Zwem bij voorkeur in de kentering ZWOLSE BLAUWVINGERS Humor en oorlogslectuur in boeken van zakformaat Steltlopertjes in de Kerniemerduiiieii R eddi ngsbrigades en spelregels Dierbare vrienden 2? Karei Mengelberg vaste dirigent van „Forum" B Kleine vergissing ELK VERBAND tussen de hierbij afge drukte tekening en de inhoud van dit ar tikel berust op louter toeval. De afbeelding heeft betrekking op de stratemakerswed- strijden, die deze week te Rotterdam zijn gepasseerd. Wij zijn daar niet bijgeweest, gezien onze uiterst gespannen verhoudin gen met Zwolle. Hoeveel belang wij ook mogen hechten aan een ordelijke bestra ting, omdat een zeer groot percentage voet gangers vrijwel uitsluitend daèr naar kijkt, zij moet wijken voor een belangrijker aan gelegenheid. In een van zijn jongste geschriften heeft een der leidende Zwolse publicisten zijn stadgenoten aangespoord tot een oorlog tegen Haarlem. Welke uitwerking deze ge zwollen taal op de Zwollenaren zal hebben, moet worden afgewacht. Wij zullen er ech ter op moeten rekenen dat dit volk als één man zal zeggen „Daa doeidan" (vertaling: „dat doe je dan") en over de Veluwe naar het Westen zal trekken het moreel als een zware halter hooghoudend door het zingen van het vechtlustige stedelied „Tus sen Vecht- en IJselboorden" en het nutti gen van Zwolse Blauwvingers, een machtig soort boterkoek, dat hun eigen bijnaam draagt. De aanleiding tot de moeilijkheden is ge noegzaam bekend: Een Amsterdams schrij ver heeft het in ons blad begrijpelijk ge vonden, dat er juist in Zwolle een mummie is aangetroffen. Daarop kwam direct een woedende uitval van de Zwolse schrijver, waarbij deze stuitende dingen zeide over een der mooiste plekjes van Haarlem: het Stationsplein. Er deed zich vervolgens een schermutseling voor aan het orgelfront, waarbij Zwolle zijn registers liet zien als iemand die dreigend zijn tanden ontbloot. En thans schijnt men daar voornemens te zijn niet langer met registers maar met ka libers te gaan werken, dus niet langer deli bereren maar kalibereren. Dit is inmiddels duidelijk bevestigd door een mislukte vredesmissie mijnerzijds. Ik heb de Zwolse oorlogsstoker uitgenodigd voor een bespreking in „De Harmonie" en daarbij gesteld dat juist het bewustzijn van onze morele en potentiële superioriteit mij met bewogenheid vervulde voor het lot van het Zwolse volk,( indien dit het oor en wellicht zelfs het hele lijf mocht lenen aan deze stokerij. Ik had het voornemen in dit informele onderhoud te herinneren aan de gemeenschappelijke trekken in de geschie denis van onze beide volken. Samen heb ben wij gebukt onder het juk van Don Frederik, samen hebben wij onze patriolis- tische vlegeljaren beleefd en in 1865 zijn de Zwollenaar Potgieter en de Haarlem mer Busken Huet samen van de redactie van De Gids weggelopen. Potgieter hield van Haarlem. Schreef hij niet zélf: „voor mijn genoegen rijd ik nooit van Haarlem naar Amsterdam"? Na dit klemmend beroep op datgene wat onze volken samenbindt, meende ik, dat deze onbedachtzame Zwolse schrijver mij schreiend de hand zou drukken. De troe belen zouden voorbij zijn, wij zouden er een dronk op verrichten en deze naar draagkracht betalen (hij zou dus betalen). Maar men heeft mijn uitnodiging gene geerd. Wel heb ik van de trans van de Peperbus, die een aardig inzicht verschaft in de burelen der Zwolse Courant, om streeks het middaguur enige redacteuren van dit blad zenuwachtig heen en weer zien lopen. Maar dit kan camouflage geweest zijn, omdat alle redacteuren van alle bladen verondersteld worden omstreeks het