping, waar de brand woedde, snel af te voeren. Men vreesde, dat de vloer onder de waterlast zou bezwijken. Een hittegolf, die op sommige plaatsen in de Verenigde Staten al vijf dagen duurt, heeft reeds aan ongeveer 250 mensen het leven gekost. In New York City, waar de barometer 97 graden aanwees, was de hitte zo ontzettend dat een rail van de „subway" kromtrok. Al het gemeenteper - soneel, behalve de politie en de brand weer, kregen vrij tijdens de drukkende hitte. In de afgelopen dagen zijn reeds 241 personen, die aan het strand en op de meren verkoeling zochten, verdronken. In Chicago legden de arbeiders van de Ford fabrieken het werk neer omdat enige ar beiders verplicht werden gesteld over te werken bij een temperatuur van 90 gra den. Minstens 2000 arbeiders kregen hier door een extra vrije dag. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S George Bernard Shaw: Vrijheid betekent verantwoorde lijkheid. Daarom zijn de meeste mensen er bang voor. Lord Ismay voegde eraan toe, dat hij sedert een half jaar vacatures heeft open gehouden om de Duitsers geschikte plaat sen te kunnen aanbieden. Er zijn thans zes of zeven plaatsen beschikbaar, zij het niet op het hoogste niveau. Het opnemen van Duitsers in de geïntegreerde staven zou overigens aan de top, namelijk in SHAPE, beginnen. Hij wees op de wens van generaal Gruenther die onlangs ook in Bonn was, om de integratie van Duitse officieren zo snel mogelijk tot stand te brengen. Ismay verklaarde, volgens AFP nog, dat niet gedacht wordt aan het op nemen van een West-Duitse afgevaar digde in de permanente commissie' van stafchefs van de Grote Drie in Washing ton. Wel hoopt men. dat binnenkort een Westelijke attaché in Washington zal wor den benoemd, .die, evenals de militaire vertegenwoordigers van de andere NAVO. landen aldaar, steeds in contact zal staan met de permanente commissie. Aangenomen wordt, dat de vaststelling van Duitslands financiële bijdrage aan de verdediging het voornaamste onderwerp van de besprekingen met Lord Ismay is geweest. Zij bedraagt thans ruim negen milliard mark, doch de voortdurende stij ging van het nationale inkomen der bonds republiek maakt het waarschijnlijk, dat de bijdrage zal worden verhoogd. Uiterste minimum Lord Ismay heeft ook bij deze gelegen heid het verdedigende karakter van de NAVO weer op de voorgrond gesteld. Hij zeide: „De militaire kracht, waarnaar wij streven, met inbegrip van de voorziene Duitse bijdrage, is het uiterste minimum dat wij voor de verdediging nodig hebben. Het is ondenkbaar, dat een verbond van democratieën die verantwoordelijk zijn aan de volkswil, ooit een aanvalsoorlog zou ondernemen. Het opperbevel der Sov jet-Unie is zeer wel op de hoogte van dit feit, ondanks zijn vaak herhaalde beschul digingen van het tegendeel". Lord Ismay waarschuwde tegen opti mistische verwachtingen voor een onmid dellijk resultaat van de conferentie van Genève. „Onze enige hoop kan zijn, dat deze conferentie ons op de lange weg naar een oplossing der problemen kan brengen en dat het Westen deze weg zal volgen met waakzaamheid, geduld, sterkte en eenheid. Tex-wijl de besprekingen der Duitse lei ders met de secretaris-generaal der NAVO werden gevoerd ging in de fracties van het palement de strijd voort over de vraag of men dr. Adenauer nog voor de Geneefse conferentie de wettelijke grondslag zal geven, die hij voor het uitzenden van militair personeel naar de NAVO-organen nodig heeft. In Bonn wordt er na de jong ste conferenties tussen dr Adenauer en zijn eigen regeringspartijen niet meer aan ge twijfeld, dat de Bondsdag bereid zal zijn daartoe de weg te banen door de aanvaar ding van het tijdelijke vrijwilligerswetje, dat het mogelijk moet maken soldaten op te roepen vóór de eigenlijke militaire wet ten zijn aanvaard. Grondig gewijzigd Dr. Adenauer heeft de tegenstand tegen een spoedbehandeling van het wetje over wonnen door toe te geven aan de in zijn eigen partij gestelde eisen van een gron dige wijziging der drie paragrafen, die de wegen voor Duitse militairen moeten vrij maken. Hij heeft aanvaard, dat de wet uit drukkelijk zal worden beperkt tot zes duizend man. die niet in eenheden zullen mogen worden samengevat. Adenauer heeft ook gebogen voor de eis, dat bij wet een commissie zal worden ingesteld, die het militaire personeel zal kiezen. Onder deze omstandigheden heeft de regerings coalitie zich bereid verklaard te voldoen aan de wens van de regering om de wet nog voor de conferentie van Genève te aanvaarden. Daartegen blijven de socialis ten zich met hand en tand verzetten. Zij wijzen erop, dat de controle-commissie voor het militaire personeel een paskwil dreigt te worden, wanneer de eerste vrij willigers reeds naar Parijs worden gezon den nog voor de commissie bestaat. In Bondsdagcommissies hebben de so cialisten de behandeling van de vrijwilli- gerswet reeds geboycot en de vrees wordt geuit, dat de socialisten zich geheel en al van de behandeling der wet afzijdig zul len houden, onder het motto dat de conse quenties van de wet zo ver strekkend zijn, dat zij niet in enkele