Supra-gemeentelijk lichaam kan de gemeentegrenzen in de geest doorbreken Zwaar fundament gevonden bij verbouwing aan het Haarlemse Stadhuis Stok achter de deurals IJmond-raad niet slaagt Nederlandse primeur Een nieuwe IJmond, een nieuwe bestuursvorm Schriftelijk antwoord op vragen Hypothese van middeleeuwse kloosterkerk heeft aan waarschijnlijkheid sterk gewonnen Optimisten in Bonn teleurgesteld Social. Internationale in Londen bijeen Wegens moord tot tien jaar veroordeeld DONDERDAG 14 JULI 1955 15 Souvereiniteit taant Niet gedwongen samenvoegen Wrijving te over Stok achter deur Heemskerkse VW nu zelfstandig Tuinders ontsprongen de dans Aardbeien-klaver j asdrive Raden werken uit Zetel in Velsen Samen betalen Examens De Westelijke randweg Acte uit 1556 Mysterieuze muur Geen vrije keus van militaire bondgenootschappen Niet het hart, wel de houding der communisten veranderd Open-deur-dienst in Grote Kerk Van een redacteur) DE NEGENTIEN LEDEN van de toekomstige IJmond-raad (onder voorbehoud van instemming der raaen uit de ge meenten Vélden, Beverwijk en Heemskerk en de beide Ka mers der Staten Generaal) zullen in het IJmond-woongebied een verre van gemakkelijke taak krijgen. Dit gecompliceerde en van tegenstellingen vervulde stuk Noordholland heeft im mers in het verleden enige treffende staaltjes laten zien van een gebrek aan samenwerking op inter-gemeentelijk gebied, maar daar het nu nog niet te laat is om in te grijpen zonder de dwang van bovenaf al te scherp te stellen, zal een kans als deze aangegrepen moeten worden om mettertijd te ko men tot een evenwichtige uitbouw van het woongebied, dat deze grote tegenstrijdigheden in zich bergt. Het ontwerp van wet, dat ons gisteren door de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. M. Prin sen is toegelicht, bergt naast dit onmiskenbare voordeel en deze grote kans enige even onmiskenbare nadelen in zich. Zoals het aantasten van de gemeentelijke autonomie door een supra-gemeentelijk orgaan altijd een aantasting zal zijn van de gemeentelijke zelfstandigheid, maar aangezien men zowel op het ministerie van Binnenlandse Zaken als in het Provin ciaal bestuur de mening toegedaan is, dat in de IJmond de gedachte is op te brengen, dat het gemeenschappelijk belang te allen tijde opweegt tegen het plaatselijke en dat er mef samenspreking in een IJmond Raad wellicht meer te bereiken is, dan met een ruzie op lager niveau, is de hoop vaardig, dat hier een vruchtbaar medium is gevonden tot regeling van kwesties, die geen uitstel meer kunnen velen. WANNEER EINDHOVEN met een schone lei had kunnen beginnen, op het moment, dat de uitgroei van deze stad haar definitieve vorm kreeg, zou Eindhoven er anders hebben uitgezien. Niet dat het provinciaal bestuur de lust gevoelde in te grypen in een zo moeilijke materie als de IJmond-ontwikkeling, maar men zag zeer wel in, dat een dergelijke ingreep op dit moment geboden was, willen er geen kansen gemist worden, met alle rampzalige gevolgen voor een verre toekomst. Dat daarbij de instemming van en de medewerking met de bevolking van zeer groot belang wordt geacht blijkt wel uit de voorgestelde samenstelling van deze IJmond-raad. Immers, men wil hier de bestaande gemeentegrenzen mee door kruisen en de mensen aantrekken, die het ideaal van een groot, gezond en gezamen lijk woongebied voor ogen hebben. Zonder de politiek uit te schakelen willen de sa menstellers van het wetsontwerp nochtans ook de non-politici proberen tot activi teit te bewegen. Opdat bijvoorbeeld het bedrijfsleven de kans krijgt zijn stem te laten horen in deze IJmond-raad. Waarbij dan gedacht kan worden