Aan de Huishoudschool komen gezinshulpen uit de dop U/INTERS Agenda voor Velsen Fa R. DE BOER Havenberichten Mogelijkheid tot een Velsens avondlyceum wordt onderzocht Visserij - varia Toegangspoort tot verdere vrouwelijke beroepen Wethouder H. de Boer over opvoeding Castricum 13 MEISJES VOOR DE KEUZE Vertraging in verkoop van Hamburgse Howaldtswerf OPRUIMING IN HORLOGES Klaverjassers sloten zich aaneen tot „Bellevue" „Velser-dameskoor" voor de radio Plastic boten voldoen uitstekend Burgerlijke Stand Velseri Handbaltournooi voor meisjes Aardbeienaanvoer loopt alweer terug Met onderwijzerscursus starten op 1 September Koe door bliksem gedood Wat de tuinders kregen Badgasten maakten fietstocht VW-wielerwedstrijd op gewone fietsen DONDERDAG 14 JULI 1955 NU MET INGANG van 1 Juli de wet op het leerlingenstelsel van kracht is ge worden, ziet ook de gemeente Velsen zich voor een nieuw probleem geplaatst. De vraag rijst waar de kinderen, die de lagere school hebben doorlopen, maar geen ver volgonderwijs zullen genieten, tot hun vijftiende jaar heen moeten. Wat de jongens betreft, is het niet zo moeilijk. Zij kunnen op de fabrieksscholen van de verschil lende bedrijven worden opgenomen. Met dien verstande dat zij zich de helft van de dag practisch bekwamen in het bedrijfswerk en de rest van de tijd de fabrieksschool bezoeken. Deze knapen worden dan niet tot de werknemers gerekend, al wordt hun dan ook waarschijnlijk een loonzakje met minieme inhoud ter hand gesteld. Waar de meisjes moeten blijven kost meer hoofdbrekens. Maar Velsens ge meentebestuur in casu de wethouder van Onderwqs heeft er toch wat op ge vonden. En de regeling die hy heeft ge troffen is zeker voortreffelijk, tenminste als de ouders in deze hun medewerking verlenen. Nieuwe cursus Als op 23 Augustus de lessen aan de gemeentelijke huishoudschool aan de Troelstraweg worden hervat, zal er een speciale cursus beginnen voor gezins hulpen. Deze cursus wordt in de middag uren gehouden, zodat de meisjes 's mor gens gelegenheid hebben zich, hetzij in dienstbetrekking, hetzij bij moeder thuis, in de huishouding mee te helpen. Van het geld dat zij verdienen, zullen zij niet meer dan één gulden schoolgeld in de week behoeven te betalen. De op leiding duurt twee jaren voor de veertien jarigen, die zo van de lagere school komen. Wie VGLO, ULO of ander voortgezet onderwijs heeft genoten, kan het erkende rijksdiploma „gezinshulp" in een korter tijdsbestek bemachtigen. Het ligt in de bedoeling de gediplomeer den eventueel daarna nog een cursus kleu terhulp te laten volgen, zodat de meisjes al op jeugdige leeftijd in kleuterhuizen een functie van betekenis kunnen gaan bekleden. „Opening" Deze twee cursussen vormen dan tevens de toegangspoort tot de lessen voor gezins verzorging en kraamverzogster. Wat de genoemde dienstbetrekking betreft, deze is van heel andere strekking dan vele ouders waarschijnlijk denken. Als patrones voor de meisjes komen namelijk alleen die huisvrouwen in aan merking, die in de eerste plaats zelf haar huishouding ordelijk en goed besturen, maar die daarnaast over paedogogische en moederlijke talenten beschikken. ADVERTENTIE Pracht emaille emmers 2.69 Porseleinen dekschalen ƒ2.65 Keukenuitzetten meer dan 36 soorten uit voorraad leverbaar van 69.40 af Kennem'erlaan 1 Telef. 