mid daguur zenuwachtig heen en weer te lopen. MIJN MISSIE kreeg hierdoor opeens een heel ander karakter, ik zag van de Peper bus, dat de oude binnenstad de haard van de Zwolse agitatie niet meer om muurd is. Het zou een tijdrovende sanering eisen om hiertoe opnieuw over te gaan. De Sassenpoort is het enige restant van deze verdedigingswerken, maar, zoals reeds is bericht staat het niet vast dat wij bij een eventuele preventieve actie door deze poort willen binnentrekken. (Het is overigens veelzeggend, dat deze poort inmiddels voor bezichtiging door het publiek gesloten is.) Van welke zijde wij dan ook zullen binnen dringen - berichten daaromtrent in de Am sterdamse pers zijn voorbarig - steeds zullen wij rekening moeten houden met de straat versperringen, die thans in Zwolle in aller ijl worden opgetrokken. Men doet het voor komen alsof dit straatversieringen zijn voor de komende feestelijkheden onder het mot to: „Zwolle Eén", maar daar heeft het alle maal niets van. Ik kon althans niet geloven in de zuiver decoratieve bestemming van allerlei obstakels, die daar in en boven de straten werden opgetrokken. Een geduchte hindernis die Zwolle met Haarlem gemeen heeft, vormen de singels. De strategische opvattingen blijken zich niet alleen hier, maar ook in Zwolle ten aanzien van de singels zodanig gewijzigd te hebben, dat men aan de stank van het water meer waarde hecht dan aan de diep te. En inderdaad, wanneer men in Zwolle de bruggen afgrendelt is er beslist geen doorkomen aan. Een van de bruggen tegen over het Groot Weezenland wordt daartoe reeds in gereedheid gebracht ook hier moet men zich niet door de schijn van een versiering laten bedriegen. Voorzichtig heid met betrekking tot de Zwolse meisjes zal niet alleen gewenst zijn, maar zelfs uiterst nuttig kunnen blijken. Zij zijn niet alleen mooi, maar bovendien ontevreden jegens het stadsbestuur, dat er nooit heeft overwogen Zwolle een instituut te bezor gen als dat der Haarlemse bloemenmeisjes. Een harer toonde mij haar onafhankelijk heid in het conflict door te zeggen dat er al haat genoeg was in de wereld. Zij heeft mij gelukkig bewezen dat er óók nog liefde is in de wereld. Hoezeer het mij sinds dat moment ook persoonlijk pijn doet, ik besef ten volle mijn plicht tegenover Haarlem. Alleen de gedachte aan ons verguisde Stationsplein vervult mij weer met een oprechte wraak zucht jegens de blauwvingers. Verder acht ik het gewenst dat de schooltandartsendienst te Haarlem het ge bruik van Zwolse balletjes op de scholen verbiedt wegens gevaar voor tandbederf. KO BRUGBlER. DE HUMORISTISCHE kant aan de lasten des levens, alsmede de lusten, hebben in Erskine Caldwell een toegewijd en produc tief beschrijver gevonden. Ongeveer honderd korte verhalen van hem heeft men gebun deld onder de titel: The complete short stories of Erskine Caldwell, waarmee onge twijfeld het totaal aantal verkochte boeken in zakformaat van deze auteur een heel eind dichter bij de vijftig millioen gebracht zal worden! Twenty grand is een verzameling perfecte Amerikaanse korte verhalen door Ernestine Faggard bijeenvergaard. Milton Crane, even eens een fijnproever, verzorgde Fifty great short stories. Veertien korte verhalen van Hemingway, waarin hij speciaal de strijd vaardige man, zijn daden en problemen naar voren schuift, kwamen uit onder de titel Men without women. Kan beslist niemand tegenvallen. Krachtpatserij en machtsbegeerte is het levensthema van de Washingtonse politicus, die aan de kaak gesteld wordt in Number One van John Dos Passos., wiens onlangs in een