Noorwegen en Amerika verbonden door jonge scheepvaartmaatschappij Kindergenotschonk vele kinderen het hoogste genot Agenda voor Velsen Visserij -varia Kennemer c Lantaarn Oslofjordde parel aan haar kroon „Slaven der hartstocht in Thalia Engelse Savill-line prefereert Duitse werf Kampeerartikelen! WINTERS Castricum Plannen voor uitvoering rioolwaterafvoer Net iets te veel aardbeien WOENSDAG 20 JULI 1955 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Bert Brugmans marionettentheater met „Tafeltje dek je" Vakvereniging ongerust Agenda voor Beverwijk Nestvisserij op Urk liep tct de helft terug Kennemerlaan Tel. 5853 31 Opbrengst EHBO-collecte Vitesse '22 verbetert terreinaccommodatie en kleedkamers Gevoelige markt P.V. De Luchtpost Beeldige taal Rozen en bogen 99 HET IS ALWEER bijna zes jaar geleden, dat het in Amsterdam gebouwde Noorse passagiersschip „Oslofjord" naar Oslo vertrok om uit die haven zijn maidentrip aan te vangen naar Amerika. Dit moderne motorschip is een product van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij. Het contract voor de bouw was getekend op 1 Mei 1946. De kiel legging vond plaats op 1 Mei 1948. Op 2 April 1949 geschiedde de tewaterlating. De doopplechtigheid werd verricht door H.K.H. Prinses Martha van Noorwegen. De technische proeftocht kon gehouden worden van 15 tot 19 October, waarna de overdracht volgde tijdens de officiële proeftocht van 11 tot 13 November. In kort bestek is dit de geschiedenis van de bouw van de „Oslofjord", die kleiner is dan de „Oranje". Meet dit vlaggeschip van Am sterdam om en nabij de 20.000 ton, de „Oslofjord" heeft een bruto inhoud van 16844 reg.ton en 9306 netto. De grootste lengte bedraagt 175,87 m, de lengte tussen de loodlijnen 157,83 m, de breedte 21,59 m, de holte tot het promenadedek 11,43 m en de diepgang 8,11 m. De waterverplaatsing is 16840 ton en het draagvermogen 6000 ton. De voortstuwing geschiedt door twee 7 cyl. 2 tact Stork Dieselmotoren, vermogen 8175 pk, die het schip een snelheid geven van 20 mijl. De équipage bestaat uit 283 man. Er is accommodatie voor 266 passa giers in de cabin-klasse en 359 in de toe ristenklasse. „Tafeltje dek je, ezeltje strek je", was de titel van het marionettenspel dat nie mand minder dan Bert Brugman Dinsdag op het CSV-terrein liet zien voor ruim 550 toeschouwers, waarvan het grootste aantal uit kinderen bestond. De opvoering geschiedde in het kader van het WV-zo- merprogramma en dat de jeugd van deze samenvatting van sprookjes in zeven tafe relen genoten'heeft laat zich begijpen. Daarbij komt, dat de temperatuur dra gelijk was en daar men „het toneel" op gesteld had vóór het clubhuis van CSV hebben alle aanwezigen de voorstelling van begin tot eind uitstekend kunnen volgen. Jong van jaren De „Oslofjord" is het eigendom van een betrekkelijk jonge maatschappij in Oslo, Den Norske Amerikalinje of in het Engels gesteld The Norwegian America Line, wel ke maatschappij de volgende maand 45 jaar bestaat. De oprichtingsdatum is 27 Augus tus 1910 en voordien had het vervoer van passagiers en goederen tussen Noorwegen en de Verenigde Staten steeds plaats onder vreemde vlag. Het waren speciaal Deense, Duitse en Engelse maatschappijen, die Oslo in hun route opnamen. Om van anderen afhankelijk te zijn is niets voor de Noren en overwogen werd om een directe scheep vaartverbinding tussen Noorwegen en de Verenigde Staten in het leven te roepen. De regering sprong meteen bij en bood aan gedurende de eerste twee jaren een sub sidie van 27000 te verstrekken. Wanneer de schepen in de vaart zouden worden ge bracht, zou de subsidie worden herzien. Uit deze plannen is de Noorse Amerika Lijn geboren. Om zo spoedig mogelijk te begin nen is men voornemens geweest het in 1888 gebouwde Duitse stoomschip „Kaiser