O Protest dierenbescherming tegen gebruik van vergif PANDA EN DE MODE-MEESTER Kunstsperwer verjaagt spreeuwen boven boomgaard in Wageningen KOOPJES Wereldnieuws OPRUIMINCS- De radio geeft Vrijdag Zwitserse organisatie in Genève is perfect Vermindering zilvermeeuwenstand Oliekoning Gulbenkian in Lissabon overleden Bus met schoolkinderen in droge sloot gereden *i-y~ ocli ió het zo J DONDERDAG 21 JULI 1955 2 Delegaties van Eerste en Tweede Kamer naar Israel Honderden journalisten kunnen er vlot en snel werken Nederlands gezant in Turkije directeur van N.V. Dekkers houthandel? ESPANA ze ct Bolsward haalde Hooikoningin in Kerkelijk Nieuws Hij zag nieuwe mogelijkheden en werd enige malen milliardair Aardolie bij De Lier moderne '}j- binnenhuiskunst HUILENDE BOMEN Vl Het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen neemt thans proeven met een kunstsperwer als middel tot verjagen van spreeuwen en andere vogels uit boomgaar den. De kersenpluk is in volle gang, zodat het tijdstip tot experimenteren bij uitstek geschikt is te noemen. Boven een boomgaard in Wageningen vliegt aan een nylondraad de kunstsperwer rondjes boven een boomgaard. De draad is bevestigd aan een arm van een vijftien meter hoge stalen mast. Binnen een om trek van honderd meter waagt zich geen spreeuw op een vruchtboom. De plukkers vinden dit een verbazingwekkend resul taat. Zij krijgen geen kers in handen, die spreeuwenpikken vertoont. In biologie-kringen was het reeds be kend, dat verscheidene vogels reageren op het silhouet van roofvogels, ook als dat sil houet slechts namaak is. Het denkbeeld om een nagebootste roof vogel te gebruiken ter verjaging van scha delijke vogels is van de heer C. Wegenaar. Ir. N. Feis construeerde een houten vogel met aluminium vleugels. Zo natuurgetrouw mogelijk is het silhouet van een sperwer nagebootst. Aanvankelijk wilde de na- maaksperwer alleen maar achterstevoren vliegen, doch de constructeur leerde de kunstvogel deze neiging na geduldig ex perimenteren af. En nu blijkt de reactie van de spreeuwen, overigens zeker geen domme vogelsoort, zodanig, dat de mensen uit de practijk al spreken van de ideale vogelverschrikker. Uit het buitenland zijn reeds vragen om inlichtingen bij het instituut binnen ge komen. De directeur, dr. ir. E. W. B. van den Muijzenberg, waarschuwt echter tegen te hoge verwachtingen. De aanschaffings- kosten zijn voorlopig nog vrij hoog: twaalf honderd gulden. Daartegenover staat, dat de kosten van de „keerders", de mensen die door het maken van lawaai de vogels ADVERTENTIE Een greep uit onze Wilton kleedjes 40 x 70 5.90 Gestikte dekens 120x160 12.90 Cocos, 65 breed 2.90 Cocos, 95 breed 3.98 Molton dekens 125x180 2.98 1 pers. Streepdekens 13.90 Slaapkamerkleedjes 8.39 Een partij Jacquard" overgordijnstof 120 breed 2.90 Idem Damaststof 120 br, 3.98 KRUISSTRAAT 11 Haarlem Telefoon 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Hobo, fagot en hoorn. 10.35 Platen. 11.15 Orgel en zang. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Blaaskwintet en piano. (In de pauze causerie en voordracht). 15.10 Lichte muziek. 16.00 Platen. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.30 Muzikale causerie. 17.15 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Dansmuziek. 18.50 Voor welke verantwoor delijkheid stelt ons de bevolkingsgroei, causerie. 19.05 Vrouwenkoor. 19.30 Op huis bezoek, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Berichten. 20.05 Nieuws. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Causerie over de Verenig de Naties. 20.40 Vrijzinning Protestantisme in een wereld van angst, causerie. 21.00 Tour de France. 21.10 Amusementsmuziek. 2.35 Gi taarspel. 22.00 Buitenlands weekoverzicht-, 22.15 Omroeporkest. 22.40 Vandaag, causerie 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.2024.00 Accordeon-orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Pla ten. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.50 Holland Festival: Radio Philharmonisch or kest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 So praan en piano. 11.30 Platen. 12.00 Vocaal ensemble. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.10 Causerie over 't muziekonder wijs in Canada. 14.25 Omroeporkest en soliste. 15.15 Voordracht. 15.35 Kamermuziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Promenade orkest en solist. 17.00 Voordracht. 17.20 Cla- vecimbel en viool. 17.40 Koersen. 7.45 Stem men van overzee. 18.00 Platen. 18.15 Harmo nie-orkest. 18.35 Platen. 19.00 Nieuws en weermericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgeno men: 1. Het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes door mej. Mr. C. C. W. Ebbink. 2. (19.20) Emgratiepjraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amusementsmuziek. 21.00 Gemeenschaps- en geestesleven der Noem- foren van Noord Nieuw Guinea, causerie. 21.15 Holland Festival: Concertgebouworkest en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.05 Protestanse causerie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Sym- phonisch orkest en solist. 21.45 Godsdienstige muziek. 22.00 iNeuws. 22.15 Godsdienstige muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 76 m.L uit de bongerds trachten te verjagen, ook hoog zijn. Per jaar wordt in ons land circa een millioen gulden uitgegeven ter bestrij ding van de spreeuwenplaag. Niettemin veroorzaken deze vogels nog voor minstens 250.000 gulden schade. De Knesset, het uit één kamer bestaande parlement van Israel, heeft het Nederland se parlement tot een bezoek uitgenodigd. Nadat de Tweede Kamer reeds had beslo ten aan deze uitnodiging gevolg te geven, indien ook de Eerste Kamer daartoe be sloot, heeft laatstgenoemd college nu deze invitatie aangenomen. De voorzitters van Eerste en Tweede Kamer hebben de presi dent van het parlement van Israel, de heer Joseph Sprinzak doen weten, dat hun col leges zijn uitnodiging aanvaarden. Een de legatie wordt door beide voorzitters samen gesteld. Hoogstwaarschijnlijk zal deze par lementaire delegatie in de eerste helft van Januari naar Israel gaan. (Van een speciale verslaggever) Organiseren kunnen de Zwitsers opper best. Zelden of nooit zijn er voor een kor te topconferentie zoveel journalisten over gekomen als voor deze top-conferentie te Genève. De bijeenkomsten van de Grote Vier zijn niet openbaar. Alles wat men er over verneemt, hoort men indirect. Het meest officiële nieuws wordt medegedeeld op persconferenties, die gegeven worden door de perschefs der verschillende dele gaties. Deze persconferenties worden niet gehouden in het Paleis der Naties, waar de grote vier bijeenkomen, doch in een speciaal pershuis, dat de Zwitsers voor deze gelegenheid hebben ingericht. Daar zijn een aantal grote zalen voor deze conferenties en bovendien hebben daar verscheidene couranten en nieuws agentschappen hun bureaux tijdelijk ge vestigd. Grote Amerikaanse couranten hebben wel zeven of meer vertegenwoor digers naar Genève gezonden. Behalve se rieuze beschouwingen, die speciale politie ke correspondenten schrijven, worden ook veel reportages gemaakt. De politieke correspondenten doen hun nieuws niet alleen bij persconferenties op. Zij trachten in de grote hotels, waar de delegaties logeren, contact op te nemen met de naaste medewerkers der hoogste autoriteiten en der ministers van Buiten landse Zaken. Officieel worden deze ge acht niets los te laten, doch gelukkig is niet ieder even officieel tegenover cor respondenten, die te goeder trouw zijn en die discretie weten te bewaren indien dat nodig is. Er wordt hard gewerkt te Genève en de grote reclameplaat, die in het pershuis aan de muur hangt, heeft een leuze, die lichtelijk ironisch aandoet: „Rust en ont spanning in Zwitserland". (AFP) De Russische leiders maken uit sluitend van open auto's gebruik. Zij schijnen zich veel minder om hun veilig heid te bekommeren, dan Eisenhower, wiens gesloten wagen steeds door Ameri kaanse politiemannen is omringd. Bij hun bezoek aan Tito hebben de Russen het ge noegen van een open wagen leren kennen en zij zijn er sindsdien zeer aan verknocht. Nehroe heeft hij zijn bezoek aan Moskou ook in een open auto een rit door de stad gemaakt. Onder voorbehoud, dat de Nederlandse regering hem tijdelijk ontheft van de di plomatieke dienst, is van dr. W. Huender, Nederlands gezant te Ankara in Turkije de benoeming te verwachten tot directeur van de N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. Sinds 1954 neemt de heer N. E. van de Stadt, president-commissaris van dit be drijf, de functie waar van directeur, nadat de heren J. H. v. d. Stadt en J. D. de Vries Lentsch als directeuren waren afgetreden. Dr. Huender, schoonzoon van de oud-fir mant E. C. C. Dekker, was van 1931 tot 1936 reeds directeur van het bedrijf met de heren P. Engel en J. D. de Vries Lentsch. Daarna begaf hij zich in diplomatieke dienst, respectievelijk als consul-generaal te Helsinki en consul-generaal te Manilla. In de oorlog kwam hij ten dienste van de Nederlandse regering in Londen. In 1945 werd hij hoofd van de Nederlandse militai re missie te Berlijn. Nadat de heer Huen der een jaar gouverneur van Suriname was geweest, volgde zijn benoeming tot ge zant te Addis-Abeba waarna hij in gelijke functie te Ankara werd benoemd. In afwachting van zijn benoeming tot directeur van de N.V. Dekker's Houthandel verblijft hij nog te Ankara. ADVERTENTIE a gentleman's cigar Een copie van deze tekening 10 x 25 cm (zonder reclame) ont vangt U na verzending van één gulden in postzegels aan Velasques, Meerveldhoven Bolsward heeft Woensdagavond de hooi koningin ingehaald. Op het bordes van het stadhuis werd zij door burgemeester Bruinsma welkom geheten en dronk zij op het welzijn van de agrarische bevolking een glas karnemelk. Hierna werd door honderden gasten in de openlucht het tra ditionele „heamiel" genuttigd waarvan rijst met rozijnen de hoofdschotel vormde. Toen aan de vooravond van dit feest commandant Boesman met zijn ballon op steeg, kreeg deze een brief mee voor de burgemeester van de gemeente, waarin de ballon zou landen, met een uitnodiging voor het Bolswarder feest. De ballon landde in Hindelopen. Een dertigtal Hin delopers gekleed in folkloristische en his torische costuums, was bij het „heamiel" tegenwoordig. Ned. Herv Kerk Beroepen te Oud-Loosdrecht F. J. Goet- hals te Zwaagwesteinde; te Besoyen (toez.) D. J. v. Dijk te St. Annaland. Aangenomen naar Haaksbergen F. Hart man te Norg. Bedankt voor Tholen C. J. v. d. Broek te Meteren en Est. Benoemd tot vic. te Overschie J. Kor- pershoek, cand. te Utrecht; te Gasselter- nijeveen H. J. Zoethout, cand. te Drogeham, die deze benoeming ook aannam. Beroepbaarstelling. De heer H. G. Brandt, cand. te Amsterdam, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Aangenomen naar Kootwijk A. Troost te Beetgum. Bedankt voor Bloemendaal W. v. Boeijen te Eindhoven. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Baarn W. Borgdorff te Go- rinchem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Mussel C. Langbroek, cand. te IJmuiden en J. J. Rebel, cand. te Rotter dam. Beroepen te Arnhem H. v. Leeuwen te Zaamslag; te Thesinge J. F. v. d. Boom gaard, cand. te Enschedé; te Enschedé-O. J. W. v. d. Gronden te IJmuiden. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 SUÈDE DAMESTASJES 110.