Reactor Centrum Nederland werd op 6 Juli opgericht Panda en de Meester-Klokkenmaker Cliefariiie A Kilometers Beter Garage DEN HOUT Wereldnieuws AUTO-RADIO Procesvoering in Djakarta is sinds kort serieuzer geworden Renault Frégate iuu! Jee rlUKKlO oefotej/mM/j De radio geeft Donderdag Eervol ontslag aan generaal Kruis Laatste eer aan AVRO-voorzitter Buitenlandse waarnemers lijken hun invloed ten goede niet te missen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes I ió Uet zo J 2 Nederlands onderzoek kernreactoren en toepassingen Dr. Hirschfeld voorzitter, prof. Milatz directeur H. 3. MAERTENS N.V. Klerk verbraste 25000 van collega's in Djakarta Vijf huizenaar vrijgesproken Prof. Van Everdingen te Amersfoort overleden Hoofdonderwijzer kreeg te veel salaris Ministers bezochten water loopkundig laboratorium Adviezen vacantiespreiding gestaakt De autobestuurder, die op militairen inreed, vrijgesproken Apotheker zou ziekenfonds hebben opgelicht Lawrence Norton omgekomen BEKER- PLANTEN WOENSDAG 20-JULI 1955 De ministers van O. K. en W. en van Economische Zaken hebben in een nota de Tweede Kamer uitvoerig ingelicht over het in Nederland te verrichten on derzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassingen. Uit de nota blijkt, dat het overleg tussen de staat, de Stich ting voor Fundamenteel Onderzoek van de Materie (F.O.M.), de n.v. KEMA en de groeperingen uit het bedrijfsleven er toe geleid heeft dat op 6 Juli voor de op dit gebied te verrichten onderzoeken een stichting in het leven werd geroepen, die de naam draagt Reactor Centrum Neder land, of kortweg RCN. In de bestuursorganen van de stichting het curatorium en het bestuur zijn alle belanghebbenden gelijkelijk vertegen woordigd. Ten aanzien van enkele gebie den, die het algemeen belang zeer nauw raken, zijn aan de vertegenwoordigers van de staat bepaalde rechten voorbehouden. De bestuurscolleges worden beide gepresi deerd door een voorzitter die door de kroon is benoemd. Als zodanig treedt op dr. H. M. Hirsch feld. De dagelijkse leiding zal berusten bij een directie bestaande uit een of meer leden. Bij de oprichting werd tot directeur benoemd prof. dr. J. M. W. Milatz, thans hoogleraar in de experimentele physica te Utrecht en penningmeester van de F.O.M. Speciaal in deze laatste functie heeft prof. Milatz een zeer actief aandeel gehad in het tot standkomen van de plannen om tot de bouw van een reactor in Nederland over te gaan. Bij de opzet van de organisatie is men van de gedachte uitgegaan, dat een ster ke regeringsinvloed in het huidige stadium niet een overwegende zeggenschap in het beleid van het R.C.N. zou benoeven in te houden. Naast de bestuursorganen zal een we tenschappelijke adviesraad worden inge steld die in alle aangelegenheden van we tenschappelijke en technische aard, en op het gebied van de wetenschappelijke pu blicaties, het bestuur en het curatorium terzijde zal staan. Deze wetenschappelijke adviesraad zal tevens zorg dragen voor de coördinatie van de werkzaamheden van de F.O.M. en het R.C.N. Hoewel de F.O.M. een deel van haar werkzaamheden aan de nieuwe stichting zal overdragen zo komt onder meer de samenwerking met Noorwegen tn net J.E.N.E.R. (Joint Establishment for Nuclear Research) onder de nieuwe organisatie te ressorteren zal deze uit de wetenschap zelve voortgekomen stichting haar werk zaamheden op het gebied van de kernphy- sica niet staken. Haar activiteiten zullen evenwel veel meer gericht blijven op het wetenschappelijk gebied. In het R.C.N. zal het zwaartepunt, speciaal inhet contact met de overheid, zich steeds sterker ver plaatsen naar het economisch terrein. Dit is voor de ministers aanleiding geweest aan de Kamer mede te delen dat met de totstandkoming van de nieuwe stichting de minister van Economische Zaken ter zake als eerst verantwoordelijk minister zal optreden. Ten aanzien van de financiering wordt medegedeeld, dat de toezeggingen van het ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 MOTOR OVERALLS 48.