aan een eventuele groepering, die onder de vlag van „IJmond-belan- gen" de politiek terzijde laat en slechts het gemeenschappelijk belang wil dienen. DEZE OPZET is vrij revolutionnair. Maar, zeggen de samenstellers van het wetsontwerp, de tijd van Thorbecke is voorbij en daarmee het credo van de ge meentelij ke zelf standigheid-tot-elke-prij s, zoals ook op internationaal gebied de sou vereiniteit veren heeft moeten laten. Trouwens: het verleden heeft in midden- Kennemerland overduidelijk bewezen, dat er veel te weinig gebeurde als gevolg van allerlei verschillen en geschillen, die uit gevochten werden of worden op gemeen telijk niveau.. Dat een andere oplossing van zodanige problemen, het samenvoegen van de drie gemeenten tot één grote gemeente „IJ mond" als ondoelmatig is verworpen, pleit voor de werkelijkheidszin van de samen stellers van dit wetsontwerp, hoewel zij zich duidelijk voor ogen hebben gehouden, dat aanvankelijke opposities tegen grens wijzigingen of sanmenvoegingen meestal eendagsvliegen zijn. Anderzijds hebben, zoals duidelijk is gebleken, grote gemeen ten ook hun typische bezwaren - men zou deze machtige lichamen log kunnen noe men en de contacten tussen bestuurders en „onderdanen" zijn in zulke gemeente lijke apparaten vaak moeilijk te vinden of te leggen. DE IJMOND vraagt naar een eigen, een „IJmondse" oplossing. Wat hier opgaat zal zeker niet kunnen gelden voor andere woongebieden en deze overweging pleit dan ook direct tegen een samenvoeging tot één geheel, omdat het de vraag is, of uit zulk een samenvoeging ook een werke lijk samengaan zou resulteren. Of, met an dere woorden: een kleine terugdringing der gemeentelijke autonomie wordt beter geacht dan een „opheffing" dezer gemeen ten. Deze IJmond-raad moet dus gezien worden als een antwoord op de vraag of er een betere remedie tegen de huidige negatieve gang van zaken gevonden kan worden, dan samenvoeging. DE DETAILS van de wrijving der afge lopen jaren zyn bekend: nieuwe slacht huizen, die zowel door de Beverwjjkse als door de Velsense raad werden gefiatteerd, met als gevolg dat Gedeputeerden beide plannen onaanvaardbaar achtten omdat het on-economisch gevonden werd, dat in één woongebied dubbel gebouwd wordt terwjjl men met één abattoir toe kan. Het eerste resultaat van de langdurige besprekingen over de slachthuiskwestie was indertijd een voorstel om een com missie van drie deskundigen te benoemen, maar daarna wilde Beverwijk deze com missie met een aantal personen uitgebreid zien, waar Velsen weer niets voor voelde. Inmiddels gebeurde er niets. Een raadhuis, een schouwburg, middel bare scholen, gasberging en gemeentelij ke apparaturen het zijn stuk voor stuk stenen des aanstoots in de IJmond-samen- leving. Wil er iets gebeuren, dan moet dit enigszins rigoureus geschieden. De gedachtengang, die overigens aan de IJmond-raad ten grondslag ligt, is vrij eenvoudig: laat dit lichaam geko zen worden op dezelfde wijze als de gemeenteraden, zie de leden niet meer als Velsenaren, Beverwijkers of Heemskerkers, maar als bewoners van de IJmond en er ontstaat een repre sentatief, bovengemeentelijk orgaan, dat wellicht in staat zal zijn de be volking IJmond-minded te maken. De negentien leden van deze raad zullen, indien de verkiezing op dit moment zou plaats hebben, gekozen worden naar po pulatie der drie betrokken gemeenten: 11 Velsenaren, 7 Beverwijkers en 1 Heems- kerkse afgevaardigde. De opzet van het geheel houdt rekening met chicanes en strubbelingen, die op dit De Heemskerkse VW is thans een zelf standige afdeling geworden. Het bestuur bestaat uit de heren C. Beentjes, voorzit