goedkope editie (met prentjes) ver schenen The big money de befaamde trilogie „U5.A." eindelijk compleet verkrijgbaar maakt. Lezers, die nog steeds verwoed proberen alles te pakken te krijgen dat maar iets te maken heeft met wereldoorlog I en II kun nen hun geld besteden aan de navolgende boeken: het aloude lm Westen nichts neues van E. M. Remarque, Wir nannten ihn Gal- genstrick van Hans Hellmut Kirst (waarin hij beduidend minder pogingen doet sym pathie te wekken voor al die jongens, die er „zo weinig aan en tegen konden doen", zoals in het daardoor gevaarlijke 08/15), Die weisse Rose van Inge Scholl (de zuster van twee studenten die de leiding op zich namen van het verzet aan de Universiteit van München in Februari 1943) en The river line over een verraad-affaire in de Franse ver zetsbeweging, van Charles Morgan, hier in toneelvorm onder de titel Via Lissabon ver toond. Voorts verscheen het eerste deel van Memoires de guerre, L'Appel 1940-1942 van Generaal de Gaulle Pubers en nèt-pubers af treden op in The nature of love (drie verhalen) en Love for Lydia, allebei vol liefdesperikelen, van de hand van H. E. Bates, een auteur die zijn werk vrij weet te houden van goedkope effecten. A.M. ,,/fc rook liever een pijp!' WANNEER MEN een uurtje aan het meer in de Kennemer- duinen vertoeft, kan men in teressante beelden uit het vo gelleven te zien krijgen. Dan blijkt, dat dit meertje een grote aantrekkingskracht op de vogels uitoefent, niet alleen als broedplaats, maar ook als pleisterplaats voor onderweg zijnde trekvogels. Als broedplaats is vooral het in dit meer gelegen eiland je van belang. De daar ge waarborgde rust is voor een broedplaats een eerste ver eiste. Men heeft er een flink aantal visdiefjes op de nesten kunnen zien zitten. Deze sier lijke, rank gewiekte sternen, die stootduikend visjes weten te bemachtigen, zal men hier 's winters tevergeefs zoeken. Zij beoefenden dan de vis vangst langs de Atlantische kusten van Afrika. Verder zat er een kievit rustig te broe den. Verscheidene bontbekple- viertjes bouwden er hun nest op de schelpenstrandjes. Hun gevarieerde geluidjes zijn niet van de lucht. Deze pleviertjes, die men kan herkennen aan de zwarte band over de borst, wit en zwarte koptekening en oranje pootjes, zijn een en al activiteit. Nu eens vliegen ze luid roepend achter elkaar aan, bij welke paringsvluchten ze prachtige staaltjes van hun vliegkunst laten zien, dan weer rennen ze heel snel over de strandjes. Zo klein als ze zijn zien ze er niet tegenop, veel grotere vogels, zoals de schol ekster en de kievit, weg te ja gen, als die te dicht in de buurt van hun nest komen. Bergeenden treft men er ook steevast aan. Deze mooie wit en groenzwart gekleurde vo gels met een roestbruine band over de borst, die eigenlijk meer tot de ganzen gerekend moeten worden, broeden in klein aantal in de Kennemer- duinen en hebben hun nest in konijnenholen. Dit is de vo gelsoort, die in de afgelopen herfst in de Duitse Bocht, waar ze de ruitijd doorbren gen, ernstige verliezen heeft geleden door een bombarde ment van Engelse vliegtuigen, die daar een oefening hielden. Zwaluwen en gierzwaluwen zoeken het meertje vaak op als voedselgebied, vooral in de voortijd, als de insecten nog met een tiental piepkleine kui kens achter zich aan uit het duin naar de oevers van het meertje kwam stappen, op het water af, dat zij aan de Oost zijde weer verlieten. De wilde eenden, die in de duinen broe den, gaan namelijk dadelijk na het uitkomen van de eieren met hun kroost op stap naar schaars zijn en er boven het