Tour-debutant De Groot eerste in Albi na solovlucht van 150 km. JAN VAN DER MEER Willem II landskampioen Dankzij zijn grote voorsprong ook eerste in dag-ploegenklassement LOGOMOTIEF ftotlojHoh t Locomotief De schimmen van het duister .Clowntje Rick Groene trui van Wout Wagtmans naar Van Est Klassementen Locomotief Rijwielen Tilburgers versloegen Eindhoven, PSV bleef NAC de baas Fa C. v. MAREN &e.&ptViin.'t<zadz& JAN TIMMERMAN Ronde van Heemskerk DONDERDAG 21 JULI 1955 4 j 1. Daan de Groot 5.52.41. 2. Darrigade Hulp Laatste loodjes Onpartijdige waarnemers op walvisvaarders Tennistournooi Eindenhout loopt aliijd lichterI Rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik.l Voor NICO VAN SCHAGENZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 naar Voor de kinderen NAC—PSV Sport in 't kort LOCOMOTIEF RIJWIELEN LOCOMOTIEF-SACHS BROMFIETS Koninklijke onderscheiding voor mevr. Van Beuningen FEUILLETON door Boilleau Narcejac DE 22-JARIGE AMSTERDAMMER Daan de Groot heeft de dertiende étappe van de Ronde van Frankrijk, van Millau naar Albi, gewonnen. Van de 207 km heeft hij 150 km alleen gereden. De Groot, die reeds dagenlang zat te loeren om weg te komen, hetzij alleen, hetzü met een groepje, heeft daarmede op fraaie wyze revanche genomen voor zyn zware tactische nederlaag tydens de Ronde van Italië, toen hij op het circuit van Frascati eveneens alleen weg kon komen, maar de strijd verloor in de laatste ronde van die étappe. Onervarenheid was toen de oorzaak van zyn mislukte poging om een étappe te winnen. Het peloton heeft het De Groot wel gemakkelyk gemaakt. Want enerzyds voelde men niets voor een gevecht, na de zeer zware étappes van de laatste dagen en ander zijds deden de vijf in het peloton zittende Nederlanders hun afstoppingswerk op meesterlyke wyze. Op deze wijze kon De Groot een tijdwinst nemen van zelfs meer dan 20 minuten. De resultaten voor de Amsterdammer en voor de Nederlandse ploeg waren onge twijfeld ingrijpend. Het dagploegenklassement werd gemakkelijk gewonnen. De Groot zelf steeg meer dan 10 plaatsen in het algemeen klassement en hij veroverde natuur lijk ook de prijs van de meest strijdlustige renner met 61 punten tegen 10 punten voor Jan Nolten. En de Nederlandse ploeg steeg in de algemene rangschikking der équipes tot de vierde plaats, achter Frankrijk, Italië en België. Financieel gezien deden de Nederlanders het gisteren ook niet onaardig: byna zesduizend gulden. Daan de Groot In de étappe, die zich uitstrekte langs de rijk beboste boorden van de Tarn, vocht de Amsterdammer de strijd met de minuten en met het peloton, dat achter lag, alleen uit. Alle smalende opmerkingen ten spijt van de wielerprofessoren, die nadat zijn solo- rit op 50 km na de start in Millau onmid dellijk na het passeren van de Col de La- garde was begonnen met verveelde ge zichten verklaarden, dat zo'n poging van één-renneralleen met nog 150 km voor de boeg, in 99 van de 100 gevallen toch op niets uitliep. Niettemin groeide De Groot's voorsprong gestadig: van 30 sec. tot 5 minuten. Daan profiteerde in zijn eenzaamheid dankbaar van de talrijke scherpe bochten in het par cours, die hij stuk voor stuk afsneed, iets De uitslag van de dertiende étappe, van Millau naar Albi, over een afstand van 203 km, luidde: (Frankrijk) 6.13.12. 3. Gay (Zuid West) z.t. 4. Schneider (Gemengde ploeg) z.t. 5. Caput (lie de France) 6.13.26. 6. Baroz- zi (Italië) z.t. 7. Van Breenen z.t. 8. Po- biet (Spanje) 6.13.50. 