ter, J. Schoen, penningmeester, J. Antonij- sen, secretaris en als leden P. Limmen, G. Smit, J. Vrenegoor en H. Zonneveld. De afdeling heeft zich aangesloten bij de federatie Noordholland van de VVV. Woensdagavond is men in café „De Oran jeboom bijeengekomen, om de plannen voor de toekomst te bespreken. Op Zondag 24 Juli wordt de wielerronde van Heems kerk verreden en er zal worden gestreefd om dit tot een jaarlijks weerkerend evene ment te maken. Er zijn thans ruim zestig leden, welk aantal nog belangrijk uitgebreid kan wor den. Deze vergadering werd door een zeer gering aantal belangstellenden bijgewoond, gezien de weersomstandigheden viel 'iet echter niet tegen. Een vijftal Heemskerkse tuinders die Woensdagmiddag niets vermoedend nabij „De Beek" op een tuin aan het werk wa ren, zijn ternauwernood aan de dood ont komen. Bij de zich plotseling ontladende onweersbui sloeg de bliksem op slechts Kor te afstand van hen in de grond. Vier men sen werden ter aarde geworpen, de ander kon zich nog staande houden. Niemand liep enig letsel op, wel klaagden enigen over hoofdpijn. De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft in zaal Dam een drive gehouden waarbij de prijzen bestonden uit aard beien. Enige uitslagen zijn: 1. G. Pekel 5600 pnt., 2. O. de Wit 5523 pnt., 3. J. van Essen 5263 pnt. ,»OOC<XXX>OOOOOOOOOOaXX»OCOO<XX»OOtXXX>OCCOOCOOOOOOOC<XX>OOOCCOOCOCOC<XX)COOKXXXXXOOCC<XXX)CCOCODCOOCC<XOOCCOOOCCO-: De tijd schijnt rijp te zijn voor een volkomen nieuwe bestuursvorm, waarvan de zich moeizaam ontwikkelde IJmond - moeizaam in de zin van bestuurstechniek - de Nederlandse primeur zal krijgen. Gisteren deelden wij reeds uitvoerig mee, hoe er een ontwerp van wet aanhangig is gemaakt, dat ter bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in de IJmond-raad suggereert en dat, indien het door de thans nog zittende kamers der Staten-Generaal tot wet wordt verheven de mogelijkheid zal openen om buiten het plaatselijk chauvinisme en de locale voor oordelen om, goeddeels met behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid op het stuk van de eindbeslissing en met inschakeling vooral van allen, die de gemeen schap s gedachte in het woongebied rond het Noordzeekanaal een warm hart toe dragen tot harmonie te komen. Harmonie, die in het recente verleden vaak ver te zoeken was door hier nu niet nader te noemen oorzaken, maar die toch de enige hoeksteen kan zijn voor een uitgroei van de IJmond langs de lijnen der goede geleidelijkheid. Dat enige geforceerde pogingen, om via grenscorrecties of annexaties de samen werking verder af te breken, hiermee schipbreuk hebben geleden, lijkt voor de hand te liggen. In bijgaande beschouwing willen wij onze lezers nadere bijzonder heden vertellen omtrent dit zo bijzondere belangrijke ontwerp van wet, belangrijk voor allen, die tussen Heemskerk en Santpoort betrokken zijn bij een harmonische ontwikkeling van de wel eens genoemde „staalstad", welke hier wellicht op den duur met haar 175.000 zielen zal ontstaan. kwetsbare vlak ongetwijfeld zullen ont staan. Gedeputeerden houden namelijk een stok achter de deur, voor het geval er mocht blijken, dat een door de IJmond- raad te bespreken „werkplan" niet gereed komt of door bepaalde omstandigheden gaat traineren: Gedeputeerde Staten kun nen in zulk een geval ingrijpen. Zij hopen echter op weinig of geen inmenging. De uitwerking van dit werkplan is even wel voorbehouden aan de gemeenteraden die de verantwoordelijkheden voor plaat selijk beleid en eigen werkzaamheid ten volle blijven houden, de voorbereidingen zouden in handen gegeven worden aan een apparaat van