SÊüj Agenda voor Haarlem Rheumafonds krijgt te weinig zendtijd van Radio-Unie" Ogenschijnlijk is de rust in Casablanca weergekeerd etnan Mr. Burger en dr. Kortenhorst herdachten J. J, Vorrink Eerste Kamer herdacht J. J. Vorrink Werkelijkheidszin Klacht van organisator der verrassingscouverts "-actie Franse prestige is ernstig geschaad Prins Bernhard benoemd tot ere „vice-marshall" van de R.A.F. Persoonlijke herinnering aan J. J. Vorrink Twee auto-ongevallen met dodelijke afloop WOENSDAG 20 JULi 1955 3 Twee doden door gasver giftiging te Baarn Kerkelijk Nieuws doet. véél lever de leverpastei! lekker gezond voordelig Zomercursus aan Groningse universiteit geopend Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Faillissementen Examens Het gaat goed in Genève. Het gesprek dat tussen de leiders der beide grootste mogendheden de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten vóór de opening der con ferentie al begonnen was, is voortgezet volgens de regels die president Eisenhower en premier Boelganin hebben voorgesteld. Het zou er openhartig, eerlijk en oprecht toegaan en dat doet het dan ook. Boelganin heeft nog iets gezegd dat van zijn kant in vervulling gaat. Hij heeft beloofd dat de Russen hun best zouden doen een gemeen schappelijke taal te vinden. Dat is een taal die wij van de Russische leiders niet ge wend zijn. Er zal van hun kant niet gespro ken worden in de taal van het communis me, dat officieel de onvermijdelijke zelf- ontbinding van het kapitalistische Westen predikt. In dit licht moet men ook de op vatting van premier Nehroe van India zien dat de ontbinding van de Cominform, die de activiteit van de communistische par tijen in het buitenland leidt, een logisch gevolg zal zijn van de erkenning dat er verschillende wegen zijn om het commu nisme in praktijk te brengen. Het valt dan ook op dat de bekende beschuldigingen over en weer van kwade trouw in Genève achterwege blijven. Op de voorgrond staat op de conferentie het meningsverschil over de hereniging van Duitsland. De allesbeheersende achtergrond vormt de dreiging der atoomwapens die beide partijen stilzwijgend erkennen in de wetenschap dat een atoomoorlog een ge zamenlijke ondergang tot gevolg zou heb ben. Die dreiging heeft de regeringsleiders tot de overtuiging gebracht dat de oorzaken der internationale spanning openhartig be sproken moeten worden. Vandaar de be heerste toon waarop de verschillen naar voren gebracht worden. Een van de oor zaken der spanning is het verdeelde Duits land. Boelganin heeft onomwonden gezegd dat. hij de toestand nog niet rijp acht om Duits land één te maken. Met die uitspraak kan hij zich in West-Duitsland geen vrienden maken, wel het tegendeel. Het is een ver klaring die aan duidelijkheid niets te wen sen laat en die de indruk wekt dat de Rus sische premier meent wat hij zegt. Het Rus sische standpunt kon men trouwens al af leiden uit de officiële verklaring die voor het begin van de conferentie bekend werd gemaakt. Deze opvatting getuigt van wer kelijkheidszin. Er ligt de erkenning in op gesloten dat de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie uit wantrouwen jegens de politiek van Stalin is geboren en dat alleen de tijd kan leren of dat wantrouwen ge rechtvaardigd zal blijken. De manier waarop Duitsland herenigd moet worden interesseert de Russen min der dan de zijde die het nieuwe Duitsland zal kiezen. Zij maken zich kennelijk geen illusies hoe die keus bij vrije verkiezingen in het gehele land zal uitvallen. De Russen mogen dan genoegen nemen met hun hui dige invloedssferen en zelfs overwegen de Cominform op te heffen, zij zijn beslist niet van zins de brede strook bezet gebied prijs te geven die hen van de NAVO-lanaen scheidt. Neutralisatie van de Oost-Europese landen lijkt het uiterste waartoe zij op de lange duur bereid zullen zijn en dat neu trale gebied is naar hun mening niet com pleet zonder Duitsland. Boeganin heeft ronduit gezegd dat de