9. Ockers (België) z.t. 10. Van Est z.t. 11. Van Steenbergen (België) z.t. 12. Hinsen z.t. 13. het grote peloton, met o.a. Nolten, Wagtmans, L. Bobet, J. Bobet, Dotto, Rolland, Géminiani (allen Frankrijk), Close, De S Bruyne, Impanis (allen België) en Gela- bert (Spanje). Allen in dezelfde tijd als Poblet (6.13.50). S Het algemeen klassement luidt thans: 1. Rolland (Fr.) 83.04.46. 2. L. Bobet (Fr.) 83.09.39. 3. Fornara (It.) 83.11.04. 4. Bran- kart (Belg.) 83.15.30. 5. Astrua (lx.) 83.17.30. 6. Van Est 83.17.36. 7. Vitetta (Zuid Oost) 83.18.32. 8. Gaul (Gemengde ploeg) 83.18.49. 9. Close (Belg.) 83.23.27. 10. Géminiani (Fr.) 83.24.05. 11. Ockers (Belg.) 83.26.51. 12. Quentin (West) 83.33.53. 13. Mahé (Fr.) 83.34.13. 14. J. Bobet (Fr.) 83.39.57. 15. Gelabert (Sp.) 83.44.42. 16. Coletto (It.) 83.45.14. 17. Im- panis (Belg.) 83.46.45. 18. Laurédi (Zuid s Oost) 83.48.21. 19. Wagtmans 83.50.40. 20. Huber (Zwits.) 83.55.06. 33. Hinsen 1 84.19.29. 34. Van Breenen 84.31.09. 35. Nolten 84.32.35. 37. De Groot 84.34.18. De Zwitser Meili heeft de strijd ge- j staakt. Het ploegenklassement van de der- S tiende étappe luidde: 1. Nederland 18.18.57. 2. Frankrijk 18.40.22. 3. Ge- mengde ploeg 18.40.52. 4. ex aequo Italië 18.41.06; lie de France z.t. 6. ex aequo Zuid Oost 18.41.30; West z.t. Noord Oost Centraal z.t. Zwitserland z.t. Spanje z.t. België z.t. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 247.23.17. 2. Italië 248.15.59. 3. België 249.04.56. 4. Nederland 249.45.25. 5. Noord Oost Centraal 249.51.47. 6. Spanje 250.36.15. 7. Zuid Oost 250.36.15. 7. Zuid Oost 250.47.05. 8. Zwitserland 251.27.54. 9. West 251.38.31. 10. Gemengde E ploeg 252.05.13. 11. He de France 252.19.39. Het puntenklassement na de 13e étap pe luidde: 1. Van Est 227 pnt. 2. Wagt mans 231 pnt. 3. Ockers (België) 232 pnt. 4. Poblet (Spanje) 245 pnt. 5. Bauvin (N. O. Centrum) 285 pnt. 6. Rolland (Frank rijk) 303 pnt. 7. Schneider (Gem. ploeg) 362 pnt. 8. Fantini (Italië) 363 pnt. 9. Monti (Italië) 394 pnt. 10. Fornara (Ita lië) 418 pnt. 11. Brankart (België) 422 pnt. 18. Hinsen 510 pnt. 15e ETAPPE NARBONNE-AX-22 JULI 151 KM Officieel berekende gem snelheid 38km p u. 16e ETAPPE AX-T0UL0USE-24 JULI 123 KM Officieel berekende gem snelheid 32 km p u wat de renners in het dicht opeengedron gen peloton natuurlijk minder gemakke lijk konden. Toch geloofde zelfs Pellenaars niet, dat 5 minuten voldoende waren voor de zege. Hij maande Daan tot voorzichtig heid en herinnerde hem aan zijn teleurstel ling in de Frascati-étappe van de Ronde van Italië. Daan zei dat hij op zijn gemak zat en dat Pellenaars zich niet ongerust behoefde te maken. Hij bleef inderdaad voorzichtig, forceerde niet, maar zorgde er voor, dat zijn voorsprong niet slonk. Zonder dat hij, het wist werd hy erbij geholpen door zijn ploegmaats Jan Nolten en Hein van Breenen, die een jacht van de Italiaan Barozzï en de Fransen Darrigade en Laurédi listig verhinderden. Na de ravitaillering, toen er nog 90 km waren af te leggen, schakelde De Groot over naar een hogere versnelling om te trachten definitief uit het keurslijf van het knechtschap te treden en ook eens een flin ke duit in de geldbuidel van zijn ploeg te laten vallen. Gestimuleerd door het applaus en de aanmoedigingskreten van de sportieve be volking, drukte hij steeds steviger op de pedalen. Het tijdverschil tussen De Groot en het peloton, waarin het maar niet tot een uitbarsting kwam, groeide snel: 10, 11, 12 minuten. Tot 13 min. en 45 sec. in het plaatsje Cassagnes, waar de roep „huup hollaande" duizendvoudig van de gevels weerkaatste. Daan behoefde nu eigenlijk alleen nog te dalen. Slechts zou hij 10 km voor de finish nog 150 meter omhoog moe ten om over de puntige Foncouverte te