Friedrich" aan te kopen van de Norddeut- scher Lloyd. Dit is niet doorgegaan. Eind 1911 besloot men toch nieuwe schepen te bestellen en die order werd geplaatst in Birkenhead bij Cammell Laird Co. Deze werden speciaal voor die dienst ontworpen. Zij kwamen in 1913 gereed. Met 10.000 reg.ton bruto waren het toen de grootste schepen onder Noorse vlag. De „Kristianiafjord" opende de dienst op 4 Juni 1913 en in October volgde de „Ber gensfjord". Ramp Een derde schip werd besteld tijdens de eerste wereldoorlog. De bouw kon echter slechts langzaam voortgang vinden, totdat het ontstellende bericht binnenkwam, dat het eerste schip van de maatschappij, de „Kristianiafjord" bij Kaap Race was ver ongelukt. Dit was in 1917 en aangezien er na die ramp slechts één schip was over gebleven werd de bouw met de meeste spoed voortgezet. Onder de naam „Stavan- gerfjord" kon dit passagiersschip op 8 Mei 1918 voor de eerste reis van Liverpool naar New York vertrekken. Behalve de passagiersschepen bezat de rederij nog een aantal vrachtschepen. De beide passagiersschepen werden verschei dene malen gemoderniseerd en van olie- stookinstallaties voorzien. Na het indienststellen van de „Stavan- gerfjord" zoals gezegd in 1918 werd eerst in 1936 weer een passagiersschip be steld en dat was de eerste „Oslofjord". De werf Deschimag A. G. Weser te Bremen leverde deze nieuwe aanwinst in Mei 1938 af. Dit motorschip, groot 18673 reg.ton bru to, 166 m lang, 22,40 m breed en 8,20 m diep had accommodatie voor 860 passagiers en met een dienstsnelheid van 19 mijl was het het snelste schip der Noorse landen. Bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog in 1939 bestond de vloot van de Norske Amerikalinje uit 17 schepen met 100.697 brt. De eerste „Oslofjord" heeft een kortston dig bestaan gehad. In December 1940 ging dit schip in Britse dienst verloren, doordat het op de Noordzee ter hoogte van New castle op een mijn liep. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) •XVA.W.W '3. 'V ■M-'éé'Swff De statige „Oslofjord", kleiner dan de „Oranje" weliswaar, maar naar velen menen fraaier van lijn. Honderden kinderen namen gisteravond deel aan de kinderfeesten, die door de speeltuinvereniging „Kindergenot" werden gehouden en die met gramofoonplaten een keurige kermis-stemming opleverde. Ner veus door de spanning van het grote ogen blik van de start knielden steeds maar weer een aantal jongetjes neer om in de „sloffenloop" een zo goed mogelijke beurt te maken. Het was ook niet eenvoudig om na 20 meter hardlopen acht aardbeisloffen op een bepaalde manier op elkaar te sta pelen en er hardlopend mee terug te ko men! 't Was wel handig bekeken van dat ene knaapje die er drie liet vallen, om met de rest snel door te lopen, terug te keren en de gevallenen mee te ratsen en als eerste aan te komen, maar toch werd hij gedis kwalificeerd. Anderen, die het niet voor elkaar konden krijgen om de mandjes op te stapelen, staken nijdig de handen in de broekzakjes, woest over zo veel onwil van die sloffen. Het gebruikelijke blokjesrapen voor de 5- en 6-jarige jongens ging er in als koek, temeer daar er zovele prijsjes waren. De meisjes van 12 en 13 jaar vermaakten zich en anderen met het edele ring- en steek spel, dat ditmaal geschiedde tijdens het glijden van de zeer hoge glijbaan. Begrij- De hartstocht in deze Frans-Italiaanse rolprent, waarvan Thalia Donderdag een speciale voorstelling geeft, geldt verdoven de middelen en de voornaamste slaaf ei-van is een jonge talentvolle, maar karakter- zwakke componist, die er in het ziekenhuis kennis mee heeft gemaakt. Hij valt in han den van een vroeger vriendinnetje, dat er ook aan verslaafd is en ondanks alle ver twijfelde pogingen van zijn vrouw om hem ervan af te brengen, gaat hij tenslotte aan de morfine