weken degelijk kunnen worden besproken. Dr. Adenauer heeft de leider der oppositie, Ollenhauer, voor morgen ontboden teneinde te trach ten de socialisten af te houden van een formele boycot van de parlementaire be handeling der vrijwilligerswet. Maréchaussee ernstig gewond Dinsdagmiddag is op de onbewaakte overweg in Teugen onder Twello een mili taire vrachtwagen aangereden door een dieseltrein, die uit Apeldoorn was ver trokken in de richting Enschede. De auto was een militaire leswagen, be mand met twee militairen van de Willem 3-kazerne der Koninklijke Maréchaussée te Apeldoorn. De wagen raakte onder de dieseltrein en werd twaalf meter meege sleurd. De 29-jarige korporaal B. Dickhoff uit Amsterdam van het regiment A.A.T., gelegerd bij het depót Koninklijke Maré chaussée te Apeldoorn, kreeg een hersen schudding, terwijl de 20-jarige dienstplich tige maréchaussée B. van Waterschoot uit Hontenisse een schedelbasisfractuur op liep. Beide slachtoffers werden naar een ziekenhuis in Deventer vervoerd. De trein kreeg ruim drie kwartier vertraging. De wagen is totaal venield. Korporaal Dickhoff was als instructeur bezig maréchaussée Van Waterschoot, die aan het stuur zat, rijles te geven. (Van een verslaggever) STRAATSBURG, Dinsdag. „De opbouw van Europa geschiedt niet steeds rationeel. De gang van zaken heeft ons gedwongen een zekere wanorde te aanvaarden". Zo sprak de Belg Spaak gisteren als voorzit ter van de ministerraad van de Europese Unie tot de parlementaire vergadering van deze organisatie. Nu is er in die wan orde toch wel enige weg te vinden. Wat er vandaag in Straatsburg is gebeurd, komt op het volgende neer: 's ochtends was er een parlementaire vergadering van 132 le den; dat was de Raadgevende Vergadering van de vijftien landen, 's Middags begon er een vergadering, waarin maar 89 van die 132 dames en heren aanwezig waren; dat was de parlementaire vergadering van de uit zeven landen bestaande unie. Zij was vandaag voor het eerst sinds de oprich ting der West-Europese Unie bijeen. Eerst moest een voorzitter worden gekozen. Er was maar één candidaat gesteld, die bij acclamatie werd gekozen: de Engelse libe raal Maclay.Binnenskamers is tevoren over deze candidatuur wel wat te doen ge weest. Er waren voor- en tegenstanders van een Engelse candidatuur. Er werden zes vice-voorzitters gekozen, namelijk een uit ieder ander land. De Nederlander on der de zes vice-presidenten was de KVP- er Fens. Voor zij aan het eigenlijke werk begint, zal de parlementaire vergadering der West-Europese Unie eerst haar interne zaken moeten regelen. De Franse socialist Guy Mollet is als voorzitter van de nu reeds zes jaren be staande Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa gekozen die ook reeds vorig jaar de presidentszetel bezette. Vandaag begint in de Raadgevende Ver gadering het grote debat over de Europese politiek, waarbij de verhouding tussen Oost en West ter sprake zal komen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland stond de laatste dagen onder invloed van een opvullende depressie, welke langzaam in Oostelijke richting over Noord-Duitsland trok. Deze veroorzaakte daar op vele plaatsen grote hoeveelheden regen. Hier en daar viel ongeveer 50 mm. Ons land bleef buiten het eigenlijke regengebied, wel vielen hier en daar enkele lichte buitjes, maar na de nacht van Maandag op Dinsdag viel ner gens meer dan 1 mm. Krachtige Noorde lijke winden voerden koude polaire lucht over de Noordzee naar het Zuid-Oosten, waardoor de maximumtemperaturen niet hoger waren dan omstreeks 15 graden, hetgeen ongeveer 6 graden beneden nor maal is en beter past bij begin October. De aanvoer van koude lucht wordt ech ter geleidelijk zwakker omdat een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden over de Noordzee uitbreidt. Daar er boven dien opklaringen zullen voorkomen, kunnen de temperaturen, vooral in het binnenland, tot hogere waarden gaan oplopen. Aan de kust wordt het femperatuurniveau aanvan kelijk echter nog gedrukt door de zeewind. De kans op regen is de komende paar dagen uiterst gering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M c 43 I - V T3 o c a %'x Se s d 2 ZS Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regen half bew. motregen licht bew. onbewolkt Neerslag laatste NO O N NNW WNW NW N NO NNW WNW windstil NW ZO N W WNW ONO W NNO ONO 24 uur 21 0 20 0 15 5 15 0,2 21 0 14 0,1 20 0 20 0 19 0,3 28 0 19 0 19 0 26 0 16 11 18 1 17 1 20 1 22 0 28 2 27 0 DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- j maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden maar ook flinke opklaringen. Droog weer. Zwak- ke tot matige Noordelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. 7 Juli Zon op 4.30 uur, onder 21.03 uur. Maan op 21.54 uur, onder 6.57 uur. Maanstanden S 12 Juli 21.31 uur: Laatste kwartier 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 Juli Hoog water: 4.22 en 16.47 uur. S Laag water: 0.09 en 12.24 uur. Donderdag 7 Juli Hoog water: 4.56 en 17.21 uur. S Laag water: 0.40 en 12.58 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1