komen. Voorlopig schakelde hij over op 52 x 14, het grootste mes, dat hem ter beschikking stond. Op de rechte stukken daalde hij met een snelheid rond de 60 km per uur en het was geen wonder, dat toen zijn voor sprong tot 20 min. was opgelopen de filmreportagewagens zich door de rijen vol gers naar voren persten, om achtereenvol gens het gezicht, de benen en het rugnum mer 41 van de vrijwel zekere étappewin naar al rijdend tot op een halve meter met de lens te benaderen. Na de laatste lastige klim over de Fon couverte, die hem geen moeilijkheden op leverde, kon de volhardende en zeker ook niet onfortuinlijke Nederlander zich tussen hagen van juichende mensen nog één keer in een vrij scherpe daling werpen. Op het circuit van Albi wilde De Groot, begerig naar de bloemen, al afstappen. Ne derlandse journalisten moesten hem toe roepen, dat hy er nog niet was; dat hy nog een ronde over de 2.9 km lange circuit moest maken. Ook dat kippenendje kon er echter nog wel by. En toen De Groot door twee van de mooiste meisjes uit het land van de Tarn onder stormachtig applaus stevig werd gezoend, moest de jury toch nog ruim 20 min. wachten op Darrigade en het peloton. MOSKOU (Reuter). Op de jaarlijkse bij eenkomst van de uitzéventien landen be staande commissie voor de walvisvaart te Moskou heeft de Sovjet-Unie zich in be ginsel accoord verklaard met het Noorse voorstel om op de fabrieksschepen van alle landen onpartijdige buitenlandse waarnemers te doen plaatsen, die er op moeten toezien, dat men zich aan de inter nationale regels houdt. De uitslagen van het gisteravond voort gezette tennistournooi op de banen van Eindenhout luiden: Heren: Enkelspel: B: BloeminkW. van Swaay 64, 61; H. GroenJ. Brunink 63, 64; A. DuvsB. J. Post 46, 63, 62; N. GroenH. Mellema 63, 63; J. WijkhuizenP. Roodhart 64, 63. C: Ruyerlr. D. Enschedé 61, 62; W. v. d. BreeE. Beentjes 75, 61. K. BakkerJ. v. d. Berg 97, 75; Frans SchiphorstW. v. d. Bree 46, 62, 6—4. Dubbelspel: B: G. Groen/van Lent Koelemij/Dekker 60, 60; Dirken/Wal- therMuschter/Kottman 61, 63. C: Vreeken/van Noordde Boer/Gaus 6—2; 6—0. Gemengd dubbelspel: C: Mevr. Leen- ders/van Duinenmej. v. d. Wal/Groot 6—0, 6—0. Dames: Enkelspel: B: Mevr. W. v. d. Werffmej. Fruitema 36; 64; 62; mevr. C. van Poelgeestmej. C. Haselaar 61, 61. C: Mevr. Driessenmej. Van Amerongen 64, 60. Dubbelspel: B: Mevr. Westra/Mevr. WoltersomMevr. Rekoert/Mevr. Melle ma 75, 36, 62; mej. Goossens/mej. VinkMevr. Ocenasek/Mevr. v. d. Fange 4—6, 7—5, 6—4. ADVERTENTIE „LOCOMOTIEF" rydt steeds vooraan. Vraag het maar aan winnaar Daan!" IEDER MODEL VOORRADIG BIJ GEN. CRONJéSTRAAT 1, HAARLEM, op de hoek. Zie ook onze toonkamers. Zeven minuten na rust in de aantrekke lijke kampioenswedstrijd tussen Eindhoven en Willem H, werd de definitieve grond slag gelegd voor de derde landstitel van de Tilburgers. Toen kreeg Beckx op links een vrije trap te nemen, die hij hard op een rij van Eindhovenspelers schoot. L. van TuyJ wilde de bal wegwerken, doch via zijn dij been vloog de bal onhoudbaar voor Van Gemert in het Eindhovense doel. Zo kwam Willem II met drietwee voor te staan, een voorsprong, die de Tilburgers niet meer afstonden. En aangezien NAC verloor van PSV, was het landskampioenschap een feit. Het was overigens voor Willem II toch geen wedstrijd om over te klagen. De Eind- hovenaren waren direct veel actiever de strijd begonnen, waardoor in de tweede minuut de eerste hoekschop was afgedwon gen, die Van Kemenade overkopte. Even later kopte Snoek net voor het doel langs en kanjerde Louwers hard naast. Willem II had het in die tijd niet verder kunnen