stilstaande water al muggen zijn. Als de wulpen alar meerden en in de lucht een grote vogel aanvielen, daarbij al gauw bijgestaan door een felle kievitman, bleek het een visarend te zijn, die hoog in de lucht cirkelde om spoedig daarna zijn Noordwaartse weg te vervolgen. EEN AARDIG tafereeltje leverde een wilde eend. die de polder, een gevaarlijke reis met vele hindernissen. Ge hoorzaamheid aan de roep stem van de moedereend is voor de kleintjes geboden, an ders raken ze bij de troep van daan en zijn onherroepelijk verloren. Nog een sierlijke verschij ning vroeg onze aandacht: een viertal kluten, langs de oevers in het ondiepe water lopend, met de naar boven gebogen snavel door het water heen en weer maaiend om zo kreeftjes en andere kleine diertjes te bemachtigen. Deze wit-zwarte vogels zijn een en al gratie in vorm en beweging. Een bui tenkansje om die hier te zien meestal moet men er voor naar de wadden en de slikken. Vermoedelijk waren dit vo gels, waarvan het broedsel el ders verstoord is. Het duinmeer is een geliefde pleisterplaats voor trekvogels, vooral steltlopers. Door hier regelmatig waarnemingen te doen is na te gaan wanneer de doortrek van de diverse soor ten plaats vindt. Massa's vo gels, die in Noordelijke stre ken broeden, passeren gedu rende April en Mei ons land. Begin Juni waren er in het duinmeertje nog twee laat doortrek kende Groenpootrui- ters. Deze ruiter heeft in Schotland en Scandinavië zijn broedgebied. De soort is ver want aan onze tureluur, het bekende steltlopertje, dat er ook langs de oever liep te pik ken. Maar de Groempoten wa ren er dadelijk van te onder scheiden door hun gedrag. Deze zijn bij het voedselzoeken zeer bewegelijk, ze rennen door het ondiepe water, snel wendend en kerend, op jacht naar kleine waterdiertjes: Waarschijnlijk ging dit twee tal naar het hoge Noorden, om wellicht binnen de poolcirkel eieren te leggen en hun jongen groot te brengen. Dit gehele proces, vooral ook het op groeien van de jongen, gaat daar in het Noorden wel ver bazend snel. Het zijn dan ook zeer lange dagen en wel van vierentwintig uur, daar de zon er in de zomermaanden niet onder gaat. Voedsel is er daar door ook in overvloed .In Augustus zien wij de jonge en oude groenpootruiters hier weer op doortrek naar hun wlntergebied, dat zich uit strekt van het Middellandse Zeegebied tot Zuid-Afrika. B. IEDERE ZOMER EIST DE ZEE LANGS DE NEDERLANDSE KUST, DIE NOODT TOT EEN VERKWIKKEND BAD, TAL RIJKE SLACHTOFFERS, VOORNAMELIJK DOOR ONBEKENDHEID VAN DE ZWEMMERS MET DE DREIGENDE GEVA- REN. WIJ GEVEN HIERONDER ENIGE RAADGEVINGEN, DIE MEN ALS GEBODEN ZOU MOETEN BESCHOUWEN. zoeken, hebben de begrijpelijke gewoonte, dat zij het water willen verlaten op de- zelfde plaats waar zij de zee zijn ingegaan. Dit is nu juist onmogelijk, door de hier zo- juist genoemde stromingen van wind en getij. Men doet dan ook het beste reeds tevoren een punt te kiezen, waar men uit Mhet water wil gaan (meestal daar waar lij men zijn kleren in de omgeving heeft) en al naar gelang de sterkte van de wind enige tientallen of honderden me ters Zuidelijk of Noordelijk daarvan zee te kiezen. Bij hoog water en nog enige tijd daarna is dat dus een stroom van Zuid naar Noord: in dit geval gaat men daarom Zuidelijk van het gekozen punt te water. In het andere geval omstreeks laag wa ter kieze men een Noordelijke plaats. Ongeveer evenwijdig aan de Hollandse kust liggen zandbanken, zandige ruggen die bij eb geheel of gedeeltelijk droog komen, bij vloed weer worden overspoeld. De diepere plekken tussen deze zand