— Het bestuur van de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haar lem en omstreken heeft zich in een brief gericht tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin het protesteert tegen de vermindering van de zilvermeeuwenstand door middel van ver gif. Opgemerkt wordt, dat voorzover de ver eniging bekend is, de erkende organisaties werkzaam op het gebied der dierenbe scherming, tevoren omtrent de maatregel niet gehoord zijn, hetgeen zeer verwon derlijk moet worden geacht. De maatregel leidt tot de inconsequentie dat, terwijl enerzijds de jeugd wordt bijgebracht het beginsel „Hebt eerbied voor alles wat leeft en bloeit", anderzijds op grote schaal van overheidswege vogels worden vernietigd, Al even inconsequent schijnt het dat de overheid vogels doet vergiftigen die gedu rende de winter door de dierenvrienden met voedsel in het leven zijn gehouden. De brief vervolgt: „In ieder geval moet de wijze waarop de vernietiging thans wordt doorgevoerd, te weten door vergif tiging door middel van strychnine, bepaald weerzinwekkend worden genoemd. Vol gens ingewonnen inlichtingen wordt ge bruik gemaakt van vergiftigde brokken brood. De meeuwen, in de winter er aan gewend geraakt met brood te worden ge voederd, eten de vergiftigde brokken ar- LISSABON Reuter/AFP/UP) De olie- koning en milliardair Gulbenkian is giste ren in Lissabon op 86-jarige leeftijd over leden. De naam van de in Armenië gebo ren Calouste Sarkis Gulbenkian is verbon den met voorstellingen van fabelachtige weelde en een kunstverzameling van on schatbare waarde. In financiële kringen spreekt men over Gulbenkian als „mr. vijf- percent", bezitter namelijk van vijf percent der aandelen van de Iraakse oliemaat schappij. Zijn fortuin wordt op drie mil liard gulden geschat. Gulbenkian was wars van publiciteit en daardoor was hij een van de minst toegankelijke „groten" der wereld. Gulbenkian hield niet van de men sen. Hij placht te zeggen: „Ik heb maar één vriendin. Zij heet: eenzaamheid". Hij had een ziekelijke angst voor bacillen. Een auto bezat hij niet. Als het mooi weel was liet hij zich in een gehuurde auto naar zijn geliefde bankje in een van de parken rijden. Hij ging er prat op nog nooit te zijn bedot. Alle rekeningen ging hij in bijzon derheden na. Hij was zuinig met fooien, maar royaal met Kerstgiften. Elke dag plooide hij het zo dat hij alleen in de eet zaal van zijn hotel kon dineren. Hij had dan een grote schare kellners om zich heen die hem op zijn wenken bedienden. Hij zat steeds op een kleine verhoging. De kilte die volgens hem opsteeg uit de tegelvloer van de eetzaal vond hij onaangenaam. Gulbenkian werd in April 1869 te Skoe- tari geboren. Het was zijn ambitie 106 jaar oud te worden. Hij leefde zeer sober en volgens een vastgestelde dagindeling. Hij huwde in 1892 te Londen met Nevarte Es- sayan, een Armeense van zeventien jaar. Zij stierf in 1952 te Parijs, spoedig na de diamanten bruiloft. Gulbenkian heeft een zoon, Nubar, die zijns vaders belangen te Londen behartigt, en een dochter, Rita, die met een van Gulbenkian's vertegenwoordi gers te Parijs, Kevork Essayan, is gehuwd. De vader van Gulbenkian, een koopman, en zijn oom hadden een in- en uitvoerkan- toor in Konstantinopel, dat ook handelde in olie van de Russische velden te Bakoe. Gulbenkian studeerde techniek in Enge land aan King's College. Hij vestigde zich later te Londen als vertegenwoordiger van verscheidene Russische oliemaatschappijen. In 1907, vijf jaar nadat hij Brits onderdaan was geworden, deed hij van zich spreken door met Sir Henri Deterding de Royal Dutch Shell op te richten. In Turkije ver richtte hij olieprospecties. Nadat Sultan Abdoel Hamid in 1909 was verjaagd, werd Gulbenkian eerste financieel adviseur van de Turkse regering en later directeur van de Turkse nationale bank. In 1911 vestigde hij de Turkse oliemaatschappij voor het exploiteren van de bronnen in Mesopota- mië. In deze onderneming kreeg hij een aandeel van veertig percent, waarvan hij 25 percent aan de Royal Dutch Shell toe bedeelde en vijftien percent voor zichzelf behield. Later werd Gulbenkian door toe doen van Britse zijde bijna geheel van deze onderneming uitgesloten. Na de eerste we reldoorlog legde hij de hand op vijf procent van de aandelen der nieuw opgerichte Iraakse oliemaatschappij. Dit aandeel ging de kern van zijn fortuin uitmaken en dooi er steeds meer oliebelangen aan toe te voe gen, zoals in de Libanon en Transjordanië, werd hij geleidelijk aan meester van een uitgebreid olie-rijk. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het Britse kerkhof te Lissabon. Na balseming zal het lijk voor de teraardeoe- stelling naar Zürich worden overgebracht. geloos op. Strychnine is echter een vergif dat de vreselijkste krampen veroor zaakt. In gevallen waarin dierenartsen strychnine gebruiken om een dier af te ma ken, plegen zij dan ook het vergif in te spuiten rechtstreeks in het hart, zodat het dier in de eerste kramp sterft. Vergifti ging van het voedsel is echter wel een van de meest wrede methoden, omdat het vergif dan langs de spijsverteringsorga nen in de bloedbaan komt. De doodstrijd duurt aldus enige minuten, een tijdsbestek dat onder de gegeven omstandigheden voor de vogel gelijk moet staan met een eeuwigheid". Eieren rapen Het bestuur vervolgt, dat indien vermin dering van de zilvermeeuwenstand on vermijdelijk is, schijnt dat doel evenzeer bereikt te kunnen worden door de eieren te rapen. Het argument dat op die wijze de thans levende vogels niet worden ver minderd, is schromelijk overdreven, daar van deze vogels ieder jaar grote aantallen een natuurlijke dood sterven, het slachtof fer worden van hun natuurlijke vijanden, omkomen door stookolie, 's winters ster ven door voedselgebrek, enzovoort. „In dien de natuurvrienden worden ingescha keld aldus de brief en zonodig ook nog een dringend beroep wordt gedaan op vrijwilligers, zullen de krachten om de eieren te rapen, stellig worden gevonden. Daarbij zou op het rapen een behoorlijke premie kunnen worden gesteld". De Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken, die haar werkingssfeer uitstrekt over een gedeelte der Nederlandse kust, verzoekt de minister wel te willen bevorderen, dat de maatregelen ongedaan worden gemaakt en zonodig vervangen door andere, die meer humaan zijn. De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat bij de opsporings boring bij De Lier in het Westland de aanwezigheid van aardolie werd aange toond. Het onderzoek duurt voort en het is nog te vroeg om enige conclusies te trekken ten aanzien van de economische winbaar- heid van deze aardolie. Een autobus uit Tiel, die met 32 kinderen van een Rooms-Katholieke school te Tiel, onder leiding van twee paters voor een uitstapje naar Rotterdam en Hoek van Hol land onderweg was, is Woensdag aan het Hoogeinde te Geldermalsen in een droge sloot gereden en daar op zijn kant blijven liggen. Geen der kinderen liep letsel op, doch de bus werd zwaar beschadigd. Het ongeval ontstond, doordat de chauf feur een op de weg kerende vrachtwagen met melkbussen niet tijdig opmerkte en, om een botsing te voorkomen, via een boom in de berm van de weg stuurde. Met een uit Tiel gerequireerde andere bus werd de tocht voortgezet. ADVERTENTIE Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort - tel. 3431 HaJte -Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags- gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Gesloten. De Straat van Messina is tot 1 Augustus voor de scheepvaart gesloten. Men zal namelijk beginnen met het spannen van electrische kabels van een lengte van 3.653 meter tussen Sicilië en het Italiaanse vasteland, die stroom voor industrie en huishouding van het eiland zullen aanvoeren. Hoop. Groot-Brittaminië tracht te bewerk stelligen, dat drie Britse vrouwen in Roemenië, die naar haar vaderland wil len terugkeren, de vereiste visa krij