brengen dan wat middenveldspel, waaruit de passes te laat naar voren gingen en waardoor Van Roessel en De Bruyckere steeds buitspel kwamen te staan. In de 12e minuut verdwaalde de bal ver vanuit het middenveld in de buurt van het Eindhoven-doel, waar stopper Frans van Tuyl en doelman Van Gemert beide wa ren om te vededigen. Zij begrepen el kaar niet en toen De Jong kwam toege sneld, trachtte Van Tuyl nog weg te wer ken. Hij schoot echter hard en onhoudbaar in eigen doel. Twee minuten later dreef Van Roessel de bal op en centerde naar rechtsbuiten De Jong. Frans Tebak bleef voor buitenspel staan, maar vergat dat zijn stopper verder naar achteren stond. De Jong kreeg hier door de kans om een nieuwe aanval op te bouwen. Hij berekende zijn pass, die bij Ja, daar had die ondeugende Bunkie Rick aardig beetgenomen met dat popje Rick keek eerst 'n beetje bedremmeld, omdat hij er zo ingevlogen was. Maar toen lachte hij even hard als Bunkie. „Leuk bedacht!", zei hij. „Ik meende heus, dat er iets met jou gebeurd was, toen ik je zo klein naast me zag!" Toen kreeg hij er zelf ook smaak in. „Weet je watnou moeten we tante Liezebertha er ook eens mee voor 't lapje houden!", stelde hij voor. „Goed", zei Bunkie. „Tante Liezebertha is in de keuken bezigkom mee dan zetten we 't popje bij de deur!" Zachtjes liepen ze de trap af. In de keuken hoorden ze tante Liezebertha bezig met de ontbijtboel. Toen legde Rick zijn vinger op zijn mond en keek naar binnen; tante Liezebertha stond met haar rug naar de deur. Nu zette Bunkie zachtjes het popje in de deuropening „Tante Liezebertha!", riep hij toen, met 'n piepstemmetje Tante Liezebertha keek om en staarde verbaasd naar de deur, waar 'n dwergachtige Bunkie stond Beckx terecht kwam, nauwkeurig en weel was Van Gemert verslagen (02). Willem II hervond hierdoor de rust. Er werd door de Tilburgers doelmatiger en beter gevoetbald dan in de eerste fase van de strijd, maar Eindhoven gaf zich ken nelijk nog niet gewonnen. Het bleef op doelpunten aandringen. Vooral rechtsbui ten Louwers maakte het alle Tilburgse verdedigers in deze periode erg lastig. In de 17e minuut kreeg Louwers op rechts een vrije trap te nemen. Hij deed dat zo verrassend en zo hard, dat de bal haast onzichtbaar via de uitgestoken vuist van doelman Feyt in het doel verdween (12). Direct daarna brak Louwers weer door om te scoren, doch de goed ieidende scheidsrechter Horn had buitenspel ge constateerd. Dit was echter maar uitstel, want in de 32e minuut bouwde de gehele Eindhoven- voorhoede aan een grote aanval, waarop alle Willem Ilers wel moesten misgrijpen. Tenslotte kwam de bal weer bij Louwers, die opnieuw scoorde (22). Een minuut later miste Schmidt een geheide kans vour Eindhoven door over te koppen, waarop direct weer een zeer hachelijke situatie aan de andere kant ontstond, die door Frans Tebak ten lange leste werd opge klaard. Pas na de rust werd weer gescoord. In de 7e minuut kwam het noodlottige doel punt voor Eindhoven, dat wij reeds noem den. Een tweede treffer in eigen doel dus. Maar het intimideerde Eindhoven deze keer allerminst. Er ontstond een fraai voetbal duel met wisselende kansen met snelle heen en weer golvende aanvallen, doch er kwamen geen doelpunten meer. NAC kwam verzwakt tussen de lijnen. Al deden de plaatsvervangers hun best, zij konden de twee afwezigen geen ogenblik doen vergeten. Toch heeft NAC zich goed geweerd. Steiger heeft in het PSV-doel alle krach ten moeten inspannen. Een keer moest hij vallend een kogel van Overbeeke weg- stompen en een schot gelost door Hoogen- huizen, die de bal had opgevangen uit