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Militair Transport, klankbeeld, 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Spel met Marionetten, hoorspel. 14.45 Hobo en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.30 Jazzmuziek met commentaar. (Tussen 15.30 en 17.30 Tour de France). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: dr. J. I. S. Zonneveld Geologie van de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Promenade orkest. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Amu sementsmuziek. 19.20 Sportproblemen. 19.30 Lichte muziek. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouworkest. 21.10 De vriend van Napoleon, hoorspel. 22.00 Tour de France. 22.10 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Conferentie der Grote Vier te Genève. 23.20 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen, 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.40 Platen. 14.00 Platen. 14.25 Ka merkoor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermu ziek. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Amusementsmuziek. 18.30 Voordracht. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wedstrijd. 21.30 Pla ten. 21.40 Piano. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerpraatje. 20.35 Pottenkijken en Televitrine. 21.00 De Juiste Man, TV-spel. Hierna: Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 11.30 Militaire orkesten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Klankbeeld. 15.00 Re portage. 15.15 Gevarieerde muziek. 16.00 Dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Symphonisch orkest. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 20.00 De Schelde, oratorium. 20.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.05—24.00 Platen. BBC 22.0022.30 Nieuws, Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). bedrijfsleven vrijwel het totaal vereiste bedrag van zeven millioen gulden voor de investering bedragen. Daarnaast zijn toe zeggingen gedaan voor bijdragen in de ex ploitatiekosten, waarover eerst bij de in diening van de begroting voor 1956 nadere gegevens zullen worden verstrekt. Wat de plannen betreft zijn mede ten ge volge van de ontwikkeling van de interna tionale samenwerking op dit gebied be langrijke wijzigingen aangebracht sedert de aanvaarding van de wet van 6 Augustus 1.954. Verwacht wordt dat uit de Verenig de Staten een „materials testing reactor" zal kunnen worden betrokken. Daarnaast zal het R.C.N. de ontwikkeling van de „suspop" ter hand nemen een reactortype, dat gebaseerd is op een grondgedachte af komstig van een der medewerkers van de Kema en nader in samenwerking met de staatsmijnen uitgewerkt is in de F.O.M.- Kema-werkgroep. Het principe van deze reactor heeft ook in het buitenland de aan dacht getrokken, aangezien het op het ge bied van kernreactoren als een novum te beschouwen is. Naast de oprichting van het R.C.N. maakt de nota nog melding van de instel ling van een commissie voor atoomenergie. Deze interdepartementale commissie neelt tot taak de regering van advies te dienen betreffende de zaken op dit gebied en in het bijzonder ten aanzien van het R.C.N. In de commissie hebben vertegenwoordi gers zitting van de verschillende bij dit project betrokken departementen. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 In overeenstemming met het verlangen van generaal mr. H. J. Kruis is hem door de Koningin terzake van langdurige dienst een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De Koningin heeft daarbij generaal Kruis haar bijzondere dank betuigd voor de uit nemende diensten, door hem in belangrijke functies aan Haar en aan den lande, in buitengewoon moeilijke omstandigheden bewezen. Kort voor de Duitsers Nederland over vielen, was de toenmalige kapitein mr. Kruis benoemd tot kapitein-adjudant van de minister van Defensie Dijkxhoorn. In die hoedanigheid maakte hij het vertrek van het Koninklijk Huis en het kabinet uit Hoek van Holland mede. Nadat de Neder landse regering in Londen besloten