CONFERENTIE DER GROTE VIER IN OPTIMISTISCHE SFEER BEGONNEN Eisenhower stelt bestand in de koude oorlog voor Twee treinongelukken tijdens weekeindegrote schade Weerbericht Onbewolkte hemel Grandval door Europeanen in Casablanca gemolesteerd Eén lichtgewonde Haarlems Dagblad Zondagavond was er reeds ruim contact Kardinaal Mindszenty in vrijheid gesteld Op basis van acht punten waarin ook vrijheid in Oost-Europa wordt geëist Intocht der groten in het Geneefse paleis Twee jongens te Rotterdam verdronken President Sukarno naar Mekka vertrokken Het woord is aan Reorganisatie van partijdige politie; bijna zeventig doden bij de onlusten Socialisten verwerpen neutraal Duitsland 70e JAARGANG No 7 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 18 JULI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDRN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 159 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vaticaan is nog gereserveerd Schweitzer komt gezond en wel naar Amsterdam Militair te Bolsward na noodlottige duik overleden Amerikaanse veiligheidsdienst strenger dan de Russische Leger heeft nog geen antwoord gegeven op regeringsvoorstel Tekort van bank te Monaco circa 1.6 milliard frs Slotresolutie van bijeenkomst der internationale te Londen Weerrapport 03 a Kennecrterlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admim IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Bij het begin van deze conferentie con stateert men in verscheidene kringen de hoop, en bij sommigen zelfs de verwachting dat de Russen naar Genève gekomen zijn om zaken te doen. Niet dat er in deze zes dagen veel zaken werkelijk afgedaan kun nen worden, maar men acht de kans niet uitgesloten, dat de Russen een serieus en feitelijk begin willen maken met de oplos sing van gevaarlijke problemen, met name van het probleem van een gespleten Duits land. De grootte van de Russische delegatie EEN STRALENDE ZOMERDAG, aldus meldt onze speciale verslaggever by de conferentie der vier staatsleiders te Genève. En onbewolkte hemel en geen wind een onbewolkte politieke hemel tevens, want tot nu toe is niet gebleken dat er be paalde onverkwikkelijke meningsverschillen zijn tussen de vier, die de optimistische sfeer waarin de conferentie vandaag is begonnen, zou kunnen verbreken. Er is al ruim contact geweest tussen Oost en West na aankomst der vier delegaties en deze eerste verkenningen zyn zeer vreedzaam verlopen, zodat de verwachtingen die tot een voor de na-oorlogse jaren ongekend hoogtepunt zyn gestegen gehandhaafd kunnen blyven. Vanmiddag begint de eigenlijke conferentie, vanmorgen werden de begroetingsredevoeringen uitgesproken. In de omgeving van de conferentie ver wondert men zich over de bereidwillige houding, die door alle delegaties wordt aangenomen niet alleen tegenover elkaar, maar ook tegenover de pers, die onge kende faciliteiten heeft gekregen voor interviews en informaties. De gehele sfeer is er een van grote verwachtingen. De ganse wereld houdt de adem in en hoopt op de verlossing uit angst en beklemming. De vier delegaties arriveerden Zondag Eden en Dinsdag met Eisenhower dineren, kort na elkaar per vliegtuig. Vanmorgen om 10 uur kwamen de voltallige delegaties bijeen voor de eerste samenkomst. Na een begroeting door de secretaris generaal der UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft president Eisenhower, 't enige staats hoofd ter conferentie (de anderen zijn pre miers), om 10 uur de zitting geopend. Eisenhower, die de eerste dag als voorzitter optreedt, gaf een uiteenzetting van het Westelijke standpunt inzake de oorzaken van de angst en het wantrouwen tussen West en Oost. Na