de hoek halen. Het eerste kwartier was NAC sterker, maar toen Dillen het middenveld in de veilige handen van zijn ploeggenoten wist, besteedde hij meer aandacht aan de aan val. De PSV-voorhoede werd daardoor aggressiever hoewel men in het doelge bied van NAC te veel treuzelde. Pas na 34 minuten kwam het eerste doel punt voor de Eindhovenaren. Dillen was er de maker van. PSV bleef gevaarlijk. Twee minuten voor rust werd een corner dooi Buenen goed genomen. Brusselaars ving de bal op en schoot onhoudbaar in (02). In de tweede helft kwam het verschil in kwaliteit nog sterker tot uiting en het was vooral aan de NAC-achterhoede te danken, dat PSV de score niet kon verhogen. De eindstand van de kampioenscompeti- tie is als volgt: 1. Willem II 6 3 2 1 8 2. NAC 6 2 2 2 6 3. PSV 6 14 13 4. Eindhoven 6 12 3 4 FUSIE. Naar men ons meedeelt heeft het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB de fusie van Scheveningen met Hol land Sport goedgekeurd. In de komende competitie zal de vereniging uitkomen onder de naam Scheveningen-Holland Sport. 14—11 14—12 10—10 9—14 in alle uitvoeringen voorradig. Maarook de onverwoestbare Bloemendaalseweg 234 - Overveen Telefoon 23523 van z'n lichtlopende ZANDVOORTSELAAN 158 - AERDENHOUT Betaling desgewenst in overleg. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Verkrijgbaar bij Rijksstraatweg 89 - Haarlem-Noord 4 Telefoon 25970 Y Y YY YY Y Y Y YY YY Y Y Y Y Y Y YYYTTTTT? Op Zondag 24 Juli houdt de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" voor de twee de maal de Ronde van Heemskerk, een wielerwedstrijd voor amateurs en nieuwe lingen. Ofschoon het veld amateurs niet bijster groot is ongeveer veertig man bevat het kwaliteit genoeg om van een spannende strijd verzekerd te zijn. Tot de favoriete deelnemers behoren o.m. de sterke Haarlemmer Rusman (winnaar Lentecryterium), Steenvoorden uit Heem stede (winnaar Ronde Midden Nederland), Stroomer (Wijk aan Zee), Weise (A'dam), Kuitwaard (Velsen), de Beverwijkers De Nijs en De Droog; Bloedjes (Alkmaar), Appel (Hoorn), De Booy (A'dam), Tienstra (Halfweg) etc. De af te leggen afstand be draagt honderd kilometer en de start is om kwart voor vier op de Marquettelaan. Als voorwedstrijd wordt een koers voor nieuwelingen gehouden over zestig kilome ter, waarvan de start om twee uur Is. Kanshebbers in deze categorie zijn de Be verwijkers Niesten en Duinmeyer, de Haar lemmers Koger en Mahöt, Markus (Half weg), de Amsterdammers Lakeman, Du- mernit, Marinus en Van Haagen, Jong (IJmuiden) etc. Mevrouw Ch. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen die benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau, is onlangs 75 jaar geworden. Zij bevindt zich thans te Madras, waar zij deel uitmaakt van een wereldmissie van Morele Herbewapening naar de landen van het Verre Oosten. De burgemeester van Wassenaar, dr. S. baron Van Wijnbergen, zal de versierselen aan mevrouw Van Beunngen uitreiken bij haar terugkomst in Nederland. Mevrouw Van Beuningen heeft zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt tijdens de laatste oorlog wegens een grootscheepse hulpactie voor de gevangenen in concentratiekam pen. Van haar huis gingen dagelijks hon derden voedselpakketten uit. Zij bezoekt thans op uitnodiging van verscheidene regeringshoofden, tezamen met een aantal staatslieden, de landen van Azië en het Midden-Oosten. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 30) Tot Laubret natuurlijk. Het graf be vindt zich juist rechts van het kruis, naast het familiegraf van de Durand-Brugets Een heel eenvoudige maar mooie granie ten steen, met een kruis. En Hubert? Heeft hij de trein ge mist? Zou je gewild hebben, dat hij niet bij de begrafenis was? Hij heeft de bus van twaalf uur genomen en verder de nachttrein. Wie heeft er betaald? HubertJe tekent maar een chèque voor hem wanneer je wilt, er is geen haast bij Hoe voel jij je? Enigszins gebroken, hoe kan het an ders. Ik ben kapot. Ben je niet erg boos op me? Neen, Christiane. Eerder moet ik je vragen heel wat te vergeten. Mijn humeur vooral. Ik ben geen erg aangename metge zel. Arme Richard! Zij streek hem over zijn haar en hij ver gat zijn wrokgevoelens. Doe ik je geen pijn? vroeg zij. Neen. Het is vooral 's avonds dat ik pijn heb. De zomer is dit jaar te heet. Je doet er verkeerd aan zoveel sterke drank te drinken. Ik heb je niet willen dwars zitten, maar Lauthier zou niet te vreden zijn als hij hoorde dat Ach, Lauthier!Je moet wat gaan rusten, Cchristiane. Ik kan nu wel alleen blijven. Het zal me goed doen te denken aan Maxime, aan vroeger. Is dat waar? Heb je niets nodig? Ze stond op, kwam van achteren naar hem toe en kuste hem op zijn haar. Tot straks, Richard. Zij had hem gekust. Zonder afkeer. Met een waar verlangen. Hermantier bleef doodstil zitten, proberend de weldadigheid van dit ogenblik te rekken. Hij had Maxime verloren. Maar misschien zou hij haar terugwinnen. Misschien zou het leven weer kunnen beginnen zoals voor heen. Zij kenden elkaar slecht, dat was alles. Niemand zou hen meer scheiden. „Je vergeet, dat je misschien gaat ster ven, dacht hij. Je vergeet dat men je alleen maar spaart, omdat je veroordeeld bent". Hij stond op om die dwaze gedachten het hoofd te bieden. Alsof hij al niet ongeluk kig genoeg was! Nu Maxime verdwenen was, was hij niet meer dan een oude man. De smart en de bitterheid wierpen zich weer op hem en zijn schouders zakten af. Hij liep om de tafel, met één been slepend, luidruchtig ademend, niet meer wetend, waarop hij zijn gedachten moest richten. Hij hoorde de auto die terugkwam, Marce- line die om het huis heenliep om de vis in de ijskast te leggen. En plotseling had hij zijn beslissing genomen. Hij zou naar het kerkhof gaan. Het was het heetste uur van de dag, er zou niemand zijn. Hij nam zijn tuinhoed, opdat niemand hem zou zien! Hij trok zich overigens niets aan van de me ning van de mensen uit het dorp. Met zijn linkerhand voor zich uit, bereikte hij de garage, waar Clément met emmers water bezig was. Wat doe je daar, Clément? Schoonmaken, mijnheer. De vis geeft zo'n onaangename lucht in de koffer ruimte. Daar ga je straks maar mee verder. Ik heb de auto nodig. Goed, mijnheer. Hermantier ging op de voorbank zitten, wachtte totdat Clément naast hem zat, met zijn hand aan de starter. Breng mij naar de begraafplaats. Er volgde een korte stilte, zoals zoëven op de veranda. Goed, mijnheer, zei Clément ten slotte met een toonloze stem. Hij was niet dwaas. Ongetwijfeld dacht hij dat Christiane, op van de zenuwen, alles verteld had. Nu vreesde hij de ver wijten van zijn baas. Toch reed hij even soepel als anders weg. Hermantier mocht dan al verscheidene dagen weten, dat Maxime dood was, zijn hart wist het nog niet. Maxime was in zijn geest nog altijd springlevend. Is het leven van anderen voor een blinde niet altijd een herinnering? Hij hoorde de saxofoon. Hij zag het gezicht van Maxime terug, zijn gezicht van ver leden jaar, dat wel erg ingevallen, maar nog altijd spottend was. Maxime was altijd een kwajongen geweest. En Hermantier moest zichzelf bekennen dat hij nooit iets had gedaan om zijn broer te verbeteren. Egoïstisch had hij, de man ontbloot van fantasie, de in zaken