had tot instelling van het militair gezag over te gaan, kreeg mr. Kruis de taak dit militair gezag op te richten. Mr. Kruis, die in 1940 als kapitein Nederland verliet, keerde er in 1945 als luitenant-generaal en chef van de generale staf terug. Hij heeft nadien de grondslagen voor het nieuwe Nederlandse leger gelegd, waarbij een zijner voornaam ste taken was de uitzending naar Indonesië van onze militairen en de zorg voor hen aldaar. Op 1 Mei 1949 kreeg hij als chef van de generale staf de rang van generaal. In Januari 1951 werd generaal Kruis als chef van de generale staf opgevolgd door de toenmalige kolonel Hasselman. Van 1 Sep tember 1953 af is generaals Kruis verbon den aan 't concern van American Express. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 27-jarige kantoorbediende L. Th. M. uit Voorburg conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, omdat hij, zoals hij heeft toe gegeven, enige jaren geleden voor f 25.000 aan roepia's in Djakarta had verbrast. Deze roepia's had hij echter van zijn collegae ontvangen om naar familieleden in Neder land over te maken. Toen M. in Nederland terugkwam in 1954 leefde hij van oplichting en „flessentrek kerij". Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 48-jarige fouragehandelaar M. V. uit Vijf huizen vrijgesproken van het hem ten las te gelegde in kennelijke staat zijn auto te hebben bestuurd. De procureur-generaal had op 12 Juli f 300 boete subsidiair 30 da gen hechtenis en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 3 maanden geëist. Reeds eerder was V. door de Alk- maarse rechtbank vrijgesproken. De Vijfhuizenaar was op 1 Februari in zijn wagen gestapt, maar voelde zich, na dat hij de motor had gestart, niet wel wor den. De rijkspolitie, die was gealarmeerd, concludeerde dat V. onder invloed van drank was. ADVERTENTIE IÉI1111 - N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Onder grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van de voorzitter van de AVRO jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, naar het crematorium te Velsen gedragen. Bij de vele die hem de laatste eer bewezen, waren onder meer de chargé d'affaires van Noorwegen, mr. Nibttun, de regeringscom missaris van het radiowezen mr. L. A. Kess- ler, mr. Bajetto, die het ministerie van On derwijs vertegenwoordigde, de heren K. van Dijk, Wethouder van Onderwijs in Hil versum, S. Lebon van de Ned. Radio Unie, mr. Burgers namens de VARA, de heer Pee reboom, voorzitter van de N.C.R.V., dr. H. Molhuysen, waarnemend voorzitter van de AVRO, D. Repko, directeur van het Om roepbedrijf, het bestuur van het Residentie Orkest, de heer Colot d'Escurie, directeur Ned. Handelmaatschappij, jhr. P. Six, enz. Het marmeren podium van de grote aula. was schier te klein om alle kransen en bloemstukken te kunnen bevatten, die rond de baar lagen neergevleid. De enige, die, nadat allen waren gezeten en de laatste tonen van Grieg's Letzter Frühling waren verklonken, het woord voerde, was de Noorse predikant uit Rot terdam, Presb. Terjessen. De prediker leid de een korte Noorse dienst, waarin hij tot uiting bracht de vergankelijkheid van de mens, tegenover Christus' opstanding. Hij memoreerde tevens het vele werk dat de overledene voor de Noorse kerk en de ge meenschap heeft gedaan. De met bloemen bedekte kist daalde daarna, onder orgelspel van het Noorse lied: Ved Rundarne. Nadat de zwager van de overledene voor de betoonde belangstelling had dank ge zegd, verlieten de aanwezigen onder de to nen van het gezang „Abide with me" de aula. Te Amersfoort is op 82-jarige leeftijd overleden prof. dr. E. van Everdingen, oud hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt. Prof. Van Everdingen werd in 1873 ge boren te Delft, waar hij in 1891 eindexamen gymnasium deed. Daarna studeerde hij wis- en natuurkunde aan de rijksuniversi teit te Leiden. Na zijn studie, in 1897, werd hij als assistent aan deze universiteit ver bonden: zijn relatie met het K.N.M.I. da teerde van 1903. Van 1907-1938 