Eisenhower sprak premier Faure van Frankrijk. Volgens conferentiefunctionaris sen zou Faure practische manieren voor stellen om de wrijving tussen Oost en West weg te nemen door vergroting van de han del tussen de beide blokken en het verge makkelijken van reizen tussen de landen aan beide zijden van het „ijzeren gordijn". Hij zou ook spreken over zijn plan om de militaire uitgaven van de grote mogend heden te verminderen en de bespaarde fondsen aan te wenden voor hulp aan eco nomische minder ontwikkelde gebieden. De Westelijke leiders hebben aan Sir An thony Eden, de Britse premier, de taak toe bedacht van het aansnijden van de volgens hen belangrijkste kwesties: Duitsland en de Europese veiligheid. Eden zal een uit eenzetting geven van de Westelijke plan nen voor hereniging van Duitsland en ver zekering van de vrede in Europa volgens een nieuw veiligheidsstelsel met de be paling dat een na vrije verkiezingen her enigd Duitsland vrij moet zijn om zelf zijn bondgenoten te kiezen. Maarschalk Boelganin, de Russische pre mier, die ajs laatste van de vier aan het woord komt, zou naar men verwachtte, een nadere uiteenzetting geven van de in Mei gepubliceerde Russische voorstellen voor een spoedig begin van ontwapening en verbod van atoomwapens. Mogelijk zal Boelganin tevens de Russische oproep voor een veiligheidspact, waarin landen aan bei de zijden van het „ijzeren gordijn" opgeno men zouden moeten worden, herhalen.Oost en West-Duitsland zouden voorlopig als af zonderlijke staten tot dit pact moeten toe treden, een opvatting waarmee het Westen zich niet verenigen kan. Na deze redevoeringen, die gepubliceerd zullen worden, zullen de eigenlijke bespre kingen beginnen. Vanmiddag om 3 uur zou den de vier staatslieden daartoe bijeen komen. Onze speciale verslaggever in Genève tekent hierbij aan: De 18e Juli 1955 is aangebroken. In Zwit serland is het een stralende zomerdag. De aandacht der gehele wereld richt zich op Genève, waar Zondag de hoogste autoritei ten der Westelijke grote drie elkaar aan de lunch hebben ontmoet, teneinde nogmaals de gemeenschappelijke politieke gedrags lijn van het Westen te stipuleren. Men heeft echter zoveel mogelijk willen vermij den, dat de Russen zich buitengesloten zou den voelen: zowel Dulles als MacMillan heeft vervolgens een kort onderhoud ge had met Molotov en Zondagavond heeft de Franse premier Faure alle belangrijke leden van de Russische delegatie te dineren gevraagd. De Russen zullen vandaag met WENEN (AFP/Reuter) Radio-Boeda- pest heeft bekend gemaakt, dat kardinaal Mindszenty uit gevangenschap is ontsla gen op grond van zijn gevorderde leeftijd en zijn gezondheidstoestand. De 62-jarige kardinaal werd in Februari 1949 tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld op grond van verraad, spionnage en ongeoorloofde practijken met valuta's. In de bekendmaking van de Hongaarse radio werd gezegd, dat de vergadering van Rooms-Katholieke bisschoppen de kardi naal een woonplaats zal aanwijzen. Mindszenty keerde zich in 1944, toen de Duitsers Hongarije bezetten, tegen de nazi's en bestreed even krachtig de Hon gaarse regering die in 1945 onder Rus sische bescherming werd gevormd. Op 26 December 1948 werd de kardinaal in hech tenis genomen. Voor zijn berechting zeide hij in een brief aan de Hongaarse bis schoppen, dat hij niet heeft deelgenomen aan samenzweringen en dat eventuele be kentenissen „door menselijke zwakheid" van nul en gener waarde zouden zijn. Op de terechtzitting bekende hij schuldig te zijn aan de misdrijven waarvan hij werd beschuldigd. Bovendien trok hij zijn brief aan de bisschoppen in. Hoewel het bericht van Mindszenty's