banken heten zwinnen. Het water in de zwinnen staat met de zee in verbinding door geulen over de zandbanken, lood recht of schuin op de kust. Door deze geu len, die muien worden genoemd, gaan ook als de zandbanken door water geheel nu weldra ook op de weekdagen een zjjn overspoeld sterke zeewaartse stro- grotere omvang gaan nemen. En wel juist men. Het aantal banken varieert langs de HET STRANDBEZOEK, dat zich in de laatste weken alleen nog maar tot de enkele mooie dagen tijdens de weekeinden bepaalde, zal naar verwacht mag worden gaan. Dit zal niet gelukken, men wordt vermoeid en verspeelt zijn krachten er mee. Laat u meedrijven naara zee. Aan het normale badstrand heeft men u snel genoeg in de gaten. U hoeft dan slechts te wachten tot uw redders bij u zijn. Mocht u, op een stil strandgedeelte, op uzelf zijn aangewezen, drijf dan mee tot u merkt dat de stroming minder wordt. U zwemt dan eerst evenwijdig aan de kust en u kunt, buiten het stroomgebied van zo'n mui, over de banken heen het strand weer bereiken. Het is uit ervaring bekend, dat de uitvoering van deze raad niet gemak kelijk is. Maar één van de belangrijkste eisen is, dan men zich volkomen weet te beheersen en zijn angst onderdrukt. Baad en zwem bij voorkeur op het E bewaakte deel van het strand. Het veiligste zwemmen en baden Is in de periode, die al werd aangeduid: tijdens de kentering. Dan immers is er een stilstand in de stroom. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft haar strandpost aan het strand te Noorden van de kop Zeeweg onlangs „De Kentering" gedoopt. Zij tracht de strandbezoekers nu de slagzin in het doordat de schoolkinderen vacantie krij gen en er alleen of met hun ouders op uit trekken naar het strand. Voor onze mogeving komen daarvoor dan in aan merking Zandvoort, Bloemendaal aan Zee, IJmuiden en Wijk aan Zee, voor hen die boven het Noordzeekanaal wonen. Geluk kig zijn in de vier hiergenoemde plaatsen strandposten aanwezig van de kustred- dingsbrigades, waarvan men er van Schier monnikoog tot Zeeland zestien aantreft. Vele van deze brigades bestaan al vele tientallen jaren, de Haagse vrijwillige bij voorbeeld deze zomer al veertig. Ter ge kust van twee tot vier. Bij Scheveningen zijn er drie, bij Castricum twee en bij de in het begin genoemde kustplaatsen in deze omgeving vier, waarvan alleen de eerste droog komt te liggen. De golven, die ver weg op zee zijn ontstaan, lopen op de zandbanken en vormen, schuimend overslaand, de branding. HET IS DEZE BRANDING, boven op de eerste bank, waarin men met zoveel ple zier kan vertoeven. Maar er schuilt bij op komend water gevaar in voor de baders. Zij zijn zo in dit plezier verdiept, dat zij legenheid van dat jubileum zal de strand- er niet aan denken dat het zwin dus dag, een jaarlijks evenement van de Ko- de diepe plek tussen de banken of tussen ninklijke Nederlandse Bond tot het Red- het strand en de eerste bank vol loopt, den van Drenkelingen, kortweg KNBRD dieper wordt en dat men dientengevolge genoemd, waarbij alle brigades in ons 0p de terugweg verder met het lichaam land zijn aangesloten, dit jaar te Scheve- door het water moet dan bij het gaan ningen op Zaterdag 30 Juli worden gehou- naar zee het geval was. Deze zwinnen den. Enerzijds poogt men met de bonds- hebben door de werking van sterke win- stranddagen propaganda te maken voor en den soms diepe plekken en steile hellingen, het publiek iets te tonen van het werk die voor de bader een groot gevaar kun- der reddingsbrigades. Anderzijds is het een nen zijn. Ervaren zwemmers en baders aan contactdag