was hij hoofddirecteur van dit instituut. Prof. Van Everdingen doceerde van 1900- 1910 als privaat-docent te Leiden, van 1910 tot 1943 was hij buitengewoon hoogleraar in de meteorologie, klimatologie en oceano- graphie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in een rusthuis te Amersfoort. Beroep legen restitutie-verzoek ongegrond verklaard De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een zaak die de heer J. A. S., oud-hoofdonderwijzer te Har- dinxveld, tegen het college van B. en W. aldaar aanhangig had êemaakt over resti tutie inzake de kwestie van teveel aan hem uitbetaald salaris. De heer S. weigerde restitutie van het te veel betaalde op grond van het feit, dat hij een dergelijk verzoek niet opvatte als een bevel en voorts omdat er bij de terugvor dering geen behoorlijke specificatie was gevoegd. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Amsterdam dat het beroep van de heer S. ongegrond had verklaard. De minister-president dr. W. Drees heeft Dinsdag een werkbezoek gebracht aan het waterloopkundig laboratorium te Delft. In zijn gezelschap bevonden zioh o.a. de ministers Algera, Witte en Luns en de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. Het gezelschap werd ont vangen door de directeur van het labora torium, prof. ir. J. Th. Thijsse, die de gas ten vervolgens rondleidde door het labora torium. Het bezoek hield verband met de komst van de Belgische minister van Buitenland se Zaken Paul Henri Spaak, die Vrijdag het laboratorium zal bezoeken om er te spreken over de gevolgen van het Delta plan voor België, speciaal voor de haven Antwerpen. (Van onze correspondent in Djakarta) In een van de laatste zittingen van het proces-Jungschlaeger heeft zowel rechter Maengkom als de officier van justitie Su- nario gezegd dat de processen-verbaal „herziening, correctie en aanvulling" be hoeven omdat de zaak in feite nog niet „rijp" was toen zij in openbare behandeling werd gebracht. Dit is een merkwaardige uitlating, want men kan moeilijk zeggen, dat met de zaak- Jungschlaeger grote haast is gemaakt. Jung- schlaeger werd op 30 Januari 1954 gearres teerd en hü verscheen op 17 Februari 1955 voor de eerste maal voor de rechter. Het onderzoek heeft dus bijna dertien maanden geduurd. Dat de verklaringen van sommige ge tuigen voor de rechter opvallend afwijken van hetgeen zij voor de politie hebben ver teld, moet dan ook veeleer worden toege schreven aan de omstandigheid, dat van een voorlopig onderzoek in de gebruike lijke zin niet kan worden gesproken. Van de zijde der verdediging is reeds eerder naar voren gebracht, dat de resultaten van dit vooronderzoek vrijwel uit niets anders bestaan dan de processen-verbaal der ver horen. Een onderzoek naar de juistheid der afgelegde verklaringen zou nooit zijn in gesteld. In hoeverre waarheid en ver dichtsel werden dooreen geweven zou nim mer zijn onderzocht. De verdediging heeft tevergeefs verzocht enkele getuigen wegens meineed te vervolgen. Zo kon het gebeuren, dat de verdediger op de zitting vertelde, dat een door een ge tuige genoemd kenteken en nummer van een auto die volgens de beweringen van deze getuige door een der verdachten was gebruikt behoorde bij een auto van de politie. De getuige herstelde zich toen door te zeggen, dat hij zich dan in de volgorde der cijfers moest hebben vergist. Bij het vooronderzoek was deze „vergissing" ech ter niet achterhaald. Fantasie De rechter en de officier van Justitie hebben getuigen er meermalen op ge wezen, dat zij niet moeten fantaseren. Der gelijke opmerkingen vestigen niet bepaald de indruk, dat men diep overtuigd is van de oprechtheid der getuigen. Tekenend voor het peil der getuigenverklaringen is ook het verhaal van getuige Tomasoa dat Westerling in 1950 in een vergadering ver- ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500.— tot 8875.