5853 BONN (A.N.P.) In de verkoop van de Hamburgse Howaldtwerf, waarin ook de N.V. Hoogovens IJmuiden belangen heeft, is ter elfder ure vertraging ontstaan. Vorige week heeft de bondsraad zijn goedkeuring gegeven aan de verkoop van de werf, die thans eigendom der bonds regering is. Deze week zou de Bondsdag zijn fiat geven, waarmee de laatste hin dernis voor de verkoop uit de weg zou zijn geruimd. Onverwacht heeft echter de huishoudelijke commissie van de Bonds dag haar besluit uitgesteld, waardoor de verkoop eerst na de parlementaire vacan- tie zijn beslag zal kunnen krijgen. De datum voor de transactie was op 31 Augustus bepaald. De werf zou voor 26.25 millioen mark worden verkocht aan een groep, waarin de Dortmundt Hörder Hüt- ten Union voor 48 percent en Siemens- Schuckert en de Noord-Duitse bank ieder voor 26 percent deelnemen. In Hamburg is lang tegen de verkoop geageerd, wijl gevreesd werd dat zijde lings Nederlandse invloed op de werf zou worden uitgeoefend, daar de Hoogovens IJmuiden de belangrijkste aandeelhouder van de Dortmundt Hörder Hütten Union is. De bondsregering heeft deze bezwaren evenwel niet steekhoudend geacht. (D.P.A.) De parlementscommissie wil nog het resultaat van het boekjaar 1954 1955 (31 Augustus) afwachten, om te kunnen onderzoeken of de verkoopsprijs juist is. De adviseur van de Industrie Ge- werkschaft Metall heeft tegen de verkoop geprotesteerd. Men ziet geen zakelijke en economisch verantwoorde redenen voor de verkoop en merkt op, dat het particuliere kapitaal pas belangstelling begon te tonen toen de Howaldtwerke weer opgebouwd waren en winst beloofden af te werpen. DONDERDAG 14 JULI Thalia, 20 uur: '„Pépé le Moko". Rex, 20 uur: .„Niagara". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", Heidestraat, tentoonstelling 14- 17 uur. VRIJDAG 15 JULI Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Bittere ervaring". Rex, 20 uur: Voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum; Cultureel Cen trum, als Donderdag. „Felison", Heidestraat, tentoonstelling 19- 21 uur. Het is toch van het grootste belang te weten waar dochterlief terecht komt. In deze kan men dus gerust zijn, want de be trokken huisvrouw zal via de leerlinge in nauw contact moeten blijven met de school, zodat narigheid van beide zijden kan worden uitgesloten. 1-Iet is te hopen, dat vele ouders in Vel sen het belang van een dergelijke oplei ding voor hun kind zullen zien en' aan de cursus een parallelklas zal moeten worden toegevoegd. ADVERTENTIE Profiteert van onze (vele halve prijzen) op VRIJDAG cp ZATERDAG a.s. Tevens 10°/o korting op alle andere artikelen KENNEMERLAAN 60—62 Afscheid oan de Moerbergschool Een afscheidsavond, ïer gelegenheid van het verlaten van twee klassen kinderen der Moerberg-kleuterschool, werd Woens dag in de filmzaal dezer school aan de Kerkstraat gehouden. De voorzitter der oudercommissie, de heer Th. Mooy bood de school door de ouders gespaarde cadeaux aan. Deze ge schenken bestonden uit een electrische klok en een poppenkast met poppen, waar mede de kindereh hun fantasie kunnen uitleven. Na een toespraak tot de ouders door de hoofdleidster mejuffrouw Bussink, hield wethouder H. de Boer een causerie over de opvoeding van het kind. Hij ging uit van het standpunt dat het kind zich zelf dient op te voeden. Het behoort geen reproductie te worden van ons zelf, en de heer De Boer stelde zich in de toekomst een nieuw geslacht voor. Hoewel het kind bij de opvoeding lei- dirig van de ouders nodig