gen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen bij zonderheden mededelen. Hij zei alleen, dat een vierde vrouw, een zekere mevrouw Tester, pas een vi sum heeft gekregen. Zij had sedert 1952 moeite gedaan voor terugkeer naar Groot-Brittannië. Vermindering. Vijftig Labourafgevaardig- den hebben in het Britse Lagerhuis een motie ingediend, waarin gevraagd wordt om vermindering van de huidige dienstplicht van twee jaar tot een jaar. De indieners van de motie achten, ge zien de vermindering van de interna tionale spanning, nu het ogenblik ge komen om de dienstplicht te bekorten, in afwachting van de algehele ophef fing er van. Vernieuwing. De Verenigde Staten zullen nog vijf millioen dollar beschikbaar stellen voor het moderniseren van Spaanse oorlogsschepen. De Verenigde Staten hadden reeds 25 millioen dollar- ter beschikking gesteld voor moderni sering van meer dan twintig schepen. Door het aanvullende bedrag kunnen nog zes Spaanse marineschepen wor den vernieuwd. Schandaal. De officier van justitie te Ro me, Sepe, heeft formeel een nieuw proces gelast tegen Piero Piccioni, de 32-jarige zoon van een ex-minister van Buitenlandse Zaken, die er van be schuldigd is de hand te hebben gehad in de dood van Wiinra Montesl, de Ro meinse schone die indertijd op een strand nabij Rome dood werd aange troffen. Sepe heeft ook een proces be volen tegen de „markies" Montangna en tegen de vroegere hoofdcommissaris van politie in Rome Polito, op de be schuldiging hulp te hebben verleend aan Piccioni. De zaak-Montesi werd in Italië 't „schandaal van de eeuw" ge noemd. Te water. De tweede Amerikaanse atoom onderzeeboot, de „Seawolf", wordt van daag te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut, te water gelaten. An derhalf jaar geleden liep van dezelfde werf de eerste atoomonderzeeboot, de „Nautilus", van stapel. Zo spoedig mo gelijk zal de kiel gelegd worden voor de derde Amerikaanse atoomonderzee boot. Gratis. De Amerikaanse Evangelist Billy Graham zal dit najaar spreken voor de Engelse commerciële televisie, die in September haar- uitzendingen begint. Graham heeft een contract getekend, waarbij hij in de komende herfst een maal per maand, daarna gedurende een half jaar eenmaal per week vijftien mi nuten voor deze televisie-zender zal optreden. Graham behoeft voor deze zendtijd niets te betalen. Zijn program ma's zullen niet gekoppeld worden aan enigerlei reclame. Zeemonster. Volgens een plaatselijk blad hebben automobilisten een zeemonster in het Noorse meer Msjoesa gezien. Met schatte de lengte tussen tien en twintig meter. Het „monster", dat zo dik was als een telegraafpaal, dreef rustig aan de oppervlakte, bewoog zich soms lang zaam voorwaarts of schoot door het water. Verstandhouding. Tien Amerikaanse afge vaardigden vijf republikeinen en vijf democraten hebben president Eisenhower verzocht in Genève te po gen, een overeenkomst te sluiten voor de vaststelling van een program voor de uitwisseling van toeristen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Dit zou de verstandhouding tussen beide landen en de wereldvrede zeer ten goede komen. Misdaad. Afgevaardigden van de republi keinse volkspartij (R.K.) in de Franse Nationale Vergadering hebben een wetsontwerp ingediend, dat beoogt misdaadverhalen van de voor- en ach terpagina's van dagbladen en periodie ken te weren. Ook details en foto's van misdaden wil men verboden zien en op overtredingen wil men boeten van 50.000 tot 500.000 francs zien gesteld. 