voor de leden van de kust- onze kust kennen de zee, met haar banken, Het secretariaat van de Zand- voortse Reddingsbrigade wordt door mej. M. Terol, Marisstraat 28 te Zandvoort, verzorgd. De heer S. M. Renaud, Sterreboslaan 3 te Bloe mendaal, is de secretaris van de brigade in die gemeente. Voor IJmuiden is het adres: de heer J. Padmos, Oosterduinweg 44 aldaar. Voor de afdeling Wü'k aan Zee kan men zich wenden tot de heer Joh. Gertenbach, Juliana weg 63 in ge noemde plaats. brigades zelf. Daar de leden van de brigades hun nobele taak vrijwillig verrichtten, zullen zij veelal alleen tijdens de weekeinden actief kunnen zijn om voor de beveiliging van baders en zwemmers te zorgen. Op andere, stillere dagen geldt het dus nog meer dan tijdens de weekeinden, dat ba ders en zwemmers niet alleen op zichzelf dienen te letten maar tevens op de mede mensen in hun omgeving. Honderdduizen den komen ieder jaar weer naar het strand. Zij zoeken er zon en meestal een verfrissend bad in de woelige branding. Het baden in zee is aan onze kust een be slist ongevaarlijke bezigheid, mits men de zee een beetje kent en dus weet wat men doet. De ongelukken, die desondanks ge beuren, zijn vaak een gevolg van onbe kendheid met deze zee en soms van een zekere bravour, die in roekeloosheid ont aardt. De bedoeling van dit artikel is de lezers enig inzicht te geven van de werking van de zee langs onze kust. Het is niet moge lijk hierop uitvoerig in te gaan. Kortheids halve moet worden volstaan met de ver melding, dat de zeestromingenij voor onze kust voornamelijk door de bewegingen van eb en vloed in de Noordzee en de At lantische Oceaan ontstaan. Omstreeks twee uur voor de hoogste waterstand komt er een Noordoostelijk gerichte vloedstroom (evenwijdig aan het strand). Deze duurt tot vier uur na hoogwater. Na een stil stand (kentering) volgt een tegengesteld (Zuidwestelijk) gerichte ebstroom, die weer duurt van omstreeks vier uur voor tot twee uur na de laagste waterstand. Vlak onder de kust wordt de stroomrich ting echter voornamelijk beheerst door de wind. Vele zwemmers, die in zee verkoeling Op een persconferentie, in de Twentse Schouwburg gehouden door het voorlopig bestuur van het onlangs gestichte opera gezelschap Forum, heeft de heer Paul Pella, de artistieke leider, meegedeeld dat de heer Karei Mengelberg zal optreden als vaste dirigent. Het gezelschap zal bij de te spe len stukken zoveel mogelijk de Nederlandse tekst aanhouden. Ook Yvon Baarspul, diri gent van het Overijssels Philharmonisrh Orkest, zal de dirigeerstok hanteren. zwinnen en muien. Ze hebben geleerd be paalde spelregels in acht te nemen om met haar op goede voet te blijven. Deze spel regels zijn in enkele „geboden" voor bader en zwemmer samen te vatten: Ga, als u niet kunt zwemmen, niet verder dan tot het middel in het water. Als u, op een zandbank staande, het water ziet stijgen, steek dan direct het zwin over, in de rich ting van het strand. Dit is om streeks drie uur vóór hoog water, waar van wij dagelijks op de voorpagina mel ding maken. Ga bij landwind (Oostenwind) niet te ver in zee. De bovenstroom is dan zeewaarts gericht en men voelt zich „heerlijk" mee de zee in drij ven. Maar er kan niet genoeg met klem op worden gewezen dat men ook weer naar het strand terug moet tegen de stroom in! en dat dit zwaarder is dan men zou vermoeden. Mocht men zwemmend, in een mui terecht komen en door de stroom naar zee afdrijven, tracht niet krampachtig tegen de stroom in te hoofd te prenten: „Zwem bij voorkeur in de kentering vóór „De Kentering". Laat