in- vrijheidsstelling met vreugde in Vaticaan stad is ontvangen, wacht men af of hij werkelijk is vrijgelaten dan wel in halve gevangenschap verkeert, zoals in Joego slavië kardinaal Stepinac. maakt het inderdaad voor hen mogelijk dat zij hier ter plaatse belangrijke besluiten nemen. Het feit dat zij Eisenhower's strijd makker, maarschalk Zjoekov hebben mee gebracht, is een aanwijzing te meer dat de Russen in deze zes dagen een kans zien, die zich niet licht zal herhalen. Zoals men weet hebben Zjoekov en Eisenhower in de laatste maanden een briefwisseling gevoerd en de Russen hebben thans te Genève ge legenheid „en bloc" te confereren met pre sident Eisenhower, die in de Sovjet-Unie veel beter aangeschreven staat dan Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Voor de Russen zou de kans zich misschien nooit meer voordoen om recht streeks in contact te komen met de Ameri kaanse president en in zekere zin over het hoofd van Dulles heen tot Eisenhower te spreken. Op het diner dat de Franse premier Zon dagavond aan de Russische delegatie aan bood, is openhartig van gedachten gewis seld over de koude oorlog, de Duitse kwes tie, de collectieve veiligheid en de ontwa pening, aldus meldt A.F.P. Premier Faure verklaarde met nadruk, dat de Westelijke saamhorigheid niet een ontspanning in de weg behoeft te staan. De Russische staatslieden vroegen de Franse premier om nadere bijzonderheden over zijn plan voor vermindering van de bewapening en aanwending van de be spaarde militaire uitgaven ten behoeve van economisch minder ontwikkelde gebieden, doch zij spraken zich niet voor of tegen dit plan uit. President Eisenhower opende de confe rentie met een rede waarin hij aandrong op „een nieuwe geest" in de betrekkingen tussen Oost en West en waarin hij een acht punten omvattend plan voor een „bes! and" in de koude oorlog voorstelde. Hij wilde de volgende acht punten op de agenda geplaatst zien: vereniging van Oost en West-Duitsland na vrije algemene ver kiezingen in geheel Duitsland; een veilig heidsregeling tussen Oost en West dat een verenigd Duitsland de vrije keus tussen Oost en West laat; het recht van de Oost- Europese landen hun eigen regering te kiezen; opheffing van maatregelen die het vrije verkeer van berichten en mensen tussen Oost en West in de weg staan; stop zetting van ondermijnende acties van hat internationale communisme; beperking der bewapening; verhoging van de levensstan daard in gebieden die in ontwikkeling zijn achtergebleven en verdere ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van atoomener gie. Eisenhower zei dat de gehele mensheid bidt dat de conferentie de nieuwe krachten zal gebruiken en opwekken die de grote mogendheden voor hun opmars naar de vrede nodig zullen hebben. „Wij kunnen wellicht een nieuwe geest scheppen die het mogelijk zal maken in de toekomst vraag stukken op te lossen die tot onze verant woordelijkheid behoren." Hij verzocht de conferentie verder de eerste schreden tc zetten „op een nieuwe weg naar een recht vaardige en duurzame vrede". Eisenhower zei in de aanvang van zijn rede dat het „eenvoudige doel" van de con ferentie is een grondslag te vinden opdat het leven in de gehele wereld veiliger en gelukkiger kan worden. Hij zei dat de staatslieden waren bijeengekomen als ge volg van aandrang uit de gehele wereld. Hij noemde in dat verband de rede die premier Boelganin hield op 15 Juli. Hij waarschuwde voor al te groot opti misme. „Wij kunnen niet verwachten dat wij hier, in de weinige uren van enkele dagen, alle wereldproblemen zullen oplos sen die nog opgelost moeten worden," zei hij, daaraan toevoegend dat de confereren- den daarvoor de