technici, dat klein ge noeg moet blijven om hanteerbaar te zijn, maar groot genoeg om de mensen te her bergen, die aan de IJmond-toekomst kun nen helpen bouwen. Het voorontwerp van wet, dat deze bij zondere bestuursvorm regelt, houdt er re kening mee, dat de IJmond-raad als rechtspersoon in Velsen zetelt; de zit tingsduur is gelijk aan die van de ge meenteraad; het gebied der drie gemeen ten vormt voor de verkiezing der raads leden één kieskring en het dagelijks be stuur van de raad bestaat uit de voorzit ter en een door Gedeputeerde Staten te bepalen aantal leden. In het werkplan, dat de raad dus bin nen een bepaalde termijn zal moeten be palen, met inachtneming van het streek plan en de gemeentelijke uitbreidings plannen, wordt bepaald, welke voorzienin gen zullen zijn vereist en hoe zij zullen worden genomen: een gezamenlijk grond bedrijf is even wel denkbaar als elk ander project, dat de hele IJmond raakt. Voor Gedeputeerden hun goed- of af keuring hechten aan het werkplan, horen zij de raden der gemeenten; de raad zowel als de gemeenteraden kunnen op de nor male wijze tegen een afkeuring in be roep gaan. Tenslotte moeten de kosten van het nieuw te vormen orgaan worden opgebracht door de inwoners der betrok ken gemeenten, zulks ponds-ponds-gewijs verdeeld. Delft. Technische Hogeschool: candidaats- examen werktuigKundig ingenieur: P. Boos- man, Velsen; J. M. Wittkamper, Haarlem. Op 12 Juli slaagden de volgende candida- ten voor het Mulo-diploma A: de dames H. Aartsen, E. H. Brinkhorst, A. Bijleveld, J. A C. Stuurman, C. de Wit, A. N. J. van Tot, C. W. eNderkoorn, N. Nieuwdorp, J. W. Nij- dam, P. C. Terol, T. M. W. Luitjes, H. Min- neboo, A. M. Mansum, P. Paart, L. Bruinipk, L. Bruinsma, C. Vroomans; de dames L. W. van Heummen, B. Basek en K. Bouwman verkregen tevens het Middenstandsdiploma. De heren: W. Bos, J. Cornet, B. van Veenen- daal, J. J. Kooy, A. Mesman, A. Stigter, K. Brouwer, H. Kolff, A. Verschoor, B. W. Spee, B. Vogelenzang. De volgende heren behaalden tevens het middenstandsdiploma, R. W. van Ro:sum du Chattel, H. Goedahrt, T. de Graaf, R. A. de Jong en K. de Wit. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen psychologie: mej. J. C. Withuis, Zut- phen. Candidaatsexamen psychologie J. Meilof, Ede, mej. M. Storm, Amsterdam en mej. D. Gilhuis, Amsterdam. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Doctoraal examen Ned. recht (vrije studie richting): mej. C. A. Neijzen, Amsterdam. Candidaatsexamen politieke en sociale we tenschappen (sectie CI): N. ten Kate. Zoals wij reeds hebben meegedeeld, heeft een commissie uit Provinciale Sta ten zich Dinsdagmiddag bezig gehouden met het voorstel van Gedeputeerden om de Westelijke randweg langs Haarlem met de dwarsverbinding tussen Aerdenhout en Heemstede (Blauwe brug) cp het beheers plan van de provincie te plaatsen. Het aantal vragen, dat door de leden van de commissie was gesteld was zo groot, dat zij, tegen de gewoonte in, niet door de voorzitter, het lid van Gedepu teerde Staten de heer P. Blaauwboer, mon deling kan worden behandeld. Daarom zal de beantwoording voor de behandeling in de vergadering van 3 Augustus schrifte lijk geschieden, als gold het een afdelings- onderzoek van de begroting. Nadat in Januari van dit jaar bij de verbouwing van het voormalige ontvangers kantoor in het Haarlemse Stadhuiscomplex een oude muur is ontdekt, welke de vorm van het begin van een gewelf vertoonde, is thans bij de voortgezette werkzaamheden voor de interne verbouwingen van het Stadhuis een muur fragment gevonden, dat de veronderstelling dat achter het oudste deel van het Stadhuis de