standpunten over Duitsland onder de gegeven omstandig heden niet tot elkaar gebracht kunnen wor den. Een dergelijke realistische kijk op de mo gelijkheden van het heden houdt beloften in voor de toekomst. Al wordt de oplossing dan ook vandaag niet gevonden, er wordt oprecht gezocht naar een minnelijke schik king. En dat is zuivere winst. A. B. Als gevolg van het loslaten van de slang van een gascomfoor werden vorige week Dinsdag in een woning aan de Pompstraat te Baarn de 65-jarige mevr. E. van Dijk Monfroy en de bij haar inwonende 68- jarige heer F. Dijs in bewusteloze toestand aangetroffen. Hoewel men aanvankelijk hoop koester de beide mensen in het leven te houden, zijn zij respectievelijk Zondag en Dinsdag in het ziekenhuis te Baarn aan de gevol gen van de gasvergiftiging overleden. WOENSDAG 20 JULI Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gek op mannen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en ver geet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Carous- sel" en „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „The quiet man", 14 jaar, 8.15 uur Cinema Palace: „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur en van 1922 uur. Wagenweg: „Grand Cirque Internationale". Kindervoorstelling, 3 uur. Avondvoorstelling, 8 uur. Grote Kerk. Grote Markt, 8 uur, „Bijzonder kerkewerk" houdt zomeravondstilte. DONDERDAG 21 JULI Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantie- programma, 10.30 uur. „Gek op mannen", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Mon- tagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Lach en vergeet", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Caroussel" en „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The quiet man", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoon stelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur Wagenweg: „Grand Cirque Internationale", Kindervoorstelling, 3 uur. Avondvoorstel ling, 8 uur. Gebouw Immanuel, Nieuwe Kruisstraat, 8 uur. Zweeds kwintet speelt en zingt. Grote Markt, Grote Kerk, 8 uur, Gra tis orgelconcert door de gast-organiste Jean ine Corajod. 99 (Van een verslaggever) Op een persconferentie van het Natio naal Rheumafonds heeft de heer A. M. Bergers, organisator van de bekende ver rassingscouverts-campagne ten bate van de rheumatiek-bestrijding, gisteren mee gedeeld, een ernstige grief te hebben over de weinige medewerking, die hy by de genoemde campagne van de Radio-Unie gekregen heeft. De heer Bergers, een ex pediteur uit Rotterdam, die in zijn vrije tyd belangeloos liefdadige acties op veler lei terrein geleid heeft, had ook voor deze rheuma-campagne gerekend op ten minste dertien minuten zendtyd per dag om de verkoop der verrassings-couverts te kun nen pousseren. Inplaats daarvan heeft hij slechts dertien minuten per week toege wezen gekregen, hetgeen volgens zijn me ning veel te weinig is, om de actie naar behoren te doen slagen. „Dank zy vele extra-inspanningen en belangryk grotere kosten aan advertenties zyn wy er desondanks in geslaagd, het grootste deel der drie millioen in omloop gebrachte „verrassingscouverts" (verdeeld over 25.000 verkoopadressen als winke liers, ziekenhuizen, bioscopen en bankin stellingen) aan de man te brengen", zo zei de heer Bergers, „maar dat neemt niet weg dat het radiobestel in deze nationale zaak ernstig in gebreke gebleven is. „Ik vind dan ook, dat het Nederlandse pu bliek dit behoort te weten en heb daarom vandaag in een open brief mijn grieven te gen de Radio-Unie uitvoerig uiteenge zet". Het bestuur van de Stichting Het Natio naal Rheumafonds, dat ter persconferen tie vertegenwoordigd was door de alge meen secretaris, wenste zich in dit radio- rheumaconflict niet publiekelijk partij te stellen, op grond van het feit dat de heer Bergers persoonlijk de gehele campagne voorbereid, en dus ook alle besprekingen met de Radio Unie gevoerd heeft. Wat de actie zelf betreft: op 21 Mei