heeft, Iaat de structuur van de samenleving dit vaak niet toe. Ouders hebben vaak te weinig contact door continu-dienst enz. De taak van de opvoeder is dus de school toegewezen, meende de heer De Boer, maar hij stelde zich op het stand punt dat dit van de grond af moet ge schieden. Kinderen die al een aantal jaren in een zekere richting zijn gevormd, zijn moeilijk meer om te vormen. Wel dienen de scholen zich van goed en bevoegd per soneel te voorzien, meende de wethouder. Met een aantal practische wenken trachtte de wethouder de ouders duidelijk te maken, wat zijn bedoeling was. In IJmuiden is opgericht de klaverjas- club „Bellevue". Het bestuur is als volgt samengesteld: G. Kwak, voorzitter; mej. T. Visser, secre taresse; H. v. d. Graaff, penningmeester; W. van Es en mevr. Hausmann, commis sarissen; W. van Es tevens competitie leider. Het adres van de secretaresse is: Es doornstraat 14, IJmuiden-Oost en de club avond is 's Maandagsavonds in Café Snij ders, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Zaterdag 16 Juli zal het Velser dames koor door de radio te beluisteren zijn. De uitzending is gesteld op 14.30 tot 14.50 uur in het programma van de KRO. Ondanks mislukte proef Het gebruik van in Nederland gebouw de kleine schepen en reddingboten van gewapend plastic neemt toe. Een onlangs mislukte proef in de Scheveningse haven, waarbij een dergelijke boot brak, zou de indruk kunnen wekken, dat boten uit plastic nog niet deugdelijk zouden zijn. Het tegendeel blijkt uit rapporten over goedgekeurde modellen en constructies. Met mislukte type was een proefneming door een nog niet geheel ervaren werf met een model, dat nog enige wijziging behoeft. Het materiaal op zich zélf blijkt, gezien ervaringen elders, uitstekend te voldoen. Bestellingen uit binnen- en buitenland bij andere Nederlandse bouwers van plas- ticboten nemen steeds toe. In de eerste helft van 1955 kreeg een hunner orders voor bijna vijftig stuks. De scheepvaartinspectie houdt op de bouw van ieder type en op iedere wijziging een wakend oog. Reeds eind 1953 werd een 12-persoons reddingboot van gewa pend plastic, voorzien van gegalvaniseer de luchtkasten, die de boot onzinkbaar maken, goedgekeurd. De brandveiligheid is groot, de aantasting door water en weer vrijwel nihil. Het onderhoud ervan is zeer gering. Plastic boten worden in de zee scheepvaart niet alleen als reddingboten, maar ook in toenemende mate als werk- boten gebruikt: ze kunnen enorme klap pen opvangen en behoeven niet afgedekt te worden, voordelen, die de meeste boten uit andere materialen niet of in mindere mate hebben. Onlangs nog is een aantal kleine boten van gewapend plastic voor gebruik in de wateren bij Nieuw Guinea besteld. GEBOREN: A. van der Zee. d., Velser- duinweg 24, IJmuiden; M. de Winter Peters, z., De Noostraat 56, IJmuiden; J. C. WoudhuizenDen Boer, d., De Savornin Lohmanlaan 10, Velsen; E. Zalm—Veldman, d., Meerweidenlaan 9, Velsen-N.; S. Gaart- huisHoekstra, z., Geelvinckstraat 31, Vel sen-N.; K. Piet—Romeijn, d., De Ruyter- straat 61, IJmuiden; A. A. van der Sluis Van Leeuwen, z., De Noostraat 62, IJmui den; A. B. C. DuinBeentjes, d., Aruba- straat 1, Santpoort; A. KossenDonker, d., Hoofdstraat 122, Santpoort; J. W. Steffens Van Zeist, d., Burg. Enschedélaan 21, Sant poort; W. VerbeekOtt, z., Enschedéstraat 10, IJmuiden; A. J. Dubelaar—Van Wattin- gen, d.. Hagelingerweg 