ridderzaal een kerk moet hebben gestaan, niet alleen steun verleent, zoals wij in Januari schreven, maar vrijwel tot zekerheid maakt. Dit te meer, omdat daarbij ook 'n ruimte met 'n tegelvloer werd ontdekt, welke onmis kenbaar tot grafkelder heeft gediend. Het hoofd van de Rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek, dr. P. Glazema, heeft zich persoonlijk van een en ander op de hoogte gesteld. Het graafwerk voor de nieuwe personeelsafdelingen aan de Oostzijde van de binnentuin (achter de kelders onder de ridderzaal) heeft trouwens nog andere resten van funderingen en een middeleeuwse faecaliënput aan het licht gebracht, terwijl ook een hoeveelheid scherven is gevonden, afkomstig van aardewerk uit een vroegere periode dan de zogenaamde Jacoba- kannetjes. Zowel dit fundament als de scherven staan los van de Kerk- fragmenten. Totdat de hierboven genoemde funde ringen en muurfragmenten werden gevon den kon de stelling over de aanwezigheid van een kerk ach'ter het Stadhuis, aan de Noordzijde van de Kloosterhof, slechts bij de gratie van een schilderij, een kaart en een acte worden geponeerd. Maar die do cumenten wogen blijkbaar toch niet zwaar genoeg. Het schilderij bijvoorbeeld Christus voor Pilatus van de Meester van Bellaart Een reproductie van het schilderij van de Meester van Bellart, een der sleuteldocu menten in het onderzoek naar een in ver getelheid geraakte episode van de ontwik kelingsgeschiedenis van het Haarlemse Stadhuis. Het pijltje wijst naar de toren welke door Schretlen indertijd voor de Stadhuistoren werd aangezien en die vol gens mr. Phaff bij de daarachter liggende kloosterkerk behoorde. (1475) vormt, wat het décor van de rechtsscène betreft, een fotografisch vrij nauwkeurige weergave van het Haarlemse Stadhuis. Achter de ridderzaal doemen twee beuken op van een kerk met een toren. Nu schrijft een kunstkenner als mr. M. J. Schretlen, die het doek omstreeks 1930 op de markt bracht, in een in dat jaar verschenen artikel in „Oud-Holland", dat de schilder de Stadhuistoren „enigs zins vrijelijk plaatste". Haarlems gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, gefascineerd door de inderdaad steeds boeiender blijkende lotgevallen van het Haarlemse stadhuis, tekende bij deze passage aan, dat Schretlen met deze be wering misschien heel wat „vrijelijker" was dan de schilder met zijn plaatsing! Schretlen wijdt namelijk ook verder nog uit over de vorm van wat hij voor de stadhuistoren aanziet, wonderlijk, want reeds uit het schilderij van de Meester van Bellaart blijkt naar onze mening een opmerkelijke stijl en accentverschil tussen de toren en het stadhuis: ook sti listisch past de toren veeleer bij de daar achter geschilderde tweebeukige kerk. Wat de laatste betreft neemt Schretlen aan, dat de schilder ter wille van de compositie enige bouwwerken naderbij getrokken heeft, die ongeveer in de lengte-as van het Stadhuis lagen, bijvoorbeeld Zijl- of Ur- sulaklooster. Dat de kerk er in werkelijk heid niet gestaan zou hebben, acht Schret len ook waarschijnlijk, omdat de bekende Haarlemse geschiedschrijvers Ampzing, Schrevelius en Van Oosten de Bruyn over haar bestaan niet reppen. Dat is inderdaad merkwaardig; nog merkwaardiger mag het dan wel heten, dat de schrijver toch nog een slag om de arm hield en de mogelijkheid dat er toch een kerk stond niet geheel uitsloot. Het allermerkwaardigst is wel, dat hij de uit 1578 daterende kaart van Thomas Thomaszoon als bewijs aanvoert, „waar op deze plek als onbebouwd staat aange geven". Maar wie de kaart goed bekijkt ziet die mysterieuze kloosterkerk er wel degelijk staan! Intussen is er nog