machtiging van andere landen ontbreekt. LIBREVILLE (AFP) Dr. Albert Schweitzer, die aan boord van het passa giersschip „Foucauld" op weg is naar Frankrijk, heeft te Libreville tot een cor respondent van AFP verklaard, dat hij een uitstekende gezondheid geniet. Dr. Schweitzer machtigde de journalist de be richten volgens welke zijn gezichtsvermo gen sterk is achteruitgegaan, tegen te spre ken. De zendeling-arts zeide, dat zijn ge zichtsvermogen normaal is voor een man van tachtig jaar. Verder zeide dr. Schweit zer, die op 2 Augustus te Bordeaux hoopt aan te komen, dat hij verscheidene weken naar Europa gaat om er te werken. Hij zal onder meer een bezoek brengen aan Am sterdam. Zondagavond omstreeks halfacht is te Bolsward de 19-jarige militair G. M. M. L. uit Montfoort om het leven gekomen. De jongeman was gaan zwemmen in de Leeu warder Vaart. Waarschijnlijk heeft hij zich bij het duiken ernstig bezeerd, want hij kwam bloedend boven. Tijdens het trans port naar het ziekenhuis is hij overleden. L. was tijdelijk ingekwartierd te Bolsward, waar hij met andere militairen bezig was aan de opbouw van de Milva-tentoonstel- ling, die Dinsdag zal worden geopend. Hij zeide dat de oplossing van de vraag stukken waarmee de conferentie zich bezig zal moeten houden de wijsheid van de mens niet te boven gaat. Een oplossing van die problemen moet mogelijk zijn in dien vrees, wantrouwen en vijandige ge zindheid verdwijnen. Misschien kunnen wij een nieuwe geest scheppen die een op lossing mogelijk maakt, aldus de president. De president wees op onoverbrugbare levensbeschouwelijke tegenstellingen maar voegde daaraan toe dat het niet nodig is dat mensen die willen samenwerken gelijk moeten denken. Van essentieel belang, zei hij, is het dat niemand tracht met geweld of kunstgrepen zijn opvatting aan anderen op te dringen. Het is nu tijd, zei hij, voor verwijdering van alle gordijnen, onver schillig of zij bestaan uit kanonnen, wet ten of voorschriften. GENèVE (United Press) In de gloeiende zon stonden vanmorgen vele Zwitsers bij de ingang van het Palais des Nations om de aankomst gade te slaan van de grote vier en hun assistenten voor de openingszitting van de „top"-conferentie te Genève. Het publiek moest de halzen rekken, want een grote politiemacht had de omgeving van het paleis afgezet. De voorzorgsmaatregelen waren zo streng dat de persfotografen hun camera's eerst moesten laten inspecteren. Een cordon van geüniformeerde politieagenten en in bur ger geklede rechercheurs stelde zich toen, met de gezichten naar de pers, op langs de weg die de ministers van hun auto naar de deur moesten afleggen. De Engelsen kwamen het eerst en ver volgens de Fransen. De Russen kwamen in een optocht van glanzende, open auto's. Boelganin, Kroesjtsjev en Molotov droe gen lichte zomercostuums, Zjoekov was gekleed in de uniform van maarschalk der Sovjet-Unie. President Eisenhower kwam als laatste aan in een gesloten zwarte Chrysler. Hij was gekleed in een donker costuum. Het viel op dat de veiligheids maatregelen der Amerikanen scherper waren dan die van de Russen. Op de tree planken van Eisenhower's auto reden vier beambten van de Amerikaanse veiligheids politie mee. Kort voor de wagen stopte sprongen zij er af en ijlden vooruit. Boel ganin en Kroesjtsjev waren al te voet een heel eind op weg naar de ingang, voor de politiemannen die hen in een andere auto begeleidden hen hadden ingehaald. Eisenhower begroette de Russische de legatie die reeds bij haar tafel stond, har telijk en informeerde naar de familie omstandigheden van zijn oude wapen broeder Zjoekov. Premier Faure zal morgen de zitting presideren. Het ligt in de bedoeling dat de ministers van Buitenlandse Zaken 's morgens zullen vergaderen en de grote vier 's middags. Zondag zijn te Rotterdam twee personen 1 door verdrinking om het leven gekomen. Het ene slachtoffer is de achtjarige W. J. Herwijn. Hij was met enige vriendjes op de aanlegsteiger aan het Charlose Hoofd j aan het spelen, toen een dezer vriendjes i een schoen in de Maas liet vallen. Herwijn I wilde de schoen gaan halen en liep op de aanlegsteiger een eind het water in, maar verloor het evenwicht en verdween in de diepte. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het tweede verdrinkingsgeval geschied de Zondagmorgen om elf uur ter hoogte van het Prinsenhoofd in de Koningshaven. Daar kon de zestienjarige matroos van de binnenvaart W. Hamerslag zich bij het zwemmen niet meer boven water houden, 's Middags om drie uur is zijn lijk opge haald. DJAKARTA (PIA/AFP) President Sukarno van Indonesië is hedenochtend uit Djakarta naar Mekka vertrokken. Zowel kolonel Lubis als generaal-majoor Lubis was op het vliegveld aanwezig. Bij het af scheid deed Sukarno nogmaals een beroep op de politici van zijn land een oplossing te zoeken met het leger over de hangende benoeming van een nieuwe stafchef en de veiligheid van het land niet in gevaar te brengen. Zijn bekorte reis zal alleen een officieel bezoek aan Egypte en Saoedi-Ara- rië omvatten. De regering heeft het ant woord van het leger op haar voorstel tot oplossing van de kwestie der benoeming van een stafchef van de landmacht nog niet ontvangen. Kolonel Lubis heeft in een dagorder ont kend, dat het leger een militaire dictatuur wil instellen. Volgens dagorder is de hui dige ingewikkelde toestand te wijten aan de politici. Volgens betrouwbare bronnen was de toestand Zondagavond nog „gespan nen". Zaterdag werd in een communiqué ge zegd, dat de vice-voorzitter van het kabi net, Zainul Arifin, is. benoemd tot minister DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Ernst Hohenemser: „Elk oordeel is een oordeel over de oordelende". van Defensie ad interim; de minister van Arbeid, prof. Abidin zal de plaats innemen van de afgetreden minister van Defensie, mr. Iwa Kusumasumantri, in de door het kabinet ingestelde commissie ter oplossing van de legerkwestie. Behalve een verzoek tot het indienen van een lijst van candida- ten voor een nieuwe stafchef, heeft de re gering het leger ook verzocht, met haar overleg te plegen over de noodzaak, een scherpe scheidslijn te trekken tussen poli tieke en technische verantwoordelijkheid, opdat inhoud worde gegeven aan de for mule „het leger is ondergeschikt aan de re gering. Het kabinet heeft Zondagavond nog een poging gedaan om een oplossing te verkrij gen voor het conflict met het leger. Na af loop der vergadering werd medegedeeld dat de regering het leger niet wil haasten en dat zij nog steeds hoop heeft, dat de „kwestie op de best mogelijke manier" kan worden geregeld. (Van onze correspondent in Parijs) DE TOESTAND in CASABLANCA is, na vyf dagen, nog steeds even ernstig als op Quatorze Juillet, de dag van de bomaanslag die de aanleiding tot de relletjes van thans is geweest. Gisteravond telde men reeds tegen de zeventig doden en meer dan honderd gewonden. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. Resident-generaal Grandval heeft het bestuur van Casablanca in handen van de militairen gegeven nadat hem was gebleken dat de politie geen hand uitstak om de opstootjes en aan slagen van Europese zyde te verhinderen. Hij heeft zulks trouwens aan de lijve ondervonden ter gelegenheid van de begrafenis van de slachtoffers van de 14de Juli. Tienduizend Europeanen jouwden hem uit, gooiden hem met kranten, sloegen zyn pet van het hoofd en molesteerden zijn auto zonder dat één politieman hem trachtte te verdedigen. Zowel uit het moederland als uit Marokko zelf en uit andere Franse gebieden van Noord-Afrika zyn versterkingen, waaronder delen van het vreemde lingenlegioen en bataljons van de rijkspolitie naar Casablanca gezonden. De stad heeft het aanzien van een bele gerde vesting gekregen. In de beide Arabische wijken, de oude en de nieuwe Medina, en in de Europese stad woeden branden omdat de opstande lingen van beide zijden winkels hebben geplunderd en in brand gestoken. Men schiet op elkander van de daken en de ge wapende macht moet de brandweerman nen verdedigen tegen lieden, die hen het blussen beletten. In de straten liggen de uitgebrande karkassen van auto's. Zieken auto's en jeeps rijden met huilende sirenes door de straten. Alle rolluiken zijn geslo ten. De tanks die gebruikt worden om barricades op te ruimen worden door de Marokkanen met flessen brandende ben zine bekogeld. Vele Europeanen in de stad trachten hun vrouwen en kinderen per vliegtuig, per schip of per auto weg te krijgen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben de Amerikanen samengetrokken in verschillende kampen, die onder bescher ming staan van het Amerikaanse leger. Grandval heeft gisteren, na zijn terug keer in Rabat, de administratieve hoofd stad van Marokko, aangekondigd dat de politie van Casablanca nog deze week in grijpend zal worden gereorganiseerd en dat van een terugkeren van de afgezette sultan Sidi Mohammed ben Joessef geen sprake kan zijn. Men weet nog niet of dat betekent dat de Franse regering ein delijk stelling heeft genomen in de sul- tanskwestie of dat het een persoonlijk oor deel van de resident-generaal betreft. In ieder geval zijn de gemoederen in Casablanca nog steeds zeer verhit en van enige ontspanning is niets te bemerken. Integendeel, men heeft de indruk dat de kloof tussen de Marokkanen en de Euro peanen, die met hen willen samenwerken, aan de ene kant, en de Europeanen, die aanhangers zijn van een Europese opper heerschappij in 's lands zaken aan de an dere kant, dieper en breder is dan ooit. (Reuter) Grandval heeft vandaag de hoofdcommissaris van de politie van Ca sablanca, Vergnolle, geschorst. De avond klok is er met twee uur vervroegd. De brandweer is bewapend. De Franse auto riteiten hebben twee Fransen uit Casa blanca gewezen, omdat zij de openbare or de in gevaar brengen. De beide mannen gingen onder politiegeleide aan boord van een vliegtuig naar Frankrijk. MONTE CARLO (Reuter/AFP). De advocaat van de staat Monaco heeft tegen over de president van het staatsgerechts- hof van Monte Carlo het tekort van de Société Monégasque de Banque et des Métaux Précieux geraamd op 1,6 milliard francs. Hij heeft verzocht de bank onder beheer van bewindvoerders te plaatsen, ter vervanging van de voorlopige directeuren, die de vorige maand zijn aangewezen. On danks voorschotten van de staat van in totaal 500 millioen francs, blijft er nog een schuld van 600 millioen francs aan depo santen en ongeveer 300 millioen aan wissel verplichtingen, zo zei hij. (ANP) Tijdens het afgelopen week einde zijn twee treinongelukken gebeurd, waarbij zich geen ernstige persoonlijke on gevallen voordeden. Zondagmiddag omstreeks half vier is een reizigerstrein rijdende tussen Eindhoven en Roermond bij Haelen ontspoord. Beide sporen werden versperd. Tussen Roer mond en Weert wordt het verkeer met bussen onderhouden. De ontspoorde trein bestond uit acht rijtuigen, waarvan er zeven zijn gederailleerd. Twee portalen van de bovenleiding zijn omver gereden. Een der reizigers heeft een shock, een