55, Santpoort. OVERLEDEN: J. C. Ooms, 61 j., weduwe van F. Blaauw, Driehuizerk erkweg 126, Driehuis. GESLAAGD De heer A. P. Pruissers te IJmuiden is aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop geslaagd voor de vakstudie, met de aan tekening voor de Engelse, Franse en Duit se vaktaal en correspondentie. Aangemoedigd door het succes van het in het voorjaar gehouden voetbaltournooi or ganiseert de Beverwijkse Speeltuincentrale van 15 tot 20 Augustus een handbaltournooi voor meisjes. Het winnende team krijgt een wisselbeker, die tijdens een feestelijke bij eenkomst zal worden uitgei-eikt. Op de Woensdag in Beverwijk gehouden aardbeienveiling was de aanvoer al weer minder dan de voorgaande dag; er waren nu een 30.000 manden, maar hiervoor bestond van koperszijde zeer veel belangstelling. Vooral de aardbeien zonder dop, waarvan nu een ruimere aanvoer komt, gingen vlot weg. Voor de kwaliteit werd van 2,753.40 per mand betaald. De aardbeien met dop werden vlot verkocht; de eerste kwaliteit draaide rond de 3,50 per mand, met ƒ4,15 als hoogste notering. Er gingen nu wat aard beien naar Duitsland. Woensdag 13 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Niobe van Kotka, Iberia van Oslo. Hanz van Gothenburg. Castor van Luleaborg. Christina van Karlshamn. Drie borg van Bristol. Leo van Rauma, Wiril v. Sandeune. Delfzijl van Kingslyn, Lore Ottens van Boga. Guineekust van Le Havre. Maasborg van Londen. Pavo van Skutskar. Hontestroom van Par. Vertrokken zijn: Vechtstroom naar Hull. Fry naar Rotterdam, ."isten naar Gothen- bux-g. Lingestroom naar Londen. Falcon naar Londen. Ivoorkust naar Bordeaux. Tagri n. Scheveningen. Reitenburg naar Hamburg. City of Gent naar Rotterdam. Polaris naar Plymouth. Tusken naar Londen. Maris Stella naar Halmstad. Jutland naar Gent. Twente naar Londen. Jagersfontein naar Bremen. Regina naar Gothenburg. Unitas naar Pau lina. Roni naar Antwerpen. Oosterburg naar Rotterdam. Fanny naar Rotterdam. Zuider kruis naar Las Palmas. Dayrose naar Hamp ton Roads. Viggen naar Rotterdam. Par- ford naar Ipswich. Westland naar Bremen. Missouri naar Londen. Phoenix naar Rotter dam. Corona naar Rotterdam. Dusseldorf n. Bremen. Niobe naar Rotterdam. Dinsdag heeft Prins Bernhard in de Frederikkazerne te Vught aan het Garderegiment Jagers een nieuw vaandel uitgereikt en aan twee officieren, die zich in de strijd hebben onderscheiden, de Militaire Willemsorde. De foto links geeft het moment weer waarop de commandant van het Garderegiment Jagers, luitenant-kolonel F. C. G. von Lindheim, het nieuwe vaandel uit handen van de Prins ontvangt. Rechts boven ontvangt kapitein J. H. C. Ulrici uit Bussum de ridderslag. Rechts onder wordt kapitein T, E. Spier uit Den Haag tot ridder, in de Militaire Willemsorde geslagen. ADVERTENTIE IN BEPAALDE ONDERWIJSKRINGEN te Velsen wordt niet alleen met grote interesse de ontwikkeling van het avondonderwijs gevolgd, maar denkt men boven dien sterk over de stichting van een eigen „avondlyceum", weliswaar voortgesproten uit het particulier initiatief, maar later uiteraard onder de hoede van de gemeente lijke overheid. Of dit plan zal slagen hangt in grote mate af van de belangstelling. Dat er van de zijde der aspirant-leerlingen aandacht voor is, staat voor de initiatief nemers vast. De overheidsbelangstelling voor het avondonderwijs, dat dus bijvoorbeeld ge richt is op diegenen, die door