ten onder. De film begint uiterst zwak, hetgeen vooral te wijten is aan het tekortschietende spel van Daniel Gelin (de componist), die zo traag door de beginscènes wandelt, dat men hem liever wat Spaanse peper dan morfine in zou geven. Zo gauw er actie komt, met name wanneer de politie ingrijpt, krijgt de film echter meer vaart en zij be houdt die bijna tot het einde. Speciaal de terugval van de door een kuur genezen ge waande componist tot zijn verslaving is een sterk punt. Maar het einde dat de climax moest brengen, schiet weer tekort. Het werkelijke probleem: de worsteling van de mens tegen zijn zwakte staat niet in het middelpunt en het accent wordt meermalen naar allerlei bijzonderheden verlegd. pelijkerwijs waren er de meest dolle ca priolen te zien. Hedenavond wordt het tuinfeest voort gezet en wel met zakkenlopen voor 7- en 8-jarige jongens en meisjes, die ook nog hardlopend een ei op een lepel,moeten zien te balanceren, „doelschieten" voor de man nen van 11, 12 en 13 jaar en voor de 11- jarige vrouwtjes nog een nummer ringste ken. Donderdag- en Zaterdagavond komen „de Klavierschippers" het feest opluisteren. De Nieuwzeelandse „Federation of La bour" heeft bekend gemaakt, dat zij aan het Britse vakverenigingscongres (TUC) en de Australische raad van vakvereni gingen zou verzoeken te overwegen, of ge meenschappelijk optreden mogelijk is ter bescherming van de belangen van arbei ders op de Engelse scheepswerven en in direct ook van het belang van iedereen in Nieuw-Zeeland. In de door de federatie gepubliceerde verklaring wordt critiek ge oefend op de Engelse Shaw Savill line, welke de vorige maand drie vrachtschepen van 8.900 ton bestelde bii de Vulcan-werf te Bremen. Volgens de maatschappij werd de order in Duitsland geplaatst, omdat de Engelse offertes niet concurrerend waren. WOENSDAG 20 JULI Thalia, 20 uur: „Jungle Jim en het oer woudmonster". Rex, 20 uur: „De rode schoentjes". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 14 16.30 uur. Velserbeek, 20 uur: openluchtconcert. DONDERDAG 21 JULI Thalia, 20 uur: „Slaven der hartstocht". Rex, 20 uur: „De rode schoentjes". Pieter Vermeulenmuseum. als Woensdas. WOENSDAG 20 JULI Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Artisten- tragedie. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: Ge vaarlijke liefde. W.B.-theater. Geen voorstelling. De vorige week hebben de motorloze zeilvaartuigen de gehele week wegens windstilte de visserij op het IJselmeer niet kunnen uitoefenen. De aanvoer bleef be perkt tot enkele bakken nest, zodat de be sommingen van deze categorie vissers niet hoger dan 10 tot 30 per zeilvaartuig waren. De motorvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 30 tot 90 pond. Door het warmer weer waren de aanvoeren iets beter te noemen. De prijs van de kuilpaling liep van 1,041.24 per pond. In het laatst van de week liep dit iets terug. Overigens was de prijs zeer stabiel te noemen: besommingen van 250 tot 700 per motorvaartuig. Zeer teleur stellend waren de vangsten van de lijn- of beugaalvissers. Met vangsten tot 30 pond per etmaal waren de prijzen naar gelang de dikte van 1,111.66 per pond. De weekresultaten waren van 80 tot 230 per lijnaalvisser. Door één vaartuig werd fuikaal aangebracht, die verkocht werd voor 0.98 per pond. De vangsten van snoekbaars, rode baars en voorn waren matig te noemen. Gemid deld bestonden de vangsten van de staan- netvisserij uit: snoekbaars 14 tot 26 pond, rode baars 31 tot 50 pond, voorn 100 tot 200 pond per vaartuig. De vangsten van deze soorten wai-en in de kuil gering te noemen. De prijs van de snoekbaars was van 0.660.78, rode baars 0.901.18, blei en voorn 0.04, karper 0.04 per pond. De staantnetvissers op witvis besomden tot 120 per vaartuig. De prijs van de snoek