ander inwendige kneuzingen. Zaterdagnacht om half vier heeft op de lijn Dordrecht—Rotterdam, enkele honder den meters voor de spoorbrug over de Oude Maas een treinbotsing plaats gehad, die echter geen persoonlijke ongevallen en slechts geringe materiële schade heeft ver oorzaakt. Een rijwieltrein, komende uit de richting Dordrecht en getrokken door een stoom-locomotief, en een uit de richting Rotterdam komende goederentrein met een electrische locomotief ontmoetten elkaar voortijdig op een spoor, waarvan ze beide gebruik moesten maken, omdat aan een ter plaatse liggend viaduct reparaties wor den uitgevoerd. De botsing ontstond door dat een signaal verkeerd stond. Beide machinisten bemerkten tijdig, dat er iets LONDEN (Reuter) De bijeenkomst van de socialistische internationale te Lon den is geëindigd. Van de twintig vertegen woordigde landen hebben er achttien voor de slotresolutie gestemd; de afgevaardigden der Zwitserse socialisten en van de inter nationale Joodse arbeidersbond onthielden zich van stemming. In de resolutie worden de Geneefse be sprekingen verwelkomd. Duitsland moet herenigd worden en gelijke rechten hebben als andere landen. Het moet niet tot neu tralisering worden gedwongen. Het streven naar Europese eenheid wordt aanbevolen „binnen een internationale samenwerking op zo uitgebreid mogelijke schaal, waarvan geen enkel land mag worden uitgesloten". De socialisten zullen het streven van de Europese Betalings Unie, van de Europese Steenkool- en Staal Gemeenschap en van het orgaan voor toezicht op de bewapening der West-Europese Unie steunen. Voor Afrika en Azië wordt onder meer een „uitgebreid programma voor economi sche en maatschappelijke hervorming" aanbevolen, terwijl de nog afhankelijke ge bieden „vrijheid onder een democratisch zelfbestuur moeten ontvangen". De rassen politiek der Zuid-Afrikaanse regering wordt veroordeeld. Geknakte bovenleidingen en gekantelde wagons: beeld van de jongste trein ontsporing bij Haelen. verkeerd ging; daardoor bleven de gevol gen van de botsing beperkt tot ontsporing van vier wagons en lichte beschadiging van vijf wagons, alle van de rijwieltrein. Omstreeks zes uur had men de ontspoorde rijtuigen weer op de rails. De strgmming van de lijn had alleen gevolgen voor het goederenverkeer. (van hedenmorgen 7 nar) w eers 2 -D-g G d *1 ei toestand G~ C 03 S- za Stockholm onbewolkt NNW 4 31 0 Oslo onbewolkt NW 2 25 0 Kopenhagen zwaar bew. NW 5 26 0 Amsterdam onweer NNW 6 29 0 Londen zwaar bew. NO 3 31 0 Luxemburg zwaar bew. ONO 2 27 0 Parijs licht bew. NNO 5 33 0 Bordeaux onweer O 1 33 0,6 Grenoble licht bew. windstil 31 0 Nice onbewolkt NW 2 28 0 Genève onbewolkt windstil 31 0 Zürich onbewolkt windstil 29 0 Locarno onbewolkt windstil 29 0 Berlijn licht bew. ZZW 1 27 0 Frankfort licht bew. ONO 2 31 0 München onbewolkt windstil 28 0 Wenen onbewolkt windstil 28 0 Innsbruck onbewolkt W 2 31 0 Rome onbewolkt ONO 4 31 0 Ajaccio onbewolkt NO 1 28 0 Mallorca licht bew. NO 2 34 0 Neerslag laatste 24 uur. ENKELE REGEN- OF ONWEERSBUIEN Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, op- gemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse- lijk enkele regen of onweersbuien. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord-West, zwak tot matig, afgezien van wind- stoten tijdens onweer. 19 Juli Zon op 4.43 uur, onder 20.52 uur. j Maan op 4.41 uur, onder 20.36 uur. Maanstanden 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 Juli Hoog water: 2.05 en 14.45 uur. Laag water: 10.09 en 22.46 uur. Dinsdag 19 Juli: Hoog water: 3.04 en 15.38 uur. 5 Laag water: 11.10 en 23.43

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1