werd gestart met het onderbrengen der verrassings-couverts voorzien van ge heimzinnige aanwijzingen als: „Nog niet openen" en „Niet bij electrisch licht hou den" en begin Augustus hoopt men het laatste envelopje verkocht te hebben. Tweehonderd „stille verklikkers" zullen dezer dagen op pad gaan om te controle ren, of de winkeliers en andere verkopers wel voldoende actief zijn bij het aan de man brengen van de couvertjes. Betrap pen zij daarbij een winkelier die zijn klanten de vraag stelt: „Hebt u al zo'n rheuma-lootje?" dan maken én de winke lier en diens klant een mooie kans op een waardevolle extra-beloning. Zaterdag 30 Juli start er bovendien een propaganda-auto voor een tocht door Ne derland. In elke provincie zal die auto per radio eenmaal opdracht krijgen, te stop pen. Wie er dan vlug bij is en de bestuur der een door hem of haar gekocht verras singscouvert onder de neus duwt, die kan meedingen in een andere extra-verloting, waarvan de prijzen bestaan uit „een week gratis leven". Een andere neven-attractie vormen de beide strooibiljettten-prijsvragen, een voor de jeugd en een voor volwassenen. Wie zo'n strooibiljet machtig heeft kunnen worden, kan hiermee deelnemen in een grote prijsvraag waarvoor wat de kin deren betreft, 25 fietsen, 25 voetballen, poppen en autopeds beschikbaar gesteld zijn. Op 27 Juli zal een helicopter aan vier der winnaars in deze jeugdprijsvraag hun prijzen „per luchtpost" thuis bezorgen. Zo zijn er diverse campagnes op touw gezet om de laatste lootjes aan de man te brengen. De couverts zelf mogen echter niet geopend worden voor 9 Augustus, wanneer in een grote radio-uitzending, het mysterie der verrassings-enveloppen ont sluierd zal worden. Dan zullen tevens de winnaars bekend gemaakt worden van de hoofdprijzen, bestaande uit vier prijzen van f 15.000, 4 van f 10.000, 4 van f 5000, 4 van f 1000, 240 van f 100 en ruim 5000 van f 50, f 25 en f 10. Van de netto-opbrengst der verrassings actie is tachtig percent bestemd voor de effectieve bestrijding der rheuma (uitbrei ding van het aantal ziekenhuisbedden, in strumentarium, e.d.); tien percent gaat de Nederlandse Vereniging tot Rheuma- tiekbestrijding en tien percent, voor re- searchwerk, naar het Jan van Bremen fonds. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht G. Boer te Gouda; te Lexmond: D. J. v. Dijk te St. Annaland. Door de Generale Synode voor bizondere werkzaamheden: L. Alons te Emmen. Ned. Prot. Bond Bedankt voor Schiedam (bijz. werk zaamheden) G. W. B. A. Thoden van Vel- zen, voorg. van de Ver. van Vrijz. Herv. te Apeldoorn. Geref. Kerken Aangenomen naar Arnemuiden: H. K. Poelman te Andel (N.-B.). Bedankt voor Bennekom: dr. R. J. v. d. Meulen te Scheveningen. Beroepen te Oosterveem: D. Passchier, cand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zierikzee (2e pred.pl.): D. Henstra te Oud-Be ij er land en J. J. Febel, cand. te Rotterdam. Beroepen te Deventer en te Emmen: J. J. Rebel, cand. te Rotterdam; te Delft: V. Langbroek, cand. te IJmuiden; te Steen- wijk: C. Langbroek, cand. te IJmuiden; te Sliedrecht: B. Bijleveld, te Noordeloos. Bedankt voor Tholen: W. Baay te Al phen aan de Rijn. De koningin van Engeland heeft Prins Bernhard benoemd tot ere-„vice-marshal" van de Royal Air Force-vrrjwilligersreser- ve. Tijdens de tweede wereldoorlog was de Prins reeds benoemd tot ere-commodore van de R.A.F.