was van 0.600.70 per pond, terwijl de botprijs tussen 0.11—0.31 per pond lag. Bij de nestvisserij is een teruggang van ongeveer de helft van het kwantum van verleden jaar waar te nemen. Het nest bracht 0.04 per pond op. Gemiddeld werd per nacht gevangen van 2 tot 8 bak van 37 V2 kg. De vorige week (11 tot en met 16 Juli) werd aangevoerd: 28681 pond kuilpaling voor 32762,07; 3139 pond lijnaal voor 3974,77; 44 pond fuikaal voor 43,12; 812 pond snoekbaars voor 611,83; 2657 pond rode baars voor 2864,51; 6150 pond blei en voorn voor 246; 121 pond voorn voor 4,84; 43 pond karper voor 1,72; 58 pond snoek voor 38.50; 211 pond IJselmeerbot voor 48,40;'200525 pond nest voor 7490 en 1 zalm voor 2,10. De totale omzet be droeg 48.088,36. ADVERTENTIE Luchtbedden ƒ19.50 De hoofdingelanden van de Castricum- mer Polder hebben van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Castricum de mededeling ontvangen dat zij aan het in genieursbureau Noorman te Amersfoort opdracht hebben gegeven tot het beste- dingsklaar maken van de rioolinstallatie en de aanleg van een afvoerleiding voor rioolwater naar het Alkmaardermeer. Van deze belangrijke mededeling werd in de vergadering van de hoofdingelanden in hótel Meijer kond gedaan door de secre taris, de heer G. Louter, die het schrijven van B. en W. voorlas. Onder bepaalde voorwaarden heeft bouwbedrijf Biesterbos van de hoofdinge landen vergunning gekregen tot demping van de scheidingssloot in de Oranjebuurt over te gaan. Zulks in verband met de bouw van woningen. De in Castricum en het onder deze ge meente ressorterende Bakkum gehouden collecte ten bate van de plaatselijke EHBO-vereniging CITO (Castricum Is Terstond Overal) heeft 631,84 opge bracht. De kampeerders van het PWN- kampeerterrein aan de Zeeweg offerden voor de EHBO een bedrag van 200,39 zodat het totale bedrag 832,23 groot is. Dit geld zal dan worden besteed voor de aankoop van nieuwe verbandmiddelen. De Castricumse Katholieke sportver eniging Vitesse '22 heeft besloten de ter reinaccommodatie en de kleedkamers van het sportpark aan de Beverwijkerstraat weg grondig te verbeteren. De werkzaam heden zullen worden uitgevoerd door eigen leden die zich hiervoor tijdens de Maandag in zaal Roozendaal gehouden jaarvergadering in grote getale opgaven. Vitesse '22 heeft thans 39 welpen, een zelfde aantal aspiranten, 37 junioren en 51 senioren. Dit deelde de secretaris, de heer W. Liefting, mede in zijn jaarverslag, waaruit tevens bleek dat het afgelopen sei zoen gunstig is verlopen. Wel baart de fi- naniciële toestand van Vitesse '22 nog steeds zorgen doch men hoopt, door het winnen van een groot aantal nieuwe do nateurs, deze moeilijkheid te boven te ko men. Overigens ondervindt de vereniging ook nadelige invloed van het profvoetbal in de omgeving. In een volgende vergadering zal men moeten voorzien in de vacature van pen ningmeester daar de tegenwoordige func tionaris, de heer P. Bruggeling, tijdens deze bijeenkomst mededeelde zijn functie wegens drukke werkzaamheden ter be schikking te zullen stellen. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer H. Hoogervoorst. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2,501.80; gr. tong 2,70; grm. tong 2,32; kim. tong 2,34 —2,28; kl. tong I 2,80—2,50; kL tong II 2,56— 2,42; tarbot I 2,251,65, per kg. KL schol II 3516; schar 2116; bot 118; v. haring 1510; makreel 1410; gr. schelvis 27—19; grm. schelvis 2610; kim. schelvis 238; kl. schelvis I 229; kl. schelvis II 219; wij ting 16—8; gr. gul 3125; midd. gul 2419; kl. gul 1612,50; kl. haai 2825; poontjes 10—8; kL koolvis zw. 1710; kl. koolvis wit 27, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15260; gr. kool vis zw. 5544; gr. koolvis wit 80; gr. leng 40, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 