—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. Gemeente- en schoolbesturen volgden ze toch niet op Het Centraal Werkcomité Vacantie zal voor het jaar 1956 geen adviezen meer geven aan gemeente- en schoolbesturen voor de begindata van de zomervacanties van de lagere scholen. Het comité heeft daartoe besloten, omdat een aantal ge meente- en schoolbesturen het advies toch niet opvolgde,zodat er verwarring ontstond. Bovendien ontstonden er moeilijkheden omdat men in bepaalde sectoren van het land wel en in andere weer niet een sy steem wenste, waarbij de eerste vacantie- week wisselend vroeger of later viel. Het comité zal nu nagaan welke andere wegen er zijn om te komen tot vervroeging en spreiding van de begindata van de schoolvacanties. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de 28-jarige vertegenwoordiger C. F. M. uit Reuver (L.), die in de avond van 16 September op een militaire colonne inreed, vrijgesproken. Het ongeluk geschiedde in Horn op een weg waarop zich een colonne militairen be vond, die niet door het meevoeren van lam pen beveiligd werd voor achterop komend verkeer. De autobestuurder, die dimmen moest voor een tegenligger, had de militairen te laat opgemerkt. Zijn auto reed op de groep in. Hierbij werden een militair gedood en twee militairen ernstig gewond. De colonnecommandant werd door de krijgsraad verantwoordelijk gesteld. De rechtbank in Roermond had de auto mobilist eveneens vrijgesproken. 74. „Is dat allemaal voor mij?", riep Pan da, toen de klokkenmaker hem een zak doek vol gouden ducaten in de hand druk te. „U verdient ene volle zakdoek", ant woordde de klokkenmaker. „XJ bent mij ene levensgrote hulpe geweest. Zonder u was alles niet zo schoon voor de bakker gekomen. Alzo vaarwel, Panda, reik mij der hand". En met deze woorden schudde hij de hand vaneen der poppen. „Jam mer, dat hij zo bijziende is", dacht Panda, omkijkend. „Maar het was toch prettig, om voor hem te werken". En zo verliet Panda het stadje Wurstberg. Voor hij de stads poort uitging, keek hij nog eenmaal om naar de hoge torenklok, die op dat moment juist één uur sloeg. EINDE. klaarde, dat hij in 1955, tussen Mei en Augustus, in Indonesië zou terug komen. Hij herinnerde zich dit plotseling. In de meer dan anderhalf jaar, dat over Neder landse ondermijnende acties wordt gespro ken, heeft hij daarover nimmer gerept. Na de berichten over het Evipan-avontuur, kwam hij eensklaps met deze „onthulling" voor de dag. Dergelijke verklaringen zijn weinig be vorderlijk om het proces het serieuze ka rakter te geven, dat zulk een geding be hoeft. Wellicht, dat men in bepaalde Indo nesische kringen vooral nu door de jongste ontwikkeling de processen tegen de Nederlanders in zeer ruime kring aan dacht trekken, met deze gang van zaken niet helemaal tevreden is. Mogelijk staan de verrassende opmerkingen van de rech ter en de officier van Justitie over de on volledigheid van het vooronderzoek daar mee in verband. Afwerken Merkwaardig is ook, dat in het proces tegen Schmidt rechter Rochiani heeft ge weigerd met het verhoor van een nieuwe getuige te beginnen, omdat de ondervra ging van de getuige Tomasoa wegens ziek te niet kon worden voortgezet. Hij wenst Tomasoa eerst „af te werken". Ondanks het feit, dat een nieuwe getuige aanwezig was, sloot hij de zitting, die daardoor nog geen zes minuten duurde. Dit week wel volkomen af bij wat in zittingen van het proces-Jungschlaeger is te zien gegeven, toen verscheidene getuigen door elkaar werden gehoord, tegen het protest van de verdediging in. Sunario leek weinig ge sticht door de opvatting van rechter Ro chiani. Ondanks dit alles lijkt het voorbarig te concluderen, dat er „een andere wind waait" in de processen-Schmidt en Jungschlaeger. Komt er inderdaad een wending in deze rechtszaken, dan zal het aanzien van Indonesië als rechts staat daar slechts bij winnen. De rechter-commissaris te Zwolle heeft een apotheker uit Kampen verhoord die wordt verdacht van het plegen van vals heid in geschrifte en oplichting ten nadele van een ziekenfonds in Kampen. Hij is na het verhoor op vrije voeten gesteld. Op grond van het accountantsonderzoek zou komen zijn vast