harde industrieel, die niets van kunst wist en het schone min achtte, genoten van alles wat Maxime zo goed incarneerde: de zorgeloosheid, het plezier, de vrijheid, de teugelloze verkwis ting! Maxime was voor hem een gril en weelde geweest. Hij had geld uitgegeven voor Maxime zoals anderen het doen voor 'n jacht of 'n stel renpaarden. Hij had zich flink moeten tonen. Hij had soms, maar te zelden, getracht die vriendelijke en wispel turige natuur te temmen. Maar Maxime was ondoorgrondelijk en als hij voelde dat hij met de rug tegen de muur stond, vond hij uitingen van tederheid, die zijn oudere broer altijd weer in de war maakten. Men moest hem wel vergeven en er de spons over halen. Maxime wierp zich opnieuw in allerlei excessen. Hoe vaak had Herman tier hem niet met geweld naar een dokter willen slepen! Het was voor allen duidelijk, dat Maxime niet oud zou worden; die witte gelaatskleur, die holle wangen, die korte ademhaling waren evenveel tekens. En die teugelloze zinnelijkheid, die Hermantier ontzette! Op tweeën twintigjarige leeftijd was een longontsteking Maxime bijna noodlottig geworden. De doctoren hadden hem gewaarschuwd, dat de geringste on voorzichtigheid hem duur te staan zou komen. Een week nadat hij voor de eerste keer naar buiten kwam, werd hij de min naar van een zangeres, die hij naar Oosten rijk vergezelde. De lijst van zijn liefdes avonturen, van zijn reizen, van zijn be rouwvolle terugkeer, gevolgd door nooit gehouden beloften, was lang. Maxime gaf niets om zijn gezondheid. Hij was geboren om zowel zijn krachten als het geld van zijn broer en de liefde van zijn vriendin nen te verspillen. Hermantier had altijd een of ander plotseling einde gevreesd. En nu ontdekte hij dat hij ontroostbaar zou blijven. Clément raakte zijn arm aan. Mijnheer. Wat is er? Wij zijn er. Wilt u uitstappen? Hermantier had de begraafplaats verge ten. Clément liep al om de auto heen en opende het portier. U moet me maar een arm geven. Men is bezig het pad te begrinten. Ondanks zijn afkeer stemde Hermantier erin toe door Clément ondersteund en ge leid te worden. Hij voelde dat zij eerst naar rechts en toen naar links gingen. Het kostte hem helemaal geen moeite zich te oriënteren op deze kleine begraafplaats, die werd onderhouden als een tuin, trillend van het licht, ritselend van alle cypressen Hier is het, mijnheer, zei Clément. Hermantier stak een voet naar voren en stootte tegen de rand van de grafsteen. Toen voelde hij voor de eerste maal het hevige verdriet van de scheiding en ondanks het bijzijn van Clément kon hij de zucht niet onderdrukken, die zijn borst verscheurde. In stilte riep hij in het diepst van zichzelf: „Maxime, Maxime". Twintig jaar lang had hij gedacht dat hij zijn broer beschermde, en hij bemerkte nu dat hij de zwakste van de twee was, de meest losbandige. Hij huil de zonder tranen, met zijn hele vertrokken gezicht. Hij bewoog zijn hand om Clément te laten weggaan en toen de chauffeur hem niet scheen te begrijpen bracht hij er met moeite uit: Clément.naar huis.een boe ket. Maar er zijn al veel bloemen, zei Clément. Ik wil.... zelfenkele bloemen neerleggen. Clément aarzelde. Hij vergat niet het voorschrift zijn werkgever nooit alleen te laten. 106 107 108 Vooruit! zei Hermantier. Goed Mijnheer. De stappen van Clément verwijderden zich op het grint en de auto maakte rechts omkeert. Hermantier wachtte nog even voordat hij zich bukte en vluchtig de steen betastte. Die was van een heie fijne korrel, even glad aan de vingers als een vacht, en lauw als een levend dier. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6