-reserve. Prins Bernhard zal op Dinsdag 26 Juli op het Engelse vliegveld Cranwell de para de van de cadetten van de R.A.F. afnemen. Deze parade wordt elk jaar gehouden ter gelegenheid van de benoeming tot officier van de luchtmachtcadetten. ADVERTENTIE A Vraag ook eens Stegeman's ondere leverspecialiteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkaas etc. (Van onze parlementaire redacteur) Door het heengaan van Koos Vorrink, is een man verloren gegaan, wiens betekenis uitging boven die van partijleider. De eerste nauwe aanraking die ik met hem had, was in de dagen van zijn lid maatschap van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Volksbond en Vrede. Met warme overtuiging, grote kracht en sterk enthousiasme behoorde hij daar tot de gangmakers van de gedachte dat een in ternationale vrede het best gediend zou worden door krachtige internationale sa menwerking in het belang van de collec tieve veiligheid. Geen wonder dus, dat toen Nederland tot de allereerste behoorde van de staten, die na de overweldiging van Abessinië door Italië de tegen Italië door de Volkenbond ondernomen sancties liet varen, Vorrink krachtig in het hoofdbe stuur van Volkenbond en Vrede een der gelijk beleid afkeurde. In 1938 was ook hij het weer die na München duidelijk toonde een breder inzicht te hebben voor de ont wikkeling der internationale politiek dan velen die naar aanleiding van München juichten. Meer dan ooit, zo maakte Vor rink kenbaar, was het nodig om gezamen lijk pal te staan tegen alle elementen, die met behulp van geweld het recht en de vrede dreigden te verstoren. Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken, dat deze kerel uit één stuk zich in de bezettingstijd op voortreffelijke wijze heeft gedragen, met het gevolg dat hij daarvoor ook, en niet in de laatste plaats, lichamelijk heeft moeten boeten. Maar met zijn ontembare energie en wilskracht kwam hij niettemin als herboren uit de gevangenschap na de bevrijding terug. Toen stond hij vooraan in de gelederen der socialisten die voor de binnenlandse doorbraakgedachte werkten en alles deden om haar verder te helpen bevorderen en die tegelijkertijd krachtige steun verleen den aan het internationale werk, dat er te verrichten viel. Eerst in de Senaat, later in de Tweede Kamer behoorde Vorrink tot de sprekers die terecht het gehoor van alle medeleden genoot. Men wist, dat wanneer Vorrink een zaak voorstond, hij met onvermoeide kracht niet zou aflaten. Hem is helaas de arbeid, die hij op zich had genomen, te zwaar geworden. Enige jaren geleden reeds had hij een ernstige instorting, doch op nieuw bleek toen zijn geweldige energie en slaagde hij erin, althans tijdelijk, weer op de been te komen.. Kort na het congres van de Partij van de Arbeid, door hem voorgezeten, echter bleek, dat hij teveel van zichzelf had gevergd. Toen brak helaas het tijdstip aan, waarop hij, te jong nog, de strijd moest opgeven. Thans is voor hem, de rusteloze, de rust aangebroken die hij alleszins verdiend heeft; niet alleen vanwege hetgeen hij voor zijn politieke idealen en partij heeft gedaan, maar tevens om wat hij voor geheel ons volk heeft ge daan en betekend. In de aula van de Groningse universiteit is in aanwezigheid van vele autoriteiten de „Summermession 1955" geopend, georgani seerd door de Stichting voor Internationale samenwerking der Nederlandse Universi teiten. Sinds 1947 wordt in Nederland tel- kenjare een dergelijke zomercursus ge houden, bij toerbeurt aan een der universi teiten. Sinds 1952 wordt als hoofdthema aangehouden „Trends in Modern Civilisa tion". Dit jaar is het onderwerp „Cultuur en Techniek". Ruim honderd studenten uit dertig ver schillende landen nemen aart de cursus deel. Volgens de berichten is de rust in Casa blanca teruggekeerd en herneemt het dage lijkse leven zyn gewone gang. De Marok kaanse winkels in de beide Medinah's zijn weer geopend en ook in de door blanken bewoonde gedeelten van de stad is alles ogenschijnlijk weer normaal. Men is bezig de wrakken van verbrande auto's weg te voeren en het vreemdelingenlegioen dwingt Marokkanen in de Medinah's, die niet kun nen bewijzen werk te hebben, de straten te schrobben en de geplunderde winkels te helpen herstellen. Daarmee mogen de orde en rust zijn terug gekeerd, het vuur smeult onder de as. Er wordt af en toe nog geschoten en gister avond hebben te Fedala een oliehaven op ongeveer 25 kilometer afstand van Ca sablanca benden opgeschoten Marok kaanse jongens brand gesticht en een aan tal huizen van Marokkaanse