16 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 23 kisten schol, 22 kisten schar, 21 kisten bot, 1850 kisten ha ring, 2970 kisten makreel, 849 kisten schel vis; 217 kisten wijting, 310 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 12 kisten haai, 27 kisten poon, 380 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 6730 kisten. Besommingen van Dinsdag. RO 15 Antje f6480; RO 46 Claesje f 12.030; KW 8 Deining f15.090; IJM 1 Tzonne f16.000; KW 57 f 2460; KW 7 f4070; IJM 221 f5070; IJM 211 f9630; SCH 153 f 8500. Dinsdag kwamen de Kennemer tuinders met heel wat meer aardbeien aan de markt dan de dag tevoren; er waren nu weer een 25.000 manden. Dit was nu weer net even te veel van het goede vooral van de aardbeien met dop, want de binnenlandse handel kon de prijs, waar de veiling mee begon, niet handhaven en de koers liep terug. Voor de eerste kwaliteit van de Climax werd in den beginne nog boven de f 4 per mand betaald, maar later varieerde deze prijs van f3 tot f4 per mand. De tweede sortering met dop draaide rond de f 2.40 per mand. Aardbeien zonder dop werden voor f2 a f 2.50 per mand verkocht. Met 19 dieren heeft de Castricumse postduivenvereniging De Luchtpost deel genomen aan de wedvlucht vanaf Bod- deaux, een afstand van 940 km. De duiven werden Zaterdag om 13 uur gelost en Zon dag om 17 uur en 57 seconden kwam als eerste de duif van de heer R. W. Bettink binnen; 2. A. Metselaar 18.15.11 en 3. J. Zentveld 19.00.30. Voor de wedvlucht vanaf Roosendaal (114 km) waren 210 duiven in concours. Voor wat de eerste vijf binnengekomen dieren betreft was hier de uitslag als volgt: 1. J. Roskam; 2. B. Heystek; 3. A. Buter; 4. P. v. d. Berg en 5. A. Vonk. De oude duiven vliegen Zondag vanaf Orleans (553 km.) en de jonge duiven vanaf Vilvoorde (181 km). f Deze Telefoto xiit Genève geeft een overzicht van de openingszitting der Conferentie van de Grote Vier in het Geneefse Volken bondspaleis. Links ziet men o.a. om de tafels heen: McMillan, Engelse minister van Buitenlandse Zaken, de Engelse premier Anthony Eden, (links in het midden) maarschalk Zjoekov, Nikita Kroesjtsjev, premier Boelganin, Molotov en Gromyko (aan de tafelzijde het. verst van de camera); John Foster Dulles, Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en president Dwight D. Eisenhoioer (in het midden rechts) en tenslotte Pinay en Edgar Faure, de Franse minister van Buitenlandse Zaken en de Franse premier (in het midden met de rug naar de camera). Koor van afzwaaisters Het moet een aardig gezicht mitsgaders een opwekkend ge hoor zijn geweest, de vrouwe lijke pupillen van de R.K. meisjesschool bij het Patronaat op de stoep te zien staan en in koor horen zingen: „Dit is de laatste dag, dat mij de juf frouw pmag". De nonne tjes stonden er breed-glim- lachend bij, want zij herinner den zich uit hun beginjaren maar al te goed, met welk een vreugde dit klassieke lied te gen het naderen van de grote vacantie ten gehore werd ge bracht. Alleen kon het toen nog niet hardop. Moeilijke laai Mag ik de samenstellers en hoofdredacties van de Bever- wijkse gemeentebladen er met alle warmte en vrindelijkheid, zelfs in alle nederigheid op wijzen, dat het werkwoord bepalen een verleden deel woord heeft, dat „bepaald" is en dat in de huidige spelling nog altijd met een d wordt geschreven? In het verweer van Beverwijk jegens de smartekreet uit Heemskerk over de annexatiepogingen in die roerige IJmond van ons, stonden telkens maar weer t- tjes en dat valt zo op. Instorting en roodhuiden In de drukte des verlopen Zondags heeft een ijverige cliënt niet uitsluitend het moe gewerkte hoofd in het warme IJmuidense strand-zand ge vlijd. Hij heeft het bij tijd en wijle opgetild ook, om mij la ter in telegramstijl te kunnen vertellen, wat alzo