valse schaamte u nooit weer- F houden direct om hulp te roepen als u voelt, dat u de toestand niet meer meester bent. Beter onnodig om hulp gevraagd dan in moeilijkheden te komen. Terloops zijn ook reeds redders genoemd, die te hulp kunnen snellen wan neer iemand in moeilijkheden mocht ge raken. Er zijn er velen aan onze stranden. Burgers, politiemannen en ook leden van de vrijwillige brigades tot het redden van drenkelingen. Laat kinderen nooit zonder toezicht van een volwassene baden of zwemmen. Leiders van groepen kunnen desgevraagd aanwijzingen en hulp krijgen van de op het strand aan wezige brigadeleden en van de politie. Men kan voor groepen kinderen ook de assis tentie vragen om voor de beveiliging van de kinderen tijdens hun strandbezoek te willen zorgen. Indien de brigades daartoe in staat zijn, zullen zij deze hulp graag verlenen. Maar zij doen zoals eveneens reeds vermeld werd het werk geheel vrijwillig en zijn dus aan hun gewone werkzaamheden op de normale arbeids tijden gebonden. Tot slot een zéér belangrijke tip Hvoor iedereen: Ga nooit alleen in het water, maar blijf bij elkaar of bij anderen. Zelfs de ervaren zwemmers van de strandwacht passen deze voorzorgsmaatregel toe, wetend dat zij ook door andere oorzaken niet onkwetsbaar zijn. HET BEHOEFT geen betoog dat dit werk steeds nieuwe krachten vraagt, die de brigadeposten kunnen bezetten en het werk aan het strand kunnen voortzetten, als de ouderen er zich niet meer capabel toe voelen. Wie de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt en zwemmen kan, is welkom. Van vijftien jaar af kunnen jongelui, die dan natuurlijk nog niet aan het gewone strandwerk deelnemen, reeds voor het jeugdbrevet van de KNBRD op geleid worden. Ook zij, die niet zelf aan het zwemmen en EHBO-werk kunnen deelnemen, kunnen hun aandeel in het nuttige werk leveren namelijk als dona teur. Daardoor worden de brigades in de gelegenheid gesteld het zo noodzakelijke materiaal aan te schaffen en te onder houden. H. T. Dat vergissen menselijk is heeft ook de 65-jarige mijnwerker August Keiner in Recklinghausen, in het Roergebied, moeten ondervinden. Hij kreeg verleden jaar het kruis van verdienste van de West-Duitse Bondsrepubliek, dat hem uit naam van president Heuss plechtig op de borst werd gespeld, omdat hij vijftig jaar lang in de mijnen zou heb ben gezwoegd. De man was er dolgelukkig mee. Tal van mijnwerkers kwamen hem geluk wensen en drukten met hun stevige knuisten zijn vereelte hand. In zekere zin waren zij er mede trots op, want de onderscheiding bewees, dat hun zware werk in de donkere mijnen ook in de hoogste kringen op prijs wordt gesteld. Het met blauw fluweel gevoerde étui met het kruis, waarop de Duitse adelaar prijkte, had een ereplaats in Keiner's woning gekregen. Maar de vreugde duurde niet lang. Veertien dagen later kwam een ambte naar vertellen: „We hebben ons vergist". Keiner was namelijk niet vijftig jaar, doch slechts negenenveertig jaar en tien maanden in dienst geweest, toen men hem, omdat hij niet zo heel sterk was, met pensioen had gestuurd. Of hij hel kruis gezien dat verschil van twee maanden! nu maar terug wilde ge ven? Bij wijze van troost kreeg hij een fles sterke drank. Hevige verontwaardgiing heerste er onder de mijnwerkers in de streek en tal van protesten werden bij de autori teiten ingediend. Thans heeft men van de autoriteiten in Düsseldorf, de hoofd stad van het bondsland Noord-Rijnland- Westfalen, vernomen dat de man het kruis niet terug zal krijgen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11