bewoners in de as gelegd. Resident generaal Grandval heeft aangekondigd dat hij morgen zijn officiële intocht in Marrakesj, het bolwerk van de tegenstanders van de afgezette Sidi Mohammed Ben Joessef, zal houden en dat hij ook Meknes zal bezoeken. Uiterlijk moge de rust zijn weergekeerd, de gevolgen voor het prestige van Frank rijk bij de Marokkaanse bevolking zijn ern stig en zij zullen zeker hun weerslag op haar houding hebben. Jarenlang heeft die bevolking te lijden gehad van de methoden der blanke politie, die oppermachtig was en die met ijzeren hand in de Medinah's heeft huisgehouden. Thans blijkt dat de verte genwoordiger van Frankrijk door diezelfde politie is beledigd, dat die politie niet in staat is gebleken de bevolking te bescher men en dat zij wordt gedesavoueerd. Te zeggen dat Frankrijk daarmee zijn gezicht heeft verloren, is wellicht wat over dreven, doch men kan begrijpen dat de Marokkanen hun vertrouwen in het land, waarmede zij moeten samenwerken, heb ben verloren. Temeer waar van Marok kaanse zijde dikwijls over de blanke politie is geklaagd. Waarschijnlijk nog deze week zal de re gering in de Assemblée Nationale worden geïnterpelleerd over de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Aanvankelijk was het debat voor morgen voorzien, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het wel volgen de week worden als premier Faure uit Ge nève is teruggekeerd. In verscheidene inheemse wijken van Fedala woeden zware branden. Twee wij ken waar in armoedige hutten circa 30.000 mensen wonen, zijn een prooi van de vlam men. Volgens de autoriteiten zijn de bran den het gevolg van brandstichting door de inheemse bevolking, uit protest tegen de gebeurtenissen van de laatste dagen in Casablanca. Ook zouden de inwoners van deze wijken hopen hiermede de mogelijk heid voor het verkrijgen van nieuwe wo ningen te scheppen. Voor de branden uitbraken brachten de mannen hun vrouwen en kinderen over naar andere Arabische wijken van Fe dala. Daarna keerden zij alleen terug naar de twee inheemse wijken om de bran den aan te steken. Marokkaanse politiepatrouilles hebben Het stoffelijke overschot van de oud voorzitter van de Partij van de Arbeid J. J. Vorrink zal Zaterdagmiddag na aan komst van de trein van 14.02 uur op Wes- terveld worden verast. Des morgens zal in het Concertgebouw te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, welke om halfelf begint. Hier zullen spreken prof. dr. W. Banning, dr. W. Drees, een vertegenwoordiger van de Socialistische Internationale en de voor zitter van de PvdA, de heer E. Vermeer. „Stryder voor een groot ideaal" Over de zender Hilversum I heeft van morgen de voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de Partij van de Arbeid, mr. J. A. W. Burger, een toespraak ge houden, waarin hij de heer Vorrink heeft herdacht. Mr. Burger herinnerde eraan dat reeds vóór de oorlog de heer Vorrink als voor zitter van de SDAP een der eersten was die verklaarde, dat nationale ontwapening geen oplossing was in de strijd tegen de uit het Oosten dreigende dictatuur. Voorts memoreerde mr. Burger het eer ste parlementaire optreden van het Eerste Kamerlid Vorrink, die toen sprak over de Jodenvervolging in Duitsland en zijn ver ontwaardiging uitte aan het adres van de regeringen die het land van Masaryk des tijds opofferden voor het accoord van München. „Hij heeft geleefd en gestreefd tot het uiterste van zijn vermogen", aldus de heer Burger, die zeide dat Vorrink in de her innering zal voortleven als een dappere strijder voor een groot ideaal. „Een rechtvaardig mens zonder bedrog" De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft gisteravond voor de AVRO-microfoon een korte toespraak gehouden ter herdenking van J. J. Vorrink. „Hij heeft de democratie en de daarop gebaseerde politiek niet in de eerste plaats beleefd, beleden en geleid als een staat kundig stelsel, passend bij de aard van ons volk, maar meer nog als een element