1. „Jolliepop! Hier ben ik weer'.", riep Panda opgewekt, terwijl hij huize Hobbel donk binnen snelde. Maar het was niet de trouwe knecht, die hem daar opwachtte, doch een aantal hem volkomen onbekende lieden, die bij zijn binnenkomst ijverig op sprongen en zich op hem wierpenW wie zijn jullie? Wat willen jullie van me?", vroeg Panda verschrikt. „Wij willen u me ten", antwoordde een forse figuur, Panda's been grijpend. Hij tilde dit been op zonder zich er iets van aan te trekken, dat daar een Panda aan vast zat en begon de voet te meten. „Laat me los! Help!", gilde Pan da, hevig spartelend. Maar zijn kreten werden gesmoord door een grote hoed, die hem over het hoofd werd gedrukt en een meetlint, dat zijn borst omknelde. Onver stoorbaar ging het drietal voort met dit vreemde gedoe, af en toe getallen opdreu nend, die door een vierde werden geno teerd. WE ZOUDEN VANDAAG spreken over huilende bomen, maar bij nader inzien blij ken we hieronder twee verschillende din gen te kunnen verstaan. Immers, we zouden bomen die voortdurend tranen storten als huilende bomen kunnen betitelen, maar bomen die een hxiilend - dus klagend - ge luid voortbrengen, kunnen eveneens onder die term worden gebracht. Gelukkig kunnen we onze belofte naar twee zijden toe inlossen, want er bestaan klagende en eveneens tranen stortende bomen. In Nibië groeien bijvoorbeeld bepaalde bomen die werkelijk op een huilende manier klagen wan neer de wind door de takken strijkt. De inboorlingen bren gen dit gejammer in verband met de geestenwereld en me nen dat het gezang der doden door de bo men klinkt. De nuchtere westerlingen ont dekten echter een onnoemelijk aantal gaat jes die door insecten in de boomtakken waren gevreten, waardoor de onder het lover verborgen dodenmuziek tot zuiver mechanische oorzaken werd teruggebracht: de wind blaast door de kleine openingen, die door hun massale aantal het geluid van weeklagen te voorschijn roepen. Het verschijnsel der huilende, dus tranen stortende bomen, kan verschillende oorza ken hebben. Van tranen kan hier natuur lijk niet gesproken worden, maar wèl van druppels die voortdurend uit het lover val len, ook al is er in het vrije veld geen spoor van neerslag te bekennen. Wilt u de bomen, nu er van werkelijke tranen geen sprake is, regenbomen noemen, dan mag dat natuurlijk ook en u volgt daarmee het spraakgebruik op Ceylon. De bladeren van deze boom nemen tijdens de duisternis vocht op, waarna zij zich hecht sluiten. Zodra echter de zon opkomt, gaan de bla den weer open zodat het vastgehouden vocht druppelsgewijs naar beneden valt en "N men onder een dik loverdak inderdaad de indruk krijgt dat het regent. In tropische gebieden, waar bepaalde bomen in bezit genomen zijn door massale horden kevers en bladluizen, kan een der gelijk verschijnsel eveneens optreden. Des tijds hebben we er eens op gewezen, dat deze dieren, die zich met de voedingsstof fen uit plantensappen verzadigen, gewel dige hoeveelheden vocht moeten opzuigen om voldoende voedsel binnen te krijgen. Deze overmaat aan vocht wordt echter weer uitgescheiden. De kevers en bladluizen in de tro pen maken hierop geen uitzon dering en spuiten tijdens hun maaltijd voortdurend fijne straaltjes van een heldere vloeistof naar buiten, die bij massaal optreden van deze die ren, door de oppervlakkige toeschouwer voor regen kan worden gehouden. Het verschijnsel dat de huilende bomen op de Canarische eilanden voortdurend tranen storten en dat vijgenbomen in nach telijke uren soms aanzienlijke hoeveelheden water uitscheiden, moet gezocht worden in de ondoorlaatbaarheid van de grond, waardoor de overvloed aan water via het verdampingsmechanisme van de bladeren een uitweg zoekt. Trouwens, in een enigs zins andere vorm kennen wij dit verschijn sel in ons land eveneens bij de zgn. water bomen bij Ruurlo en Apeldoorn, welke bomen in gevormde holten altijd water verzameld hebben, zelfs in de droogste zo mers. Dit vocht wordt in ieder geval ten dele door de boom zelf geleverd doordat het in de vaten van bast en kernhout naar boven wordt gedreven. Het zal niemand verbazen dat we na de huilende bomen ook de schreeuwende ber gen eens een beurt geven? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2