een derde, wellicht zelfs overtuigendste document. In een acte uit 1556 wordt namelijk gesproken over een voorgenomen uitbouw aan het Stad huis, welke het licht in het Kerkkoor niet zou mogen onderscheppen. Het blijft intussen een wonderlijk geval, dat deze grote kloosterkerk uit de ge schiedschrijving is verdwenen. Voor mr. Phaff is daarom het thans op ongeveer anderhalve meter diepte opge graven muurfragment bijzonder belang rijk. Zijn reeds op Donderdagavond 20 Januari tijdens een lezing over de geschie denis van het Stadhuis uitgesproken hypothese, dat er alle reden is om aan te nemen, dat inderdaad aan de Noordzijde van de kloostertuin de kloosterkerk heeft gestaan, krijgt daardoor een stevige grond slag. Op dat ogenblik was alleen nog de gewelfde muur bij het ontvangerskan toor bekend, terwijl tevens dikte en zwaarte van de fundering van de Noor delijke wand van de oude kloostertuin zeker niet door de huidige bebouwing wordt gerechtvaardigd. Het thans opgegraven fundament is vooral ook belangrijk, omdat het kenne lijk deel heeft uitgemaakt van de ronde achtermuur van de kerk, de absis. Ook de kleine ruimte met tegelvloer is een aan wijzing voor een vroegere grafkelder. Verder opgravingen in de binnentuin van het Stadhuis zullen nodig zijn om de reeds thans zo houdbaar gebleken hypo tese kracht bij te zetten. Bij de werkzaamheden voor de nieuwe personeelsafdeling in de binnentuin zijn de grondwerkers op een enorm dik fun dament gestoten, dat loodrecht op het muurwerk van de ridderzaal staat. Deze kloostermoffen waarvan de lengte door nauwkeurig nameten een aanwijzing kan zijn voor de bouwperiode waren niet gemetseld, maar slechts stevig aan- eengeschoven. De betekenis van deze vondst is nog niet duidelijk.. De gedachten gaan thans uit naar de mogelijkheid, dat voor de ridderzaal waarvan de bouw in het algemeen later dan 1250 wordt gedateerd op dezelfde plaats een ander belangrijk gebouw heeft gestaan. Daarop zouden ook de ge vonden scherven van het aarde werk kunnen dui den. Bij hetzelfde werk is ook een faecaliënput uit de eerste grafe lijke tijd gevon den. Waarschijn lijk stond deze put van twee meter middellijn op de een of andere wijze in verbin ding met de rid derzaal. Beide vondsten zijn in middels weer on der de aarde en de vloeren van de nieuwe secretarie afdeling bedolven. BONN (ANP) De Russische verkla ring over het Duitse vraagstuk heeft in de bondsrepublek slechts diegenen verrast, die aan de vooravond van de conferentie van Genève nog een sensatie uit Moskou verwachtten. Officieel heeft men zich in Bonn nog niet geuit, doch in politieke kringen gelooft men, dat de verklaring een domper zet op de verwachting van wei nige optimisten, die meenden, dat het Duitse probleem in Genève nader tot een oplossing gebracht zou kunnen worden. Opgemerkt wordt, dat de Sovjet-rege ring opnieuw is gekomen met de voof Duitsland weinig belovende voorstellen om beide helften van het land afzonder lijk onder te brengen in een veiligheids pact. Tegen zulk een ontwikkeling is in politieke kringen in Bonn al vaak met na druk gewaarschuwd, temeer daar men ook aan Franse zijde bepaalde sympathieën voor zulk een oplossing vermoedt. In de eerste perscommentaren in Bonn komt men tot de slotsom, dat de bespre kingen voor Duitsland in Genève weer van dezelfde basis zullen uitgaan als die van vorig jaar in Berlijn. Kernpunt van de Russische verklaring acht men, dat hier mede duidelijk wordt gemaakt, dat de Russen niet bereid zijn een verenigd Duits land de vrije keus van zijn militaire bond genootschappen te laten. Men vreest on der deze omstandigheden, dat alle