van opvoeding van de jonge generaties tot vol ledige ontplooiing van haar geestelijke en morele vermogens, tot verrijking van de eigen persoonlijkheid en tot dienstbaarheid aan de gemeenschap", aldus dr. Korten horst. „In hem was geleidelijk het besef ge rijpt, dat de religie, hoe ook verstaan en hoe ook in praktijk gebracht, het menselijk denken en handelen richting en inhoud geven moet. Hij omschreef de religie als het antwoord op de laatste vragen van het leven, op zijn oorsprong en op zijn eind doel. Hoe radicaal zijn denkbeelden ook moch ten geweest zijn, hij schaarde zich nimmer achter het vaandel van hen, die in dienst weigering een deugdelijk strijdmiddel tegen het militarisme meenden te zien. Hij dien de het land in de eerste wereldoorlog, eerst als sergeant en later, nadat hij de officiers opleiding vrijwillig volgde, als officier. Het is typerend voor het karakter van Vorrink en het ligt geheel in de lijn van zijn visie op de betekenis der politiek, dat hij als lid der Tweede Kamer zijn kracht meer zocht in de fractie-vergaderingen en het onderling beraad daarbuiten, dan in het houden van redevoeringen. Zijn voorkeur ging uit naar de problemen rondom de jeugd, de buitenlandse politiek en de mili taire verdediging van de vrije wereld. Dr. Kortenhorst besloot: „Vorrink per soonlijk kennen betekent meer dan hem alleeD maar te bewonderen als een groot parlementariër, een toegewijd vriend van de jongeren, een onstuimig volksleider, een nuchter denkend strateeg en een uit muntend vaderlander. Vorrink gekend te hebben wil tevens zeggen een beminnelijk, verdraagzaam, hartelijk mens ontmoet te hebben: een rechtvaardig mens, in wie geen bedrog werd gevonden". De 24-jarige, in Surabaja geboren Delft- se student R. L. is Dinsdagmiddag omge komen bij een auto-ongeval op de rijksweg Amsterdam-Den Haag nabij de Haagse Schouw. L., die uit de richting Amsterdam kwam, haalde met zijn personenauto drie wagens rechts in, waarna de rechterkant van zijn voorbumper in aanraking kwam met de linkerachterzijde van een vierde auto. L.'s wagen reed vervolgens schuin de weg over naar de linkerzijde om tegen en gedeeltelijk onder een grote, uit de richting Den Haag komende truck met aanhangwagen terecht te komen. L. overleed aan zijn verwondingen.. Zijn auto werd geheel vernield. Een ongeval op de Zuidwest-Buitensingel in Den Haag heeft Dinsdagmiddag de 59- jarige J. G. van den B., wonende in de Van Miereveltstraat aldaar, het leven ge kost. De auto, waarin Van den B. en zijn achttienjarige zoon J. W. van den B. wa ren gezeten, wilde omstreeks kwart voor twee op de Noordwest-Binnensingel niet starten. De vader stapte daarom uit om de wagen te duwen. Hij vroeg zijn zoon, meteen door te rijden naar huis als het op deze wijze zou lukken de wagen op gang te krijgen. De auto startte nu inderdaad en Van den B. sr. sprong, zonder dat zijn zoon het merkte, op de achterbumper. Op de Zuidwest-Buitensingel viel hij er af. Ernstig gewond werd hij naar het zieken huis Zuidwal overgebracht, waar hij om kwart over vier overleed. De zoon, die zoals hem gevraagd was, naar huis was gereden, hoorde daar pas van het ongeluk. ADVERTENTIE HAARLEM De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. van der Marei, aannemer, Nicolaas Beetslaan 39 te Hoofddorp. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. F. J. D. Theijse jr., advocaat en procureur te Haar lem. In de Noord-Italiaanse stad Verona zijn de voorbereidingen aan de gang voor het jaarlijkse opera-festival, dat in de open lucht wordt gehouden in de prachtige be roemde oude arena van de stad. Foto: een toneelknecht bezig met het in gereedheid brengen van een van de requisieten voor de opera „Carmen". (Van onze parlementaire redacteur In tegenwoordigheid van de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft de voorzitter van de Eerste Kamer Dinsdagmiddag de heer J. J. Vorrink her dacht, die van 1935 tot 1946 lid van de Eerste Kamer