te staan dat de reke ningen die hij gedurende enige jaren bij het ziekenfonds indiende, te hoog waren. De apotheker wordt er verder van ver dacht het ziekenfonds met gefingeerde re cepten te hebben benadeeld. Hij zou niet in staat zijn geweest een aantal recepten die hij verplicht is twintig jaar te be waren over te leggen. Het juiste bedrag waarvoor het ziekenfonds zou zijn bena deeld, staat niet vast. De apotheker heeft niet bekend zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Lawrence Norton, die in Nederland vele vrienden heeft omdat hij van November 1948 tot November 1950 landbouw-atta- ché van de Marshall-hulp in Nederland was, is Zondag bij een vliegongeluk te Chicago om het leven gekomen. ADVERTENTIE Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et Samenwerking. De Sovjet-Unie heeft aan geboden met de Verenigde Staten samen te werken om incidenten in het luchtruim bij Alaska te voorkomen. De Verenigde Staten hebben verleden week een Sovjet aanbod om de helft van de schade als ge volg van de laatste beschieting te ver goeden, aanvaard. Gratis. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, krachtens het welk de federale regering gemachtigd is Salk-serum tegen kinderverlamming te kopen voor vrije verdeling onder Ameri kanen tot twintig jaar en aanstaande moeders. Aanvankelijk had de regering vastgesteld het serum alleen ter beschik king te stellen voor kinderen. Het wets ontwerp moet nog door het Huis van Af gevaardigden worden behandeld. Uitbarsting. De Etna, de grootste nog wer kende vulkaan in Europa, is voor het eerst sinds vijf jaar uitgebarsten, doch er is geen reden tot ongerustheid. Een kleine lavastroom baant zich langzaam een weg naar beneden en is tot dusverre ongeveer 1000 meter gevorderd. In een communiqué heeft het vulcanologisch in stituut bekendgemaakt, dat de lava stroom Dinsdagavond nog maar een snel heid had van enkele centimeters per uur. Verongelukt. Pas thans is bekend gewor den dat de neef van koningin Elizabeth van Engeland, de jeugdige hertog van Kent vorige Donderdag opnieuw met zijn automobiel is verongelukt en ernstig aan het hoofd gewond. Hij heeft een hersen schudding en shock opgelopen. Hij moet des ochtends in alle vroegte in de nabij heid van Sandhurst Academy, waar hij zijn militaire opleiding ontvangt, uit de bocht zijn gevlogen. Busongeluk. Bij een ongeluk met een auto bus o- ongeveer 70 kilometer ten Noor den ""Tontevideo (Uruguay) zijn 23 person or verdrinking om het leven gekomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen de watermassa's van de door zware re gens sterk gezwollen rivier het voertuig meesleurden. Zeventien passagiers kon den met een hefschroefvliegtug worden gered, voordat de bus onder water ver dween. Bijgeloof. Enige honderden Afrikanen heb ben werkloos toegezien bij het verdrin ken van een predikant en zijn dochter, overtuigd als zij waren dat deze mensen in handen waren gevallen van de „boze geesten van de dam". De 75-jarige pre dikant Pipos Molife was bezig bekeerlin gen te dopen op een dam te Witsieshoek in de Oranje Vrijstaat toen hij plotse ling onder water verdween. Zijn dochter Maria snelde hem te hulp, maar ook zij verdween onder water. De Afrikanen stonden langs de dam rustig toe te zien, zonder een hand uit te steken. Naam. In kringen van het grote Ameri kaanse vakverbond CIO te Washington is verklaard, dat de voorgenomen fusie met het vakverbond AFL ernstig gevaar zal lopen als de AFL vasthoudt aan de eis dat het nieuwe verbond haar naam moet dragen. De leiders van de CIO wil len de nieuwe bond een geheel nieuwe naam geven, doch de AFL-leiders verkla ren, dat de naam van hun organisatie reeds sedert het begin van deze eeuw bij de arbeiders bekend is en bewaard dient te blijven. (De CIO is in de jaren dertig opgericht). De leiders van de CIO heb ben als compromisoplossing de naam „American Congress of Labor" voorge steld. Kanalisatie. Communistisch-China zal de Gele Rivier, die door haar overstromingen talloze mensenlevens