even tuele gesprekken over de modaliteiten van vrije verkiezingen in Duitsland, evenals in Berlijn, spiegelgevechten zullen blijven. In socialistische kringen in Bonn ziet men daarin een bevestiging van de opvat ting der oppositie, dat geen Duitse oplos sing bereikbaar zou zijn, zolang de eis wordt gehandhaafd, dat Duitsland zich bij een der wereldblokken zal kunnen aan sluiten. In regeringskringen wijst men er op, dat de Russen opnieuw hun bedreiging ongeloofwaardig hebben gemaakt, volgens welke zij na de aanvaarding der Parijse verdragen niet meer over Duitsland zou den willen onderhandelen. (Van onze correspondent in Londen) Het vierde congres van de socialistische Internationale, dat gisteren in Londen is begonnen, trekt als de belangrijkste politieke bijeenkomst, voorafgaande aan de conferentie van de Grote Vier te Genè ve sterk de aandacht. Op het congres zijn socialistische partijen uit 31 landen vertegenwoordigd. In het middelpunt van de discussies staat een rapport over de in ternationale situatie, waarin verklaard wordt dat voor het eerst na de oorlog een mogelijkheid schijnt te bestaan door on derhandelingen een eind te maken aan de koude oorlog. De samenstellers van het rapport geloven niet dat het communisti sche einddoel veranderd is, maar wel dat er een kans bestaat op een periode van vreedzame internationale betrekkingen. Attlee, die het debat opende, verklaarde dat de alom gebezigde uitdrukking van samengaan tussen Oost en West maar éên betekenis kan hebben, namelijk verdraag zaamheid, berustende op aanvaarding van de democratische orde. Het is de grote vraag, aldus Attlee, of de communistische wereld deze zal onderschrijven, omdat zij indruist tegen alles wat de communisten leren en doen. Grote mogelijkheden ope nen zich, volgens Attlee, als de commu nistische landen erkennen dat andere lan den het recht bezitten zonder inmenging hun eigen leven te leiden. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Vermeer, deed een vurig beroep op het congres om de millioenen, die in de satellietlanden naar vrijheid hunkeren, niet te vergeten. Vandaag zal Jules Moch (Frankrijk) het debat over ontwapening inleiden, ter wijl Ollenhauer (Duitsland) zal spreken over Europese veiligheid. Aan het eind van de week zal ir. H. Vos (Nederland) een wereldplan voor wederzijdse hulp uit eenzetten. Een foto van de opgegraven fundamenten in de binnenplaats van het Stadhuis. Links boven ontwaart men de stevige muur welke een deel van de absis van de klooster kerk moet hebben gevormd. Daaraan grenst de grafkelder, waarvan de tegelvloer in vrijwel ongeschonden toestand werd teruggevonden. i De kaart van Thomas Thomaszoon uit 1578. De pijl wijst naar de kloosterkerk, welke de tuin (tegenwoordig de binnenplaats ach ter de Pandpoort) aan de Noordzijde beschutte. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft het gerechtshof te Leeuwarden opgelegd aan de 45-jarige vrouw J. van B. te Warffum, die aldaar op 2 Mei 1946 haar man P. van der V. door het toedienen van vergif van het leven beroofde. De Groninger rechtbank had haar tot vijüien jaar met aftrek ver oordeeld. De procureur-generaal had een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en daarna ter beschikking stelling van de regering gevorderd. In de Ned. Herv. Kerk van Heemskerk wordt Zondagavond een Open-deur dienst gehouden, waarin zal voorgaan ds. F. C. Wilkes van Beverwijk. Verder spreekt nog de Evangelist J. Klein Haneveld uit Bode graven. Medewerking wordt verleend door de zangeres S. van de Outenaar en de or- ganiste B. Swalse.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19