zijn oog trof op dat IJmuidense strand. Uit de korte kroniek zijner Zondagse ontroeringen doe ik u thans kond van de IJmui dense str andgewoonten en -genoegens, om degenen, die nog met vacantie moeten een kleine voorwarmer te ver strekken en bij degenen, die alweer werkensbereid huis waarts togen de glans der kleine herinneringen op te poetsen. Het strandleven te IJmuiden zo seint mijn speciale strandknecht beweegt zich tussen een ijsje van een kwar tje en de uurlijkse dosis zonne brandolie voor de pas-gearri- veerden en het hautain op kijken naar de bleekhuidige Wanneer men verre reizen doet, dan is er veel te verhalen nietwaar? En de blik wordt verruimd, terwijl de splinter in het eigen oog weer eens worden herkend als u snapt waar ik heen wil. Wij trotse IJmuidenaren, die ondanks alle critiek op de nieuwe stad aan de zee toch wel met besmuikte trots de vreemdeling de herbouw aan de voet der duinen tonen, zouden er af en toe eens uit moeten vliegen, om te gaan zien, hoe an deren het doen, om dan terug te komen en te gaan zitten prak- kizeren. Een der verre reizen bracht mij geheel tot Emmen, waar het oog bekoord wordt door de plotselinge bloei van een dorp, dat ontwaakt tot stad dank zij de olie en de kunstzijde, die men ginds in Drenthe vindt en maakt en in dat opzicht is er dus een kleine overeenkomst te ontdekken met IJmuiden, dat evenzeer een aantal jaren oversloeg en van dorp onderweg is naar stad. scharen, die zich voor het eerst gaan vestigen, van de oud bakken gasten. Verder beweegt er heel wei nig. Het behoort zelfs tot de zeld zaamheden, wanneer iemand beweegt, tenzij van de ene kant op de andere om ook laar vervellingen te kunnen aantonen. Het zonnebaden neemt hand aver hand toe, het zwemmen af, constateert hij, waaruit be wezen moet zijn, dat de mens heid in haar vacantie steeds meer overhelt naar de vol strekte luiheid. Waar de mens heid schoon gelijk in heeft, mijns bedunken, want een va cantie is er niet om in twee dagen naar de punt van de laars van Italië te rennen, daar uit te hijgen en via Adel- boden retour te racen, om hier wederom uit te rusten. Vacantie is de toegepaste filosofie van het volmaakte nietsdoen. Daarom is een vacantie aan het strand een juiste vacantie, zegt mijn briefschrijver even als ik geheel tevreden. Alleen heeft de buurvrouw van strandhuisje nommer zoveel een zeer schelle stem, die tot diep in de nacht liederen ten gehore brengt, hetgeen wel eens hinderlijk is voor on- tchuldige zielen, die af en toe ie ouderwetse gewoonte aan langen om te willen slapen. En in de aardappelen kraakt vel eens wat zand. Maar de IJmuidense strand- lachter draagt hij op handen, vant dat zijn uitermate goede nannen, die niet te veel reke nen en weten, wat hun gasten toekomt. Hij stelt dan ook hier sn onmiddellijk voor een col lecte te houden, om dit des zo mers zo gestaag doorzwoegen de kwartet een vacantie aan te bieden rond de Kerst dagen dan op het strand van Tunis, zodra het daar we derom rustig zal zijn. Of anders maar in Kaapstad. Wat hem inmiddels minder welgevallig is, is het feit, dat er zo weinig kleedgelegenheid aan het strand te vinden is, reden waarom de mens zich te IJmuiden op de meest geïm proviseerde wijzen uit de zo merse textiel moet pellen. Als vader dan ten behoeve van zijn gade een vernuftig bouwsel heeft opgezet van twee fietsen, drie handdoeken, een schep en een laken en moeder zich naar binnen heeft begeven om zich in de een zaamheid voor te bereiden op de verfrissende duik, stort de linker fiets altijd in. Altijd. Met het onoirbare gevolg, dat moeders dessous zichtbaar wordt voor de verre omgeving en iedereen het hoofd afge wend probeert te houden, het geen niemand blijkbaar lang lukt. Wanneer zij dan zelf ook op instorten staat, heeft vader de vernuftige