heeft geëist en gro te schade heeft aangericht, kanaliseren. In 3000 jaar is de rivier 1500 maal buiten haar oevers getreden. Een overstroming in 1887 kostte een millioen mensen het leven. De enige manier om overstromin gen te vermijden is de aanleg van dam men, reservoirs en waterlopen, waarmede de waterstand kan worden geregeld. Men is alleen al van plan 46 stuwdammen voor waterkrachtcentralen te bouwen. De uitvoering van deze plannen zal tien tallen jaren vergen, aldus het persbureau Nieuw-China. Verzoek. Een jonge Franse vrouw uit Lyon heeft in Genève gepoogd aan premier Boelganin een brief te overhandigen, waarin zij hem verzoekt om de vrijlating van haar echtgenoot, die Russisch staats burger is. Deze man, die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers krijgsge vangene was gemaakt, was ontsnapt en naar Frankrijk uitgeweken, waar hij zich bij de verzetsbeweging aansloot. Kort na dat hij met de vrouw uit Lyon was ge trouwd, was hij naar de Sovjet-Unie ge repatrieerd. Toen de vrouw poogde de auto van Boelganin aan te houden, werd zij door de Zwitserse politie aangehouden en naar Frankrijk teruggebracht. De Russische leiders hebben zich evenwel bereid verklaard „het noodzakelijke in het werk te stellen om haar echtgenoot terug te vinden". TOT DE VLEESETENDE planten beho ren eveneens de bekerplanten van het ge slacht Nepenthes, die in de oerwouden van Insulinde zich in de kruinen der bomen gevestigd hebben. Hier ontvangen zij wel iswaar het licht, dat hun op de grond zou worden onthouden, maar nu leiden zij ge brek aan andere stoffen. Willen zij in leven blijven, dan dienen zij zich die ontbrekende stoffen te ver schaffen door het vangen van insecten. Voor dit doel eindigen hun bladeren in diepe bekers, die door hun zoete afschei dingssappen de insecten aan lokken. De binnenkant van deze bekers is uiterst glad door een wasachtige bovenlaag, waardoor de dieren als op een pas geboende parket vloer uitglijden en van de rand van de beker naar beneden vallen. Het terugklim- men is vrijwel onmogelijk, omdat de bo venrand voorzien is van naar binnen ge bogen wimpers. In de rand van de beker bevinden zich klieren, die een verterend vocht afscheiden, waardoor de prooi snel wordt verteerd. Bijzonder eigenaardig is het daarom, dat deze bekers weer bewoond worden door dieren die zich met de talrijke organische resten voeden en die tegen de door de plant afgescheiden verteringssappen immuun zijn. Tot deze dieren behoren vooral mug gen- en vliegenlarven, die in de vaak met regenwater vermengde plantensappen hun ontwikkeling doorlopen. Maar ook spinnen, wormen en andere dieren hebben deze be kers, waarin zij goedkoop aan de kost kun nen komen, tot woonplaats gekozen en ""N trachten dus op deze manier de roofplan- ten hun prooi te ontfutselen. Hoe de vreselijke vangkuilen der beker- planten tot een voederbakje van anderen kunnen worden, toont de aan de Oostkust van Amerika voorkomende Sarracenia, die veel op een sauskom gelijkt, waarin een vijvertje van dauw en regenwater staat. In werkelijkheid is het ech ter de open „maag" van de plant, want regelmatig druppelt in dit vijvertje de verterende sappen, die het regenwater tot een gem^n brouwsel maken, waarin de naar omlaag vallende insec ten worden verteerd. Ook hier is het de dieren niet mogelijk langs de gladde wanden van de kom naar boven te klauteren, want puntige stekels versper ren de weg naar de vrijheid. Uitgeput zin ken de dieren tenslotte in het verterende brouwsel terug, zodat men in deze plant soms wel honderd gedode insecten kan aantreffen. Tegen wil en dank houdt de plant echter tevens open tafel voor de vo gels, die zich niet lang laten noden. De ruim voorziene sauskom is het mooiste etensbakje dat zij zich kunnen wensen en op geregelde tijden komen zij hieruit de insecten eten die hun aanstaan en maken de plant haar buit afhandig. Laten we deze rij van plantaardige merk waardigheden besluiten met de huilende bomen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2