rang-op- klimming in de maatschappij voelen, dat er aan hun ontwikkeling iets ontbreekt, is groeiende, na 1 September komt het im mers onder bindende voorschriften van Rijkswege en daardoor zal ook de finan ciële achtergrond van het onderwijzend personeel veel gunstiger komen te liggen. Het Haarlemse avondlyceum draait nu twee jaar en al zijn er daar strubbelingen gaande en al lopen de meningen over de vorm van het onderwijs vaak aanzienlijk uiteen, men is het er over eens, dat deze school in een behoefte voorziet om dege nen, die „bij willen spijkeren" de kans te geven, waarom zij vragen. Eigen school Gezien de groei van de IJmond meent men nu, dat Velsen recht heeft op een eigen avondlyceum. Tenslotte heeft, zo zeggen de initiatiefnemers, de gemeente raad nog onlangs een bedrag van bijna f 10.000 gevoteerd voor een bijdrage aan het Haarlemse avondlyceum, dat 28 leer lingen uit deze gemeente tot „klant" heeft. Velsen wil echter verder gaan dan het avondlyceum alleen, want men heeft uit diverse reacties gevoeld, dat er behoefte bestaat aan een cursus voor onderwij zers, zoals bijvoorbeeld ook Utrecht er een heeft. Het moment hiervoor lijkt juist geko zen, omdat immers het rijk de thans nog vigerende regelingen ten aanzien van de spoedcursussen voor onderwijzersperso neel zal overnemen en erkennen, wat de cürsus mettertijd op een gezonde basis zal plaatsen. Deze onderwijzersopleiding speelt in het gehele plan een niet onaanzienlijke rol, want zelfs al zou het avondlyceum in Vel sen niet doorgaan (en men vertrouwt er stevig op, dat de belangstelling ook daar- Tijdens het hevige onweer dat zich Woensdagmiddag boven Castricum ont laadde is een koe, toebehorende aan de veehouder P. de Wildt, door de bliksem gedood. Het dier stond op een weiland dat aan de Bredeweg is gelegen. Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de volgende prijzen: sla 36, bloemkool 1535, peulen 6080, dop erwten 4565, bospeen 2830, aardbeien 2.504.10 per mand. voor groot genoeg is uit alle IJmondge- meenten en zelfs uit Alkmaar) dan nog zou men apart de onderwijzersopleiding willen laten beginnen. Per 1 September De gedachte zit voor de nieuwe school, hetzij dus de onderwijzerscursus alleen, hetzij het gehele lyceum mét onderwij zerscursus, reeds op 1 September te laten starten en men is wel zo verstandig ge weest, om vooraf de belangstelling van de gemeentelijke overheid in deze te peilen, zodat bij eventueel voldoende aanmeldin gen, de steun van de gemeente verzekerd lijkt. Zij, die interesse voor de nieuw op te richten instelling koesteren, kunnen zich bij de volgende adressen opgeven: Ir. D. Verdoorn, Dr. Kuyperlaan 1, Vel sen, Th. B. M. Letschart, Van Tuylweg 16 en dr. W. J. Royaards, Dr. Schuytstraat 12, Beverwijk. De Castricumse VW was Dinsdagavond organisatrice van een fietstocht voor bad gasten. Om half acht vertrok men onder leiding van het bestuurslid van de VW, de heer J. van Exter, vanaf het veiling gebouw aan de Duinenboschweg. Het af te leggen traject voerde de deelnemers door het duingebied en men heeft ten zeerste van de tocht genoten mede door het fraaie zomerweer. Om half tien arriveer de men weer aan de startplaats. Opbrengst collecte De in Castricum gehouden collecte ten bate van Santos-Herwonnen Levenskracht heeft de mooie som van 671.opge bracht. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Arienne Davine, d. van J. Bakker en H. C. van de Velde; Comelis, z. van K. Dekker en H. van Bemmel; Petrus Johannes Jozef, z. van J. A. Renckens en P. C. Hes; Gerardus Pancratius, z. van P. Bak ker en M. Zonneveld; Leendert Jan, z. van P. L. Stobbe en M. W. Pais. ONDERTROUWD: J. N. Ruijgrok en M. J. Lute, beiden wonende te Castricum. GEHUWD: A. te Boekhorst en J. Hartog, beiden wonende te Castricum; L. N. Didden en J. S. Dekker, beiden wonende te Castri cum. OVERLEDEN: Teuntje Vos, 75 j., wonen de te Haarlemmermeer; Pieter Swarts, 82 j., wonende te Amsterdam; Gerbrand Matthijs Koster, 71 j., wonende te Zaandam. 1 Prijzen van Woensdag. Heilbot 2,40- 2,15, gr. tong 4,20-3,40, gr.m. tong 3,02-2,54, kl.m. tong 3—2,60, kl. tong I 3,02-2,75, kl. tong II 2,10-2,48, tarbot I 3,30-2,10 per 1 kg. Tarbot IV 52-36, kl.m. schol 46, kl. schol I 48, kl. schol II 48-17, schar 18-12, bot 16-15, v. haring 15-11,10, makreel 17,50-10, gr. schelvis 33-21, gr.m. schelvis 22-17, kl.m. schelvis 21-15, kl. schelvis I 21-12, kl. schelvis II 20-11, wijting 17-9, gr. gul 41-24, midd. gul 24-17, kl. gul 17- 14, kl. haai 35-20, ham 84, poontjes 8, kl. koolvis zw. 16-12, kl. vkoolvis wit 27, kl. rode poon I 32, kl. rode poon II 15-11 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-70, gr. koolvis zw. 52-46, gr. koolvis wit 65-59, gr. leng 58-46, gr. wolf 71 per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 88 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 145 schol, 22 schar, 7 bot, 730 haring, 760 makreel, 510 schel vis, 145 wijting, 175 kabeljauw en gul, 15 leng, 5 haai, 1 ham, 6 wolf, 25 poon, 175 koolvis, 20 diversen, totaal 2830 kisten. Besommingen van Woensdag. 1 traw ler f 14.100. Loggers: KW52 f 7440, KW123 f 7710, KW85 f 4920, KW51 f 4130, Kotters KW21 f 1290, TX33 f 840. Visafslag te Urk Dinsdag hebben 80 vaartuigen aangevoerd 4630 pond kuilpaling, prijs 1,09—1,18; 1516 pond lijnaal ƒ1.201.64 30 pond IJselmeer- bot 0.23; 70 pond snoekbaars 0,780,79; 291 pond rode baars ƒ0,971.05; 121 pond voorn, 0,04 per pond en 385 bak nest, 2.65 —2.80 per bak van 37)4 kg. Als onderdeel van het zomerprogram- ma van de Castricumse VW werd Woens dagavond op de straten, gelegen langs De Brink, een wielerwedstrijd gehouden op gewone fietsen. Deelname stond aanvan kelijk alleen voor Castricumse winkelbe dienden open, doch daar de meeste van hen voor dit festijn geen animo konden opbrengen nam de WV het besluit alle jeugdige Castricummers mee te laten doen. Een grote schare toeschouwers is ge tuige geweest van een sprintwedstrijd over 250 meter en een behendigheidswed strijd waarbij de deelnemers verscheidene hindernissen kregen te nemen. De 7-jarige W. Morelis werd in de sprint eerste en won de VW-prijs van 17.50, M. Beentjes werd tweede waar door hij 10 won, J. Heyne dei-de 7.50) en K. Lute sleepte de vierde prijs 2.50 in de wacht. De behendigheidswedstrijd was voor C. Lute; zijn broer, A. Lute, werd tweede, C. Dijkstra derde en C. de Ruyter vierde. Ook zij kregen een prijs van 17.50; 10; 7.50 of 2.50. De prijzen werden na afloop door de voorzitter van de VW, de heer J. A. Ivan- gean, uitgereikt. VEILINGBERICHT 13 Juli Aardbeien 135—420; sla 3—6; spinazie 814; bloemkool 1332; bospeen 1729; waspeen 14—28; snijbonen 105—130; spercie- bonen 120135; tuinbonen 17—26; peulen 44—69: doppers 22—67; postelein 5—9; kroten 1216; rabarber 15—27.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15