en daarna lid van de Twee de Kamer is geweest. Nu de Tweede Kamer op reces is achtte mr. Jonkman te meer reden in het kort te gedenken, wat de heer Vorrink zo wel in als buiten 's lands vergaderzaal had gedaan, hoe hij zijn leven had gewijd aan en gegeven voor de versterking van Nederlands staatkundig bestel en welk een belangrijk aandeel hij heeft gehad in de opbouw en ontwikkeling der staatkundige waarden. Onstuimig en toch zo innemend, strijd baar en toch beminnelijk, aldus schetste mr. Jonkman de heer Vorrink, die vooral ook als voorzitter van een onzer grootste partijen een belangrijke plaats in ons staatkundig leven had ingenomen. Minister Donker stond een ogen blik stil bij het grote aandeel dat de heer Vorrink aan de politieke vormgeving na de bevrijding heeft gehad en herdacht te vens, hoe Vorrink in de bezetting zijn tol had betaald in de strijd tegen de bezetter. De door de Senaat te verrichten werk zaamheden in deze openbare bijeenkomt behoorden spoedig tot het verleden. Want bij het enige agendapunt, dat nog een ge- dachtenwisseling opleverde, het wetsont werp inzake onder toezichtstelling van kinderen, voerde mr. Witteman (K. V.P.) slechts kort het woord, louter om zijn instemming met de ontworpen rege ling te betuigen en te verklaren, dat zij er door de tijdens de behandeling in de Twee de Kamer nog in opgenomen wijzigingen beter op geworden was. Zonder hoofde lijke stemming verenigde de Kamer zich na een kort taalkundig dispuut met het wetsvoorstel. Volgende week Dinsdag zal zij zich met de wijziging van de Loterij- wet bezig houden en met het ontwerp- rijkswet inzake de tinovereenkomst. de Europese in de Arabische wijken van Casablanca vervangen. De meeste waarnemers zijn het er over eens dat Grandval de steun van de gematigde na tionalisten en het respect van verantwoor delijke leiders van de Europese gemeen schap wint wegens de vastbesloten wijze, waarop hij is opgetreden tegen de ongere geldheden. Haarlem. Examens Handenarbeid akte. Ge slaagd de dames: D. H. Stoll, A. M. v. Rooyen, J. Sweepe, E. v. Hulsteyn, A, v. Gelderen, E. M. G. Wissina, A. M. v. d. Ven, I. L. Stroïnk, E. Nieuwboer, G. W. Ekeris, M. F. Heim, S. Hoorn, M. J. v. d. Laan, A. J. M. de Boer, F. A. G. M Wijsman, J. A. Mulder, A. M. v. Keulen, I. F. I. Hegge, J. T. de Jong. Afgewezen: 8. Haarlem. Hoofdakte-examens. Geslaagd voor de gehele akte: I. C. Collet te Heem stede; mej. A. Bullinga te Santpoort; A. Boi lerman, P. Munsterman, mej. C. Bijleveld, W. P. Mazurel, allen te Haarlem. Voor gedeelte A: H. Boorsma te Alkmaar. Gedeelte B: N. Schuttel te Amsterdam; D. P. Roozendaal Schagerwaard; J. v. d. Hey- den te Heiloo; P. Moerenhout te Schermer hom; A. J. Koopman te Muiden; C. G. Brand te Bergen aan Zee; K. D. Gorter te Amstel veen; F. Goffree te Hengelo; A. P. M. Groo- tenboer te Amsterdam. Haarlem. Aan de Haarlemse Huishoud en Industrieschool zijn de volgende diplo ma's en getuigschriften uitgereikt: Primaire opleiding: E. A. H. Bakker, A. F. Breden- berg, M. v. d. Boer, H. A. Bols, A. M. Boter bloem, B. ten Dam, S. W. J. Dekkers, F. P. W. van Gend, J. Kwint, E. v. d. Meulen, A. W. Rooyens, W. Spek, T. Vosshard, I. S. v. d. Gevel, I. B. van Ginkel, G. J. W. Hoogland, A. M. de Klerk, E. v. d. Klinken berg, G. v. d. Klok, A. S. P. v. d. Meer, J. van Meeteren, G. A. Meinema, J. van Noort, H. Slobbé, T. Wijma, A. Wijnrox, J. G. M. Zwarter, F. W. van Bentem, M. van Eg- mond, Y. Evers, N. E. Hazenberg, A. van Heems, G. H. Hoekstra, W. G. F. Hovinga, J. P. Kummer, A. M. Langeveld, H. M. Mannaert, J. M. G. Nieuwenhuizen, N. Nol, A. Prosée, S. W. M. van der Wal, A. E. van Wetering, H. M. Beuckens, E. Delforge, Y. van der Ent Braat, L. de Geus, H. A. de Haan, M. S. W. Horn, B. W. van Leeuwen, E. van Leuven, P. J. W. Neugebauer, S. H. Scheffer, L. C. Scholten, C. J. Stapper, E. Westerman, W. J. van Zuylen, A. A. Bee kelaar, A. A. Horn, E. H. ten Katen, J. Korthuis, W. v. d. Mije, G. A. van