constructie nog vernuftiger gemaakt, waar door het dak opwaait op het onjuiste moment, dat moe der Enfin, het IJmuidense strand heeft alle voor- en nadelen van elk strand, maar het heeft één voordeel boven allen en dat is, dat het het IJmuidense strand is. Wat zulks precies betekent, moet u maar eens navragen bij de verworpenen der aarde, die elders hun va cantie plegen door te worstelen en die dan later tot de ont dekking geraken, dat het vlak bij huis veel knusser had kun nen zijn. Maar die Drenthen hebben een paar dingen op ons voor. Ten eerste hebben zij midden in de stad een modern en ar chitectonisch geslaagd hötel- restaurant neergepoot, dat met zijn betonnen luister en zijn rotanzitjes ten voorbeeld gesteld kan worden aan elke stad, die recreatie van node heeft. Hoe vaak wordt niet in dit zomertij de klacht verno men, dat men in Velsen bij kans nergens de moede leden kan strekken ter nuttiging van het een of ander, om van het een zowel als het ander nog maar te zwijgen. Althans nergens in het nieuwe IJmui den. waar een gesprek bij een glas tomatensap slechts moge lijk is op de duiventillen langs de Lange Nieuwstraat of de gemeenschappelijke grassprie ten van het Moerbergplant- soen. Wat evenwel tijdens die verre reis nog meer opviel, i was de vooruitstrevendheid, waarmee de Emmenaren hun plantsoenen hadden opge sierd. Niets, nee niets wil ik ten kwade zeggen over de voogden van het openbare groen in Velsen, want voor waar zij verrichten wonderen in het barre, nare zand met rozen en anjelieren, maar de Emmers gingen nog een stap je verder en tooiden hun plantsoenen met de moderne voortbrengselen der beeld houwkunst en vingen de blik der voorbijgangers met soms bizarre maar altoos weer charmante beeldengroepen zomaar in het groen geplant Een klein Sonsbeekje dus, maar geheel ten nutte van de burger, die wellicht de ab stractie van sommige voor stellingen op die gazons niet helemaal volgen kan ik kon het bepaald niet maar zich niettemin veroveren laat door de poging om de kunst te po pulariseren. De nijvere huismoeders van Vecht- en Scheldestraat krijgen er elke dag weer lede, vele lede ogen van. Zij hebben voor hun werkzame gezichten de eerste pogingen zien ontbotten om de nieuwbouw iet of wat op te vrolijken met behulp van groen en bloemen, zij hebben juichend de mannen van de plantsoen dienst zien optrekken naar hun grasperken om er rozen te planten en zij hebben tot hun verwondering gemerkt, dat de rozen het in de vette gronden van de Rivierenbuurt gingen doén. Bloeien zelfs. Daaraanvolgend zagen zij an dere mannen opdraven ont sproten aan het arsenaal der Openbare Werken te Velsen, waar men eveneens de be schikking heeft over naarstige werkers, die met boogjes af kwamen, welke aan de randen van de rozenpriëlen werden in gegraven teneinde rijwielen van passanten tegenaan te zet ten. Maar ocharm: de kinderen van de huismoeders voornoemd hebben in deze boogjes emi nente speelwerktuigen ontdekt en zich daarvan met grote na druk meester gemaakt, met liet trieste gevolg, dat de rozen de een na de ander ontluisterd ter aarde zijgen. En nu vraagt de buurtschap zich af, hoe er twee gemeente lijke diensten zo gezellig tegen elkaar in kunnen werken, blij kens de alarmkreten, die ik over de rozen en de bogen mocht ontvangen. Toch meen ik, dat daarmee de zaken te simpel gesteld worden en dat de moeders ook een kleine schuld bij zichzelf moeten voe len opkomen als zij de kinde ren daar zo zien dartelen. „Hebt eerbied voor al dat leeft en groeit" is een gevleugeld woord geworden en dat geldt ook in de opvoeding als de moeders derhalve hunne sprui ten een of meer pennen op de verbrande neusjes zetten, is er sen kleine kans, dat er minder rozen sneven. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7