Oeveren, A. C. Remans, J. C. Rietveld, H. H. Vallen, S. A. H. Verhagen, B. Zwerus, A. Th. Man tel. Afgewezen 16. Opleiding hulp in de huishouding: E. B. Averes, L. E. A. de Heer, W. M. Holst, M. J. E. Klaver, M. G. Merks, E. J. Priester, I. C. Priester, E. M. Rügebregt, E. J. Schröe- der, J. E. Stek, M. Vettewinkel, K. Winkler Prins, R. J. M. Baan, A. C. E. Boer, I. Bol, M. H. Engelenberg, J. P. v. d. Eykhof, J. C. v. d. Graaf, L. Honig, I. E. W. v. d. Horst, M. H. Koning, M. A. Koper, H. M. Kruis wijk, J. M. Meijer, E. Roest, M. B. Schil- peroord, E. Slobbé, A. M. Ultee. Afgewe zen 2. Opleiding huisnaaister: L. Aajtsen, M. E. Colenbrander, N. Frischalowsicy, M. W. Griekspoor, W. Griekspoor, J. A. Holtring, H. v. d. Horst, M. J. de Mes, T. Nieuwen- huis, M. .J. v. d. Nouwland, A. Vörös. Af gewezen geen. Opleiding costuumnaaister: C. van Cas- pel, C. Drukker, Th. J. Lamérus, J. M. Mar tin, A. Methorst, M. A. C. Oostrum, D. K. Paap, C. M. Rijneveld, F. Spek, M. Stapel, A. Stelling, J. D. Wilshaus. Afgewezen geen. Opleiding kinderverzorgster: A. van Bie- nema, M. H. A. Bood, W. M. Fischer, F. Grevers, A. Langeler, A. de Nieuwe, A. Rozeboom, T. Uitentuis, S. C. v. d. Vijver, L Metz, P. E. van Rosmalen, D. J. Bakker, E. B. Brouwer, A. Deelen, C. M. Hoffmann, E. W. L. ten Hove, G. H. Koper, N. Spaar garen, J. J. Visser, J. E. Voogel, G. G. Vrie- ze, G. J. de Wijs. Afgewezen 2. Het diploma Centrale Raad voor kinder uitzending verwierven: W. M. Fischer, F. Grevers, A. de Nieuwe, T. Uitentuis, S. C. v. d. Vijver, I. Metz, P. E. van Rosmalen, C. M. Hoffmann, G. G.Vrieze. Afgewezen 1. Vormingsklasse: A. C. Beets, Y. de Bock, E. M. Brandenburg, T. G. Brommersma, K. F. A. de Graaff, S. Jeltes, A. N. v. d. Kop, T. Kruk, H. Kruyd, J. L. Meijer, G. W. Ni- colai, A. P. H. van Oldenborgh, A. Ronde, E. C. C. M. R. Schots, E. A. Schwab, D. A. van Putten, E. Adelaar, E. Kleiboer en E. v. d. Schatte Olivier. Afgewezen 1. Huishoudkundige: A. C. E. M. Beiboer, H. Boer, N. A. Boer, W. Enthoven, K. G. Geervliet, W. Mooiweer, M. Slot. Afgewe zen geen. Huishoudkundige voor inrichtingen: C. M. v. d. Kwast, I. Parlow, A. Stolp. Avondopleiding kinderjuffrouw: M. Bak ker, R. van Betuw, T. de Boer, E. L. Boog, A. Doornbos, G. van Hartskamp, T. van Hemert, A. Hendriks, G. de Jong, J. E. Keur, J. Koers, J. P. Minheere, H. Twerda, M. de Vries, H. P. van Kralingen. Opleiding gezinshulpen volgens het leer lingstelsel: W. A. Broekman, R. Dingjan, J. Th. M. B. Ham, P. C. M. Hendriks, J. W. v. d. Hoek, J. M. Overweter, A. M. van Schie, C. Schouten, A. G. M. Schouw, W. Spoor, J. G. Vrolijk. Afgewezen 1. Voor het examen lerares bij het Nijver heidsonderwijs akte Na (lingerie- en cos- tuumnaaien) slaagden de dames: Y. Forte- rie, J. S. Janssen, G. Overbeek, G. M. v. d. Zwaard. Voor het examen lerares bij het Nijver heidsonderwijs akte Ns (kunstnaaldwerk) slaagden de dames: C. M. M. Th. Hollan der, H. Holtwijk, G. Kuipers, L. C. M. Schouten. Voor het Mulo-examen, diploma A, slaag den op 19 Juli M. A. C. de Raay, P. J. F. van Oeffel, C. A. de Waard. J. Kroes, H. M. van Luijken, N. Verkijk, E. B. Goet. M. Strij- land, F. Schreuder, W. C. Schippers, G. Kortekaas, L. Kasteelen, H. M. M. Deijmann uit Haarlem, C. J. Eenhoorn, C. L. Zeeman uit Hoofddorp, M. Stade uit IJmuiden, I. Roschar, H. C. van Vuuren, J. C. Prins, J. van Renssen, J. de Wilde, G. J. J. Polak, A. de Pree uit Velsen, G. Schot uit Santpoort, G. M. Dijkstra uit Bloemendaal, P. van Put ten. P. A. Schotanus, G. Veltman uit Ben- nebroek. P. H. Muller, A. G. van Markus. N. G. Kuil uit Hillegom, J. de Jonge uit Haarlemmermeer en A. Briesheuvel uit Bad hoevedorp. Negen candidaten werden afgewezen. Te Amsterdam slaagden voor het examen M. O. Handelswetenschappen de heren H. B. Mos uit Haarlem en J. J. M. Post uit Heemstede. Den Haag. Notarieel examen. Geslaagd mej. D. Verberne, Bloemendaal, 2de ge deelte.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5